PDA

View Full Version : Superjahti i Diktatorit Sadam Husein nė shitje.


Dilaver
03-11-08, 12:34
Del ne shitje per 25 milione euro 'superjahti' i diktatorit Saddam Hussein

Ish-superjahti i Saddam Husseinit, sot ne pronesi te qeverise irakene dhe i quajtur 'Basra Breeze' javen e kaluar eshte hedhur ne shitje per gati 25 milione euro

http://www.marinebuzz.com/marinebuzzuploads/SuperYachtorderedbySaddamHusseingoesforS_C7DE/oceanbreeze_main_1.jpgEdison Myrteza

Irak- Gjate viteve te fundit, pronare te ndryshem kane ndryshuar edhe emrin, por deri tani nuk kane gjetur nje pronar te vertete kujt t’i perkase. Ish-superjahti i Saddam Husseinit, sot ne pronesi te qeverise irakene dhe i quajtur “Basra Breeze”, javen e kaluar eshte hedhur ne shitje per gati 25 milione euro. Ai qe nje here e nje kohe quhej “Qidisiyah Saddam” dhe qe pas renies se qeverise dhe ish diktatorit iraken quhet “Oqeani Breeze”, eshte nje jaht teper luksoz gati 82 metra, i pasur me dekorime florii dhe argjendi, me mermer antik, gjera te cilat sipas disa te apasionuarve pas jahteve, vlen shume me teper sesa cmimi i vendosur. Megjithate, kritiket me te medhenj theksojne se mbajtesi me i fundit i ketij superjahti do te jete ne gjendje te kaloje krizen e madhe financiare duke ndihmuar edhe shtetin me keto te ardhura.

http://www.marinebuzz.com/marinebuzzuploads/SuperYachtorderedbySaddamHusseingoesforS_C7DE/oceanbreeze_main_2.jpgRregullimi me gusto te vecante
I ndertuar ne sekret te madh ne vitin 1981 ne kantierin detar te “Helsingor Vaerft”, nje qytet i njohur danez per anije, jahti ka brenda nje numur jo te pakte dhomash te rregulluara me se miri. Shume prej dhomave jane te mbulura me tapete te ngjyrave te ndryshme mbi te cilat jane pikturuar disa pamje te qyteteve te vjetra arabe, ndersa neper WC-te, te gjitha pajisjet dhe rubinetat jane prej floriri. Ne dhomen kryesore te gjumit, me ngjyre blu te celur eshte kryer nje lyerje edhe me boje te kuqe ne limon. Edhe ne dhomat e tjera te gjumit, ngjyrat jane pak te forta dhe eshte me te vertete shume e veshtire te imagjinosh se dikush arrin te flere atje. Edhe pse atje ka disa sauna dhe pishina, nje vend per helikopter dhe nje salle per cfaqje ku mund te ftohen deri ne 200 vete, ky jaht mban brenda edhe nje palester luksoze ne te cilen askush deri tani nuk ka arritur te stervitet qofte edhe nje here te vetme.

http://www.marinebuzz.com/marinebuzzuploads/SuperYachtorderedbySaddamHusseingoesforS_C7DE/oceanbreeze_main_3.jpg


Nga Saddami ne qeverine irakene
Saddam Hussein, nuk ka kaluar qofte edhe nje dite te vetme ne kete jaht tashme monumental, i ankoruar qe prej 20 vjetersh ne Gedda te Detit te Kuq dhe me vone edhe ne Nice. Nga viti 1979, vit ne te cilin Saddami erdhi ne fuqi, diktatori iraken e la dalengadale vendin e tij duke bere me shume udhetime drejt Egjiptit. Vetem nje here te vetme ka qendruar larg Irakut per nje kohe te gjate, vetem disa dite, kohe gjate se ciles ai shkoi ne Kube per te takuar mikun e tij te madh dhe armikun e SHBA-se, Fidel Kastron. Megjithate, jahti i ndertuar merrte urdhera nga Saddami dhe disa prej dhomave jane padyshim edhe tani ne dukje gati ne cdo moment per te pritur diktatorin. Mjaft te pastra dhe te sigurta. Ne jaht, ka edhe dy salla operative dhe nje ambulance, nje bizhuteri dhe nje dalje sekrete e ndertuar nen nje dere per te dale gjate ndonje sulm nga agresoret. Per disa muaj, jahti ka qendruar nen nje mbikqyrje teper te madhe, duke patur nje lufte ligjore mes qeverise irakene dhe shoqerise se ishujve Cayman, te mbikqyrura nga mberti i Jordanise, Abdullah.

http://www.marinebuzz.com/marinebuzzuploads/SuperYachtorderedbySaddamHusseingoesforS_C7DE/oceanbreeze_main_4.jpg


Shoqeria eshte konsideruar per disa vjet si pronarja e ligjshme e jahtit, duke theksuar se Saddam ua kishte shituer ate perpara se te largohej nga pushteti ne vitin 2006. Por nuk ka asnje dokument qe te vertetoje kete fakt, qe kur qeveria irakene ka nisur ceshtjen dhe ka akuzuar shoqerine. Gjate kater viteve te fundit, agjenci te ndryshme kane theksuar se disa kompani nderkombetare kane bere gati cdo gje per te marre ne dore superjahtin “Basra Breeze”, por deri tani asnje propozim real nuk eshte bere. “Fakti qe ky superjaht ka qene nen doren e nje personazhi si Saddam Hussein, mund ta beje me te lehte shitjen e tij”, ka thene Vesa Kaukonen, zedhenesja e nje kompanie ne Monako, e specializuar per shitjen e superjahtit luksoz.http://www.marinebuzz.com/marinebuzzuploads/SuperYachtorderedbySaddamHusseingoesforS_C7DE/oceanbreeze_main_5.jpg


http://i.pbase.com/u8/jef3fowler/large/37478431.saddamYacht15compressed.jpg

Blu_sky
03-11-08, 16:10
qfart jete luksoze paska jetu, dhe ne qfar menyre te turpshme kaloj ne Ahiret.

Kelmendi
13-11-08, 12:05
KRYTARIT T RI T AMERIKS po dojshin me ja dhan qikat e sadamit s kishin than ai asht musliman dhe e ka bojen si na.ka me na nimue e kena mi prue nipin e sadamit n pushtet veq s t ik amerika. kshtu po folshin n jordani qikat dhe vejushka e sadamit.