PDA

View Full Version : E paintegrueshme :


Fshatari
27-07-07, 18:37
"Ombudspersoni i brengosur me dėshtimin e qeverisė rreth QKUK-sė Ushtruesi i detyrės se Ombudspersonit, Hilmi Jashari, shpreh brengėn e madhe lidhur me dėshtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr sigurimin e funksionimit tė aparatit koronarografik nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės. Aparati i blerė nė vitin 2003, ėshtė i destinuar pėr tė bėrė skenimin e zemrės sė pacientėve qė janė nė gjendje tė rrezikshme pėr jetė. Edhepse kanė kaluar 4 vjet qė nga blerja e tij, aparati ende nuk ėshtė funksional. Ushtruesi i detyrės sė Ombudspersont i bėnė thirrje Kryeministrit dhe Ministrit tė Shėndetėsisė, qė nė bashkėpunim me QKUK nė, tė ndėrmarrin hapa urgjent pėr ta zgjidhur kėtė ēėshtje".

Fajin nuk e ka qeveria : kjo e fundit administron vendin e jo shėndetėsinė. Madje vėrejtje tė tilla nuk i duhen bėrź as ministrit tė shėndetėsisė i cili nuk duhet tė jetė domosdosmėrisht mjek!
Fajin e kanė mjekėt-praktikant tė atij aparati qė nuk dijnė si ta vėjnė nė funkcionim e jo qeveria!
Kjo ishte sa iu pėrket vėrejtjeve tź pa vend tė z. Hilmi Jashari.
Po qenėsorja e kėtij postimi ishte gjetiu : te fjala "Ombudsperson" : sa e ēuditshme aq edhe e pakuptimshme e e pakuptimt pėr lexuesin shqiptar. Kurrė kjo fjalė barbare nuk do tė integrohet nė strukturėn e gjuhės shqipe sepse asht thjesht e "paintegrueshme" nė kėtė gjuhė!
Le tė zėvendėsohet me ndonjė fjalė shqipe e tź dim se pėr se po flasim...