PDA

View Full Version : Kosova e largon nga detyra njė zyrtar slloven


Dilaver
02-02-08, 02:13
Lubjanė, 30 janar - Mitja Drobnik, zyrtar i lartė i Ministrisė sė Jashtme sllovene, dha dorėheqje pas botimit, nė shtypin e vendit, tė hollėsive rreth bisedimeve tė tij me zyrtarė amerikanė. Ministri i Jashtėm slloven, Dimitrij Rupel, e pranoi dorėheqjen e Matja Drobnikut, drejtor i ēėshtjeve politike nė kėtė ministri, dhe nė vend tė tij e emėroi zotin Matjaz Sinkovec.
Drobniku dha dorėheqje, pasi e pėrditshmja sllovene "Dnevnik" javėn e kaluar botoi shėnime nga takimet e tij me zyrtarė tė lartė tė Departamentit amerikan tė Shtetit. Sipas gazetės, shėnimet pėrfshinin sugjerime tė zyrtarėve amerikanė pėr politikat e Sllovenisė, e cila e mban kryesinė e Bashkimit Evropian nė gjysmėn e parė tė kėtij viti. Kėtu pėrfshihej sugjerimi qė Sllovenia tė jetė ndėr vendet e para qė do ta njohin pavarėsinė e Kosovės. Sipas agjencisė franceze tė lajmeve, autoritetet sllovene i kanė filluar hetimet rreth ēėshtjes.
Lajm