PDA

View Full Version : Kaloritė nga fėmijėria na ndjekin pas ...


Jana
19-01-09, 01:45
Nėse keni problem me humbjen e kilogramėve tė tepėrt dhe pyeteni pėr arsyen, pėrgjigja mund tė qėndrojė te kaloritė qė keni konsumuar kur ishit fėmijė.
Njė studim i ri e ka befasuar botėn shkencore, pasi qė ka bėrė ndėrlidhjen e drejtpėrdrejtė tė ushqimit kalorik nė moshėn e fėmijėrisė dhe prirjes pėr t’u trashur nė moshėn madhore

Autorėt e studimit supozojnė se ushqimi ndikon nė gjenet tė cilėt kontrollojnė deponimin dhe shfrytėzimin e produkteve ushqyese qė konsumojmė.

Si pasojė e kėsaj, ushqimi tė cilin e keni ngrėnė nė fėmijėri ka krijuar njė shabllon tė deponimit madje edhe tė sasisė sė vogėl tė ushqimit tė cilin e konsumoni dhe nė kėtė mėnyrė ndikon nė peshėn tuaj trupore dhe shėndetin nė jetėn e mėvonshme.