PDA

View Full Version : Si ta shmangni djersitjen?


rilinda
06-06-07, 18:32
http://www.sweathelp.org/English/images/underarm-sweating.jpg

Djersitja bėhet shpesh e bezdisshme, por pėr ta shmangur pihet njė shurup i pėrgatitur me hudhra tė shtypura. Ky shurup pihet nė mbrėmje, rreth 2-3 lugė gjelle. Mund ta pengojmė me sukses djersitjen natėn nėse lėkurėn e trupit e freskojmė me lėng molle. Ndėrsa djersitja e kėmbėve evitohet me anėn e patateve, tė cilat pasi shtypen lihen tė thahen. Masa e thatė vendoset nė njė pecetė dhe lihet pėr 24 orė.
Vapa e verės dhe ushtrimet energjike shkaktojnė djersitje, por studimet e kohėve tė fundit, sugjerojnė se djersa mund tė shkaktohet nga njė faktor tjetėr qė nuk ka lidhje me temperaturėn e lartė. Studiuesit japonez mendojnė se receptorėt e muskujve qė ndiejnė lėvizjet ndikojnė nė djersitje. Shkencėtarėt nga Hong Kongu kanė ndėrtuar njė robot, i cili lėviz dhe djersitet. Fjala ėshtė pėr njė robot qė u ėshtė dedikuar dizajneve tė rrobave. Ai shėrben pėr modelet e reja qė pėrdoren pėr kushte ekstreme. Ky robot u quajt Walter dhe kushton 13.000 dollarė, kurse djersitja stimulohet nėpėrmjet vrimave nėpėr trup nga del lėngu.

SANTANA-29
06-06-07, 18:35
KU muj me porosit qat robotin,,se per mue asht....

LOJETARI
06-06-07, 18:35
Ti ēika e mirė qenke tranue , qysh ruaju prej djerses me hudhra , hahahahahaha...............................

Zero Cool
06-06-07, 20:51
Si ta shmangni djersitjen?Thjesht bre :
*rri nen hije te palmave apo qfaredo hije,
*hin ne bazen apo ne uje sa te vjen pak nxet,
*shko ne pol te veriut,
* shko n`sibir,
*bleje kerrin me airco
* .....


:biggrin:

Naki
06-06-07, 22:03
Djersitja ka funksionin e ruajtjes sė temperaturės konstante/ normale tė trupit tė njeriut.
Djersitja nė njė masė normale tė caktuar nuk duhet dhe nuk do tė ishte e preferuar tė pengohet.Djersitja ėshtė njė nga gjėndrat sekretuese tė elementeve biokimike ēė vlerat max janė 1%. e ndėr kėto elemente janė amonjaku,natriumi i kloridit,acidet e uresė dhe acidet yndyrore.Produktiviteti i djerėsve zėvendėsohet me bakteriet trupore,ēė shkaktonė erėra tė djerėsve.
Djersitja manifestohet nė pjesė tė caktuara trupore,mė sė shpeshti nė pjesen aksilare,nė shuplakat e duarėve&kėmbėve,po edhe nė tėrė trupin.

Shkaqet mė tė shpeshta tė djersitjes mund tė jenė:


Sforcimet fizike tė trupit
Nervoza,friga,dhe shtresi
mbipesha trupore
Ndryshimet hormonale*menstruacionet,shtatėzėnsia etj
sėmundjet e gjėndrave hormonale/mbifunksioni TSH,TCH,T1,T4
Djersitja e tepruar pėr Njerzit qė lėngojnė mund tė jetė e pa pėrshtatshėme dhe shkaktonė komplexe.
Tani ekspertet Dermatolog preferojnė kėtė medikament dhe garantojnė zvoglimin e djerėsve nė pjeset aksilare
Ky preparat ėshtė shumė i preferuar SWEAT-OFF® ,nė Austri,Gjermani,Zvicerr

http://www.nie-mehr-schwitzen.com/images/pixel_trans.gifhttp://www.sweat-off.de/gfx/site_05.gif (http://www.sweat-off.de/)

Pėrkthyer dhe pėrshtatur nga gjuha Gjermane & Naki

luckyman
06-06-07, 22:29
A ka rendesi ushqimi te ata njerz qe djersiten?
kamé degjuar se kush hané mishé shumé djersitet (fett).?!

rilinda
07-06-07, 19:45
Ti ēika e mirė qenke tranue , qysh ruaju prej djerses me hudhra , hahahahahaha...............................

Ti, djali i mirė, unė nuk i kam bėrė ato hulumtime, e edhe provė nuk kam bėrė sepse, faleminderit Zotit nuk e kam kėtė problem.

p.s. edhe nėse nuk e ke ditur, ka mundėsi qė hudhra edhe tė ta largojė djersitjen, sepse ajo ka efekte shėruese.

Virti
09-06-07, 16:13
rrini ne fllad... :biggrin:

Naki
11-06-07, 23:31
A ka rendesi ushqimi te ata njerz qe djersiten?
kamé degjuar se kush hané mishé shumé djersitet (fett).?!

Marrja e ushqimit shumė kalorikė nė fazen e metabolimit ėshtė e pėrcjellur me energji dhe nė ngritjen e temp .kjo shkaktonė lirimin e substancave tė pa nevojshėme tė acideve Yndyrore e mė kėtė pėr mes gjėndrave edhe produktivitetin e djerėsve.

Sigurishtė balansimi nutritivė i Ushqimit,ruajtja nga mbipesha zvoglonė djersitjen e tepruarė tė vlerave jo normale.

Naki