PDA

View Full Version : Ushqyeshmėria “perėndimore” rrit rrezikun e sėmundjeve tė zemrės


Jana
31-10-08, 16:22
Duke analizuar shprehitė ushqyese tė mbi 16 mijė njerėzve nė 52 vende, shkencėtarėt kanė vėrejtur tre lloje tė mėnyrave tė tė ushqyerit: “perėndimoren” tė pasur me yndyra, mish dhe kripėra, “tė arsyeshmen” tė pasur me pemė dhe perime, si dhe “lindoren” tė pasur me produkte soje.Autorėt e studimit duke analizuar mė tej, llojin e ushqimit e kanė krahasuar me rrezikun nga sėmundjet e zemrės. Sipas tyre, ushqimi perėndimor lidhet me rrezikun e rritur nga sėmundjet e zemrės pėr 30%, ai “i arsyeshėm”, ul kėtė rrezik pėr njė tė tretėn, derisa ushqyeshmėria “lindore”, nuk ka ndikim nė sulmet nė zemėr.

Pėr tė pasur zemėr tė shėndoshė, nuk ėshtė e rėndėsishme ku jeton, por ēfarė han, kanė pėrfunduar autorėt e studimit.