PDA

View Full Version : Policėt anglezė, trajtim ēnjerėzor ndaj dy studenteve shqiptare


ŤħĒмż$ťöĸėľĩ
18-04-07, 02:24
Policėt anglezė, trajtim ēnjerėzor ndaj dy studenteve shqiptare

Diskriminimi

"Mė fal profesor, vėrtet qė flitet pėr ne". Kėshtu fillon artikulli nė gazetėn "La Nazione" tė Firences, datė 27 mars 2007. Janė dy studente shqiptare, Malvina dhe Lunisa Bodo, qė janė edhe kushėrira. Bashkė me 34 studentė italianė tė Institutit Teknik tė Bergamos nė Itali, ata mbėrritėn pėr njė ekskursion nė aeroportin londinez, Luton. Kėshtu fillon edhe odiseja e dy studenteve shqiptare, qė edhe pse tė pajisura me tė gjitha dokumentet e nevojshme dhe leje tė aprovuara edhe nga autoritetet e Konsullatės Angleze nė Milano, janė veēuar nga grupi i studentėve dhe profesorėve, i kanė mbajtur mbyllur gjithė ditėn nė njė dhomė, ju kanė marrė dokumentet dhe celularėt dhe nuk u kanė dhėnė madje as pėr tė ngrėnė. Trajtimi ndaj dy vajzave shqiptare ishte i denjė pėr tė dyshuarit pėr terrorizėm, sepse u kanė marrė shenjat e gishtėrinjve dhe u kanė hapur dosje nė polici, para se t'i kthenin mbrapsht pėr nė Itali, ndėrsa grupi i studentėve italianė, bashkė me profesorėt, vazhduan ekskursionin nė Londėr, pa harruar dy studentet shqiptare. Arsyeja qė nxorėn autoritetet angleze, ishte se: "Janė tė njė kombėsie jo tė pėlqyer nga qeveria angleze!!! Dhe tė lind pyetja: Jemi nė Anglinė e sotme, apo nė Gjermaninė naziste? "Dhe tė mendosh qė, njė javė mė parė njė grup me studentė nga e njėjta shkollė, ku bėnte pjesė edhe njė studente ukrainase, kaloi pa probleme",- tha njė profesor. Protestat e profesorėve dhe tė shkollės nuk u morėn parasysh nga autoritetet angleze. Ndėrsa ministri italian, Ferrero, nė lidhje me kėtė ngjarje ka thėnė se "ėshtė e papranueshme".