PDA

View Full Version : Ende pa u mbyllur plaga


Albanian eX|PerT
12-03-07, 01:13
Ende pa u mbyllur plaga

Po, mu kėshtu, ende pa u mbyllur plaga, e cila asnjėherė edhe nuk do tė mbyllet, Gjyqi Ndėrkombėtar pėr Krime Lufte nė Hag, i ra thikė plagės sė popullit boshnjak musliman, duke e shfajėsuar shtetin mė tė egėr tė Ballkanit, Serbinė nga pėrgjegjėsia e masakrave nė Bosnjė gjatė luftės sė fundshekullit tė kaluar, nė veēanti nga masakra monstruoze e Srebrenicės, tė cilėn njėmend mund ta bėjnė vetėm serbėt dhe disa tė tjerė tė kalibrit tė tyre, tė cilėn ma merr mendja se janė pak nė botė. Thėnė ndryshe, njerėzit tė cilėt janė zhveshur nga ndjenjat njerėzore.

Albanian eX|PerT
12-03-07, 03:02
Vendimi i drejtėsisė apo shfajėsimi i serbisė

Nga Faik Miftari

Data e 26 shkurtit tė vitit 2007, do tė mbetet e shėnuar si ditė e veēantė nė historinė mė tė re botėrore, nė tė cilin Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė me seli nė Hagė vendosi qė Serbinė ta shpalli tė pafajshėm pėr gjenocidin nė Bosnjė, nė padinė qė BeH para plot 14 vitesh, saktėsisht nė vitin 1993, e akuzoi ish” RFJ”(gjegjėsisht Serbinė si trashėguese e saj), pėr agresionin dhe gjenocidin e kryer ndaj BeH si shtet i pranuar ndėrkombėtarisht dhe anėtar fuqiplotė i OKB-sė.

Datė, tė cilin e pritshin boshnjakėt si dhe njerėzit e vullnetit tė mirė nė tėrė globin se mė nė fund Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė do tė sjell drejtėsinė, e cila do tė ishte bile njė satisfikacion moral pėr traumat dhe pasojat e papara qė i kanė pėrjetuar boshnjakėt gjatė agresionit serb nė BeH. Por nė vend qė tė sjellė drejtėsi, ajo i “nguli” thikė nė shpinė drejtėsisė botėrore, dhe i zhgėnjeu pa masė boshnjakėt dhe tėrė opinionin human, njerėzor, civilizues, botėror. Por boshnjakėt mbesin me shpresė dhe besim tė madh tek Zoti, se drejtėsia e Zotit ėshtė mbi tė gjitha, dhe se njė ditė do tė pėrgjigjen dhe ndėshkohen serbėt pėr tė gjitha krimet, vrasjet, dhunimet, pėrqendrimet, plagosjet, dėbimet dhe gjenocid tė kryer nė BeH.
Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tradhtoi Bosnjėn, popullin boshnjak, drejtėsinė botėrore, etikėn njerėzore dhe mbi tė gjitha vėrtetoi se tė gjitha trumbetimet qė bėhen nė demokracinė perėndimore se gjykata dhe drejtėsia duhet tė jenė larg ndikimeve politike, ra definitivisht nė ujė, dhe se forcat politike vendimmarrėse botėrore kanė ndikim vendimtar edhe nė njė organ mė tė lartė tė drejtėsisė nė botė, siē ėshtė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė me seli nė Hag. Kjo tash e tutje do tė shėrbejė nė botė si njė shtytje mė tepėr, se agresioni dhe gjenocidi tė jenė metoda legjitime nė botė tė cilin shtetet e forta ndėrmarrin ndaj shteteve tė dobėta, dhe si tė tilla pas akteve tė kryera mbesin pa u ndėshkua.
Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, jo vetėm qė Serbinė e shpalli tė pafajshme pėr krimin dhe gjenocidin e kryer nė Bosnjė, por edhe serbėt e Bosnjės dhe strukturėn politike tė sajė, i akuzoi se kanė kryer krime mbi boshnjakėt nė Bosnjė, dhe se vetėm nė Srebrenicė serbėt e Bosnjės me strukturat politike dhe ushtarake tė tyre kanė kryer gjenocid, kur vetėm pėr njė javė kanė ekzekutuar nė mėnyrė mė mizore rreth 10.000 boshnjakėt, nė saje tė tradhtisė sė faktorit vendimmarrės botėror dhe dorėzimit tė batalionit holandez, edhe pse Srebrenica ishte zonė mbrojtėse e shpallur nga Kombet e Bashkuara. Me kėtė u vėrtetua teza e pėrfolur mė parė se boshnjakėt si popull autokton musliman i Evropės janė qytetarėt tė rendit tė dytė nė Evropė. Pas gati 4 vit lufte, 200.000 tė vrarėve, 250.000 tė plagosurve, 50.000 femrave tė dhunuara, mbi 1 milion boshnjak tė dėbuar nga trojet e tyre, kampeve tė pėrqendrimit(Omarska, Manjaqa e shumė tė tjerėve), shkatėrrimeve tė papara tė banesave, shtėpive, infrastrukturės, industrisė, ekonomisė, trashėgimisė kulturore, historike, fetare, me mbi 1000 xhami tė rrėnuara e tė shkatėrruara, nė fund tė shekullit XX nė zemėr tė Evropės, nuk na qenka gjenocid,dhe se Serbia shpallet e pafajshme, vetėm pėr njė klauzolė tė vetme, se Serbia ėshtė pėrgjegjėse vetėm pėr shkeljen e Konventės mbi gjenocid, pasi qė nuk e ka parandaluar gjenocidin e kryer nė Srebrenicė nga serbėt e Bosnjės.
Ky vendim i tillė, mė pėrkujtoi takimin e ndodhur me 13maj 1998 nė Sarajevė nė mes tė kryetarit tė ndjerė boshnjak Alia Izetbegoviqit dhe diplomatėve amerikan Richard Hoolbrukun dhe Robert Gelbardin, me ē’rast ata kanė kėrkuar nga presidenti boshnjak Alia Izetbegoviqi qė ta pezullojė padinė e ngritur tė BeH kundėr ish”RFJ”(Serbisė) pėr agresionin dhe gjenocidin e kryer mbi BeH. Por Alia Ietbegoviqi kategorikisht e ka refuzuar dhe assesi nuk e ka pranuar, dhe gjersa ishte i gjallė, ata mė kurrė njė gjė tė tillė nuk e kanė pėrsėritur.

Mallkimi i nėnave, grave, fėmijėve jetimė nuk do tė ndalet kurrėn e kurrės dhe se herėdokurdo mallkimi i tyre do tė bie mbi tė gjithė ata qė kanė krye krime dhe gjenocid, qė kanė ndihmua, qė nuk kanė parandalua, por edhe ata qė i kanė shfajėsua tė gjithė ata qė janė pėrgjegjės dhe fajtor pėr agresionin dhe gjenocidin kryer nė Srebrenicė e nė BeH.

Nė fund tė kėsaj qasjeje, do tė citojė kėtė rrėfim tė tmerrshėm, pas sė cilės edhe po tė kishte pasur njeriu zemrėn prej gurit, ajo do tė copėtohej, tė Xhemile Zekiqit dėshmitare e gjallė e gjenocidit tė kryer nė Srebrenicė” Qėndroja nė mes popullit tė dėshpėruar e tė grumbulluar nė Potoqare tė Srebrenicės, kur ēfarė shoh, gruaja e re, ėshtė shtrėnguar, djersėt i rridhnin nė ballė, ngėrē nė fytyrė tė saj. Iu afrova dhe e pyeta ēfarė ka, ajo mė tha, po lind, po bijė i thash, mbahu me njė dorė pėr mua, e me tjetrėn pėr vjehrrėn,...Ashtu u bė, u shtrėngua gruaja e re nė ne..., u ndie vaji i foshnjės djalė. E mora foshnjėn dhe po dua t’ia lidhi kėrthizėn, kur ēetniku serb doli para meje duke mė thėnė:
lėshoje kėtė foshnje nė tokė. Unė e lėshova dalėngadalė nė dimijat e mia, foshnja e bukur me flokė tė gjata, sikur tė ishte larė tani,...ēetniku serb iu afrua, dhe kėmbėn e tij e nguli nė fytin e njomė tė foshnjės sė porsalindur,...zorrėt e njoma iu shkapėrderdhėn nė tė gjitha anėt...”
Pas kėtij rrėfimi tė tmerrshėm, ēdo shqiptar i Kosovės, por edhe shqiptarėt nė pėrgjithėsi, duhet tė kenė tė qartė, se nė kėto momente historike, nė tė cilin vendoset pėr statusin politik tė Kosovės tė jenė vigjilent dhe tė mos pranojnė me asnjė ēmim, ēfarėdo ēoftė statusi tė Kosovės i cili mund tė bie ndesh me vullnetin politik tė popullit tė Kosovės.

Albanian eX|PerT
12-03-07, 03:05
Ende pa u mbyllur plaga

Nga: Mr.Bashkim Aliu

Po, mu kėshtu, ende pa u mbyllur plaga, e cila asnjėherė edhe nuk do tė mbyllet, Gjyqi Ndėrkombėtar pėr Krime Lufte nė Hag, i ra thikė plagės sė popullit boshnjak musliman, duke e shfajėsuar shtetin mė tė egėr tė Ballkanit, Serbinė nga pėrgjegjėsia e masakrave nė Bosnjė gjatė luftės sė fundshekullit tė kaluar, nė veēanti nga masakra monstruoze e Srebrenicės, tė cilėn njėmend mund ta bėjnė vetėm serbėt dhe disa tė tjerė tė kalibrit tė tyre, tė cilėn ma merr mendja se janė pak nė botė. Thėnė ndryshe, njerėzit tė cilėt janė zhveshur nga ndjenjat njerėzore.

Serbia nuk ka nevojė qė ta lodhesh mendjen se mban pėrgjegjėsi pėr atė masakėr macabre, sepse tė gjithė korrespodentėt e luftės sė Bosnjės dhe vėzhguesit e analistėt e ndryshėm botėrorė, kanė nėnvizuar faktin se armatimi pėr serbėt vjen prej Serbie, dhe instruksionet i marrin drejtpėrdrejt prej Beogradi, ndėrkaq falangat monstrume serbe, janė future mu prej Serbie.

Nga ana tjetėr, shikuar historikisht, kėta njerėz vazhdimisht kanė dashur qė tjerėt t’i kenė tė nėnshtruar, dhe tjerėt tė punojnė, apo tė bėhen argat, kurse kėta tė kėnaqen, apo tė jenė agallar.

Kjo barrė nuk ėshtė duke iu hekur as sot e kėsaj dite, pra pas shkuarjes sė krye kasapit Millosheviq, sepse kur kanė mundėsi tė tregojnė se kanė bėrė njė formatizim tė kursit politik dhe mentalitetit e qėndrimit tė tyre ndaj tjerėve, ata e humbin me vetėdije kėtė shans. Pra, mundohen me kėmbėngulje tė mbajnė nėn thundrėn e vetė token e huaj, gjegjėsisht atė shqiptare tė Kosovės, duke gjuajtur ēdo plan paqe, bile edhe atė tė ndėrmjetėsit ndėrkombėtar Ahtisari, edhe pse ata ledhatohen dhe trajtohen edhe ma butė se djali pėrmallė nė pakon e tij. Ende e zhargitin zgjidhjen e problemit tė Kosovės, sepse nuk kanė shpirt human qė tė dalin e t’i thonė popullit se mjaftuan kobėt e mortet qė ua shkaktuam popujve tjerė, duhet vėnė pike dhe tė aderojmė pėr njė perspektive tė ardhshme evropiane.

Evropa, lanė trupin e vetė

Vendimi i Gjykatės sė Hagut pėr krime lufte, nė fund tė Shkurtit tė kėtij viti pėrkitazi me mos pėrgjegjėsinė e Serbisė si shtet pėr masakrėn e Srebrenicės nė luftėn e Bosnjės, realisht ka qenė edhe i pritshėm, pėr njė shkak tė thjeshtė qė Evropa ta lajė nė kėtė mėnyrė turpin e vetė para botės, i cili iu ngjit nė lule tė ballit. Kjo, ngase masakra e Srebrenicės, realisht nuk ndodhi nė prezencė tė Millosheviqit, por nė prezence tė trupave Holandeze, tė cilat ishin aty pėr tė mbrojtur popullatėn civile tė Srebrenicės, tė cilėn bile edhe e kishin ē’armatosur mė parė, nė kuadėr tė planit pėr enklava tė demilitarizuara.

Realisht, gjykata e Hagės duhet tė merret edhe me pėrgjegjėsinė e trupave holandeze, sepse me qėndrimin e vetė ia happen rrugėn kėtij krimi makabėr, qė nuk e ka yrnekun nė historinė mė tė re tė njerėzimit.

Mijėra fėmijė, gra, pleq e bura, prehen fizikisht nėn dheun e Bosnjės, tė cilin aq shumė e deshėn, shpirtrat e tyre, ka shpresė tė jenė nė xhenetet e larta si dėshmorė, ndėrkaq Evropa mbeti me turpin e madh, tė cilin nuk mund ta lajė nė asnjė mėnyrė, dhe qė nuk i varet veshi kur flet pėr humanizėm dhe drejtėsi mes tė gjithėve.

Kjo, dhe pjesa tjetėr e vendimit, ku thuhej se serbėt e Bosnjės janė pėrgjegjės, dhe se Serbia qortohet pėr shkak se ka mundur ta parandalojė kėtė masakėr, por nuk ka bėrė sa duhet, ėshtė thjesht njė marrėzi, apo si qė shprehemi nė gjuhėn popullore:Tė lajė njė grosh pa ujė.
Kasapėt misterioz
Qė ky maskarallėk tė merr pėrmasa edhe mė cinike, forcat ndėrkombėtare ende nuk ia kanė arritur t’i zėnė ata qė e bėnė kėtė krim, Karaxhiqin dhe Mlladiqin.

Herė-herė shohim nė televizion aksione tė forcave ndėrkombėtare nėpėr skuta tė ndryshme nė Republika Sėrpska, tė cilat ma tepėr i ngjajnė njė filmi pėr fėmijė, se sa aksionit serioz pėr tė realizuar njė qėllim. Nuk e di pse nuk e thirrin Brus Wilisin prej Holiwudi, qė menjėherė ta realizojė njė “Mission impossible”.

Boshnjakėt dhe shqiptarėt, i dorėzuan nė Gjyqin e Hagės, tė gjithė tė kėrkuarit, ndėrkaq dy kriminelėt mė tė mėdhenj, ende mbeten jashtė duarve tė drejtėsisė. Nė kohėn e satelitėve dhe shėrbimeve tė shumta inteligjente, ėshtė pak ēudi tė mbeten kėta dy superteroristė misterioz dhe tė pa arritshėm.

Nuk mund t’ia mbushėsh mendjen njeriut se me tė vėrtetė ėshtė ashtu si thonė ata. Thjesht, edhe analfabeti mė i madh thotė: Lėne bre, se s’duan ta kapin, e dine dreqi ku ri, e s’e dikėn ku ėshtė karaxhiqi dhe Mlladiqi.

“E ti kurrsesi mos e mendo Allahun si tė pakujdesshėm ndaj asaj qė veprojnė zullumqarėt; Ai vetėm ėshtė duke i lėnė ata pėrderisa njė ditė nė tė cilėn sytė shtangen” [Sure Ibrahim, 42].

hasanmehmeti
12-03-07, 21:19
Sipas koordinatorit special te Paktit te Stasbilitetit per Europen Juglindore

Erhard Busek: Vendimi i Gjykates se Hages per padine e BeH ndaj Serbise -vendim politik

Koordinatori special i Paktit te Stabilitetit per Europen Juglindore , Erhard Busek, sipas agjensis se Lajmeve te Beogradit FoNet, vlerson se aktgjykimi i Gjykates Nderkombetare te Drejtesise sipas padise se BeH kunder Serbis eshte " i mbeshtetur politikisht" dhe se nuk eshte i kenaqur pse eshte thene se Serbia nuk ka bere gjenocid , por ate nuk e ka penguar.
"Aktgjykimi eshte politik.Te thuash se ka pasur gjenocid ne Serbrenice, dhe se ketu nuk ka pergjegjesi te Serbise, ne te njejten kohe ta dishe se Ratko Mladiq ka qene oficer i Armates se Jugosllavise, nuk eshte ne rregull", i ka thene Busek per te perditshmen e Sarajeves "Dnevni avaz" .
Duke konstatuar se ne kete pikepamje" ndoshta eshte me teper katolik", Busek ka theksuar se per te eshte e njejta gje si ta besh diqka ose te mos besh diqka per te penguar te keqe ."Mendoj se kjo nuk eshte pjekur , prandaj aktgjykimi eshte politik", ka thene ai.
Busek konsideron se kur eshte fjala per pasojat e aktgjykimit ne zhvillimet ne rajon ato do te sjelle edhe procese prozitive, meqe marrja e aktgjykimit"megjithate eshte gje e mire ". "Nuk kam qene i lumtur me komentet e Beogradit .Problemi qendron ne faktin se parlamenti i Serbis refuzon te miratoj nje rezulute, me te cilen do te denohej dhe do te kerkohej falje per gjenocidin ne Serbrenice.Kjo eshte gabim.Ata duhet te jetojne me historin e vet. Prinderit e mi kane luftuar kunder nazisteve , por pas vitit 1945, si austriak , jame detyruar te jetoj me pasojat e luftes dhe kjo fare te mira", ka thene ai.

Marre nga Gazeta e perditshme Zeri . E merkure. 7 mars 2007.

me respekt
hasani

Guri i madh
13-03-07, 19:01
Sipas koordinatorit special te Paktit te Stasbilitetit per Europen Juglindore

Erhard Busek: Vendimi i Gjykates se Hages per padine e BeH ndaj Serbise -vendim politik

Koordinatori special i Paktit te Stabilitetit per Europen Juglindore , Erhard Busek, sipas agjensis se Lajmeve te Beogradit FoNet, vlerson se aktgjykimi i Gjykates Nderkombetare te Drejtesise sipas padise se BeH kunder Serbis eshte " i mbeshtetur politikisht" dhe se nuk eshte i kenaqur pse eshte thene se Serbia nuk ka bere gjenocid , por ate nuk e ka penguar.
"Aktgjykimi eshte politik.Te thuash se ka pasur gjenocid ne Serbrenice, dhe se ketu nuk ka pergjegjesi te Serbise, ne te njejten kohe ta dishe se Ratko Mladiq ka qene oficer i Armates se Jugosllavise, nuk eshte ne rregull", i ka thene Busek per te perditshmen e Sarajeves "Dnevni avaz" .
Duke konstatuar se ne kete pikepamje" ndoshta eshte me teper katolik", Busek ka theksuar se per te eshte e njejta gje si ta besh diqka ose te mos besh diqka per te penguar te keqe ."Mendoj se kjo nuk eshte pjekur , prandaj aktgjykimi eshte politik", ka thene ai.
Busek konsideron se kur eshte fjala per pasojat e aktgjykimit ne zhvillimet ne rajon ato do te sjelle edhe procese prozitive, meqe marrja e aktgjykimit"megjithate eshte gje e mire ". "Nuk kam qene i lumtur me komentet e Beogradit .Problemi qendron ne faktin se parlamenti i Serbis refuzon te miratoj nje rezulute, me te cilen do te denohej dhe do te kerkohej falje per gjenocidin ne Serbrenice.Kjo eshte gabim.Ata duhet te jetojne me historin e vet. Prinderit e mi kane luftuar kunder nazisteve , por pas vitit 1945, si austriak , jame detyruar te jetoj me pasojat e luftes dhe kjo fare te mira", ka thene ai.

Marre nga Gazeta e perditshme Zeri . E merkure. 7 mars 2007.

me respekt
hasani


si shum po derdhni lot per boshjaket po hajt se edhe kta kurgja ma te mir per neve nuk jan bile nese ju kujtohet kosova kur ishte nen oren policore kryetari i athershem raif pizdareviqi nuk u ngop me kto masa policore dhe i dha urdherin qe te shtohen edhe masa ushtarake

i ndreqim ne punet tona kombtare e per bosnje masandej

hasanmehmeti
13-03-07, 21:43
pershendetje

Guri:

si shum po derdhni lot per boshjaket po hajt se edhe kta kurgja ma te mir per neve nuk jan bile nese ju kujtohet kosova kur ishte nen oren policore kryetari i athershem raif pizdareviqi nuk u ngop me kto masa policore dhe i dha urdherin qe te shtohen edhe masa ushtarake

i ndreqim ne punet tona kombtare e per bosnje masandej

Nuk eshte ne interesin tend se per ke derdhi lote e djeres , per kete thirret ky forum ketu forumi nderkombetare, me i paraqit lajmet nderkombetare dhe analizat mbi ate situat .ateher kur u kan per me derdhe djeres per vendin tend gajle mos ke se atu jam kan , e nuk jam ik si disa ne vatikan.

me tmira
hasani

taxisti
13-03-07, 23:04
si shum po derdhni lot per boshjaket po hajt se edhe kta kurgja ma te mir per neve nuk jan bile nese ju kujtohet kosova kur ishte nen oren policore kryetari i athershem raif pizdareviqi nuk u ngop me kto masa policore dhe i dha urdherin qe te shtohen edhe masa ushtarake

i ndreqim ne punet tona kombtare e per bosnje masandej

Mos te ngutemi nganjeher eshte me mire o Guri i madh.
Nuk eshte puna se neve po na qahet se po kemi qejf .
Serbia gjithmone po del e pafajshme ,nganjehere edhe po shperblehet serbia ma shume se viktimat e saj.
Une e kuptoj se politika e ben te veten edhe i kuptoj fjalet e tua gjithashtu

Me kujtohen edhe mua ato vitet e oreve policore ,me kujtohen edhe policet qe i sollen nga gjithe jugoslavia .
Ne mesin e ketyre policeve ka pasur edhe boshnjak dhe kroat .Si kam degjuar une ne ate kohe me se shumti kane rrahur dhe vrare Shqiptare policet e republikave te tjera se serbia.
Politika e kroateve dhe boshnjakeve ishte qe lufta te filloj ne Kosove .Ata dojshin me na lane kopilin neve e vete me e pas ma te lehte shkeputjen e tyre.

Fale Kryetarit tone Ibrahim Rugoves nuk u shkoj plani si donin ata. Ma ne fund zjarri ju shkoi atyre vete dhe serbia me luftrat kunder bosnjes dhe kroacise u dobesua shume .
Me kete dobesim te serbise ne shpetuam diēka ma lehte se sa te behej lufte qysh ne fillim.

Na kane pregaditurr gropen neve por ata vete kane rene ne te.Politika te fliēta kane bere disa udheheqes te athershem

Per ne Shqiptaret mendoj se do te ishte ma mire ne qofte se serbia te denohej per gjenocid qe beri kunder bosnjes , Shpresoj se paku serbia te denohet per krimet qe ka bere ne Kosove.

Jam gjithmone i gezuar kur ndegjoj lajme te keqija per shkavellat.
Armiku i armikut tim eshte miku im .Por nuk duhet te harrohet edhe fjala e jone popullore besnik behu e bese mos zi. Ti shiqojm gjithmone interesat tona kombtare.

Guri i madh
14-03-07, 00:09
Mos te ngutemi nganjeher eshte me mire o Guri i madh.
Nuk eshte puna se neve po na qahet se po kemi qejf .
Serbia gjithmone po del e pafajshme ,nganjehere edhe po shperblehet serbia ma shume se viktimat e saj.
Une e kuptoj se politika e ben te veten edhe i kuptoj fjalet e tua gjithashtu

Me kujtohen edhe mua ato vitet e oreve policore ,me kujtohen edhe policet qe i sollen nga gjithe jugoslavia .
Ne mesin e ketyre policeve ka pasur edhe boshnjak dhe kroat .Si kam degjuar une ne ate kohe me se shumti kane rrahur dhe vrare Shqiptare policet e republikave te tjera se serbia.
Politika e kroateve dhe boshnjakeve ishte qe lufta te filloj ne Kosove .Ata dojshin me na lane kopilin neve e vete me e pas ma te lehte shkeputjen e tyre.

Fale Kryetarit tone Ibrahim Rugoves nuk u shkoj plani si donin ata. Ma ne fund zjarri ju shkoi atyre vete dhe serbia me luftrat kunder bosnjes dhe kroacise u dobesua shume .
Me kete dobesim te serbise ne shpetuam diēka ma lehte se sa te behej lufte qysh ne fillim.

Na kane pregaditurr gropen neve por ata vete kane rene ne te.Politika te fliēta kane bere disa udheheqes te athershem

Per ne Shqiptaret mendoj se do te ishte ma mire ne qofte se serbia te denohej per gjenocid qe beri kunder bosnjes , Shpresoj se paku serbia te denohet per krimet qe ka bere ne Kosove.

Jam gjithmone i gezuar kur ndegjoj lajme te keqija per shkavellat.
Armiku i armikut tim eshte miku im .Por nuk duhet te harrohet edhe fjala e jone popullore besnik behu e bese mos zi. Ti shiqojm gjithmone interesat tona kombtare.taxsist nuk e di ju ku jetoni po une po flas per boshjaket ne gjermani te cilet ne te njejtin klub organizojn muzik me kengtar nga serbia edhe bosna do me than boshjak te bosnes kjo diskotek gjendet ne MÜNSCHEN ,BAJERN kta kan pas nji luft fetare ,

edhe kurgja ma shum prap martohen ne mes veti organizojn festa bashk po ne fund te fundit jan armiq tont edhe boshjakt edhe shkjet e hasani me expertin le ti vajtojn se i kan ndreq problemet kombtare e tani po dojn me ju ndihmue boshjakve

Albanian eX|PerT
14-03-07, 00:10
si shum po derdhni lot per boshjaket po hajt se edhe kta kurgja ma te mir per neve nuk jan bile nese ju kujtohet kosova kur ishte nen oren policore kryetari i athershem raif pizdareviqi nuk u ngop me kto masa policore dhe i dha urdherin qe te shtohen edhe masa ushtarake

i ndreqim ne punet tona kombtare e per bosnje masandej
I nderuar! Me kete postim tuajin, e ke treguar naivitetin tend, dhe varferine tende politike, qe sa kohe vec se ke pas marre hapat per ta shprehur!!!

O Baci Gur, ne nuk po shkruajme per te mbrojtur interesant e nje shteti, apo nje personi, se neve nuk na intereson kush eshte ky Pizdaroviqi, e te tjeret, porse na intereson qe te njihet e verteta, prandaj thote nje proverb: "Mos e gjykoni te verteten sipas njerezve, porse njerezit sipas te vertetes", prandaj kurr Bota nuk duhet ta harroj gjenocidin qe eshte bere ne ate popull, bile bile me kete postim tend po e shpreh nje nacizem te kalbur, qe i ka dalur ngjyra qe moti, i nderuari Guri.

Behuni me korrekt, dhe shikojeni realitetin larg emocioneve, sepse sinqerisht keto idet e juaja, qe populli shqiptar te izolohet vetem me ato shtete te cilat i kane dalur ne ndihme, ne ate kohe qe ajo kishte nevoje, per mendimin tim, eshte konzervim qe te le pa fryme, perderisa e dijme gjendjen e Bosnjes ne ate kohe, dhe te njejtin fat e kishim edhe ne!

Nuk mundemi te mos heshtim, e te mos e tregojme turpin e Botes, qe po mundohet ta "laje" prej mekatit, Serbijen e Sllobadanit, e cila vetem ne Srebernic masakroi mijera musliman boshnjak. Valle, a nuk duhet te triumfoj e verteta? Sinqerisht, mijera kafsh po te mbyten padrejtesisht duhet folur, e ku mbeten mijera njerez, te cilet ishin civil?

Une do te vazhdoje akoma ne kete teme te shkruaj, porse sinqerisht po me befasoni me kete nacionalizmin tuaj te iluzionuar, sepse ne si popull gjithemone jemi njohur per ndihme e bamiresi, bese e besnikeri, e prandaj nuk duhet ta zhgenjejme vetveten, e te mos harrojme se populli yne gjithemone e ka luftuar te koten, dhe e ka e ndihmuar te verteten, ...!!!

Mos te harrojme te nderuar, se e verteta nuk gjykohet sipas vendit e popullit, porse gjykohet si e vertete!

...albanian...!!!

Guri i madh
14-03-07, 00:30
I nderuar! Me kete postim tuajin, e ke treguar naivitetin tend, dhe varferine tende politike, qe sa kohe vec se ke pas marre hapat per ta shprehur!!!

O Baci Gur, ne nuk po shkruajme per te mbrojtur interesant e nje shteti, apo nje personi, se neve nuk na intereson kush eshte ky Pizdaroviqi, e te tjeret, porse na intereson qe te njihet e verteta, prandaj thote nje proverb: "Mos e gjykoni te verteten sipas njerezve, porse njerezit sipas te vertetes", prandaj kurr Bota nuk duhet ta harroj gjenocidin qe eshte bere ne ate popull, bile bile me kete postim tend po e shpreh nje nacizem te kalbur, qe i ka dalur ngjyra qe moti, i nderuari Guri.

Behuni me korrekt, dhe shikojeni realitetin larg emocioneve, sepse sinqerisht keto idet e juaja, qe populli shqiptar te izolohet vetem me ato shtete te cilat i kane dalur ne ndihme, ne ate kohe qe ajo kishte nevoje, per mendimin tim, eshte konzervim qe te le pa fryme, perderisa e dijme gjendjen e Bosnjes ne ate kohe, dhe te njejtin fat e kishim edhe ne!

Nuk mundemi te mos heshtim, e te mos e tregojme turpin e Botes, qe po mundohet ta "laje" prej mekatit, Serbijen e Sllobadanit, e cila vetem ne Srebernic masakroi mijera musliman boshnjak. Valle, a nuk duhet te triumfoj e verteta? Sinqerisht, mijera kafsh po te mbyten padrejtesisht duhet folur, e ku mbeten mijera njerez, te cilet ishin civil?

Une do te vazhdoje akoma ne kete teme te shkruaj, porse sinqerisht po me befasoni me kete nacionalizmin tuaj te iluzionuar, sepse ne si popull gjithemone jemi njohur per ndihme e bamiresi, bese e besnikeri, e prandaj nuk duhet ta zhgenjejme vetveten, e te mos harrojme se populli yne gjithemone e ka luftuar te koten, dhe e ka e ndihmuar te verteten, ...!!!

Mos te harrojme te nderuar, se e verteta nuk gjykohet sipas vendit e popullit, porse gjykohet si e vertete!

...albanian...!!!


po de qe gjenocidi ne srebrenic nen mbi kqyrjen e trupave pajqerujtse hollandeze serbet kan egzekutuar 8000 boshjak po vet boshjaket e kan harrue te thash tani ka plot martesa ne mes serbve edhe boshjakve musliman

e nuk po e shoh te arsyshme qe ne shqiptaret te merremi me te kaluaren e boshjakve musliman qe prejardhjen e kan nga serbet apo kroatet se punt tona i kena ndreq qka e pjell maca e han minin

Albanian eX|PerT
14-03-07, 00:52
po de qe gjenocidi ne srebrenic nen mbi kqyrjen e trupave pajqerujtse hollandeze serbet kan egzekutuar 8000 boshjak po vet boshjaket e kan harrue te thash tani ka plot martesa ne mes serbve edhe boshjakve musliman

e nuk po e shoh te arsyshme qe ne shqiptaret te merremi me te kaluaren e boshjakve musliman qe prejardhjen e kan nga serbet apo kroatet se punt tona i kena ndreq qka e pjell maca e han minin
Ah Baci Gur, akoma me qesharak tani po me del. Kjo qe thua ti eshte shume "argumentim" i pavlere!

Statistikat e Shqiperise, tregojne se 128 femra shqiptare jane martuar me grek muajt e fundit, porse kjo nuk d.m.th. qe ne kemi harruar qe i kemi armiq greket. Te lutem mos u be qesharak, sepse po te shikosh e ti argumentosh gjerat sipas metodologjise tende, atehere duhet shikuar se prej nga e kemi dhender krymenistrin :biggrin: , sepse edhe ai hiq me i mire nuk del.

Srebernicen se ka harruar populli boshnjak, porse e kane harruar ca hipokrit, qe edhe ne popullin tone nuk mungojne, qe ikin ne Gjermani e Zvicer, dhe per te holla bejne qe ata te harrojne gjithecka per gjera te kota, sa qe -fatkeqesisht- shume motra tona shqiptare, kur po vijne ne pushime nuk po na flasin shqip.

Nuk po mirremi me njerez, porse me te verteten, dhe behu me objektiv kur futesh ne debate, sepse po na del shume qesharak i nderuar.

Ne ketu nuk jemi duke folur per gjenealogjine e boshnjake, sepse ketu jemi tek diskutimet politike e jo historike.

Vallė, behu i sinqert, ma thuaj a do e justifikoje vendimin e gjykates, per shfajesimin e serbeve, per krimet ne Bosnje?

...albanian...!!! :cool:

Guri i madh
14-03-07, 01:11
Ah Baci Gur, akoma me qesharak tani po me del. Kjo qe thua ti eshte shume "argumentim" i pavlere!

Statistikat e Shqiperise, tregojne se 128 femra shqiptare jane martuar me grek muajt e fundit, porse kjo nuk d.m.th. qe ne kemi harruar qe i kemi armiq greket. Te lutem mos u be qesharak, sepse po te shikosh e ti argumentosh gjerat sipas metodologjise tende, atehere duhet shikuar se prej nga e kemi dhender krymenistrin :biggrin: , sepse edhe ai hiq me i mire nuk del.

Srebernicen se ka harruar populli boshnjak, porse e kane harruar ca hipokrit, qe edhe ne popullin tone nuk mungojne, qe ikin ne Gjermani e Zvicer, dhe per te holla bejne qe ata te harrojne gjithecka per gjera te kota, sa qe -fatkeqesisht- shume motra tona shqiptare, kur po vijne ne pushime nuk po na flasin shqip.

Nuk po mirremi me njerez, porse me te verteten, dhe behu me objektiv kur futesh ne debate, sepse po na del shume qesharak i nderuar.

Ne ketu nuk jemi duke folur per gjenealogjine e boshnjake, sepse ketu jemi tek diskutimet politike e jo historike.

Vallė, behu i sinqert, ma thuaj a do e justifikoje vendimin e gjykates, per shfajesimin e serbeve, per krimet ne Bosnje?

...albanian...!!! :cool:


po une edhe ti jemi te vogel per me vlersue gjykaten e hages kur dihet se edhe kjo gjykat esht e politizuar ,mos te harrojm se kur shqiptaret po lirohen ne po e lavdrojm

e sa per bosne ne nuk mundemi as me fajsue e as me lavdrue ket gjykat ,bile ndoshta ne nji te ardhme te shkurt ky shtet artificial te shuhet krejtsisht

kur ti ndreqim punet tona at,her do mendojna per bosne

Albanian eX|PerT
14-03-07, 07:37
po une edhe ti jemi te vogel per me vlersue gjykaten e hages kur dihet se edhe kjo gjykat esht e politizuar ,mos te harrojm se kur shqiptaret po lirohen ne po e lavdrojm

e sa per bosne ne nuk mundemi as me fajsue e as me lavdrue ket gjykat ,bile ndoshta ne nji te ardhme te shkurt ky shtet artificial te shuhet krejtsisht

kur ti ndreqim punet tona at,her do mendojna per bosne
Aman Bac, mos fillo tash me keto ligjeratat e tua, qe nese u behet nje komperacion me i thjeshte me postimet e kaluara te juaja, do shohim kontradiktat e qarta qe na dalin.

Ju dhe ne qenkemi te vegjel per te vleresuar gjykaten e Hages, sipas jush? Te lutem, ne ketu nuk jemi duke treguar epitetet e njeri tjetrit, porse po kritikojme nje veprim te turpshem qe e ka bere, qe kushdo qofte qe do ta bente ne do kishim kete qendrim , perderisa mbajme koncept se duhet kritikuar e kota tek kushdo qofte, sepse s'jemi te korruptuar si ca shqiptare, qe pse jane zedhenes te ndokujt, mundohen qe cdo gabim te ia justifikojne personit ne fjale...!!! C'eshte kjo?!!!

E dyta, nese ne, izolohemi vetem me politiken kombetare, atehere nga ky forum lirisht mund te hiqet rubrika: Arena Nderkombetare,... edhe pse ju i nderuar, ne forum keni prononsuar shume ide, (qe kane qene per te perkrahur politiken, qe po e udheheq Kosoven),... e qe ato veprime e ide, aspak nuk e kane rendin ne kete kohe, kur statusi yne eshte qellimi final... apo mos deshironi t'i justifikoni edhe investimin banal te buxhetit te Kosoves, qe u be vitin e kaluar per "kultur" nga partia ne pozit, d.m.th. ca milion per pijano e violina, ndersa nje perqindja mjaft e madhe e popullates jeton ne varferi te skajshme? C'eshte kjo...??? Mos ma thuaj, se eshte aktualitet i yne, i nderuar bac!

Pastaj, e potencova edhe une, se ketu jemi per diskutime politike e jo historike per te nxjerrur gjenealogjine e nje populli...!!! Jemi duke folur, se si Haga, si nje institucion i "drejtesise", qe e njeh gjithe Bota per zbardhje te rasteve te ndryshme te krimeve, beri turpin qe shume veshtire e ka per ta lare, qe akoma para se te mbyllet plaga e cila nuk dot mbyllet dot kurre, ajo shfajesoi shtepine e gjenocidit, Serbine, dhe akoma nuk i ka perndjekur kriminelet qe masakruan mijera qytetar musliman boshnjak.

Tek e fundit, ne kete diskutim, mund te hyni duke e pare ndergjegjen tuaj, se si mund te heshtim ne si popull qe njihemi per komponentet pozitive,... e te mos e shpalosim realitetin e Serbise, qe na e beri te njejten gje edhe neve....!!!

...nuk e di, a mos valle, dikend e gezoi shfajesimi i Serbise per gjenocidin ne Bosnje? :confused:

...autentik... albanian...!!! :cool: ...krenar...!!!

Albanian eX|PerT
14-03-07, 21:31
Shikoni, se si dikur, ne lajmet tona diskutohej ceshtje e zbardhjes se rastit se Bosnjes, ndersa sot Haga e turpit, e shpalle te paster Serbine per kete krim.

Voa news

Bosnje-Hercegovina kėrkon drejtėsi nga Haga pėr gjenocidin serb gjatė kofliktit ballkanik
27-02-2006


Gjykata Ndėrkombėtare pėr Drejtėsinė me seli nė Hagė, filloi procesin e dėgjimit tė dėshmive pėr rastin e parė pėr gjenocid, qė del para saj. Dėshmitė pritet tė zgjasin pėr dy muaj. Bosnje Hercegovina e ka hedhur Serbinė dhe Malin e Zi nė gjyq, duke e akuzuar pėr gjenocid gjatė luftrave ballkanike nė vitet ’90 dhe ka kėrkuar dėmshpėrblime.

Duke thėnė se po fliste nė emėr tė viktimave tė Bosnjes Hercegovinės, pėrfaqėsuesi boshnjak, Sakib Softiē, tha para gjykatėsve se dhuna qė pėrfshiu vendin e tij, siē u shpreh ai, ishte si njė cunam i pėrgatitur nga dora njerėzore, qė shkatėrroi vetė karakterin e Bosnje Hercegovinės, sė bashku me njė pjesė tė madhe tė popullsisė sė saj jo-serbe: “Ne jemi sot kėtu se autoritetet e Beogradit, me dijeni tė plotė, i ēuan banorėt jo-serbė tė Bosnje Hercegovinės nė rrugėn drejt skėterrės. Njė rrugė e mbushur me trupa tė vrarė, me familje tė shkatėrruara, me jetė tė reja tė humbura”, tha pėrfaqėsuesi.
Ndėrsa zoti Softiē po paraqiste argumentet e tij, jashtė sallės, dhjetra protestues po lexonin emrat e viktimave tė masakrės sė vitit 1995 nė Srebrenicė, qytet, nė atė kohė, i shpallur zonė e mbrojtur nga OKB-ja. Shumė prej tyre ishin nga Bosnja, ashtu si 20 vjeēarja, Medina Aliē. Ajo humbi pothuajsve gjithė tė afėrmit meshkuj nė Srebrenicė dhe kėrkon qė gjykata botėrore tė mbajė Beogradin pėrgjegjės: “Shpresoj qė njerėzit tė gjejnė paqe, ndonėse ajo nuk mund t’i ngjallė familjarėt e vrarė.” Dėshmitė e sotme janė kulmi i njė pėrpjekje ligjore 13 vjeēare. Bosnja akuzon Serbinė pėr pėrpjekje pėr tė penguar procesin nė mėnyrė qė vendimi tė mos merret asnjėherė. Kur Bosnja paraqiti akt-padinė fillestare, ajo drejtohej kundėr ish Jugosllavisė, lufta ishte ende duke vazhduar dhe masakra e Srebrenicės nuk kishte ndodhur ende.

Sarajeva i kėrkoi gjykatės qė t’i jepte urdhėr Beogradit tė ndalonte dhunėn dhe ta dėnonte Serbinė pėr pastrim etnik dhe gjenocid. Po ashtu nė akt-padi kėrkoheshin dėmshpėrblime. Njė gjykatė tjetėr ndėrkombėtare, Gjykata pėr Krimet e Luftės nė Hagė, ka thėnė se rasti i Srebrenicės pėrbėn gjenocid. Ndėrsa deri mė sot ka patur udhėheqės poltike dhe ushtarakė tė dėnuar pėr gjenocid, kjo ėshtė hera e parė, qė njė shtet gjykohet pėr kėtė krim. Por qė tė jenė tė suksesshėm, avokatėt e Sarajevės duhet tė bindin gjykatėn se Serbia kishte si synim shkatėrrimin e popullsisė myslimane tė Bosnjes, gjė qė nuk pritet tė jetė e lehtė tė bėhet.

Albanian eX|PerT
14-03-07, 22:16
Te nderuar! Te gjithe e dime se Bosnja (dhe Bota) e ka akuzuar Serbine per orkestrimin dhe perhapjen e spastrimit etnik tė boshnjakeve duke vleresuar se gjenocidi i kryer ndaj tyre ishte i ngjashem me ate te nazizmit ne Luften e Dyte Boterore, dhe per kete eshte deshmitare e gjithe bota, perderisa ata kishin sy per te pare e vesh per te ndegjuar ne ate kohe, kur mbyteshin e masakroheshin mijera civile musliman boshnjak.

Gjykata Nderkombetare e Hages, tash po ben te ditur se Serbia per gjenocidin qe ka bere ne Bosnje d.m.th per vrasjen e 200 mije njerezve gjate luftes aty prej 1992 deri mė 1995 eshte e pafajshme.

...e gjithe bota, e ka pare se cka ka ndodhur ne Bosnje...!! A nuk eshte turp te shfajesohet Serbija per kete gjenocid qe ka bere?

I mirepresim komentet e juaja...!!!

...albanian...!!!

Albanian eX|PerT
17-03-07, 08:04
28/02/2007

SARAJEVE, Bosnje dhe Herzegovinė (BiH) -- Mė tepėr se 5,000 vetė u mblodhėn nė qendėr tė Sarajevės tė martėn (27 shkurt) pėr tė protestuar njė vendim nga Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, i cili zhvishte Serbinė nga akuzat e kryerjes sė genocidit gjatė konfliktit 1992-1995 nė BiH. Veprimtaria "Drejtėsi pėr viktimat e genocidit" u organizua nga grupe qė pėrfaqėsojnė familjet e viktimave tė luftės dhe veteranėve. Ata kėmbėngulin se Serbia dhe Mali i Zi duhet tė pranojnė pėrgjegjėsinė ligjore, politike, materiale e morale pėr genocidin e Srebrenicės. (Dnevni avaz, Nezavisne novine - 28/02/07; AP, AFP, RTRS, PBS BiH - 27/02/07)

eksperti 1
19-03-07, 14:49
[quote=Guri i madh]taxsist nuk e di ju ku jetoni po une po flas per boshjaket ne gjermani te cilet ne te njejtin klub organizojn muzik me kengtar nga serbia edhe bosna do me than boshjak te bosnes kjo diskotek gjendet ne MÜNSCHEN ,BAJERN kta kan pas nji luft fetare ,


moski dert se edhe shqiptaret e kosoves.e ngjojne CECAN me shume se vet SERBET

Guri i madh
19-03-07, 15:11
[quote=Guri i madh]taxsist nuk e di ju ku jetoni po une po flas per boshjaket ne gjermani te cilet ne te njejtin klub organizojn muzik me kengtar nga serbia edhe bosna do me than boshjak te bosnes kjo diskotek gjendet ne MÜNSCHEN ,BAJERN kta kan pas nji luft fetare ,


moski dert se edhe shqiptaret e kosoves.e ngjojne CECAN me shume se vet SERBET


une nuk kam has ne persona te till po mund te ket

Albanian eX|PerT
19-03-07, 17:22
une nuk kam has ne persona te till po mund te ket
Do te hasesh me kalimin e kohes i nderuar. Sidomos kenga: "Kukavica" ushton ne Gjilan!

Porse prap se prap, ato mbesin veprimet te personave te caktuar, e jo se ne si popull i admirojme keto qelbesira. Populli yne gjithenje ka qene kunder tyre. Tash kohet e fundit eshte gjithashtu edhe kunder atyre pseudokengetareve shqiptare qe po mundohen t'i emitojne keto bija te shkijeve, si Mehrije Braha e te tjera!

rrespekte

eksperti 1
19-03-07, 19:36
mos kini dert se keni me has apo beheni se nuk dini gje,te gjithe kenget shqipe jane te perkthyera ne gj shqipe.

dtth muzik serbe me tekste shqipe

Guri i madh
19-03-07, 22:05
mos kini dert se keni me has apo beheni se nuk dini gje,te gjithe kenget shqipe jane te perkthyera ne gj shqipe.

dtth muzik serbe me tekste shqipe


une ju thash se nuk kam has ne kosov dikush nga shqiptaret duke ndegjue muzik serbe ndoshta ka ne lokalet e nates po une nuk i vizitoj e sa per muzik te vjedhur e di se ka nga serrbishtja greqishtja turqishtja e arabishtja po ka edhe nga magjupishtja

eksperti 1
20-03-07, 17:29
e ti gzojsh pra .ceca ne kocertin e shkupit ka pasur 30.000 shiques nga kosova.

Guri i madh
20-03-07, 18:01
e ti gzojsh pra .ceca ne kocertin e shkupit ka pasur 30.000 shiques nga kosova.a ishit edhe ju ne mesin e tyre

Albanian eX|PerT
20-03-07, 19:29
e ti gzojsh pra .ceca ne kocertin e shkupit ka pasur 30.000 shiques nga kosova.
Fatkeqesisht....!!!

Guri i madh
20-03-07, 19:59
Fatkeqesisht....!!!


po te jet merak qe se paskeni dit edhe ju me shkue se kjo muzika e jote tallava nga adem ramadani ka miqsi me kenget e ceces

Albanian eX|PerT
21-03-07, 01:42
Une jam DJ, hahahahaha, s'mirem me kenge te ketilla, vec me POP, hahahahaha!

eksperti 1
22-03-07, 11:38
jo,nuk jam adhurues i muzikes serbe, per kete flasin mediat shqipe maqedone dhe kufitaret kosovare per ate dite qe ka qene koncerti ne shkup, fatkeqsisht. ju me siguri keni qene por pa kapelen e skenderbeut,kishte qene mire ta kishit pas edhe ate ne koke atehere ceca do kendonte edhe me shume per skenderbeun e tyre te famshem qe i ka bere shume nder serbis

xnjeri
23-03-07, 00:48
Tribunali i Hagės i ofron rrufim Serbis!!


Mallku qofshin tė gjitha konventat ndėrkombtare te cilat bashkpunojn mė kriminel tė luftrave .
Mallku qoft ndėrgjegja e botės sė vdekur qėsipas asaj , vrasja masive qė mori jetėn e 200mijė musliman boshnjak nuk ėshtė krim qė meriton tė ndėshkohėt.

Mallku qofshin gjith ata sy qė shikonin dėbimin e fėmijėve,grave dhe pleqve nga shtepit dha fshatrat e tyre, dhe nuk qitėn as njė pikė loti.

Mallku qofshin gjith ata vesh qė dėgjonin tregime rreth pėrdhunimeve tė grave muslimane boshnjake, dhe vazhduan sikur po ndegjonin njė kėng ronmantike.

Mallku qoft politika amerikane e cila gjykon vėtėm nė baza te masllahatit –interesit- , edhe nese kėrkohet shkelja e te gjitha konventave nderkombtare,ligjore , morale etj...

Ai i cili nuk pajtohet me ne nė kėt pikė, atėher let na komentoj kėt ligj tė cilin e nxori tribunali i Hages rreth krimeve serbe ndaj boshnjakve, i cili shfajson qeverinė serbe nga krimet njėrzore. Sepse qeveria e tanishme serbe ėshtė mikeshe e shteteve te bashkuara te amerikes.Bile kjo qeveri ėshtė krye-kput made inUSA.
Me dollarėt amerikan arriti nė krye te shtetin , kryetari i tanishem Serb.
Ne shfajsimin e qeveris serbe , fare nuk jan marr parasysh krimet e luftes serbe ndaj boshnjakve. Por ėshtė shikuar vėtėm interesi amerikan.

Tribunali i Hages - i cili ėshtė gjykata mė e lart e kombeve tė bashkuara – gjykoj pėr pafajsinė e Serbis nė akuzėn pėr gjernocid gjat luftes se Bosnes . Duke bėr me dije se ajo vėtėm ka shkelė lighin ndėrkombtar, pėr mos shpėjtim nė ndalim tė masakres se Sebrenices, mirpo nuk ka bėr gjenocid… Kjo ėshtė njė vazhdimsi e serialit tė bashkpunimeve tė tėrthorta mdėrkomtar me qeverin Serbe … serial ky i cili ka fillu qysh atėher kur Evropa dhe Amerika vendosen ta ndjekin politiken e heshtjes ndaj asaj cfar i'u bėnte muslimanve boshnjak. Edhe pėr kundėr gjith asaj c'ndodhi , asnjė shtet evropjan nuk lėvizi ,as nė nivel politik, e as me kercenim me embargo, ose te pakten , t;ua bėjn me gisht nė shenjė fajsimi. Po ndodhi e kundėrta.
U mundonin ta arsyetojnė Serbinė. Edhe Evropa edhe Amerika e pas tyre edhe kombet e bashkuara , vazhduan kėt politik deri sa zjarri kaploj cdo pėllėmb te Bosnes, dhe banoret e saj u shėndrruan o te vdekur o te dėbuar…
ėshtė interesant se konferenca e parė ndėrkomtare e ndihmave pėr Bosne u mbajt nė kryeqytetin e Kroacis, Zagreb.
Shumica e pjesmarrsve ne kėt konferencė ishin perfaqsuesit e kashave evropjane ,kurse numri i politikanve ishte shum i vogel. Atė ditė u caktuan ndihmat pėr Bosnen dhė pėr tė dėbuarit, mirpo nėpėr mes kishes, vetem nėpėrmes kishes!
Meselja ishte se; Serbet i ndjeknin muslimanet e bosnes pėr t'i prerė, e kush ju shpėtonte duarve te tyre dhe u strehonte ne kampe te refugjatve, e merrte kisha pėr ta vazhduar skenarin . Ai i cili nuk vdiste nga dora serbe, vdiste i pakėzuar, i krishter! Pastaj pėrfundon skenari…
Pasi u shkatrrua Bosna nė tėrsi,Unioni evropjan filloj tė lėviz dhe i dėrgoj forcat e saj pėr t'i mbrojtur mulimanėt boshnjak qė i kishin shpėtuar dores kriminele serbe. I futen nėn kontroll disa vende si, Sarajeven,Tuzllen,Srebrenicen, si dhe disa qytete tjera. Kėto vende i quanin vende te sigurta, nėn mbrojtjen e kombeve te bashkuara .
Muslimanve boshnjak ju dhan siguri qe te jetojn tė qetė dhe tė sigurt, kurse Serbis ia terhoqėn vėrejtjen qė tė mos i'u ofrohet ketyre vendeve. Atė ditė tė gjith i besuan kombeve te bashkuara .Atyer ju besuan edhe vet muslimanet e Bosnjes, dhe vazhduan t'iu besojn derisa u habiten tė gjith ndaj masakrave te tmerrshme – e ne krye te ketyre masakrave, masakra e Srebrenices- bėn qe serbet nė keto vende pasiqe kombet e bashkuara kishin mbyll sytė dhe ua kishin ndez shenjėn e gjerbėrt.
Katastrofa me e madhe ishte se pėrfaqsuesi i kombeve te bashkuara u mundonte t'i arsyetoj serbet tė cilėt me njė ofanzivė edhe atė nėn mbikqyrjen e shlem kalterve ,kishin vrarė mė shum se 8 mij musliman boshnjak.
Ky skenar nuk pėrfundon me kaq.
Perėndimi ende vazhdon t'ua plotsoj deshirat serbeve .
Ju kan premtuar kredit,Washingtoni i ka premtuar Beogradit se nuk do tė privohet nga fondi ndėrkomtar dhe banka botrore. Bile i ka premtu ndihma te menihershme qe kan vleren e miliarda dollarve.
Kėshtu Jugosllavia u shėndrrua nė njė teatėr ndėrkomtarė. Ju hjek embargo, i premtuan se kan pėr t'i ndihmuar nė zgjedhjen e tė gjitha problemeve tė cilat e kan qu Serbinė nė buzė tė greminės…
Pas gjith kėsaj , a mund tė themi se ekziston njė gjykatė e drejt ndėrkomtare dhe njė drejtėsi ndėrkombtare qė duhet respektuar ?!
Pas gjith kėsaj a mund tė themi se vetem Serbet jan kriminel, apo ka edhe kriminel tjerė qė ju ndihmuan atyre ushtarakisht dhe medialisht –me anė te mediave – dhe qėndruan nė krahun e tyre nė tė gjitha asambletė ndėrkomtare….
e sot ju ofrojn rrufim ?!

SoKoLi-i-Maleve
23-03-07, 02:42
Tribunali i Hagės i ofron rrufim Serbis!!


Mallku qofshin tė gjitha konventat ndėrkombtare te cilat bashkpunojn mė kriminel tė luftrave .
Mallku qoft ndėrgjegja e botės sė vdekur qėsipas asaj , vrasja masive qė mori jetėn e 200mijė musliman boshnjak nuk ėshtė krim qė meriton tė ndėshkohėt.

Mallku qofshin gjith ata sy qė shikonin dėbimin e fėmijėve,grave dhe pleqve nga shtepit dha fshatrat e tyre, dhe nuk qitėn as njė pikė loti.

Mallku qofshin gjith ata vesh qė dėgjonin tregime rreth pėrdhunimeve tė grave muslimane boshnjake, dhe vazhduan sikur po ndegjonin njė kėng ronmantike.

Mallku qoft politika amerikane e cila gjykon vėtėm nė baza te masllahatit –interesit- , edhe nese kėrkohet shkelja e te gjitha konventave nderkombtare,ligjore , morale etj...

Ai i cili nuk pajtohet me ne nė kėt pikė, atėher let na komentoj kėt ligj tė cilin e nxori tribunali i Hages rreth krimeve serbe ndaj boshnjakve, i cili shfajson qeverinė serbe nga krimet njėrzore. Sepse qeveria e tanishme serbe ėshtė mikeshe e shteteve te bashkuara te amerikes.Bile kjo qeveri ėshtė krye-kput made inUSA.
Me dollarėt amerikan arriti nė krye te shtetin , kryetari i tanishem Serb.
Ne shfajsimin e qeveris serbe , fare nuk jan marr parasysh krimet e luftes serbe ndaj boshnjakve. Por ėshtė shikuar vėtėm interesi amerikan.

Tribunali i Hages - i cili ėshtė gjykata mė e lart e kombeve tė bashkuara – gjykoj pėr pafajsinė e Serbis nė akuzėn pėr gjernocid gjat luftes se Bosnes . Duke bėr me dije se ajo vėtėm ka shkelė lighin ndėrkombtar, pėr mos shpėjtim nė ndalim tė masakres se Sebrenices, mirpo nuk ka bėr gjenocid… Kjo ėshtė njė vazhdimsi e serialit tė bashkpunimeve tė tėrthorta mdėrkomtar me qeverin Serbe … serial ky i cili ka fillu qysh atėher kur Evropa dhe Amerika vendosen ta ndjekin politiken e heshtjes ndaj asaj cfar i'u bėnte muslimanve boshnjak. Edhe pėr kundėr gjith asaj c'ndodhi , asnjė shtet evropjan nuk lėvizi ,as nė nivel politik, e as me kercenim me embargo, ose te pakten , t;ua bėjn me gisht nė shenjė fajsimi. Po ndodhi e kundėrta.
U mundonin ta arsyetojnė Serbinė. Edhe Evropa edhe Amerika e pas tyre edhe kombet e bashkuara , vazhduan kėt politik deri sa zjarri kaploj cdo pėllėmb te Bosnes, dhe banoret e saj u shėndrruan o te vdekur o te dėbuar…
ėshtė interesant se konferenca e parė ndėrkomtare e ndihmave pėr Bosne u mbajt nė kryeqytetin e Kroacis, Zagreb.
Shumica e pjesmarrsve ne kėt konferencė ishin perfaqsuesit e kashave evropjane ,kurse numri i politikanve ishte shum i vogel. Atė ditė u caktuan ndihmat pėr Bosnen dhė pėr tė dėbuarit, mirpo nėpėr mes kishes, vetem nėpėrmes kishes!
Meselja ishte se; Serbet i ndjeknin muslimanet e bosnes pėr t'i prerė, e kush ju shpėtonte duarve te tyre dhe u strehonte ne kampe te refugjatve, e merrte kisha pėr ta vazhduar skenarin . Ai i cili nuk vdiste nga dora serbe, vdiste i pakėzuar, i krishter! Pastaj pėrfundon skenari…
Pasi u shkatrrua Bosna nė tėrsi,Unioni evropjan filloj tė lėviz dhe i dėrgoj forcat e saj pėr t'i mbrojtur mulimanėt boshnjak qė i kishin shpėtuar dores kriminele serbe. I futen nėn kontroll disa vende si, Sarajeven,Tuzllen,Srebrenicen, si dhe disa qytete tjera. Kėto vende i quanin vende te sigurta, nėn mbrojtjen e kombeve te bashkuara .
Muslimanve boshnjak ju dhan siguri qe te jetojn tė qetė dhe tė sigurt, kurse Serbis ia terhoqėn vėrejtjen qė tė mos i'u ofrohet ketyre vendeve. Atė ditė tė gjith i besuan kombeve te bashkuara .Atyer ju besuan edhe vet muslimanet e Bosnjes, dhe vazhduan t'iu besojn derisa u habiten tė gjith ndaj masakrave te tmerrshme – e ne krye te ketyre masakrave, masakra e Srebrenices- bėn qe serbet nė keto vende pasiqe kombet e bashkuara kishin mbyll sytė dhe ua kishin ndez shenjėn e gjerbėrt.
Katastrofa me e madhe ishte se pėrfaqsuesi i kombeve te bashkuara u mundonte t'i arsyetoj serbet tė cilėt me njė ofanzivė edhe atė nėn mbikqyrjen e shlem kalterve ,kishin vrarė mė shum se 8 mij musliman boshnjak.
Ky skenar nuk pėrfundon me kaq.
Perėndimi ende vazhdon t'ua plotsoj deshirat serbeve .
Ju kan premtuar kredit,Washingtoni i ka premtuar Beogradit se nuk do tė privohet nga fondi ndėrkomtar dhe banka botrore. Bile i ka premtu ndihma te menihershme qe kan vleren e miliarda dollarve.
Kėshtu Jugosllavia u shėndrrua nė njė teatėr ndėrkomtarė. Ju hjek embargo, i premtuan se kan pėr t'i ndihmuar nė zgjedhjen e tė gjitha problemeve tė cilat e kan qu Serbinė nė buzė tė greminės…
Pas gjith kėsaj , a mund tė themi se ekziston njė gjykatė e drejt ndėrkomtare dhe njė drejtėsi ndėrkombtare qė duhet respektuar ?!
Pas gjith kėsaj a mund tė themi se vetem Serbet jan kriminel, apo ka edhe kriminel tjerė qė ju ndihmuan atyre ushtarakisht dhe medialisht –me anė te mediave – dhe qėndruan nė krahun e tyre nė tė gjitha asambletė ndėrkomtare….
e sot ju ofrojn rrufim ?!Me gjith respektin per viktimat qe ka shkaktue kjo luft,dhe as nji luft saht e mire,dhe edhe nji njeri me humb jeten asht e tepert.dmth jam kunder lufte deri atehere kur ska as nji rruge tjeter,dhe me imponohet vet mbrojtja.
Por cka ka ndodh ka ndodh,dhe asgje sfitohet me mallkime,e sidomos kur mallkoni ata qe kan ma se paku faj.

Te gjith e dijmse si filloj lufta dhe shperberja e ish Jugoslavis.spo du me komentue.
Ku ishin vallznit arab qe te gjith ( 51shtetpro e 1 kundra) votuan me mbajt Jugoslavin artificiale ne nji.
Ku ishte Bashkimi europjanqe ballkani apo bosnja jan ne oborrin e saj.
Amerikanet ishin ata qe u mundonin me ja mbush mendjen Europes me nderhy,por europa nuk ndegjonte,( u bente e shurdher).
Amerikanet ishin ata qe na shpetuan neve( shqiptarve ) 5 here ne shekullin 20 dhe ne fillim te 21shit.
Bosnja ja fali kosoven serbis,nuk i erdhi keq qe shqiptaret ndiqeshin,rraheshin dhe torturoheshin,perjashtoheshin nga puna,dhe keq trajtoheshin,por ajo si vella gjaku me serbin,nuk i merrte parasysh vuajtjet e shqiptarve te kosoves.( nuk pajtohem me masakra dhe gjakderdhje dhe dhimbjen qe ka perjetua populli i bosnjes ,kisha deshirue qe kurr mos te kishte ndodh).
Ku ishin Liga Islamike qe siq e thash ma nalt votuan pro jugoslavi e kunder republikave,Pse ato kur filloj lufta nuk organizuan nji ushtri ne menyr llegjitime tue mbush mendjen e miqeve te tyre me u inkuadrue dhe me ndalue masakrat.
Kush insistoj me zor mbi bashkimin europjan dhe mbi rusin qe me nderhyje ne Kosove dhe mos me lejue te ndodh edhe ma keq se ne bosnje,sigurisht qe Amerika,,,,kushi shpetoj shqiptaret e viseve te presheves nga masakra,sigurisht qe ishte amerika,,,kush i ndihmoj dhe shpetoj shqiptaret nen Maqedoni nga nji masaker edhe ma e keqe se ajo ne kosove,kush tjeter ,Amerika, edhe atehere kur miku i amerikes,Turqija ne kundershtim me deshiren amerikane ja dhuron shtetit Maqedon 22 aeroplan dhe helikoptera qe te mbrohet, e nga kush,,nga vlaznit shqiptar musliman,qe disa nga ju ende i quani ata vllaznit turq.
Shteti i Amerikes deri para nji vjeti as qe e njofti shtetin serb,asht Rusija ajo qe e perkrah serbin,dhe qe kercnon edhe me vito kunder pamvarsis se kosoves, ashtu qe me te gjitha keto mallkime,kunder Amerikes,( jo qe po ja ngjet) po me duket se po lehni ne lisin e gabuar,nji fjal e vjeter thot,"Qeni i keq e ha doren qe e ushqen".

Arb
23-03-07, 02:49
Njesite speciale Bosnjake dhe Maqedonase ishin te fundit qe u larguan nga Kosova ne fillim te 90-tes. Keta qena jane vellazen te Shkijeve. Kane nje gjuhe, gjak, kulture, gabel'hone...

Sllavet cetnike kane vrare njeri tjetrin. Ata qe ndiejne dhimbje per 200.000 Boshnjake ndiejne dhimbje edhe per Shkijet e vrare.

Albanian eX|PerT
25-03-07, 04:17
Kurr hallall nuk kam per te ta bere Balit qe nuk ke ardhur me heret me na e tregue kete dezinformate hahahahahahahahhaahha!

SoKoLi-i-Maleve
25-03-07, 23:51
Ha buke e uji e mbaje kasavetin e huaj.

Gentiani
07-04-07, 23:38
Ėshtė pėr keqardhje, kur lexon shkrime nga autorė, injoranca e tė cilėve i kalon edhe kufinjėt e padefinuar tė gjithė atij sistemi galaktik tė paditurisė ku ata sillen si kometa!

Ėshtė komplet irelevante se kush kanė qenė e ēka kanė bėrė boshnjakėt, me rėndėsi ėshtė qė vendimi i gjykatės ėshtė dėshtues dhe me kėte shpėrbleu politikėn e gjenocidit, tė shfarosjes sė popullatės joserbe, pastrimin etnik, dhunimeve kolektive... dhe me kėte nė tė ardhmen, nėse jo pas 10 viteve, 50, 100 viteve po tė njėjtės politikė kriminele i jep sinjalin qė mundet ta pėrsėrisė krimin sepse nė fund del e pafajshme.

Megjithėate, ēdo vendim tjetėr i dėnimit tė Serbisė si shtet, do ta pėrligjte vehtė politikėn evropiane, sepse ishin vehtė Evropianėt, para pranisė sė tė cilėve ndodhi masakra e Srebrenicės, ndėrkohė ishin trupa tė stacionuara qė tė mbronin popullatėn civile nė enklavat e ngujuara.

Tjetra ėshtė, nėse Serbia nuk shpallet fajtore pėr 200.000 tė vrarė nė Bosnjė, atėherė rasti i trajtimit tė viktimave tė luftės sė Kosovės, as qė diskutohet dhe mirret parasyshė dhe i jep hipotekė Serbisė, qė ta shikojė si ēėshtje disponimi dhe mundėsie nė momentin qė asaj i konvenon ta vendosė nė kthetra !

Nė anėn tjetėr, pėr tė rikujtuar cave kėtu, Boshnjakėt kanė dhėnė provimin e tyre si Komb, pamvarėsisht ēmimit shumė tė lartė qė paguan, por krahasuar angazhimin e tyre nė luftėn pėr ēlirim dhe mbrojtjen e qenjies sė tyre kombėtare, mobilizimin masovik nė mbrojtje tė vendit dhe kombit tė tyre si dhe atė qė kanė bėrė shqiptarėt pėr vendin dhe kombin e tyre nė luftėn e fundit jemi njė hiē, njė hiē qė tregon kopalla dhe pėrralla nga vendet nga ia kanė bėrė "dushk" e "mushk" mu nė momentin kur duhej shtrėnguar k..et pėr tė treguar qė pėr atdhe dhe komb luftohet dhe vdiset, sepse ato janė mė tė shenjta se vehtė Meka e Vatikani!

Guri i madh
10-04-07, 21:00
sot pas dite ne televizionin e kosoves ishte nji reportazh ne gjuhen boshjake qysh po i thojna tash per fshatin lubizhd komuna e prizrenit


ky fshat ishte i banuar edhe me pjestar te komunitetit boshjak po fmijt e tyre po vazhdojshin shkollen ne shkollen fillore EKREM REXHA

kur reporterja e televizonit te KOSOVES i pyt,te femijt boshjak se ne cilen gjuh i ndiqni msimet femijt pergjigjeshin na shiptarski jezik te pakten pes femij i kam ndegjue duke e perdor ket fjal fyse per shqiptaret thojn qka ka shpia tregon fmia e ne e dim se kur esht zyrtarizue kjo fjal fyse kunder shqiptarve .

po te njejten fjal e ndegjoni edhe nga boshjaket e bosnes nese nuk ju njohin


e ather qani ju per boshjaket qe prej nji boshjaku dalin tre serb

ŤħĒмż$ťöĸėľĩ
18-04-07, 16:51
Serbia lirohet nga akuzat pėr gjenocid nė Bosnjė

Shkruan: Hamdi NuhijuGjykata tha se vrasja e rreth tetė mijė myslimanėve tė Bosnjės nė Srebrenicė nga serbėt e Bosnjės nė vitin 1995 ishte gjenocid, por se shteti i Serbisė nuk ishte pėrgjegjės, edhepse kishte mbėshtetur serbėt e Bosnjės.

Gjykata tha se vrasja e rreth tetė mijė myslimanėve tė Bosnjės nė Srebrenicė nga serbėt e Bosnjės nė vitin 1995 ishte gjenocid, por se shteti i Serbisė nuk ishte pėrgjegjės, edhepse kishte mbėshtetur serbėt e Bosnjės.

Vendimi tha se Serbia kishte shkelur tė drejtėn ndėrkombėtare kur nuk kishte ndalė vrasjet dhe kishte shkelur obligimet e saj duke mos dorėzuar tė dyshimtėt pėr krime lufte, siē ėshtė komandanti ushtarak i serbėve tė Bosnjės, Ratko Mlladiq.
Gjykata hodhi poshtė pretendimin e Bosnjės pėr dėmshpėrblime financiare. Rreth njėqind mijė vetė dihet se e kanė humbur jetėn nė konfliktin nė Bosnjė.


Duke reaguar ndaj vendimit, njė zyrtar boshnjak Haris Silajxhiq, tha se populli i tij do tė jetė shumė i zhgėnjyer me kėtė vendim.

Por z. Silajxhiq, anėtari mysliman i presidencės sė Bosnjės, shprehu kėnaqėsi pėr vendimin e gjykatės sipas tė cilit Serbia kishte shkelur obligimet e saj ndėrkombėtare pėr parandalimin e gjenocidit.

Njė politikan i lartė serb i Bosnjės, Krstan Simiq, citohet tė ketė mirėpritur vendimin e gjykatės.

Nė Beograd, presidenti serb, Boris Tadiq, i bėri thirrje parlamentit tė Serbisė tė dėnojė masakrėn e myslimanėve nė Srebrenicė.

Burimi: bbc

http://publicistika.com/images/stories/lajme/masakrat%20ne%20bosnie.jpg