PDA

View Full Version : Kompjuterėt dhe dhimbja e qafės ...


Jana
28-02-09, 15:44
Pėrdorimi i vazhdueshėm i kompjuterėve ėshtė i lidhur ngushtė me dhimbjen e qafės.

Qėndrimi pėr njė kohė tė gjatė pranė kompjuterit mund ta pėrkeqėsojė shumė dhimbjen e qafės, sidomos te tė rinjtė dhe tinejxherėt.

Kėtė e kanė vėrtetuar shkencėtarėt jugafrikanė, tė cilėt kanė vėrejtur se ēdo javė ishte shtuar numri nxėnėsve tė cilėt ankoheshin pėr dhimbje nė qafė.

Thuajse gjysma e nxėnėsve (48%) qė merrnin pjesė nė studim dhe ishin pėrdorues tė kompjuterėve, ishin ankuar nga dhimbja e qafės dhe kokėdhimbja, pohon studimi i botuar nė revistėn “Cephalgia”.

Shkalla e dhimbjes kishte qenė nė pėrpjesėtim me kohėzgjatjen e qėndrimit pranė kompjuterit.

~AnnA~
28-02-09, 16:03
Ndejtja gjate para Kompjuterit,nuk shkakton vetem dhembjen e qafes,por ato te cilet rrine kohe te gjate para drites se ekranit harxhojne shume pigment fotosenzitiv i cili eshte i nevojshem per te pare,ndersa per te eshte e nevojshme te merret vitamina A.

kur punojme ne kompjuter syte vazhdimisht reagojne ndaj pikave te ndritshme dhe te erreta te cilat shfaqen ne ekran, dhe nese keto jane sinjale te fuqishme vizuale, syte harxhojnė me shume rodopsine (pigment fotosenzitiv i nevojshem per shikimin).

**Vitamina A luan rol tė rėndėsishėm nė prodhimin e rodopsinės. Njerėzit tė cilėt duhet ta zvogėlojnė marrjen e yndyrave dhe kolesterolit, mund tė hanė ushqim nė tė cilin ka mė shumė beta-karotene, tė cilat me ndihmėn e dritės sė diellit shndėrrohet nė vitaminė A.

Beta-karotenet janė tė pranishme nė shumicėn e perimeve, pastaj nė pemėt siē janė kumbullat e thata, pjepri, pjeshka, shalqiri dhe mango.