PDA

View Full Version : Nga njė sulm terrorist nė Pakistan 54 tė vrarė mbi 200 tė plagosur!


Dilaver
21-09-08, 12:00
Nė sulmin terrorist qė u bė nė hotelin ”Meriot” nė kryeqytetin e Pakistanit Islamabad, 54 u vrane e mbi 200 pėsuan lendime.
Fatkeqėsia ka ndodh kur njė kamion i ngarkuar me municion shpėrtheu para njė hoteli luksoz nė Islamabad.
Shpėrthimi ka ndodhė njė orė pas drejtimit tė parė Parlamentit nga presidenti i sapo zgjedhur i shtetit Asif Ali Zardari.

Dilaver
21-09-08, 12:02
Presidenti i Pakistanit, Asif Ali Zardari, e ka quajtur terrorizmin njė kancer qė qeveria e tij do ta eliminojė.
Deklarata vjen pas shpėrthimit tė njė autobombe qė shkatėrroi Hotelin Marriott nė qendėr tė Islamabadit. Shpėrthimi shkaktoi vdekjen e tė paktėn 54 personave dhe plagosjen e mbi 250 tė tjerėve.
Kryeministri i Pakistanit, Yusuf Raza Gilani, konfirmoi se ndėr tė vrarėt ishte edhe ambasadori i Republikės Ēeke, Ivo Zdarek.
Ekipet e shpėtimit po kėrkojnė pėr tė mbijetuar nė rrėnojat e hotelit, ndėrsa nė Islamabad kanė filluar ceremonitė mortore pėr tė vrarėt.
Presidenti i vendit, Asif Ali Zardari u bėri thirrje vendeve demokratike ta ndihmojnė Pakistanin nė luftėn kundėr terrorizmit.
"Asnjė musliman nuk mund tė veprojė kėshtu nė Muajin e Shenjtė tė Ramazanit. Kėta njerėz [autorėt e sulmit] nuk janė muslimanė. Islami, nė fakt asnjė besim fetar, nuk e lejon gjakderdhjen e tė pafajshėmve. Unė u bėj thirrje gjithė shteteve demokratike tė na ndihmojnė pėr ta hequr qafe kėtė sėmundje", tha Presidenti i Pakistanit, Asif Ali Zardari.
Nė njė reagim pas shpėrthimit, Presidenti Bush tha se Shtetet e Bashkuara do ta ndihmojnė Pakistanin pėr t'i nxjerrė autorėt para drejtėsisė.

hasanmehmeti
21-09-08, 15:38
Nė njė reagim pas shpėrthimit, Presidenti Bush tha se Shtetet e Bashkuara do ta ndihmojnė Pakistanin pėr t'i nxjerrė autorėt para drejtėsisė.

Po qfare drejtesie, kur vet Bushi i ka bere keto crregullime ne Pakistane, pasi ky i fundit nuk lejon forcat ushtarake amerikane te hyne ne tokat e tyre qe ta luftojne"terrorizmin".

Keshtu do vuajne shume ata perderisa armiqet do i marrin si miq, ne te njejten kohe kur India(shtet rival ne qdo gje me pakistanin) ka krijuar mardhenje te papara me ameriken.

Ke do zgjidhte athua amerika sikur te kishte konfliket ne mes Pakistanit dhe Indise .

Duke filluar nga sulmet e Shatorit ne Amerike e deri te ky sulme shumica jane ber nga amerikanet dhe qeveria e Bushit.Dhe mandej ka gjetur ca zagare qe ne emer te islamit (ata ne te vertet bashkepuntor me te mire te tyre flliqesirave bushiane)marrin pergjegjesi per sulme te tilla , qe mandej Bush&Co te kene pretekstet hazer aty qe te bejne lufte per perfitime ekonomike ne kete kohe te problemeve te energjise botrore.

Ishallah do mledhin mend arabet ndojher e do e ndajne mire Shapin prej Sheqerit.

Fatekeqesisht lehte mashtrohen ata dhe masa e gjere nga keto propaganda.

Skyfter
21-09-08, 18:13
Nė sulmin terrorist qė u bė nė hotelin ”Meriot” nė kryeqytetin e Pakistanit Islamabad, 54 u vrane e mbi 200 pėsuan lendime.
Fatkeqėsia ka ndodh kur njė kamion i ngarkuar me municion shpėrtheu para njė hoteli luksoz nė Islamabad.
Shpėrthimi ka ndodhė njė orė pas drejtimit tė parė Parlamentit nga presidenti i sapo zgjedhur i shtetit Asif Ali Zardari.


ketyre nuk jan shtaze, do ishte nenqmin per shtazet!

DetiJon
21-09-08, 21:19
Skifer keta nuk jon shtaz por jon njerz qe kan arrite te jen shum afer gjenetit dhe skan si me shkue deri aty dhe ja fusin vetes nga nje mine ne byth e ndezin si raketa shkojne ne gjenet.
por keta para se te nisen per ate dynje bajne bismilahi rrah-mani rrahhim dhe allahu ek- ber e fusin vetes fitilaqen e drejt e ne gjenet tek 72 perhrrijat e prarueme.