PDA

View Full Version : Alkooli ndoshta mbron zemrėn por jo edhe trurin ...


Jana
31-10-08, 16:16
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.1030065303102_m.jpg

Njė studim i ri ka treguar lidhshmėrinė e konsumimit tė alkoolit dhe zvogėlimit tė vėllimit trunor, edhe atė nė veēanti te femrat. Pasojat negative janė shumė mė tė shprehura te femrat pasi qė ato kanė shumė mė pak gjak nė organizėm se meshkujt dhe nė kėtė mėnyrė difundimi i alkoolit ėshtė mė i vogėl nė krahasim me meshkujt.

Nė studim kanė marrė pjesė 1.840 participantė, te tė cilit shprehitė e konsumimit tė alkoolit janė pėrcjellė pėr dhjetė vite.

Pėrkundėr asaj qė ishte pritur, se konsumimi mesatar i alkoolit do ta mbrojė trurin, ėshtė treguar se alkooli zvogėlon vėllimin e trurit edhe atė, sa mė i madh tė jetė konsumimi i alkoolit aq mė e vogėl ėshtė masa trunore.