PDA

View Full Version : Ushqimi junk


Naki
03-12-06, 19:44
Termi „junk“ ushqim i dedikohet njė llojit specifik tė ushqimit, qė pėrndryshe ėshtė shumė i njohur nė kohėn e sotme dhe kryesisht konsumohet jashtė shtėpisė. Ky ushqim pėrmban shumė sheqer dhe yndyra dhe llogaritet si jo i shėndetshėm. Kėtu marrin pjesė ėmbėlsira tė ndryshme, produkte me ēokollatė, akullore, ēips, hamburger, “hot-dog”, patate tė fėrguara dhe ngjashėm (i a.q. ushqim i shpejtė). Nė qoftė se ushqimi i tillė konsumohet shpesh, nė llogari tė ushqimeve tė tjera, mund tė shfaqet trashėsi, deficit mineralesh dhe vitaminash dhe probleme tjera shėndetėsore.

Pse ushqimi „junk“ llogaritet si jo i shėndoshė?

Yndyrat e ngopuraUshqimi qė preferohet nė restorantet e njohura pėr ushqim tė shpejtė (mish pule i fėrguar, hamburgerė dhe patate tė fėrguara) pėrmban sasi tė madhe tė yndyrave tė ngopura. Kėt o yndyra preferohen nė industrinė e prodhimit tė ushqimit pasi qė janė tė lira dhe mund tė qėndrojnė temperatura tė larta gjatė gatuarjes. Vetėm njė ushqim i tillė pėrmban mė shumė se 50% tė nevojave tė pėrgjithshme ditore pėr yndyrė.Sipas rekomandimeve pėr ushqim tė ekuilibruar, nėse konsumimi energjetik ditor ėshtė 2000 kilokalori, yndyrat duhet tė jenė prezente mė pak se 20 gr. Kjo sasi (20 gr) e yndyrave tė ngopura pėrmbahet nė njė ushqim tė vetėm tė tillė, siē janė ushqimet qė vijojnė:

Peshk i fėrguar, me pomfrit
Katėr copa picė
Hamburger me ēips
Mish pule i fėrguar, me ēips Yndyrat kanė vlerė tė madhe energjetike – pėrmbajnė dy herė mė shumė kiloxhula nė gram (37 kJ) nė krahasim me proteinat (17 kJ) ose karbohidratet (16 kJ). Nėse nė organizėm rregullisht futen mė shumė kiloxhula se sa ėshtė nevoja e tij, do tė vijė deri te trashja. Ėshtė vėrtetuar se yndyrat e ngopura sjellin deri te rritja e peshės mė shumė se yndyrat e pangopura, bile edhe nė raste kur kanė njėlloj kiloxhula. Yndyrat e ngopura e zmadhojnė rrezikun pėr sėmundje tė zemrės, pėrmes rritjes sė nivelit tė kolesterolit nė gjak.

KripaTipike pėr ushqimin Junk ėshtė se ėshtė shumė i kripur. Konsumimi i tepėrt i kripės mund tė sjell deri te rritja e tensionit, qė gjithashtu paraqet rrezik pėr sėmundjet e zemrės. Sasia maksimale e lejuar e kripės tek tė rriturit me tension normal tė gjakut ėshtė 2500 mg nė ditė. Kuzhina jonė, tradicionalisht ėshtė e kripur (futen dy herė mė shumė sasi tė kripės). Duhet ditur se vetėm rreth 20% e kripės futet me “hedhjen pėrsipėr” mbi ushqim – pjesa tjetėr ėshtė e fshehur nė ushqimin e gatshėm, siē ėshtė buka, drithėrat qė pėrdoren si mėngjez, simita tė ndryshėm dhe biskota, qė pėrdoren si zemėr. Nėse duam ta zvogėlojmė marrjen e kripės, duhet tė ndėrpritet marrja e ushqimit tė gatshėm.

SheqeriUshqimet „?unk“ qė vijojnė pėrmbajnė shumė sheqer tė bardhė: biskotat, pastat, bonbonet, akullorja dhe ėmbėlsirat tjera. Dihet se ushqimi i tillė mund tė sjell deri te trashja dhe te shfaqja e sėmundjes sė sheqerit. Pėrveē kėsaj, konsumimi i madh i sheqerit ėshtė shkak i shpeshtė pėr paraqitjen e shpeshtė tė kariesit tė dhėmbėve, prirjes ndaj trombozės, e zvogėlon nivelin e kolesterolit “tė mirė”, e zmadhon nivelin e yndyrave qė lidhen me zhvillimin e sėmundjes sė sheqerit dhe sėmundjeve tė zemrės, e zmadhon rrezikun pėr kancer kolorektal.

AditivetAditivet qė shtohen nė ushqimin „junk„ kanė rol ta zgjasin afatin e produkteve, ta pėrmirėsojnė ngjyrėn, erėn dhe shijen. Disa njerėz tregojnė ndjeshmėri ndaj aditivėve, por kjo nuk ėshtė aq shpesh sa qė mendohet. Si rezultat i ndjeshmėrisė mund tė paraqitet diarre dhe shpėrthim nė lėkurė.

A duhet tė mėnjanohet komplet ushqimi „junk“?
Ėshtė shumė rėndė gjeneratat qė praktikisht janė rritur me “ushqim tė shpejtė” tė binden se duhet ta largojnė komplet. E arsyeshme ėshtė tė jemi mė tė rezervuar nė pritjet – tė paktėn tė bėhet njė zgjedhje mė e mirė e ushqimit. Ndoshta mėnyra mė e thjeshtė tė kėnaqeni nė ushqimin e shpejtė, duke mos konsumuar shumė yndyra, ėshtė tė mos merrni ēips ose pomfrit. Sasi e madhe e ēipsit pėrmban rreth 50 gr yndyrė. Nėse doni ta zvogėloni peshėn, nuk duhet tė konsumoni mė shumė se 40 gr yndyra nė ditė. Ata qė janė aktiv fizikisht mund tė marrin 70 gr yndyra nė ditė. Ushqimet qė vijojnė tė ushimit “tė shpejtė” pėrmbajnė relativisht mė pak yndyra:

Picė vegjetariane, picė me fruta deti, mish pule pa lėkurė.
Pulė nė skarė, mish peshku nė skarė, sufllaki, qofte nė skarė etj. Edhe ushqimi „junk“ ka vlerė tė caktuar nutritive dhe ky mund tė konsumohet kohė pas kohe. Ēelsi ėshtė te vetėkontrolli. Rekomandimi gjeneral ėshtė qė rreth 90% e ushqimit tė jetė i freskėt dhe i shėndoshė, ndėrsa ushqimi „junk“ tė mos jetė i pėrfaqėsuar mė shumė se 10%.

marrė nga shėndeti

LABI
29-01-07, 15:56
S'pari kerkoj ndjese, nese beje ndonje leshim terminologjik , apo nese ju ngaterroj demethenjet dhe rolin ndonjeres prej perberesve ushqyes te lartepermendur nga ju...Nuk eshte e natyre e imja te shtrije veprimet (dale) jashta kopshtit tim profesional... Nuk eshte se vuaj prej manis se - personalitetit te shumefisht …

Mirepo, preferoj dhe perpiqem te sillem brenda per brenda asaj (rubrike) qe nderlidhet me diskurisin filozofik-shoqerore …
Atehere, duke pasur parasysh faktin , se si - mjeksia dhe te gjitha shkencat , kane lindur dhe avancuar si pasoj e po te njejtit qellim : - avancimit te shendetit dhe mireqenies se jetes njeriut ne essence... >>> Do te perpiqem brenda per brenda kopshtit social , te KONTEKSTUALIZOJ <–> USHQIMIN SI FAKTOR , PER MIREQENIEN E JETES SE SHOQERISE .

Arsyet dhe rrethanat qe i imponojne shoqerise moderne te adaptojne (bejne per vete) kete lloj dhe forme te ushqyeri-konsumi jane te shumt… po qe se kerkojme shkaqet njeri- per- njeri.
Mirepo, nje eshte e sigurt, qe kjo kulture konsumi – te ushqyerit, lindi dhe u imponua nga lindja dhe zhvillimi i shoqerise industriale. Ku koha ishte nje resurs i pa kompenzueshem ., dhe si e tille konsiderohej <FLORI> - < TIME IS TREASURE>
Nga ky parim lindi domosdoshmeria qe duhet racionalizuar kohen ne minimumin e saj – per te bere te mundur qe sektorit te prodhimit – ekonomizimit te mallrave dhe sherbimeve t’i krijohet hapesire-kohe me e madhe … ne menyre qe te mund te krijohet MASA-AKUMULUAR- e te mirave ekonomike. Nga i cili krijohet <Kapitali>..
Ne kete parim, vlerta qe perfaqeson, imponon shoqeria industriale, krijoj nje ambient krejt ndryshe – te ekonomizimit dhe konsumit per dallim nga shoqerite-paraindustriale.

SUPER-MARKETET e medha, FAST FOOD-et - MC – DONALD-et, jane shembuj tipikqe karakterizojne shoqerine industriale moderne.

Edhe ketu po qe se ndalemi dhe analizojme, do te kuptojme qe sherbimet lidhen ngusht me ekonomizimin e kohes .…<Fast Food <ushqimi shpejt> … Super Market <markete ku mund t’i gjesh te gjitha> pa pasur nevoj te shpenzosh energjine dhe kohen, per artikullin e kerkuar ...

Kjo eshte vetem nje pjese e kultures – te shoqerive moderne industriale.
Si cdo gje, qe pos te mirave barte edhe efektet – pasojat periferike … Nje ashtu edhe menyra e prodhimit dhe konsumit (te ushqyerit) barte pasoja periferike, qe nderlidhen direkt me shendetin e shoqerise , si :

STRESI , VUAJTJA NGA MBI-PESHA , VUAJTJA NGA DHIMBJET E BOSHTIT KURRIZOR – ( qe nderlidhen shume me kulturen e kesaj shoqerie – kalimi i kohe te madhe prane kompijutereve .
CKA- bene qe SPONDULLOZA – si nje patologji e boshtit kurrizor , te cilesohet si semundje MODERNE – e shekullit tone… Nese kemi parasysh socializimin e sotem te femijeve me kompijuteret , nese nje femije fillon ta perdore PC-ne ne moshen 10 vjecare –deri ne moshen 25-30 vjecare eshte veshtire t’i shpetoje keti pesimi).

Mirepo, mos te iki nga tema..: JUNK –ushqimi : sic eshte cekur me lart nje ushqim qe kryesisht perbehet pret yndyrnave, sheqernave dhe karbohidrateve….te cilat shpesh quhen edhe si ushqim- i ngopur- me kalori te varfera-aminoacidesh-proteina, vitamina, minerale…

Nuk do tw ndalem me shume, pasi qe kjo eshte shume mire e scaruar nga autori i temes… Do te perqendrohem ne ate qe pelqej ta quaj KULTURE SHENDETESORE, KULTURE e te USHQYERIT, KULTURE FIZIKE.
Keta tre faktore kulturore,jane varshmerisht te lidhura njera per tjetren . Kultura e te ushqyerit eshte thelbesore, per nje shednet te mire.
Te ushqyerit me kalori te ngopura me sheqerna , yndyrna, karbohidrate, eshte vestiré te kontrollohet … Si te kontrollohet kjo , kur p thuaj cdo ushqim permban ne vete keto elemente ?! Madje edhe ne limon dhe kafe haset nje perqindje –sado e vogel , e sheqerit, yndyrnave dhe karbohidrateve !!
Si t’i konsumojme keto elemente ushqyese ne minimum, ne menyre qe te dominojne proteinat, vitaminat dhe mineralet, ne ushqimin dhe trupin tone ?!
Nga pervoja ime personale , pa pasur nevoje t’i fus vetes stres , e kam bere te funksionoj kete ne menyre te knaqshme ...
Nese ndalemi dhe mendojme prej momentit , kur zgjohemi ne mengjes e deri kur te bime ne gjume , cdo gje qe konsumojme-per shuajtje etje dhe urie , permban sheqer, yndyre, karbohidrate.

Ne kafe- sheqer , ne qajna-sheqer, embelsira-sheqer, peme,perime-sheqer... Eshte nje mase e madhe dhe pune e mundimshme e melqise per te ndaluar dhe deponuar tepricat e sheqernave , yndyrnave...
Qe t’i kontrollojm futjen e ketyre tepricave ne trup, mund te veprohet leht pa sakrifikuar te ushqyerit e mjaftueshem .
Psh: nese pime nje kafe me 2-luge sheqer – perpiquni ta reduktoni ne nje , me vone ne gjysem , e dikur nese nuk ndien mungesen per te ne kafe , bene edhe hiq.
Tek une funksionon mire... kafen dhe cajnat i konsumoj pa sheqer.. Qumshti i perdorur ne to , siguron dozen e mjaftueshme te sheqerit per ta nivelizuar thartiren e kafes.
Natyrisht, kjo eshte ceshtje shijesh ...Mirepo, personalisht prej kur nuk konsumoj sheqer ne kafe dhe cajna , shume me shume i shijoje dhe i dalloj shijet dhe cilesit e tyre.
Mirepo, trupi i njeriut ka nevoj edhe per sheqerna... Si t’i kompenzojme keto ? Ne menyra sa ma natyrale, nepermjet frutave te ndryshem...
Mirepo, nuk eshte veprim i duhur , as i shendoshe per shendetin mental , kur cdo gje peshohet dhe analizohet…shtypet natyra e spontanitetit.

Sheqernat shpesh perdoren , per reduktim dhe kontroll te STRESIT dhePERQENDRIMIT... Mirepo nuk eshte edhe menyra me e mire dhe me e shendoshe. Kjo mund te kordinohet , me kombinim te ndonje AKTIVITETI FIZIK...
Sheqernat, karbohidratet, yndyrnat, preferohen te konsumohen para aktivitetit fizik – para praktikimit te ndonje aktiviteti sportiv... pasi qe si dihet karbohidratet, sheqernat, permbajne ne vete kalori – qe lirojne energji gjate aktivitetit fizik.
Pas, aktiviteti fizik, jo sheqerna, jo karbohidrate.. Me shume proteina , vitamina,minerale.
Ne kete menyre edhe kontrollojme mbi-peshen tone dhe i lehtesojme punen melqeise , dhe metabolizmit te trupit ne pergjithesi.


MENDJA SHENDOSHE – NE TRUP TE SHENDOSHE

LABI
23-05-08, 17:21
Bollėku vret!

Shkencėtarėt suedezė kanė pohuar se mėnyra e jetesės e cila ėshtė pasojė e pasurisė, te shumica e njerėzve, nė tė ardhmen do tė jetė njėri nga shkaktarėt kryesorė tė vdekjes.

Deri nė vitin 2050, parashikohet se 1/3 e vdekjeve do tė jenė pasoje e aksidenteve tė komunikacionit, kancerit dhe sėmundjeve kardiovaskulare. Cigaret do tė mbeten edhe mė tutje si shkaktarė mė tė famshėm tė vdekjes, mirėpo vdekja nga duhani do tė mund tė parandalohet.

Diabeti dhe astma janė po ashtu nė rritje nė mbarė botėn, thonė drejtuesit e OBSH, duke shtuar se edhe nė vendet e varfra personat vuajnė nga mbipesha.

Nė njė raport, OBSH ka zbuluar se nė vitin 2004, nga kanceri kanė vdekur 7.4 milionė njerėz, ndėrsa ky numėr deri nė vitin 2030, do tė dyfishohet. Nė tė njėjtėn kohė do tė rritet edhe numri i vdekjeve nga sėmundjet kardiovaskulare, nga 17.1 milionė (nė vitin 2004), deri nė 23.4 milionė (nė vitin 2030).

Vdekjet e shkaktuara nga malaria do tė zvogėlohen pėr shkak tė zhvillimit tė shpejtė. Nga duhani do tė vdesin 1/3 ose 1/2 duhanpirėsve.

Ėshtė befasuese, se nė bazė tė kėtyre parashikimeve, mbi 80 % e tė vdekurve nga “sėmundjet moderne”, deri nė vitin 2030, do tė jenė nė vendet nė zhvillim.


Huazuar nga revista telegrafi