PDA

View Full Version : Si mund ta lini duhanin


emine
14-07-08, 13:12
Pirja e duhanit ėshtė njė nga faktorėt mė tė rrezikshėm pėr shkaktimin e atakeve nė zemėr, kancerit nė mushkėri apo emfizemės. Tė ndėrgjegjėsuar pėr dėmet e tij, bėni njė pėrpjekje pėr ta lėnė atė.

Ja ē’duhet tė bėni:

Vendosni pėr njė datė tė caktuar
Vendosni pėr njė datė tė caktuar pėr tė lėnė duhanin. Nėse mendoni se reduktimi i numrit tė cigareve qė pini gjatė ditės do tė sjellė lėnien e duhanit, jeni tėrėsisht tė gabuar. Vendosni qė tė mos pini asnjė cigare.
Hidhi tutje tė gjitha kujtimet
Hidhi tė gjitha cigaret dhe shkrepėset. Mos mbani as edhe njė as nė shtėpi, as nė makinė e as nė punė. Vendosini nė vende tė padukshme ēakmakėt.
Mėnjano stimuluesit
Mėnjano alkoolin, kafenė apo tė tjerė stimulues tė duhanit.
Vendos pėr njė politikė “Nuk lejohet duhani”
Mos lejoni asnjė qė tė pijė duhan nė shtėpinė apo makinėn tuaj dhe mėnjanoni ambjentet ku pihet duhani.
Sipas tė madhit Makiaveli “Mjetet mbėshtesin qėllimin”
Pėrdorni zėvendėsues nikotine, ēamēakiz nikotine, terapi kundėr duhanit dhe konsulta. Sipas statistikave vetėm1 nė 10 persona e lėnė duhanin vetė pa pėrdorur produkte kundėr duhanit. Kujdes! Kur pėrdorni zėvendėsues nikotine nuk duhet nė asnjė mėyrė tė pini duhan.
Merrni ndihmė mjekėsore
Mund tė pėrdorni Bupropian (Zyban) ose Varenicline (Chanix), tė cilat janė dy lloj medikamentesh (gjithmonė tė kėshilluara nga mjeku) qė mund tju ndihmojnė tė ndaloni duhanin.
Siguroni mbėshtetjen e duhur
Bashkohuni me njė grup konsulte. Konsulenca ėshtė shumė e rėndėsishme, sidomos e kombinuar me pėrdorimin e zėvendėsuesve tė nikotinės ose medikamenteve mjekėsore kundėr duhanit.

Nėpėrmjet kėtyre kėshillave sigurisht shanset tuaj pėr tė lėnė duhanin do tė rriten. Statistikat tregojnė se 50% e personave qė e lėnė duhanin e fillojė pėrsėri atė. Megjithatė mos u dorėzoni. Vendosni pėr njė datė tjetėr dhe filloni sėrish nga e para. Tė jeni tė sigurt qė ia vlen.

Oqeani
14-07-08, 16:12
Nuk e kam ne planin dhjetevjeēar !!!

DEA
14-07-08, 16:15
I thash vetes leje , se seshte gje puna e tij, dhe per qudi me ndegjoj...

Oqeani
14-07-08, 16:34
I thash vetes leje , se seshte gje puna e tij, dhe per qudi me ndegjoj...

Si me bene ta dhezi nje hehehe ; a lihet duhani... shoku me i mire i jetes ;)

uck_aksh
14-07-08, 20:50
Shum leht esht per tju larguar vrarsit (duhanit)
kam qen edhe unė duhanpirs
e kam lan shum thjesht para 6 viteve
u zgjova ne mengjes dhe u ula per ta pir nje kafe duke e pir kafen ndeza edhe nje cigare, mbas nja 10 minuta e ndeza edhe tjetren tymin e par te cigares qe kam thithur disi si mu blloku koka per disa sekonda dhe me erdh shum cigarja e keqe dhe e kam lan dhe morra kutin e duhanit dhe e hudha ne zjarr dhe nga ajo dit kurr ma nuk e kam pas ne dor "cigaren" sod me mir e pranoj vdekjen se me nis duhanin

DUHANI VRET
http://i138.photobucket.com/albums/q252/LKA5629/Smoking.jpg

vjeshta
24-07-08, 02:01
Nuk e di se si lihet vetem po ju tregoj se si e ka lon njona ...Kur ka qene ne pushime ne Ulqin ka shku me e ndegju Meden dhe mbrenda asaj nate i ka tymos 3 pako cigare ,ne mengjes eshte zgjuar me vjellje ,kokedhimbje dhe me gerrdin e duhanit ...:biggrin:

Jana
24-07-08, 02:05
Kshill e mir per ata qe e konsumojn Duhanin.....

vjeshta
24-07-08, 02:22
Po valla ,edhe krejt falas (kshilla)...hahha

Jana
24-07-08, 02:23
Po valla ,edhe krejt falas (kshilla)...hahha
Boll qe je mundu.....duhet me ta dit krejt duhangjit....

vjeshta
24-07-08, 02:32
Boll qe je mundu.....duhet me ta dit krejt duhangjit....

Mire e ke ,por kan qellu duhangjinjet inatqor ,prej nikotines ,e zor qe ma dijne ...

Jana
24-07-08, 02:37
Mire e ke ,por kan qellu duhangjinjet inatqor ,prej nikotines ,e zor qe ma dijne ...

Hajt se tash e marrin kshillen tande edhe kur ju largohet nikotina kan me kuptu se e kan pas gabim edhe kan me ta dit....

premium
24-07-08, 08:32
Shumica e kishin lėnė duhanin ... kam parė nė listėn e parafundit tė gazetės sė perditshme

LABI
24-07-08, 22:30
Ndalesh dhe i thu vetes MJAFT ME. dhe e fike cigaren, pa dilemizu... E hudhe pakon e cigares ne shport plehrash dhe s'e kthen koken mbrapa..

Kjo varet nga karakteri i njeriut (sa eshte i fort si karakter)..

NJeriu vetem pa air , uje dhe buke s' mundet ... pa tjerat t'gjitha !

jadore
24-07-08, 22:34
Ndalesh dhe i thu vetes MJAFT ME. dhe e fike cigaren, pa dilemizu... E hudhe pakon e cigares ne shport plehrash dhe s'e kthen koken mbrapa..

Kjo varet nga karakteri i njeriut (sa eshte i fort si karakter)..

NJeriu vetem pa air , uje dhe buke s' mundet ... pa tjerat t'gjitha !

(prit nje here ta shkundi shpuzen nga cigarja ..)

...kollaj e ke ti valla mbasi nuk e ke provu ....

LABI
24-07-08, 22:50
(prit nje here ta shkundi shpuzen nga cigarja ..)

...kollaj e ke ti valla mbasi nuk e ke provu ....

Nese ekziston vendosmeria (vullneti) dhe qellimi i njemendet padyshim qe ja del .

Kete e flas nga pervoja personale familjare.

Prindi (babi) im i ka konsumu 2-3 paqeta (morave) n'dite .. Me lindjen e vllaut tim para 29-viteve ( ka qene periudhe dimiri kur ai ka lind )...Keshtu eshte dicku e krejt tregimi perafersisht... ka tymu cigare ne ate ambient ku ka fljet vllau ... dhe nje dite prej ditesh eshte ofru kur ka qene i vllau duke fjet eshte ofru per t'ja mbuluar syt me lecke, pelene e ku t'a di une .. Dhe kur e ka kap e ka vrejt qe eshte zverdhur nga tymi i duhanit.
Dhe prej asaj dite eshte vet-qortu "ose do t'a pish si njeriu , ose do t'a lesh krejt . Keshtu qe dil nje dite pije ne ballon , dile diten e dyte... Dhe keshtu e hudhe e len" .. Tani behen 29 vite ai qe ka lane duhanin dhe s'ndihe kurfare nostalgjije per te ...

Skyfter
25-07-08, 18:04
Shum thjeshte, nuk pi me!

Rizuana
31-07-08, 13:08
Vendosni ta lini duhanin dhe:
- pas 20 minutash- frekuenca e zemrės suaj zvogėlohet.
- pas 12 orėsh- niveli i monoksidit tė karbonit nė trupin tuaj kthehet nė gjendje normale.
- pas 2 javėsh deri 3 muajsh- rreziku juaj nga infarkti fillon tė bije. Funksioni i mushkėrive tuaja fillon tė pėrmirėsohet.
- pas 1 deri 9 muajsh- kolla dhe frymėzėnia juaj pakėsohet.
- pas 1 viti- rreziku juaj i shtuar prej sėmundjeve koronare ėshtė sa gjysma e atij tė duhanxhinjve.
- pas 5 vitesh- rreziku juaj nga infarkti ėshtė zvogėluar nė nivel tė atij tė joduhanxhinjve.
- pas 10 vitesh- rreziku juaj nga kanceri i gojės, mushkėrive, grykės, kapėrcellit, fshikėzės, vėshkave dhe pankreasit zvogėlohet.
- pas 15 vitesh- rreziku juaj nga sėmundjet e zemrės ėshtė sėrish sa i joduhanxhinjve.