PDA

View Full Version : Koalicioni "Pėr Serbinė Europiane" (Tadic) fiton zgjedhjet


Dilaver
12-05-08, 06:59
Beograd 12 maj 2008 – Sipas rezultateve preliminare tė "Qėndres pėr zgjedhje tė lira" nė zgjedhjet parlamentare nė Serbi ka fituar koalicioni ”Pėr Serbinė Europiane” (Tadic)
Pėr dallim nga zgjedhjet e kaluara, Partia Radikale ka shėnuar rėnje tė rezultatit, e cila nė vend tė 81 mandateve qė ka pas tani do tė ketė 77, rėnje ka shėnuar edhe Partia Liberale.


Tadic ……………..103 mandate
Radikalet ………….77
PDS ……………….30
SPS………………..20
PLD………………..13
Tjera ………………..7

Radikali Nikolic ka deklaruar se Serbia do tė ketė njė qeveri tė formuar nga tri parti (Radikalet + Koshtunica + SPS + ndonjėna nga pakicat.).

PLD (Jovanovic) e cila ka 13 mandate, ka deklaruar se ata do tė jenė pengesa vendimtare pėr formimin e koalicionit qeveritar tė cilin do tė pėrbėnin partitė ”humbėse” (Radikalet).

Veterani
12-05-08, 08:27
Phuuh, ē'ėndėrr e quditshme.

Ėshtė bėrė tradit qė zakonisht dasmat Shqiptarėt i bėjnė tė Diellave, edhepse pėr nga numri i shumt i dasmave kohėrave tė fundit nuk zgjedhim ditėn edhe aq, por njė e dielle pa dasmė, kjo s'bėn!
Ashtu ishte edhe dje derisa festonim dasmen e Fitimit me Fatlumen. Krushqia pasiqė kishin ngrėnė e pirė mirė e mirė, i pėrgaditėshim aktit mė kulminoz, tė sjellurit e nusės nė shtėpi tė dhėndrrit.
Si e do rendi, qė nė fillim Bajraktari i prin krushqis, dhe ashtu edhe ndodhi. Pėr dallim nga Dasmat e mėparshme kėsaj radhe kishte diēka tė quditshme. Derisa "bajraktari" mbante flamurin e ri tė Kosovės, Tė gjithė krushqia mbanin nga njė flamur poashtu tė Kosovės, mirpor jo kėtė tė riun, por atė tė vjetrin.
Qudia ishte edhe mė e madhe, kur diku nė rrugė, skaj rruge, pėrtej gardhit ashtu, ishin radhitur serbėt nė heshtje ku poashtu mbanin nga njė flamur, qė i ngjante shumė kėtij tė "bajraktarit tonė".
Unė sikur isha dehur paksa nga "mastrafi" i zotshpiut, dhe kėrceja gjatė gjithė kohės, aty kėtu merrja edhe flamurin e bajraktarit tonė dhe e valvitėja nė ajėr, mirpor meq isha i ngatrruar me njėrėn dorė shishen e pijes, dhe mė mbete vetėm edhe njė dorė, sapo merrja flamurin e ri tė kosovės ashtu padashur e lėshoja nė dhe flamurin e vjetėr tė kosovės.
Papritmas u dėgjua njė zė nga rreshtat e shumtė tė "pėrcjellsėve" tė rradhitur serb, eja kėndej.
Edhe pse gati i kisha ngjitur, kėtė tė thirrur nuk ishte pėr ta anashkaluar. Mendova nė mos unė ta kem dėgjuar, krushqia kėtė e kan bėrė. U drejtova nga turma e atyre me habitje.
Po si tė vijė, unė jam me kėta.
Eja tek ne, pasi ti je i vetmi ( me bajraktarin) qė more nė dorė flamurin e ri, nga dhe mundėsh lirisht tė bashkangjitėsh neve.
Isha mbetur i hutuar, se kush mund tė kishte tė drejt "NE'' apo ''ATA''!
Quditėrishtė ata ishin tė gjithė tė veshur "civil", dhe si e thash mė parė tė heshtur gurė!
Meqė miku i ri nuk duhet tė ishte edhe aq largė kishim vendosur qė rrugėn ta pėrshkonim nė kėmbė, dhe ja kishim arritur. Unė duke qenė i hutuar nga ekcesi i rrugės, kisha mbetur ashtu padashje i fundit. Unė i fundit ?!
Pėr qudi kėsaj here kisha bėrė mirė qė mbeta i fundit, sepse miqasia e re kishte nisur debate tė nxehta me "bajraktarin" nga dhe nuk donin ti mirrnin nė AMANET flamurin.
Derisa karavani i krushqis sonė kishte arritur tė zė vendet e para, ja arrita edhe unė disi me menzi, pash bajraktarin tek kishte mbetur i vetėm duke ruajtur flamurin me teleisje tė vizllueme, deria krushqia tjerė kush sa hante mish tė pjekur dhe kėrcente shotėn nė daulle.
Edhe kėtu mbeta paksa i hutuar,
Tė shoqėroja bajraktarin, apo ti bashkangjitėm turmės ku hahej e pihej dhe vallzohėshe me daulle.
Nuk u durova dotė, ishte shija e mishit, pijet e shumta, apo edhe vallja e shotės, apo nė mos vallė ajo qė "ata" mbanin tė gjithė flamurin e vjetėr tė kosovės dhe ju bashkangjita krushqis ?!