PDA

View Full Version : Edhe kjo ndodhi ne OKB, Israel vs Palestine.


AlbaSoft
20-01-09, 18:18
Njė shembull i menēur i fjalimit dhe politikės ndodhi kohėt e fundit nė Asamblenė Kombeve tė Bashkuara dhe e bėnė tė qeshė komunitetin ndėrkombėtar


Pėrfaqėsuesi i Palestinės nė fjalimin e tij nė Kombet e Bashkuara tha: ``Pėrpara se tė filloj fjalimin, dėshiroj t`u tregoj diēka rreth Musasė a.s. { Moses a.s.}


Kur ai ( Musau a.s.) goditi shkėmbin dhe nga guri doli uji, mendoi : `` Ēfarė mundėsie pėr tė bėrė banjė ( pėr tu larė)``! Ai u zhvesh dhe rrobat e tij i la mbi njė gur dhe hyri nė ujė. Kur doli nga uji i kėrkoi rrobat e tij, por ato ishin zhdukur. Rrobat ia kishte vjedhur njė izraelit !Pėrfaqėsuesi i Izraelit brofi egėrsisht nė kėmbė dhe bėrtiti, ``Ēka po thua? Nė atė kohė nuk ka pasur atje Izraelitė.``Pėrfaqėsuesi i Palestinės buzėqeshi dhe tha: ``eh tash, pasi qė na u bė e qartė kjo, do tė filloj fjalimin tim.

nga anglishtja

Salih Beqiri

An ingenious example of speech and politics occurred recently in the United Nations Assembly and made the world community smile.
The Palestinian Representative's Speech at the UN, 'Before beginning my talk I want to tell you something about Moses. When he struck the rock and it brought forth water, he thought, 'What a good opportunity to have a bath!' He removed his clothes, put them aside on the rock and entered the water. When he got out and wanted to dress, his clothes had vanished. An Israeli had stolen them.'
The Israeli representative jumped up furiously and shouted, 'What are you talking about? The Israelis weren't there then.' The Palestinian representative smiled and said: 'And now that we have made that clear, I will begin my speech.'

pirro
20-01-09, 18:29
hahahaha Ja paska nshu fore Palestinezi ne kete rast.
Ka pas kohe i deleguari i plastines me nshu fore sepse ka qene duke udheheq ne frontin e luftes.

Kisha kerku qe te perkthehet kjo pjesa anglisht.

shfletuesi_
20-01-09, 19:51
hahahaha Ja paska nshu fore Palestinezi ne kete rast.
Ka pas kohe i deleguari i plastines me nshu fore sepse ka qene duke udheheq ne frontin e luftes.

Kisha kerku qe te perkthehet kjo pjesa anglisht.Hahahahahha Ooooo goja atij i lumt ju gezoft zemra po mire ja paska ba jav ka ba me dije qe Izraelitet se kan pas kurr ate vend....Edhe une kisha kerku qe te kthehet ne shqip...

shfletuesi_
20-01-09, 19:52
Njė shembull i menēur i fjalimit dhe politikės ndodhi kohėt e fundit nė Asamblenė Kombeve tė Bashkuara dhe e bėnė tė qeshė komunitetin ndėrkombėtar


Pėrfaqėsuesi i Palestinės nė fjalimin e tij nė Kombet e Bashkuara tha: ``Pėrpara se tė filloj fjalimin, dėshiroj t`u tregoj diēka rreth Musasė a.s. { Moses a.s.}


Kur ai ( Musau a.s.) goditi shkėmbin dhe nga guri doli uji, mendoi : `` Ēfarė mundėsie pėr tė bėrė banjė ( pėr tu larė)``! Ai u zhvesh dhe rrobat e tij i la mbi njė gur dhe hyri nė ujė. Kur doli nga uji i kėrkoi rrobat e tij, por ato ishin zhdukur. Rrobat ia kishte vjedhur njė izraelit !Pėrfaqėsuesi i Izraelit brofi egėrsisht nė kėmbė dhe bėrtiti, ``Ēka po thua? Nė atė kohė nuk ka pasur atje Izraelitė.``Pėrfaqėsuesi i Palestinės buzėqeshi dhe tha: ``eh tash, pasi qė na u bė e qartė kjo, do tė filloj fjalimin tim.

nga anglishtja

Salih Beqiri

An ingenious example of speech and politics occurred recently in the United Nations Assembly and made the world community smile.
The Palestinian Representative's Speech at the UN, 'Before beginning my talk I want to tell you something about Moses. When he struck the rock and it brought forth water, he thought, 'What a good opportunity to have a bath!' He removed his clothes, put them aside on the rock and entered the water. When he got out and wanted to dress, his clothes had vanished. An Israeli had stolen them.'
The Israeli representative jumped up furiously and shouted, 'What are you talking about? The Israelis weren't there then.' The Palestinian representative smiled and said: 'And now that we have made that clear, I will begin my speech.'


Hahaha po kjo e perkthyer qenka more depseeez me shtine me u ba hore kishe se dij anglishten...

AlbaSoft
20-01-09, 20:24
Mir shum ja ka be d.m.th e ka kthye mu aty ku u lind problemi mes palestines dhe Izraelit.

Guri i madh
20-01-09, 20:31
fjal shum e pun aspak luft hamasi me fatahun mshefje ne qerdhe femijsh shkolla e spitale ne mes refugjatve , kjo qenka fitore

pirro
20-01-09, 20:38
Mas ati fjalimi paska me u zgjidh problemi ne mes ketyre shteteve.
Sdi cka kerkon HAMASI ma te paraqitet, e ka turpru deri ne maximmum Izraeli, ja ka vra krejt lideret me kryesor te organizates. mirepo ai prap vazhdon te fshihet neper civil te pafajshem.

Mirepo eshte par qe kjo organizate jo rastesisht quhet edhe terroriste dhe nga nje organizate terroriste nuk pritet te dilet e te luftoj ne front dhe te dal para qyteteve, mirpo fshihet prapa shkollave te OKB-se

Guri i madh
20-01-09, 20:46
thojn nji fjal popullore mos e nguc grajzin me krane se e gjen te zezen tane e kta hamasistat pas arm pushimit fillun me granatue izraelin e tash duhet para popullit palestinez me dhan llogari per viktimat e pa fajshme ne radhet e palestinezve

AlbaSoft
20-01-09, 20:49
thojn nji fjal popullore mos e nguc grajzin me krane se e gjen te zezen tane e kta hamasistat pas arm pushimit fillun me granatue izraelin e tash duhet para popullit palestinez me dhan llogari per viktimat e pa fajshme ne radhet e palestinezve

Ku po i din ti kaq hollesisht kto sende se qka zihet andej ka lindja more Vellaa mos gjuko per sende qe ndoshta s`je ne rrjedha ky nuk esht problem i granatav kaj me dukesh i madh ne postime kaj her i vogel palestina qe sa vite esht ne luft me Izrael kjo esht nje varr e vjetr....

Blu_sky
20-01-09, 20:49
Kurre nuk do te arrihet paqja ne mes te izraelit dhe palestinese,sepse ky eshte percaktim hynor. kush derrdhe djerse per nje paqe te tille( dhe AllAHU ka caktuar te kunderten) duhet te pendohet sepse ajo do ti dergoj ata ne humbje te madhe,qifutet do te vazhdojne me pushtimin e tokave paalestineze der ne denimin e dyte. dhe ateher poshtrim neqmimi,denimi do te jet ne anen e tyre, dhe ky fat i keq do lulzoj pergithmon mbi ta.

Guri i madh
20-01-09, 20:55
Ku po i din ti kaq hollesisht kto sende se qka zihet andej ka lindja more Vellaa mos gjuko per sende qe ndoshta s`je ne rrjedha ky nuk esht problem i granatav kaj me dukesh i madh ne postime kaj her i vogel palestina qe sa vite esht ne luft me Izrael kjo esht nje varr e vjetr....po de nuk esht problem i granatave hamasi thot se duhet me zhduk shtetin hebrej lyp armpushim e pas armpushimit fillon me granatime bytha nuk ju mundet e fshehen pas objekteve te kultit e pas femijvee ky i di une kto pun nuk esht problem i juaj

AlbaSoft
20-01-09, 20:57
po de nuk esht problem i granatave hamasi thot se duhet me zhduk shtetin hebrej lyp armpushim e pas armpushimit fillon me granatime bytha nuk ju mundet e fshehen pas objekteve te kultit e pas femijvee ky i di une kto pun nuk esht problem i juaj

Ket problem e kem pas shqiptar me serbin mos harro se Kosova s`ka qen me fort se Serbia por u desht patjetr mu kap per pushk mos ti perzim sendet tash se ne 1 send e dim per Palestin 99 si dim andaj InshAllah behet mir ...

Esht per tu ardh keq me nje krim kaq te madh ne vitin 2009 dhe bota te rrin duar kryq sikur shikojn ndonje Film ne Kino turp turp dhe vetem turp....

pirro
20-01-09, 21:02
Hamasi zakonisht din me perdor fjal te medhaja shume, thojshin se nese hyn Izraeli me kembsori ka me u bo varr per Izraelit, shume qesharake, fjal qe gjinden ne disa libra te vjeter te histrorise, pastaj dihen humbjet qe pati izraeli, gjithsej 13 veta prej tynve 7 qen vra ne mes vete gabimisht. Ndersa sa i perket armpushimit, ata jan qe nje kohe relativisht te gjate ne armpushim, mirepo hamasi kete armpushim e perdori si gjdo here per me u furnizu me arme nga Egjipti, kur izraeli e kapi perpara dhe nuk i la as frym me mor atehere lypke armpushm, me vjen keq qe e perdor fjalen e Komunistit qe ska vyt kurgjo ne jete fadil Hoxha qe thojke bira e minit 300 qese.

Guri i madh
20-01-09, 21:04
Ket problem e kem pas shqiptar me serbin mos harro se Kosova s`ka qen me fort se Serbia por u desht patjetr mu kap per pushk mos ti perzim sendet tash se ne 1 send e dim per Palestin 99 si dim andaj InshAllah behet mir ...

Esht per tu ardh keq me nje krim kaq te madh ne vitin 2009 dhe bota te rrin duar kryq sikur shikojn ndonje Film ne Kino turp turp dhe vetem turp....po edhe ne te ishim te bashkuar nuk do i kishim kto probleme ne shekullin e 21 veq ta perkujtojm kur NOLI ja murr pusahtetin ZOGUT zogi lypi ndihm nga nikolla pashiqi per me u kthye ne pushtet ,nikolla pashiqi per ket ndihm ju premtue porti i DURRSIT EDHE I VLORES


niKolla pashiqi i ofroj ndihm po serrbet protestun pse ne me shkue ne shqipri me i dal ne ndihm AHMET ZOGUT nikolla pashiqi ju kish than shkjeve une i gjej kosovar qe do shkojn me lufte per ahmet zogun do me than kunder vlezerve te nji gjaku


po edhe sot nuk jena mbush mend veq rrena korrupcione e tjera ,aspak nuk ja lshojna udhen politikes palestineze

Oqeani
20-01-09, 22:06
Hamasi zakonisht din me perdor fjal te medhaja shume, thojshin se nese hyn Izraeli me kembsori ka me u bo varr per Izraelit, shume qesharake, fjal qe gjinden ne disa libra te vjeter te histrorise, pastaj dihen humbjet qe pati izraeli, gjithsej 13 veta prej tynve 7 qen vra ne mes vete gabimisht. Ndersa sa i perket armpushimit, ata jan qe nje kohe relativisht te gjate ne armpushim, mirepo hamasi kete armpushim e perdori si gjdo here per me u furnizu me arme nga Egjipti, kur izraeli e kapi perpara dhe nuk i la as frym me mor atehere lypke armpushm, me vjen keq qe e perdor fjalen e Komunistit qe ska vyt kurgjo ne jete fadil Hoxha qe thojke bira e minit 300 qese.

Edhe UĒK - thonte per sebet keshtu - por mos te ishte "aga" Clinton !!!

Konti1
20-01-09, 22:47
Ajni SINANI / Prizren
http://www.mesazhi.com/images/author/26_b.jpg
Palestina
E mėrkurė, 14 Janar 2009 15:46Palestina ėshtė njė territor i vogėl arab qė ka pozitė strategjike jashtėzakonisht tė rėndėsishme nė rrugėt botėrore, detare, ajrore dhe tokėsore. Ajo gjendet nė afėrsi direkte me Kanalin e Suezit.

Palestina nėn qeverinė osmane ishte njė pjesė integrale e Sirisė, ndėrsa sanxhaku i Jerusalemit, pėr shkak tė problemeve dhe rėndėsisė sė tij tė veēantė, udhėhiqej nga njė mytesarif qė lidhej drejtpėrsėdrejti me Stambollin.

Palestina ka filluar tė trajtohet si problem ndėrkombėtar me fillimin e copėtimit tė Perandorisė Osmane dhe si rezultat i kėrkesave tė izraelitėve pėr tė jetuar nė njė shtet, pėr shkak tė shtypjeve dhe torturave tė shumta qė tė krishterėt e Evropės kishin ushtruar ndaj tyre, tė cilat e arritėn kulmin e tyre me gjenocidin hitlerian.

Gjatė Luftės sė Parė Botėrore 1914-1918, Anglia e pushtoi kėtė vend. Arabėt nė Luftėn e Parė Botėrore luftuan kundėr Perandorisė Osmane dhe iu bashkuan fuqive aleate. Megjithatė ata nuk e fituan pavarėsinė e premtuar nga ana e Britanisė dhe ranė nėn okupimin e drejtpėrdrejtė evropian nė emėr tė Sistemit tė Mandatarėve.

Britania e Madhe filloi t'u japė premtime diametralisht tė kundėrta arabėve dhe ēifutėve mbi tė ardhmen e Palestinės. Nė atė kohė janė hartuar dy letra. Nė njėrėn, komisari i lartė pėr Egjiptin, sėr Henri Mak Maon, nė emėr tė qeverisė britanike, i premtoi sherifit tė Mekės, Husejnit, figurės mė tė njohur politike arabe nė atė kohė, se pas luftės Palestina do tė bėhet shtet i pavarur arab. Ndėrkaq, nė letrėn tjetėr, ministri britanik i punėve tė jashtme, A. Xh. Balfur, pėrsėri nė emėr tė qeverisė britanike i premtoi Lordit Rothschild, njė prej pėrfaqėsuesve kryesorė tė ēifutėve tė botės, se pas luftės Palestina do tė "bėhej" njė vatėr kombėtare e popullit ēifut.

Konflikti palestinezo-izraelit arriti kulmin me formimin e Izraelit dhe me humbjen e Palestinės. Krijimi i shtetit hebraik me forcėn e armėve nė vitin 1948 shkaktoi luftėra tė shumta nė Lindjen e Mesme. Arabėt nuk deshėn ta pranonin Izraelin, sepse pėr ta shteti ēifut ishte i huaj dhe i imponuar nė tokėn e tyre. Ai ishte krijuar pėr tė vėnė nė vend dhe pėr tė kompensuar vuajtjet e ēifutėve, tė cilat nuk i kishin shkaktuar popujt arabė.
Arabėt nuk kishin pasur ndonjėherė probleme me ēifutėt derisa u themelua shteti i Izraelit. Kėtė e pranon edhe Huntingtoni, i cili thotė se nė Lindjen e Mesme konflikti ndėrmjet arabėve dhe ēifutėve nė Palestinė ka nisur me themelimin e atdheut ēifut.
Nė botėn muslimane hebrenjtė nuk kanė pėsuar kurrfarė dhune, sikurse ushtroi mbi ta Evropa e krishterė ndėr shekuj, duke pėrfshirė edhe holokaustin e shek. tė XX-tė. Palestinezėt muslimanė dhe tė krishterėt bashkėjetonin paqėsisht me pakicėn hebraike. Por me themelimin e shtetit tė Izraelit, shumica e popullsisė palestineze u detyrua tė largohet nga shtėpitė dhe tokat e saj. Ata qė mbetėn u detyruan tė jetojnė si qytetarė tė kategorisė sė dytė nė tokėn e tyre.

Konflikti nė Lindjen e Mesme ėshtė shndėrruar nė vatrėn e krizės mė tė gjatė nė botė dhe me kalimin e kohės ka marrė gjithnjė e mė shumė dimensione tė rrezikshme kryesisht nėn influencėn e politikės ekspansioniste izraelite.

pirro
21-01-09, 07:54
UCK-se ska gajle se jan te Kosoves, e sa per Hames skan kohe me e nxerr sepse kan me u fsheh neper bunkera e mas grave hahahha

valiii
21-01-09, 11:14
Pse organizate terroriste Hamasi ? Ma shpjegon dot kuptimin e fjales "terrorist"... Je ne gjendje me definuar ate (pirro)???

sherri
21-01-09, 13:08
Mose esht Pirro nxan kund.deri sa te vjen a po me tregon ti mua? Kure nje adoleshent,mbushet me exploziv,dergohet ne mesin e njerzeve te pa fajshem(qytetarve te rendomt)dhe explodon- cka i thojn kesaje!??vec mose thuaje qe keto si bane Hamas/mi

valiii
21-01-09, 13:25
Mose esht Pirro nxan kund.deri sa te vjen a po me tregon ti mua? Kure nje adoleshent,mbushet me exploziv,dergohet ne mesin e njerzeve te pa fajshem(qytetarve te rendomt)dhe explodon- cka i thojn kesaje!??vec mose thuaje qe keto si bane Hamas/mi
a t veti kush dicka ty ??? Cka po sillesh kshtu si kapadai ... Pse flliqe me goje kur e dine fort mire se qaj adoleshenti qe ka vendose me pshtille veten e ka nanene dhunume, babain e masakrum, token e ka te zaptuar dhe jeton neper tenda nen bresherin e raketave jahude... Cka po pret ti prej tij, apo pret prej tyre qe ta ndjekin politiken nenshtruse te mahatma gandit tu kosovs... Ec !

Makresh
21-01-09, 17:11
Mose esht Pirro nxan kund.deri sa te vjen a po me tregon ti mua? Kure nje adoleshent,mbushet me exploziv,dergohet ne mesin e njerzeve te pa fajshem(qytetarve te rendomt)dhe explodon- cka i thojn kesaje!??vec mose thuaje qe keto si bane Hamas/mi

Po ta vrajten shkit nonen, motrėn, grun, fmivin kusheriren e ta prishen shpin, kishen mahallen, katunin e qytetin.... ti si refugjat n'at-an telit qfar t'bie ndermend o kalavesh ? HAKMARRJA apo ? A ke diqka per te humb ne ket rast ?

pirro
21-01-09, 19:12
A jeni bo nervoz aaa??

Sherri flm per asistencen sepse jam kan nxan me pune gjate dites. Dmth nje nder arsyet pse quhet organizate terroriste nje grup i njerzve eshte ajo qe tha sherri, mbushja me exploziv, perhapja e frikes ne populate civile, vrasja civilve. Te gjitha keto gjana e kan ber qe HAMASI te quhet nga shumica e shtetve demokratike organiztat terroriste dhe nuk besoj qe ka dikush dyshime me kete aspekt

Guri i madh
21-01-09, 19:42
Pse organizate terroriste Hamasi ? Ma shpjegon dot kuptimin e fjales "terrorist"... Je ne gjendje me definuar ate (pirro)???hamasi esht nji organizat qe lufton kunder popullit te vet e ky hamasi ka luftue kunder atyre qe e kan perkrah levizjen FATAH


esht terroriste se per me mbrojt vehten para raketave te izraelit qesin gra e fmij e pleq


kta jan ata qe femijt i mbushin me exploziv dhe i dergojn para ushtarve izraelit


e luftari qe e jap betimin me luftue per atdhe edhe komb nuk ben kso pun te ndyra

pirro
21-01-09, 20:33
Po Konti se te mbeta borgj, AKSH une nuk e quj terroriste mirepo AKSH nuk eshte e nevojshme te ekzistoj sepse behmi sikur ne Palestine, une i respektoj instituconet e vendit dmth ato qe dalin nga vota e lire, nese e din tash e kemi FSK qe na mbron. AKSH nuk e ka vullnetin e popullit dhe ska cka te ekzistoj.

Arvanit
21-01-09, 22:59
Osht E Kot Te Flitet Per Palestin E Per Izrael Me Shqiptar Sepse Na Nuk Dijm Me Anu Te Drejten Na Anojm Tek I Forti Keshtu Qe Ju Bashkevendasit E Mi Musliman Kot Theni Dhom Dhe Birni Argumente Te Ndryshme Per Keta Ketu (pirro,guri Etj) Osht E Pavlefshme Sepse Keta Kan Rrugen E Humbur (gajril Magdubi Alehjim We Le Daaaaaliin) Po Ne Lutjet Tua Bani Edhe Per Token E Falestines Se Te Pakten Aty Te Bashkoheni E Mos Theni Dhom Me Keta Qafira Shuuum

Konti1
22-01-09, 00:53
Ne lutje bojm,Allahu eshte Ai qe vendos...

http://www.mesazhi.com/images/caricature/269.jpg

Mjer njerzit per veten e tyre kur do ti bohet e kjart krejt.. e verteta.

Hajt sherro hajt, se po get ti e ke shetit neper gjermoni apo ku je ne kohen e luftes apo edhe me heret e veq filma ke kqyr prej tv, e nuk te ka prek ne familje se... nuk ishe zezat ktu... me fe-n e Allahut e as me thmin qe perjetojn terrorin e izraelit.

eksperti 1
24-01-09, 19:39
kshu demantohen cifutet hahahahahah ,mos e vet se te tregon vet

krijuesiii
08-03-09, 12:41
...Cdo Organizim Clirimtare i nje populli te okupuar nga okupatori quhet terrorriste, keshtue e ka qujte serbia UCK-ne, keshtue e quan izraeli Hamasin, por ne te vertet jane Luftetare te Lirise dhe Lufta behet me aq sa ka njeriu ne dispozicion, "thote populli as macen mos e pshtet per muri se te grithe", dhe une e shohe si akte Clirimtare dhe Liredashes nese nje Palestineze i ri futet me eksplozive ne izrael dhe i hudhe ne ajre nje grumbull jahudishe se pa ju qite edhe atyre gjake e me i vajtue nanat e tyre kufumat nuk e kuptojne cfar jane duke bere...

...edhe ne Kosove u sillshin shkejt lire me nje police e sundojshin nje qytet, por kur ja nisi UCK e bace ADEM JASHARIT me jave que kufomate neper serbi valla tjeter kange knohej, nuk u sillshin ma shkjet qaq lirshem neper Drenice..


tungiii

eksperti 1
09-03-09, 11:04
[quote=Guri i madh]hamasi esht nji organizat qe lufton kunder popullit te vet e ky hamasi ka luftue kunder atyre qe e kan perkrah levizjen FATAH


esht terroriste se per me mbrojt vehten para raketave te izraelit qesin gra e fmij e pleq


kta jan ata qe femijt i mbushin me exploziv dhe i dergojn para ushtarve izraelit


e luftari qe e jap betimin me luftue per atdhe edhe komb nuk ben kso pun te ndyra

--------------------------------------

heheheh tani gurri ke fole njejte sikur me gojen e peresit,natanjahut, livnit,barakut ,sharonit dhe te gjithe gjakpiresve cifut