PDA

View Full Version : Galaktika


Dilaver
15-11-08, 01:35
Galaktika

Njė ndėr zbulimet mė tė rėndėsishme tė shekullit 20 ishte zbulimi i galatikave. Pėrpara mendohej se toka ėshtė nė qendėr tė sistemit diellor. Pastaj me njohjen e sistemit heliocentrik (dielli nė qėnder) besohej sistemi ynė diellor ėshtė qėndra e dynjasė (gjithėsisė). Mirėpo me zbulimin e galaktikave, tė gjitha iluzionet u shuan, e toka jonė tani njihet si njė planet i cili qarkullon rreth njė ylli i cili ėshtė pjesė e njė galaktike tė panumėrta.

Cka ėshtė Galaktika?
Sa galaktika njihen?
Cfar forme dhe madhėsie kanė?
Nė sa kategori ndahen?
Etj??

~AnnA~
15-11-08, 16:18
Gallaktika dmth "gjithesia"...paralel me gallaktiken tone "RRugen e qumshtit" ka edhe gallaktika tjera qe jan total te ndryshme nga kjo edhe ne grimcen me te imet ku nuk perjashtohet mundesia qe te ekzistojne edhe gjithesi tjera paralel me kete tonen....

"Universi eshte i pafund"-keshtu thuhet neper shume libra shkencor...Shpesshhere kam pyet dhe veten:valle eshte Universi i pafund,apo eshte teper e larguar,saqe fantazija e njeriut nuk mund te arri aq larg?!...kjo eshte nje pyetje qe shkenca nuk mund t'i pergjigjet...pasi qe,njeriu mund te mendoje vetem ne boten tre dimensionale dhe jo me tej....

pra,shkenca ka vertetuar,se ka me miliona gallaktika...dhe teori te ndryshme mbi sqarimin e tyre,sic eshte edhe Teoria e Big-Bang-ut!!!

Action
30-12-08, 16:01
Sistemi jone diellor me duket gjendet 30 000 vite drite larg nga qendra e Galaktikes sone -Rruga e Qumeshtit....

Eshte shum veshtirr ta studiojm Galaktiken tonė ...edhe pse ne te ardhmen nuk perjashtohet mundesia qe te njohum me shum.