PDA

View Full Version : Faktet Mbi Mjaltėn Dhe Kanellėn


Urata
27-12-08, 07:20
FAKTET MBI MJALTĖN DHE KANELLĖN

Kanella – bar uróvi

Cinnamonum zeylanicum (kanella e vėrtetė apo kanella e Cejlonit)

Cinnamomun cassia.Ėshtė konstatuar se pėrzierja e mjaltės me kanellė shėron shumė sėmundje. Mjalta ėshtė prodhuar nė shumė vende tė botės. Weekly World News, revistė nė Kanadė, nė numrin e saj tė datės 17 janar 1995 ka pėrmendur listėn vijuese tė sėmundjeve qė mund tė shėrohen me mjaltė dhe kanellė sipas hulumtimit tė disa shkencėtarėve tė Pėrėndimit.

SĖMUNDJET E ZEMRĖS:

Pėrgatite njė qull nga mjalta dhe pluhuri i kanellės, lyeje bukėn me te apo flegra tė bukės, apo lloj tjetėr buke, nė vend tė xhelatinės dhe marmelatės dhe haje rregullisht pėr mėngjes (kafjall). Ajo zvogėlon kolestorolin nė arterie dhe e shpėton pacientit nga sulmi nė zemėr.Poashtu atyre qė tashmė e kanė pėrjetuar sulmin nė zemėr, nėse ata e marrin kėtė ilaē pėr ēdo ditė, atyre ua parandalon sulmin tjetėr nė zemėr. Pėrdorimi i rregullt i ilaēet tė pėrmendur mė lartė normalizon frymėmarrjen dhe forcon tė rrahurat e zemrės.

Nė Amerikė dhe Kanada, shtėpia tė ndryshme tė shėndetit kanė trajtuar me sukses pacientėt dhe kanė konstatuar se pasi qė arteriet e vjetra dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen, mjalta dhe kanella i rigjallėrojnė arteriet dhe venat e tilla.

ARTRITI:

Pacientėt qė vuajnė nga sėmundja e artritit mund ta marrin kėtė ilaē pėr ēdo ditė, nė mėngjes dhe mbrėmje, njė gotė uji tė nxehtė me dy lugė mjaltė dhe njė njė lugė ēaji me pluhur kanelle. Nėse ata e marrin kėtė rregullisht madje edhe artriti kronik mund tė shėrohet. Nė studimet e fundit tė kryera nė Universitetin e Kopenhagės, ėshtė konstatuar se kur mjekėt kanė trajtuar pacientėt e tyre me kėsi lloj ilaēi tė pėrzier (njė lugė mjaltė dhe gjysmė luge pluhur kanelle) para mėngjesi–kafjalli ata kishin vėnė re se brenda njė jave nga 200 njerėz 73 pacientėve krejtėsisht ju kishin pushuar dhembjet dhe brenda njė muaji , shumica e pacientėve qė nuk kanė mundur me ecė mė parė ose tė lėvizin pėrreth pėr shkak artritit kanė filluar tė ecin pa ndier mė dhimbje.

INFEKTIME TĖ FSHIKZĖS:

Merri dy lugė ushqimi me pluhur kanelle dhe njė lugė ēaji mjaltė dhe vendosi nė njė ujė tė vluar–tė vakėt dhe pije atė. Ajo pėrzierje (ilaē) i shkatėrron mikrobet nė fshikėz (fshikėz urine).

DHIMBJE DHĖMBI:

Pėrgatite njė pastė nga njė lugė ēaji pluhur kanelle dhe pesė lugė ēaji mjaltė dhe veji nė dhėmbin qė tė dhemb. Kjo procedurė mund tė aplikohet tri herė nė ditė deri sa tė ndalet dhimbja e dhėmbit.


KOLESTOROLI:

Dy lugė ēaji mjaltė dhe tri lugė ēaji pluhur tė kanellės, tė pėrzier nė 16 unca (njė uncė=28,35 gr. ose perafersisht 0.5 L) nė ujė ēaji, ti jepet pacientit qė vuan – e ka tė rritur kolestorolin, ėshtė vėrejtur se ia zvogėlon nivelin e kolestorolit nė gjak 10% brenda 2 orėve. Siē u pėrmend te pacientėt qė vuajnė nga sėmundja e artritit , nėse merret-pėrdoret tri herė nė ditė, shėrohet cilido lloj kolestoroli. Sipas informatave tė marra nė revistėn e pėrmendur mjalta e pastė qė merret me ushqim shkakton zvogėlimin e ankesave nga kolestoroli.

FTOHJET:

Ata njerėz qė vuajnė nga ftohjet e zakonshme apo tė mėdha duhet ta marrin njė lugė tė vakėt me mjaltė me ¼ e lugės pluhur kanelle nė ditė nė kohėzgjatje prej 3 ditėsh. Ky proces–marrja e ilaēit nė kėtė mėnyrė do tė shėrojė shumicėn e ftohjeve kronike dhe do ti pastrojė sinuset.

DHIMBJET E BARKUT:

Mjalta kur tė merret me pluhur kanelle, shėron dhimbjet e stomakut dhe gjithashtu e pastron stomakun nga ulcerat-ithatėt qė nga rrėnjėt.


GAZĖRAT: Sipas studimeve tė bėra nė Indi dhe Japan, ėshtė konstatuar se, nėse mjalta mirret me pluhur kanelle barku pastrohet prej gazrave.

SISTEMI IMUN:

Pėrdorimi i pėrditshėm i mjaltės me pluhur kanelle forcon sistemin imun dhe e mbron organizmin nga bakteret dhe sulmet virale.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se mjalta pėrmban vitamina tė ndryshme dhe hekur nė sasi tė mėdha. Pėrdorimi i vazhdueshėm i mjaltės i forcon rruazat e gjakut pėr ti luftuar bakteret dhe sėmundjet virale.


DISPEPSIA-MOSTRETJA:

Pluhuri i kanellės i spėrkatur nė njė lugė ēaji me mjaltė, qė merret para ushqimi, liron thartirė dhe i tretė ushqimet mė tė rėnda.


MOSMPLAKJA (MPLAKJA E NGADALĖSHME):

Ēaji i pėrbėrė nga mjalta dhe pluhuri i kanellės, kur tė merren me rregullt mund tė ndikojė nė mos mplakje. Merri 4 lugė mjaltė, 1 lugė pluhur kanelle dhe 3 gota uji vloji ato pėr ēaj. Pije ¼ e gotės, 3-4 herė nė ditė. Atėherė si rezultat i saj lėkurėn do ta kesh tė freskėt tė butė dhe jo tė rrudhėt-tė mplakur.

PUĒĖRRAT:

Pasta e pėrbėrė nga tri lugė ēaji me mjaltė dhe njė lugė ēaji me pluhur kanelle. Pėrdore kėtė pastė nė puērra para se tė biesh me fjet dhe laji ato ditėn e nesėrme nė mėngjes me ujė tė nxehtė. Nėse e pėrdorė pėr ēdo ditė pėr dy javė rresht, ti largon puērrat qė nga rrėnjėt e tyre.

INFEKTIME TĖ LĖKURĖS:

Pėrdorimi i mjaltės dhe pluhurin e kanellės nė masė tė barabartė nė pjesė tė infektuara shėron ekzemėn-dermatitisin, qéretin (ringworm) dhe tė gjitha llojet e infeksioneve.

HUMBJA E PESHĖS:

Pėrdorimi i pėrditshėm nė mėngjes gjysmė ore para mėngjesi-kafjalli nė stomakun zbrazėt dhe nė mbrėmje para fjetjes, pij mjaltė dhe pluhur tė vluar nė njė gotė uji.

Nėse kėtė e pėrdorė rregullisht, kjo ta zvogėlon peshėn madje edhe personave mė tė trashur. Gjithashtu pirja e kėsaj pėrzierje rregullisht nuk lejon tė akumulohet dhjamė-yndyrė madje edhe nėse ai person merr kalori tė mėdha.

KANCERI:

Nė studimet e fundit tė bėra nė Japoni dhe Australi ėshtė zbuluar se kanceri nė stad tė lartė tė zhvillimit tė tij nė stomak dhe eshtra ėshtė shėruar me sukses. Pacientėt qė vuajnė nga kėto kancere tė tilla duhet tė marrin pėr ēdo ditė njė lugė ēaji mjaltė dhe njė lugė ēaji
pluhur kanelle nė kohėzgjatje prej 30 ditėsh


LODHJA:

Nė studimet e fundit tė bėra ėshtė konstatuar se pėrbėrja e sheqerit nė mjaltė ėshtė mė shumė ndihmėse se dėmtuese e fuqisė sė trupit. Qytetarėt e moshuar, tė cilėt marrin mjaltė dhe pluhur kanelle nė masė tė njėjtė janė mė vigjilent dhe fleksibil. Dr.Milton i cili e ka bėrė kėtė studim thotė se gjysmė luge e ēajit me mjaltė qė merret n[ njė gotė uji dhe ajo spėrkatet me pluhur kanelle, kur tė merret pėr ditė pas fshirjes dhe rreth orės 3 pas ditė, kur vitaliteti i trupit fillon tė bie, ai ilaē e rrit vitalitetin nė trup brenda njė jave.