PDA

View Full Version : Evropa gjykon C.I.A.-nė


xnjeri
01-03-07, 22:07
Evropa gjykon C.I.A.-nė

Te premten me shkurt gjykatsi i Milanos e largon nga detyra kryatarin e rrjetit t shrbimit secret ushtarak te Italis dhe 26 bashkpuntorve te sherbimit secret amerikan <<C.I.A.>>pershkak te kindnapimit te imamit egjyptian te xhamis se Milanos i quajtur me Mustafa Usame Naser – I njohur me nofkėn Ubu Ummer Al-Misri nė nje rrug te Milanos me daten 17 shkurt 2003. Goditje e rėnd rrjetit mė tė madh ne botė te sherbimit secret te shtetit me te madh ne botė .Ky vendim vjen meniher pas vendimit qe nxorri qeveria Gjermane me 31 janar per arrestimin e 13 puntorve te C.I.A.-ėshtė cilet kan dor nė kindnapimin e nje banori gjerman mė nėnshtetsi Libanese, ne vitin 2004 , i cili u arrestua ne Maqedoni e pastaj u transferua nė njė burg te fsheht ne Afganistan , ku kishte perjetuar tortura te rėnda .
Qeveria Gjermane ka pohuar se ka marr 20 emra nga inspektor spanjoll tė tė akuzuarve per kidnapinim e vitit 2004.
Gjykimi i ketyre puntorve vjen pasi parlamenti evropjan kishte akuzuar 14 shtete evropjane qe kishin ndihmuar transferimi e te arrestuarve ne Guantanamo dhe neper burgje tjera te fhehta .
Qeveria Egjiptjane e liroj imamin Egjiptjan pas kater vjet burgimi ku kishte perjetuar tortura te renda sa qe pas lirimit , Ebu Ommer Al-Misri tha :
Se nuk mendon te kthehet me ne Itali .Kjo jep me kuptu se cfar dhune dhe gjenocidi ushtron sherbimi sekret ndaj njerzve te pafajshm .
Isha ne Itali kur prokurori kryesor per qeshtje te terorizmit Armando Sebatro me daten 01/16/2006 paraqiti shum detaje lidhur me kėt qėshtje dhe lajmroj per gjykimin e e puntorve te C.I.A.-sė , pasi kishte nxjerrė urdhėra per arrestimin e tyre , si dhe i akuzoj ministrin e drejtsis s shteteve te bashkuara dhe Egjiptit pėr mos bahskpunim t mjaftueshem nė verifikime .
Me datėn 21 gusht 20006 prokuroria Italiane kerkoj nga ministry i drejtėsis qė tė kėrkoj nga shtetet e bashkuara t'ua dorzoj 26 puntort e C.I.A.-sė duke ia bashkangjit kėti numri edhe katėr tjerė te akuzur , e qė nėjri prej tyre punon ne bazen ushtarake " EF-JANU". Qe veria e kyrministrit te kaluar Berluskonit refuzooj kėrkesen e prokuroris , kurse qndrimi i Romano Prodit ndryshon krejtsisht nga qndrimi I qeveris se Berluskonit e cila ishte qeveri miqėsore e shtetve te bashkuara dhe qė e perkrahte ne cdo gj USA-nė .
Me 20 nėntor 2006 qshtja u bė dramatike kur qeveria Iatliane ne krye me Prodin shkarkoj nga posti Nikola Blari komandant supreme shrbimit secret ushtark I cili u konsideronte si njeri prej burrave me te mdhėnj tė shtetit Italian ne kohen e Berluskonit. Gjithashtu nga posti e shkarkuan edhe gjeneralin Mario Muri komandant i shėrbimit secret te mbrėndshėm .
Nga pozita e shkarkuan edhe gjeneralin Dill Misizi i cili kishte bashkpunuar me C.I.A.-n ne kidnapimin e Imam Misrit . Keto vndime ne kėt kohė u konsideruan si nj hap i qeveris Italiane per te mbrojtur fytyren e saj, dhe nje goditje e rėnd pėr bashkpuntoret Italian me C.I.A-n, si dhe vet C.I.A-nė .
Kto shkarkime apo largime e kan shty ghykatn Italiane qė t'ia drejtoj zytarisht akuzat krytarit te sherbimit sekret dhe arrestimin e tij dhe bashkpuntoret tjerė sa qe u kan hapi edhe dosje tjera e qė ėshtė e mundshme t'i qojnė ne burg pr shum vite.
Njėri prej te akuzuarve te C.I.A-sė ėshtė edhe kryetari i zyrs sė C.I.A-sė ne Milano "Jeef Costila" si dhe paraardhsi i tij "Robert Seldoun Lady", << njerz me poste tė larta >>.
Njėri prej tyre - e ai shte Lady – kishte ble nje villė tė hatashme ne Milano pr ta kaluar pjesn e fundit t jetės , pas pensionimit. Mirpo ka mundesi qė ta kaloj ne burgje te Milanos . Edhe pse qeveria Italiane ende nuk ka nxjerr ndonje ligj nderkomtar pr arrstimin e tė akuzuarve , por ajo cfar ka ndosh deri tani ėshtė dicka qė nuk ėshtė pritė ,gjithashtu dėshtim dhe turp pr rrejtin e sherbimit secret mė tė madh nė botė edhe nga kush nga njė shtet i cili ishte mikesha mė e madhe e shteteve te bashkuara , ne Evropė.
Kjo i shtoht listes s deshtimeve te krytarirt Amerikan George W Bush te cilin e cilsoj Elnu Hartdh themelues i gazetės USA-today,- gazeta m e lexuar amerikane – m datn 16 shkurt te ketij viti , ne ballinen e gazets
<< Kryetari me i keq ne historin e shteteve te bashkuara te Amerikes >>
Gjithashtu ky turp dhe ky opinion i keq qė tashmė veq e ka vesh komandanti supreme i sherbimit sekret ushtarak, ėshtė turp ddhe perulje per gjith ata qe punojn ne sherbime secrete, te cilet mendojn s jan mbi njėrzimin si dhe ajo q ata bėjn nuk ka kush q mund t'i dal para . Papritmaz gjėrat ndryshuan , u ndryshua qeveria dhe erdhi dita pėr ta dhėn llogarin pėrsoni i cili mendonte se ėshtė mbi ligjin.
Mendonte ashtu sikurse mendojn edhe pėrsonat tjerė qė punojn nė sherbime sekrete , se ata jan vet ligji .
Kjo cfar po ndodh nė Itali , ėshtė pėr plot lavdatĽ gjykata Italiane dhe meriton tė dekorohet . Edhe pse Italia ėshtė shteti mė i korruptuar nė evrop ndoshta edhe ne botė , por nė tė ka shum gjykatsa tė ndėrshėm tė cilėt kan dhėn jetėn nė ballafaqim me drejtsinė .
Kurse tash ballafaqohen me shtetet e bashkuara dhe e gjykojn rrjetin e sherbimit secret tė saj dhe i ngrehin zhag per toke puntoret e saj.

Kjo ėshtė dėshira e lirė pr njerz t lirė.


cili eshte komenti i juaj..............

SoKoLi-i-Maleve
03-03-07, 05:24
[QUOTE=xnjeri] Evropa gjykon C.I.A.-nė

Te premten me shkurt gjykatsi i Milanos e largon nga detyra kryatarin e rrjetit t shrbimit secret ushtarak te Italis dhe 26 bashkpuntorve te sherbimit secret amerikan <<C.I.A.>>pershkak te kindnapimit te imamit egjyptian te xhamis se Milanos i quajtur me Mustafa Usame Naser – I njohur me nofkėn Ubu Ummer Al-Misri nė nje rrug te Milanos me daten 17 shkurt 2003. Goditje e rėnd rrjetit mė tė madh ne botė te sherbimit secret te shtetit me te madh ne botė .Ky vendim vjen meniher pas vendimit qe nxorri qeveria Gjermane me 31 janar per arrestimin e 13 puntorve te C.I.A.-ėshtė cilet kan dor nė kindnapimin e nje banori gjerman mė nėnshtetsi Libanese, ne vitin 2004 , i cili u arrestua ne Maqedoni e pastaj u transferua nė njė burg te fsheht ne Afganistan , ku kishte perjetuar tortura te rėnda .
Qeveria Gjermane ka pohuar se ka marr 20 emra nga inspektor spanjoll tė tė akuzuarve per kidnapinim e vitit 2004.
Gjykimi i ketyre puntorve vjen pasi parlamenti evropjan kishte akuzuar 14 shtete evropjane qe kishin ndihmuar transferimi e te arrestuarve ne Guantanamo dhe neper burgje tjera te fhehta .
Qeveria Egjiptjane e liroj imamin Egjiptjan pas kater vjet burgimi ku kishte perjetuar tortura te renda sa qe pas lirimit , Ebu Ommer Al-Misri tha :
Se nuk mendon te kthehet me ne Itali .Kjo jep me kuptu se cfar dhune dhe gjenocidi ushtron sherbimi sekret ndaj njerzve te pafajshm .
Isha ne Itali kur prokurori kryesor per qeshtje te terorizmit Armando Sebatro me daten 01/16/2006 paraqiti shum detaje lidhur me kėt qėshtje dhe lajmroj per gjykimin e e puntorve te C.I.A.-sė , pasi kishte nxjerrė urdhėra per arrestimin e tyre , si dhe i akuzoj ministrin e drejtsis s shteteve te bashkuara dhe Egjiptit pėr mos bahskpunim t mjaftueshem nė verifikime .
Me datėn 21 gusht 20006 prokuroria Italiane kerkoj nga ministry i drejtėsis qė tė kėrkoj nga shtetet e bashkuara t'ua dorzoj 26 puntort e C.I.A.-sė duke ia bashkangjit kėti numri edhe katėr tjerė te akuzur , e qė nėjri prej tyre punon ne bazen ushtarake " EF-JANU". Qe veria e kyrministrit te kaluar Berluskonit refuzooj kėrkesen e prokuroris , kurse qndrimi i Romano Prodit ndryshon krejtsisht nga qndrimi I qeveris se Berluskonit e cila ishte qeveri miqėsore e shtetve te bashkuara dhe qė e perkrahte ne cdo gj USA-nė .
Me 20 nėntor 2006 qshtja u bė dramatike kur qeveria Iatliane ne krye me Prodin shkarkoj nga posti Nikola Blari komandant supreme shrbimit secret ushtark I cili u konsideronte si njeri prej burrave me te mdhėnj tė shtetit Italian ne kohen e Berluskonit. Gjithashtu nga posti e shkarkuan edhe gjeneralin Mario Muri komandant i shėrbimit secret te mbrėndshėm .
Nga pozita e shkarkuan edhe gjeneralin Dill Misizi i cili kishte bashkpunuar me C.I.A.-n ne kidnapimin e Imam Misrit . Keto vndime ne kėt kohė u konsideruan si nj hap i qeveris Italiane per te mbrojtur fytyren e saj, dhe nje goditje e rėnd pėr bashkpuntoret Italian me C.I.A-n, si dhe vet C.I.A-nė .
Kto shkarkime apo largime e kan shty ghykatn Italiane qė t'ia drejtoj zytarisht akuzat krytarit te sherbimit sekret dhe arrestimin e tij dhe bashkpuntoret tjerė sa qe u kan hapi edhe dosje tjera e qė ėshtė e mundshme t'i qojnė ne burg pr shum vite.
Njėri prej te akuzuarve te C.I.A-sė ėshtė edhe kryetari i zyrs sė C.I.A-sė ne Milano "Jeef Costila" si dhe paraardhsi i tij "Robert Seldoun Lady", << njerz me poste tė larta >>.
Njėri prej tyre - e ai shte Lady – kishte ble nje villė tė hatashme ne Milano pr ta kaluar pjesn e fundit t jetės , pas pensionimit. Mirpo ka mundesi qė ta kaloj ne burgje te Milanos . Edhe pse qeveria Italiane ende nuk ka nxjerr ndonje ligj nderkomtar pr arrstimin e tė akuzuarve , por ajo cfar ka ndosh deri tani ėshtė dicka qė nuk ėshtė pritė ,gjithashtu dėshtim dhe turp pr rrejtin e sherbimit secret mė tė madh nė botė edhe nga kush nga njė shtet i cili ishte mikesha mė e madhe e shteteve te bashkuara , ne Evropė.
Kjo i shtoht listes s deshtimeve te krytarirt Amerikan George W Bush te cilin e cilsoj Elnu Hartdh themelues i gazetės USA-today,- gazeta m e lexuar amerikane – m datn 16 shkurt te ketij viti , ne ballinen e gazets
<< Kryetari me i keq ne historin e shteteve te bashkuara te Amerikes >>
Gjithashtu ky turp dhe ky opinion i keq qė tashmė veq e ka vesh komandanti supreme i sherbimit sekret ushtarak, ėshtė turp ddhe perulje per gjith ata qe punojn ne sherbime secrete, te cilet mendojn s jan mbi njėrzimin si dhe ajo q ata bėjn nuk ka kush q mund t'i dal para . Papritmaz gjėrat ndryshuan , u ndryshua qeveria dhe erdhi dita pėr ta dhėn llogarin pėrsoni i cili mendonte se ėshtė mbi ligjin.
Mendonte ashtu sikurse mendojn edhe pėrsonat tjerė qė punojn nė sherbime sekrete , se ata jan vet ligji .
Kjo cfar po ndodh nė Itali , ėshtė pėr plot lavdatĽ gjykata Italiane dhe meriton tė dekorohet . Edhe pse Italia ėshtė shteti mė i korruptuar nė evrop ndoshta edhe ne botė , por nė tė ka shum gjykatsa tė ndėrshėm tė cilėt kan dhėn jetėn nė ballafaqim me drejtsinė .
Kurse tash ballafaqohen me shtetet e bashkuara dhe e gjykojn rrjetin e sherbimit secret tė saj dhe i ngrehin zhag per toke puntoret e saj.

Kjo ėshtė dėshira e lirė pr njerz t lirė.


cili eshte komenti i juaj..............

[/QUOTE
Ca paske zbulue,mos mendon se njerzit sot nuk e percjellin shtypin dhe lajmet, propagand socialiste e asgje ma shum.

pirro
03-03-07, 15:57
Ky zbulim i yti krahasohet me ate te zbulimit te UJIT TE NXEHT

xnjeri
03-03-07, 21:08
nuk eshte zbulim po vete paraqitja e vertets asgje ma shum