PDA

View Full Version : Jeta Xharra jemi me ty.


GjIlAnAsI_cSi
16-06-09, 18:23
Duke pare sa me shum lajme dhe emisione televizive , kercenimet te njepasnjeshme alla Milloshevic-ke , nga njeher heshtja te vret me shum se plumbi. Noshta neser do kercenohemi edhe ne qe dalim publikisht dhe mbrojm nje "Spihune Serbe" por duke pare te arsyeshme punen e saje dhe vendimin qe ka marr qe neser ti bashkohet edhe kolegeve te tjere qe dhan jeten per fjalen e lire , un po shkruaj pak fjal per kercenimet qe po behen nga udheheqest e lart Kosovare , gazetat te aferta qeveritare si Infopressi me kompani.

Shkruar nga : UN

Vertet thuhet se ne Kosove flitet pa fakte , ama vertet a kan ndonje fakt se vertet Jeta eshte ashtu ? Boll jemi mesuar me muhabete kafenesh silleni faktet. Cfar beri Jeta Xhara, kush e paguan ate , cili emer e paguan , se une mund te them edhe per secilin do gazetare te Kosoves se financohet nga serbia e te mbetet vertet ashtu por e verteta eshte krejtsisht ndryshe.

Jeta asesi s'mund te jete nje spihune e serbis , derisa ajo e flet te verteten ne emisionet e saje , premtimet e dhena per qytetaret e saje qe i ben po keta rrugac , dhe pase nje viti ja nxjerr dhe i thot o shoku Sami (Rrugaci), kshtu kshtu keni premtu para popullit. E normal qe kur ai rrugaci Samiu ska be asgje per popullin e shkrete normal qe do ta quaj "serbe" por nuk e sheh veten qe asnje qytetar i Drenices nuk merr guximin me fol dicka per kryetarin e tyre. Drenica ska nevoj per llaskuce , Drenica duhet te inkuadrohet ne Kosoven e lire , duhet te ec drejt shekullit 21 , e mos ti degjoj perrallat e bijeve te Enverit e Nexhmijes qe duan ta vazhdojn rrugen e babait te tyre dhe partis se tyre (PPSH).

Jeta Xhara eshte e vetmja gazetare ne Kosove qe ka marr guximin me fol te verteten per jeten e qytetarve te Kosoves dhe premtimet e llaskuceve , ku para saje (Jetes) fatekeqesisht pesuan edhe dy koleg te tjere Bekim Kastrati qe u vra dhe Bardhyl Ajetit po ashtu i vrar qe te dy Gazetar te Bota Sot qe i nxoren ne drite pislliqet e ketyre Llaskucve alla Samihēe.

Harruat si u vra Bekim Kastrati i Botes sot , per te njejtin problem me keta llaskuc te cmendur qe ai ja plasi ne fytyr cdo gje te keqe qe keta perdoren kunder popullit kosovar , kunder Rugoves aso kohe organizonin edhe sulme ndaj tij , edhe kur Bekimi i zbuloi dhe ja plasi ne fytyr ata me 19 tetor 2001, ne afersi te Skenderajt, po nga keta llaskuc te cmendur , e vrane Bekim Kastratin , gazetar i gazetes kombetare “Bota sot” ne Drenice, luftetar trim i Ushtrise ēlirimtare te Kosoves, Besim Dajaku, truproja e Presidentit Ibrahim Rugova, lufetar trim i Ushtrise ēlirimtare te Kosoves, si dhe plagos Gani Geci, bashkepunetor i gazetes kombetare “Bota sot”, luftetar trim i Ushtrise ēlirimtare te Kosoves, nje nder bashkeluftetaret me te afert te themeluesit dhe komandantit te Ushtrise ēlirimtare te Kosoves, Legjendes Adem Jashari.

Edhe pse prinderit e Bekim Kastratit i shpallen me emra dhe mbiemra vrasesit e mirefillte te Bekim Kastratit. Edhe familjaret e Besim Dajakut dhane te njejten adrese te vrsesve. I mbijetuari Gani Geci, po ashtu, dha te njejten adrese te vrasesve qofte gjate hetimeve, qofte ne shkrimet e tij per ngjarjen. Gazeta kombetare “Bota sot” i publikoi disa here emrat dhe mbiemrat e vrasesve dhe e ndriēoi ne aspektet e soj vrasjen e Bekim Kastratit e Besim Dajakut dhe plagosjen e Gani Gecit. Por kujt , kujt ti thon keta te shkrete prinder qe i'u vran djemet , i lan femijet pa bab , gruan pa burr , motren pa vella? Samiun ta nxjerin para drejtesis? Jo ska mundesi se Samiu eshte vet drejtesia (gjykata).

Harruat si u vra Bardhyl Ajeti i Botes sot , po ashtu per te njejtin problem me llaskucet ku ky ishte duke hetuar nje trafik droge dhe armesh te nje grupi kriminel, por jo te nje grupi kriminel te zakonshem por te grupit me kriminel ne Kosove, qe ne krye te ketije grupi nuk kishte njerz te zakonshem por Kryeministra te Kosoves , e Bardhyli me 3 Qershor 2005 ne ora 21.00 u qellua me tre plumba ne koke ne Bresalc te Gjilanit , dhe vdiq tre jave me vone ne nje spital ne Itali. Edhe Bardhyli ka qen nje nga gazetaret shume te zoti , pra te nje tipi si Jeta Xharra tani qe bente punen e tije me profesionalitet, por ne rrugen e tij ai fatkeqesisht takohi disa patriot te tipit "Samihēe" qe menduan se vertet Kosova ishte nje pron e tyre prej babe/babgjyshit e qe mund te benin cfare te donin me te, duke menduar se kishin luftuar, e duhet patjeter t'ju lejohej cdo gje.

Dhe, pra, vrasesit , kercenuesit , jane aty me imunitet partiak, qeveritar, parlamentar, ekonomik, jane aty ne ekstremin e majte internacionalist proserb e progrek te Kosoves , jane aty, ne mediat te cilat themeloi dhe me te cilat krenohet e mburret edhe sot banda e Millosheviē-it , jane perdite nje kercenim i madh jo vetem per gazetaren “Jeta Xharra”, jo vetem per fjalen e lire dhe per mendimin e lire te Kosoves, por edhe per vete lirine e Kosoves, per vete Kosoven, jane kercenim i madh ata, njerezit e Hashim Thacit, XHavtit Halitit, Fatmir Limajt , Enver Hoxhes , Sheshelit dhe Kushtunices te cilet i njeh gjithkush ne Kosove.

E per ti dhen me shum kurajo gazetares se madhe te RTK-s dhe Kosoves "Jeta Xharra" i urojm qe ne te ardhmen kercenimet qe vin ne adrese te saje , ti adresoj neper emisione drejtperdrejt te populli , tek ata qe kercenuesit kerkuan voten prej tyre , qe neser neqoftese Jetes do ti ndodhte e njejta gje sikur Bekimit dhe Bardhylit , populli ta dije se ne Kosove e pikerisht ne Skenderaj jeton fryma Enveriste qe mundohet me gjith energjin qe ka t'ija ndaloj gazetareve kosovar fjalen e lire , dhe me gishtet e vet te ja mbyll popullit te shkrete dhe pergjumshem "syt" , e ajo me kryesore ta coj ne fund amanetin e babit te tyre Enver Hoxhes dhe nenes se tyre Nexhmije Hoxhes qe po i udhezon vrasjet dhe kercenimet , ashtu sic ja la amanet burri i saj para se te vdiste.


JETA XHARRA JEMI ME TY.

teutaA
16-06-09, 19:16
ani shpihune ncncn marre per ata njerz qe e quajn ashtu nje femer siq eshte jeta xharra por nuk eshte qudi jo kto gjana ndodhin edhe ne pakistan pse jo edhe ne kosove ku jeta e njeriut kushton vetem sa nje plum.....

Jeta jemi me ty.

thellenza
16-06-09, 22:20
I admiroj dhe jam gjithemone me ata te cilet luftojne dhe punojne per te zbuluar te verteten. Kjo eshte edhe me teper se patriotizem per mendimin tim. "Shpiune serbe" veq pse eshte e drejt dhe e guximshme ? Ncncncncn, ncncncn, ncncnccncn ! :rolleyes::rolleyes:

Kaqanikasja
16-06-09, 22:25
Per mua eshte nje hiq Jeta nuk ja vlen se i fut hundet ne disa vende e pune ku nuk kupton asgje sja ka haber sen qe thojn

shfletuesi_
16-06-09, 22:38
Ska fakte.. nuk eshte Fakt Opozita... Fakt eshte Popullata me shumice votash :) gyle gyle...

thellenza
16-06-09, 22:50
Per mua eshte nje hiq Jeta nuk ja vlen se i fut hundet ne disa vende e pune ku nuk kupton asgje sja ka haber sen qe thojnPo me duket, se kur je kombengulse qe ta sjellsh ne drite te verteten detyrohesh te i futesh hundet gjithekund. Keshtu dicka e imagjinoj hulumtimin!!! Eshte e drejt e saj...

jadore
16-06-09, 22:58
Ska fakte.. nuk eshte Fakt Opozita... Fakt eshte Popullata me shumice votash :) gyle gyle...

Ka fakt me deshmues se aksioni vullnetar i shoqatave te Drenices me moton ''te ndihmojme Drenicen skamore ''e cila dere me dere kerkon lemosh nga popullata jashte Drenices , (qe done te publikoj dhe fletpagesen me vule dhe neshkrim te antareve te saj )
Shfletuesi , pa marr parasysh rethanat , realiteti eshte i dhimsur , Drenica heroike , Drenica legjendare , sot dere me dere ne menyre te organizuar dhe pas 10 vjet te pasluftes kerkon lemosh qe te mbijetoj
ku qendron gabimi , ku eshte problemi ..?.. ke pergjigje te me nihmosh , sepse une dje mbeta pa koment kur u takova me kete forme.. dhe kur degjova qe ne liri Drenica therret per ndihme qe te mbijetoj .

GjIlAnAsI_cSi
16-06-09, 23:02
Shumica prej tyre , baballaret , vellezerit , nenat , jan betu para Enver Hoxhes me 11 Prill 1985 kur ai vetem vdic , se amanetin e tij qe ai e la do te luftojn deri ne vdekje kunder Shqiptarve te vertet. Un nuk habitem me gjeneratat e vjetera po habitem me keta te rejat si eshte e mundur qe edhe keta me u infektu me kete virus te fellqit Enverist?

Ne shkrimin tim shum mire kam cek se ai qe lufton krimin ai do te jet krimineli me i madh qe do ta quajn vet pushtetaret! Ose ndonje dite do ta vrasin fare.


E Kaqanikasja , shfletuesi , ende mbajn foton e Xhaxhit Enver ne krye te vendit , e cdo mengjes ja puthin foton e i perkulen se po e kryejn me shum sukses luften kunder fjales se lire , luften kunder Jetes.

Mallkuar qofshin gjith ata qe luftojn kunder Shqiptarit.

Pupi
16-06-09, 23:06
kėsaj radhe paske harruar emrin tim Gjilans ?

jonuzi
16-06-09, 23:11
Per mua eshte nje hiq Jeta nuk ja vlen se i fut hundet ne disa vende e pune ku nuk kupton asgje sja ka haber sen qe thojn

Mos me pas keso mentaliteti ju kaqanikasit, nuk do te ishte kqaniku sot tuj dal fare, as edhe nuk do te pranonte e meritonte ne kryetar komune te inlitruar ne krime qe tani me botrisht dihen

vetem perpara Jeta, shpreh admirimin tim per punen tuaj qe keni bere gjate ketyre viteve si njera nga gazetaret me te guximshme ne Kosove.

Paradox_13
16-06-09, 23:14
kėsaj radhe paske harruar emrin tim Gjilans ?

...mos ke ti emnak i jemi apo me ka rrejt intuita se as emrin tim se gjej ksajde....!!

Paradox_13
16-06-09, 23:17
Mos me pas keso mentaliteti ju kaqanikasit, nuk do te ishte kqaniku sot tuj dal fare, as edhe nuk do te pranonte e meritonte ne kryetar komune te inlitruar ne krime qe tani me botrisht dihen

vetem perpara Jeta, shpreh admirimin tim per punen tuaj qe keni bere gjate ketyre viteve si njera nga gazetaret me te guximshme ne Kosove.

Athu ka ndoj kryetar apo qeveri komunale qe sipas kesaj jetes nuk eshte infiltruar ne korupcion...???

GjIlAnAsI_cSi
16-06-09, 23:31
Athu ka ndoj kryetar apo qeveri komunale qe sipas kesaj jetes nuk eshte infiltruar ne korupcion...???

Problemi qendron jo tek korrupcioni , por tek kercenimet nga institucionet te larta te vendit , si psh Kryetar komune ne Skenderaj. Ne nuk themi qe ska korrupcion , por kercenime sic beri ai i Lushtakve ska kurr mundesi ta bej Isa Mustafa i Prishtines , apo Bajram Rexhepi i Mitrovices. Keta te dy kan te pakten ka njezet vjet shkoll me shum se Lushtaku.

Kosoves i duhet qe ti ndaj , luftetaret e cmendur ne nje ane , meritat per luften mos t'ja humbim por jo tani ti bejm edhe kryetar komune me 8-vjecaren e kryeme edhe ato her ka shku e her ska shku.

Merr shembull Kryetarin e komundes se Skenderajt qe as me lexu letren qe ja kan pergadit ska dite , ky eshte mjerim besoni mjerim se populli i shkrete te cilet hic s'ja lshojn rrugen ketij banditit.

Po edhe nje shembull shum me i mire , per Kaqanikasen e lodhun mendurisht . Se kryetari i komunes se tyne nen dyshimin per detyrim dhe rrembim aso kohe u arrestuan 4 persona, policia kerkoi edhe Xhabir Zharkun kryetar i Komunes se Kaēanikut.

PDK-ja engjuj asnjeher ska pas , gjithmon ja ndonje hajdud kuletash neper europ , ose ndonje luftetar qe ka luftu dite/nat kunder Tahir Zemes e Ibrahim Rugoves.

kėsaj radhe paske harruar emrin tim Gjilans ?

Pupi , un ty te kam tregu , ti s'je nje qe kercenon , ti o te del naten te vran e diten te qan , o te len te lire e ste prek kurr e perjet. Ti je i kalibrit te Hashimit , Fatmir Limajt , Xhavit Halitit qe ose japin urdhera ose dalin vet e te vrasin. Ti je pak me i mire se keta llaskucet e tjere.

valiii
16-06-09, 23:31
Valla qekjo Jeta per cdo komune qe ka shku e ka meritu nga nje dajak t mire po hajt e kane toleru se eshte femer. E qeta drenicakt i paskan dal kapuq me mang hahahahahha... E pasket bo telenovele kete pune. Hajt se se prek kush me dore Jeten, kercenimet private jane te rezikshme se ky kercenim qe po i behet Jetes nuk eshte asgje vetem se po i ngrite popullaritetin. Po ky popull i shkrete ska pune ma t mecme se me cka mu mar, vetem pret qesi raste "por favor" edhe ia bojne nja 400 epizoda.
Qat dhondrin tu kosovs qysh spi rreh dikush keq se boll zhugan i madh oshte, se jo Jeta gjynah valla. Edhe une jom me Jeten (le t'bohet ca t'bohet).

panta_rhei
16-06-09, 23:55
Tuj pasė parasysh reagimet e qytetarėve tė skenderajit, reagimet nė emisionin "Pa rrotlla"... qytetarėt e drenicės 100% janė shumė tė kėnaqur me punėn qė ka bo pushteti lokal dhe sami lushtaku pėr zhvillimin dhe mirėqenien e drenicės...

A ka popull tė shėndoshė nė mendje e nė tru, nė botėn demokratike, qė shprehet sė ėshtė shumė i kėnaqur me politikėn dhe me qeverinė e vet... edhe nė finlandė, edhe nė danimarkė, edhe nė britani... qytetarėt ankohen e kanė shumė vėrejtje e kritika ndaj pushtetit e ndaj politikanėve tė tyre... e drenicakėt e mjerimit e fukarallėkut tė pafund qenkan tepėr tė kėnaqur!!!!????

Nė kėtė rast mė duhet ta risjell njė frazė tė aktualizuar mė herėt: PDK-ja e ka pasė 100% nė dorė pushtetin nė skenderaj edhe nė drenas, qe 10 vjet...

PDK-ja edhe drenica nuk kan mujtė me e ba skenderajin qytet... e po ta bajnė Kosovėn shtet! (!!!!????)

krijuesiii
17-06-09, 00:05
...po ne bajern ne landin e gjermanis qe 40 vjete udheheq nje parti CSU dhe ki fshatra e qytet qe ma ka ra te bisedoj me ta qe 90% e votojne CSU dhe eshte nje nga republikat me te pasura dhe me te zhvilluara te gjermanis...

...Jeta Xharra mundohet "me i vjerre larte si thote populli e shume posht eshte ne realitet" ato skeqe ne Skenderaj ajo i ka montue me opoziten per te hedhur pluhur mbi qeverin e sukseshme komunale...

...Jeta Xharra eshte shpeshe e njeanshme dhe bene publike vete cka asaj i duket ok. eshte nga gazetaret me te dobeta qe me ka ra te shikoj ndonjehere, me nje agresivitet deri ne amoral ju nderhyne bashke bisedueseve neper biseda, eshte mjerim qe ajo e merre rrogen me parate e taksa pagueseve Kosovare...


tungiii

GjIlAnAsI_cSi
17-06-09, 00:09
o krijuleshi , kush eshte i mire per Enveristat? Cili gazetar Kosovare eshte i mire vecse zagaret e Infopressit?

panta_rhei
17-06-09, 00:13
...po ne bajern ne landin e gjermanis qe 40 vjete udheheq nje parti CSU dhe ki fshatra e qytet qe ma ka ra te bisedoj me ta qe 90% e votojne CSU dhe eshte nje nga republikat me te pasura dhe me te zhvilluara te gjermanis...

...Jeta Xharra mundohet "me i vjerre larte si thote populli e shume posht eshte ne realitet" ato skeqe ne Skenderaj ajo i ka montue me opoziten per te hedhur pluhur mbi qeverin e sukseshme komunale...

...Jeta Xharra eshte shpeshe e njeanshme dhe bene publike vete cka asaj i duket ok. eshte nga gazetaret me te dobeta qe me ka ra te shikoj ndonjehere, me nje agresivitet deri ne amoral ju nderhyne bashke bisedueseve neper biseda, eshte mjerim qe ajo e merre rrogen me parate e taksa pagueseve Kosovare...


tungiii

Jeta Xharra a?

Kjo tek para nji muaji ja ka nisė me u marrė me gazetari... kurrė pėrpara nuk ka pas dalė nė televizion...
... edhe qudi qysh i qilloi emisioni i parė i dobėt bash pėr skenderajin dhe drenicėn...
E ka prekė pdk-nė n'tel, tash duhet me ja gjetė jeta xharres ēaren diqysh... ose duhet me e antarsue diqysh n[ udb, ose duhet me e shti n tok diqysh krejt...

Qaq fort e urren drenicėn jeta xharra, saqė ka mundsi qė kjo ban vetvrasje tash, veq pėr me ja lanė fajin drenicės dhe pdk-sė ėngjullore...

shfletuesi_
17-06-09, 01:09
Ka fakt me deshmues se aksioni vullnetar i shoqatave te Drenices me moton ''te ndihmojme Drenicen skamore ''e cila dere me dere kerkon lemosh nga popullata jashte Drenices , (qe done te publikoj dhe fletpagesen me vule dhe neshkrim te antareve te saj )
Shfletuesi , pa marr parasysh rethanat , realiteti eshte i dhimsur , Drenica heroike , Drenica legjendare , sot dere me dere ne menyre te organizuar dhe pas 10 vjet te pasluftes kerkon lemosh qe te mbijetoj
ku qendron gabimi , ku eshte problemi ..?.. ke pergjigje te me nihmosh , sepse une dje mbeta pa koment kur u takova me kete forme.. dhe kur degjova qe ne liri Drenica therret per ndihme qe te mbijetoj .

Te kuptoj , dhe nuk e mohoj kete gje. Pike se pari kjo pjese ka qen qdohere skamnore dihen rrethanat per qfar arsyeje qdohere qdo pushtues qeveri ka has ne rezistenc dhe normal qe qdo lufte len pasoja, e me se shumti ato skamnore. Por eshte edhe ana pozitive nga lufta e ketej nuk eshte me sikur para luftes ka fukara por jo edhe aq aq shume tash thon i Ngopuri te Uritit sja beson mire po mund te them qe Urie s'vdes askush ne dite te sotit te pakten jo ne Kosove.
Qdo te dytin person te moshuar nese e takon dhe ben muhabet te thot para lufte kemi qen me te lidhur se pas lufte, para luftes kemi ndihmuar njeri tjetrin me shume se tash, tash skemi qef te degjojm mire per asnjeri tjetrin. Sigurisht siguria qe te jen me te fort kan qen para luftes te lidhur.

Nje Mbret e pushton nje vend por ai popull kish qen i lidhur dhe asnje pushtues s'mund ti rezistoj ati populli pasi qe kan qen te lidhur.. vin pushtues pas pushtuesish.. dhe pas nje kohe te gjat vjen ne Mbret qfar ben i therret te gjithe popullin dhe ju thot te nesermen te gjithe dua qe ta sillni nga nje Ve pule.. Populli quditen me ate fjale te mbretit dhe sdin qfar do ndodh, te gjithe populli ja dergojn nga nje ve.. Zgjohet Mbreti te nesermen ju thot pupullit Ejani te gjithe merrini Vezet e juaja.. Zgjohen populli shkojn e marrin te gjithe nga nje Ve.. Po behen muaj Mbreti po sundon populli u perqa shkojn edhe vite. Nje plak i moshuar i ati vendi i mbledh te gjithe dhe ju thot.. Shikoni na i ka perzi Mbreti Voet duhet qe t'ja zgjatim doren njeri tjetrit dhe t'ja bajm hallall se ndryshe do na sundoj sa te jet jeta ky Mbreti i ri.

E nderuar JADORE, edhe une dua te them qe dikush ketu ne Kosove pas luftes i ka perzi Voet si keq e nuk po guxon asnje shqiptar qe te marr guximin te dal i pari dhe te thot ejani per hire te Popullit te pajtohemi dhe ta qojm kete vend para.... keshtu do vazhdoj akoma per deri sa akuzojn njeri tjetrin e nuk shikojn qe ta ndihmojn njeri tjetrin.... Eh ne duhet ta gjejm Njeriun i cili na i ka perzi Vot ne Populli.

Marco
17-06-09, 02:02
Jeta Xharra ka zbulu se ne Drenic ende nuk jan te Lir ,
Jeta Xharra ka mendu se Drenica ėshtė Prishtinė fol Shlir , po Drenica mos me kan Ibrahim Rugova qe ka formu organizaten e ashtuquajtur per Pajtimin e Xhaqeve ata ishin myt ndermjet veti bre, A kush e shan sod Rugoven , vetem Drenicaket...!

Dani11
17-06-09, 06:18
Te kuptoj , dhe nuk e mohoj kete gje. Pike se pari kjo pjese ka qen qdohere skamnore dihen rrethanat per qfar arsyeje qdohere qdo pushtues qeveri ka has ne rezistenc dhe normal qe qdo lufte len pasoja, e me se shumti ato skamnore. Por eshte edhe ana pozitive nga lufta e ketej nuk eshte me sikur para luftes ka fukara por jo edhe aq aq shume tash thon i Ngopuri te Uritit sja beson mire po mund te them qe Urie s'vdes askush ne dite te sotit te pakten jo ne Kosove.
Qdo te dytin person te moshuar nese e takon dhe ben muhabet te thot para lufte kemi qen me te lidhur se pas lufte, para luftes kemi ndihmuar njeri tjetrin me shume se tash, tash skemi qef te degjojm mire per asnjeri tjetrin. Sigurisht siguria qe te jen me te fort kan qen para luftes te lidhur.

Nje Mbret e pushton nje vend por ai popull kish qen i lidhur dhe asnje pushtues s'mund ti rezistoj ati populli pasi qe kan qen te lidhur.. vin pushtues pas pushtuesish.. dhe pas nje kohe te gjat vjen ne Mbret qfar ben i therret te gjithe popullin dhe ju thot te nesermen te gjithe dua qe ta sillni nga nje Ve pule.. Populli quditen me ate fjale te mbretit dhe sdin qfar do ndodh, te gjithe populli ja dergojn nga nje ve.. Zgjohet Mbreti te nesermen ju thot pupullit Ejani te gjithe merrini Vezet e juaja.. Zgjohen populli shkojn e marrin te gjithe nga nje Ve.. Po behen muaj Mbreti po sundon populli u perqa shkojn edhe vite. Nje plak i moshuar i ati vendi i mbledh te gjithe dhe ju thot.. Shikoni na i ka perzi Mbreti Voet duhet qe t'ja zgjatim doren njeri tjetrit dhe t'ja bajm hallall se ndryshe do na sundoj sa te jet jeta ky Mbreti i ri.

E nderuar JADORE, edhe une dua te them qe dikush ketu ne Kosove pas luftes i ka perzi Voet si keq e nuk po guxon asnje shqiptar qe te marr guximin te dal i pari dhe te thot ejani per hire te Popullit te pajtohemi dhe ta qojm kete vend para.... keshtu do vazhdoj akoma per deri sa akuzojn njeri tjetrin e nuk shikojn qe ta ndihmojn njeri tjetrin.... Eh ne duhet ta gjejm Njeriun i cili na i ka perzi Vot ne Populli.


Ata qe me dhune erdhen ne pushtet jane qe i kane perzier "vezet" e popullit! Per pasoje te kesaj perzierje gjindemi ne kete gjendje ku jemi sot, neve na udheheqin njerez KRIMINEL qe nuk lane forme pa perdorur per te arritur ne poste kyqe qe te munde te pasurohen.Keta jane njerez te pa cipe, fshatare fukara qe per para dhe kapital jane ne gjendje te bejne qdo gje.Nuk eshte kjo elit apo grup njerzish qe jane ne gjendje te udheheqin drejt qe shteti te perparoi dhe te ece para.Nuk jane keta ne gjendje te punoin qe popullit ti permiresohet standardi i jetes, sepse nuk kane kapacitet, keta jane te afte te vjedhin dhe te pasurohen vete.Keta njerez mbollen urrejtjen ne populle, shtremberuan te verteten, punuan kunder te mires se pergjithshme vetem ti avancoin interesat personale, grupore e klanore.Prandaj jane "perzier vezet" dhe ju garantoi qe pa u hequr kjo kategori njerezish kurre nuk do ti kem vezet ne rregull.

Kaqanikasja
17-06-09, 07:53
Mos me pas keso mentaliteti ju kaqanikasit, nuk do te ishte kqaniku sot tuj dal fare, as edhe nuk do te pranonte e meritonte ne kryetar komune te inlitruar ne krime qe tani me botrisht dihen

vetem perpara Jeta, shpreh admirimin tim per punen tuaj qe keni bere gjate ketyre viteve si njera nga gazetaret me te guximshme ne Kosove.

I Nderuar sa i perket mentalitetit kaēanikas nuk e ke ate te drejt te flasesh ti per kete se pa i njoftun njerzien nuk bon te flasesh me mendimet te njerzve te rruges e neqoftese mirresh me fjal te rruges po me vika keq shum per ty,e sa per Kryetarin e Komunes se Kaēanik-ut sikur te ishte ashtu ishte prapa grilave sod........po eshte ne kry te vendit ashtu si i ka hije ......

Makresh
17-06-09, 07:56
Jeta Xharrahi, jena me ty.

Dani11
17-06-09, 08:04
I Nderuar sa i perket mentalitetit kaēanikas nuk e ke ate te drejt te flasesh ti per kete se pa i njoftun njerzien nuk bon te flasesh me mendimet te njerzve te rruges e neqoftese mirresh me fjal te rruges po me vika keq shum per ty,e sa per Kryetarin e Komunes se Kaēanik-ut sikur te ishte ashtu ishte prapa grilave sod........po eshte ne kry te vendit ashtu si i ka hije ......

Zogez te drejten nuk mund te ia marrish askujt te shprehe mendimin e vet, te pakten jo ne Internet.Nuk munde ta mbytni lirine e te shprehurit ashtu siq keni bere ne Drenice.Ti sigurisht je bije e ndonje pushtetari te PDK-es ne Kaqanik, dhe po mundohesh ti ndihmosh babit, shko rritu edhe pak dhe meso e lere babin me gjynahe te veta.

Kaqanikasja
17-06-09, 08:09
Zogez te drejten nuk mund te ia marrish askujt te shprehe mendimin e vet, te pakten jo ne Internet.Nuk munde ta mbytni lirine e te shprehurit ashtu siq keni bere ne Drenice.Ti sigurisht je bije e ndonje pushtetari te PDK-es ne Kaqanik, dhe po mundohesh ti ndihmosh babit, shko rritu edhe pak dhe meso e lere babin me gjynahe te veta.

I nderuar nuk jam bij e asnje pushtetari te PDK-se e mos hyn edhe ne familje tash un thash nuk e ka ate te drejt te flet kur nuk i njef lexo mir qka kam shkru tani shpreh mendimin tend te lutem e kur i njef njerzit pse te mos flet ama pa i njoft gabim i madh eshte te flet per dikend pa i njoft...

GURI SYLAJ
17-06-09, 08:09
Ne nje ode Drenicake, mbas nje muhabeti vetlavdrues deri ne maje , ju drejtun nje plaku dhe e pyeten;
Axhe a po na thu dicka per diten e sodit se ti i vjeter e mban men shume!
Po ,tha plaku,une i kam kalu do vjet te shtira ,dy lufta ,veq me tanat te mirat qe i numrut ju nja e keni harru!
Kurr populli shqiptare nuk ka qen me i hasmum ne mes veti se sod.Me u munu me hanger njani tjetrin veq ne liri po bajka vaki!!
Edhe pse nuk ju pelqeu nuk e ngucen me shume sepse e dinin qe plaku vertete dinte shume ngjarje te mira e te liga dhe ate qe e thoshte e thoshte nga keqeardhja dhe nga dhimbja !

jonuzi
17-06-09, 09:12
I Nderuar sa i perket mentalitetit kaēanikas nuk e ke ate te drejt te flasesh ti per kete se pa i njoftun njerzien nuk bon te flasesh me mendimet te njerzve te rruges e neqoftese mirresh me fjal te rruges po me vika keq shum per ty,e sa per Kryetarin e Komunes se Kaēanik-ut sikur te ishte ashtu ishte prapa grilave sod........po eshte ne kry te vendit ashtu si i ka hije ......

I njoh shume mire kaqaniklit, sepse shkoj shpesh, e mbi te gjitha edhe kam punuar per disa kohe ne Gjykaten Komunale ne Kaqanik, ndoshta une di me shume se ty per kete komune, di edhe per Xhabir Zharkun shume gjera,
Kosova eshte nje vend i vogel, te gjithe e njohim njeri - tjetrin, nuk mjafton qe te hulumtosh shume, edhe per faktin se tash qdo gje ka dal per ledine...

pirro
17-06-09, 09:40
Qellimi i disa debatuesve te forumit eshte qe te krijojn armiq imagjinar. Ne fatk keta armiq siq po quhen te gazetarise ne Kosove nuk ekzistojne fare. Jeta xharra mund ta zhvilloj punen e saj dhe as qe do ta nguc dikush.
Une mendoj qe gazetaria e Kosoves eshte me e pa rrezikuara e rajonit, ketu mund te shkruhet dhe te komentohet me se lirshmi ne rajonin ne te cilin jetojme.

shfletuesi_
17-06-09, 10:15
Ata qe me dhune erdhen ne pushtet jane qe i kane perzier "vezet" e popullit! Per pasoje te kesaj perzierje gjindemi ne kete gjendje ku jemi sot, neve na udheheqin njerez KRIMINEL qe nuk lane forme pa perdorur per te arritur ne poste kyqe qe te munde te pasurohen.Keta jane njerez te pa cipe, fshatare fukara qe per para dhe kapital jane ne gjendje te bejne qdo gje.Nuk eshte kjo elit apo grup njerzish qe jane ne gjendje te udheheqin drejt qe shteti te perparoi dhe te ece para.Nuk jane keta ne gjendje te punoin qe popullit ti permiresohet standardi i jetes, sepse nuk kane kapacitet, keta jane te afte te vjedhin dhe te pasurohen vete.Keta njerez mbollen urrejtjen ne populle, shtremberuan te verteten, punuan kunder te mires se pergjithshme vetem ti avancoin interesat personale, grupore e klanore.Prandaj jane "perzier vezet" dhe ju garantoi qe pa u hequr kjo kategori njerezish kurre nuk do ti kem vezet ne rregull.

Po o Dani11 sdua ti dal krah as ati as keti, dihet mire qe pas qdo lufte ne pushtet kan ardhur ata krahu i luftes, ndersa e vetmja ka qen Kosova qe pas luftes pushtetin e fitoj ne zgjedhjet e lira krahu paqesor dihet kush, kuu fiton bindshem zgjedhjet... E krahu i luftes i nderuar Dani11 tash 1 vit ka qe ka fituar pushtetin me gjysmen e popullates ku thuhet qe gjysma e popullates skan dal ne zgjedhje.. Tash kush po i pshtjell punet nuk dihet.

Tash mendimi im qe kjo Jeta Gjarra sikur te vepronte drejt ,por pa anime politike do bente mire por une jam i sigurt qe dhe kjo luan me hile, ne politike qdohete ka hile dhe i mbahet ana qdohere te fortit... Sikur te ishte e pavarur iniciativa e saj do ishte e mire , mire po jo vetem me keto emisione por njerezit jan lodhur nga partite. Mendoj qe nje parti e shendosh me nje staf dhe program pa interesa personale do e sillte ne binar situaten aktuale ne Kosove. Moment ne Kosove nuk ke ndonje parti qe ke guxim ti besosh une personalisht nuk shoh parti qe duhet besuar. Definitiv zgjedhjet po mbahen me 15 nentor dhe une nuk e shoh te arsyeshme te dal ne zgjedhje.

Dani11
17-06-09, 10:19
Paj nuk po kemi tjeter pune vetem te imagjinoim, ato skena ne Drenic ishin Te imagjinuara njashtu siq jane kercenimet e imagjinuara per ju.Pasket harru qe e njeita gje ishte edhe pas lufte, vetem se atehere nuk u lodhshit shum per ta kercnuar dikend, e vrisnit dhe nuk qanit koken, ndoshta edhe keto jane imagjinative per ju.

shfletuesi_
17-06-09, 10:21
Qellimi i disa debatuesve te forumit eshte qe te krijojn armiq imagjinar. Ne fatk keta armiq siq po quhen te gazetarise ne Kosove nuk ekzistojne fare. Jeta xharra mund ta zhvilloj punen e saj dhe as qe do ta nguc dikush.
Une mendoj qe gazetaria e Kosoves eshte me e pa rrezikuara e rajonit, ketu mund te shkruhet dhe te komentohet me se lirshmi ne rajonin ne te cilin jetojme.

E vetmja eshte Kosova qe sigurin e popullit e ka ne nivel dhe tash nese i hym ndonje analize , te gjitha vrasjet qe jan ba ne Kosove jan ba shkaku i Politikes dhe shkaku i Partive. Te pasigurt jan vetem ata qe miren me politike.

Sa gazetar u vran u kidnapuan ne Kosove
Sa ushtar te NATOS u vran ne Kosove
Sa Minotirtete u grabiten dhe u zhduken pas luftes ne Kosove.

Pra siguria eshte ne nivel por problemi eshte tek ne jo ne pupulli por ata qe miren me Biznis Politike.

Eh pirro une pajtohem me ty. Syt jan per te par, Shifni ne Afganistan, Shifni ne Irak, Shifni tash edhe ne Iran.Shifni iha keni keni mjaft vende per te par qe mediat jan te rrezikuara shifni ne Rusi...

Dani11
17-06-09, 10:36
Po o Dani11 sdua ti dal krah as ati as keti, dihet mire qe pas qdo lufte ne pushtet kan ardhur ata krahu i luftes, ndersa e vetmja ka qen Kosova qe pas luftes pushtetin e fitoj ne zgjedhjet e lira krahu paqesor dihet kush, kuu fiton bindshem zgjedhjet... E krahu i luftes i nderuar Dani11 tash 1 vit ka qe ka fituar pushtetin me gjysmen e popullates ku thuhet qe gjysma e popullates skan dal ne zgjedhje.. Tash kush po i pshtjell punet nuk dihet.

Tash mendimi im qe kjo Jeta Gjarra sikur te vepronte drejt ,por pa anime politike do bente mire por une jam i sigurt qe dhe kjo luan me hile, ne politike qdohete ka hile dhe i mbahet ana qdohere te fortit... Sikur te ishte e pavarur iniciativa e saj do ishte e mire , mire po jo vetem me keto emisione por njerezit jan lodhur nga partite. Mendoj qe nje parti e shendosh me nje staf dhe program pa interesa personale do e sillte ne binar situaten aktuale ne Kosove. Moment ne Kosove nuk ke ndonje parti qe ke guxim ti besosh une personalisht nuk shoh parti qe duhet besuar. Definitiv zgjedhjet po mbahen me 15 nentor dhe une nuk e shoh te arsyeshme te dal ne zgjedhje.

Arsyeja per me dale ne zgjidhje eshte sepse duhet te votosh kunder te keqes!

Shfletus i nderum, te them te drejten qe nga fillimi e deri tash vone dikur Jeta Xharra nuk me ka bere pershtypje, per mua ka qene amatore,ka bere nje lloje gazetarie banale dhe nuk kam mund ti shiqoi emisionet e saja.Mirepo shifet qe pervoja e bene te veten dhe tani njeriu munde te shiqoi nje emision te saje, ka mesuar dhe eshte permirsuar ne kete drejtim.Une u preka shume kur pash emisionin e saj ne Drenice, ato intervista dhe ata njerez te ndruajtur dhe te ndrydhur qe nuk guxonin te flisnin si njerez te lire.Kjo me ngjante me shume ne nje kohe kur ishim te kercnuar nen regjimin e millosheviqit.Ato skena ato fotografi dhe ato pak fjale, ishin aq domethenese sa qe munde te shkruhen libra te tre.Thone nje foto vlen sa 1 mije fjale, ndersa ky emision vlejti ndoshta miliona fjale.
Pasuli ne Drenic hahet kokrra kokrra tha nje njeri i moshuar, do te thote qe ketu jemi nene diktature dhe nene kontrolle te plote, nuk guxoim te hame pasul me luge por kokerr mbas kokerre sepse dikush na rrin mbi koke me tyte te kthyer.
Per kete nuk mund ta fajsoj Jeta Xharren, ky eshte nje fakt dhe nje pasqyre e kesaj qeverije dhe kesaj politike.

Kalo mire

shfletuesi_
17-06-09, 10:43
Arsyeja per me dale ne zgjidhje eshte sepse duhet te votosh kunder te keqes!

Shfletus i nderum, te them te drejten qe nga fillimi e deri tash vone dikur Jeta Xharra nuk me ka bere pershtypje, per mua ka qene amatore,ka bere nje lloje gazetarie banale dhe nuk kam mund ti shiqoi emisionet e saja.Mirepo shifet qe pervoja e bene te veten dhe tani njeriu munde te shiqoi nje emision te saje, ka mesuar dhe eshte permirsuar ne kete drejtim.Une u preka shume kur pash emisionin e saj ne Drenice, ato intervista dhe ata njerez te ndruajtur dhe te ndrydhur qe nuk guxonin te flisnin si njerez te lire.Kjo me ngjante me shume ne nje kohe kur ishim te kercnuar nen regjimin e millosheviqit.Ato skena ato fotografi dhe ato pak fjale, ishin aq domethenese sa qe munde te shkruhen libra te tre.Thone nje foto vlen sa 1 mije fjale, ndersa ky emision vlejti ndoshta miliona fjale.
Pasuli ne Drenic hahet kokrra kokrra tha nje njeri i moshuar, do te thote qe ketu jemi nene diktature dhe nene kontrolle te plote, nuk guxoim te hame pasul me luge por kokerr mbas kokerre sepse dikush na rrin mbi koke me tyte te kthyer.
Per kete nuk mund ta fajsoj Jeta Xharren, ky eshte nje fakt dhe nje pasqyre e kesaj qeverije dhe kesaj politike.

Kalo mire

Problemi eshte qe s'kan mbet te mire.

Nuk them qe nuk eshte ne dobi te popullit emisioni i Jeta Xharras , sikur te nderrmirreshin masa kunder ketyre gjerave atehere vertet ja vlen ta duartrokasim dhe ta perkrahim, mire po mua me ngjasojn si profitabile keto gjerat qe po behen ne Kosove.

Mirembetshi.

LABI
17-06-09, 10:47
Tuj pasė parasysh reagimet e qytetarėve tė skenderajit, reagimet nė emisionin "Pa rrotlla"... qytetarėt e drenicės 100% janė shumė tė kėnaqur me punėn qė ka bo pushteti lokal dhe sami lushtaku pėr zhvillimin dhe mirėqenien e drenicės...

A ka popull tė shėndoshė nė mendje e nė tru, nė botėn demokratike, qė shprehet sė ėshtė shumė i kėnaqur me politikėn dhe me qeverinė e vet... edhe nė finlandė, edhe nė danimarkė, edhe nė britani... qytetarėt ankohen e kanė shumė vėrejtje e kritika ndaj pushtetit e ndaj politikanėve tė tyre... e drenicakėt e mjerimit e fukarallėkut tė pafund qenkan tepėr tė kėnaqur!!!!????

Nė kėtė rast mė duhet ta risjell njė frazė tė aktualizuar mė herėt: PDK-ja e ka pasė 100% nė dorė pushtetin nė skenderaj edhe nė drenas, qe 10 vjet...

PDK-ja edhe drenica nuk kan mujtė me e ba skenderajin qytet... e po ta bajnė Kosovėn shtet! (!!!!????)

Ehh po ju "t'moderunit" priti,priti mileti nen moton "t'ja rrasim gjume neper keto male , e t'a presim nje zgjidhje globale".... e pa qe s'ka hajr prej te pacipeve, e pa qe 3% vetem nje 0.003% po jav trashe gjepat dhe se jeta paralele nen regjimin dhe me regjimin serb po ju pelqen......u vete organizu opinga e popullit dhe u vete clirua (pa eliten)...

E keshtu na sjellen ne kete dite ku une , ti dhe t'gjithe te tjeret tani qe po disktuojm e kemi komoditetin dhe lluksin qe t'flasim me leht prej foteleve e kolltuqeve luksoze ... Por , dallimi mes meje dhe llojit si TY , eshte qe ti je mos-mirenjohes dhe i paindinjat , perbuzes i gjithe asaj sakrifice qe populli shqiptare liridashes ( e ne kete kontekst ne vecanti DRENICA) ka bere per t'jetesuar kete dite, qe t'mund te flitet e te frytmohet lireshem ... E ku disa si TY , si lloj yt bejne dhe shfaqim herezi , per t'rikthyer privilegjet e gezuara padrejtesisht ne saje te servilizmave, poltronizimit dhe te gjitha te kqijat dhe maskaralleqet qe perjetuam nga tipat e llojit si ty "pacifista" .

Tropojani30
17-06-09, 10:51
Garda e vrasve ka rrenjet e thella; me nje histori qe ka pergjakur fjalen e lire; kjo eshte e njohur dhe kesaj ligesie antikombetare mund t'i pergjigjet vetem drejtesia e paanshme e institucioneve te pavarura shtetrore nga bandat kriminale te mafiozve te llojit Lushtaku,Thacit,Xhavitit,Jakupit etj.


Kercenimi ndaj Jeta Xharres nuk eshte i pari as i fundit te cilin e ben i njejti klan kriminal qe vrau Enver Malokun, e rrahen deri ne alivanosje Zejnullah Rrahmanin ,e plagosen Sabri Hamitin,(ndodhi gjate luftes) E vrane ne menyren me mizore gazetarin Ali Ukaj me arme te ftofta, e vrane gazetarin Shefki Popoven, e vrane gazetarin Bekim Kastratin, e vrane gazetarin Bardhyl Ajetin .... eshte e njejta dore ,eshte i njejti klan vrasesish , eshte i njejti qellim vetem e vetem qe gjurmet e krimeve te shumfishta te mbyllen me qelsin e kercenimit,shantazhit te dhunes etj.


Organizatoret e ketyre krimeve dhe e shume krimeve tjera jane sot duke kriminalizuar ne menyre institucionale 'drejtesine' jane po keta qe sot kercenojne Jeta Xharren jane po keta qe edhe dhomen e sigurise ne stacionin e policise e
vodhen per t'i fshehur gjurmet e krimeve te se kaluares.


Nje duhet ta dine te gjithe kriminelet se edhe diktatoret me te fuqishem te shekullit tone moren denimin nga drejtesia e sidomos keta kriminelet e vegjel te Drenices se varfer nuk mund t'i shmangen drejtesise ani edhe nese ajo vonon dhe keta maskarenje mashtrohen se do se duke shpifur dhe duke kercenuar akoma mendojne se mund te fshihen prapa skenareve te ketille... harrojne qyqaret se tani me ka dal e verteta sheshit dhe e ardhmja e tyre do te denohet nga vet krimet e tyre qe ia ben popullit te varfer te Kosoves.


Te gjitha krimet qe jane bere qoft kercenime, plagosje,kidnapime,vrasje autoret dhe organizatoret kane emer dhe mbiemer ...pamarre parasysh pozitat e tyre ne shoqeri keta keqberes antikombetar qe pretendojne te veshen me petkun kombater duke e fshehur te vertetat e hidhura,kriminale fundin e kane te mjere dhe krimet e tyre do te shperblehen heret a vone nga drejtesia edhe nese ajo vonon.

Ne luftuam kunder Serbise me shume se nje shekull dhe me ne fund u fitua liria dhe pavaresia nga pushtuesi i huaj sllav edhe kjo dore qe nuk eshte ndryshe ne permbajtje nga serbi,greku do te marri denimin e merituar dhe fundi i tyre eshte i tmerrshem qe si reflektim do ta kene njollen e krimit dhe te tradhetise.Kryeministri do te duhej menjehere te marri masa kunder njeriut qe kercenon mediat(Sami Lushtakut) ,por sic eshte thenur edhe me heret nga Jakup Krasniqi se 'qeveria kontrollon mediat 'e ketu eshte verejtur se krimi eshte vet kryeministri,kreparlamentari,kryetari i komunse se Skenderajt dhe kjo jep per te kuptuar se nje dite nese Jeta Xharra do te vritet adresa duhet te kerkohet te kreu i PDK edhe pse adresa per te gjitha krimet politike te gjate luftes ,pasluftes tentim atentati ndaj presidentit Rugova etjera krime kane adresen e njejte...

LABI
17-06-09, 10:58
Ka fakt me deshmues se aksioni vullnetar i shoqatave te Drenices me moton ''te ndihmojme Drenicen skamore ''e cila dere me dere kerkon lemosh nga popullata jashte Drenices , (qe done te publikoj dhe fletpagesen me vule dhe neshkrim te antareve te saj )
Shfletuesi , pa marr parasysh rethanat , realiteti eshte i dhimsur , Drenica heroike , Drenica legjendare , sot dere me dere ne menyre te organizuar dhe pas 10 vjet te pasluftes kerkon lemosh qe te mbijetoj
ku qendron gabimi , ku eshte problemi ..?.. ke pergjigje te me nihmosh , sepse une dje mbeta pa koment kur u takova me kete forme.. dhe kur degjova qe ne liri Drenica therret per ndihme qe te mbijetoj .


Cdo pasoje done kohe per t'u rehabilituar . E kur kihet parasysh qe Drenica per kohe te gjate ka qene vater qendrese dhe rezistence per 50 vite me radhe , dihet qe ajo pjese ka qene me e izoluara (nese flitet ne termin lokal) gjate periudhes se pushtimit dhe roberimit serb, eshte i kuptueshem kauzaliteti i PSE-se ?!!

Po t'mbreteronte ne ate kohe , po t'udhehiqej qendresa kombetare nga njerez qe kane ideale lokaliste dhe provinciale ; Drenica qysh ne kohen e Azem Galices , ka pasur oferte qe mvetesohej nga administrata e serbo-sllave e asaj kohe ... Por qellimet dhe idealet liridashes nuk kane qene te shtytura nga idete dhe idealet e mesjetare te shekullit XV (feudalizmat dhe privilegjet e padrejta) , por nga idealet dhe politika e e shekullit XIX...

Ideale keto qe u brumosen nen frymen ilimuniste gjitheandej Evropes, e poashtu njejet ndodhi (edhe pse disa vite me vone) qe elita kombetare shqiptare te farkohet/bashkohet dhe te PUNOJ PER NJE PLATFORME KOMBETARE (e jo provincialiste, jo-lokaliste, jo per ilake e qilake ) !!!

shfletuesi_
17-06-09, 11:06
Cdo pasoje done kohe per t'u rehabilituar . E kur kihet parasysh qe Drenica per kohe te gjate ka qene vater qendrese dhe rezistence per 50 vite me radhe , dihet qe ajo pjese ka qene me e izoluara (nese flitet ne termin lokal) gjate periudhes se pushtimit dhe roberimit serb.

Po t'mbreteronte ne ate kohe , po t'udhehiqej qendresa kombetare nga njerez qe kane ideale lokaliste dhe provinciale ; Drenica qysh ne kohen e Azem Galices , ka pasur oferte qe mvetesohej nga administrata e serbo-sllave e asaj kohe ... Por qellimet dhe idealet liridashes nuk kan qene te shtytura nga idete dhe idealet e mesjetare te shekullit XV (feudalizmat dhe privilegjet e padrejta) , por nga idealet dhe politika e e shekullit XIX...

Ideale keto qe u brumosen nen frymen ilimuniste gjitheandej Evropes, e poashtu njejet ndodhi (edhe pse disa vite me vone) qe elita kombetare shqiptare te farkohet/bashkohet dhe te PUNOJ PER NJE PLATFORME KOMBETARE (e jo provincialiste, jo-lokaliste, jo per ilake e qilake ) !!!

Ku ti gjejm keta njerez... qe t'mos ken keso vetish :P

LABI
17-06-09, 11:20
Ku ti gjejm keta njerez... qe t'mos ken keso vetish :P

personalisht s'i kam kuptu se cka jane keto fundrrina provinciale , perderisa nuk jam ballafacu n'perditshmeri !

shfletuesi_
17-06-09, 11:26
personalisht s'i kam kuptu se cka jane keto fundrrina provinciale , perderisa nuk jam ballafacu n'perditshmeri !


Atehere na u dashkak Gjergji I Kastriotit haha te qohet dhe 1 here :)


Tregomeni se si duhet te krijoj nje parti... :) Besoj qe kisha korr sukses

panta_rhei
17-06-09, 12:32
Ehh po ju "t'moderunit" priti,priti mileti nen moton "t'ja rrasim gjume neper keto male , e t'a presim nje zgjidhje globale".... e pa qe s'ka hajr prej te pacipeve, e pa qe 3% vetem nje 0.003% po jav trashe gjepat dhe se jeta paralele nen regjimin dhe me regjimin serb po ju pelqen......u vete organizu opinga e popullit dhe u vete clirua (pa eliten)...

E keshtu na sjellen ne kete dite ku une , ti dhe t'gjithe te tjeret tani qe po disktuojm e kemi komoditetin dhe lluksin qe t'flasim me leht prej foteleve e kolltuqeve luksoze ... Por , dallimi mes meje dhe llojit si TY , eshte qe ti je mos-mirenjohes dhe i paindinjat , perbuzes i gjithe asaj sakrifice qe populli shqiptare liridashes ( e ne kete kontekst ne vecanti DRENICA) ka bere per t'jetesuar kete dite, qe t'mund te flitet e te frytmohet lireshem ... E ku disa si TY , si lloj yt bejne dhe shfaqim herezi , per t'rikthyer privilegjet e gezuara padrejtesisht ne saje te servilizmave, poltronizimit dhe te gjitha te kqijat dhe maskaralleqet qe perjetuam nga tipat e llojit si ty "pacifista" .

Ky ėshtė njė yrysh patologjik bre bir, i panevojshėm edhe krejt pėr hava,,, trus qaty e ngo nėqoftėse nuk je nė gjendje "me ja ngjitė pėr brina" allahile...
Nuk po merrem me individėt as me grupet tekefundit, sepse kam sa t'dush miq e jarana shumė tė mirė nga rajoni i Drenicės... ėshtė ēėshtje e fenomenit, e sindromit, e "mendja e madhe - e zeza e kokės"... nuk ėshtė jeta kėngė folklorike e bisht sharkie... jeta ėshtė punė, punė edhe punė, n'daē me e mbushė barkun buk, e n'daē me t'respektu dikush...

... edhe, e dijmė ēfar gjykatash kemi, e dijmė ēfar policie kemi, e dijmė ēfar qeverie kemi... prandaj edhe e dijmė pse sami lushtaku, hashim thaqi, rexhep selimi, fatmir limaj, me familje e me farefis, nuk janė nė burg.
(Mungesa e vėrtetimit, nuk ėshtė vėrtetim i mungesės.... ratko mlladiqi nuk osht n'burg - a po don me than tash qė nuk osht kriminel... a po don me than qė kur ka qenė kryetar i shtetit millosheviqi nuk ka qenė kriminel??? pasi qė nuk ka qenė nė burg... pasi qė qenka kryetar komune xhabir zharku ose sami lushtaku, kjo automatikisht dmth qė nuk janė kriminelė!!!??? (veq kur te kalon derėn e burgut njeri po u bėka kriminel!!!???))
(kjo ishte mė tepėr ndaj disa arsyetimeve banale nėpėr temat, me tė njėjtėn pėrmbajtje)

Personalisht, problemin qė po trajtojmė kėtu, dhe debatin qė u hap pas emisionit "Jeta nė Kosovė", e shoh kėshtu:

1. "Njerėzit janė lodhė tuj e livdu Drenicėn"!!! Fatkeqėsisht.

2. Populli thotė: "Hasmit livdoju - dashamirit ankoju"!
Pyetje: A ma shumė u livdu drenica (pėr veti) para lufte, a pas lufte???

p.s. Ti dukesh qė ke aversion ndaj psikologjisė... pėrafėrsisht dhe personalisht kam mundėsi ta marr me mend arsyen... sepse ajo tė pėrballė me vetveten dhe me realitetin.

Domira
17-06-09, 13:44
Nuk i lexova postimet e te tjereve qe me mujt me debatu me tjeret por po i pergjigjem temes drejt per se drejti.
''Jeta ne Kosove'' eshte nje emision debatues bazu ne gazetarine hulumtuese e cila ka qene me se e nevojshme ne Kosove.
Tash nuk esht mire me e pa bardh e zi kete program. ''Jeta ne Kosovė'' i ka te metat dhe te mirat e veta.
Te metat jane, pervoja e re e gazetareve te guximshem por megjithate te pa pervoje. E kur eshte keshtu atehere ndodhin edhe leshime. Por po them se gazetaret e ketij emisoni kane ecur para, jane be me te mire ne paraqitjet e tyre, ne drejtimin e emisionit dhe pjekurine e tyre. Nuk eshte Jeta agresive ashtu si ka qene ne fillim. Ka mesu me pas durim dhe respekt, ndaj persnaliteteve qe i interviston, her me shume e here me pak por eshte be me e mire. E mete tjeter eshte se nuk e kane parasysh keta gazetare entuziast se duhet te mbrohen me shume qytataret qe japin deklarata dhe me qytatare te rastit duhet te jene me te sjellshem dhe siq thash duhet te kene parasysh te iu fshehin fytyrat po edhe emrat. Duhet pase shume kujdes se ndonjihere teprimet ne llogari te te metave te qytetareve, qofte te mentalitetit apo traditave qekemi, mund te kene pasoja te cilat Jeta as qemundet ti imagjinoje. Jeta mundet edhe me respekt me te madh me i vu ne pah te metat e shoqerise tone.
Ato qe i shoh te mira jane se ''Jeta ne Kosovė'' ka fillu ti hap rruge rolit te mirefillte te mediave per zhvillimin e demokracise, per permiresimin e jetes se qytetarit si dhe per krijimin e tradites se gazetarise hulumtuese ne Kosove. Kam pershtypjen se ky eshte vetem fillimi dhe ka rruge te gjate per tu kalu njisoj si rruga qe e pret Kosoven ne te gjitha lamite e jetes.
Megjithate Jetes i duhet te jete e kujdesshme por edhe kembengulese ne punen e saj.

Dani11
17-06-09, 13:50
Nuk i lexova postimet e te tjereve qe me mujt me debatu me tjeret por po i pergjigjem temes drejt per se drejti.
''Jeta ne Kosove'' eshte nje emision debatues bazu ne gazetarine hulumtuese e cila ka qene me se e nevojshme ne Kosove.
Tash nuk esht mire me e pa bardh e zi kete program. ''Jeta ne Kosovė'' i ka te metat dhe te mirat e veta.
Te metat jane, pervoja e re e gazetareve te guximshem por megjithate te pa pervoje. E kur eshte keshtu atehere ndodhin edhe leshime. Por po them se gazetaret e ketij emisoni kane ecur para, jane be me te mire ne paraqitjet e tyre, ne drejtimin e emisionit dhe pjekurine e tyre. Nuk eshte Jeta agresive ashtu si ka qene ne fillim. Ka mesu me pas durim dhe respekt, ndaj persnaliteteve qe i interviston, her me shume e here me pak por eshte be me e mire. E mete tjeter eshte se nuk e kane parasysh keta gazetare entuziast se duhet te mbrohen me shume qytataret qe japin deklarata dhe me qytatare te rastit duhet te jene me te sjellshem dhe siq thash duhet te kene parasysh te iu fshehin fytyrat po edhe emrat. Duhet pase shume kujdes se ndonjihere teprimet ne llogari te te metave te qytetareve, qofte te mentalitetit apo traditave qekemi, mund te kene pasoja te cilat Jeta as qemundet ti imagjinoje. Jeta mundet edhe me respekt me te madh me i vu ne pah te metat e shoqerise tone.
Ato qe i shoh te mira jane se ''Jeta ne Kosovė'' ka fillu ti hap rruge rolit te mirefillte te mediave per zhvillimin e demokracise, per permiresimin e jetes se qytetarit si dhe per krijimin e tradites se gazetarise hulumtuese ne Kosove. Kam pershtypjen se ky eshte vetem fillimi dhe ka rruge te gjate per tu kalu njisoj si rruga qe e pret Kosoven ne te gjitha lamite e jetes.
Megjithate Jetes i duhet te jete e kujdesshme por edhe kembengulese ne punen e saj.

RESPEKT!

Kaqanikasja
17-06-09, 14:55
I njoh shume mire kaqaniklit, sepse shkoj shpesh, e mbi te gjitha edhe kam punuar per disa kohe ne Gjykaten Komunale ne Kaqanik, ndoshta une di me shume se ty per kete komune, di edhe per Xhabir Zharkun shume gjera,
Kosova eshte nje vend i vogel, te gjithe e njohim njeri - tjetrin, nuk mjafton qe te hulumtosh shume, edhe per faktin se tash qdo gje ka dal per ledine...

Me vjen mir shum qe i njef po perse je larguar nga ketu pasi qe ke punuar nqs bon ta di mos ndoshta edhe ti mbas jeta xharres ehehehehhe

LABI
17-06-09, 15:40
Ky ėshtė njė yrysh patologjik bre bir, i panevojshėm edhe krejt pėr hava,,, trus qaty e ngo nėqoftėse nuk je nė gjendje "me ja ngjitė pėr brina" allahile...
Nuk po merrem me individėt as me grupet tekefundit, sepse kam sa t'dush miq e jarana shumė tė mirė nga rajoni i Drenicės... ėshtė ēėshtje e fenomenit, e sindromit, e "mendja e madhe - e zeza e kokės"... nuk ėshtė jeta kėngė folklorike e bisht sharkie... jeta ėshtė punė, punė edhe punė, n'daē me e mbushė barkun buk, e n'daē me t'respektu dikush...

... edhe, e dijmė ēfar gjykatash kemi, e dijmė ēfar policie kemi, e dijmė ēfar qeverie kemi... prandaj edhe e dijmė pse sami lushtaku, hashim thaqi, rexhep selimi, fatmir limaj, me familje e me farefis, nuk janė nė burg.
(Mungesa e vėrtetimit, nuk ėshtė vėrtetim i mungesės.... ratko mlladiqi nuk osht n'burg - a po don me than tash qė nuk osht kriminel... a po don me than qė kur ka qenė kryetar i shtetit millosheviqi nuk ka qenė kriminel??? pasi qė nuk ka qenė nė burg... pasi qė qenka kryetar komune xhabir zharku ose sami lushtaku, kjo automatikisht dmth qė nuk janė kriminelė!!!??? (veq kur te kalon derėn e burgut njeri po u bėka kriminel!!!???))
(kjo ishte mė tepėr ndaj disa arsyetimeve banale nėpėr temat, me tė njėjtėn pėrmbajtje)

Personalisht, problemin qė po trajtojmė kėtu, dhe debatin qė u hap pas emisionit "Jeta nė Kosovė", e shoh kėshtu:

1. "Njerėzit janė lodhė tuj e livdu Drenicėn"!!! Fatkeqėsisht.

2. Populli thotė: "Hasmit livdoju - dashamirit ankoju"!
Pyetje: A ma shumė u livdu drenica (pėr veti) para lufte, a pas lufte???

p.s. Ti dukesh qė ke aversion ndaj psikologjisė... pėrafėrsisht dhe personalisht kam mundėsi ta marr me mend arsyen... sepse ajo tė pėrballė me vetveten dhe me realitetin.

o tip injoranti i llojit sharlatant ;

ėshtė ēėshtje e fenomenit, e sindromit, e "mendja e madhe - e zeza e kokės"...

Statistikat ,si dhe raportet mediatike (edhe te vete te JETA XHARRES ), nese s'e ke dite ti "etikant" i odave , e i frontit pacifist (neo-titist-komunist) ; PER PREZENCEN FENOMENIN TE KRIMINALITETIT dhe DHUNES cofte KLANORE, FAMILJARE, te LOKALITETIT , prijne lokalistat e rajonit te Pejes ...Ata qe naj z'briten midis rrafshit , midis Prishtine kete mortaj perqarese , "LOKALIZMIN, ILAKET , e QILAKET" - per ata dhe krejt mundeni mi uzurpu, e me i dominu, e mi bo , po s'mund te integrohni , qe injorantat , egocentrikat , te pagdhendurit s'i perfill kush ... Ju qe tona t'zezat , me propagand t'llojit Millosheviqian , i bote tona t'zezat ne emer te UCK-se e t'Drenices , vetem e vetem per t'perfitu personalisht .

Qe 20 vjet e kam banesen n'zemer t'Prishtines (n'shesh) , n'hymjen ku une banoj shumica e uzurpatoreve ose jane PREJ Deqani, prej Peje, Rahoveci, ose Gjakove.... Si t'a justifikoj faktin qe ne ate ndertese s'paska as nje Drenicak... Tash t'filloj te krijoj SHABLLONE , e STEREOTIPE , t'i X-soj t'gjithe cka vine nga keto lokalitete... !!

KETE PUNEN E LOKALITETIT , ILAKEVE E QILAKEVE MBANE ANDEJ PREJ NGA VINI .


S'KAM CARE PA REAGU QE T'GJITHA RROPTICAT I KA HANGER DRENICA , LUFTEN E T'SHTYMEN E T'VRAMEN, E N'FUND EDHE ETIKETEN , JO JO haver :wink:
Personalisht sen s'me lidh me drenicen, as me loze , e as me pune , as me send bash send... E di qysh frymon Prishtina e cka u bo gjat 98-es kur erdhen n'DRAGODAN misioni i PORTOKALLT i OSBE-se , e shqiptaret s'dojshin me ndi qe po kallet NJE PJESE E HARRUAR E KOSOVES , e s'e bojshin mend qe ju vjen radha edhe atyne, PASI QE NJE PJESE E MADHE PREJ TYNE I KISHIN LIDHE KUMBARIT , I KISHIN PRE KTHIZAT e NDRU GRATE ME SHKI .


Ata qe perqajne, ndajne , diskriminojne shqiptaret ne baza lokaliteti ose JANE FUNDRRINA TE MENTALITETIT ARKAIK/provincialist ose jane SHQIPFOLESA qe s'ja dojne t'miren shoqerise shqiptare andej e kendej kufiri.

panta_rhei
17-06-09, 16:15
o tip injoranti i llojit sharlatant ;Statistikat ,si dhe raportet mediatike (edhe te vete te JETA XHARRES ), nese s'e ke dite ti "etikant" i odave , e i frontit pacifist (neo-titist-komunist) ; PER PREZENCEN FENOMENIN TE KRIMINALITETIT dhe DHUNES cofte KLANORE, FAMILJARE, te LOKALITETIT , prijne lokalistat e rajonit te Pejes ...Ata qe naj z'briten midis rrafshit , midis Prishtine kete mortaj perqarese , "LOKALIZMIN, ILAKET , e QILAKET" - per ata dhe krejt mundeni mi uzurpu, e me i dominu, e mi bo , po s'mund te integrohni , qe injorantat , egocentrikat , te pagdhendurit s'i perfill kush ... Ju qe tona t'zezat , me propagand t'llojit Millosheviqian , i bote tona t'zezat ne emer te UCK-se e t'Drenices , vetem e vetem per t'perfitu personalisht .

Qe 20 vjet e kam banesen n'zemer t'Prishtines (n'shesh) , n'hymjen ku une banoj shumica e uzurpatoreve ose jane PREJ Deqani, prej Peje, Rahoveci, ose Gjakove.... Si t'a justifikoj faktin qe ne ate ndertese s'paska as nje Drenicak... Tash t'filloj te krijoj SHABLLONE , e STEREOTIPE , t'i X-soj t'gjithe cka vine nga keto lokalitete... !!

KETE PUNEN E LOKALITETIT , ILAKEVE E QILAKEVE MBANE ANDEJ PREJ NGA VINI .


S'KAM CARE PA REAGU QE T'GJITHA RROPTICAT I KA HANGER DRENICA , LUFTEN E T'SHTYMEN E T'VRAMEN, E N'FUND EDHE ETIKETEN , JO JO haver :wink:
Personalisht sen s'me lidh me drenicen, as me loze , e as me pune , as me send bash send... E di qysh frymon Prishtina e cka u bo gjat 98-es kur erdhen n'DRAGODAN misioni i PORTOKALLT i OSBE-se , e shqiptaret s'dojshin me ndi qe po kallet NJE PJESE E HARRUAR E KOSOVES , e s'e bojshin mend qe ju vjen radha edhe atyne, PASI QE NJE PJESE E MADHE PREJ TYNE I KISHIN LIDHE KUMBARIT , I KISHIN PRE KTHIZAT e NDRU GRATE ME SHKI .


Ata qe perqajne, ndajne , diskriminojne shqiptaret ne baza lokaliteti ose JANE FUNDRRINA TE MENTALITETIT ARKAIK/provincialist ose jane SHQIPFOLESA qe s'ja dojne t'miren shoqerise shqiptare andej e kendej kufiri.

S'ki nevojė me u rrėfye, ėshtė qartė e kuptueshme qė edhe trurin e ke tė izoluar vetėm brenda Prishtinės.Pėr mė tepėr:

Jeta Xharra

“Liria e shprehjes dhe mediat e pavarura qė veprojnė nė kuadėr tė ligjit janė elemente absolutisht thelbėsore nė njė demokraci. Si rrjedhojė, Grupi Drejtues Ndėrkombėtar e nxit Qeverinė e Kosovės, Komisionin e Pavarur tė Mediave, si dhe aktorėt tjerė relevantė tė bėjėn gjithēka qė ėshtė e mundur pėr tė promovuar dhe fuqizuar lirinė e shprehjes nė Kosovė”.

Kohė mė parė, e kishim parė edhe njė Kumtesė tė ēuditshme tė Qeverisė sė Kosovės, tė pėrpiluar pa pretekst dhe pa porosi tė adresuar, por qė mjaftohej me pėrsėtjen e parimit kushtetues tė lirisė sė shprehjes.

E dinim atėherė, sikur qė e dimė tash me rastin e deklartės sė GDN-sė, se kjo ka tė bėjė drejtpėrdrejt me Jeta Xharrėn. Si erdhėm deri kėtu?

E shohim se liria e mediave nė Kosovė dalngadalė po kthehet nė Ēėshtje. Vėrtet, ende gjithcka duket si e mjegullte. Disi aksidentale. Por, kjo vazhdon tė jetė kėshtu vetėm pėr shkak se ēėshtja e lirisė sė mediave tė Kosvės ende nuk ka njė Emėr. Sikur emri i Anna Politkovskaya-s ta zėmė.

Po ashtu, e shohim se kumtesat e zyrtarėve vendorė e ndėrkombėtar janė ende tė llojit tė leksioneve edukative, dhe se nuk pėrfshijnė dėnimin e zyrtarėve qė keqtrajtojnė njerėzit e mediave.

Sidoqoftė, historia e raportit tė mediave me politikanėt tanė ėshtė e vjetėr. Shumė e komplikuar. Me shumė gjera qė dihen e qė s’dihen. Ndėrsa kjo qė po ndodh tash me Jeta Xharrėn, pėr dikė qė ėshtė njė kohė paksa mė tė gjatė nė kėtė profesion, ėshtė vetėm njė episod.

Nė fund tė tė 90-tave, pak para se tė shpėrthente gjithēka, vet kam qenė nė Skenderaj dhe ne vende tjera tė Kosovės, ku kam parė se ato qė nė kryeqytet i dimė si replika e polemika, kthehen saora nė kėrcėnime brutale, pėrfishre edhe etiketėn e vjetėr tė “spiunit serb”. Nuk e relativizoj dramėn e Jeta Xharrės.

Unė vetėm po them se njė brez tjetėr, i cili sapo hyri nė skenėn e madhe tė gazetarisė kosovare, po ballafaqohet me ambientin real tė mendėsisė dhe praktikės sė trashėguar, violente, tė bėrjes sė politikės nė Kosovės. A ia vlen?

Nė intervistėn e tij tė parė dhe tė vetme televizive, Fehmi Lladrovci i tha pikėrisht gazetares Jeta Xharra se “ia vlen tė vdesėsh pėr lirinė e Kosovės”.

Sot, kur lufta ka mbaruar, dhe kur ajo qė dikur e quanim Liri sot ka emrin e Zbatimit tė Ligjit- ose, ta zėmė, angazhimin pėr njė pasaportė biometrike pėr shtetasit e Kosovės, nuk di qė ka mision mė vetmohues dhe, rrjedhimisht, mė tė shenjtė, sesa tė rrezikosh pėr ta transmetuar tė vėrtetėn.

marrė nga Gazetaexpress

jonuzi
17-06-09, 16:47
Me vjen mir shum qe i njef po perse je larguar nga ketu pasi qe ke punuar nqs bon ta di mos ndoshta edhe ti mbas jeta xharres ehehehehhe

... hahahah, jo more jo, une isha perkohesisht i angazhuar ne Gjykaten e Kaqanikut, dhe me te kryer detyrat e parapara ne kete gjykate, jam transferuar edhe ne gjykatat e tjera, por gjithashtu ju kam edhe kojshi dhe shpesh me bie rruga per te dalur atje...,

DEA
17-06-09, 20:55
Nga nje femer, edhe lavdatat do te ishin te teperta per Drenicen. E leje mo kritikat ( ne perjashtim te pakices).Jeta, jam me ty.

krijuesiii
17-06-09, 21:14
o tip injoranti i llojit sharlatant ;Statistikat ,si dhe raportet mediatike (edhe te vete te JETA XHARRES ), nese s'e ke dite ti "etikant" i odave , e i frontit pacifist (neo-titist-komunist) ; PER PREZENCEN FENOMENIN TE KRIMINALITETIT dhe DHUNES cofte KLANORE, FAMILJARE, te LOKALITETIT , prijne lokalistat e rajonit te Pejes ...Ata qe naj z'briten midis rrafshit , midis Prishtine kete mortaj perqarese , "LOKALIZMIN, ILAKET , e QILAKET" - per ata dhe krejt mundeni mi uzurpu, e me i dominu, e mi bo , po s'mund te integrohni , qe injorantat , egocentrikat , te pagdhendurit s'i perfill kush ... Ju qe tona t'zezat , me propagand t'llojit Millosheviqian , i bote tona t'zezat ne emer te UCK-se e t'Drenices , vetem e vetem per t'perfitu personalisht .

Qe 20 vjet e kam banesen n'zemer t'Prishtines (n'shesh) , n'hymjen ku une banoj shumica e uzurpatoreve ose jane PREJ Deqani, prej Peje, Rahoveci, ose Gjakove.... Si t'a justifikoj faktin qe ne ate ndertese s'paska as nje Drenicak... Tash t'filloj te krijoj SHABLLONE , e STEREOTIPE , t'i X-soj t'gjithe cka vine nga keto lokalitete... !!

KETE PUNEN E LOKALITETIT , ILAKEVE E QILAKEVE MBANE ANDEJ PREJ NGA VINI .


S'KAM CARE PA REAGU QE T'GJITHA RROPTICAT I KA HANGER DRENICA , LUFTEN E T'SHTYMEN E T'VRAMEN, E N'FUND EDHE ETIKETEN , JO JO haver :wink:
Personalisht sen s'me lidh me drenicen, as me loze , e as me pune , as me send bash send... E di qysh frymon Prishtina e cka u bo gjat 98-es kur erdhen n'DRAGODAN misioni i PORTOKALLT i OSBE-se , e shqiptaret s'dojshin me ndi qe po kallet NJE PJESE E HARRUAR E KOSOVES , e s'e bojshin mend qe ju vjen radha edhe atyne, PASI QE NJE PJESE E MADHE PREJ TYNE I KISHIN LIDHE KUMBARIT , I KISHIN PRE KTHIZAT e NDRU GRATE ME SHKI .


Ata qe perqajne, ndajne , diskriminojne shqiptaret ne baza lokaliteti ose JANE FUNDRRINA TE MENTALITETIT ARKAIK/provincialist ose jane SHQIPFOLESA qe s'ja dojne t'miren shoqerise shqiptare andej e kendej kufiri.

...Boll mire mire e paske thene, se keta ilakgjite jane te tille se rankoviqi kerkun ska mujte me ba kumari e me marre femra shqipetare si ne dugagjin edhe gjakune e kane keta te perzime qishtu i kam ni pleqte ka thojne, kerkushe ne Kosove nuk ua ka qele deren shkjeve per miqesi ne ate kohe, per veq se nje pjese te mire te dugagjinit, edhe kta jane balosha te perzimi edhe sot cfare sjellje kane injorante dhe mendjemadhe...

...Por sduhet harruar se ne ate treva ka pas edhe shume burra qe si kane lane me que kryet kta pihunat e rankut, e nje prej tyre ka qene edhe i madhi JASHAR SALIHU tregojke rahmetlija kur kishe dal prej burgute do shoke te tije kishin pas hie te potkojt e kualve vetem mos me u perballe me ta, e tash soji i tyre qe i ka mathe kovaqi ateher dalin e lehin si qete dhe bejne perqarje lokaliste krahinore e familjare...tungiii

shfletuesi_
17-06-09, 21:16
Nga nje femer, edhe lavdatat do te ishin te teperta per Drenicen. E leje mo kritikat ( ne perjashtim te pakices).Jeta, jam me ty.A veq qe te ka refuzu shoqerimin ajo kojshikja e Drenices a .... :P :smile:


Jeta jemi me ty nese behesh reale dhe e pavarur dhe mos harro jo te dirigjohesh nga te tjeret... Fillo edhe nga opozita edhe ata kan nje rrol qe ndikojn negativisht per zhvillimin e kosoves..... Hulumto pse ka ngecje Ekonomike pse ska prodhime vendore por me shume ka transporte nga jasht. Serbia, Sllovenia, Kroacia.. Shqiperia .. e prodhimet vendore Refuzohen....

Jemi me ty vetem atehere kur behesh e gjitheaneshme.... per ndryshe jo.

Shpati
17-06-09, 21:49
Duke pare sa me shum lajme dhe emisione televizive , kercenimet te njepasnjeshme alla Milloshevic-ke , nga njeher heshtja te vret me shum se plumbi. Noshta neser do kercenohemi edhe ne qe dalim publikisht dhe mbrojm nje "Spihune Serbe" por duke pare te arsyeshme punen e saje dhe vendimin qe ka marr qe neser ti bashkohet edhe kolegeve te tjere qe dhan jeten per fjalen e lire , un po shkruaj pak fjal per kercenimet qe po behen nga udheheqest e lart Kosovare , gazetat te aferta qeveritare si Infopressi me kompani.

Shkruar nga : UN

Vertet thuhet se ne Kosove flitet pa fakte , ama vertet a kan ndonje fakt se vertet Jeta eshte ashtu ? Boll jemi mesuar me muhabete kafenesh silleni faktet. Cfar beri Jeta Xhara, kush e paguan ate , cili emer e paguan , se une mund te them edhe per secilin do gazetare te Kosoves se financohet nga serbia e te mbetet vertet ashtu por e verteta eshte krejtsisht ndryshe.

Jeta asesi s'mund te jete nje spihune e serbis , derisa ajo e flet te verteten ne emisionet e saje , premtimet e dhena per qytetaret e saje qe i ben po keta rrugac , dhe pase nje viti ja nxjerr dhe i thot o shoku Sami (Rrugaci), kshtu kshtu keni premtu para popullit. E normal qe kur ai rrugaci Samiu ska be asgje per popullin e shkrete normal qe do ta quaj "serbe" por nuk e sheh veten qe asnje qytetar i Drenices nuk merr guximin me fol dicka per kryetarin e tyre. Drenica ska nevoj per llaskuce , Drenica duhet te inkuadrohet ne Kosoven e lire , duhet te ec drejt shekullit 21 , e mos ti degjoj perrallat e bijeve te Enverit e Nexhmijes qe duan ta vazhdojn rrugen e babait te tyre dhe partis se tyre (PPSH).

Jeta Xhara eshte e vetmja gazetare ne Kosove qe ka marr guximin me fol te verteten per jeten e qytetarve te Kosoves dhe premtimet e llaskuceve , ku para saje (Jetes) fatekeqesisht pesuan edhe dy koleg te tjere Bekim Kastrati qe u vra dhe Bardhyl Ajetit po ashtu i vrar qe te dy Gazetar te Bota Sot qe i nxoren ne drite pislliqet e ketyre Llaskucve alla Samihēe.

Harruat si u vra Bekim Kastrati i Botes sot , per te njejtin problem me keta llaskuc te cmendur qe ai ja plasi ne fytyr cdo gje te keqe qe keta perdoren kunder popullit kosovar , kunder Rugoves aso kohe organizonin edhe sulme ndaj tij , edhe kur Bekimi i zbuloi dhe ja plasi ne fytyr ata me 19 tetor 2001, ne afersi te Skenderajt, po nga keta llaskuc te cmendur , e vrane Bekim Kastratin , gazetar i gazetes kombetare “Bota sot” ne Drenice, luftetar trim i Ushtrise ēlirimtare te Kosoves, Besim Dajaku, truproja e Presidentit Ibrahim Rugova, lufetar trim i Ushtrise ēlirimtare te Kosoves, si dhe plagos Gani Geci, bashkepunetor i gazetes kombetare “Bota sot”, luftetar trim i Ushtrise ēlirimtare te Kosoves, nje nder bashkeluftetaret me te afert te themeluesit dhe komandantit te Ushtrise ēlirimtare te Kosoves, Legjendes Adem Jashari.

Edhe pse prinderit e Bekim Kastratit i shpallen me emra dhe mbiemra vrasesit e mirefillte te Bekim Kastratit. Edhe familjaret e Besim Dajakut dhane te njejten adrese te vrsesve. I mbijetuari Gani Geci, po ashtu, dha te njejten adrese te vrasesve qofte gjate hetimeve, qofte ne shkrimet e tij per ngjarjen. Gazeta kombetare “Bota sot” i publikoi disa here emrat dhe mbiemrat e vrasesve dhe e ndriēoi ne aspektet e soj vrasjen e Bekim Kastratit e Besim Dajakut dhe plagosjen e Gani Gecit. Por kujt , kujt ti thon keta te shkrete prinder qe i'u vran djemet , i lan femijet pa bab , gruan pa burr , motren pa vella? Samiun ta nxjerin para drejtesis? Jo ska mundesi se Samiu eshte vet drejtesia (gjykata).

Harruat si u vra Bardhyl Ajeti i Botes sot , po ashtu per te njejtin problem me llaskucet ku ky ishte duke hetuar nje trafik droge dhe armesh te nje grupi kriminel, por jo te nje grupi kriminel te zakonshem por te grupit me kriminel ne Kosove, qe ne krye te ketije grupi nuk kishte njerz te zakonshem por Kryeministra te Kosoves , e Bardhyli me 3 Qershor 2005 ne ora 21.00 u qellua me tre plumba ne koke ne Bresalc te Gjilanit , dhe vdiq tre jave me vone ne nje spital ne Itali. Edhe Bardhyli ka qen nje nga gazetaret shume te zoti , pra te nje tipi si Jeta Xharra tani qe bente punen e tije me profesionalitet, por ne rrugen e tij ai fatkeqesisht takohi disa patriot te tipit "Samihēe" qe menduan se vertet Kosova ishte nje pron e tyre prej babe/babgjyshit e qe mund te benin cfare te donin me te, duke menduar se kishin luftuar, e duhet patjeter t'ju lejohej cdo gje.

Dhe, pra, vrasesit , kercenuesit , jane aty me imunitet partiak, qeveritar, parlamentar, ekonomik, jane aty ne ekstremin e majte internacionalist proserb e progrek te Kosoves , jane aty, ne mediat te cilat themeloi dhe me te cilat krenohet e mburret edhe sot banda e Millosheviē-it , jane perdite nje kercenim i madh jo vetem per gazetaren “Jeta Xharra”, jo vetem per fjalen e lire dhe per mendimin e lire te Kosoves, por edhe per vete lirine e Kosoves, per vete Kosoven, jane kercenim i madh ata, njerezit e Hashim Thacit, XHavtit Halitit, Fatmir Limajt , Enver Hoxhes , Sheshelit dhe Kushtunices te cilet i njeh gjithkush ne Kosove.

E per ti dhen me shum kurajo gazetares se madhe te RTK-s dhe Kosoves "Jeta Xharra" i urojm qe ne te ardhmen kercenimet qe vin ne adrese te saje , ti adresoj neper emisione drejtperdrejt te populli , tek ata qe kercenuesit kerkuan voten prej tyre , qe neser neqoftese Jetes do ti ndodhte e njejta gje sikur Bekimit dhe Bardhylit , populli ta dije se ne Kosove e pikerisht ne Skenderaj jeton fryma Enveriste qe mundohet me gjith energjin qe ka t'ija ndaloj gazetareve kosovar fjalen e lire , dhe me gishtet e vet te ja mbyll popullit te shkrete dhe pergjumshem "syt" , e ajo me kryesore ta coj ne fund amanetin e babit te tyre Enver Hoxhes dhe nenes se tyre Nexhmije Hoxhes qe po i udhezon vrasjet dhe kercenimet , ashtu sic ja la amanet burri i saj para se te vdiste.


JETA XHARRA JEMI ME TY.


Qekjo sherbetorja e Udb-es siq duket per pak lek e paska shit...

Shpati
17-06-09, 21:56
Garda e vrasve ka rrenjet e thella; me nje histori qe ka pergjakur fjalen e lire; kjo eshte e njohur dhe kesaj ligesie antikombetare mund t'i pergjigjet vetem drejtesia e paanshme e institucioneve te pavarura shtetrore nga bandat kriminale te mafiozve te llojit Lushtaku,Thacit,Xhavitit,Jakupit etj.


Kercenimi ndaj Jeta Xharres nuk eshte i pari as i fundit te cilin e ben i njejti klan kriminal qe vrau Enver Malokun, e rrahen deri ne alivanosje Zejnullah Rrahmanin ,e plagosen Sabri Hamitin,(ndodhi gjate luftes) E vrane ne menyren me mizore gazetarin Ali Ukaj me arme te ftofta, e vrane gazetarin Shefki Popoven, e vrane gazetarin Bekim Kastratin, e vrane gazetarin Bardhyl Ajetin .... eshte e njejta dore ,eshte i njejti klan vrasesish , eshte i njejti qellim vetem e vetem qe gjurmet e krimeve te shumfishta te mbyllen me qelsin e kercenimit,shantazhit te dhunes etj.


Organizatoret e ketyre krimeve dhe e shume krimeve tjera jane sot duke kriminalizuar ne menyre institucionale 'drejtesine' jane po keta qe sot kercenojne Jeta Xharren jane po keta qe edhe dhomen e sigurise ne stacionin e policise e
vodhen per t'i fshehur gjurmet e krimeve te se kaluares.


Nje duhet ta dine te gjithe kriminelet se edhe diktatoret me te fuqishem te shekullit tone moren denimin nga drejtesia e sidomos keta kriminelet e vegjel te Drenices se varfer nuk mund t'i shmangen drejtesise ani edhe nese ajo vonon dhe keta maskarenje mashtrohen se do se duke shpifur dhe duke kercenuar akoma mendojne se mund te fshihen prapa skenareve te ketille... harrojne qyqaret se tani me ka dal e verteta sheshit dhe e ardhmja e tyre do te denohet nga vet krimet e tyre qe ia ben popullit te varfer te Kosoves.


Te gjitha krimet qe jane bere qoft kercenime, plagosje,kidnapime,vrasje autoret dhe organizatoret kane emer dhe mbiemer ...pamarre parasysh pozitat e tyre ne shoqeri keta keqberes antikombetar qe pretendojne te veshen me petkun kombater duke e fshehur te vertetat e hidhura,kriminale fundin e kane te mjere dhe krimet e tyre do te shperblehen heret a vone nga drejtesia edhe nese ajo vonon.

Ne luftuam kunder Serbise me shume se nje shekull dhe me ne fund u fitua liria dhe pavaresia nga pushtuesi i huaj sllav edhe kjo dore qe nuk eshte ndryshe ne permbajtje nga serbi,greku do te marri denimin e merituar dhe fundi i tyre eshte i tmerrshem qe si reflektim do ta kene njollen e krimit dhe te tradhetise.Kryeministri do te duhej menjehere te marri masa kunder njeriut qe kercenon mediat(Sami Lushtakut) ,por sic eshte thenur edhe me heret nga Jakup Krasniqi se 'qeveria kontrollon mediat 'e ketu eshte verejtur se krimi eshte vet kryeministri,kreparlamentari,kryetari i komunse se Skenderajt dhe kjo jep per te kuptuar se nje dite nese Jeta Xharra do te vritet adresa duhet te kerkohet te kreu i PDK edhe pse adresa per te gjitha krimet politike te gjate luftes ,pasluftes tentim atentati ndaj presidentit Rugova etjera krime kane adresen e njejte...

Kryeministri duhet te angazhohet qe nje e till te mos paraqitet me ne media asnjeher.
Pse a me shume mund ti besohet nje persone qe punon per shkije apo nje Lufterari te lires?
O Tropojan a je normal me trego?

remi.bmc
17-06-09, 22:43
TE NJERZIT ME VETEDIJE TE ULET HARROHET GJDO GJE E MIRE GJDO SAKRIFIC E NJERZIV
ME VLER TE KETIJ POPULLI
SE DI NESE KINI PAR JETA GJARREN DUKE U MUNDUAR TE PARAQES PJESTARET E UĒK-se
SI KONTRABANDUES ME PJESET E TRUPAVE TE SERBEVE
DUKE PAS MIJERA DESHMI PER MASAKRAT NDAJ SHQIPTAREVE ASAJ I INTERESOJN MASAKRAT NDAJ SERBEVE

ASHT NJE KUDER E SHITUR ASGJE ME SHUM
PSE KENI NJE VETEDIJE TE ULET EDHE BINI NE NDIKIM TE TILL SASHT EDHE MU QUDIT SHUM
ME VJEN MIRE QE NUK JENI SHUM


JETA GJARRA ĖSHTĖ
ASGJĖ MA SHUMĖ SĖ
NJĖ E SHITUR

Shpati
18-06-09, 08:20
TE NJERZIT ME VETEDIJE TE ULET HARROHET GJDO GJE E MIRE GJDO SAKRIFIC E NJERZIV
ME VLER TE KETIJ POPULLI
SE DI NESE KINI PAR JETA GJARREN DUKE U MUNDUAR TE PARAQES PJESTARET E UĒK-se
SI KONTRABANDUES ME PJESET E TRUPAVE TE SERBEVE
DUKE PAS MIJERA DESHMI PER MASAKRAT NDAJ SHQIPTAREVE ASAJ I INTERESOJN MASAKRAT NDAJ SERBEVE

ASHT NJE KUDER E SHITUR ASGJE ME SHUM
PSE KENI NJE VETEDIJE TE ULET EDHE BINI NE NDIKIM TE TILL SASHT EDHE MU QUDIT SHUM
ME VJEN MIRE QE NUK JENI SHUM


JETA GJARRA ĖSHTĖ
ASGJĖ MA SHUMĖ SĖ
NJĖ E SHITUR


Plaget e Drenices jan te medha,do te kalojn edhe dekada e veshtir se do te sherohen.
Ne vend te respektit ,flliqonja Xharra shkon dhe e grryen ende varren!
Flliqone Xharra vertet ka prit qe ne emer te fjales se lir te i tregojn Drenicaket ku i kan kembet , ka sa her jan dhunuar ...
Kesaj far flliqone esht dasht me ia dhon nje dajak te mir.

DEA
18-06-09, 09:12
Gjaku i te vdekurve nuk harrohet, gjaku i Drenices dhe i gjitha trojeve te tjera na e solli endrren, qe veshtire e kemi te kuptojme qe sjemi ne enderr. Po ta marresh si mbrojtje gjakun e atyre qe u vran, per ta mbuluar realitetin! Eshte mjerim i cdo individi i cilit do rajon. Jam me Jeten vetem pse nuk i frigohet te se vertetes, dhe jep ne maximum kontributin ne favor te se vertetes.
Mikun e mire duhet ta duash me te mirat dhe te keqijat e tij/saj, kishte thene nje i menqur!

Vendin tim e dua me te mirat dhe te keqijat e tij, secilin rajon e dua, e dua Dugagjinin , e dua Drenicen, e dua Llapin e Gollakun e dua Kosoven anembane, andaj edhe me dhemb kur shoh qe gjerat nuk jane siq duhet te jene, andaj edhe jap kritika qe neser ta kemi me mire, andaj edhe jam me Jeten se na e thot shkurt e troc ate qe ne shpeshhere nuk duam ta shohim, dhe posa te konfrontohemi direkt na duket se e gjithe bota eshte e kthyer kunder nesh. Jam me te gjithe ata qe i duan te miren Kosoves dhe e luftojne , papunsine, korruptimin, analfabetizmin, mjerimin, qofte ne : Skenderaj,Peje,Kline,Gjakove,Ferizaj,Prizren,Suhar ek,Podujeve,Gilan,Kamenice,Kacanik,Prishtine.
Te gjithe per nje e nje per te gjithe.

lirik
18-06-09, 09:34
Valla qekjo Jeta per cdo komune qe ka shku e ka meritu nga nje dajak t mire po hajt e kane toleru se eshte femer. E qeta drenicakt i paskan dal kapuq me mang hahahahahha... E pasket bo telenovele kete pune. Hajt se se prek kush me dore Jeten, kercenimet private jane te rezikshme se ky kercenim qe po i behet Jetes nuk eshte asgje vetem se po i ngrite popullaritetin. Po ky popull i shkrete ska pune ma t mecme se me cka mu mar, vetem pret qesi raste "por favor" edhe ia bojne nja 400 epizoda.
Qat dhondrin tu kosovs qysh spi rreh dikush keq se boll zhugan i madh oshte, se jo Jeta gjynah valla. Edhe une jom me Jeten (le t'bohet ca t'bohet).------------------------------
haaaaaaaaa kur thua edhe un jam me jeten
sa shum qesha

humor ky por nejse-

propaganda partiake jan keto pluhur para zgjedhjeve montime
per te quar pluhur e per ti luhatur -
njerzit -

qe te percaktohen andej e kendej-


te gjitha partitė tona politike jan te mjera -


ky esht mendim i im -

sepse dikush tjeter nuk lejon qe ne te ngritemi aty ku duhet -
ne e kemi mbi krye padronin si per shembulll anglinė ameriken europen q e pengon
zhvillimin tonė dhe na duan vetem si tampon zonė per tu tallur me hallet tona pse a aq veshtir e kan te na zhvillojn ne aspak hiq por nuk duan na duan te varrfer -

asgjė ma teper -

si nji koloni per te na i zhgrrye e zhvatur minierat dha pasurit tona kombtare -

prandaj disa rajone jan shendrruar ne rajone lypsare dhe njerzit po kryejn vetvrasje nga varfria dhe deshprimi e zhgenjimi -

pas zhvatjes s e te gjitha minierave amerika dhe anglija dhe europa do te na dorzojn perseri nen sundimin sllav pas nja nji shekulli ne mos ma heret -

por nuk ka rendesi ma heret a ma vonė rendesi ka qe keta na shesin kur te duan kur te ju vjen rasti per ket -

siq kan vepruar neper shekuj -

te njejtin jan qe kan vepruar dhe veproojnė-

jan vetem lojra me ne tallen me vuajtjet dhe ndjenjat tona si te duan ata -


kur te mbaron shterrja koloniale e shfrytzimit t e pasurive te tokave tona minerave e nentokes tonė qe te jet ezbrazur -

do te shihni se ku do te perfundojm-
ather do te na qesin ne treg dhe do te thonė kush don ta blenė shqiperin etnike -
urdhroni e shesim lirė sepse sepse i till esht morali i tyre neper shekuj keta te shesin per pes pare treg interesash hesapi -
apo nuk e njohim ne europen e moralin e anglisė koloniale
tradicionalisht prosllave se bashku me parisin dhe berlinin -qellimi i tyre ishte te kolonializmi dhe te bazat gjeostrategjike dhe tampon zona ne trojet tona etnike -

perndryshe ne jemi vetem nji mozaik qesharak poligon per ta-

ne sferen e tyre te interesit kolonial -
-
lojė hesapi tallje me ne -
asgjė ma teper

-esht bashksia agjentureske nderkombtare qe nuk len qe populli shqiptar te kordinoj diqka te madhe -

dhe pozitive-
pra penguesit e perditshmerisė tonė jan pikrisht te huajt dhe veglat e tyre disa shqipfolsa -

ata pengojn gjithqka qe i sherben zhvillimit te atdheut-

vetem kush nuk ka sy me pa -

ketu ne trojet tona etnike jan shum shtete e kombe qe pengojnė-

dhe shum agjentura

jan pikrisht qarqe te caktuara qe diktojn situatat ne trojet etnike shqiptare -partia demokratike e kosoves duhet te pastrohet dhe te reformohet shum -

dhe te percaktohet si parti e djathtė kombtare-

ajo ka perqafuar sistemin pluralist demokratik tregun e lirė sistemin shum partiak parlamentarė a e ka bė ket mezemer e me shpirtė apo per interesa karrige dhe sa esht reforumuar kah djathtizmi kombtarė -
por ka mbetur pak nen hijen e ish levizjes popullore -
sepse nga ajo erdhi pa dyshim --

por nuk ka bė shum reforma ne drejtim te djathtizmit -

un per vete jam me simpati jam ne mes te partis repulblikane dhe partisė nacional demokratike -

aty qendron ma teper simpatija ime -

por edhe partia e lidhjes demokratike te dardanisė don njii pastrim nga elementėt e papershtatshem dhe reformim rrenjesorė ne shum drejtime -
sa i perket poashtu partisė se aleances per ardhmemrinė e kosoves ajo don per veq reformimit -

edhe pastrim nga shum element te papershtatshem -

edhe pse nuk e konsidroj se e sht parti e keqe-
kam rrespekt per ramushin si luftarė -

por e ka tepruar me disa gabime ne politikė-

dhe me disa njerz qe i ka antarsuar aty -

gabmiet dhe njerzit emrat nuk po i ceku ktu sepse nuk esht nevoja -

ashtu siq kam thanė ne vitin 1981 ne nji tubim para 50 vetve qe jan deshmitarė-
se perendimi dhe amerika do te nderhyjn ne ekto anė ushtarakisht ma se largu deri ne vitin 2000 per interesa te tyre per te forcuar ndikimin e tyre ne keto anė dhe per te krijuar nji far tampon zone po e ceku tash sot per te ardhmen -
dhe po them pas nji shekulli europa me pelqimin e amerikes do te ja kthej kosoven serbisė ndoshta jo si provincė por si republikė e federates serbe -
un i njoh frymearrjet shpirtroe te njerzve ua shoh sytė shpirtin kurrizin dinakritė neper qeliza shpirtrore dhe planet e dhelprore i ndjej ato e kam nji far ndjenje sikur i ndjejė
e di mirė kush jan e si jan -
por shqiptart duhet te punojn shum qe kjo asnjiher te mos realizohet -
shqiptart duhet te punojn me diplomaci msheftas me gjith boten qe te forcojn pozitat e tyre me menquri ne forma sekrete duke perfituar nga secili e nga gjithqka qe esht e mundshme deri sa te behem fuqi e madhe ndoshta edhe atomike siq esht izraeli-
pasta nuk mund te luaj ma askush me ne perndryshe pas shterrjes s e minierave -
esht rrezik i madh per ne edhe pse mund te ken kta disa interesa gjeostrategjike por mund te na shesin per disa interesa tjera ne kombinimet e tyre me pazare -
mos harroni se miqsi nuk ka por gjithqka esht treg politik ekonomik nuk kemi te bejm aspak me e mocionin e miqsinė siq prralliset e sa per moralin ai esht vetem si fjal ne leter prrall mashtruese mask qe sherben per ti vu popujt ne gjumė ashtu si nana fmiun me prralla -
kujdes shqiptar zhvillohuni sa ma shum e sa ma parė e sa ma shpejt se vetem me zhvillim do te jemi kafshat e madhe per serbinė ne duhet te jemi shum lafrg me te zhvilluar se serbia ekonomikisht e ushtarakisht -

Fshatari
18-06-09, 10:07
KMG: Thaēi t’i dėnojė kėrcėnimet ndaj gazetares Xharra
Komiteti pėr Mbrojtjen e Gazetarėve ka kėrkuar nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, qė publikisht ta dėnojė valėn aktuale tė kėrcėnimeve kundėr gazetares Jeta Xhara dhe kolegėve tė saj nga Rrjeti Ballkanik pėr Raportim Investigativ dhe tė zhvillohen hetime tė plota pėr kėtė ēėshtje.
Xhoel Simon, drejtor ekzekutiv i Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve, pos tjerash, nė letrėn drejtuar kryeministrit tė Kosovės, thekson se liria e shtypit nė Kosovė duhet tė mbrohet si e drejtė fundamentale njerėzore pėr njė shoqėri tė pavarur dhe stabile.
__________________________________________________ _________________
Pse Xhoel Simon nuk e mbrojti gazetaren e te perditshmes franceze "Le Monde", Florenca Hartmann, qe ndodhet sot para Trbunalit penal nderkombtar ne Hagė ?!
Gazetarja Hartamm denoncon ne nje liber te saj te publikuar ne France "zhdukjen i dokumentave konfidencial" ne dosjen e sllobodan millosheviēit ne Hage : dokumentat ne fjale, sakteson Hartmann, jane deshmi e pakontestueshme se autori i gjenocidit te Srebrenices te korrikut 1995 eshte vete shteti serb.
Policia kombtare e shtetit kosovar eshte duke zhvilluar "hetime te plote per kete ēeshtje". Deri tani, ajo ka zbuluar se agjente te udbes serbe jane drejteperdrejte te involvuar ne terrorizem dhe kriminalitet te organizuar ne shtetin e pavarur e sovran te Kosoves. Rrjeti ballkanik per s'di ēfare, eshte pjelle e udbes serbe; gazetaret e ketij rrjeti te krimit nuk jane te akredituar ne shtetin kosovar.
Tek e fundit, kush eshte ky zoteri qe kercenon kryeministrin e nje shteti te pavarur e sovran ?! Kryeministri i Kosoves eshte kryeminister e jo polic as gjykates i Kosoves. Hetimet ne shtetin e Kosoves i ben policia juridike me lejen e prokurorit te Republikes. Po mi zotri i "nderuar". Kosova ka Kushtetute, polici, drejtesi. Kosova nuk eshte diktature, siē le te nenkuptohet kerkesa juaj perfide. Hetimet policore ne Kosove nuk i kryen kryeministri. Te paska fut llugave jeremiēi bashke me rrjetin e famshem serb...!

Evropa e lire
18.06.2009

lirik
18-06-09, 10:33
KMG: Thaēi t’i dėnojė kėrcėnimet ndaj gazetares Xharra
Komiteti pėr Mbrojtjen e Gazetarėve ka kėrkuar nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, qė publikisht ta dėnojė valėn aktuale tė kėrcėnimeve kundėr gazetares Jeta Xhara dhe kolegėve tė saj nga Rrjeti Ballkanik pėr Raportim Investigativ dhe tė zhvillohen hetime tė plota pėr kėtė ēėshtje.
Xhoel Simon, drejtor ekzekutiv i Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve, pos tjerash, nė letrėn drejtuar kryeministrit tė Kosovės, thekson se liria e shtypit nė Kosovė duhet tė mbrohet si e drejtė fundamentale njerėzore pėr njė shoqėri tė pavarur dhe stabile.
__________________________________________________ _________________
Pse Xhoel Simon nuk e mbrojti gazetaren e te perditshmes franceze "Le Monde", Florenca Hartmann, qe ndodhet sot para Trbunalit penal nderkombtar ne Hagė ?!
Gazetarja Hartamm denoncon ne nje liber te saj te publikuar ne France "zhdukjen i dokumentave konfidencial" ne dosjen e sllobodan millosheviēit ne Hage : dokumentat ne fjale, sakteson Hartmann, jane deshmi e pakontestueshme se autori i gjenocidit te Srebrenices te korrikut 1995 eshte vete shteti serb.
Policia kombtare e shtetit kosovar eshte duke zhvilluar "hetime te plote per kete ēeshtje". Deri tani, ajo ka zbuluar se agjente te udbes serbe jane drejteperdrejte te involvuar ne terrorizem dhe kriminalitet te organizuar ne shtetin e pavarur e sovran te Kosoves. Rrjeti ballkanik per s'di ēfare, eshte pjelle e udbes serbe; gazetaret e ketij rrjeti te krimit nuk jane te akredituar ne shtetin kosovar.
Tek e fundit, kush eshte ky zoteri qe kercenon kryeministrin e nje shteti te pavarur e sovran ?! Kryeministri i Kosoves eshte kryeminister e jo polic as gjykates i Kosoves. Hetimet ne shtetin e Kosoves i ben policia juridike me lejen e prokurorit te Republikes. Po mi zotri i "nderuar". Kosova ka Kushtetute, polici, drejtesi. Kosova nuk eshte diktature, siē le te nenkuptohet kerkesa juaj perfide. Hetimet policore ne Kosove nuk i kryen kryeministri. Te paska fut llugave jeremiēi bashke me rrjetin e famshem serb...!

Evropa e lire
18.06.2009
---------------------------

po akoma nuk ka asgjė konkrete se kush e ka kercnuar jeta gjarren-

e thash -

jan ma teper propaganda partiake ne kombinim me qarqe te caktuara dashkeqsije -

per
ndonji hallakam te mundshme -

quarje pluhuri ne drenicė-
drenica e shkretė gjithmonė ne shenjester te gjithkuj -
ne shenjester te armiqve agjentuarave nderkombtare partive provincializmave -
e lakmiqarve -
si deh atyre q eper karrigė pushtetit jan ne gjendje te ja falin denicen serbisė-e kush jan ata neper kosovė njihen me emra e mbiemra

po a ka ma poshtersi ne botė se sa te tentohet me i fut ne ne sherr te vllain egruas me dhendrrin kjo esht poshtersi e pa skurpullt -

ka disa njerz qe mundihen ne drenicė me fut vllaun me vlla ne gjagje -
por me peqlen matruia e disa drenicasve qe ekan kuptu se gjithnji neper gracka i kan qit tash drenica esht ma largpamse nuk destabilizohet leht se paku per hir te motres nuk do te duhej te nxitet dhendrri ne at menyr te poshter -
si provė q ete zhvillohet armiqsija -
dhe un i kshilloj dreniocasit shqiptar te mos bien ne gracka nxitese mashtuese por te ruajn gjakftoftesinė djhe te ken kujdes nga grackat-
sepse e gjith politika qendron ne provat per ti fut ne gjak denicasit ashtu si i futen ne gjak me thash e theme gect e llaushes me san dokanin e shum tjer ashtu siq i nxiten disa njerz mendjeleht te vrasin nipin e Shaban Polluzhes e ma heret ne vitin 1979 ne skenderaj djalin heroit kombtarė Shaban Polluzhes Skenderin -

nE DRENICė kn pas fut shum sherre e ngatrresa udb ja e zezė jugosllave dikurė shum e gjaqet jan ba shum e nanat kan mbet pa djal e jan mbet me duar n gji nga te nxiturat e te lehurat e qenve te udb s -

por drenica esht meqnurua i kan kuptu grackat prandaj nuk do te vriten ma kurr -
nuk do te behen me mend te sherrgjijve por si fisnik qe jan do te merren vesh ne mes vete e nuk do te hyjn kurr ne ngatrresa -
fjala e vllaut me vlla do ta zavendesoj pushken ne drenicė e le te plasin armiqt kah do -
dreinicė shqiptare mos bjer ne gracka te tellagjijve e shtisave ngatrresgji qe mundohen me qu pluhur te paguar me pare per ta nxi ty jeten mundsisht me shti ngatrresa ne trojet tua vllavrasje mos gabo drenicė por edhe ma shum afroe vllaun tend per inat te armiqve se te kan ne shenjester moj kapedane patriotike
eheroit kombtarė shaban polluzhes

GURI SYLAJ
18-06-09, 11:03
Une nuk po kuptoj cka kan te perbashket ketu konflikti i Xharres dhe Kuvendit Komunal te Skenderajt me Drenicen.
Drenica nuk eshte as ne Mars e as ne Kine po mu ne midis te Kosoves dhe ky eshte fakti me i mire se edhe ajo ,kame e kry eshte njesoj sikur e gjithe Kosova.
Une jam le e rrite ne Drenice po bilahin do sene po i msoj prej atyre qe ndoshta as nuk kan qen ne Drenice kurr!
E kish pas mush njani ni thes dreqen dhe e qet ne pazare me shit!

Afrohet njani e i thot zgidhma nja se du me ble.
Tybe bre jaran si ne fund si ne kryte njashit ,merre cilen dush !!!

sherri
18-06-09, 12:47
KMG: Thaēi t’i dėnojė kėrcėnimet ndaj gazetares Xharra
Komiteti pėr Mbrojtjen e Gazetarėve ka kėrkuar nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, qė publikisht ta dėnojė valėn aktuale tė kėrcėnimeve kundėr gazetares Jeta Xhara dhe kolegėve tė saj nga Rrjeti Ballkanik pėr Raportim Investigativ dhe tė zhvillohen hetime tė plota pėr kėtė ēėshtje.
Xhoel Simon, drejtor ekzekutiv i Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve, pos tjerash, nė letrėn drejtuar kryeministrit tė Kosovės, thekson se liria e shtypit nė Kosovė duhet tė mbrohet si e drejtė fundamentale njerėzore pėr njė shoqėri tė pavarur dhe stabile.
__________________________________________________ _________________
Pse Xhoel Simon nuk e mbrojti gazetaren e te perditshmes franceze "Le Monde", Florenca Hartmann, qe ndodhet sot para Trbunalit penal nderkombtar ne Hagė ?!
Gazetarja Hartamm denoncon ne nje liber te saj te publikuar ne France "zhdukjen i dokumentave konfidencial" ne dosjen e sllobodan millosheviēit ne Hage : dokumentat ne fjale, sakteson Hartmann, jane deshmi e pakontestueshme se autori i gjenocidit te Srebrenices te korrikut 1995 eshte vete shteti serb.
Policia kombtare e shtetit kosovar eshte duke zhvilluar "hetime te plote per kete ēeshtje". Deri tani, ajo ka zbuluar se agjente te udbes serbe jane drejteperdrejte te involvuar ne terrorizem dhe kriminalitet te organizuar ne shtetin e pavarur e sovran te Kosoves. Rrjeti ballkanik per s'di ēfare, eshte pjelle e udbes serbe; gazetaret e ketij rrjeti te krimit nuk jane te akredituar ne shtetin kosovar.
Tek e fundit, kush eshte ky zoteri qe kercenon kryeministrin e nje shteti te pavarur e sovran ?! Kryeministri i Kosoves eshte kryeminister e jo polic as gjykates i Kosoves. Hetimet ne shtetin e Kosoves i ben policia juridike me lejen e prokurorit te Republikes. Po mi zotri i "nderuar". Kosova ka Kushtetute, polici, drejtesi. Kosova nuk eshte diktature, siē le te nenkuptohet kerkesa juaj perfide. Hetimet policore ne Kosove nuk i kryen kryeministri. Te paska fut llugave jeremiēi bashke me rrjetin e famshem serb...!

Evropa e lire
18.06.2009
Kushe esht ky!Simoni,as une nuk e di? veq e di qe nuk esht:Jakup,as Halit,as Hashim as,as,as.....me u sha e me u akuzu brutalisht si rrugaqet,e banditet, qe mose me i than >Hashes qe je diktator(i lodht vr.ime) ja ka ba me die qe e dime qe je.Qe prokurorin,policin,t'gjithe ekzekutivin e ke ne kontroll,dhe ke vu njerzit e degjuar...i ke shendrru ne mvar's tuaj personal.....e me siguri qellimii Simonit ka qen: qe mose te humbim kohe me gjyqesi koti,me polici koti,presionin po e bejm ne koke(tek padrino).

E dine mire te gjithe,qe po te ishte Sami Lulaku i ndonje partie tjeter Hasha do ta shkarkonte nga detyra me procedur te shpejt,,sikur rasti i nje deputeti te LDK-es i cili beri nje bllof ne parlament.

Se ka let i "gjori" Hashim, esht ne udhkryq,ose me Enveristat,hajnat,kriminelet.....ose me boten demokratike,me shoqerin e re edhe me gazetaret e guzimshem qe denoncojn korupcionin,paaftesin ne udheheqje.
Deri te paret e prunen ne pushtet,te dytet se durojn ne pushtet.
Te gjithe ata qe sot jane ne mbrojtje te Jeta's(si simbol i kundershtarve te hajnave,analfabeteve) jane ne mbrojtje te Drenices(si shembull i rastit konkret)se keto konflikte e dukuri jane prezent gjithandej ne Kosove.

Fshatari
18-06-09, 13:35
Kushe esht ky!Simoni,as une nuk e di? veq e di qe nuk esht:Jakup,as Halit,as Hashim as,as,as.....me u sha e me u akuzu brutalisht si rrugaqet,e banditet, qe mose me i than >Hashes qe je diktator(i lodht vr.ime) ja ka ba me die qe e dime qe je.Qe prokurorin,policin,t'gjithe ekzekutivin e ke ne kontroll,dhe ke vu njerzit e degjuar...i ke shendrru ne mvar's tuaj personal.....e me siguri qellimii Simonit ka qen: qe mose te humbim kohe me gjyqesi koti,me polici koti,presionin po e bejm ne koke(tek padrino).

E dine mire te gjithe,qe po te ishte Sami Lulaku i ndonje partie tjeter Hasha do ta shkarkonte nga detyra me procedur te shpejt,,sikur rasti i nje deputeti te LDK-es i cili beri nje bllof ne parlament.

Se ka let i "gjori" Hashim, esht ne udhkryq,ose me Enveristat,hajnat,kriminelet.....ose me boten demokratike,me shoqerin e re edhe me gazetaret e guzimshem qe denoncojn korupcionin,paaftesin ne udheheqje.
Deri te paret e prunen ne pushtet,te dytet se durojn ne pushtet.
Te gjithe ata qe sot jane ne mbrojtje te Jeta's(si simbol i kundershtarve te hajnave,analfabeteve) jane ne mbrojtje te Drenices(si shembull i rastit konkret)se keto konflikte e dukuri jane prezent gjithandej ne Kosove.
Ata qe ndodhen sot ne pushtet i ka votue populli sovran i Kosoves e jo Joel muti.
I vockel asht simoni me godit ne koke kryeministrin e nje vendi sovran more jarani i pites. Gazetaret e republikes se Kosoves nuk jane antare te shoqates "bemirese" te simonit : Kosova, e edhe me pak kryeministri kosovar, nuk ka kurfare obligimi ndaj kesaj shoqate, ama kurfare hiē. Pra simoni eshte kurkush hiē, nje i panjohur, nje anonim i mjere, qe kryeministri kosovar e injoron totalisht dhe pergjithemone.simonit nuk iu ka dhimbte jeta xharra, ama aspak nuk iu ka dhimbt po i dhimbet 3 spijunet kriminel te udebes qe arrestoi Policia i shtetit kosovar, pas nje investigimi te gjate, thuhet ne kumtesen e policise. Pra vetem policia ben investigime e jo gazetaret. As jeta xharra(me falni per shkronja te vockla) as birni(shkurtese per ballkan investigations...) nuk jane te autorizuara te bejne investigime(hetime): kjo eshte ēeshtje ekskluzive e policise dhe drejtesise: ne asnje rast e gazetarise.
Kushtetuta e shtetit kosovar mbeshtetet ne Kushtetutat e shteteve demokratike perendimore ne te cilat tre pushtetet: legjislativi, ekzekutivi dhe juridiku jane plotesisht te pavarur nga njeri tjetri. Me padrejtesi, kercenime, delikte, konteste te te gjitha llojeve, krime... merret ekskluzivisht policia dhe drejtesia. Asnjehere, askund, nuk intervenon kryeministri(as Gordon Browni ne angli, as Hashim Thaēi ne Kosove, as...as). Pra simon Anonimi e ka gabue keq adresen. Biles i kam tregue ketij fare simonit sot ne mengjes se Kosova, Shqiperia dhe Bosnja u izoluan nga bashkesia e simonit; se ky izolim i qellimte e qellimkeq ka per pasoje nderprerjne e ēdo lloj dialogut mes simonit dhe shtetit te pavarur e sovran te Kosoves...pra kerkesat e simonit duhen hedhur pa ngurrim ne wc gjithe perderisa simonat nuk e kane permushur kriterin e informit objektiv te lexuesve/shikuesve. Per kete aresye, jeta xharra, birni, simoni nuk bejne pjese ne unionin shqiptar...!

shfletuesi_
18-06-09, 13:41
Une nuk po kuptoj cka kan te perbashket ketu konflikti i Xharres dhe Kuvendit Komunal te Skenderajt me Drenicen.
Drenica nuk eshte as ne Mars e as ne Kine po mu ne midis te Kosoves dhe ky eshte fakti me i mire se edhe ajo ,kame e kry eshte njesoj sikur e gjithe Kosova.
Une jam le e rrite ne Drenice po bilahin do sene po i msoj prej atyre qe ndoshta as nuk kan qen ne Drenice kurr!
E kish pas mush njani ni thes dreqen dhe e qet ne pazare me shit!

Afrohet njani e i thot zgidhma nja se du me ble.
Tybe bre jaran si ne fund si ne kryte njashit ,merre cilen dush !!!


Hahaha Ku te merrsh njesoj a...


Dil ne kojshi degjon per shpi thon....

panta_rhei
18-06-09, 14:06
Ata qe ndodhen sot ne pushtet i ka votue populli sovran i Kosoves e jo Joel muti.
I vockel asht simoni me godit ne koke kryeministrin e nje vendi sovran more jarani i pites. Gazetaret e republikes se Kosoves nuk jane antare te shoqates "bemirese" te simonit : Kosova, e edhe me pak kryeministri kosovar, nuk ka kurfare obligimi ndaj kesaj shoqate, ama kurfare hiē. Pra simoni eshte kurkush hiē, nje i panjohur, nje anonim i mjere, qe kryeministri kosovar e injoron totalisht dhe pergjithemone.simonit nuk iu ka dhimbte jeta xharra, ama aspak nuk iu ka dhimbt po i dhimbet 3 spijunet kriminel te udebes qe arrestoi Policia i shtetit kosovar, pas nje investigimi te gjate, thuhet ne kumtesen e policise. Pra vetem policia ben investigime e jo gazetaret. As jeta xharra(me falni per shkronja te vockla) as birni(shkurtese per ballkan investigations...) nuk jane te autorizuara te bejne investigime(hetime): kjo eshte ēeshtje ekskluzive e policise dhe drejtesise: ne asnje rast e gazetarise.
Kushtetuta e shtetit kosovar mbeshtetet ne Kushtetutat e shteteve demokratike perendimore ne te cilat tre pushtetet: legjislativi, ekzekutivi dhe juridiku jane plotesisht te pavarur nga njeri tjetri. Me padrejtesi, kercenime, delikte, konteste te te gjitha llojeve, krime... merret ekskluzivisht policia dhe drejtesia. Asnjehere, askund, nuk intervenon kryeministri(as Gordon Browni ne angli, as Hashim Thaēi ne Kosove, as...as). Pra simon Anonimi e ka gabue keq adresen. Biles i kam tregue ketij fare simonit sot ne mengjes se Kosova, Shqiperia dhe Bosnja u izoluan nga bashkesia e simonit; se ky izolim i qellimte e qellimkeq ka per pasoje nderprerjne e ēdo lloj dialogut mes simonit dhe shtetit te pavarur e sovran te Kosoves...pra kerkesat e simonit duhen hedhur pa ngurrim ne wc gjithe perderisa simonat nuk e kane permushur kriterin e informit objektiv te lexuesve/shikuesve. Per kete aresye, jeta xharra, birni, simoni nuk bejne pjese ne unionin shqiptar...!

SHBA kėrkon lirimin e gazetares Saberi

Vazhdon dueli i fjalėve midis Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Iranit, qė filloi pas dėnimit me 8 vjet burg tė gazetares amerikane me origjinė iraniane, Roksana Saberi.Posted 21.04.2009 10:23:53 UTC

Updated 21.04.2009 10:23:53 UTC

Vazhdon dueli i fjalėve midis Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Iranit, qė filloi pas dėnimit me 8 vjet burg tė gazetares amerikane me origjinė iraniane, Roksana Saberi.
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i bėjnė thirrje Iranit qė ta lėrė urgjentisht tė lirė gazetaren Saberi.
Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton ka thėnė se Saberi, e cila ėshtė dėnuar me 8 vjet burg pėr spiunazh nė emėr tė SHBA-sė, ėshtė gjykuar jo nė mėnyrė transparente. Ajo kėrkoi qė Saberi tė lihet e lirė dhe t'i rikthehet vendit tė saj.
Ndėrsa qeveria e Iranit ka filluar t’a zbusė paksa qėndrimin e saj nė lidhje me ēėshtjen nė fjalė. Pas thirrjes pėr njė qėndrim mė transparent, Presidenti i Iranit Ahmedinexhat i ka kėrkuar organeve gjyqėsore iraniane tė rishikojnė edhe njė herė ēėshtjen. Por nga ana tjetėr, zėdhėnėsi i Ministrisė sė Punėve tė jashtme tė Iranit i ka bėrė thirrje Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės qė tė tregojnė mė shumė respekt pėr vendimin gjyqėsor.

.................................................. ...............

Shteteve shumė mė tė forta e sovrane u vendosen sanksione ndėrkombėtare pėrshkak tė mosrespektimit tė drejtave tė njeriut, ku vendin kryesor e zė liria e shprehjes.

panta_rhei
18-06-09, 14:11
Hahaha Ku te merrsh njesoj a...


Dil ne kojshi degjon per shpi thon....

Zgerdhihu e mbuloje sa t'dush, e mos ki gajle se erėn osht tu ja ndi jo veq Kosova, po edhe bota

BACALOKU
18-06-09, 14:11
Ata qe ndodhen sot ne pushtet i ka votue populli sovran i Kosoves e jo Joel muti.
I vockel asht simoni me godit ne koke kryeministrin e nje vendi sovran more jarani i pites. Gazetaret e republikes se Kosoves nuk jane antare te shoqates "bemirese" te simonit : Kosova, e edhe me pak kryeministri kosovar, nuk ka kurfare obligimi ndaj kesaj shoqate, ama kurfare hiē. Pra simoni eshte kurkush hiē, nje i panjohur, nje anonim i mjere, qe kryeministri kosovar e injoron totalisht dhe pergjithemone.simonit nuk iu ka dhimbte jeta xharra, ama aspak nuk iu ka dhimbt po i dhimbet 3 spijunet kriminel te udebes qe arrestoi Policia i shtetit kosovar, pas nje investigimi te gjate, thuhet ne kumtesen e policise. Pra vetem policia ben investigime e jo gazetaret. As jeta xharra(me falni per shkronja te vockla) as birni(shkurtese per ballkan investigations...) nuk jane te autorizuara te bejne investigime(hetime): kjo eshte ēeshtje ekskluzive e policise dhe drejtesise: ne asnje rast e gazetarise.
Kushtetuta e shtetit kosovar mbeshtetet ne Kushtetutat e shteteve demokratike perendimore ne te cilat tre pushtetet: legjislativi, ekzekutivi dhe juridiku jane plotesisht te pavarur nga njeri tjetri. Me padrejtesi, kercenime, delikte, konteste te te gjitha llojeve, krime... merret ekskluzivisht policia dhe drejtesia. Asnjehere, askund, nuk intervenon kryeministri(as Gordon Browni ne angli, as Hashim Thaēi ne Kosove, as...as). Pra simon Anonimi e ka gabue keq adresen. Biles i kam tregue ketij fare simonit sot ne mengjes se Kosova, Shqiperia dhe Bosnja u izoluan nga bashkesia e simonit; se ky izolim i qellimte e qellimkeq ka per pasoje nderprerjne e ēdo lloj dialogut mes simonit dhe shtetit te pavarur e sovran te Kosoves...pra kerkesat e simonit duhen hedhur pa ngurrim ne wc gjithe perderisa simonat nuk e kane permushur kriterin e informit objektiv te lexuesve/shikuesve. Per kete aresye, jeta xharra, birni, simoni nuk bejne pjese ne unionin shqiptar...!Gazetaria hetuese ashte e garantuar me Kushtetute ne te gjitha shtetet vetem ne kosove ashte e kercenuar dhe mundesh te hash ndonje plumb nese ua qet ne fush krimet ekonomike pushtetarve.Thaci nuk asht si kryeministrat tjere se Kosova ka te dizajnuar pavaresine e Ahtisarit dhe jo pavarsine si do t duhej ta kishte.Te gjitha instancat shtetrore ne Kosove jane te kontrolluara nga qeveria, s'ka juridik as legjislativ po ka veq ekzekutiv tjerat q thua jane pollavra te vjetruara.

panta_rhei
18-06-09, 14:16
KMG: Thaēi t’i dėnojė kėrcėnimet ndaj gazetares Xharra
Komiteti pėr Mbrojtjen e Gazetarėve ka kėrkuar nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, qė publikisht ta dėnojė valėn aktuale tė kėrcėnimeve kundėr gazetares Jeta Xhara dhe kolegėve tė saj nga Rrjeti Ballkanik pėr Raportim Investigativ dhe tė zhvillohen hetime tė plota pėr kėtė ēėshtje.
Xhoel Simon, drejtor ekzekutiv i Komitetit pėr Mbrojtjen e Gazetarėve, pos tjerash, nė letrėn drejtuar kryeministrit tė Kosovės, thekson se liria e shtypit nė Kosovė duhet tė mbrohet si e drejtė fundamentale njerėzore pėr njė shoqėri tė pavarur dhe stabile.
__________________________________________________ _________________
Pse Xhoel Simon nuk e mbrojti gazetaren e te perditshmes franceze "Le Monde", Florenca Hartmann, qe ndodhet sot para Trbunalit penal nderkombtar ne Hagė ?!
Gazetarja Hartamm denoncon ne nje liber te saj te publikuar ne France "zhdukjen i dokumentave konfidencial" ne dosjen e sllobodan millosheviēit ne Hage : dokumentat ne fjale, sakteson Hartmann, jane deshmi e pakontestueshme se autori i gjenocidit te Srebrenices te korrikut 1995 eshte vete shteti serb.
Policia kombtare e shtetit kosovar eshte duke zhvilluar "hetime te plote per kete ēeshtje". Deri tani, ajo ka zbuluar se agjente te udbes serbe jane drejteperdrejte te involvuar ne terrorizem dhe kriminalitet te organizuar ne shtetin e pavarur e sovran te Kosoves. Rrjeti ballkanik per s'di ēfare, eshte pjelle e udbes serbe; gazetaret e ketij rrjeti te krimit nuk jane te akredituar ne shtetin kosovar.
Tek e fundit, kush eshte ky zoteri qe kercenon kryeministrin e nje shteti te pavarur e sovran ?! Kryeministri i Kosoves eshte kryeminister e jo polic as gjykates i Kosoves. Hetimet ne shtetin e Kosoves i ben policia juridike me lejen e prokurorit te Republikes. Po mi zotri i "nderuar". Kosova ka Kushtetute, polici, drejtesi. Kosova nuk eshte diktature, siē le te nenkuptohet kerkesa juaj perfide. Hetimet policore ne Kosove nuk i kryen kryeministri. Te paska fut llugave jeremiēi bashke me rrjetin e famshem serb...!

Evropa e lire
18.06.2009

S'deshte m'e ngu hutin... prite tash mahmutin!

Qikjo organizatė osht qi reagojke kundėr millosheviqit, kur shkilej liria e shprehjes nė Kosovė!

Fshatari
18-06-09, 15:07
S'deshte m'e ngu hutin... prite tash mahmutin!

Qikjo organizatė osht qi reagojke kundėr millosheviqit, kur shkilej liria e shprehjes nė Kosovė!
Edhe ? Cili qe rezultati i reagimeve te kesaj organizate ?
Citoma ti mue cili vend ballkanik ka me shume liri shprehjeje se shteti i Kosoves ?!
Cili personalitet politik ne Kosove(cili do qofte rangu i tij) iu shpeton kritikave te ashpra, here te goditura here perēart te mediumeve kosovare ? Cili personalitet ?!
Asnjeri. Pra liria e shprehjes ne Kosove eshte totale.Po edhe efikasiteti i policise kosovare eshte absolut.

PS. Sa per kete organizate, sinqerisht, kurre nuk ia kam degjue emnin para kesaj dite po jam i sigurte se nuk eshte antare e organizates se kombeve te bashkuara. Shoqata si kjo jane me qindra mijera ne planetin tane te trazuar , po une si zedhenes i qeverise se Kosoves, i injoroj ne menyre supreme keta injoranta!

panta_rhei
18-06-09, 15:16
Edhe ? Cili qe rezultati i reagimeve te kesaj organizate ?
Citoma ti mue cili vend ballkanik ka me shume liri shprehjeje se shteti i Kosoves ?!
Cili personalitet politik ne Kosove(cili do qofte rangu i tij) iu shpeton kritikave te ashpra, here te goditura here perēart te mediumeve kosovare ? Cili personalitet ?!
Asnjeri. Pra liria e shprehjes ne Kosove eshte totale.Po edhe efikasiteti i policise kosovare eshte absolut.

Totale - ėshtė shprehje tipike totalitariste (e kom pa moti qė as qė ja vlen me u marr me ty, thjesht je nji psikopat i llojit tė tillė - totalitarist, fatmirėsisht me ēasje infantile sa i pėrket argumentimit).

Sa pėr policinė e Kosovės me efikasitet absolut: A e ki fjalėn pėr vjedhjen nė dhomėn e dėshmive brenda zyrės mė tė sigurtė tė policisė sė Kosovės?

Kaqanikasja
18-06-09, 19:18
... hahahah, jo more jo, une isha perkohesisht i angazhuar ne Gjykaten e Kaqanikut, dhe me te kryer detyrat e parapara ne kete gjykate, jam transferuar edhe ne gjykatat e tjera, por gjithashtu ju kam edhe kojshi dhe shpesh me bie rruga per te dalur atje...,

Aha ok me vjen mir qe qenkemi kojshi e po te bika rruga shpesh per KAQANIK , po po me vika shum keq nga Ju per fjalet qe i the me heret per Mentalitetin e Kaqanikaseve nuk po e di me qfar njerz te paska ra me ndejt qe ke kso bindje per Kaqanikasit...

jonuzi
18-06-09, 19:27
Aha ok me vjen mir qe qenkemi kojshi e po te bika rruga shpesh per KAQANIK , po po me vika shum keq nga Ju per fjalet qe i the me heret per Mentalitetin e Kaqanikaseve nuk po e di me qfar njerz te paska ra me ndejt qe ke kso bindje per Kaqanikasit...

Me zyrtar te gjykatave, shume zyrtar komunal, perfaqesues te OJQ - ve, kam edhe miq shume te cilet i rrespektoj shume, por me keqardhje them se jeni larg dunjas .... hahhahah, jo jo mire, mire, masi ju kam kojshi po duhet mos me e zgjat kete muhabet...

Kaqanikasja
18-06-09, 21:07
Me zyrtar te gjykatave, shume zyrtar komunal, perfaqesues te OJQ - ve, kam edhe miq shume te cilet i rrespektoj shume, por me keqardhje them se jeni larg dunjas .... hahhahah, jo jo mire, mire, masi ju kam kojshi po duhet mos me e zgjat kete muhabet...

Sa per qe na ke kojshi mundesh edhe mos me na fol mase paskemi mentalitet te dobet e qenkemi larg dynjas po un nuk po e di nga je po pa marr parasysh po mase paske shoqeri e te paska pelqy shoqeria e kaqanikasve ateher edhe ju qenkeni te njejt nga mentaliteti sikur ne pasi qe po thu per kaqanikasit po e shti edhe vehten aty

lirik
18-06-09, 23:07
Une nuk po kuptoj cka kan te perbashket ketu konflikti i Xharres dhe Kuvendit Komunal te Skenderajt me Drenicen.
Drenica nuk eshte as ne Mars e as ne Kine po mu ne midis te Kosoves dhe ky eshte fakti me i mire se edhe ajo ,kame e kry eshte njesoj sikur e gjithe Kosova.
Une jam le e rrite ne Drenice po bilahin do sene po i msoj prej atyre qe ndoshta as nuk kan qen ne Drenice kurr!
E kish pas mush njani ni thes dreqen dhe e qet ne pazare me shit!

Afrohet njani e i thot zgidhma nja se du me ble.
Tybe bre jaran si ne fund si ne kryte njashit ,merre cilen dush !!!

---------------------------
si nuk e kupton more -

kur motra e sami lushtakut esht per at jaranin ai daia qe rrijke me allti ne shokė para kamere -

a thu e ka me leje alltinė ky -

qe thoshte un nuk i tutna ati -qfar trimnie esht me than nuk i tutna vllaut t grues

kur ai per hater te motres te bijes nipave nuk i bėn gjė

po pse o guri sylaj po na terheq per gjuhe-kishe nuk po di-

nese nuk e din rastin pse po e lshon ashtu fjalen ne at menyrė

e ne fakt motren e ti e ka per gru pikrisht ai qe shitte trimni para kamere

e para jeta gjarres gazetare e cila ka ardh me nxitė sherre e gjaqe ne drenicė -

me ja derdh gjakun perseri drenices -me e destabilizu


tamam me te shtime e ngatrresa si serbija dikurė -


qe i nxiste ne drenicė vrasjet-

kusheri nipa kojshi ne me s vete -


sa gjaqe plagesa ngatrresa therrje rrahje konflikte jan jan ba ne obri ne gradicė ne llaushė polluzhė klinė qubrel prekaz kllodernicė e sa e sa bela kah rrethina e skenderajt e gllogofcit -

shumica ishin te nxitura sherre nga njerz qe kishin qellim e me hasmue drenicen -

un e di ne gradicė kur jan vra afro shtat persona per nji dit e te mos flasim per lagje tjera e sa jan plagosur -

ku paske jetu ti o guri sylaj siq po duket veq ne drenicė nuk paske jetu-

jeta gjarra ka shti grindje nder miq -

e ka shti burrin kunder vllaut te gruas-ma keq e ma dobsi nuk ka ku shkon ma


ne ket rast qka esht poshtersi dhe me qellim me e derdh gjakun mundsisht po provon luftė civile ne drenicė kush na garanton se nuk e ka shti dikush -

ku ka ma keq e poshtersi se qe ja ka prish vendin motres -


ne ket rast ka nxit

pikrisht aty ku esht teper e nderlikueme me i shkatrru miqsin ne mes vete me nji poshtersi gjakbėrse

e ka shti burrin e motres me te vllain e motres-

kjo poshtersi e jeta gjarres esht poshtersi e pa kurfar skurpulli -
duke u mundu me i fut katunet e drenices ne gjak e bela e perqarje dinake qfar poshtersije

se paku te kishte shkuar diku tjeter e te intervistonte-

por me i fut miqt e shpis ne ngatrres-

sepse bija e fisit vuan aty -lidhjet jan te nderlikueme jan nipat -

a esht normale kjo sjellje e dikuj qe nuk ka mshir per drenicen
me i nxit

ne mes vete miqt e ogjakut -

kur dihet se bija ne at shtepi bjen ne pozit te keqe- si do te dukej ty me te shti me vllaun e gruas dikush ne gjak-

si do ta ndjeje veten ti e fmij t tu a do ti kishe gjet qare shteg vetes
- kso lloj peprjekjesh po ben jeta gjarra ne drenicė

por drenicasit kan filluar ti kuptojn hilet nuk jan ata drenicasit e asaj kohe qe kapnin pushken pa u menduar e bam -

jo jo tash ata mendohen jan kthjellur -

dhe mendojn ma gjat se prej nga vijn te nxiturat -

e qellime te kujt jan -kan filluar edhe drenica ti kuptojn kurthat-

prandaj nuk do te bien ne gracka -

aq leht -

edhe pse armiqt po presin qe te ndodh nje gje e till

as vllau per hater te motres e nipave nuk ka qka i ben dhandrrit-

pse jeta gjarra te veproj kshtu -

a ka ma provokim se ky -
kjo esht poshtersi sikur te intervistonte tjeter kund nuk do te reagoja por ne ket rast ku ka lidhje miqsije shtepia me i shti ngatrresat e sht poshtersi -
kjo ne nji far menyre indifrekte ka provuar qe ne ket zingjir ngatrrese ti fus edhe gect ellaushes duke e ditur qe ata jan me ldd n -
por gect e llaushes jan daj te prekazit te jasharave e lushtakt jan nji fis me jasharajt dhe jan te lidhura gjėrat prandaj shum mir e ka dit ku me prek jeta gjarra por natyrisht e ndikume e nxitne nga dikush duke menduar qe edhe jasharajt ti fus ne ket qorbė qfar poshtersie - duhet te zbulohet kush qe e ka nxit jeta gjarren-
per nji veprim kaq te rrezikshem perse nuk ka shkuar dikund tjeter ne drenicė po pikrisht yty ku lidhen pikrisht te gjitha kto qe i ceka sepse ka menduar me i ju sjell telashe edhe gecve lushtakve e jasharajve -
nuk u bė pa qellim ky skenarė i ksaj interviste te turpshme por me qellim qe te nxiten vrasje ne drenicė qellime me paramendime te dikuj po un apeloj te drenicasit te jen te matur e te mos bien ne grackate ksaj llafazaneje provokatore gjaksore -


se lidhjet e drenicasve ne ket rast ku ajo ka menduar te nxis ndoj sherr jan shum te ngushta -gjithkun jan kapur farefisi-

prandaj jeta gjarra ka dit ku me godit e msuar nga dikush qe i ka dit shum mir kto skenare elidhje se ku duhet me godit -

oikrisht si ai spiuni qe i pat than policit hajt shko mshoj me shkelem dardhave te tahir mehes se po shet dardha ai ka ikur ndersa polict kan hy ne sherer me tahir mehen
dhe jan gjua at dit ne mjedis te skenderajt me armė kshtu pra jan nxir ne drenicė sherret dihet

dhe o guri sylaj ka njerz qe kan ken neper drenicė mos harro se ka njerz qe enjohin ne pllambė drenicen nuk je vetem ti ai qe e njeh pa dyshim -

ka njerz qe kan ken ne shum katunde mos harro te jesh i bindur pra


pse o guri sylaj po thua kso fjalsh e po fyen njerz duke ju than jo nuk keni ken ne drenicė e jo kshtu e ashtu -


po nese nuk kan ken njerzit ne drenicė ti nuk je pronarė i drenices-

dhe nuk mundesh me fol ne emer te drenices -

njerzit kan te drejta me diskutu per at qka ndodhi-
por mua nuk po me vjen keq se jeta gjarra -


qe e ka bė intervisten-

po pse jeta gjarra a nuk paska tjeter punė veq me shti mik e dhanderr-

ne ngatrresa qe lidhen me kto fise siq i permenda

lirik
18-06-09, 23:08
ka forma tjera se si te fitohet elektorati e si te behet fushata partiake edhe ne derenicė

e te sigurohet vota por jo kjo menyrė e tillė bastarde -

LABI
18-06-09, 23:12
Boze, boze eshte bo kjo teme .Propozoj t'a fusim ne sondazh kete mesele , te pakten t'a shofim cendrimin e opinionistve te forumit lidhur me tematiken !

jonuzi
18-06-09, 23:16
Sa per qe na ke kojshi mundesh edhe mos me na fol mase paskemi mentalitet te dobet e qenkemi larg dynjas po un nuk po e di nga je po pa marr parasysh po mase paske shoqeri e te paska pelqy shoqeria e kaqanikasve ateher edhe ju qenkeni te njejt nga mentaliteti sikur ne pasi qe po thu per kaqanikasit po e shti edhe vehten aty

....... ohohoho, hahahaha, .... nuk po e zgjas kete muhabet ma shume, ....

GURI SYLAJ
19-06-09, 06:35
O Lirik vellau mos u ngut more burr !
Kur jan vra ne Gradice e Godanc per nje burim uji edhe policia edhe gjyqtaret edhe sherbtoret ne Drenas kan qen shqiptar!Edhe sot luhen loje te tilla dhe nga gjithe kjo del se ose Serbia luante atehere e edhe sot me neve ose neve luanim me veteveten .Dallimi eshte se atehere Serbia kishte mundesi por nuk kishte milioner kurse tash Serbia nuk ka mundesi por kemi milioner!!
Kurse per ngatrresen ne Skenderaj ajo eshte rast i izolum se asnjeri prej te involvuarve nuk eshte DRENICA !
Jeta Xjharra nuk ishte atje me armiqesu miqet ne mes veti ajo ishte per dicka tjeter !
Por ajo qe nuk eshte e hijshme eshte reagimi ndaj gjithe kesaj dhe futja e Drenices ne te njetin thes!
Dhe eshte detyre e Kryeministrit ,Kryeparlamentarit qe te bejne gjithecka qe kan mundesi ,kuptohet ,qe mos te luhet kjo loje izoluese ndaj Drenices!Sepse peshen e kesaj loje ne fund te fundit do e bartin ata e jo une edhe ti Lirik vellau!
Tash besoj qe i ke me te kjarat lojet e ketyre lojtareve te pa koncept loje!!!

lirik
19-06-09, 07:16
O Lirik vellau mos u ngut more burr !
Kur jan vra ne Gradice e Godanc per nje burim uji edhe policia edhe gjyqtaret edhe sherbtoret ne Drenas kan qen shqiptar!Edhe sot luhen loje te tilla dhe nga gjithe kjo del se ose Serbia luante atehere e edhe sot me neve ose neve luanim me veteveten .Dallimi eshte se atehere Serbia kishte mundesi por nuk kishte milioner kurse tash Serbia nuk ka mundesi por kemi milioner!!
Kurse per ngatrresen ne Skenderaj ajo eshte rast i izolum se asnjeri prej te involvuarve nuk eshte DRENICA !
Jeta Xjharra nuk ishte atje me armiqesu miqet ne mes veti ajo ishte per dicka tjeter !
Por ajo qe nuk eshte e hijshme eshte reagimi ndaj gjithe kesaj dhe futja e Drenices ne te njetin thes!
Dhe eshte detyre e Kryeministrit ,Kryeparlamentarit qe te bejne gjithecka qe kan mundesi ,kuptohet ,qe mos te luhet kjo loje izoluese ndaj Drenices!Sepse peshen e kesaj loje ne fund te fundit do e bartin ata e jo une edhe ti Lirik vellau!
Tash besoj qe i ke me te kjarat lojet e ketyre lojtareve te pa koncept loje!!!--------------------------------

neper odat dhe dasmat e ndejat neper drencė por jo vetem neper drenicė por kahdo kam shkuar ne kosovė ne fshatra e qytete dikurė ka pas mjaft njer qe me kan informuar per burimin e sherrit dhe jkush e ka luajtur rrolin e si e ka luajtur rrolim e mgatrreses fund e krye kush i nxitte veprimet-
pa mar para sysh se un ather nuk kisha mjete te duhura e nuk kisha aftesi financiare-
sepse sikur ti kisha kto do ti zbuloja te gjith ngatrrestart e njerzt e blerė prej udb s -
ne e dijm “neper fshatra se kush i nxiste sherret sepse fshataret kan ken intelegjenta mjaft qe te tregojn se kush e si kush me ken e kishte lidhjen por kishte edhe burime tjera te informacionit ne aktivistet politik te mjerė e te varfer qe ishim ne sherbim falas te popullit nuk financoheshim qe te mund te kishim ma shum fuqi per pengimin e agjentve qe demtonin interesat e koosves ndersa sa i perket aktivitetit kombtar ne sihim grup i dobt pa financa pa perkrahje ashtu siq jam edhe sot pa financa e pa perkrahje -
sepse ne nuk jem te aft te organizohemi ne at nivel te lart te vetedijes kombtare per mbrojtjen e interesave nacionale-
as kryemistri as ne shqiptart nuk kemi para te mjaftueshme per tu mbrojtur nga shkatrrimet nga mbrenda qe na i fusin te huajt-
pse nuk po arrijm te mbrohemi nga wehabizmi e rrymat tjera sepse irani ka ma shum pßare se na e rusija e ma leht deperton blen njerz ne atdhe gjithfar lloj manjaku mendjeleht e ben per vete sepse ai esht i varfer dhe bjen ne gracken e ati qe ka pare edhe pse mendoj se ka njerz shum me karakter e burra qe nuk ta shesin atdheun edhe me ja dhan krejt bankat botrore ka patriota te vetedisjhem por ka edhe te tillė qe per pak pare shet atdhe prandaj ne shqiptart duhet te kuptojm nji diqka si te varfer dhe te pa unitet asnjiher nuk do te arrijm te mbrohemi nga agjenturat sepse do te na i blejn njerzt ma pare-
ather ne mundoheshim ne baza vullneatre te krijom grup shqiptar prej patriotve ne sherbim te atdheut por ishim te dobt financiarisht pa mjete -

ky shans i erdhi ushtris qlirimtare ma vonė e cila u bė pastaj tmerri i spiunave por edhe ajo ra u shkatrrua sepse mbaroj lufta dhe organizimi-
shqiptart gjithqka e kan si mulliri me pus bejhn diqka shpejt dhe shpejt ju thehet vullneti nuk jan si gjermant qe punojn non stop pa ja nda nuk i ndahen punes asnjiher-
punojn qetė dhe ngadal nuk nguten por nuk i ndahen punes -
ndersa ne shqiptart ebejm nji punė te mir nji dit e nji vjet pastaj nuk punokjm se na bjen vullneti mandje thehemi shpejt dhe e kemi egoizmin te theksuar kemi te meta thehemi nuk jmei te qendrueshem nuk ja dijm rendesin atdheut
as peshen e vleren prandaj na shkelin leht e na perqajnė

lirik
19-06-09, 08:08
Kur disa njerz te qytetit tonė ather qe kishin nji far lidhje indirekte me grupin tonė-

SEPSE NE KEMI KEN NJA PES GJASHT GRUPE patriotike te lidhura ne qytet -
por jo shum mir te kordinuara e te lidhura si zakonisht dobt siq e kemi zanat ne shqiptart
pra ishim te lidhur dobt e pa mjete financiare
-
por gjithsesi te gjith atdhetar dhe te gjith patriot te brengosur thell per qeshtjen kombtare
te interesuar per qeshtjen kombtare -dhe ne nji far forme edhe aktivist politik

POR JO TE LIDHURA MIRė e si duhet NJERI ME TJETRIN -
disi si dobt ishim te lidhur -

SEPSE ILEGALITETI KISHTE DISA RREGULLA dhe besimi perhapej ngadal prej grupit ne grup e koha kalonte -

ne vitin 1978 me kujtohet nja pes a gjasht patriot te nji grupi e rrahen nji -spiun-

te policis ne qytetin ton ė -

ishte ky spiun qe punonte per policin e shtetit jugosllav -
ishte i poshter ku nuk shkon ma andej i pa skurpullt harambash idiot ngacmonte njerz pa faj rrahte shqiptar poshtronte provokonte planifikonte intriga dhe ngatrresa nder shqiptar dhe edhe vet merrte pjes ne rrahje e ngatrresa -gjithqka behej me dirigjimin epolicisė per ti hasmuar shqiptart ne mes vete kjo dihej deri sa ai ishte spiun dhe po vepronte me kto detyra -

ne qytetin tonė ky njihej si provokatorė dhe ngatrrestar ė-

ky kishte detyr me rrahė shqiptar-

me i poshtru -

ku do me ua thye vullnetin-mos me i lanė te qet njerzt dhe me grupu njerz e me ngatrru -
me fitme e intriga

me i ngatrru sa ma shum grupet e njerzve shqiptar ne qytet veprimtaria e tij shtrihej ne ato zona qe ishte teren jo i vogel-

dhe kishte detyr me grupu njerz shqiptar-

per ti hasmuar -

ne ket drejtim ka ken shum i suksesshem-

dome thėn shum i rrezikshem -
ky far spiuni kishte spiunuar nji grup patriotesh dhe kishte nxitur nji ngatrres te keqe ku vet ishte shkkatar dhe kishte marr pjes ne at ngatrres -
grupi i patriotve shqiptar te qytetit ton del nji dit dhe ja nxen priten kti spiunit -

situata u acarua aq shum sa qe deshten ta shkatrrojn krejt at spiun me nji dajak te rrahur qe aq shum i kriste dajaku sa qe e kishin pergjakur aq keq -

me kujtohet kur njeri prej tyre e nxori kaqaviden -
dhe deshti ta mbys spiunin dhe e goditi ne ballė me kaqvidė ku gjaku i shkonte pastaj -
pastaj nji tjete r atdhetarė e goditi spiunin e policis jugosllave -

ket far bagle shqipfols me nder me than ė e goditi me boks hekuri dhembve -

dhe ja theu dhembet -

sepse spiuni u kishte borgj atyre-

ua kishte bė nji spiunim e skandal ngatrrese -
dhe kishte nxitur disa rrahje te kqia e perqarje ku nji person ishte lenduar keq dhe po rrinte ne spital per ket shkak -


ai spiun kishte spiunuar shum njerz-
dhe tash ma dihej hapur se ishte spiun i policis -

ai edhe grupin ton e ka spiunuar ka qen shum i ndyrė e i rrezikshem ai spiun -

dhe kishte fut shum rrahje e ngatrresaa te kqija nder shqiptarė-

kishte nxitur shum te kqia e ngatrresa ne qytet-

ishte bė i pa durueshem-

por vertet ishte spiun i policisė
ket e kishim marr vesh e kemi kuptu edhe ma heret sepse edhe grupin ton e ka spiunuar -

un isha nja shtat tet metra ne distancė nga vendi ku po e rrahte grupi patriotik spiunin -

aq pa mshirshem -

sa qe thash se do ta mbysin -

nga aty jo larg vendit po vrojtoja -

duke e pa se si i binin spiunit -

por sa qel e mshel syt me shpejtesi dy agjent dhe njio pollic civil dhe tjetri agjent civil e moren nen mbrojtje spiunin e tyre -
dhe ua hoqen nga dora spiunin grupit patriotik qe po e rrahte e ja nxoren krejt flokt prej kreje -
e perplasnin per toke me shkelma

grupi patriotik i cili po e rrahte mizorisht spiunin shqipfols njeriun qenje te ndyr ne qytetin tonė qe merrte njerz ne qafė me poshtersi ra e gjithfar metoda -


ata policet agjent civil kishin pas ken aty jo larg dhe erdhen -

i kercnoheshin grupit patriotik dhe ju than qe te ndalin dajakun -

por ata disa te grupit akoma i bjernin spiunit grushta e shkelma -

fytyra ju aj spiunit as nuk njihej ma se ishte njeri-


ndersa agjentet civil -dhe po ia tregonin grupit dokumentin e policis -
dhe ju bertisinin q e te ndalnin dajakun
-ky esht njeri i joni ju than ne jemi shteti ndaluni boll-

i than grupit patriotik dhe policet agjent civil dhe i nxoren revolet -

ather grupi u ndal dhe nuk e godiste ma spiunin -


dhe i than grupit mos e prekni ma ky esht njeri i joni se do te pergjegjeni -


te dy si agjenti si polici i kishin duart te gatshme ne pistoleta-

ne gatishmeri per ta mbrojtur spiunin e tyre -dhe po e mbronin spiunin e pergjakur -


spiuni pastaj ne nervozė e siper i qiti vet disa te zeza i tha disa fjalė -

dhe ju tha atyre te grupit -

do te pendoheni per ket-

sa te jemi ne gjall ner t e marshall tites-e te hyqymetit

fjalen e kishte per titon presidentin e athershem jugosllav -


ne te marshall tites-

ju klysht e ballistave nuk do te keni vend ne jugosllavi -


ju vend ktu s keni me pas-

shkoni n shqipni ju tha grupit -


por grupi i than spiunint as ti nuk ke me pas vend ktu shko n serbi -nuk ua harroj ket jo mos kujtoni ju tha spiuni-


shtrejt do ta paguani -

pushka top tu bėft i tha grupi patriotik -


por grupi qe u hakmorr mbi spiunin e pergjaku dhe e lendoj keq -

ia kan thye dhembet e sakatosė ne krejt trupin -

grupi ishin aq te rrezikshem-

sa qe vetem nese vinin njiqind polic se nuk qitej ne krye me ta-


agjentet e diten ket-

dhe hyn ne nji kerr makinė e derguan spiunin e tyre ne spital-


keshtu silleshin disa ngjarje ne ato vite te perqarjeve te provokimeve dhe ngatrresave ne mes te shqiptarve -

ku udb ja e ish jugosllavis nxiste sherre nder shqiptar per ngatrresa -
ne m,es te shqiptarve ne menyr qe ti hasmonte gjithqka behej nga dora e zgjatur e beogradit -

Dani11
19-06-09, 08:18
O lene Jeta Xharren se ajo hala nuk u qu prej gjumit, nuk qohet ajo kaq heret.
A ka zbulu hala naj sen Expresi a jo? Valla nime Expresi edhe Hashimi me Compani si CIA jon, po mundohen me u ba heronj me rrena.
Tane Shqiptaret e dime dhe e kemi pa qe Jeta Xharra i ka kritiku te gjitha komunat e kosoves, aty ku i ka gjete gabim.A ju kujtohet kandidatet e partive te kosoves i pytke a e ke pagu rrymen?
Po tani kur ne Drenice jua zbuloi marren po ju dhem shum Hashimit me shoke dhe po e quajn Jeta Xharren udbashe.
Eu luja Hashim aga luja, se ishe kane e hajt.

lirik
19-06-09, 08:22
gjėrat nuk ishin aq te thjeshta ka pas shum nxitje nga peshperimat vesh me vesh
dhe duart e zgjatura te hafijeve kan ba punen e tyre ne kosovė ku kan fut mjaft intriga e perqarje -
ne mes te shqiptarve dhe kjo dihet edhe sot grupimet dhe perqarjet edhe sot nuk jan te rastit ka shum individ te dirigjuar nga dikush qe provon
me perqarje klanore e krahinore

Kaqanikasja
19-06-09, 14:55
....... ohohoho, hahahaha, .... nuk po e zgjas kete muhabet ma shume, ....

Jo urdhero pse te mos zgjatet ky muhabet ate qka e the vet kurgjo nuk shtova as nuk hjeka.

lirik
19-06-09, 15:09
ajo qe me erdhi keq ma se teoermi ishte se pse ka ngacmuar ne nji lidhje zingjirore e cilA nese fillon me u prish mund te hyjn shum te kqia aty -
dhe me erdhi keq pse ka prek pikrisht aty nuk nuk duhet te lidhjet ne mes te dhendrrit vllaut e motres -
sa per qellimet partiake dhe propaganden partiake ajo duhet te behet ndryshe me forma tjera elektorale -por jo me kso far ngacmimeshe provokimesh te pa hijshme ku nuk duhet -
ka forma tjera te qellimeve partiake apo sukseseve te elektoratit -

dhe kjo formė e ndyr nuk me ka pelqye kjo lloj hilje e ksaj gazetarje -un nuk i dua njerzit qe fillojn sherre e ngtarresa - e qe nxisin hasmeri ne mes te shqiptarve-
elektorati zgjedhjet duhet te ken fakte ndershmeri bindje civilizim duhet te ken natyrė vllazrore -
pamvarsisht s e shqiptart mund te jen ne parti te ndryshme ata atdheun kombin dhe shum interesa tjera i kan te perbashkta -
per shkak te partive e bindjeve partiake shqiptart nuk mund ti kapin pushkt e te vrasin njeri tjetrin-prandaj duhet te kuptohet kjo ne popull-
gjithqka shkon me bindje fakte e me vota kush fiton fiton me vota te lira nese fiton le ti urohet fitorja kush do qoft ai e qfar partije shqiptare qoft ajo-
nese populli shqiptar ja jep votat dhe nese mendohet se ma e mir esht ajo parti urime i qoft fitorja -
me te dy duart le ta merr e le ta gzoj fitoren -
por keto loj intrigash me i nxit miqt e nji shpije ne sherr ne mes vete kjo esht ligsi sepse nuk esht kjo ne traditen tonė kombtare ksoj lloj sjelljes jan te pa fisme te pa ndershme

Arkza
19-06-09, 16:25
Mua me pelqen per qdo femre qe ka Guxim , vendosmeri e qe eshte teje e zgjuar por me kete desha te them se Jeta po mundohet shume me i jep Vetit Zor qe te jet me e guximshja ne Kosove por jo ja shume larg si punon aq sa duhet truri e kesaj qe llomat kot se koti , e Tepron shum ne qdo aspakt mendon se kjo ja arrin sukses ne qdo drejtim por gabon ketu shume kjo !

fadil
19-06-09, 16:27
Pershendetje:

edhe BIA e Serbis eshte me jeta Xharren dhe edhe ajo e perkrah si financiarisht ashtu edhe me informacione te blera me pare.

Makresh
19-06-09, 16:28
Jeta Abazi mbrem pyet nje adoleshente te shkelqyer nese kupton fjalen "intervenim" ? Ajo ju pergjigjet shqip dhe me te drejt qe JO !?

Fjala intervenim rrjedhe nga gjuha frenge qe ka per kuptim : Ndėrhyrje ne gjuhen shqipe !

Me kete, e keshilloj zonjushen Abazi qe mos te leshoj me pyetje budallakishi !?! Se nuk duket fare e zgjuar keshtu.

Fshatari
19-06-09, 16:34
Jeta Abazi mbrem pyet nje adoleshente te shkelqyer nese kupton fjalen "intervenim" ? Ajo ju pergjigjet shqip dhe me te drejt qe JO !?

Fjala intervenim rrjedhe nga gjuha frenge qe ka per kuptim : Ndėrhyrje ne gjuhen shqipe !

Me kete, e keshilloj zonjushen Abazi qe mos te leshoj me pyetje budallakishi !?! Se nuk duket fare e zgjuar keshtu.

Si prof i frėngjishtes(i kam nja 4 mastera e edhe ma shume se master, krejt t'kryeme ne universitete franceze)ia kisha dhane 20 asaj vashes se zgjueme(Kosova ka rinine shume inteligjente); edhe ty 20 per kete verejtje kaq te goditun!

fadil
19-06-09, 16:36
Pershendetje:

Gazetaret duhet ta ken lirin e shprehjes kur ata hetojn dhe mbledhin fakte per tema te caktuara qe te dalin para opinionin me ato fakte gazetareske, por gazetaret nuk kan te drejt vetem pse jan gazetar te shpifin gjithqka dhe te etiketojn gjithqka, sepse gazetar te till siq eshte edhe Jeta Xharra ia humbin prestigjin gazetaris profesionale dhe te ndershme.

dhe cili do gazetar qe trillon gjera apo i nxjerr nga fantazmat e tij ose saje ai duhet te kundershtohet, dhe duhet te kerkohet nga televizioni ose gazeta qe ta perjashtoj definitivisht nga mediumi ne te cilin punon sepse mese vazhdon ta mbaj ne redaksi ajo redaksi nuk ka mundesi ta fitoj besimin e popullit dhe fjala te cilen e shkruan ose e lexon te kete pesh tek populli te cilit i raporton.

Dani11
19-06-09, 16:37
Pershendetje:

edhe BIA e Serbis eshte me jeta Xharren dhe edhe ajo e perkrah si financiarisht ashtu edhe me informacione te blera me pare.

mire e ke Fadil kjo Jeta Xharra shume e poshter, nuk ka respekt per askend vetem pyet pa lidhje e lshon fjalen si "lopa baglen".As nuk ka respekt per moshe as per gjini,as per parti e politikan.Kjo eshte dasht me ua mlu marren atje ne Drenic ku sundoni ju, nuk eshte dasht me ua qit faqen e zeze. Vetem se edhe ju jeni duke e sha e nuk po i leni gja pa than, ani edhe udbashe hahaha.. hallal ju koft.

Guri i madh
19-06-09, 16:38
jeta xharra e ka trgue vetem 50/% te vertetes ne komunen e skenderajt se edhe ma e rend esht jeta ne ket komun ,nga kta hashimistat e lushtakt


jeta e ka perkrahjen e shumices ne kosov

Makresh
19-06-09, 16:41
Si prof i frėngjishtes(i kam nja 4 mastera e edhe ma shume se master, krejt t'kryeme ne universitete franceze)ia kisha dhane 20 asaj vashes se zgjueme(Kosova ka rinine shume inteligjente); edhe ty 20 per kete verejtje kaq te goditun!


Nese rinia shqiptare arrin vetem 1/10 te intelegjences tuaj, per kombin do te ishte nje sukses gjigantesk !
Komplimente et merci au nom de la patrie :smile:

Guri i madh
19-06-09, 16:45
Jeta Abazi mbrem pyet nje adoleshente te shkelqyer nese kupton fjalen "intervenim" ? Ajo ju pergjigjet shqip dhe me te drejt qe JO !?

Fjala intervenim rrjedhe nga gjuha frenge qe ka per kuptim : Ndėrhyrje ne gjuhen shqipe !

Me kete, e keshilloj zonjushen Abazi qe mos te leshoj me pyetje budallakishi !?! Se nuk duket fare e zgjuar keshtu.
ev po vrejtje e madhe kjo vrejtje e juaj e mbulon turpin e hashim thaqit e sami lushtakut

Makresh
19-06-09, 16:47
ev po vrejtje e madhe kjo vrejtje e juaj e mbulon turpin e hashim thaqit e sami lushtakut


Hashimi s'ka lidhje ketu, kurse Sami Leshtaku ?! ..eshte qeshtja ne fjal !

Guri i madh
19-06-09, 16:50
Hashimi s'ka lidhje ketu, kurse Sami Leshtaku ?! ..eshte qeshtja ne fjal !
te gjith jan te njejt njerz qe jan pasurue nga parat qe i kemi dergue per luft ,te gjith jan hajna plaqkasha ozurpator dhe kriminela


per kto ka fakte e argumente po pa u burgos sheremet ahmeti nuk munden me u zbulue do me than pengohen hetimet

Makresh
19-06-09, 16:53
te gjith jan te njejt njerz qe jan pasurue nga parat qe i kemi dergue per luft ,te gjith jan hajna plaqkasha ozurpator dhe kriminela


per kto ka fakte e argumente po pa u burgos sheremet ahmeti nuk munden me u zbulue do me than pengohen hetimet

Po at here duhet zbuluar n'detale, dhe detalet zbulohen para gjykatesit. E perderisa Samiu nuk akuzohet dhe vetem perfolet, at here ne po humbim kohen kot me thashe-e-theme.

Guri i madh
19-06-09, 16:58
Po at here duhet zbuluar n'detale, dhe detalet zbulohen para gjykatesit. E perderisa Samiu nuk akuzohet dhe vetem perfolet, at here ne po humbim kohen kot me thashe-e-theme.po mir e kie kohen po e humbim per ata kena mbet te vetmit po liberalizim te vizavepo vet fakti i zhdukjes se 50 kg drog tregon se e kena nji qeveri kriminale te instaluar ne kosov nga HAVIR SOLLANA e nuk presim se perfaqsust e tyre neper komuna jan pingamera


po hajna e kriminela

jadore
19-06-09, 18:52
Mua me pelqen per qdo femre qe ka Guxim , vendosmeri e qe eshte teje e zgjuar por me kete desha te them se Jeta po mundohet shume me i jep Vetit Zor qe te jet me e guximshja ne Kosove por jo ja shume larg si punon aq sa duhet truri e kesaj qe llomat kot se koti , e Tepron shum ne qdo aspakt mendon se kjo ja arrin sukses ne qdo drejtim por gabon ketu shume kjo !

i goditur ky koment i Arkezes ,

sllogan

Jeta mbledhi qaklat e shko ku ishe me heret , besom qe nuk ja vlen Jeta ....nuk ke se per ke...!!!

Fshatari
19-06-09, 18:56
po mir e kie kohen po e humbim per ata kena mbet te vetmit po liberalizim te vizavepo vet fakti i zhdukjes se 50 kg drog tregon se e kena nji qeveri kriminale te instaluar ne kosov nga HAVIR SOLLANA e nuk presim se perfaqsust e tyre neper komuna jan pingamera


po hajna e kriminela
Po me doket ja paske shtue pak peshen se nuk jane 50 kg. Une i kam pague veē 42 kg per konsumim personal...!lol

Fshatari
19-06-09, 18:58
po mir e kie kohen po e humbim per ata kena mbet te vetmit po liberalizim te vizavepo vet fakti i zhdukjes se 50 kg drog tregon se e kena nji qeveri kriminale te instaluar ne kosov nga HAVIR SOLLANA e nuk presim se perfaqsust e tyre neper komuna jan pingamera


po hajna e kriminela
Po ky fare instaluesi i qeverise, ēfare burri duhet te jete vete ?!
Ne Biblen shenjte shkruen diku se "...krijesa i gjason krijuesit..."!

Kaqanikasja
19-06-09, 22:18
Jeta nuk jemi me ty:frown:

I_Dehuri
20-06-09, 00:25
kush ma vjedhi miellin ne magje bre , tha ni dit nana plak po qeverija po kush

drogen e kan marr se krize e mundet edhe ma krize mu ba e skena para me e ble e qe besa pse me ble kur kemi boll pa pare

I_Dehuri
20-06-09, 00:27
Jeta nuk jemi me ty:frown:


zemer au lodhe hiq sonte sa euro i bane pune??????

Kaqanikasja
20-06-09, 08:43
zemer au lodhe hiq sonte sa euro i bane pune??????

Kete fjalen e pare qe e ke thene nqs bon ta largosh e sa euro i boj un ne pun i boj ato qe me takojn ne fund te muajit sikur gjith qe i marrin ok...

realisti64
20-06-09, 10:25
Mendoj se Jeta aspiron teper pavarsisht qe ka shume sende pozitive ne gazetarine hulumtuese te saj.
Ai qe e kish hap kete teme i pati shume kish perzii per vrasjet ne skenderaj e sende:Po ti parashtroj do pyetje te shkurta une ty qe e ke hap temen

Pse pshtoi veq gani geci ne ate "aksion"?merr masa pak ma afer edhe e sheh se shum plumba nga xhipi ku kane qen ata jane dal prej se mbrendshmi.Pyete gani gecin e nashta te tregon si ka pas mundsi me ndodh ajo se policia jone nuk guxojn me kallzu.

Sa per Sami Lushtakun nuk e kam ndermend me mbrojt, le te mbron veten,ama mendimi qe e ka shfaq ne Info press u kan i tij e jo i qeverise, pse po i ngatrron me qellim sendet??

Nostalgjia per marshall titon nuk ju len pa u kap per Enver Hoxhes,provat kunder tij ju doken si alibi per ta perligjur titizmin e felliqur qe keni kultivu ju apo prinderit e juv.

Ndersa ky i dehuri mundohet me mbrojt dikan duke fy nje moter tonenqe mendon ndryshe(Kaqanikasen).

Ju te mbroni dikan!????

Nuk jeni as qe e mbroni jeten as kerkan,po jeni veq me shkretu kunder Drenices.

Problemi Lushtaku-Xharra le te zdjidhet ne mes tyre e mos folni me hamendje!

realisti64
20-06-09, 10:25
Mendoj se Jeta aspiron teper pavarsisht qe ka shume sende pozitive ne gazetarine hulumtuese te saj.
Ai qe e kish hap kete teme i pati shume kish perzii per vrasjet ne skenderaj e sende:Po ti parashtroj do pyetje te shkurta une ty qe e ke hap temen

Pse pshtoi veq gani geci ne ate "aksion"?merr masa pak ma afer edhe e sheh se shum plumba nga xhipi ku kane qen ata jane dal prej se mbrendshmi.Pyete gani gecin e nashta te tregon si ka pas mundsi me ndodh ajo se policia jone nuk guxojn me kallzu.

Sa per Sami Lushtakun nuk e kam ndermend me mbrojt, le te mbron veten,ama mendimi qe e ka shfaq ne Info press u kan i tij e jo i qeverise, pse po i ngatrron me qellim sendet??

Nostalgjia per marshall titon nuk ju len pa u kap per Enver Hoxhes,provat kunder tij ju doken si alibi per ta perligjur titizmin e felliqur qe keni kultivu ju apo prinderit e juv.

Ndersa ky i dehuri mundohet me mbrojt dikan duke fy nje moter tonenqe mendon ndryshe(Kaqanikasen).

Ju te mbroni dikan!????

Nuk jeni as qe e mbroni jeten as kerkan,po jeni veq me shkretu kunder Drenices.

Problemi Lushtaku-Xharra le te zdjidhet ne mes tyre e mos folni me hamendje!

Kaqanikasja
20-06-09, 10:30
[quote=realisti64]Mendoj se Jeta aspiron teper pavarsisht qe ka shume sende pozitive ne gazetarine hulumtuese te saj.
Ai qe e kish hap kete teme i pati shume kish perzii per vrasjet ne skenderaj e sende:Po ti parashtroj do pyetje te shkurta une ty qe e ke hap temen

Pse pshtoi veq gani geci ne ate "aksion"?merr masa pak ma afer edhe e sheh se shum plumba nga xhipi ku kane qen ata jane dal prej se mbrendshmi.Pyete gani gecin e nashta te tregon si ka pas mundsi me ndodh ajo se policia jone nuk guxojn me kallzu.

Sa per Sami Lushtakun nuk e kam ndermend me mbrojt, le te mbron veten,ama mendimi qe e ka shfaq ne Info press u kan i tij e jo i qeverise, pse po i ngatrron me qellim sendet??

Nostalgjia per marshall titon nuk ju len pa u kap per Enver Hoxhes,provat kunder tij ju doken si alibi per ta perligjur titizmin e felliqur qe keni kultivu ju apo prinderit e juv.

Ndersa ky i dehuri mundohet me mbrojt dikan duke fy nje moter tonenqe mendon ndryshe(Kaqanikasen).

Ju te mbroni dikan!????

Nuk jeni as qe e mbroni jeten as kerkan,po jeni veq me shkretu kunder Drenices.

Problemi Lushtaku-Xharra le te zdjidhet ne mes tyre e mos folni me hamendje![/quo


:wink: :smile:

realisti64
20-06-09, 10:35
P.S.kaqanikase e Idriz seferit mos lesho pe ahahahhahahahaha ;)

Kaqanikasja
20-06-09, 10:39
P.S.kaqanikase e Idriz seferit mos lesho pe ahahahhahahahaha ;)

Po me vjen keq prej disave ketu qe po flasin se Realiteti dhemb qdoher e nuk po pajtohen me realitetin se si eshte....

Shqipria e Bashkuar
20-06-09, 11:06
Shumica prej tyre , baballaret , vellezerit , nenat , jan betu para Enver Hoxhes me 11 Prill 1985 kur ai vetem vdic , se amanetin e tij qe ai e la do te luftojn deri ne vdekje kunder Shqiptarve te vertet. Un nuk habitem me gjeneratat e vjetera po habitem me keta te rejat si eshte e mundur qe edhe keta me u infektu me kete virus te fellqit Enverist?

Ne shkrimin tim shum mire kam cek se ai qe lufton krimin ai do te jet krimineli me i madh qe do ta quajn vet pushtetaret! Ose ndonje dite do ta vrasin fare.


E Kaqanikasja , shfletuesi , ende mbajn foton e Xhaxhit Enver ne krye te vendit , e cdo mengjes ja puthin foton e i perkulen se po e kryejn me shum sukses luften kunder fjales se lire , luften kunder Jetes.

Mallkuar qofshin gjith ata qe luftojn kunder Shqiptarit.

edhe un e mbaj edhe vetem per nje gje e kam desht dhe e dua xhaxhin ai i ka treguar ketij populli se mundem te jetojm edhe pa krishtin e vatikanit edhe pa muhamedin e arabis mundem te jetojm me vetveten duke e respektuar njani tjetrin e jo duke e respektuar jezusin e muhamedin

Kaqanikasja
20-06-09, 11:07
edhe un e mbaj edhe vetem per nje gje e kam desht dhe e dua xhaxhin ai i ka treguar ketij populli se mundem te jetojm edhe pa krishtin e vatikanit edhe pa muhamedin e arabis mundem te jetojm me vetveten duke e respektuar njani tjetrin e jo duke e respektuar jezusin e muhamedin

I Nderuar ketu eshte problemi qe ne nuk kemi respect ndaj njeri tjeterit e leje ma diqka me shum...

uck_aksh
20-06-09, 11:13
I Nderuar ketu eshte problemi qe ne nuk kemi respect ndaj njeri tjeterit e leje ma diqka me shum...

po ajo e ka profesion at ti nese je i pafajshem deshmoje

Kaqanikasja
20-06-09, 11:15
po ajo e ka profesion at ti nese je i pafajshem deshmoje


Faji gjithmon jet JETIM!

GjIlAnAsI_cSi
20-06-09, 20:44
Emri Postime
Kaqanikasja 13

Meqe qenka femer , tu kisha lut , ti kapesh plackat e te kalosh ka nenforumi "Kafja" se tema ka te boj komplet me dicka tjeter , aspak s'ka te boj me perrallat e juve qe na debatoni per asgje hic. Ktu behet fjal per fjalen e lire ne Kosov , do te thot Jeta dhe shum gazetar te tjere te jen te lire te paraqesin punen e qeveris dhe kryetareve te komunave pra atyre qe qytetaret e kosoves ja u besuan voten dhe i vun ne krye te vendit , ju lutem po jau hap edhe nje tem tjeter ke kafja e forumit ene knaquni e rriteni postimet , skeni nevoj ti flliqeni temat me lloj lloj postimesh qe skan te bojn fare me temen.

Edhe njeher theksoj , largohuni nga chit-chatet ne temat serioze qe duhet lexuar edhe qytetaret e tjere , duhet mesuar qe ne te ardhmen te mendohen me shum kujt me ja hedh voten!

Pra ju lutem largohuni nga kjo tem meqe nuk keni fjal te tjera per te shtu per problemin e gazetaris ne Kosov.

Gjith te mirat.

Kaqanikasja
20-06-09, 21:32
Emri Postime
Kaqanikasja

Meqe qenka femer , tu kisha lut , ti kapesh plackat e te kalosh ka nenforumi "Kafja" se tema ka te boj komplet me dicka tjeter , aspak s'ka te boj me perrallat e juve qe na debatoni per asgje hic. Ktu behet fjal per fjalen e lire ne Kosov , do te thot Jeta dhe shum gazetar te tjere te jen te lire te paraqesin punen e qeveris dhe kryetareve te komunave pra atyre qe qytetaret e kosoves ja u besuan voten dhe i vun ne krye te vendit , ju lutem po jau hap edhe nje tem tjeter ke kafja e forumit ene knaquni e rriteni postimet , skeni nevoj ti flliqeni temat me lloj lloj postimesh qe skan te bojn fare me temen.

Edhe njeher theksoj , largohuni nga chit-chatet ne temat serioze qe duhet lexuar edhe qytetaret e tjere , duhet mesuar qe ne te ardhmen te mendohen me shum kujt me ja hedh voten!

Pra ju lutem largohuni nga kjo tem meqe nuk keni fjal te tjera per te shtu per problemin e gazetaris ne Kosov.

Gjith te mirat.

Flm i nderuar per kete shkrim po te permiresova ne nikun tim se nuk jam kaqanikasja 13 po vetem kaqanikasja, po nje gje qe sju konvenon ju ateher mundeni edhe te mos pergjigjeni se qka shkruaj un e qka boj un ty ska qka te intereson se ju jeni ay qe spo leni me u shpreh lirshem se un nuk di se qka kam fol jashte kesaj teme e neqoftes e eke fjalen per keto dy postimet e fundit kan qene vetem pergjigjje te forumistave ketu...
e ju vazhdoni kqyrni punet e juaja e nqs te pelqen te kthesh pergjigjje mir nqs jo vazhdoni em ato postime e juaja qe ti po i quan me vend se edhe ndoshta dikut tjeter postime e tua nuk i pelqejn e nuk e ke ate te drejt ti te kritkosh dikend edhe te ishin kritika me vend krejt ok eshte ama shum kritik e pa baze e pa vend ke kjo, apo vetem pse jemi femra dhe naj mohoni te drejten e te shprehurit e tani ju po me flisni per te drejten e fjales se lir eiiiiiiiiiiiii

Dani11
20-06-09, 21:45
Kaqanikeqja ktynehere ne Ode nuk kan nejte fmija se ma me fol hiq se hiq.

Kaqanikasja
20-06-09, 21:49
Kaqanikeqja ktynehere ne Ode nuk kan nejte fmija se ma me fol hiq se hiq.

Hahha Kaqanikasja ...

Nqs ju i thoni vehtes ashtu sikur me quajte mua ateher krejt ok eshte edhe per mua me vjen keq

realisti64
20-06-09, 22:10
Qe mbrojtesit i Jeta Xharres, proklamojne lirine e fjales e ne thelb tregojne "demokracine" e tyre.S'kam koment!!!

EDHE JETA XHARRA ESHTE FEMER ZOTERINJ "DEMOKRAT"!

Dani11
20-06-09, 23:04
Jeta Xharra nuk i ka 14 vjet Zotri Socialist, fmija duhet te mirren me lojra e mesime, jo me problemet e te rriturve.

krijuesiii
20-06-09, 23:41
...po ku ka ma budallaki se me u marre kaq shume me nje si jeta zharren po ajo gazetare eshte e ka punen e saj gazetaret jane si zagarte ku tja nijne eren naj lajmi, a naj rrene mule...

...une kam respekte per te edhe per gazetaret tjere, por ajo ne te vertet dhe realitet eshte shume primitive, i ka aftesite mendore te kufizuar dhe e kisha bo gazetare te horoskopit nashta i kish shkue ma mire, se qate punen qe e bane i ka haram paret e popullit qe i merr rroge, se nuk ka kapacitet gazetareske dhe nuk permbushe as mjaftushem misioni e nje emisioni qe ajo drejton...

tungiii

Uragani_99
21-06-09, 00:23
Jeta Xharra,pseudo - gazetare ,asgje me shume dhe as me pak.Hmmmmmmmmmmmmm. No coment.........................

Kaqanikasja
21-06-09, 16:13
Jeta Xharra nuk i ka 14 vjet Zotri Socialist, fmija duhet te mirren me lojra e mesime, jo me problemet e te rriturve.

Nuk e di per kend po mendon qe i ka 14 vjet gabim je shum zoterote kthjellu

Fshatari
21-06-09, 16:20
Nuk e di per kend po mendon qe i ka 14 vjet gabim je shum zoterote kthjellu
Nime, sa vjet i pate ti kaqanikase se kam probleme me kujtesen kohet e fundit!
Tregom qatje ne MP se kujt nuk i kallexoj; jam shume njeri diskret! lol

NDRECA
21-06-09, 16:28
Vetėm Beogradi dhe Jeta Xharra nuk i kanė dėnuar vrasjet e gazetarėve nė Kosovė?!

Nefail MALIQI
Liria e shtypit pas Pavarėsisė, sipas FIJ-it dhe RSF-sė
Jemi dėshmitar se gazetarėt dhe shtypi shqiptar nė Kosovėn e pasluftės, pėrkundėr prezencės sė UNMIK-ut, ballafaqohej me shumė telashe tė natyrave tė ndryshme, nga censura deri tek ekzekutimet e gazetarėve shqiptarė, situatė kjo e cila shumė pak e dallonte nga ajo e regjimit tė diktatorit Milosheviq. Mjafton tė pėrkujtojmė vrasjet e katėr gazetarėve dhe bashkėpunėtorėve tė gazetės "Bota sot" (Bekim Kastrati, Bardhyl Ajeti, Enver Maloku dhe Xhemail Mustafa) e mos tė flasim pėr kėrcėnime e dėnime tė tjera arbitrare.
FIJ dhe Reporters Sans Frontieres kėrkojnė nga EULEX-i kapjen e vrasėsve tė gazetarėve
“Gazetaria dhe shtypi nė Kosovė janė nė rrugė tė mbarė dhe ėshtė shėnuar progres i duhur si nė profesionalizėm ashtu edhe nė mospengimin e gazetarėve nė ushtrim tė detyrės sė tyre”, kanė deklaruar sekretari i pėrgjithshėm i Reporters Sans Frontieres (RSF-sė) dhe pėrgjegjėsit e tjerė tė kėtij asociacioni nė intervistėn e fundit pėr gazetėn tonė.
Kėto fjalė i dėshmon edhe z.Oliver Money-Kyrle nga IFJ (Federata Ndėrkombėtare e Gazetarėve), se qė nga vrasja e fundit e gazetarit tė "Botės sot" Bardhyl Ajetit (mė 25 qershor 2005) e deri mė sot nuk ka pasur asnjė vrasje apo kėrcėnim serioz nė adresė tė shtypit apo gazetarėve nė Kosovė, bashkė me tė as gjobitje e dėnime arbitrare pėrveē dėnimit tė fundit ndaj Baton Haxhiut nga TPI-ja, i akuzuar nga Haga pėr spekulime. Ndėrkaq, z. Olivier Basile, pėrgjegjės i "Reporters Sans Frontieres", pėr Evropė, i cili shpreh keqardhje rreth aferės sė Jeta Xharrės nė Kosovė, shprehet: "Gazetaria nė Kosovė, pėr dallim nga vitet e para tė pasluftės, tash sė fundi ėshtė nė rrugė tė mbarė, sepse nuk ka ndodhur asnjė vrasje viteve tė fundit."
Kur ėshtė fjala pėr vrasjet e gazetarėve nė Kosovė, ish-kryeadministratori i OKB-sė, Soren Petersen, kishte kėrkuar nga UNMIK-u tė zbulohen kriminelėt qė vranė gazetarin Bardhyl Ajeti, por nga UNMIK-u ende s'ka asgjė tė re, pos deklaratave!
Jemi dėshmitarė se sikur institucionet e Kosovės ashtu edhe ato botėrore kishin pranuar njė realitet se "status quoja" pėr grupet kriminale nė Kosovėn e para 17 shkurtit 2008, ishte njė parajsė. Nėse flasim vėrtet pėr gazetarėt e rrezikuar nė Kosovė, njė situatė e atillė nė vendin tonė ka qenė nė vitet e para tė pasluftės, kur nė Kosovė ende vepronin agjenturat serbe, nė rajon vepronin grupe kriminale dhe mafia multietnike.
Por, pas pavarėsisė sė Kosovės fatmirėsisht nuk ka pasur asnjė vrasje apo kėrcėnim serioz nė Kosovė ndaj gazetarėve apo redaksive, pėrveē ndonjė kėrcėnimi aty-kėtu oral. Lidhur me kėtė pėrfaqėsuesit e "Reportres Sans Fronntieres" nė Paris dhe Federata Ndėrkombėtare e Gazetarėve (FIJ) me seli nė Bruksel, sot i deklaruan gazetės sonė se prioritet dhe shqetėsues nė raportet e tyre vjetore janė vrasjet e gazetarėve, burgosja apo atentatet e gazetarėve nė botė, duke pėrshirė kėtu edhe Kosovėn. Sipas tyre kėrcėnimet ndaj gazetarėve, siē dihet, si nė Kosovė edhe nė shumė vende tė botės tashmė sikur janė bėrė tė pėrditshme dhe njė fenomen i zakonshėm.

Mė e shtrenjtė kamera e pathyer e Jeta Xharrės se gjaku i Drenicės apo gjaku i gazetarėve

Duke pėrjashtuar aferėn ndėrmjet Xharrės dhe “InfoPress”-it, pas deklaratave tė z. Sami Lushtakut, reagimi i parė pėr "kėrcėnimet" ndaj Jeta Xharrės, sepse paska tentuar dikush t'ia thyejė kamerėn e kompanisė sė saj, na ra nė sy njė reagim nė faqen e internetit nė gjuhėn frėnge (www.kosovojeserbija.com), ku shprehet keqardhje pėr skandalin qė i paska ndodhur Jeta Xharrės nė Kosovė. Nė kėtė njoftim nga Beogradi, duke e ēmuar lart aktivitetin e saj, shkruan se pas pavarėsisė sė Kosovės, gazetarėt janė mė tė kėrcėnuar. Madje sipas kėsaj agjencie serbe "kosovojeserbija" sulmet ndaj kėsaj gazetareje tė RTK-sė vijnė pasi "gazetarja Jeta Xharra nė njė emision kontrovers tė RTK-sė kishte dėnuar ashpėr korrupsionin dhe mafian politike nė Kosovė "(La journaliste Jeta Xharra, qui anime une émission ą controverse sur la chaine albanaise du Kosovo RTK...Elle dénonce les problčmes du Kosovo comme la corruption, les politiciens mafieux)”.
Dhe pėr ēudi ēfarė koincidence, afera me gazetaren e RTK-sė del nė shesh mu nė ato ditė kur polica e Kosovės arreston dy serbė, agjentė tė shėrbimeve sekrete serbe, tė cilėt kishin "zbuluar" trafikun e organeve tė serbėve nė Kosovė?! Ditėve tė fundit nė disa gazeta, jo vetėm serbe, por edhe nė Kosovė, hasim nė tituj sensacionalė e prononcime se pas Pavarėsisė sė Kosovės, rajoni ballafaqohet me probleme jo vetėm politike dhe ekonomike, por edhe nė sfera tė tjera, duke pėrfshirė kėtu edhe atė tė lirisė sė shtypit. Tė gjitha kėto shkrime i pėrngjajnė mė shumė njė propagande tė llojit tė vet, dihet qartė pse bėhet kjo, me qėllim tė komprometimit tė Kosovės dhe imazhit tė saj tė arritur viteve tė fundit, sidomos pas pavarėsisė sė saj, kur vendi ynė po ecėn sigurt drejt integrimeve nė instancat mė tė larta ndėrkombėtare.
"Sipas drejtueses sė emisionit Jeta Xharra, debati nė fjalė kishte pėr qėllim nxjerrjen nė dritė tė disa fakteve se gazetarėt nuk janė tė lirė tė bėjnė punėn e tyre. Dhe pėr t'u vėrtetuar kjo, nė kuadėr tė emisionit, u transmetua materiali ku ekipit tė emisionit "Jeta nė Kosovė" nė komunėn e Skenderajt, ndėrsa po kryente punėn, tentohet t’i thyhet kamera dhe pėr mė tepėr gazetarėt kthehen nė Prishtinė tė shoqėruar nga policia." Pluhuri i ngritur ditėve tė fundit aty-kėtu nė disa media siē thuhet pėr "njė kėrcėnim ndaj njė gazetareje tė RTK-sė rreth emisionit "Jeta nė Kosovė" duken tė ekzagjeruara nė krahasim me vrasjet e gazetarėve pas lufte nė Kosovė. Sa i pėrket "kėrcėnimeve" tė tilla sikur ndaj Jeta Xharrės, sot nė botė ka mijėra kėrcėnime tė tilla dhe vetėm redaksia e "Botės sot" deri tash ka marrė sė paku 100 kėrcėnime deri tek atentatet, siē kishte ndodhur herėn e fundit, me rastin dėrgimit tė njė bombe, stafit tė redaksisė nė Cyrih.
Duke folur pėr vitet e pasluftės sikur pėrfaqėsuesi i RSF-sė ashtu edhe ai i FIJ-it kanė pėrmendur vrasjet e gazetarėve dhe tė bashkėpunėtorėve (Bekim Kastrati, Bardhyl Ajeti, Enver Maloku dhe Xhemail Mustafa) tė kombėtares "Bota sot", tė cilat ishin dėnuar nga institucionet e Kosovės dhe organizatat ndėrkombėtare, por jo edhe nga RTK-ja, nė krye tė tė cilit medium gjendet Agim Zatriqi (kupto: drejtori i Jeta Xharrės) njė kuadėr i ish-Jugosllavisė sė epokės sė Milosheviēit. Po ashtu vrasjet dhe kėrcėnimet me bomba ndaj gazetarėve tė "Botės sot" nuk janė dėnuar as nga kjo llafazania e RTK-sė Jeta Xharra, e as nga bosėt e saj Veton Surroi (djali i ish-ambasadorit tė Jugosllavisė) apo nga Baton Haxhiu, ky i fundit i dėnuar nga TPI-ja pėr spekulime nė gazetėn tij. Madje, sipas Bruksellit, njė shoqatė e gazetarėve gjatė kohės qė e ka drejtuar Baton Haxhiu ėshtė eliminuar nga anėtarėsimi nė FIJ. Madje, nė kohėn kur kėrcėnoheshin dhe vriteshin gazetarėt e "Botės sot" kjo "militantja" e RTK-sė, Jeta Xharra, rekrutohej herė nė Nish e herė nė Beograd, pėr t'i dhėnė jetė RTK-sė sė Agim Zatriqit.
Nė bisedė me pėrfaqėsuesit e FIJ-it dhe tė RSF-sė ne kėrkuam sqarim se pse mediat serbe sot nuk dėnohen nga askush, e tė cilat kur flasin pėr shqiptarėt nė gjuhėn e tyre e vazhdojnė tė ofendojnė me “shiptari” dhe shpėtojnė pa u dėnuar, ndėrsa gazetat shqiptare, pėr shembull “Bota sot” kishte paguar njė gjobė viteve tė fundit, nė vlerė tė disa mijėra eurove, pse kishte shkruar nė faqet e kėsaj gazete fjalėn “shkije”?! Prandaj, vizitat e shpeshta tė Jeta Xharrės nė Beograd, nė Nish e gjetiu nė Serbi pėr t’u dėshmuar se nuk ėshtė “bashkėpunėtore e shėrbimeve sekrete” ajo do tė ishte dashur qė tė kėrkonte nga kolegėt e saj serbė qė nė gazetat e tyre tė mos pėrdorin gjuhėn e Milosheviēit dhe tė mos ofendojnė mė shqiptarėt me “shiptari” apo Kosovėn ta quajnė “Kosovo i Metohija”? (Mbase Jeta Xharrėn paska qenė e zėnė me aktivitete e biseda tė tjera shumė mė interesante gjatė kohės sė rekrutimit nė Serbi)?

Ėshtė interesant se kjo "militante" e gazetarisė nė Kosovė, e rekrutuar nė Nish tė Serbisė, asnjėherė nuk e ka ngritur zėrin kundėr vrasjeve tė katėr gazetarėve dhe bashkėpunėtorėve tė kombėtares “Bota sot” e tė mos flasim pėr kėrcėnime e atentatet me bombė ndaj stafit tė “Botės sot” edhe pse njė reagim tė tillė redaksia e "Botės sot" nuk e ka pritur nga njerėz tė atillė. Sipas saj, tashmė pas pavarėsisė sė Kosovė mediat dhe gazetarėt na qenkan shumė tė rrezikuar?! Dhe merre me mend tash (?!) kamera e saj po kushtuaka mė shumė se gjaku i Drenicės apo i gazetarėve shqiptarė tė vrarė nė Kosovėn e pasluftės. Nėse nuk na qenka kėshtu, atėherė pse kjo "militante" e gazetarisė nė Kosovė nuk reagoi apo nuk organizoi nė emisionin e saj njė debat rreth vrasjeve tė gazetarėve shqiptarė nė Kosovė? Jeta Xharra duhet tė dalė publikisht tė thotė tė vėrtetėn pėr kėtė, nėse nuk ka dashur vetė, apo nuk e kanė lėnė bosėt e saj Agim Zatriqi, Veton Surroi apo ndonjė Baton Haxhiu...?

NDRECA
21-06-09, 16:36
http://botasot.info/te_vogla/XHARRAAA.JPG Jeta Xharra nė mesin e miqve serbė gjatė rekrutimit tė saj nė Media Qendėr nė Nish tė Serbisė
Afera me gazetaren Jeta Xhara del nė shesh mu nė ato ditė kur polica e Kosovės arrestoi dy serbė, agjentė tė shėrbimeve sekrete serbe tė cilėt kishin "zbuluar" trafikun e organeve tė serbėve nė Kosovė!
Institucionet e Kosovės edhe para thirrjeve tė disa asociacioneve tė gazetarėve pėr t’i dėnuar "kėrcėnimet" ndaj Jeta Xharrės, kishin dėnuar kėrcėnimet dhe vrasjet e gazetarėve nė Kosovė. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, duke dėnuar ēdo kėrcėnim ndaj pėrfaqėsuesve tė mediave nė Kosovė ka qenė i qartė nė deklaratat e tij publike duke pėrsėritur: "Qeveria e Kosovės ėshtė zotuar tė respektojė kartėn e OKB-sė pėr lirinė e shprehjes duke mbėshtetur fuqishėm punėn e gazetarėve, natyrisht atyre profesionalė si dhe zhvillimin e medias sė lirė dhe tė pavarur nė Kosovė”.

realisti64
21-06-09, 18:05
Jeta Xharra nuk i ka 14 vjet Zotri Socialist, fmija duhet te mirren me lojra e mesime, jo me problemet e te rriturve.

Dani11&gjilansi_Csi,

Juve zoterinj "demokrat"-post titista ju paska nxan "shlivovica" e ishpresidentit se kam degju qe plot podrumi "shlivovic" i ka mbet ahahahhahahahaha.

Ndryshe cka ju keni tek qikes jo ik prej ktuhit, jo i ki 14 vjet???

Nejse per veti e kini...

Kaqanikasja, e forte jeeeeee! :D

Dani11
21-06-09, 18:09
Dani11&gjilansi_Csi,

Juve zoterinj "demokrat"-post titista ju paska nxan "shlivovica" e ishpresidentit se kam degju qe plot podrumi "shlivovic" i ka mbet ahahahhahahahaha.

Ndryshe cka ju keni tek qikes jo ik prej ktuhit, jo i ki 14 vjet???

Nejse per veti e kini...

Kaqanikasja, e forte jeeeeee! :D

Realist64, hiq mos ke dert mire e ke ne qoftese don pe te la edhe ni here me ma mshu vetem se me te ndihmu me i hy ne hater kaqanikeqes, hahahah....ishalla e nxen.

valiii
21-06-09, 18:43
[QUOTE=realisti64]Dani11&gjilansi_Csi,

Juve zoterinj "demokrat"-post titista ju paska nxan "shlivovica" e ishpresidentit se kam degju qe plot podrumi "shlivovic" i ka mbet ahahahhahahahaha.

Ndryshe cka ju keni tek qikes jo ik prej ktuhit, jo i ki 14 vjet???
...[
/QUOTE]

Po thu krejt podrumin shlivovice e ka pas a ? hahahaahaaa... Une me sa e di chivas regalit sja ka qkap, e per shlivovice qetash pi ndi :D.
Paramendo njeri i pit tape edhe "na ēliroje" , po t kishte qene esell/i kfillt sigurishte qe edhe serbine e kish pushtu me politiken e tij pacifiste .

sherri
21-06-09, 18:55
http://botasot.info/te_vogla/XHARRAAA.JPG Jeta Xharra nė mesin e miqve serbė gjatė rekrutimit tė saj nė Media Qendėr nė Nish tė Serbisė
Afera me gazetaren Jeta Xhara del nė shesh mu nė ato ditė kur polica e Kosovės arrestoi dy serbė, agjentė tė shėrbimeve sekrete serbe tė cilėt kishin "zbuluar" trafikun e organeve tė serbėve nė Kosovė!
Institucionet e Kosovės edhe para thirrjeve tė disa asociacioneve tė gazetarėve pėr t’i dėnuar "kėrcėnimet" ndaj Jeta Xharrės, kishin dėnuar kėrcėnimet dhe vrasjet e gazetarėve nė Kosovė. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, duke dėnuar ēdo kėrcėnim ndaj pėrfaqėsuesve tė mediave nė Kosovė ka qenė i qartė nė deklaratat e tij publike duke pėrsėritur: "Qeveria e Kosovės ėshtė zotuar tė respektojė kartėn e OKB-sė pėr lirinė e shprehjes duke mbėshtetur fuqishėm punėn e gazetarėve, natyrisht atyre profesionalė si dhe zhvillimin e medias sė lirė dhe tė pavarur nė Kosovė”.
Kesaje pune i thon:esht perzi leshi!........po shfaqen disa dukuri,qe nuk bane te merren ose esht humbje kohe te flasin e te shkrujn:disa si puna e sherrit e disa qe(po hajt sa po rrim) haber ne ket pune s'kanei!? vec e di qe nje dreq esht (thojke ai qe vajti per lesh) nje kohe qe vidhet dhoma e deshmive ne "zemren"e ministrise se rendit! dicka jo e vogel po ndodh....tashe kjo ministri(policia)i zbulon spiunet shkie!......bahet skandall me nje kryetar komune.....edhe ket e merr ne mbrojtje,duke e sulmuar nje gazetare Mufa Maliqi,ku gazeta ne te cilen aderon ai ishte kritikja me e ashper e "partizan've" njerzve te dyshimt ,me te kaluar edhe kriminale,siq esht sami lulaku!paradox!

Tashe qe EULEX-si ka fillu ti marr gjykatat,dhe te kontrolloj hallkat kryesore te shtetit pritet gjithcka!!vetem profesioni:PATRIOT nuk do te vlej me?:confused: :redface:

ps.per disa qe po i perseritin fjalet e zedhensit te qeveris se:kryetari i skenerait nuk esht i obliguar me i dhan intervist ose me ju pergjegj thirrjes se gazetarv e te marr pjese ne emisionin ballafaques me elektoratin,dhe opziten.......esht banal ky arsyetim,kure te gjithe kryetaret e komunave te Kosoves e ben nje gje te till.dul sami bali ma i meqmi,tek e fundit kure ket emision e perdoren per prpagand para zgjedhore i shprehen premtimet(lex.rrenat) e tyre,e kan pas edhe obligim moral te dalin edhe pas nje viti ata qe u zgjodhen,ishte edhe marveshje,e kishin tze ditur se pas nje viti ata qe do te zgjedhen do te ballafaqohen me popullin..sa i kan permbush prtemtimet (sa kane vjedh sa kane punsuar familjar,sa e sa e sa..)

Fshatari
21-06-09, 18:57
[quote=valiii
Po thu krejt podrumin shlivovice e ka pas a ? hahahaahaaa... Une me sa e di chivas regalit sja ka qkap, e per shlivovice qetash pi ndi :D.
Paramendo njeri i pit tape edhe "na ēliroje" , po t kishte qene esell/i kfillt sigurishte qe edhe serbine e kish pushtu me politiken e tij pacifiste .[/quote]
Ky shivas-i konjak asht sa e di une!
Deshta me te vete bre valiiiiiiiiii, a munesh me ma konfirmue nji fjale te njanit qe m'tha se tash nuk ka ma kurkund shlivovice neper shitore te shtetit te Kosoves! A asht e vertete kjo a jo

valiii
21-06-09, 19:03
[quote=valiii]
Ky shivas-i konjak asht sa e di une!
Deshta me te vete bre valiiiiiiiiii, a munesh me ma konfirmue nji fjale te njanit qe m'tha se tash nuk ka ma kurkund shlivovice neper shitore te shtetit te Kosoves! A asht e vertete kjo a jo ?!
Jo ka sa dush Fshatar, qe njeri e konfiromoje me lart se rahmetlija e kish pa lone full podrumin :D... E jo, sa i perket familjes se konjakut rahmetlija e kish pa pas merak courvasie xo imperial me kapak t sermes hahahahaa e chivasi osht wiski (mos u bo edhe ti kinse spo din:P)

sherri
21-06-09, 19:12
[quote=realisti64]Dani11&gjilansi_Csi,

Juve zoterinj "demokrat"-post titista ju paska nxan "shlivovica" e ishpresidentit se kam degju qe plot podrumi "shlivovic" i ka mbet ahahahhahahahaha.

Ndryshe cka ju keni tek qikes jo ik prej ktuhit, jo i ki 14 vjet???
...[
/QUOTE]

Po thu krejt podrumin shlivovice e ka pas a ? hahahaahaaa... Une me sa e di chivas regalit sja ka qkap, e per shlivovice qetash pi ndi :D.
Paramendo njeri i pit tape edhe "na ēliroje" , po t kishte qene esell/i kfillt sigurishte qe edhe serbine e kish pushtu me politiken e tij pacifiste .
Ju "qlirimtar,partizan,patriota,deshmore te rane per liri(qe tash edhe nga varri po shkruni)LAVDI!!
Marrin me te madhe qe po bani eshte: ju ndotni vlerat e herojve,tuj shfrytezu per intersa t'juja,tuj sheru koplexset e juja prej frikacakve.

Flliqni me gojet e juja per nje njeri aq te madh qe e pat kombi...jeni pak fal zotit,jeni te lige fal zotit,jeni pisa fal kultures tuaj,mentalitetit tuaj.
Kure te ju mbushet mendja me jetu atje ku udheheq sherjati,e nasihati shkoni....Kosova s'do te jet ai vend KURR.
S'do te jet kurr,se themelet i jan vu nga nje burr Shqipetari,me gure:Rugove,Drenice e Llapi,me gure Dukagjini,e Karadaku......shkoni nuk esht shume larg anadollaku,as talebani e maskarallaku....shkofshi e mos u kthefshit...se esht sevap me vdek ne ato vende te "shenjta"!?

realisti64
21-06-09, 19:41
Realist64, hiq mos ke dert mire e ke ne qoftese don pe te la edhe ni here me ma mshu vetem se me te ndihmu me i hy ne hater kaqanikeqes, hahahah....ishalla e nxen.


Dani11,

sinqerisht jo s'e kam per ata, se me desht leshohna ma posht ose i shkruj pv.

Ama ju ne njeren ane po e mbroni Jeta Xharren e ne anen tjeter po ja mohoni dikujt me shpreh mendimin.

Nuk shkon kjo pune aaa.

Perndryshe s'kam dicka personale kunder kerkujt.

lirik
21-06-09, 19:53
Nuk bertas kot un diqka ka ka ktu kur ne kambė jan que gjithfar lloj pis miletesh kunder nji dfrenice legjendare duan ta shkatrrojnė e ta shuajn ta varfrojnė ta qesin neper kurtha ta perqajnė-
dhe kjo intrigė e hile me veprime te zeza kunder drenices shihet ne shum drejtime vetem kush nuk ka sy nuk sheh-
serbija e sht betu se do ti hak,merret drenices natyrisht gjithmonė nepermes shqipfolsave -
dhe kjo jeta gjarra me shkie e shkina shum kumari paska pas heu po embel paska q eshur me ta :
VAPRIMET ANTIKOMBTARE KUNDER DRENICES DHE DRENICASVE KAN MARR HOV PAS LUFTE A JAN TE RASTIT KTO JO SEPSE NUK ESHT VETEM SERBIJA E INTRESUAR PER TA ASGJESUAR DRENICEN POR EDHE DISA QARQE RUSOFILE E SERBO FILE TE EUROPES -
NATYRISHT NJI VEND ATDHETARė GJITHNJI ESHT NE RREZIK PERNDRYSHE NUK DO TA KISJHIN IZOLU KSHTU VARFRUI E SAKATOSUR NEPER SHEKUJ PLANI I SHQIPFOLSAVE ESHT EDHE MA I KEQ E MA I RREZIKSHEM PRANDAJ DUHET TE MERREN MASA Q E TI NDIHMOHET DRENICES KSAJ QERDHE TE SHQIPEVE TE GJITH SHQIPTART DUHET TE GJEJN FORMEN DHE METODEN SI TI NDIHMOJN KSAJ KRAHINE SHQIPTARE SHUM TE VARFER QE TA NXJERRIN NGA ZGJEDHA E VARFRIS E MJERIMIT E LYPSARISė E SHKATRRIMIT DHE RREZIKUT QE I KANSOET KSAJ ANE TE MJERė E TE PA DJALLZUAR

Dani11
21-06-09, 20:21
realisti64,une askujt nuk ia ndalova shprehjen e mendimit, mirepo secili qe shkruan ketu duhet te jete ne gjendje te shkruaj me shume se 3-4 fjal dhe ti permbahet temes.Ne te vertet ne tegjithe nuk kemi asgje personale kunder askujt mirepo ne secili apo shumica shprehim mendimet tona si njerez te lire.

KLM

pirro
21-06-09, 20:31
Jeta Xharra per mendimin tim i ploteson kushtet per nje gazetare te mirefillt hulumtuese.

Eshte e tepert shume qe te paraqitet sikur viktime jeta xharra, sepse ajo nuk eshte viktime, ajo ka mbrojte ashtu siq kan te gjithe qytetaret e kosoves.
Mirepo ketu ne forum me bindje te ndryshme pertiake po mundohen qe te dhejn kahje sikur JETA na qenka e ndjekur dhe e vuajtur nga Pushteti.

Kryetari i skenderajt nuk paraqet imazhin e ter kosoves, po ashtu as edhe te drenices po ashtu as i prishtines nuk e paraqet imazhin e tere kosoves.

GURI SYLAJ
21-06-09, 20:34
Jeta Xharra per mendimin tim i ploteson kushtet per nje gazetare te mirefillt hulumtuese.

Eshte e tepert shume qe te paraqitet sikur viktime jeta xharra, sepse ajo nuk eshte viktime, ajo ka mbrojte ashtu siq kan te gjithe qytetaret e kosoves.
Mirepo ketu ne forum me bindje te ndryshme pertiake po mundohen qe te dhejn kahje sikur JETA na qenka e ndjekur dhe e vuajtur nga Pushteti.

Kryetari i skenderajt nuk paraqet imazhin e ter kosoves, po ashtu as edhe te drenices po ashtu as i prishtines nuk e paraqet imazhin e tere kosoves.

Pajtohem plotesisht me Pirron!

valiii
21-06-09, 20:42
[quote=valiii]
Ju "qlirimtar,partizan,patriota,deshmore te rane per liri(qe tash edhe nga varri po shkruni)LAVDI!!
Marrin me te madhe qe po bani eshte: ju ndotni vlerat e herojve,tuj shfrytezu per intersa t'juja,tuj sheru koplexset e juja prej frikacakve.

Flliqni me gojet e juja per nje njeri aq te madh qe e pat kombi...jeni pak fal zotit,jeni te lige fal zotit,jeni pisa fal kultures tuaj,mentalitetit tuaj.
Kure te ju mbushet mendja me jetu atje ku udheheq sherjati,e nasihati shkoni....Kosova s'do te jet ai vend KURR.
S'do te jet kurr,se themelet i jan vu nga nje burr Shqipetari,me gure:Rugove,Drenice e Llapi,me gure Dukagjini,e Karadaku......shkoni nuk esht shume larg anadollaku,as talebani e maskarallaku....shkofshi e mos u kthefshit...se esht sevap me vdek ne ato vende te "shenjta"!?

Kadale mos u nxej sherr e mos flliq me goje se ktu i vetmi qe po flliq me goje je ti.
Nese mendon se une jam ketu per te sheruar komplekset prej frikacaku, lajmrohu kur te vish ne KS dhe keto fjale qe po i them ketu do t'i them edhe ne fytyre per pjeterin e vogel pijandure, e ti pastaj kete mllef qe po e shpreh duke flliqur me goje pas monitorit shpresoje se do mundesh me shpreh edhe ne 4 sy . E, atehere dikush pa dal frikacak qarre s'eshte... po une qesi ledekejca si ti "ju kam ngreh veshin" sa jon kon klysh edhe i njof me i pa andej rruges se jeni te gjithe njejte, frikacaka, desertor e tona t kqijat. Kam pa shume ledekejca ne kohe te luftes qe mshefeshin nder fistona t grave dhe tash dalin e jane bere anal-ista.

qyyyyp !

Dani11
21-06-09, 20:43
Jeta Xharra per mendimin tim i ploteson kushtet per nje gazetare te mirefillt hulumtuese.

Eshte e tepert shume qe te paraqitet sikur viktime jeta xharra, sepse ajo nuk eshte viktime, ajo ka mbrojte ashtu siq kan te gjithe qytetaret e kosoves.
Mirepo ketu ne forum me bindje te ndryshme pertiake po mundohen qe te dhejn kahje sikur JETA na qenka e ndjekur dhe e vuajtur nga Pushteti.

Kryetari i skenderajt nuk paraqet imazhin e ter kosoves, po ashtu as edhe te drenices po ashtu as i prishtines nuk e paraqet imazhin e tere kosoves.

Aaaaaa kadal pirro, kryetari i skenderajt eshte perfaqesus i popullit dhe i qeverise aktuale, prandaj ti ketu e ke gabim.Ne qoftese nuk identifikohet qeveria dhe Drenica me kryetarin e komunes se tyre atehere duhet te distancohen ne menyre publike si dhe duhet te hiqet ai njeri nga posti qe ka.Popullin duhet ta perfaqesojne njerezit me te mire te mundeshem dhe jo ata qe bejne skandale dhe qe nuk kane minimumin e aftesise dhe te edukates profesionale.

Kaqanikasja
22-06-09, 08:26
Realist64, hiq mos ke dert mire e ke ne qoftese don pe te la edhe ni here me ma mshu vetem se me te ndihmu me i hy ne hater kaqanikeqes, hahahah....ishalla e nxen.

Ej i Nderuar nuk e di qka mu ke tek keshtu un nuk di qe kam fol diqka jashta temes, por po me duket ti je ay qe po del jashte temes e un jo nqs te pengon pse jam femer e po nderhy ne kso tema ateher thuaje po un me u ndal se kam ndermend jo per fjalt e kritikat qe i thu ti se sa per kritika jan te mirseardhuna tek un veq shka me shtyn hala me shum me shkru se femer jam un femer eshte jeta xharra po qka ti bojsh qe ajo i ka hy disa puneve qe sun do tju del ne kry kurr sa te jetoj se mirret me disa pun qe si takojn asaj e kishe po di me ba diqka a lidhje me kry ska hehehehe e ju i nderuar vetem vazhdoni me kritikat e juaja ndaj meje se jan te mirseardhuna e veq shka me shtyn me shkru me shum..

KLM i nderuar

jonuzi
22-06-09, 08:34
Ej i Nderuar nuk e di qka mu ke tek keshtu un nuk di qe kam fol diqka jashta temes, por po me duket ti je ay qe po del jashte temes e un jo nqs te pengon pse jam femer e po nderhy ne kso tema ateher thuaje po un me u ndal se kam ndermend jo per fjalt e kritikat qe i thu ti se sa per kritika jan te mirseardhuna tek un veq shka me shtyn hala me shum me shkru se femer jam un femer eshte jeta xharra po qka ti bojsh qe ajo i ka hy disa puneve qe sun do tju del ne kry kurr sa te jetoj se mirret me disa pun qe si takojn asaj e kishe po di me ba diqka a lidhje me kry ska hehehehe e ju i nderuar vetem vazhdoni me kritikat e juaja ndaj meje se jan te mirseardhuna e veq shka me shtyn me shkru me shum..

KLM i nderuar

....... kur budallenjet flasin, te menqurit duhet heshtur ...., kjo po ndodh ne Kosove, eshte e tmerrshme, por s'ke qka i ban, urretja patetike, nuk mund te ekzistoj te askush tjeter, vetem se te ata qe ne munges te fakteve, ata qe nuk shohin me larg se hunda e tyre, ata qe frigohen nga vetvetja.... mundohen qe krijojne pseudoarmiq, deri ne urretje patetike per ta....

lirik
22-06-09, 11:06
Aaaaaa kadal pirro, kryetari i skenderajt eshte perfaqesus i popullit dhe i qeverise aktuale, prandaj ti ketu e ke gabim.Ne qoftese nuk identifikohet qeveria dhe Drenica me kryetarin e komunes se tyre atehere duhet te distancohen ne menyre publike si dhe duhet te hiqet ai njeri nga posti qe ka.Popullin duhet ta perfaqesojne njerezit me te mire te mundeshem dhe jo ata qe bejne skandale dhe qe nuk kane minimumin e aftesise dhe te edukates profesionale.
----------------

KOT FLET NJERIU KTU NE KET FORUM NUK KA KUSH QE UA MBUSH MENDJEN DISA SHKURTPAMSVE -


UN THEM SE KETU NUK KA TE BEJ ASGJE TJETER -

VETEM SE JAN PRAPAVIJA DHE PROVA -

NGA DIKUSH TE NXITJEVE TE KONFLIKTEVE -

NE MES TE LIDHJEVE MIQVE DAJVE NIPAVE KUSHERIJVE FAREFISIT NE ZONEN E SKENDERAJT QE JAN NEPER PARTI TE NDRYSHME -

QE JAN TE NDARė NEPER PARTI -

DHE JETA GJARRA E DIRIGJUAR NGA DIKUSH - QE NDOSHTA AS AJO NUK ESHT E VETEDIJSHME PER MASHTRIMIN QE I A KA DIRIGJUAR DIKUSH -
DIKUSH E KA FUT NE LOJė PA QEN KJO E VETEDIJSHME PER KET VEPRIM -


DIKUSH TENTOJ QE KET REGJION TE QETė TA DESTABILIZOJ -
MUNDSISHT ME NDOJ VRASJE TE RE E TRAZIRė -
POR JA QE NJERZIT JAN TE MENQUR DHE NUK BIEN MA NE GRACKA -

ASKUSH MA NUK ESHT BUDALLA-

QE TE SHKREP PUSHKEN AQ KOLLAJ SIQ PO MENDOJN DISA QARQE MENDJEZEZA

lirik
22-06-09, 11:09
http://botasot.info/te_vogla/XHARRAAA.JPG Jeta Xharra nė mesin e miqve serbė gjatė rekrutimit tė saj nė Media Qendėr nė Nish tė Serbisė
Afera me gazetaren Jeta Xhara del nė shesh mu nė ato ditė kur polica e Kosovės arrestoi dy serbė, agjentė tė shėrbimeve sekrete serbe tė cilėt kishin "zbuluar" trafikun e organeve tė serbėve nė Kosovė!
Institucionet e Kosovės edhe para thirrjeve tė disa asociacioneve tė gazetarėve pėr t’i dėnuar "kėrcėnimet" ndaj Jeta Xharrės, kishin dėnuar kėrcėnimet dhe vrasjet e gazetarėve nė Kosovė. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, duke dėnuar ēdo kėrcėnim ndaj pėrfaqėsuesve tė mediave nė Kosovė ka qenė i qartė nė deklaratat e tij publike duke pėrsėritur: "Qeveria e Kosovės ėshtė zotuar tė respektojė kartėn e OKB-sė pėr lirinė e shprehjes duke mbėshtetur fuqishėm punėn e gazetarėve, natyrisht atyre profesionalė si dhe zhvillimin e medias sė lirė dhe tė pavarur nė Kosovė”.

-------------
BESA KAQ LEZETSHEM FOTO ME NJI QESHJE KAQ ME SHPIRTė ME SHKIE NUK KAM PA -
HAJDE SHQIPE HAJDE QE BESA U KNAQEM E MBARUAM MOZOMOKEQ-

valiii
22-06-09, 12:08
Komplet elita politike jane bere si femije llaskuca qe ju shkojne qyrrat gyp duke vrapu ne maje te kauēave. Marre duhet me ju ardhe njeri akuzon tjetrin per arkatar te shikut kurse ky si kunderakuze ia qet haraqin ata tjeret ne parlament bojne hajgare duke dashte me ndrru kryeqytetin kurse Jeta Xharra ne fund na dul se paska qene agjende e serbise. Hajde-de... O ēkulana politikuaj drejtohuni e qoni ne prokurori ato argumente qe posedoni se jeni ka shkoni drejt rruges se parlamentit shqiptar ku me gjakftohsi akuzojne njeri tjetrin qe motren e ka prostitute, e ai tjetri thote qe ky disponon bordellot e ky i kthehet duke i thene: "ta beje fytyren kepuce" e qesi maskaralleqe qe nuk na kane hije se vetem femijet llaskuca i perdorine keto shprehje vullgare.

lirik
24-06-09, 06:42
valla si kjo si ajo parti kape njenen e mshoj tjetres -
te gjitha jan me timon jasht e me padron e dirigjentin kryesor e kan diku ne paris ne london a ne uashington -
se pamvarsi nuk kan jo vetem ne po as partit gjermane -
se kshtu e ka kjo dynja bota esht emvarur nga shefat e mdhej

ku dfrejtohen filmat e teatrat e planet edhe te ne kshtu esht si vend qyqarė dhe i vogel
jasht esht dirigjenti qe urdhron qka me u ba ne prishtinė e ne kosovė ata na i drejtojn punet me maska e maskarada kta tonet vetem duhet me i curru vesht -
po a nuk po e shihni se si ja humben fijet e fabrikes se llamarines por mos me fut ne prodhim -
si na e shkatrruen feroniklin si na e shkatrruan trepqen -se si na e lan mitrovicen shkritoret e arit e te argjentit ne duar te shkieve dhe e ndanė teritorin e me prrralla po embajn tash trepqen e marrin materialin falas as nuk dihet se ka shkon kristali e minerali e shqiotart nuk guxojn me e qel gojen -
po a i keni syt me pa per qka jan ardh gjith kra te huaj bajagi miq e kumarė te shqiptarve -
deri sa nji dit te na i nxjerrin edhe syt e te na i shesin -
hajt bre vlla hiqu tyne se ne te gjitha anet veq agjentura jan hy -
po ne vargjet e mia e kam pershkrua shum mir ket mjerim-
e ne qvereitart e partit si te vegjel e te parendesishem nuk guxojn me e qel gojen veq jan aty sa me u pa se kurgja nuk munden me vendpos kry ene vete na ka kap i forti per fyti si te gjitha kombet tjera qe jan te mvarurra edhe ne- i forti te rreh e nuk te len me kja -
na u shkaktuan gjith ato masakra e vuajtje burgje e per qak per te jetuar ne ket gjendje te mjer siq po jeton kosova qe nese marrim ne krahasim me te kaluaren ma mir kan jetu ne kohene sulltanve e te babes mbret e si krahinė socialiste autonome e jugosllavis se tash nen diktatin e miqve e te kumarve qe na e kan ba qorbė vendine jeten qe per shtatqind vjet nuk qohemi ma ne kambė -
NE E KEMI MERITUAR NJI SHQIPERI ETNIKE TE BASHKUAR ME STANDARDE TE LARTA JETESE
me ringjalljen e prodhimeve tona me parti te pastra kombtare me zhvillim me punsim-
me hekrudha me transporte me prodhime e dalje nga kriza por jo kshtu ket pshtjellim emjerim qe na e krijojn bashksija nderkombtare qe po tallet me ne qysh po don duke ne nxi jeten me koloni e fukarallak

Kaqanikasja
24-06-09, 08:01
:biggrin:

remi.bmc
24-06-09, 14:39
Ej i Nderuar nuk e di qka mu ke tek keshtu un nuk di qe kam fol diqka jashta temes, por po me duket ti je ay qe po del jashte temes e un jo nqs te pengon pse jam femer e po nderhy ne kso tema ateher thuaje po un me u ndal se kam ndermend jo per fjalt e kritikat qe i thu ti se sa per kritika jan te mirseardhuna tek un veq shka me shtyn hala me shum me shkru se femer jam un femer eshte jeta xharra po qka ti bojsh qe ajo i ka hy disa puneve qe sun do tju del ne kry kurr sa te jetoj se mirret me disa pun qe si takojn asaj e kishe po di me ba diqka a lidhje me kry ska hehehehe e ju i nderuar vetem vazhdoni me kritikat e juaja ndaj meje se jan te mirseardhuna e veq shka me shtyn me shkru me shum..

KLM i nderuar
kaqanikase kur je e drejt perballesh edhe me menyra te ktilla
per fat te mire njerzve te tille sju ka mbet shum hapesir ne kosove shkijet ma si kan ktu mu mshef mas tyre
unmiku ju shkoj do mshifen edhe pak pas shpines se eulexit
i vetmi vend qe mund te tregojn mendjen e tyre anti qlirimtare do mbetet forumet e ndryshem me nick emra te pa vertet duke shiqu anash mos po i sheh dikush qka po shkruajn dhe e kupton dashiren e tyre per ish yugoslavin

Kaqanikasja
24-06-09, 14:41
kaqanikase kur je e drejt perballesh edhe me menyra te ktilla
per fat te mire njerzve te tille sju ka mbet shum hapesir ne kosove shkijet ma si kan ktu mu mshef mas tyre
unmiku ju shkoj do mshifen edhe pak pas shpines se eulexit
i vetmi vend qe mund te tregojn mendjen e tyre anti qlirimtare do mbetet forumet e ndryshem me nick emra te pa vertet duke shiqu anash mos po i sheh dikush qka po shkruajn dhe e kupton dashiren e tyre per ish yugoslavin

Nuk di qka jan ka mendojn njerzia ketu po un mu mshef mas askujt se kam ndermend e nuk di dallavere po jam njeri shum e drejt

remi.bmc
24-06-09, 19:03
Nuk di qka jan ka mendojn njerzia ketu po un mu mshef mas askujt se kam ndermend e nuk di dallavere po jam njeri shum e drejt
MOS QAJ KOKEN PER NJERZ TE TILL
FUNDJA NUK DIHET EDHE KUSH JAN POR NE BAZ TE SHKRIMEVE TE TYRE ME SE PAK JAN SHQIPTAR

panta_rhei
24-06-09, 19:11
Nuk di qka jan ka mendojn njerzia ketu po un mu mshef mas askujt se kam ndermend e nuk di dallavere po jam njeri shum e drejt

kXs2wweQpFQ

Kaqanikasja
25-06-09, 09:45
MOS QAJ KOKEN PER NJERZ TE TILL
FUNDJA NUK DIHET EDHE KUSH JAN POR NE BAZ TE SHKRIMEVE TE TYRE ME SE PAK JAN SHQIPTAR

Jo jo aspak se kam ndermend

jonuzi
25-06-09, 18:00
Jo jo aspak se kam ndermend

... pak valla je marr deri tash, qka u ba, a u lodhe, a po qka....

Kaqanikasja
25-06-09, 19:14
... pak valla je marr deri tash, qka u ba, a u lodhe, a po qka....

Me qka e ke fjalen qe jam marr un i nderuar lexo per qka ehste fjala tani nderhy ne bised

Kaqanikasja
25-06-09, 19:14
kXs2wweQpFQ

Kjo kenge ke per ju Panta

GjIlAnAsI_cSi
25-06-09, 19:42
Ah sikur te isha Administrator i forumit , ty e bija e Xhabirit ti kisha bo 1000000 postime vetem me tu knaq zemra , se ti s'le tem pa shkruar vetem per numer te postimeve :D

Kaqanikasja
26-06-09, 14:35
Ah sikur te isha Administrator i forumit , ty e bija e Xhabirit ti kisha bo 1000000 postime vetem me tu knaq zemra , se ti s'le tem pa shkruar vetem per numer te postimeve :D

O I nderuar un nuk jam e bija e Xhabirit e nuk e kam vetem te boj postime ketu se nuk pse ta boj kete po vetem deshira ime vetme per shoqeri po qe ju duket ju ashtu ok si te doni mirreni se un nuk e kam ndermend te bohem merak per kete pune se qka flitni ju te nderuar

Neferta
26-06-09, 19:48
mos i ngucni sulltanat se ju ha dreq pasha teqen e sheh nezirit Xhabi i iirat

lirik
02-07-09, 22:16
Tuj pasė parasysh reagimet e qytetarėve tė skenderajit, reagimet nė emisionin "Pa rrotlla"... qytetarėt e drenicės 100% janė shumė tė kėnaqur me punėn qė ka bo pushteti lokal dhe sami lushtaku pėr zhvillimin dhe mirėqenien e drenicės...

A ka popull tė shėndoshė nė mendje e nė tru, nė botėn demokratike, qė shprehet sė ėshtė shumė i kėnaqur me politikėn dhe me qeverinė e vet... edhe nė finlandė, edhe nė danimarkė, edhe nė britani... qytetarėt ankohen e kanė shumė vėrejtje e kritika ndaj pushtetit e ndaj politikanėve tė tyre... e drenicakėt e mjerimit e fukarallėkut tė pafund qenkan tepėr tė kėnaqur!!!!????

Nė kėtė rast mė duhet ta risjell njė frazė tė aktualizuar mė herėt: PDK-ja e ka pasė 100% nė dorė pushtetin nė skenderaj edhe nė drenas, qe 10 vjet...

PDK-ja edhe drenica nuk kan mujtė me e ba skenderajin qytet... e po ta bajnė Kosovėn shtet! (!!!!????)
-------------------------Ti nuk je asgjė tjeter per veq se nji anti drenicas armik i atij rrethi shqiptarė-

dhe po deshmohesh me ket shpoti e ironi tende te pa fytyrė-
pse qka po te duket vetja ty drenica ka njerz intelegjent sa te duash

pse qka po te duken ty drenica moj hardhucė e keqe

ashtu siq e nxore koken tende te gjarprit dinak -

dyftyrsh -

ashtu siq je armik i drenices
je edhe armik i imi -

sepse te paret e mi me breza nga ai regjion i atdhetarve burojnė-

e ti me ket inati te zhgjyrosur me gojen tende pa la u bėre ti me folė diqka per drenicen-

kerdhelja e keqe zuzare ti nuk ke te drejt me folė per drenicen sepse je veq nji zhele leckė e keqe kurgja tjeter -

mbi bazat e urrejtjes qe ke per at regjion flet me urrejtje edhe per mua -

sikur te kishe kenė ibrahim rugova nga drenica nuk do te kishe lanė gja te zezė pa thanė per te more mjeran i zi -
i njoh un tipat si ti pa kurfar kurrizi

>>{SpOnGeBoB}<<
02-07-09, 22:38
Mire mara ja paskan ba qisajna Jeta Xharres, qka hamomin ka lypen me shkue qatje e me marue film. Nuk osht ardhen qatje ne Rahavec edhe sha zoten garant e kishum priten ma mire se qita drenica. O qita shoq as gazetaret marat nuk dijne mi priten.

Sha zotin mara ti lirik, mu pas kanen ne vend te qatyne drenices, po qita jane mbrapa neve Rahavect sahi nja 300 e kusur vjet edhe normall qe nuk dijne po i kane dalen me stupca e qishtu palidhe. Ne vend se merre prite qysh duhet mara shoq, lum e shyqyr qe osht ardhen pej Prishtine Jeta e shtine me nji ode qiti mara nihere kafe te pijne ja fare llakumi e masnej mshile mara deren edhe thuj o ti jeta xharra qesi hovi na ti bajna pyjet edhe nuk ki nevoj me japen pergjegje pllus kamera aty u kanen edhe filmoe mara nihere Jeten tu Kosova edhe fund ja kishum jepen kaseten edhe me pyten ne cillin emision jepet filmi a del ne jatube a dikund tjeter :biggrin:

Guri i madh
05-07-09, 17:35
komandanti i policis se Skenderajt AVNI ZABELI zyrtarisht para gazetarve ka pohue se i kan percjell gazetart e birnit se kan qen te kercnuar


tash nuk esht veshtir te konfirmohet se ne skenderaj e rrethin njerzit nuk kan guxim ta shprehin mendimin e tyre ,ose te flasin per realitetin


me kujtohet ne emisonin pa rrotulla ku nji arsimtar qe ishte pjesmarrs ne at emison bashk me nxensit e tij rrejshin se gazetart e birnit kan inskenue percjelljen e policis

Pupi
05-07-09, 21:03
Edhe une i thash Jeta Xharres dje ne Sllatin qe jam me te, bile ajo ("me qat rrog t'vogel") ma pagoi edhe nji kafe qak.

Gjumashja
05-07-09, 21:08
edhe une mundem me shku ne cilindo qytet ne polici me ju thon po me kercnojn.. po sdi a me marrin shume ne pyetje.. veq te bohna pak e "famshme"

Guri i madh
05-07-09, 21:16
edhe une mundem me shku ne cilindo qytet ne polici me ju thon po me kercnojn.. po sdi a me marrin shume ne pyetje.. veq te bohna pak e "famshme"


aty esht marr kaseta e kamermanit gjumashe amani te koft trgom diqka tjter per skenderaj mos fol po as per DRENICEN E KUQE o ska fshat qe nuk kam vizitue ose edhe dikend ,prej gurit te plakes ku niset drenica e kuqe deri ne RUNIK OZDRIM e die kontaktoj bisedoj

aty ka kercnime intervenime po edhe vrasje nese e kundershtojn HASHIM THAQIN E SAMI LUSHTAKUN


rasti konkrek BEKIM KASTRATIN E BESIM DAJAKUN

Gjumashja
05-07-09, 21:18
valla shume po besoj qe veq ke enderru.. e tu ka duk vetja ma i fort se chuck norrisi, se nuk osht kosova texas jo bre.. po vetem per ata qe kane qef me pa ashtu ne ate gjendje atehere ta shpifin me gjona te tilla..

Guri i madh
05-07-09, 21:27
valla shume po besoj qe veq ke enderru.. e tu ka duk vetja ma i fort se chuck norrisi, se nuk osht kosova texas jo bre.. po vetem per ata qe kane qef me pa ashtu ne ate gjendje atehere ta shpifin me gjona te tilla..
nuk me duhet me i ndegjue fjalt e askujt une kur shkoj ne skendraj pyti kujna i takon kjo pron ky pallat e tjera e duke i njoft ata persona para shum kohve po edhe njohje familjare po edhe miqsi me disa ,do me than i njof krejt o edhe fmijt qe po sa dalin nga djepi

edhe nuk po flas HAVA nuk ka liri te shprehjes ne rrethinen e skenderaj ooo vlla hajnat sot jan patriota e milonera

Gjumashja
05-07-09, 21:29
veq nese jom une 1shekull mbrapa apo para.. se nuk e di qe ka kesi gjonash ne kosove

Guri i madh
05-07-09, 21:38
veq nese jom une 1shekull mbrapa apo para.. se nuk e di qe ka kesi gjonash ne kosove
HHHAAAAAA hhhhaaa pra une qenkna qmendur e neser kysmet ja msyva bicirk,klinikumit ne HAR

Gjumashja
05-07-09, 21:40
HHHAAAAAA hhhhaaa pra une qenkna qmendur e neser kysmet ja msyva bicirk,klinikumit ne HARdicka osht ne pyetje ketu.. sorry a

shfletuesi_
05-07-09, 22:10
Seriali Mehmet Kosova qe japet ne RTV21 dhe Jeta Gjarra qe udheheq programin ne RTK kan nje te perbashket ata jan shikuesit . Shikuesit se cili po merr shikues me shume qe ti shikojn.... Jeta Gjarra tash me kete rastin e fundit eshte be kogja e popullarizuar si RTV21 me Mehmet Kosoven.....

Guri i madh
05-07-09, 22:13
Seriali Mehmet Kosova qe japet ne RTV21 dhe Jeta Gjarra qe udheheq programin ne RTK kan nje te perbashket ata jan shikuesit . Shikuesit se cili po merr shikues me shume qe ti shikojn.... Jeta Gjarra tash me kete rastin e fundit eshte be kogja e popullarizuar si RTV21 me Mehmet Kosoven.....shfletus nuk esht thenje e imja e kam huazuEDHE TI JE NJERI NGA KTA TURBO PATRIOTAT

shfletuesi_
05-07-09, 22:19
shfletus nuk esht thenje e imja e kam huazuEDHE TI JE NJERI NGA KTA TURBO PATRIOTAT


Une nuk jam Patriot si : Ti, Ai, Ajo, Ju, Ata, Ose, Ato - Me shkronja..... Por une jetoj dhe kontribuoj brenda Kosoves dhe jam Patriot me Vepra.

Guri i madh
05-07-09, 22:23
Une nuk jam Patriot si : Ti, Ai, Ajo, Ju, Ata, Ose, Ato - Me shkronja..... Por une jetoj dhe kontribuoj brenda Kosoves dhe jam Patriot me Vepra.po e kena marr vesh ju lumt po na knaqt me veprat e juaja veq vazhdoni se se shpejti kosova do inkuadrohet ne bashksin e shteteve kolumbi bolivi honduras po ju lumt per kto vepra heroike

Kaqanikasja
05-07-09, 22:30
:redface:

shfletuesi_
05-07-09, 22:34
po e kena marr vesh ju lumt po na knaqt me veprat e juaja veq vazhdoni se se shpejti kosova do inkuadrohet ne bashksin e shteteve kolumbi bolivi honduras po ju lumt per kto vepra heroike

Per deri sa Patriotat e Gurbetit presin ne radha per pasaportat e serbis eshte pak sa e veshtir per ne Banoret e perhershem te Kosoves qe te inkuadrohemi pse... Shkaku kryesor jeni ju atedhedashesit e gurbetit qe ju jepni mundesi politikes serbe qe te thon ja si duan shtetasit e mi te ashtuquajtur Shqiptar te rin me ne ( kur kerkojn pasaporta serbe kjo eshte nje shenje pohimi qe e duan ate shtet ) Kaq skam qka t'ju shtoj me shume..... Kur te luftosh te keqen Mbroje dhe te miren.....

Guri i madh
05-07-09, 22:46
Per deri sa Patriotat e Gurbetit presin ne radha per pasaportat e serbis eshte pak sa e veshtir per ne Banoret e perhershem te Kosoves qe te inkuadrohemi pse... Shkaku kryesor jeni ju atedhedashesit e gurbetit qe ju jepni mundesi politikes serbe qe te thon ja si duan shtetasit e mi te ashtuquajtur Shqiptar te rin me ne ( kur kerkojn pasaporta serbe kjo eshte nje shenje pohimi qe e duan ate shtet ) Kaq skam qka t'ju shtoj me shume..... Kur te luftosh te keqen Mbroje dhe te miren.....

e kam pas fatin qe nuk mu ka dasht


po ju turbo patriotat pajisni me pasaporta qytetart e kosoves mos pritni qe hasmi me ju dhan pasaporta qytetarve te kosove


qe sa jan kto ambasada ne shtetet perendimore bile ne BERLIN kan shkue qytetart e kosoves me u pais me dokumenta te kosoves ,bile edhe 6 muj nuk ka as shanca teorike


e ju turbo patriotat kallaj e keni me fol po diasporen ju turbo patriotat e keni zhvesh e keni injorue bile as per nji magjup hesap nuk na keni bae ,a ju turbo patriotat nga diaspora jeni bae milonera ,se keni qen do morrana qe era bagla ju ka ardhTURP PER TY ME I FOL KTO FJAL PER SHQIPTART QE JETOJN JASHT KOSOVE TI JE NJI HIQ NJERI NJI ROB KOTI

roadrunner
15-01-10, 21:42
Jeta, PIRROLLA TE KOFT, po s'ki per kend...

lirik
21-01-10, 05:22
Ka fakt me deshmues se aksioni vullnetar i shoqatave te Drenices me moton ''te ndihmojme Drenicen skamore ''e cila dere me dere kerkon lemosh nga popullata jashte Drenices , (qe done te publikoj dhe fletpagesen me vule dhe neshkrim te antareve te saj )
Shfletuesi , pa marr parasysh rethanat , realiteti eshte i dhimsur , Drenica heroike , Drenica legjendare , sot dere me dere ne menyre te organizuar dhe pas 10 vjet te pasluftes kerkon lemosh qe te mbijetoj
ku qendron gabimi , ku eshte problemi ..?.. ke pergjigje te me nihmosh , sepse une dje mbeta pa koment kur u takova me kete forme.. dhe kur degjova qe ne liri Drenica therret per ndihme qe te mbijetoj .-----------------


SKAMJE DHE MJERIMI I KETIJ REGJIONI ;KY REGJION ESHT NE SHENJESTER TE ARMIQVE DHE TE NDERKOMBTARVE DHE E SHT I DENUAR SI NUK E KUPTON KET KOSOVA DHE SHQIPTARėT E TJERE
DRENICA ESHT E DENUAR Q ETE MOS INVASTOHET ASNJIHER ASGJė ATY
ATY NE AT REGJION U Bė GJITHNJI HILE EDHE TURKU BENTE HILE NUK DONTE TE INVESTONTE ASGJE ASNJIHER VETEM DESHTI TI NDERTOJ DISA SHTEPI PUBLIKE TE PASHALLARVE POR NUK ARRITI SE U LA ME GJAK NGA KRYENGRITJET E SHQIPTARVE TE ASAJ ANE
DRENICA SHKELET EDHE SOT E VARFROHET -
SERBIA BENTE TE NJEJTEN GJė SERBISE I KA INTREUAR VETEM GJADJA E PEJES
NEPER DRENICE PER TE KALUAR ANDEJ NE DREJTIM TE SHKODRES
PER TA PUSHTUAR SHKODREN E DURRSIN KURGJA MA TEPER NDERSA ANASH
NUK I KA INTERESUAR AS NJI UDHE TJETER E DRENICES PRA GJITHQKA QE BEHET NE SABOTIM TE KTI VENDI BEHET ME PLAN DHE ME QELLIM
DRENICEN DUHET TA SHPETOJNE TE GJITH SHQIPTARėT BASHK PREJ KTHETRAVE TE HUAJA SEPSE KY REGJION ESHT NE SHENJESTER TE VARFRISE DHE IZOLIMIT EDHE PSE DUART E NDERKOMBTARVE NUK DUKEN NUK ESHT VESHTIR ME E PA ME DY SYT E BALLIT SE SI DRENICA SABOTOHET DHE VARFROHET KJO U BE GJAT GJITH TE SE KALUARES ME QELLIM

NE KOHEN E KOMUNISTIT TITO DRENICA EKZISTONTE ME NJE VI TE KUQE NE RRETH DHE URDHRIN E PRERE TE MOS ZHVILLOHET E TE MOS URBANIZOHET
I NJJETI PLAN VAZHDON POR E PRAKTIKOJNE NDERKOMBTARET
SEPSE DUAN KET REGJION TA MBAJNE TE MJERE E TE VARFER

TE GJITH E DIJME SE NE DRENICE NUK MUND TE INVESTOJ ASKUSH QE NUK ESHT I DRENICES POR AS ATA QE JAN TE DRENICES SEPSE ASHTU ESHT KURDISUR QE GJITHQKA TE JET E MJERE E VARFER
PRA KY REGJION ESHT I DENUAR SHQIPTART TE GJITH SE BASHKU DUHET TE LUFTOJNE QE KY REGJION TE SHPETOHET NGA KTHETRAT E IZOLIMIT E VARFRISE E SABOTIMIT KU ESHT RRETHUAR ME RRETH TE KUQ
DRENICA ėSHT PJESE SHUM STRATEGJIKE DHE SHUM E BUKUR E KOSOVES
DARDANE DHE DUHET TE JET NE KOSOVE E INTEGRUAR
POR KET SHETIM KOMBTAR TE SAJ DUHET TA BEJN TE GJITHA FORCAT SHQIPTARE
DRENICA NUK KA FORCE PER KET SEPSE ESHT MBERTHYER KEQ ESHT KAPUR PER FYTI ME VARFRI NUK KA VEND ME TE VARFER SE DRENICA ASKUND JO NE KOSVE POR AS NE BALLKAN AS NE EUROPE DHE KJO U BE QELLIMISHT KY BOJKOT NEPER TE GJITHA KOHRAT ISHTE KSHTU E RRETHUAR
ME MJERIME VARFRI PADREJTESISHT DHE KY ESHT SI NJI LLOJ PUSHTIMI

lirik
21-01-10, 05:46
drenica ne liri thrret qe te ndihmohet sepse ne magjet e saj nuk ka miell pra
ne magjet e shumkuj ne ato shtepi nuk ka miell sepse ka papunsi
dhe nuk esht investuar asgjė aspak dhe ka vetem premtime e rrena sepse as ne te ardhmen nuk do te investohet ne at rajon
genjeshtra dhe premtime aq ka drenica si dhurate qe i behen nga djajt demagog dhe nuk esht veshtire te shihet mjerimi shkoni dhe pyesni njerzt se si jetojne andej me qfar hallesh e skamje te mjeruar me perjashtim te atyre familjeve qe kan te afermit jasht e ua dergojn ngapak te holla per mbijetesa me ngrene buk kaq vetem sa per t e ngrene buken
ndersa ata qe nuk kan askend jasht jan ne mjerim te madh kjo dihet se si jeton drenica ne mjedis kosove e varfer dhe e lanun pas dore deri ne absurd
denim pas denimi neper shekuj drenica e pergjakur esht e denuar me varfri

filxhani
22-01-10, 11:30
jeta xharra kėndon edhe tallava nėse i sjellė diēka shikueshmėrisė.por e vetmja ēka lė pėrshtypje nga ajo ėshtė mungesa e bontonit,si nikoqire,dhe kėmbėngulėsia se "pėr hir tė saj duhet veshur e deshur publikisht" (pėrndryshe shpallesh fajtor).me stilin e saj "pa ujė nė sy" mė bėn mua nganjėherė tė simpatizojė me njerėz qė aspak nuk e meritojnė,jo nga ideorja,por nga aspekti i trajtimit tė bashkėbiseduesve.
andaj vetėm pėr rregullėn: (-)x(-)=(+) nuk mund ti them tė bardhės e zezė,as anasjelltas.
me jetėn jam vetėm kur pyet e lė tė pėrgjigjet;kur flet e edhe dėgjon;kur pėr konkludimet dhe komentet e veta nuk keqpėrdorė emisionin e vet,ku ėshtė nė rolin e moderatores(jo bashkėdebatuese),por pėr to gjen njė hapėsirė tjetėr nė mediat e Kosovės.

Zanzi/M
23-01-10, 17:25
Jeta Xharra eshte gazetare shume e mire, mendoj qe televizioni RTK-se e ka gazetaren me e mire ne Kosove.