PDA

View Full Version : Kush e formoj, kush e udhėhoqi, kush e shkatrroj, dhe kush nuk luftoj pėrkrahė UĒK-es


murrizi
22-10-09, 20:53
....pyetjen e parashtruar nga Guri Sylaj te tema ku jan grushtuar Geci e Haliti mes veti, ma mori mendja ta sjellė kėtu nė form Teme, pėr rėndėsin e peshen qė ka dhe nė mėnyrė qė tė kemi njė pasqyrim tė sė gjithės.

Janė tė ftuar tė gjithė (si zakonisht), edhe ata PĖR, por edhe ata KUNDĖR. e mė sė shumti janė tė ftuar vetė ata qė kan marrur pjesė nė ēlirimin e Kosovės, nė forma tė ndryshme.

Pra:

kush e formoj ?
Nga lindi ideja ?
Si u formua ?
Kush kontriboj, e kush kontriboj mė pak :wink: DHE

5. kush e shkatėrroj Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės ?

shfletuesi_
22-10-09, 21:04
....pyetjen e parashtruar nga Guri Sylaj te tema ku jan grushtuar Geci e Haliti mes veti, ma mori mendja ta sjellė kėtu nė form Teme, pėr rėndėsin e peshen qė ka dhe nė mėnyrė qė tė kemi njė pasqyrim tė sė gjithės.

Janė tė ftuar tė gjithė (si zakonisht), edhe ata PĖR, por edhe ata KUNDĖR. e mė sė shumti janė tė ftuar vetė ata qė kan marrur pjesė nė ēlirimin e Kosovės, nė forma tė ndryshme.

Pra:

kush e formoj ?
Nga lindi ideja ?
Si u formua ?
Kush kontriboj, e kush kontriboj mė pak :wink:DHE

5. kush e shkatėrroj Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės ?

Idea ishte CIA - Amerikane.
Per formimin e saj po kjo e para CIA - Amerikane ndihmoj qe te formohej.
Kontribuan me se shumti , pleq,gra,femij. Kontribuan me se paku. burrat. E shkaterruan.

Thaqi
Rugova
Ramushi.

Kuptohet me planin e ber po nga Cia.

E gjithe kjo qe te shkaterrohej ish Jugoslavia.

panta_rhei
22-10-09, 21:43
Pse LPK-ja, themeluesit e UĒK-sė, nuk e nisėn luftėn e hapur kundėr serbisė nė vitin 1990, por pritėn deri nė vitin 1998?

pirro
22-10-09, 21:53
Nuk mund te gjendet nje emer qe e ka themeluar UCK-ne, ka nje grup njerzish nje rreth shume i madh dhe nje menyre i paorganizuar qe e kane themeluar UCK-ne.

Ideja mendoj qe ka linde nga shtetet perendimore ( edhe pse nuk i dua konspiracionet ) me perkrahjen e brendshme, kur them e brendshme menoj me shume ne diasporen shqiptare.

Diaspora ka kontribuar me se shumti ne formimin e UCK-se me parat qe ka dhene, sepse dihet qe paret e bejne luften.

E shkaterruan ata qe permendi shfletuesi

teutaA
23-10-09, 00:17
....pyetjen e parashtruar nga Guri Sylaj te tema ku jan grushtuar Geci e Haliti mes veti, ma mori mendja ta sjellė kėtu nė form Teme, pėr rėndėsin e peshen qė ka dhe nė mėnyrė qė tė kemi njė pasqyrim tė sė gjithės.

Janė tė ftuar tė gjithė (si zakonisht), edhe ata PĖR, por edhe ata KUNDĖR. e mė sė shumti janė tė ftuar vetė ata qė kan marrur pjesė nė ēlirimin e Kosovės, nė forma tė ndryshme.

Pra:

kush e formoj ?
Nga lindi ideja ?
Si u formua ?
Kush kontriboj, e kush kontriboj mė pak :wink:DHE

5. kush e shkatėrroj Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės ?

USA

NJERZIT ANALFABET E TE EGER QE E PERDOREN UNIFORMEN PER HAKMARRJE DHE INTERESA TE TYRE PERSONALE EDHE NORMAL DUKE JU FALENDERU NJE MASE TE POPULLIT QE JAN TE VERBER KTA TIPA EDHE SOT MBROHEN PO NGA JU DHE KAN ARRIT TE MSHEFIN FTYREN E VETE TE VERTET PRAPA UNIFORMES UQK

Dani11
23-10-09, 00:41
Zahir Pajaziti ishte nje nder themelusesit kryesore te ushtris qlirimtare te Kosoves, njereiu qe organizoi aksoion dhe atentate kunder okupatori serb poashtu thmelues ishin edhe Adem Jashari nga Drenica si dhe familja Haradinaj nga Dugagjini.Mendoj qe keta ishin kryesoret ndersa dihet qe tani pas lufte 10% te popullit i kem komandanta edhe pse 1% e popullit morri pjes ne lufte aktive kunder serbis.

sherri
23-10-09, 01:39
kush e formoj ?
Nga lindi ideja ?
Si u formua ?
Kush kontriboj, e kush kontriboj mė pak :wink:DHE

5. kush e shkatėrroj Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės ?__________________
Kush e shkatrroj qe e paske pergjigjejen:
USA

NJERZIT ANALFABET E TE EGER QE E PERDOREN UNIFORMEN PER HAKMARRJE DHE INTERESA TE TYRE PERSONALE EDHE NORMAL DUKE JU FALENDERU NJE MASE TE POPULLIT QE JAN TE VERBER KTA TIPA EDHE SOT MBROHEN PO NGA JU DHE KAN ARRIT TE MSHEFIN FTYREN E VETE TE VERTET PRAPA UNIFORMES UQK

...edhe kush e formoj ..Zahir Pajaziti ishte nje nder themelusesit kryesore te ushtris qlirimtare te Kosoves, njereiu qe organizoi aksoion dhe atentate kunder okupatori serb poashtu thmelues ishin edhe Adem Jashari nga Drenica si dhe familja Haradinaj nga Dugagjini.Mendoj qe keta ishin kryesoret ndersa dihet qe tani pas lufte 10% te popullit i kem komandanta edhe pse 1% e popullit morri pjes ne lufte aktive kunder serbis.
Pyetjet tjera thuje se te ngjajshme(a ali hoxha a hoxh alia)kush e formoj..si u formua!!

GURI SYLAJ
23-10-09, 04:20
A e dinin Ramiz Alia dhe Ibrahim Rugova se ne Shqiperi ushtronin djem nga te gjitha Trojet Shqiptare dhe ktheheshin me armatim ne Kosove dhe nese po a ishte kjo nje marrveshje ???
Pse nuk prononcohen akteret e kesaj nisme dhe pjesemarresit e ketyre ushtrimeve!!?
Kush ishte Sali Ceku dhe pse Jakup Krasniqi ne librin e tij "Kthesa e Madhe " nuk e permend as edhe nje here ??

Qorri
23-10-09, 07:27
Iniciatori,ideatori i UCK-se ishte Fehmi Agani.Themelimi i UCK-se ishte me rendesi te behej nga njerez qe kishin nje histori te begateshme kombetare qe perfaqesonin Kosoven nga te gjitha trevat shqiptare...

Adem Jashari nga Drenica, Salih Ceku nga Dukagjini, Zahir Pojaziti nga Besiana.Ne kete menyre edhe perfaqsohej Kosova deri diku...kjo ishte platforma qe ishte vere qe ne fillim per themelimin e UCK-se.

E ma vone e dijme te gjithe si eshte zhvilluar beteja per te marre fronin e UCK-se dhe jo per te luftuar shkaun...Te gjithe themeluesit e vertete te UCKse jane vrare
sipas skenareve te perpunuara te ketyre qe sot thone se jane 'themeluesit' e UCK-se keto jane fakte te cilat nuk mund i mohon askush dhe dosido do te dalin
aq fuqishem sa shpifaraket nuk do te kene mundesi te mbrohen ne asnje front.

Keta bijt e Fidel Kastrtos sic jane Xhavit Haliti,Hashim Thaci, Azem Syla, Ibrahim Kelmendi jane fajtoret dhe perqaresit kryesor , qe i hodhen guret e ndezjes te se
keqes nder shqiptare dhe do te jene vetem; pergjegjesit kryesor; per te gjitha kurthet,intrigat,perfitimet vrasjet, kercenimet qe i ben ne emer te UCK-se dhe duke perdore uniformen e saj...duke likfiduar njerzit qe perfaqsoni institucionet e Kosoves.

Kjo brigade qyqaresh mund te krekosen si ua deshiron endja por tereni i fushveprimit eshte duke iu ngushtuar per cdo dite ngase shoket e tyre jane duke i futur ne burg per kinse krimet e luftes... e ketyre qe thirren ne emer te
te themeluesve as nje qime floku nuk u mungon...Kjo tregon se keta qe sot burgosen ,denohen jane pjese e skenarve te Xhavit Halitit dhe klanit te tij mafioz...

Kot e kane bijt e Fidel Kastros dhe Chegevares se nuk do te kene mundesi te u largohen,ikin skenarve qe sajuan per te perqare,vrare,kurthuar,ata qe ishin bazamenti i levizjes per clirim te Kosoves.

Peja-Boy
23-10-09, 09:57
DHE
5. kush e shkatėrroj Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės ?

Ke ketu Emrat edhe Tri Grupet qe jan Mundu me shkatrru Uqk prej fillimit te perberjes !!

Grupimin e parė e drejtonte kryepehlivani i Nanosit Xh.Halit, pėrgjegjės i Sektorit tė Rėndėsisė sė Veēantė dhe antarė i Kryesisė sė LPK-sė, me kėshilltarėt qė i kishte nė SHIK-un e Shqipėrisė,( njėri ndėr kryesorėt ishte Shaban Braha). Ai me A.Sylėn bėri pėrvehtėsimin e njėsive guerile tė Republikės sė Kosovės me mjetet e marjes sė ‘’kalas nga mbrenda’’ dhe kėshtu arrijti tė manipulojė nė shumė drejtime me SHP tė UĒK-sė, qė e pėrbėnin argatėt e tij mė tė besueshėm.

Grupimin e dytė e drejtonte R.Qosja qė i kishte futur nėn kėmbė klanet e H. Hysenit dhe tė B. Kosumit. Ky grupim nė saje tė ndihmės sė A.. Sylės, Nanosit, Mejdanit dhe Klosit u bė artak me grupimin e Xh.Halitit pėr tė manipuluar me SHP tė UĒK-sė, qė pėrbėhej nga argatė tė Xh.Halitit dhe argatė tė R.Qosjes. Me ēlirimin e Kosovės nga NATO-ja dy palėt e ndanė pushtetin duke formuar tė ashtuquajturėn ‘’ Qeverinė e Thaēit’’.

Grupimi i tretė e drejtonte B.Bukoshi i cili nė fillim tė viteve 1990-tave ishte me forcat institicionale tė Republikės sė Kosovės, pastaj bėhet i ‘’pavarur’’, dhe kur duhej me tė gjitha forcat t’i ndihmonte forcat institicionale, bėhet me Qosjen. Me kėtė grupim bėjnė aleancė tė mėsheftė klani i H.Hysenit, qė kishte pozita udhėheqėse nė LDK-nė, disa komisione tė ‘’Tre pėrēindshit’’, klani i Ibrahim Kelmendit i cili pėrpos qė e kishte nėn kontroll kryesinė e LPK-sė, i kikishte nėn urdhėrat e tij edhe njė grup ushtarakėsh qė i kishte dėrguar nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut me detyra speciale pėr ta penguar kėrė subjektė ushtarak tė Republikės sė Kosovės, nė mesin e tė cilėve ishin : Xhafer Jashari, Halil Bicaj, Fadil Demiri etj.

Grupimin e katėrt e pėrbėnin forcat institicionale tė Republikės sė Kosovės,( LDK-ja NDSH-ja, PSHDK-ja, PLK-ja, PSDK-ja) nėn udhėheqjen e kryetarit tė Republikės sė Kosovės dhe kryetarit tė LDK-sė Dr.Ibrahim Rugovės dhe veprimtarėve tjerė tė subjekteve politike qė i pėrkisnin kėtij grupimi.( Mark Krasniqi, Rexhep Avdullahu, Xhergj Dedaj, Kaqusha Jashari etj).Bėheshin dhe ē’bėheshin lloj-lloj aleancash jo parimore nė mes individėve dhe klaneve me ndikim qė e pėrbėnin LPK-nė dhe LBDK-nė. Nė kėso aleancash prin Grupimi i dytė qė udhėheqej nga R.Qosja. Ky grupim politik edhe pse ishite nė aleancė tė haptė me klanin e Xh.Halit, lidhi aleancė tė mėsheftė me Qeverinė e Bukoshit ku bėnte pjesė edhe klani i Ibrahim Kelmendi, qė kishin pėr qėllim pėr tė ndarė nė mes tyre pushtetin e Kosovės, ndėrsa Xh.Halitin & Kompani ta lanė me ‘’gishta nė gojė’’ por siq dihet ajo nuk ndodhi sepse nė komplote dhe ndėrskamsa ishte mė i zoti Xh.Haliti, por dhe kishte pėrkrahjen e Nanosit, Mejdanit, Klosit.

Pse nuk filloi lufta nė Kosovė pėr shkatrrimin e Jugosllavisė, qė do tė kishte pasoja shumė tė rėnda pėr Kosovėn dhe kombin shqiptar, marita kryesore u takon diplomatėve tė shquar tė SHBA-ve qė ishin miqė tė kombit tonė, qė kėrkuan nga Ibrahim Rugova dhe Salih Berisha qė tė mos e fillojnė luftėn me Jugosllavinė deri sa’’ tu vie shteku’’. Kėto subjekte politike e kanė pėrkrahur luftėn ēlirimtare me mjete materjale, ndėrsa pjesa dėrmuese e ushtarėve tė UĒK-sė i pėrkiste antarėsisė sė gjėrė tė kėtyre partive.

Kotorristi
23-10-09, 10:17
Se pari lavdi ju qoft deshmorve qe dhan jeten per qlirimin e kosoves.
A sa per tem sja vlen me shtu diqka se te gjitha te vertetat qenkan me lart

Makresh
23-10-09, 10:41
.
Pra:

kush e formoj ?
Nga lindi ideja ?
Si u formua ?
Kush kontriboj, e kush kontriboj mė pak :wink: DHE

5. kush e shkatėrroj Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės ?


1 - 4 : Padrejtesia, ideja lindi nga ndjenja e hakmarrjes, u formua nga revoltuesit dhe kontribuan te shtypurit e ai qe s'kontriboj aspak, as fizikisht e as moralisht, eshte i ndjeri Ibrahim Rugova !

5 : UCK-ėja s'eshte shkatėrruar, !

Peja-Boy
23-10-09, 11:03
1 - 4 : Padrejtesia, ideja lindi nga ndjenja e hakmarrjes, u formua nga revoltuesit dhe kontribuan te shtypurit e ai qe s'kontriboj aspak, as fizikisht e as moralisht, eshte i ndjeri Ibrahim Rugova !

5 : UCK-ėja s'eshte shkatėrruar, !

Ibrahim Rugova Ka Kontribu ne Fark ne nje Ushtri Kombetare qe u Shkatrrua nga Gjavit Haliti,Regjep Qosja,Adem Demaqi ,Bujar Bukoshi, Fatos Nano , Ibrahim kelmendi,Shaban Braha (Keta jan Hakmarresit)Etj .Ku dhe perfundoj tek Qeveria e Thaqit....

Rugova Do te pranonte te behej Komandant Superem i Farkut,Kuptohet po te Vazhdonte ashtu qysh ishte e planifikuar nga Kolonel Ahmet Krasniqi por eshte penguar nga keta emrat e Lart permendur qe ti kam Cek !
Po rugova nuk e ka Honger ate Fore qe te Pranoj se eshte Komandat Suprem i Uqk,mbase u shkel Marveshja e Osllos kur e ka dijt se Uqk me Organizim qe kishte nuk ishte e Zonja ti qendronte sulmeve te ushtris Serbe !!!


Fillimi i shtatorit tė vitit 1998 ua bėri me dije argatėve tė XH.Halitit dhe rrogtarėve tė R.Qosjes qė e pėrbėnin SHP tė UĒK-sė se nuk e kishin ēliruar as njė kilometėr tė teritorit tė Kosovės, por Serbia pėr qėllime stratrgjike i kishte lėnė tė bėjnė parada dhe tė rrafin gjoks se e kanė ēliruar 60% tė teritorit tė Kosovės, pėr tė fituar tė drejten tė bėnte pastrimin etnik tė Kosovės me preteks se po e ndjek UĒK-nė.

Vetėm tė marrėt, analfabetėt politik dhe tradhtarėt e kombit edhe sot shpifin shpifje debile, kur e akuzojnė Rugovėn se ‘’nuk e ka njohur UĒK-nė pėr ushtri tė Kosovės’’, dhe nuk e dijnė apo nuk don ta dijnė se po tė kishte ‘’rrafur gjoks’’ Rugova se ‘’UĒK-ja ėshtė Ushtri e Republikės sė Kosovės’’ dhe se ai ėshtė ‘’Komandant Suprem’’ i saj, me humbjen e ‘’teritoreve tė lira’’ qė i kishte ‘’ēliruar’’ UĒK-ja, Republika e Kosovės dhe Kryetari i saj do tė detyroheshin t’i fillonin bisedimet pėr paqe me Serbinė-Jugosllavinė. Dhe sipas rregullave ndėrkombėtare, kur dy ushtri tė dy shteteve luftojnė nė mes tyre dhe lufta pėrfundon, organizohen bisedat pėr paqė. Nė tavolinėn e bisedimeve fituesi gjithmon i parashtron kushte hupsit, dhe nė rastin e Kosovės, pala serbe si fituese e luftės, do t’i parashtronte kushte delegacionit tė Republikės sė Kosovės pėr paqe

Tropojani30
23-10-09, 12:01
ANALIZA

Dėshmi tonditėse pėr prapaskenat e uzurpimit tė UĒK-sė nė Kosovė (1)

Si u eleminuan themeluesit e UĒK-sė

Dėshmi mbi eleminimet nė kreun e UĒK nė Kosovė, shmangien e Adem Jasharit nga drejtimi i UĒK-sė dhe vrasjen e disa drejtuesve kryesorė tė saj

Njė intervistė-dėshmi e Saim Tahiraj, njė prej themeluesve tė grupeve guerrile nė Kosovė qysh nė vitin 1991. Dėshmitari flet pėr rolin qė ka pasur Shqipėria nė organizimin e grupeve ilegale nė Kosovė, armatosjen e tyre, stėrvitjen nė kampet shqiptare, rolin e Adem Jasharit dhe Sali Cekajt, nė kėto organizime. Dėshmitari i identifikuar si pjestar i grupit tė Sali Cekajt flet pėr krimet e vitit 1998 1999, kur krerėt realė tė UĒK-sė u eleminuan nga celula marksiste tė drejtuara nga shėrbimi sekret i Tiranės. Gazeta TemA po boton nė disa numra dėshminė e tij

Sefedin Krasniqi

& Beqir Kameraj

Nė pėrvjetorin e pestė tė luftės sė Jasharėve nė Prekaz, tė 5, 6, dhe 7 marsit 1998, shtypi i shkruar i Kosovės ka botuar artikuj tė ndryshėm lidhur me pėrgatitjet e luftės, ushtrimeve tė grupeve tė para nė Shqipėri nė vitin 1991 deri nė fillimin e luftės sė hapur dhe zhvillimin e saj nė Kosovė. Prej mbarimit tė luftės ėshtė folur dhe janė realizuar shumė intervista me komandantė dhe ushtarė apo veprimtarė qė e kanė ndihmuar ēlirimin e Kosovės. Janė botuar edhe shumė libra, shumė tė tjera janė nė botim e sipėr. Por shumė gjėra kanė mbetur pa u thėne nga shkaku se shumė ushtarė tė UĒK-sė gjėndeshin ende nėpėr burgjet serbe. Pasi nė burgjet serbe, sipas tė gjitha gjasave, nuk ka mė pjestarė tė UĒK-sė, intervista dhe fejtone, me rrėfime pėr luftėn, prapė kanė vėrshuar nė shtypin e Kosovės. Interesim i veēantė ėshtė shfaqur pėr rrėfimet e anėtarėve tė familjes sė Adem Jasharit. Nė rrėfimin e Rifat Jasharit flitet edhe pėr disa pjestarė tė grupit tė Sali Ēekajt, sidomos pėr familjen e vėllezėrve Tahiraj nga Belegu si dhe tė Osman Ferizit nga Kodralia. Pėr kėto familje ka folur pėr sė gjalli edhe Hamzė Jashari, i cili nė intervistėn e Shpresė Mulliqit, tė botuar post-mortum nė kombėtaren "Bota sot" mė 16, 17 dhe 18 prill 1998, ka deklaruar: "Familja Jashari e njeh mirė familjen Tahiraj nga Belegu si dhe familjen Ferizi nga Kodralia etj." Nė njė intervistė tė gjatė, nė muajin shtator tė vitit 2002, nė gazetėn "Zėri", Rifat Jashari ka deklaruar fare ngjashėm sikur vėllai i tij Hamza. Pėr komėtaren "Bota sot", e lutėm njėrin nga vėllezėrit Tahiraj, Saim Tahirajn, pasi qė ky ishte edhe mė aktivi nė grupin e Sali Ēekajt, qė tė flasė mė imtėsisht rreth veprimtarisė sė kėtij grupi si dhe zhvillimeve tė luftės nė pėrgjithėsi. Gjatė bisedės tė pranishėm kanė qenė edhe vėllezėrit Ismet dhe Sami Tahiraj.Intervistė dėshmi e Saim Tahiraj, njė prej themeluesve tė gupeve guerile nė Kosovė qysh nė vitin 1991

Ushtarėt dhe armėt erdhėn nga Shqipėria

Ku dhe kur kanė filluar kontaktet e juaja me Adem Jasharin dhe Grupin e luftėtarėve tė Drenicės dhe tė Llapit? Cilat ishin lidhjet e Grupit tė Salih Ēekajt me kėto grupe?

Saim Tahiraj: Dua tė jem i qartė. Ne nuk kemi punuar kokė mė veti. Para se tė fillojmė me pėrgatitjet ushtarake nė Shqipėri, nė mes tė institucioneve tė shtetit shqiptar dhe atyre tė Kosovės, sa di unė, ėshtė arritur njė marrėveshje. Protogonistėt e kėsaj marrėveshje janė gjallė, si nė Kosovė edhe nė Shqipėri. Ata mė nė fund duhet tė flasin e ta thonė tė vėrtetėn. Kėtė ia kanė borxh historisė dhe gjithė shqiptarėve, por nė veēanti ua kanė borxh Salih Ēekajt, Adem Jasharit dhe Zahir Pajazitit. Pėr mua kėto tri persona janė tri shtyllat kryesore tė luftės sė armatosur pėr ēlirimin e Kosovės. Ata e pėrgatitėn luftėn, i realizuan aksionet e para kundėr ushtrisė serbe dhe vazhduan me luftėn e hapur derisa ranė heroikisht nė fushėn e nderit. Ndėrsa pėr kontaketet me Adem Jasharin dhe me grupe tė tjera luftėtarėsh do tė flas nė kuadėr tė kontakteve qė kemi pasur me rastin e pėrgatitjes sė Grupit tė Dytė nė Shqipėri, e sidomos pas hyrjes sė kėtij grupi nė Kosovė.

Atėherė na thoni diēka mė imtėsisht, pėr pėrgatitjet ushtarake dhe futjen e kėtyre grupeve nė Kosovė.

Saim Tahiraj: Pas daljes sė Salih Ēekajt nė Gjermani, veprimtaria e tij zhvillohet nė dy drejtime: nė atė politik, duke u kyēur nė LDK me qendėr nė Shtutgard, sepse ndėrsa ishte nė Kosovė ishte anėtar i kėsaj partie. Drejtimi tjetėr ishte fillimi i veprimtarisė ushtarake, e qė nė atė kohė ka vepruar nė kuadėr tė Qeverisė sė Kosovės e cila punonte nė egzil. Ai pra kishte marrė instruksionet nga njerėzit e qeverisė pėr tė filluar pėrgatitjet e para ushtarake, bashkė me shumė shokė dhe njerėz tė besueshėm tė ēėshtjes kombėtare. Pas shumė analizave dhe konsultimeve, Salihu ka shkuar nė Shqipėri dhe atje bashkohet me rreth 60 djem tė zgjedhur nga tė gjitha viset shqiptare jashtė Shqipėrisė Londineze. Me kėta djem ka bėrė pėrgatitje ushtarake nė Surrel tė Tiranės, nė malin Dajt. Ky ka qenė grupi i parė i ushtarėve tė Republikės sė Kosovės.

Do tė ishte me interes tė thuani diēka pėr kėtė grup. Nė opinion dihet shumė pak. A janė futur nė Kosovė ushtarėt e kėti grupi tė armatosur dhe me uniforma ushatarake?

Saim Tahiraj: Jo, ata nuk kanė qenė tė armatosur as tė uniformuar. Pas ushtrimeve ushtarake njė muajshe, qėllimi i tyre ka qenė futja nė Kosovė nėpėr rrugė dhe mėnyra tė ndryshme. Pėrjashtim bėjnė Salih Ēekaj dhe Zymer Lulaj. Kėta tė dy kanė udhėtuar nga Shqipėria nė drejtim tė Kosovės dhe kanė qenė tė armatosur. Mendoj qė pėr kėtė duhet tė flas mė gjerėsisht Zymer Lulaj. Ai ėshtė dėshmitar i gjallė. Por e di qė ata nė Deēan i kanė vėnė bazat e para pėr ushtarėt e ardhshėm tė Republikės sė Kosovės.

Nė kėtė grup veē Salih Ēekajt dhe Zymer Lulajt, a dini edhe ndonjė emėr tjetėr tė rėndėsishėm qė duhet pėrmendur?

Saim Tahiraj: Po, nė kėtė grup ka qenė edhe Zahir Pajaziti, i cili, gjithashtu bėri shumė pėr formimin e bėrthamave tė para tė luftėtarėve tė lirisė tė Llapit por edhe mė gjerė.

Pėr vrasjen e tij para luftės, e nė veēanti pas saj, ka pasur polemika nga individė tė ndryshėm. Ēfarė mendoni ju?

Saim Tahiraj: Fatkeqėsisht, ai u vra herėt nga forcat serbe. Rreth vrasjes sė tij ėshtė folur e pėrfolur shumė, janė dhėnė vlerėsime dhe spekulime, por unė nuk dua tė ngatėrrohem me gjėra qė nuk i di.

Atėherė, si qėndron puna me grupin e Dytė tė ushtarėve tė Republikės sė Kosovės?

Saim Tahiraj: Unė kam pasur privilegjin qė grupit tė dytė t’ia bashkangjes njė grup djemsh nga komuna e Deēanit. Edhe ky grup ėshtė stėrvitur nė Surrel tė Dajtit, nė tė njėjtėn bazė stėrvitore ushtarake. Pasi unė bashkė me shumė djem tė tjerė i kishim filluar aktivitetet tona, ende pa filluar ushtrimet nė Shqipėri, posa u paraqit nevoja udhėtova nga Zvicra nė Kosovė. Nė Deēan kontaktova me Xhemail Berishėn, njė veprimtar mjaft i denjė pėr kohė tė vėshtira dhe kushtet nė tė cilat vepronim atėherė. Me Xhemailin u dakorduam rreth organizimit dhe ai, pa vonuar, filloi pėrgatitjen e njerėzve dhe tė terrenit se kush mund tė ishte nė grupin e dytė nga komuna e Deēanit, ndėrsa unė u ktheva nė Zvicėr. Posa e morėm sinjalin e duhur nga njerėzit pėrgjegjės, nga Kosova nė Zvicėr, erdhėn bashkė me Xhemail Berishėn, Osman Ferizi, Shkėlzen Gjoni dhe Hasan Ferizi. Vėllai im, Sami Tahiraj, ndodhej nė Zvicėr. Meqenėse, ky tashmė ishte i kyēur nė kėtė organizim, iu bashkua kėtij grupi nė Zvicėr dhe udhėtuan tė gjithė sė bashku nė Shqipėri. Ushtrimet kanė zgjatur 30 ditė dhe ato i kanė udhėhequr oficerė tė specializuar tė ushtrisė shqiptare. Pas ushtrimeve nė Shqipėri, qėllimi kryesor ishte qė me njė pjesė tė armatimit tė depėrtojnė ilegalisht nė Kosovė. Pra ky mision delikat, i kalimit ilegal tė kufirit Shqipėri-Kosovė, me 33 ushtarė tė armatosur, iu besua Salih Ēekajt, tash hero kombėtar.

Cilat kanė qenė arsyet qė determinuan qė Salih Ēekaj t’i printe kėtij grupi pėr t’u futur nė Kosovė? Kush ia besoi kėtė rol dhe a ishte ai komandanti i parė i grupeve tė armatosura tė luftėtarėve tė lirisė?

Saim Tahiraj: Arsyet qė Salih Ēekaj duhej t’i printe kėtij grupi ishin tė shumta dhe tė ndryshme. Por, arsyet kryesore ishtin se ai kishte njohuri ushtarake pasi ishte oficer rezervė dhe pėr kėtė fushė posedonte njohuri profesionale, pastaj ishte person qė njifte mė sė miri terrenin kah duhej tė hyhej nga Shqipėria nė Kosovė. Sali Ēekaj ishte njeri i qetė, serioz, i besės dhe njė intelektual qė dinte shumė mirė ēfarė duhej bėrė pėr Kosovėn. Udhėheqės e kanė zgjedhur ushtarėt qė pėrgatiteshin tė futen nė Kosovė.

Kėshtu pra, pas 30 ditė ushtrimesh prej 55 ushtarėve sa ishin nė grupin e dytė, vetėm 34 veta u nisėn drejt Kosovės me 75 kallashnikovė, me njė pjesė municioni e me bomba dore. Me kėtė rast dėshiroj ta cek, por nėse ėshtė nevoja edhe ta pėrseris, se kjo ėshtė thyerja e parė e kufirit dhe jo siē po pretendohet, se thyerja e kufirit u bė vetėm nė vitin 1999. Jo, thyerja e kufirit, pėr trima, ėshtė bėrė nė vitin 1991. Atėherė ishte tepėr vėshtirė dhe gati e paimagjinuar njė ndėrmarrje e kėtillė. Ka njerėz qė kanė kaluar kufirin Shqipėri-Kosovė; dy, tre a mė shumė veta, por me qėllime luftarake, tė armatosur dhe tė organizuar nė baza institucionale, kjo ėshtė hera e parė deri nė fillimin e luftės sė hapėt. Tė tjerėt le tė thonė si tė duan e ēka te duan. Grupe bashibuzukėsh mund tė ketė pasur edhe para vitit ’91 dhe pas vitit ’91, por ky ishte njė rrugėtim me detyrė, i mbėshtetur nga institucionet e atėhershme tė Republikės sė Kosovės. Pastaj nė kėtė rrugėtim ka qenė edhe legjenda e mėvonshme e luftės sė vitit ’98, Adem Jashari. Kjo thyerje kufiri nuk u ndal mė as pėr Salih Ēekajn, as pėr Adem Jasharin, as pėr Zahir Pajazitin. Qėllimi i futjes sė armatimit nė Kosovė ishte armatosja e bėrthamave tė para tė njėsiteve ushtarake pėr ēlirimin e Kosovės, tė cilat quheshin njėsitet e para vetėmbrojtėse.
----------

TEMA

Tropojani30
23-10-09, 12:07
ANALIZA

Dėshmi tonditėse pėr prapaskenat e uzurpimit tė UĒK nė Kosovė (2)

33 ushtarėt e parė tė UĒK-sė

Pas mbarimit tė ushtrimeve nė Shqipėri, pra grupi prej 33 vetave, nėn komanden e Sali Ēekajt niset pėr Kosovė. Si rrodhėn punėt nė vazhdim?

Unė me detyrė udhėtova nga Zvicra me aeroplan pėr Kosovė. Atje bashkė me Xhemail Berishėn e kemi pasur pėr detyrė ta presim grupin prej 34 vetave qė do tė vinin tė armatosur nga Shqipėria. Veē kėsaj, ishim tė caktuar tė vėzhgonim forcat serbe, qofshin ato tė policisė apo tė ushtrisė. Pėrmes kanaleve tona e lajmėruam Salihun tė mos nisej nė kohėn qė ishte e cakuar, meqė kishte lėvizje shumė tė mėdha tė ushtrisė dhe policisė serbe, sidomos rreth kufirit nė zonėn e Rekės sė Keqe e deri te Juniku dhe Pobėrgja. Kėshtu, Salihu e shtyn udhėtimin pėr pak kohė. Pėrveē qė e shtyn udhėtimin, e ndėrron edhe drejtimin. Merr njė udhė tjetėr, e jo atė qė ishte planifikuar. Nė vend se tė arrinin pėr 3 orė e gjysmė, udhėtimi u kishte zgjatur nėntė orė. Megjithatė, tė prirė nga Salih Ēekaj, arritėn rreth orės 5 tė mėngjesit dhe u vendosėn nė fshatin Voksh; nė shtėpinė e Salih Panxhajt dhe Avdyl Panxhajt. Pushuan pak. E lanė armatimin dhe u ndanė nė tri grupe. Njė grup erdhi te unė nė Beleg, pasi vėllai im, Samiu, kishte ushtruar dhe udhėtuar me ta. Tė tjerėt u vendosėn nė Kodrali nė shtėpitė e Osman Ferizit, Hasan Ferizit dhe Shkėlzen Gjonit. Adem Jashari ka qenė me grupin qė u vendos nė Kodrali, tė cilin grup e ka bartur me qerre kuajsh Bajram Selim Tolaj nga Pobėrgja. Pra, po theksoj dhe le tė dihet pėr jetė tė jetėve, se nė mesin e 33 ushtarėve, nėn udhėheqjen e Salih Ēekajt, ndodhej edhe Adem Jashari, Ilaz Kodra, Fadil Kodra etj... Por, edhe le tė dihet pėr jetė e mot se Salih Ēekaj ishte komandanti i parė i formacioneve tė para ushtarake qė filluan pėrgatitjet pėr ēlirimin e Kosovės me luftė qysh nė vitin ’91. Nė atė kohė ngjarjet janė zhvilluar kėshtu. Pėr hir tė vėrtetės dhe pėrgjegjėsisė historike, versionet tjera, nga kushdoqoftė, do t’i demantoj sa herė qė tė mė jepet rasti. E vėrteta ėshtė njė dhe nuk ndryshohet sipas politikės ditore. Ajo nuk mund tė ndyshohet, tė mohohet, as tė thjeshtėsohet pėr hatėr tė askujt. Fundja, ne kemi edhe listen e 34 ushtarėve qė kanė hyrė nė Kosovė, me emėr e mbiemėr tė secilit prej tyre. Kemi edhe numrin e secilės armė, si dhe sasinė e municionit. Pastaj e dimė edhe kush i ka mbushur karikatorėt dhe ku janė pėrgatitur! Kush ua ka pėrgaditur edhe bukėn pėr drekė kėtyre trimave etj,... Ja edhe lista, tė cilėn e ka edhe Niman Muēaj, autori i filmit dokumentar dhe librit "Sali Ēekaj gurthemel i pavarėsisė sė Kosovės".

Veē kėsaj ne kemi edhe fotografinė e ushtarėve tė Grupit tė Dytė, ndėrsa forografinė e Grupit tė Parė ku figuron edhe Zahir Pajaziti na e ka dhėnė Lutfi Haziri, tash kryetar i komunės sė Gjilanit.

Emri dhe mbiemri Komuna PU.A. Nr. Karikatorė Fishekė
1. Hasan Ferizi Deēan 20102614 4 120
2. Shkelzen Gjoni Deēan 20097018 4 120
3. Sami Tahiraj Deēan 17029553 4 120/5
4. Osman Ferizi Deēan 4176733 4 120/20
5. Muharrem Bobi Przeren 7350 4 120/150
6. Hilmi Peci Mitrovicė 12133987 4 120
7. Ramadan Begu Mitrovicė 11113957 4 120
8. Nazmi Bajrami Mitrovicė 4176505 4 120/6
9. Ejup Murseli Mitrovicė 20115049 4 120/24
10. Shahin Bejtullahu Mitrovicė 20112290 4 120/180
11. Lutfi Jonuzi Mitrovicė 20060919 4 120
12. Fadil Kadria Skenderaj 11112153 4 120
13. Iljaz Kadria Skenderaj 111174110 4 120
14. Adem Jashari Skenderaj 20109662 4 120
15. Murat Jashari Skenderaj 20084113 4 120/7
16. Avni Rama Skenderaj 20061583 4 120/28
17. Sahit Jashari Skenderaj 20103940 4 120/38
18. Shaqir Salihi Skenderaj 11125407 4 120
19. Xhemajl Kelmendi F.Kosovė 20096701 4 120
20. Naim Gubetini Prishtinė 20098575 4 120
21. Shemsi Zeqiri Prishtinė 20102917 4 120/6
22. Xhavit Gubetini Prishtinė 20113567 4 120
23. Faton Gajtani Prishtinė 20108076 4 120/8
24. Isuf Ismajli Prishtinė 20065291 4 120/32
25. Driton Restelica Podujevė 11101858 4 120/240
26. Ekrem Sheholli Podujevė 1112249 4 120/2
27. Qenan Azizi Tetovė 20106021 4 120
28. Feriz Xhemaili Tetovė 20060106 4 120
29. Nuri Bexheti Tetovė 20027760 4 120
30. Bujar Zeneli Kumanovė 20063866 4 120
31. Orhan Ibrahimi Kumanovė 20050812 4 120
32. Jakup Limani Shkup 411651 4 120
33. Halil Palloshi Shkup 12123606 4 120
LISTA E 33 USHTARĖVE QĖ HYNĖ NĖ KOSOVĖ NĖ DHJETOR TĖ VITIT ’91:
Gjithsejt 33 132 3960

Me datėn 08. 12. 1991

Ushtari i 34 ishte komandanti Salih Ēekaj

Ku ishit ju ditėn kur ata u futėn nė Kosovė, si u pritėn nėpėr familje dhe si kanė rrjedhur mė vonė ngjarjet e asaj dite?

Saim Tahiraj: Unė atė ditė kam shkuar nė Gjakovė pėr t’u dėgjuar nė telefon me Imer Berishen dhe Ismet Avdullahun, tė cilėt si pjestarė tė organizimit duhet tė flasin pėr detyrat dhe pėrgjegjėsit qė i kanė pasur nė atė kohė. Ata sot mund tė kenė ndėrruar kampin, por pėr hir tė gjakut tė atyre qė sakrifikuan jetėn duhet tė flasin. Pra, atė ditė kėta ushtarė kanė drekuar nė Beleg dhe Kodrali. Pastaj janė shpėrndar, nėpėr shtėpitė e veta. Para se tė shpėrndahen, u dakorduam qė pas dy javėsh tė vinin pėr ta marrė armatimin. Nga entuziazmi qė kishin, nuk respektuan marrėveshjen por filluan tė vijnė pas dy-tre ditėsh.

Ndėrkohė, Salih Ēekaj erdhi bashkė me Demė Tolajn te ne, nė Beleg, dhe mė tha qė grupi i tretė qė e kishte pėrtaditur Xhemail Berisha, Ismet Mehmetaj, Sokol Gjocaj dhe Ismet Tahiraj mos tė udhėtonin pėr nė Shqipėri sepse kushtet ishin tė vėshtira dhe duhej tė pritnin njė moment mė tė volitshėm. Mbeti qė Salihi tė na sinjalizonte. Veē kėsaj, Salihi me Samiun (Tahirajn) biseduan rreth shpėrndarjes sė armatimit. Ai na tha, shkoni e merren armatimin nė Bėrliq, i cili armatim, nga Vokshi ishte bartur nė Pobergjė, nė shtėpinė e Fadil Tolajt, e pas disa ditėsh nga Pobėrgja bartet nga Agron Tolaj dhe Halit Tolaj me vėllezėr nė Broliq nė shtėpinė e Salih Ēekajt. Prej Broliqi nga Musa Ēekaj dhe Smail Ēekaj, 34 kallashnikovė i morėm unė me Xhemail Berishen dhe Sami Tahirajn dhe filluam t’i shpėrndajmė sė bashku me Grupin e Deēanit ku bėnin pjesė edhe Osman Ferizi, Shkelzen Gjoni e Hasan Ferizi. Dua ta theksoj se mė vonė punėt pėr shperndarjen e kėtij armatimi kanė mbetur nė duar tė Ismet e Bajram Tahiraj, si dhe tė Avdyl Molliqt.Adem Jashari, i pari pėr tė marrė armatimin

Kush ishin tė parėt qė erdhėn pėr tė marrė armatim?

Saim Tahiraj: I pari ka ardhur vetė Adem Jashari. Me Ademin ka qenė edhe Xhafer Zena nga Majanci i Podujevės, por me banim nė Prishtinė. Atė natė pasi hangrėm darkė e pitėm ēaj, ne vėllezėrit Tahiraj, Adem Jasharit ia kemi dhėnė 13 kallashnikovė si dhe municion e nevojshėm. Kėtu do ta pėrshkruaj momentin e nisjes sė Ademit dhe dialogun e tij me Xhafer Zenėn. Pasi i futėn 12 kallashnikovė nė arkėn e veturės tė markės Askona me ngjyrė tė kuqe e me targa tė Prishtinės, Xhaferi u ulė nė vendin e shoferit ndėrsa Ademi u ulė pėrpara nė anėn e djathtė tė tij. Ademi kallashnikovin e vetė, me dy karikatorė, e vuri nė prehėr, ndėrsa Xhaferi i tha: "Adem ndoshta ėshtė mė mirė qė edhe kėtė ta maskosh pak"? Ademi iu pėrgjegj, "me tėrė kėto armė, i gjallė s’ka kush qė mė delė pėrpara". Natėn udhėtuan me Xhafer Zenėn pėr Drenicė e Llap pėr ta shpėrndarė atė armatim. Kėshtu u shpėrnda njė pjesė e madhe e armatimit. Pastaj, Nazmi Bajrami nga Shipoli i Mitrovicės dhe Ramadan Begu erdhėn nga Mitrovica, tė cilėt i kanė pėrcjellė Osman Ferizi dhe Shkėlzen Gjoni nga Kodralia pas mes nate.

Nė atė kohė dihet se u kryen aksionet e para kundėr policisė serbe. A ishin kėto armėt e para qė me ushtimėn e tyre lajmėruan ēlirimin e Kosovės, i cili do te pasojė mė vonė?

Saim Tahiraj: Pas shpėrndarjes sė kėtij armatimi, duhet theksuar se grupi i Llapit kishte bėrė sulmin e parė mbi punktin e policisė, qysh nė vitin ’91. Salih Ēekaj me njė pjesė tė shokėve sulmon patrullėn e policisė nė aksin rrugor Deēan-Lumbardh. Ndėrsa Adem Jashari, me Hamzėn dhe Rifatin rezistojnė nė Prekaz nė shtėpinė e tyre dhe i plagosin dy policė serbė. Pėr rezistencėn e vėllezėrve Jashari, ata kanė folur edhe vetė: Hamėza pak ditė para se tė flijohet pėr lirinė e Kosovės, ka dhėnė njė intervistė e cila ėshtė botuar post-mortum, mė 16, 17, 18 prill 1998 nė gazetėn "Bota sot", ndėrsa Rifati nė fejtonin e gazetės "Zėri" ka dhėnė njė inervistė, e cila ėshtė botuar nė cilėsinė e fejtonit gjatė muajit shtator tė vitit 2002. Me kėtė rast ka folur edhe Murat Jashari, i cili ishte edhe vetė me Adem Jasharin nė Shqipėri nė Grupin e Dytė. Mė vonė Baca Rifat ka qartėsuar edhe shumė gjėra, nė njė intervistė para disa ditėsh nė "Zėri". Gjithmonė duke pasur respekt pėr familjen e tij do ta lusja qė t’i sqaroj edhe shumė gjėra pėr figuren e Salih Ēekajt, sepse edhe vetė Baca Rifat ka qenė nė tė njėjtin organizim. Nuk ka nevojė qė askush tė flas nė emėr tė familjes Jashari, siē po tentohet, kur fatmirėsisht disa anėtar tė kėsaj familjeje i shpėtuan masakres sė policisė serbe. Fundja Baca Rifat e di se edhe nė Gjermani kemi pasur kontakt me tė. Ai e ka njohur shumė mirė Salih Ēekajn, i cili ndejti te Baca Rifat nė Munchen nėntė ditė nė tė pame pas vrasjes sė Adem Jasharit dhe anėtarėve tjerė tė familjes.

----------

Tropojani30
23-10-09, 12:16
------

ANALIZA

Dėshmi tonditėse pėr prapaskenat e uzurpimit tė UĒK nė Kosovė (7)

UĒK, FARK, dhe vrasja e minsitrit Krasniqi

A ka ekzistuar FARK-u?

Si institucion i Republikės sė Kosovės po, si strukturė ushtarake anti UĒK, siē propagandonin antiinstitucionaliatėt, kurrė. Unė nuk kam parė kurrė emblema tė FARK-ut.

Pėrndryshe, vetė ministri Ahmet Krasniqi e ka spjeguar ēeshtjen e FARK-ut nė “Revistėn Ushtarake”, numri 1, tė 15 qershorit 1998. Nė faqen 31, nė komunikatėn nr. 7 shkruan kėshtu: “Nė bazė tė urdhėrit nr.5/10 tė Komandantit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, pėr pėrdorimin e simboleve tė njėsive, komandave dhe shtabeve, Drejtoria informative njofton se pėrdoren kėto simbole:

1. UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosovės)

2. UĒK (Policia Ushtarake)

3. AL-MKA (Aviacioni Luftarak)

4. MTK (Mrojtja Teritoriale e Kosovės)

Pėr tė katėr kėto shenja ekziston edhe spjegimi se si duhej tė dukeshin ato.

Ēdo ushtarak i cili me sinqeritet do t’i komentonte kėto shenja do tė konkludonte se ministri Ahmet Krasniqi nuk ka menduar vetėm pėr luftėn por edhe pėr pasluftėn. Ai nuk ka dashur qė pas luftės tė demobilizohej ushtria nė parti politike siē ka ndodhur mė vonė. Ai sigurisht e ka ditur se invalidėt e njė ushtrie tė demobilizuar dhe tė shndėrruar nė parti politike vėshtirė se do t’ia arrijnė t’i realizojnė tė drejtat e tyre si ushtarė dhe ēlirimtarė tė Kosovės. Shikoni, tri vjet pas mbarimit tė luftės, invalidėt e luftės duhet tė pajtohen me fatin dhe tė kėnaqen me ndihma humanitare tė shoqatave tė ndryshme dhe me tubime pėrkujtimore. Ministri Ahmet Krasniqi ishte strateg i madh ushtarak. Pse u sakirfikua nė kėtė mėnyrė, ai qė diti t’u eskivojė likuidimeve dhe tė mbetet gjallė edhe pastri luftėrave nė ish-Jugosllavi, pėr t’u vrarė nga maskat nė Tiranė, duhet tė flasin ata qė janė kompetent.

Tė themi Qeveria e atėhershme e Kosovės nė krye me Bukoshin, pastaj ata qė bėnė marrėveshjen nė Oslo nė emėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė (Adem Demaēi etj.) tė cilėn marrėveshje nuk e respektuan kurrė, por edhe ata qė organizuan ahengje gėzimi kur kriminelė tė regjur e vranė ministrin Ahmet Krasniqi.Pas vrasjes sė ministrit Ahmet Krasniqi u ērregulluan shumė gjėra qė veēsa kishin filluar tė marrin tė mbaren. Si gjindet nė keto rrethana grupi Salih Ēekajt?

Po, ėshtė e vėrtetė se gjėrat ndyshuan deri nė themel. Vrasja e ministrit Ahmet Krasniqi na goditi tė gjithėve. Atėherė, Salihu na thirri dhe na tha: “Asnjė furnizim mė pėr askend. Ēdo gjė vetė do ta dėrgojmė drejt e nė Koshare”. Prap nga e para, filluam prap ta bėjmė furnizimin nė formė tė pavarur. Nuk dėshtuam duke iu falėnderuar njėrėzve tanė, qė ende respektonin strukturat e institucioneve tė Kosovės. Kėta na i kompenzuan shpenzimet. E kam fjalėn pėr Shaip Kastratin me shokė. Edhe Shaip Kastrati di shumė si kanė shkuar punėt dhe ka shumė dokumente qė qartėsojnė si ka shkuar financimi. Salihu prap shkon nė Papaj me Agim Ramadanin. Fillojnė pėrgaditjet por mungesa e mjeteve financiare edhe mungesa e armatimit si dhe e ushatrėve i detyrojnė qė nė janar tė vitit 1999, tė dytė tė vijnė nė Zvicėr. Pas dy dite kemi shkuar tė takohemi me Agim Ramadanin nė banesėn e tij. Pėr mungesė tė mjeteve materiale Agim Ramadani qėndroi disa ditė nė Zvicėr pėr tė zhvilluar aktivitetin e vet. Salihu mė urdhėroi qė t’ia organizojmė disa tubime. Ia organizuam tri tubime si, nė Surse, nė Collombey-le-Grand dhe njė nė Neuchātel ku haptaz Agim Ramadani fliste pėr planet e tyre dhe kėrkoi mjete dhe ushtarė. Kėsaj radhe Xhafer Rraci na ka ndihmuar me njė shumė tė caktuar frangash.Pasi Salih Ēekaj i takonte LDK-sė, pse kėto tubime nuk i organizoi atėherė LDK-ja? Ku ishte Dega e LDK-sė nė Zvicėr?

Po, kanė pasur takime edhe me Kryesin Degės sė LDK-sė nė Zvicėr. Pėrkundėr premtimeve, nuk di ēfarė ndodhi, por di qė nuk doli gjė. Premtimet qė iu dhanė Agim Ramadanit i pengoi dikush. Mė mirė e dinė anėtarėt e Kryesisiė sė atėhershme si dhe kryetari i LDK-sė pėr Zvicėr.

Diku...dy a tri netė para se tė vritej, Salihi mė thirri nė telefon dhe mė tha: “Mbledhi ata pizgauverė qė i ke dhe merre Ismet Ēekajn nė Tiranė e ejani nė Koshare se sot po mė duheni mė shumė se kurrė”. Si duket ishte rrezikuar vendi sepse aty kishin depėrtuar njerėz tjerė, ushtarė tjerė... kishin depėrtuar njerėz tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė dhe fatkeqėsisht iu kishte rrezikuar edhe qėndrimi dhe veprimatria e tij atje. I mora nėntė pizgauverė dhe dy kamionė e u nisėm pėr Bari me disa shokė. Atje mė bllokuan, por mė liruan tė nesėrmen dhe prisja qė tė mė lirohen edhe pizgauverat. Nė mbrėmje mė lajmėroi Skėnder Tolaj se Salih Ēakaj ishte vrarė. Tash lindėn nevoja dhe probleme tjera. U ktheva nga Bari dhe pas njė jave i mora ata pizguaverė dhe shkova nė Ministrinė e Mbrojtjes nė Tiranė. Aty i dorėzova. Fatkeqėsisht, asnjė prej tyre, nė atė kohė, nuk shkoi nė Koshare por nė drejtime tė tjera. Unė, Zymer Lulaj dhe Ismet Ēekaj shkuam nė Shkodėr. Atje takuam Musa Ēekajn. Pastaj shkuam pėr t’u aktivizuar nė vend tė Salih Ēekajt. Lajmėrohemi nė Qendėn Stervitore nė Papaj te komandanti i kėsaj qendre Gani Ahmetaj dhe nė prezencėn e tij, tė zėvendėsit tij komandantit Adem Zekajt si dhe ndihmėsit tij komandantit Demė Mahmutajt, Nasim Haradinaj mu ka kėrcėnuar me kėto fjalė: “Nėse nuk kthehesh kah ke ardhur do tė likuidoj ose do tė ēoj nė Burrel”. Nga kėtu shkuam nė Padesh dhe ia paraqitėm kėtė rast Rustem Berishės, i cili nuk reagoi fare dhe as qė i bėri pėrshtypje kjo punė. Muarėm mobilin, kompjuterin dhe njė pjesė tė gjėrave personale tė Salihut dhe u kthyem po atė natė. Nga Papaj deri nė Tropojė kemi qenė vetėm tre veta dhe ka mundur tė na ndodhė mė e keqja. Fati e deshti qė tė shpėtojmė. U kthyem nė Zvicėr, e nga kėtu shkuam nė Shtutgard dhe u takuam me Hafiz Gagicėn me tė cilin debatuam shumė gjatė pėr shumė gjėra.

Dihet qė pas vrasjes sė Agim Ramadanit dhe Salihut fronti nė Koshare ka rėnė. Me kėta dy ideatorėt, por me njė ide pėr thyerjen e kufirit nė Koshare lidhet edhe lufta e Kosharės. Lidhet pra me emrat e Salih Ēekajt dhe Agim Ramadanit.

Megjithatė, sikur mos tė ishte intervenimi i NATO-s, nuk e di se ēka do tė kishte ndodhur! Sigurisht qė Kosova sot do tė kishte tjetėr strukturė dhe pėrbėrje tė popullsisė.E pėmendėt me lartė, disa herė, kolonel Tahir Zemajn. A jeni takauar mė herėt mė te?

Po, nė vitin 1993 e kam takuar nė banesėn e Jashar Salihajt nė Zvicėr. Ka qenė takim i rastit. Tahiri erdhi me dhėndėrin e vet Fadil Tolajn te Jashari. Fadili dhe Jashari kanė pasur raporte tė mira miqėsore. Fadili ka qenė edhe nxėnės i Jasharit. Nė atė takim kemi qenė tė pranishėm, Salih Ēekaj, Osman Ferizi dhe unė. Takimi ka pasur pėr qėllim bashkėveprimin sepse nė vitin 1991 nė ushtrime nė Shqiperi ka qenė edhe miku i Jasharit, Hasan Ferizi.A ju kujtohet ndonje detal i asaj bisede?

Mė kujtohet propozimi i Jasharit i cili na thoshte: “Financim kemi sa tė doni, por njerėzit qė veprojnė konkretisht po na mungojnė”. Megjithatė, marrėveshje konkrete nuk kemi arritur. Nė ndarje Jashari na tha: “Ju vazhdoni andej, unė kėndej, ndoshta takohemi dikund”.E pėrmende kompjuterin e Salih Ēekajt. Pasi u vra Salihi kush ua dorėzoi kompjuterin e tij dhe a kishte pasur ndonjė shenim nė te?

Kompjuterin na e ka dorezuar njė ushtar nė prani tė Rrustem Berishės. Zymer Lulaj e ka kontrolluar dhe ka konstatuar se nė tė nuk ka pasur asgjė. Pėrndyshe Zymeri ėshtė gjallė dhe mund tė flas vetė.Tash lufta ka mbaruar. Janė mbajtur dy herė zgjedhjet legjislative dhe njėherė zgjedhjet nacionale. Tė tre herat ka fituar LDK. Kanė ndodhur shumė ndyshime. Megjiathatė Pavarėsia e Kosovės ende nuk ėshtė realizuar. Ēka mendoni, pse ndodhė kjo?

Si ta realizojmė Pavarėsinė e Kosovės kur projektin e presidentit Rugova tė planifikuar mėse 12 vite mė parė, nga megalomania, secili politikan po mundohet ta nėpėrkėmbė. Kėtu duhet shtuar edhe hilet e Tiranės e tė mos flasim ato tė Beligradit. Pavarėsia ėshtė shpallur njėherė. Nė vend se tė pėrkrahet kėrkesa e presidentit Rugova pėr “njohjen formale tė saj nga faktroi ndėrkombėtar”, kryeministri Rexhepi kėrkon “Pavarėsi tė kushtėzuar”, Ramush Haradinaj me AAK kėrkon ta rishpallė edhe njė pavarėsi, ndėrsa Hashim Thaēi me PDK kėrkojnė ”Moratorium”.

Tropojani30
23-10-09, 12:17
Z. Saim Tahiraj keni qartėsuar shumė gjėra. A ka mbetur edhe diēka pa u thėnė. Ndoshta keni tė shtoni edhe diēka? Ku ėshtė i rreshtuar sot Saim Tahiraj? Ku janė tė rreshtuar pjestarėt tjerė tė grupit tė Salih Ēekajt?

Pėr luftėn kurrė nuk ėshtė e mundur tė thuhen tė gjitha. Me qėllim i kam pėrseritur disa gjėra qė tė kuptojnė tė gjithė ata qė po mundohen me zhurmė, dhe pėr hesape politike, ta shurdhojnė popullin. Mė duhet tė them se lirinė nuk e kam menduar kėshtu. Dihet qė shoqėri perfekte tė organizuar nuk ka askund nė botė, por nuk kam besuar se do tė ketė krime politike nė mes tė shqiptarėve aq shumė tė vuajtur dhe tė pėrsekutuar nga regjimet serbe pėr 90 vite me radhė. Ndėrsa, unė dhe pjestarėt tjerė tė Grupit tė Salih Ēekajt jemi aty ku ishim. Jemi aty ku ishte Salih Ēekaj, nė LDK dhe nuk do tė ndalemi pėr ta thėnė tė vėrtetėn e luftės dhe atė me kėmbėngulje, sepse pėrkundėr ndonjė ēalimi, ėshtė kjo LDK qė ka qenė motor i tė gjithave ndodhive politike, por edhe ushtarake, prej formimit tė saj nėn udhėheqjen e mrekullueshme tė presidentit Rugova. A nuk e shpallėn 2 Korrikun delegatėt e Kuvendit tė Kosovės, pastaj Kushtetuta e Kaēanikut nėn strehėn e LDK-sė (1990). A nuk e organizoi LDK-ja referendumin pėr Pavarėsinė e Kosovės (1991), si dhe zgjedhjet e para presidenciale mė 24 maj tė vitit 1992. A nuk ishte LDK-ja, ajo qė organizoi arsimin nė Kosovė dhe nė diasporė? A nuk ishte LDK-ja qė organizoi shėndetėsinė dhe ndihma tė ndryshme sociale nė tėrė Kosovėn? A nuk ishin degėt LDK-sė nė Perėndim qė mbushen fondin e Qeverisė Bukoshi. Veē kėtyre qė i pėrmenda, po kjo LDK e ka mbushur edhe “Fondin e Emergjencės” dhe ka organizuar ndihma pėr Drenicėn pas masakrave nė Likoshan, Qirez dhe Prekaz. Fundi i fundit, a nuk ishin anėtarėt e LDK-sė qė e mbushen edhe fondin “Vendlindja Thėrret”, sepse partitė tjera nė Perėndim nuk e kishin asnjė kolibė anėtarė. Nė LDK ka hangėr bukė i miri dhe i keqi, patrioti dhe pėrfituesi etj. Por kam njė inat. Pse pėrgjegjėsit kryesor tė asaj kohe, ndonjė edhe i sotshėm, nuk po i shpjegojnė nė detale se ēka kanė bėrė degėt e LDK-sė nė Perėndim pėr ēlirimin e Kosovės. Kur nė muajin shtator 2002, foli nė “Zėri” Rifat Jashari, intervista e tij shkaktoi njė ortek. Ajo intervsitė detyroi shumė persona tė prononcohen pėr markat qė Qeveria e Kosovės i kishte derdhur nė “Fondin e Emergjencės”. Pas gjithė atyre sharjeve qė ka pėrjetuar Qeveria Bukoshi, institucionet tjera tė Republikės sė Kosovės, e nė veēanti LDK-ja, nga Drejtoria politike e UĒK-sė, kush do tė besonte se pėrgjegjėsit kryesor tė “Fondit tė Emergjencės” do tė pranonin, mė nė fund, se vetėm nė vitin 1998 nė “Fondin e Emergjencės” janė derdhur nga Qeveria e Kosovės mė tepėr se gjashtė milion (6’000.000) marka. Kush do tė besonte se pėrgjegjėsi i ketij fondi do tė pranonte, mė nė fund, se me kėto marka janė ndihmuar tė gjitha zonat operative tė UĒK-sė!?

Tropojani30
23-10-09, 12:29
Ja edhe dy-tri fjalė si e spjegojnė Xhavit Haliti dhe Rifat Jashari themelimin e UĒK-sė :
d) " Nė fillim ėshtė hedhur ideja pėr krijimin e njė strukture ushtarake. Si vendim u mor nė Mbledhjen e Tretė tė Pėrgjithshme tė LPK-sė nė Kosovė. Mbledhja ėshtė mbajtur nė Ujmir… Kjo e ngarkoi Azem Sylėn dhe Hashim Thaēin qė tė merren me organizimin e UĒK-sė… Xhavit Haliti, gazeta " Zėri ", faqe 11, mė 08 shkurt 2001.
Tash, unė kam drejtė tė pyes edhe njėherė kur ka ndodhur kjo ? Pse Xhavit Haliti nuk e tregon as datėn as vitin? A ka proces-vėrbal? Edhe dita e formimit tė njė ekipi tė futbollit e ka rėndėsinė e vet, e mos tė flasim pėr formimin e njė ushtrie me atributin "ēlirimtare"!
e) Pas insistimit tė gazetarėve; B. Hamzaj, F. Hoti, K. Gecaj tė gazetės "Zėri", Rifat Jashari ndėr tjera deklaron kėshtu: "UĒK-ja me emėr ėshtė prej vitit 1993 kurse fillimi i saj, i takon 4-5 vjet mė herėt. Rifat Jashari qartėson se nė konakun e Jasharėve mė 5 prill 1993 (mendohet nė 5 prill 1993 qė do tė mund tė mirret si datė e themelimit tė UĒK-sė) ka ndodhur njė takim ku paskan qenė tė pranishėm, pėrveē personaliteteve ushtarake, edhe personalitete politike qė sot janė tė radhitura si nė LDK, PDK dhe AAK. Gazeta "Zėri", mė 1 tetor 2002, faqe 7.

murrizi
24-10-09, 00:16
Ku po bini (sikur kėpurdhat pas shiut) mar burrė si me porosi, tybe po ma qoni mallin e atyne t'kolones sė pest (qi thojshin).Vini ktu dhe e bombardoni Temen me shkrime tė huaja, tė ngjashme me ato tė Sinan Hasanit dikur kur shkroj at librin e politbyros, me plot dita e data si me kon kompjuter mi majt men.
E kot qė "lutja e ime" ku thirra tė vijn ata qė nė njė far mėnyre kan qenė direkt nė vendin e ngjarjes.

Po u bo problem me fol njeri "shlirshėm" se meniheri ta ngjesin naj bisht, e t'shko muni (gjaku edhe ashtu ka shku) si qeni n'rrush.

Pra !

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės u formua nga vetė populli, me qėllim apo pa qėllim tė caktuar ajo nė njė far dore egzistone gjithmonė, e nė forma tė ndryshme rezistence ndaj Serbis.
Nuk ėshtė FER (e drejt) me ja vesh dikujt kėtė merit kaq tė madhe, kur dihet qė pėr kėtė punė luftuan edhe organizata tjera ushtarake tė kohėrave tė ndryshme, para luftės sė dytė, pas luftės sė dytė, Njohja e statutit si Krahin Autonome, Demostratat e '81-esh, e deri te shpėrbėrja e Jugosllavis si tėrsi.
Dorėn n'zemer, nė ē'rrethana ėshtė vepruar sė fundmi si organizat ushtarake (emrat s'qojn fort pluhun. Uēk, balli kombtar, ilegaliteti etj etj ...) ka qenė mė sė lehti tė veprohet, edhe si ushtarė, por edhe me komand/shtab.

Ju mund ta politizoni, por unė nuk do ta bėjė kėtė, unė nuk e bėra edhe kur ishte koha, dhe atė mu nga kjo arsye qė e pėrmenda, duke qenė io vetėdijshėm qė para meje ata qė vepruan e patėn shumė mė shum mė vėshtirė, sa ne qė bėnim pikniqe nėpėr malet e Kosovės.
Pooo, pikniqe, sepse paramendoni turturat e Rankoviqit dikur ndaj ballit Kombtar, ku tė nxjerrnin shpirtin me dru, derisa kjo e jona ishte vdekje me lezet (puffff dhe u kry).

sherri
24-10-09, 02:09
1 - 4 : Padrejtesia, ideja lindi nga ndjenja e hakmarrjes, u formua nga revoltuesit dhe kontribuan te shtypurit e ai qe s'kontriboj aspak, as fizikisht e as moralisht, eshte i ndjeri Ibrahim Rugova !

5 : UCK-ėja s'eshte shkatėrruar, !

Gjoni 8:32, "Ju do ta njihni te vereteten dhe e verteta do t'ju cliroj."

sherri
24-10-09, 02:35
Ku po bini (sikur kėpurdhat pas shiut) mar burrė si me porosi, tybe po ma qoni mallin e atyne t'kolones sė pest (qi thojshin).Vini ktu dhe e bombardoni Temen me shkrime tė huaja, tė ngjashme me ato tė Sinan Hasanit dikur kur shkroj at librin e politbyros, me plot dita e data si me kon kompjuter mi majt men.
E kot qė "lutja e ime" ku thirra tė vijn ata qė nė njė far mėnyre kan qenė direkt nė vendin e ngjarjes.

Po u bo problem me fol njeri "shlirshėm" se meniheri ta ngjesin naj bisht, e t'shko muni (gjaku edhe ashtu ka shku) si qeni n'rrush.

Pra !

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės u formua nga vetė populli, me qėllim apo pa qėllim tė caktuar ajo nė njė far dore egzistone gjithmonė, e nė forma tė ndryshme rezistence ndaj Serbis.
Nuk ėshtė FER (e drejt) me ja vesh dikujt kėtė merit kaq tė madhe, kur dihet qė pėr kėtė punė luftuan edhe organizata tjera ushtarake tė kohėrave tė ndryshme, para luftės sė dytė, pas luftės sė dytė, Njohja e statutit si Krahin Autonome, Demostratat e '81-esh, e deri te shpėrbėrja e Jugosllavis si tėrsi.
Dorėn n'zemer, nė ē'rrethana ėshtė vepruar sė fundmi si organizat ushtarake (emrat s'qojn fort pluhun. Uēk, balli kombtar, ilegaliteti etj etj ...) ka qenė mė sė lehti tė veprohet, edhe si ushtarė, por edhe me komand/shtab.

Ju mund ta politizoni, por unė nuk do ta bėjė kėtė, unė nuk e bėra edhe kur ishte koha, dhe atė mu nga kjo arsye qė e pėrmenda, duke qenė io vetėdijshėm qė para meje ata qė vepruan e patėn shumė mė shum mė vėshtirė, sa ne qė bėnim pikniqe nėpėr malet e Kosovės.
Pooo, pikniqe, sepse paramendoni turturat e Rankoviqit dikur ndaj ballit Kombtar, ku tė nxjerrnin shpirtin me dru, derisa kjo e jona ishte vdekje me lezet (puffff dhe u kry).
Vet ka be pytje konkrete,shume direkt.....kush....nga....si...kush..kush kush.....dhe tani thot jeni dasht me dhan pergjigjeje tjeter!!

Kjo intervist qe e ka sjell Tropojani,esht nga njeriu qe ti paske prit (nga vendi i ngjarjes) sic thua ti........e ata qe paske prit ti me dal nuk jau man se duhet me sjell fakte pse jo edhe data e e vite,
Ata qe e formuan e din kush kur i din datat i dine vitet,i dine ushtaret,edhe sulmet kush ku i beri......e ata qe nuk kan lidhje me keto,qe pervetsuan ngjarje e sulme nuk guzojn me cek as data,as vite as emra,.....ato thon e formuam nje dite ne nje ode,une e prpozova emrin te tjert duartrokiten u ba UCK-ja:tongue:

MemphiSx
24-10-09, 13:08
Ku po bini (sikur kėpurdhat pas shiut) mar burrė si me porosi, tybe po ma qoni mallin e atyne t'kolones sė pest (qi thojshin).Vini ktu dhe e bombardoni Temen me shkrime tė huaja, tė ngjashme me ato tė Sinan Hasanit dikur kur shkroj at librin e politbyros, me plot dita e data si me kon kompjuter mi majt men.
E kot qė "lutja e ime" ku thirra tė vijn ata qė nė njė far mėnyre kan qenė direkt nė vendin e ngjarjes.

Po u bo problem me fol njeri "shlirshėm" se meniheri ta ngjesin naj bisht, e t'shko muni (gjaku edhe ashtu ka shku) si qeni n'rrush.

Pra !

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės u formua nga vetė populli, me qėllim apo pa qėllim tė caktuar ajo nė njė far dore egzistone gjithmonė, e nė forma tė ndryshme rezistence ndaj Serbis.
Nuk ėshtė FER (e drejt) me ja vesh dikujt kėtė merit kaq tė madhe, kur dihet qė pėr kėtė punė luftuan edhe organizata tjera ushtarake tė kohėrave tė ndryshme, para luftės sė dytė, pas luftės sė dytė, Njohja e statutit si Krahin Autonome, Demostratat e '81-esh, e deri te shpėrbėrja e Jugosllavis si tėrsi.
Dorėn n'zemer, nė ē'rrethana ėshtė vepruar sė fundmi si organizat ushtarake (emrat s'qojn fort pluhun. Uēk, balli kombtar, ilegaliteti etj etj ...) ka qenė mė sė lehti tė veprohet, edhe si ushtarė, por edhe me komand/shtab.

Ju mund ta politizoni, por unė nuk do ta bėjė kėtė, unė nuk e bėra edhe kur ishte koha, dhe atė mu nga kjo arsye qė e pėrmenda, duke qenė io vetėdijshėm qė para meje ata qė vepruan e patėn shumė mė shum mė vėshtirė, sa ne qė bėnim pikniqe nėpėr malet e Kosovės.
Pooo, pikniqe, sepse paramendoni turturat e Rankoviqit dikur ndaj ballit Kombtar, ku tė nxjerrnin shpirtin me dru, derisa kjo e jona ishte vdekje me lezet (puffff dhe u kry).


Ne krahasim me kta proleterat,si xhaviti e hashimi,Ushtaraket e rregullt,ose me mir me thone Brigada 131,133dhe 134 qe ishin Brigada te rregullta institucionale e qe vepronin ne tere territorin e Kosoves,edhe pse me pengesa te shumta deri ne vellavrasje,nga po kta proleteret e xhavitit & Co,KANE dokumente dhe xhirime te betejave te shumta qe i kan zhvillu,e qe pothuajse te gjitha kan qen triumfuese!

Keto brigada perveq qe kan marr pjes ne beteja te shumta,jan marr edhe me shpetimin dhe ushqimin e qytetarve te zhvendosur nga shtepit e tyre,e qe kishin mbet ne meshiren e fatit!
Ne krahasim me proleteret e hashimit e te xhavititt te cilet provokonin dhe nxitnin ushtrin cetnike serbe qe t'dhunonin dhe te masakronin qytetaret tane,kurse ata iknin nga vendi i ngjarjes duke ia thure kenges,Enver hoxha tungjatjete!!

Ushtria Clirimtare e Kosoves,eshte themelu nga Adem Jashari,Sali Ceku dhe Zahir Pajaziti,keta tre kan punu per rekrutimin e te rinjeve,ne Shqiperi deri ne themelimin e njesiteve te para,qe sulmonin pozicionet serbe ne cdo skaj te Kosoves!!

Pastaj pas renies se Ademit te Zahirit dhe t'Saliut keta proletar i morren frenat ne dore duke uzurpu gjithqka qka ishte kriju me shum mund nga keta 3 legjendar!!

Kjo eshte e verteta qe hashimi me xhavitin skan me mujt kurr me pranu,sepse skan ftyre me pranu te verteten!!!

pranveruesi
24-10-09, 15:04
...Une mendoj se UCK-ne e kane formuar njerze te idealeve dhe vizioneve Liridashese qe ishin ne ilegale nje kohe te gjate te perndjekure nga regjimi titis dhe me vone ai jugosllave dhe millosheviqian qe ishin te formuar ne shume rryma dhe levizje Clirimtare por qe me mund te madhe dhe nen Legjenden Adem Jashari e Zahir Pajaziti arriten te bejne nje bashkim te madhe te ketyre forcave qe vepronin ne Levizje e Lidhje te vogela...

...penguesite kryesore ishin serbia dhe "pseudoinstuticionalistet" qe vepronin nen meshiren dhe diktatine e milloshit ne krye me i.rugoven...

...disa kendej i komplikojne gjerat ne shkrimet e tyre dhe mendojn se ashtu do munden ta ndryshojne historin dhe qe atributet e nje lufte Kombetare dhe nje Ushtrie Clirimtare ne nje menyre dinake dhe idotike te ia adresojne nje njeriut si i.rugova qe kishte deshtuar edhe politikisht edhe moralishte...

...UCK-ja fatebardhesishte ka pasure ne vete patriot te deshmuar Kombtarishte dhe qe kane dhene te gjitha per nje copeze Lirie, deri sa pseudoinstucionalistet me deshtakune i.rugova ne fund kane mbledhure mbeturina e ish LK-te jugosllavise, shih formimin e LDK-se ne fillim te formimit te saj ishin shume Koka te ndritura Kombetare me kalimin e kohes ata do te likfidohen ose do te minimizohen politikisht nga ish liderri deshtake i. rugova, siq eshte likfiduar edhe nje bashkpuntore shume i ngusht si Fehmi Agani se qe nga Rambujeja kishte anuar shume nga krahu i Luftes dhe UCK-ne e kishte marre ne mbrotje...

...Me pare Shqipetaret patriot kane luftuar dhe historine mjerishte e kane shkrua tradhetaret si lufta e Shaban Polluzhes dhe tradhetia e fadil Hoxhes Lufta e Azem Bejtes e Tahir Mehes etj. Ndersa kesaj radhe nuk munden qe tradhetaret te diktojne shkrimin e Historis ne favore te tyre per fat shume te mkire...


tungiiii

aroza
24-10-09, 16:15
Mos u lodhni fort me shkri mend, se uqk-en e kan formu anetaret e forumit dardania.de. hahahaha
........ e dihet qe keta duhet edhe me shkatrru uqk-en.

panta_rhei
24-10-09, 16:27
UĒK-nė e ka formuar udb-ja dhe millosheviqi.
E ka shkatėrruar NATO edhe Amerika.

...kjo ėshtė edhe arsyeja kryesore pse e ka pėrkrahė ma pak se 1% e shqiptarėve.

Zahir Pajazitin, Salih Ēekajn edhe Adem Jasharin i ka shty nė kurthė edhe i ka vra drjetoria politike e UĒK-sė.

p.s. mendimi im

GURI SYLAJ
24-10-09, 16:39
Orvatja per te fshi nga historia tri grupet qe ushtrun ne Shqiperi ,me vetedije apo pa te , do e gjveshte UCK nga karakteri gjithekombtar !
Pavaresisht kush ishte iniciatore ,kush ishte bartes e kush pjesmarres direkt i ketyre ushtrimeve vet fakti se ketu kishte djem nga te gjitha Trojet Shqiptare dhe fakti se armatimi qe e sollen shkoj neper tere keto troje flet per karakterin e nje reagimi gjithekombtare ndaj te keqes!
Keto qe i solla katu jan fakte dhe nuk fshihen dot!
Fakt eshe se edhe Ademi edhe Zahiri e edhe Salihu ishin pjese e ketyre ushtrimeve dhe kjo baze UCK do e vendoste ne pjedestalin KOMBTAR !Cdo orvatje per te zavendesu kete baze me dicka te re ,te me hereshme apo te mevoneshme padyshim se krijon huti ,krijon hamendje e ndarje qe UCK do e nxirrte ne nje drite tjeter!!
Nuk ka dyshim se ,profesori i nderuar, Fehmi Agani ishte njeri prej personaliteteve kyqe ne rrjedhen e ngjarjeve te kohes .Si ne dergimin e grupeve per Ushtrime Ushtarake ne Shqiperi e edhe per rasformimin (prishjen) e Brigades qe ishte formu ne Kroaci nga djemet e Kosoves me ne krye Nevxhet Hazirin e ku Komesar Politik i kesaj Brigade ishte heroi i popullit Fehmi Lladrovci!
Historia e Re e Shqiptareve keto dy momente duhet t'i ndricoj dhe t'i veje ne vendin qe e meritojn !
Ne njeren ane te mbrohet dhe te vertetohet karakteri gjithekombtare i UCK dhe ne anen tjeter te hidhet drite mbi orvatjet e Tugjmanit e edhe Millosheviqit qe luften ta bartin ne Kosove ne kohen kur ata ishin marre vesh per ndajen e Jugosllavise !!
Per kete marreveshtje te ketyre dy aktereve shih librin e Sllaven Letices "Sto dana sutnje" (Njeqind ditet e heshtjes).Letica ishte kshilltar politik i Tugjmanit gjate kesaj kohe!!

aroza
24-10-09, 16:42
UĒK-nė e ka formuar udb-ja dhe millosheviqi.
E ka shkatėrruar NATO edhe Amerika.

...kjo ėshtė edhe arsyeja kryesore pse e ka pėrkrahė ma pak se 1% e shqiptarėve.

Zahir Pajazitin, Salih Ēekajn edhe Adem Jasharin i ka shty nė kurthė edhe i ka vra drjetoria politike e UĒK-sė.

p.s. mendimi im
urime per ket mendim shume serioz......
veq edhe une perpak smunda me gjet formulen hahaha
sipas mendimit tem po del se anetaret e kti forumi jane udb-mbeturina....

Tropojani30
24-10-09, 17:29
Ata qe e formuan UCK,ata qe luftuan per Kosoven jane ekzekutuar, ne menyrat me misterioze nga grupet dhe klanet e Xhavit Halitve.Jane te kota perpjekjet e rrahgjoksve te pasluftes qe po ndertojne me perralla, historira te pa-qena biografite e tyre te dyshimta.Nuk eshte rastesi qe te gjithe bartesit e saj,themeluesit e saj nuk jetojne me!!!Sot, paraqiten autore skenaresh, dosjesh ,vrasjesh si themeluesit e UCK-se, kjo nuk gjason me realitetin dhe te verteteten.

Peja-Boy
24-10-09, 17:51
Ku po bini (sikur kėpurdhat pas shiut) mar burrė si me porosi, tybe po ma qoni mallin e atyne t'kolones sė pest (qi thojshin).Vini ktu dhe e bombardoni Temen me shkrime tė huaja, tė ngjashme me ato tė Sinan Hasanit dikur kur shkroj at librin e politbyros, me plot dita e data si me kon kompjuter mi majt men.
E kot qė "lutja e ime" ku thirra tė vijn ata qė nė njė far mėnyre kan qenė direkt nė vendin e ngjarjes.

Po u bo problem me fol njeri "shlirshėm" se meniheri ta ngjesin naj bisht, e t'shko muni (gjaku edhe ashtu ka shku) si qeni n'rrush.

Pra !

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės u formua nga vetė populli, me qėllim apo pa qėllim tė caktuar ajo nė njė far dore egzistone gjithmonė, e nė forma tė ndryshme rezistence ndaj Serbis.
Nuk ėshtė FER (e drejt) me ja vesh dikujt kėtė merit kaq tė madhe, kur dihet qė pėr kėtė punė luftuan edhe organizata tjera ushtarake tė kohėrave tė ndryshme, para luftės sė dytė, pas luftės sė dytė, Njohja e statutit si Krahin Autonome, Demostratat e '81-esh, e deri te shpėrbėrja e Jugosllavis si tėrsi.
Dorėn n'zemer, nė ē'rrethana ėshtė vepruar sė fundmi si organizat ushtarake (emrat s'qojn fort pluhun. Uēk, balli kombtar, ilegaliteti etj etj ...) ka qenė mė sė lehti tė veprohet, edhe si ushtarė, por edhe me komand/shtab.

Ju mund ta politizoni, por unė nuk do ta bėjė kėtė, unė nuk e bėra edhe kur ishte koha, dhe atė mu nga kjo arsye qė e pėrmenda, duke qenė io vetėdijshėm qė para meje ata qė vepruan e patėn shumė mė shum mė vėshtirė, sa ne qė bėnim pikniqe nėpėr malet e Kosovės.
Pooo, pikniqe, sepse paramendoni turturat e Rankoviqit dikur ndaj ballit Kombtar, ku tė nxjerrnin shpirtin me dru, derisa kjo e jona ishte vdekje me lezet (puffff dhe u kry).

Postimet tjera kunder kesaj thewnje jan veq Fjal te Kota Zotri Murrizi !!
Skemi qka shtojm me shume se kete qka ke then ti !!

murrizi
24-10-09, 18:03
UĒK-nė e ka formuar udb-ja dhe millosheviqi.
E ka shkatėrruar NATO edhe Amerika.

...kjo ėshtė edhe arsyeja kryesore pse e ka pėrkrahė ma pak se 1% e shqiptarėve.

Zahir Pajazitin, Salih Ēekajn edhe Adem Jasharin i ka shty nė kurthė edhe i ka vra drjetoria politike e UĒK-sė.

p.s. mendimi im
Ky ėshtė mendimi yt i qėmotshėm lum jarani, por ėshtė dashur ta kuptojn antart tjerė, ndėrsa kjo qė sot tė paska plas nė mallut nuk ėshtė asgjė e re (pėr mua!), e tė tjerėt le ti hapin syt mirė n'tardhmėn.
Jo pse ti e shkrove ashtu, edhe jo pse unė po them kėshtu. Sepse ti ke mundur ta shkruash edhe ndryshe, bukur , rrjedhshėm, e me gojen plot Uēk, por ti e ke bėrė sot, sepse ėshtė seconda e fundit e orės para dymbėdhjet.
Ne i kemi zgjedhjet lokale tash nė Kosovė, dhe bota ndėrkombtare po mahnitet pėr pjekurin demokratike tė popullit tim, mė pas ėshtė Gjyqi Ndėrkombtarė ku Serbia ka paditur Kosovėn, si dhe ato vende qė na kan njohur, ku poashtu pėr njė kohė tė shkurtėr edhe do jap mendimin, e qė populli imė pret tė ngadhėnjej edhe nė kėtė betejė.
Arsyje kėto sa pėr ti nxjerr prej takti armiqt e kosėves dhe klysht e tyre, pėrbrenda nė Kosovė.

Lexues tė nderuar duhet ta dini edhe njė gjė.

Pėrveq pėrkthyesve tė ushtruar e kalitur mirė nė uzinat propaguese tė ushtris Serbe, ka njė numėr tė madhė bashkpuntorėsh nga Shqipria qė u jan bashangjitur radhėve tė shėrbimeve sekrete serbe, e qė janė shkolluar nė Shqipri, nga dhe e kan njė oratori, e gjuhėsi pėrfekte Shqipe kuedhe mund ta hutojn lexuesin e mirfillt.
Por siq e tha diku njė antarė (jo njė antar , por ishte pikėrisht AUTORI) nė Shqipri Xhaxhi ju qiu motrat e i bėri tė gjithė Shqiptarė. Por meqė ai nuk pati fatin tė jetoj nja 500 vjet, disa nga ata prap e rigjeten atdheun e tyre dhe tash i hakmerren pikėrisht Shiptarve.

Unė e dijė qė u mllefosa, dhe nuk dijė sa kam mbetur nė temė, por njė gjė po ua lė me goj. Nuk duhet tė vdiset patjeter , pėr tu bėrė njeri Shqiptar.

Guri i madh
24-10-09, 23:39
....pyetjen e parashtruar nga Guri Sylaj te tema ku jan grushtuar Geci e Haliti mes veti, ma mori mendja ta sjellė kėtu nė form Teme, pėr rėndėsin e peshen qė ka dhe nė mėnyrė qė tė kemi njė pasqyrim tė sė gjithės.

Janė tė ftuar tė gjithė (si zakonisht), edhe ata PĖR, por edhe ata KUNDĖR. e mė sė shumti janė tė ftuar vetė ata qė kan marrur pjesė nė ēlirimin e Kosovės, nė forma tė ndryshme.

Pra:
kush e formoj ?
Nga lindi ideja ?
Si u formua ?
Kush kontriboj, e kush kontriboj mė pak :wink:DHE

kush e shkatėrroj Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės ?

UQK per her te par e kam ndegjue nga nji grup shqiptaresh qe jan burgosur ne PEJ njeri nder ta ka qen QERKIN PECI i burgosur edhe ne vitin 1981 dikun pas viteve te 90


familjen jashari kur e kan rrethekue ne vitin 1981 nuk e kan rrethekue per UQK te jemi realist po kusherit e tyre zymerovit e kan lajmrue se familja e shaban jasharit ka armatim po esht e vertet se kta at armatim e kan grumbullue se kan qen te rrezikuar nga kusherit e tyre per shkak te prones


ne flasim fjal patriotike sa te dojna po ky esht realiteti bile familjen e shaban jasharit askush ne prekaz nuk e ka dasht . thojshin prekazi i ULT se ademi po sillet me i kqyr grat


e tash me kodrali e me lushtak e jashar po thojn se ademi shpin ton e ka pas si te veten rren koft se as me kusherit e aferm te jasharve nuk ka komunikue


xhem kodren e ka dasht ma von zenun kodren fadili veq flet nuk ka kontribue edhe pse kam respekt per TE NDJERIN ILAZ KODREN GANI GECI raporte te aferta me te ndjerin ADEM JASHARIN UQKen e ka ndyt hashim thaqi me ata qe kan ardh nga zvizrra ,qe UDBja i kishte derguar ne zvicer me i shpiunue desidentet e asaj kohe tani po dihet KADRI VESELI ADEM GRABOFCI IBRAHIM KELMENDI XHAVIT HALITI HASHIM THAQI FATMIR LIMA JAN TE PASTER nga emigracioni i zvicrres qe kan qen ne UQK AZEM SYLA i paster po i mashtruare qita udbasha e kan shkatrrue kombin kta i kan bae edhe vrasjet e pas luftes

AlbanianPirat
25-10-09, 01:19
UQK per her te par e kam ndegjue nga nji grup shqiptaresh qe jan burgosur ne PEJ njeri nder ta ka qen QERKIN PECI i burgosur edhe ne vitin 1981 dikun pas viteve te 90


familjen jashari kur e kan rrethekue ne vitin 1981 nuk e kan rrethekue per UQK te jemi realist po kusherit e tyre zymerovit e kan lajmrue se familja e shaban jasharit ka armatim po esht e vertet se kta at armatim e kan grumbullue se kan qen te rrezikuar nga kusherit e tyre per shkak te prones


ne flasim fjal patriotike sa te dojna po ky esht realiteti bile familjen e shaban jasharit askush ne prekaz nuk e ka dasht . thojshin prekazi i ULT se ademi po sillet me i kqyr grat


e tash me kodrali e me lushtak e jashar po thojn se ademi shpin ton e ka pas si te veten rren koft se as me kusherit e aferm te jasharve nuk ka komunikue


xhem kodren e ka dasht ma von zenun kodren fadili veq flet nuk ka kontribue edhe pse kam respekt per TE NDJERIN ILAZ KODREN GANI GECI raporte te aferta me te ndjerin ADEM JASHARIN UQKen e ka ndyt hashim thaqi me ata qe kan ardh nga zvizrra ,qe UDBja i kishte derguar ne zvicer me i shpiunue desidentet e asaj kohe tani po dihet KADRI VESELI ADEM GRABOFCI IBRAHIM KELMENDI XHAVIT HALITI HASHIM THAQI FATMIR LIMA JAN TE PASTER nga emigracioni i zvicrres qe kan qen ne UQK AZEM SYLA i paster po i mashtruare qita udbasha e kan shkatrrue kombin kta i kan bae edhe vrasjet e pas luftes


Per formimin e UĒK pak kam ndegjuar nga Nahit Hasani ne nje bised private por e ka than edhe nje fjal
"Jemi duke jetuar ne nje periudh te keqe nuk guxon ta thuash te verteten te presim edhe pak"

Guri i madh
25-10-09, 01:28
Per formimin e UĒK pak kam ndegjuar nga Nahit Hasani ne nje bised private por e ka than edhe nje fjal
"Jemi duke jetuar ne nje periudh te keqe nuk guxon ta thuash te verteten te presim edhe pak"
personi i par esht QERKIN PECI QE ESHT BURGOS me uniformen e UQK me sa me kujtohet gjykimi esht mbaj ne PEJ se shumica e te arresturve ishin nga regjioni pejes


NAIT HASANI ka bisedue ndoshta edhe ka punue po ne uniformen e UQKes e kena pa te kta te arrestuar ku njeri nder ta ka qen QERKIN PECI nga ZHAZHA

AlbanianPirat
25-10-09, 01:41
kam qen shum i ri tezja ime jetonte ne fshatin Randobrav mu ne objektin ku ishte shkolla e fshatit pasi qe burri i saj ishte mesues ne ket shkoll dhe aty kam ndegjuar se Z. Nahit Hasani kishte djegur flamurin e jugosllavis dhe kishte ber nevojen mbi fotografin e titos

dhe nje rast tjeter kur esht arrestuar duke pergaditur vrasjen e rektorit serb te universitetit te prishtines

Guri i madh
25-10-09, 01:48
kam qen shum i ri tezja ime jetonte ne fshatin Randobrav mu ne objektin ku ishte shkolla e fshatit pasi qe burri i saj ishte mesues ne ket shkoll dhe aty kam ndegjuar se Z. Nahit Hasani kishte djegur flamurin e jugosllavis dhe kishte ber nevojen mbi fotografin e titos

dhe nje rast tjeter kur esht arrestuar duke pergaditur vrasjen e rektorit serb te universitetit te prishtines


po dhe NAITI ka qen i ri nuk i ka pas 20 vite kur e ka thye fotografin e titospo mos te harroj ADEM JASHARI nuk ka pas shenja te UQKes po nuk e kam nie qe e ka permend UQK , kto shenja jan dal pas vrasjes se ADEMIT se jan frigue se mos po vjen FARKU e kta po jesin jasht burimeve matriale siq ishte fondi vendlindja thrret e shum do previlegje qe i kan keqperdor kta te HASHIMIT

AlbanianPirat
25-10-09, 01:57
po dhe NAITI ka qen i ri nuk i ka pas 20 vite kur e ka thye fotografin e titospo mos te harroj ADEM JASHARI nuk ka pas shenja te UQKes po nuk e kam nie qe e ka permend UQK , kto shenja jan dal pas vrasjes se ADEMIT se jan frigue se mos po vjen FARKU e kta po jesin jasht burimeve matriale siq ishte fondi vendlindja thrret e shum do previlegje qe i kan keqperdor kta te HASHIMIT


e di qe nevideo gjirimet e Adem Jasharit emblema nuk ka pas as FARK e as UĒK kush i ka zbulu pastaj !!!!!!!!!
po kam respekt se kan ra shum deshmor me ket emblem

lirik
25-10-09, 04:29
Shkuarja ne prekaz dhe sjellja rrreth prekzit e te gjitha grupeve -
nuk len koment tjeter si dhe e vet lidhjeve te sali qekut me prekazin shkuarja e remit te llapit ne prekaz lidhje e deqanit ku adem jashari shkonte i merte armet-
lidhja e adem jasharit me aq shum njerz e me oficceret ne shqiperi-
levizjet etij non stop me motorr nepr kosovė neper fshatra -
levizje t e tij me shqiperinė -
sjellja e meh ukes kah prekazi po ashtu e daut haradinajt regjep selimit zahir pajazitit dhe te gjith te tjerve e te grupit te qareves deshmon kjartė se epiqendra berthama e ushtrisė qlirimtare esht prekazi e po ashtu plani i serbve qe sa her u zvarrit e u shty per ta sulmuar prekazin -
deri sa vendosen per ta sulmuar ku serbet dhe serbia e dinin spse ishin te informuar edhe nga agjenturat tjera nderkombtare pra u mor vesh sipas ksaj logjike te pa mohuar faktike se berthama krysore e ushtris qlirimtare ishte ne prekaz te Adem Jashari GJE QE EDESHMOJN EDHE OFICERET NGA SHQIPERIA

Hamza dhe Adem jashari kishin shumq erdhe e qendra edhe ne dukagjin
e ne drenicė e kah do neper kosovė e shqiperi e vende ku rrinin ne shqiperi -
qe deshmojn se ata e kan filluar shum heret aktivitetin per formimin e celulave te para te uqk s qe u formuan ne prekaz -
qe deshmojn hapur per aktivitetin ushtris qlirimtare per se ather gjith kta njerz shkonin dhe silelshin te gjith rreth prekazit sepse ishte qendra e formuar -qe u mor vesh se aty esht formuar dhe nga aty po fillon gjithqka nga aty merreshin detyrat dhe iniciativat aksionet ndarja e planeve pikrisht ne tertorin e lirė qe quhej arbania e vogel edhe ne kohen e Azem Galices -
Ku grupet ndiheshin te sigurta te shkonin e te mernin udhzimet dhe detyrat ne kullen trime shqiptare te ShABAN Jasharit E te ADEM JASHARIT legjendes shqiptare -
qdo gje tjeter nuk ka logjikė per ndryshe si ka mundsi qe qe sali qeku e dinte ket qerdhe sepse i kishte treguar vet rifat jashari dhe ishte ngarkuar diaspora per ldihje e armė per tu furnizuar prekazi -
dhe askund tjeter serbia nuk ishte ekoncentruar seriozisht per luftė si aty kur filloj sepse e dinte se kulla e Ademit Ishte fillimi dhe shkatrrimi definitiv i serbisė i ndarjes perfundimtare te kosoves nga serbia -
prandaj e sulmoj kullen qendren e uqk s ku mblidheshin e merrni udhzime

komplet ushtria qlirimtare grupet edhe vet Zahir Pajaziti e Meh Uka

polica serbe ma se tepermi percillte rrugen mitrovicė skenderaj dhe secilin regjistrim te kerrit srbia kishte koncentruar ne preakz vezhgimine te gjitha levizjeve me kohė dhe secili resgjistrim i kerrit percilelj e vezhgohej-
mbi fabriken e municionit afer jasharajve te prekazit ne pyrgun elartė

kishte vendosur serbia kamert speciale qe i fotografonte e identifikonte te gjith njerzit qe silleshin andej ne nje hapsirė shum te gjerė identifikonte kishte instaluar edhe tjera sisteme te teknike te informimit ne prekaz

prandaj i zbuloj dhe disa aktivist te te berthmes se uqk s dhe i vrau-
pra shteti serb nuk ishte naiv a i edinte sakt se ku esht berthama e ushtris qlirimtare por kjo deshmohet s e te gjith djemt ekosoves te tjera rretheve silelshin kah pika e themelimit kah prekazi-
perndryshe kush ishte ky fshat qe te sileshin njerzt andej ne at kullė sikur aty te mos ishte berthama e ushtris qlirimtare .
Ve takimet e Adem jAHARIT ME KAQ SHUM NJERZ SI DHE NJOHENE TIJ ME FEHMI AGANIN IBRAHUIM RIGOVEN QARQET POLITIKE USHTARAKE NE SHQIPERI
Armet dhe municionin ne kullat e tij uniformat qe vinin me shumicė ku pregatitej qendresa shqiptare ishte pa dyshim qendra e themelimit grumbullimit pika e sigurt dhe formimi ku sillesj ushtria qlirimtare -
qe merita dhe heroizmi i takoj kti luani pasardhsit kreshnik shqiponj e gjallė pasardhs i Oso Kukes Mic Sokolit Azem Galices ishte ky pra legjenda e legjendave trim Adem Jshari KRENARIA e perjetshme e kombit shqiptarė

lirik
25-10-09, 04:47
NUK KISHE GJė QE NUK SILLEJ RRETH PREKAZI
poashtu edhe gjafer zena i majacitte llapit edhe te gjith qe vinin edhe haradinajt dauti qe erdhi kur vet aden jashari i tha me e heq masken -
ne llaushė edhe gjithqka te aktivitetit te adem jasharit ne ne shum vende ku
kishte lidhje ne gjakovė e flente aty lirisht e sjellte armet DHE KISHTE NJERZ BESNIK KU DO -
kU SILLEJ
pastaj edhe me vet presidentin ramiz alia dhe taklimet e ti sekrete kur dergohet ne shtabin ma te besueshem ushttarak ne shqiperi deshmon dhe heq qdo dyshim se I madhi ADEM JASHARI esht themeluesi i ushtrisė qlirimtare -
te gjith e dijm se Adem Jashari ishte ne kontakt edhe me fehmi aganine ibrahim rugoven e qka ka ktu per tu dyshuar kur po del hapur se ishte luani kryesorė i gjithqkajes dhe merita i takon ati pa dyshim -
si dhe uniformat qe u ishin dhe armet jo te thjeshta por ushtarake
qe isihin qysh ne vitin 1989 1990 ne prekaz ne shtepin e Adem Jasharit
pra nuk ka dyshim aspak se aty ishte berthama ishte formimi piknisja

se te kulla e jasharajve silleshin te gjith e rreth saj kjo nuk esht aspak e rastit por esht pa dyshim themelim i ushtrisė dhe serbet aty planifikonin sulmin dhe aty kishin koncentruar tze gjitha forcat vezhgimet kamerat -
dhe percjellnin situatene prisnin rastin urdhrin nga beogradi per sulm dhe kjo qeshtje duhet te mbyllet sepse Adem Jashari esht si do qe te marrsh -
nga te gjitha anet deh analizat nuk do koment ishte themeluesi i ushteisė qlirimtare dhe sali qeku ju pergjegj vulnetit te adem jasharit kur ky nepermes rifatit i thot se esht themeluar ushtria qlrimtare ne prekaz -
por ka nevojė per financa e armatim
Sali qeku pergjigjet s e meqense qe nka bė kshtu jam ne dispozicion tuajin per ndihma vlalzrore dhe pikrisht armet ja dergon ademit sipas porosis qe i ben ademi nga salihu-

prandaj kah do qe te kapsh situaten nuk esht asksuh tjeter neketo lidhje kaq te fuqishme si te Adem Jasharit me te gjitha personalitettet ekohes dhe me te gjitha lidhjet qe ka te bej gjithqka me luften themelimin dhe ushtrinė qlirimtare -
pra me angazhimin e Adem jasharit ra ne dakord edhe shtetit shqiptarė e te gjith edijm se shteti shqiptarė nuk do te binte ne dakord sikur te mos ishte Adem Jashari themelusi misionari kryesorė dhe personi ma i rendesishem qe shteti shqiptar detyrohej ta dergonte ne kontakt me oficeret ma te besuar te shtettit -
pra Adem Jashari nuk po na del person i thjesht por teper me lidhje te forta tepr i rendesishem qe as nji tjeter as nuk vjen ne shprehje ti ket kto lidhje -e te sillen te gjith rreth lulles s e ti -
Nuk k a ktu tjera tjera diskutime e fakte ma te forta se kto -
dhe qe jan faktike dhe kahdo ka shkuar Adem jashari -
te ket kaq lidhje te sigurta pra nuk po na del ky njeri i htjeshtė por teper i rendesishem dhe ky esht luani i kosves e i kombit-
te tjeret vijn pas ti -ky esht kapedani ky esht komandanti ky esht themeluesi -
ky esht ai qe u flijua per at qka u betua dhe nuk ka ktu qka te disktuohet ma -

Makresh
26-10-09, 11:04
Gjoni 8:32, "Ju do ta njihni te vereteten dhe e verteta do t'ju cliroj."


Enbija 18 : “Pėrkundrazi, Ne tė pavėrtetėn e godasim me tė vėrtetėn dhe ajo (e vėrteta) triumfon mbi tė, ndėrsa ajo (gėnjeshtra) zhduket.…”

panta_rhei
27-10-09, 12:33
“Unė, ushtari i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, betohem se do tė luftoj pėr ēlirimin e tokave shqiptare dhe bashkimin e tyre. Do tė jem pėrherė ushtar besnik, luftėtar i denjė i lirisė, vigjilent, guximtar dhe i diciplinuar, i gatshėm qė nė ēdo kohė pa kursyer as jetėn time tė luftoj pėr t`i mbrojtur interesat e shenjta tė atdheut. Nėse shkel kėtė betim, le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpra tė luftės dhe nėse tradhėtoj, qoftė i humbur gjaku im . Betohem, betohem, betohem.”


Thaēi inkurajon kthimin e serbėve

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0602215337123_m.jpg

Qeveria ėshtė shprehur e vendosur se do t’i eliminojė tė gjitha pengesat qė i dalin pėrpara procesit tė kthimit. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, e dha kėtė premtim gjatė drekės qė hėngri tė martėn me familjen serbe Spasiq, shtėpia e sė cilės ngriti themelet nė njė fshat afėr Obiliqit. Nė Kosovė ėshtė mė mirė se nė Serbi. Ėshtė kjo deklaratė e Radojka Spasiq. Ajo pėr vite me radhė, sė bashku me anėtarėt tjerė tė familjes, ka qenė e zhvendosur nė Vėrnjaēka Banjė tė Serbisė.

Do tė duhet tė paktėn njė muaj qė shtėpia tė pėrfundojė. Kryeministri Hashim Thaēi, pasi ka ngrėnė drekė me familjarėt serbė, ka premtuar se Qeveria qė ai drejton, do tė mundėsojė kthimin pėr secilin serb qė dėshiron tė jetojė nė Kosovė.

“Familja Spasiq ėshtė njė familje qė u kthye pėr tė jetuar nė Kosovėn e re, ėshtė shembulli mė i mirė i jetės nė Kosovėn e kėtij viti. Ėshtė familje e kthyer pėr tė jetuar nė Kosovėn e re, me shtėpi tė re, qė sapo ka filluar, me investimet e Qeverisė sė Kosovės, tė cilat nuk do tė ndalen, por do tė rriten. Kosova ėshtė vend i tė gjithėve”, tha Thaēi.

Janė dhjetėra mijėra serbė tė zhvendosur, qė kanė lėnė shtėpitė pas pėrfundimit tė luftės. Ministria e Kthimit thotė se deri mė tani janė kthyer 18 mijė persona. Kėtė vit pritet kthimi i qindra familjeve serbe.

“Ajo qė mė bėn tė lumtur, ėshtė se shumė njerėz duan tė kthehen dhe po lajmėrohen nė Ministrinė e Kthimit. Do t’u ndihmojmė nė maksimum. Presim qė tė kthehen disa qindra familje kėtė vit. Por, kurrė nuk dihet. Aktualisht, nė proces tė kthimit janė 45 familje”, tha ministri i Kthimit, Sasha Rashiq.

Sidoqoftė, kjo ministri thekson se pėr njė kthim tė qėndrueshėm duhen fonde tė mjaftueshme, tė cilat aktualisht Qeveria nuk mund t’i sigurojė. Ministrisė sė Kthimit, qė ėshtė pėrgjegjėse pėr kthim, kėtė vit i janė ndarė vetėm 7. 5 milionė euro. /Radio Evropa e Lirė/Telegrafi/

Serbia inkason faturat e rrymės nė Kosovė

Shpenzuesve tė rrymės elektrike nė veri tė Kosovės, qė nga dita e premte do tė fillojė t’iu matet sasia e shpenzuar e kilovatėve, por, jo nga Korporata Energjetike e Kosovės por nga ajo e Serbisė.
Drejtori i kompanisė sė ashtuquajtur “Elektrokosmet”, Radoje Kreēkoviq ka thėnė se, qė nga dita e premte – njehsorėt nė veri tė Kosovės do tė fillojnė tė funksionojnė.

Nė njė intervistė pėr radion “Kontakt Plus”, Kreēkoviq ka thėnė se, popullata nė veri tė Kosovės, respektivisht nė veri tė Mitrovicės – qė nuk ia ka paguar rrymėn e shpenzuar KEK-ut qė nga viti 1999 – do t’i marrė faturat e para pėr pagesė mė 1 nėntor.

Ai ka thėnė se, qytetarėt nė veri tė Kosovės, faturat pėr energjinė e shpenzuar elektrike do t’ia paguajnė Elektro-ekonomisė sė Serbisė.

Ai madje ka thėnė se, planifikon shkyējen e tė gjithė konsumatorėve ilegalė nė rrjet nė atė pjesė tė Kosovės, ndėrsa ka shtuar se, nė aksion do t’i ndihmojnė “pjesėtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės”.../Telegrafi/ / 22 Tetor 2009

LOJETARI
27-10-09, 12:49
“
Thaēi inkurajon kthimin e serbėve


Pse bre djale po hyn ne gjynah me te .A nuk kie pak meshire ,a po e sheh sa milionat eshte t“u i premtue e harxhue me e ba rahat ket milet , edhe floket ju kane surrav .

panta_rhei
27-10-09, 13:00
Ky ėshtė mendimi yt i qėmotshėm lum jarani, por ėshtė dashur ta kuptojn antart tjerė, ndėrsa kjo qė sot tė paska plas nė mallut nuk ėshtė asgjė e re (pėr mua!), e tė tjerėt le ti hapin syt mirė n'tardhmėn.
Jo pse ti e shkrove ashtu, edhe jo pse unė po them kėshtu. Sepse ti ke mundur ta shkruash edhe ndryshe, bukur , rrjedhshėm, e me gojen plot Uēk, por ti e ke bėrė sot, sepse ėshtė seconda e fundit e orės para dymbėdhjet.
Ne i kemi zgjedhjet lokale tash nė Kosovė, dhe bota ndėrkombtare po mahnitet pėr pjekurin demokratike tė popullit tim, mė pas ėshtė Gjyqi Ndėrkombtarė ku Serbia ka paditur Kosovėn, si dhe ato vende qė na kan njohur, ku poashtu pėr njė kohė tė shkurtėr edhe do jap mendimin, e qė populli imė pret tė ngadhėnjej edhe nė kėtė betejė.
Arsyje kėto sa pėr ti nxjerr prej takti armiqt e kosėves dhe klysht e tyre, pėrbrenda nė Kosovė.

Lexues tė nderuar duhet ta dini edhe njė gjė.

Pėrveq pėrkthyesve tė ushtruar e kalitur mirė nė uzinat propaguese tė ushtris Serbe, ka njė numėr tė madhė bashkpuntorėsh nga Shqipria qė u jan bashangjitur radhėve tė shėrbimeve sekrete serbe, e qė janė shkolluar nė Shqipri, nga dhe e kan njė oratori, e gjuhėsi pėrfekte Shqipe kuedhe mund ta hutojn lexuesin e mirfillt.
Por siq e tha diku njė antarė (jo njė antar , por ishte pikėrisht AUTORI) nė Shqipri Xhaxhi ju qiu motrat e i bėri tė gjithė Shqiptarė. Por meqė ai nuk pati fatin tė jetoj nja 500 vjet, disa nga ata prap e rigjeten atdheun e tyre dhe tash i hakmerren pikėrisht Shiptarve.

Unė e dijė qė u mllefosa, dhe nuk dijė sa kam mbetur nė temė, por njė gjė po ua lė me goj. Nuk duhet tė vdiset patjeter , pėr tu bėrė njeri Shqiptar.

Ti mundesh me gri sallatė ksajde pari sa tė duash. Zaten kjo ėshtė ajo qė ti mundesh me ofru kėtu. Asgjė mė shumė.
Hapi edhe njo dyqind tema, edhe dyqind emisione tė tipit "xhaxhi enver" pa rrotlla... e mundohu sa tė duash me ua shti njerėzve n'b.th me zor xhavit halitin e m.tat e tjerė.

(Sa pėr informacion: Njeriu qė tha "ata qė lėshojnė komunikata nė emėr tė uēk-sė, janė dorė e zgjatur e serbisė, dhe krijesa tė shėrbimeve sekrete serbe"... i ka marrė votat absolute nga shqiptarėt e Kosovės. Tė gjitha zgjedhjet e lira dhe demokratike qė janė mbajtė nė Kosovė i ka fitu).

E kėta xhavit halitat e komandantat e drejtorisė politkė i thanė arkanit edhe milloshit "qe ku i ki shqiptart edhe Kosovėn... kalli, shfarosi, dhunoji, masakroji, hupjau farėn se sa tė mundemi kemi me tė ndihmu e kemi me t'i kriju kushte qysh keni dashtė ju gjithmonė".
Pastaj disa "trima" tė fortė e patriota, nė "mbrojtje" tė popullatės sė pafajshme, i kapėn kallashat edhe dolėn nė zabelin pas shtėpisė, u fshehėn pas kaqubave, edhe prej aty shikonin live qetnikėt se si ua dhunonin motrat e nanat e tyre, e si ua hidhnin prindėrit nėpėr "bunarė"... Kaq!!! ...Njė milion njerėz detyrohen tė lėshojnė vendbanimet, shtėpitė e t'ia mėsyjnė botės... bota tmerrohet para ekraneve... ndjen dhimbje e keqardhje pėr njė popull qė po i humbte fara e rrėnja... nė shumė qytete tė Kosovės banorė tė vetėm kishin mbetur qetnikėt, qentė dhe macet...

...tė tjerat pastaj, tė gjithė i dijmė... janė histori e lavdishme... patriotizėm 24 karatėsh.

Tropojani30
27-10-09, 13:01
Fragmente nga libri i Muhamet Kelmendit ish sekretar i LPK-se.

Nė mbledhje diskutoi edhe Dema nė cilėsinė e pėrfaqėsuesit tė grupit pėr furnimzim me mjete tė njėsiteve tė njėsiteve tė UĒK-sė. Ai i ngarkoi me pėrgjegjėsi, si pėr mjete luftarake, ashtu ehe pėr mjete tjera, deri edhe pėr ushqim tė luftėtarėv, tė cilėt vinin nė Tropojė pėr tė marrė armė kryesisht sektorin e veēantė, drejtpėrdrejt Azem Sylėn dhe Xhavit Halitin. Por, krahas kėsaj, ai falėnderoi pjesėn e Fondit, atė nė Gjermani, i cili kishte bėrė tė mundur zbutjen e situatės, pasi kishte dėrguar mjete financiare dhe me ato ishin blerė armė e municion. Dema ishte nė mbledhje nė cilėsinė e pjesėmarrėsit nga brenda- pra nga Kosova (Sips shenimeve nga mbledhja e Kėshillit tė Pėrgjithashėm, maj 1998).

Dhe, Pikėrisht nė ditėn e dytė, nė mbledhje u informuam se « Mėrgimi » ishte vrarė nė rrugė e sipėr , nė Qafė tė Malit, nga grupe kriminale, duke transportuar mjete pėr nė Tropojė. Kjo e qiti jasht kontrolli Demėn, i cili ishte ftuar si deshmitar i ngjarjeve nė Shqipėri dhe pėrveēse akuzoi Zekėn (Xhavit Halitin) dhe Dajen (Azem Sylėn ) pėr sabotim tė luftės e shpėrdorim tė mjeteve materiale dhe tė bllokim tė furnizimit me mjete luftarakepėr UĒK-nė, ngarkoi personalisht kėta dy persona si vrasės tė Mėrgimit (Ilir Konushefcit). Madje ai pėrdori fjalėt « … Ja, gjarpėrinjt, mos tė shkojmė mė tutje nė kėrkim tė fajtorėve, sečpse kėta vetė janė fajtorėt ». Kėtu ky e hmbi kontrollin dhe ofendoi edhe tė tjerėt. Atij iu dha vėrejtje. Megjithatė, ai u bė deshmitar dhe provoi tėrėsisht veprimtarinė e dėmshme tė sektorit (Xh. Halitit, A. Syles v.j.), kundėr tė cilit kishte qenė edhe « Mėrgimi ». Vrasja e « Mergimit » ishte goditje pėr tė gjithė, sidomos pėr forcat e sistemit ēlirimtar, pėr punėn nė Shqipėri dhe pėr UĒK-nė. Ilir Konushefci ishte luftėtar i kėsaj ideje tė madhe ēlirimtare dhe kishte kontribuar jashtazakonisht shumė. UĒK-ja e mirėfilltė humbi njė luftėtar tė jshtzakonisht tė zellshėm… Faqe : 125, 126, 127.


Ju mbeshtetesit e krimit nuk mund t'i mbuloni krimet e Xhavit Halitit se ZEKA e ka kriminalizuar ate pjese te UCK-se qe pretendon se e ka formuar dhe pjesen tjeter e ka terrorizuar,kercenuar vrare pas shpine per kete flasin faktet e shumta.

e_martumja
27-10-09, 13:02
Pse bre djale po hyn ne gjynah me te .A nuk kie pak meshire ,a po e sheh sa milionat eshte t“u i premtue e harxhue me e ba rahat ket milet , edhe floket ju kane surrav .Pajtohem gjynah qka ka jek ne luft tu e njek hijen e lisave :biggrin:

murrizi
27-10-09, 13:43
Ende po vazhdon njė intenzitet i papar pėr kthimin e Kosovės nėn kthetrat e Serbis, ngjashėm sikur nė konferencen e londres dikur 1912-13.
Merrni durim dhe lexoni intervisten e Shaqir Vukajt njohės i mirė i politikės Ruse dhe Ambasador disa vitėsh nė Mosk, ja ēfar thot zoti Vukaj nė Intervisten e tijė dhėnė Radio Kosovės:


Vukaj: Rusia nuk do tė ndryshojė sė shpejti qėndrimin pėr Kosovėn http://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgIsh ambasadori i Shqipėrisė nė Rusi Shaqir Vukaj vlerėsoi se qėndrimi i Rusisė ndaj Kosovės nuk do tė ndryshojė nė tė ardhmen e afėrt. “Roli i Rusisė nė Ballkan ka ardhur duke rėnė, por jo edhe interesi i saj nė rajon” tha Vukaj nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin “Pika mbi i” tė Radio Kosovės. ...Postuar: 10:52:39 / 27.10.2009

Ish ambasadori i Shqipėrisė nė Rusi Shaqir Vukaj vlerėsoi se qėndrimi i Rusisė ndaj Kosovės nuk do tė ndryshojė nė tė ardhmen e afėrt. “Roli i Rusisė nė Ballkan ka ardhur duke rėnė, por jo edhe interesi i saj nė rajon” tha Vukaj nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin “Pika mbi i” tė Radio Kosovės. Sipas tij, pranimi i Kosovės nė OKB nuk do tė jetė i shpejtė, por kjo nuk ėshtė diēka shumė shqetėsuese.

Radio Kosova: Grupi i Kontaktit gjithnjė ka pasur rol tė madh nė ēėshtjen e Kosovės. Megjithatė, njėri nga anėtarėt e rėndėsishėm pėrkatėsisht Rusia vazhdon me kundėrshtimin e saj pėr pavarėsinė e Kosovės. Konkretisht, zoti Vukaj, cfarė mesazhi bartin nė thelbin e tyre deklaratat e presidentit tė Rusisė gjatė vizitės sė fundit nė Serbi?

Shaqir Vukaj: Qė nga ndėrkombėtarizimi i problemit tė Kosovės, Rusia ka dal haptazi nė mbrojtje tė Beogradit. Madje, po t’u referohemi fakteve ėshtė pikėrisht Rusia e cila qė nė konferencėn e Londrės 1912-13 luftoi aq shumė qė Kosova tė mbetej brenda Serbisė, luftė qė nė forma tė ndryshme po pėrpiqet ta vazhdojė edhe sot. Ēfarė nuk ėshtė dėgjuar gjithė kėto vite nė Moskė kundėr Kosovės. Moska e kundėrshtuar kudo pavarėsinė e Kosovės, por Moska tani e di mirė dhe e ka shumė tė qartė se problemi i Kosovės ėshtė zgjidhur pėrfundimisht dhe se nuk ka asnjė kthim prapa. Madje, ata qė ndjekin politikėn e jashtme tė Rusisė mund tė vėnė re lehtė se edhe deklaratat e qėndrimet e zyrtarėve tė lartė tė Rusisė janė ulur dukshėm kėtė vitin e fundit. Edhe toni i Medvedevit ishte i zbutur nė krahasim me deklaratat e dikurshme tė presidentėve Jelcin apo Putin. Por, kjo zbutje, nėse do e quaj kėshtu nuk do tė thotė se Moska ka heq dorė nga kundėrshtimet e saj pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Intervista ėshtė edhe mė tej interesante shumė infodhėnėse pėr tė interesuarit vijon kėtu :
http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=32998&mfp&8@a!rlmEre#3PtLf17Q$fDE-!NA0o0cDO!@zAxr0s6^i-$xL13Nkz8^^^o-i&-708!482kw8mff5EdrcC3Z13z3mM330oN06S

murrizi
27-10-09, 14:01
Ti mundesh me gri sallatė ksajde pari sa tė duash. Zaten kjo ėshtė ajo qė ti mundesh me ofru kėtu. Asgjė mė shumė.
Hapi edhe njo dyqind tema, edhe dyqind emisione tė tipit "xhaxhi enver" pa rrotlla... e mundohu sa tė duash me ua shti njerėzve n'b.th me zor xhavit halitin e m.tat e tjerė.

(Sa pėr informacion: Njeriu qė tha "ata qė lėshojnė komunikata nė emėr tė uēk-sė, janė dorė e zgjatur e serbisė, dhe krijesa tė shėrbimeve sekrete serbe"... i ka marrė votat absolute nga shqiptarėt e Kosovės. Tė gjitha zgjedhjet e lira dhe demokratike qė janė mbajtė nė Kosovė i ka fitu).

E kėta xhavit halitat e komandantat e drejtorisė politkė i thanė arkanit edhe milloshit "qe ku i ki shqiptart edhe Kosovėn... kalli, shfarosi, dhunoji, masakroji, hupjau farėn se sa tė mundemi kemi me tė ndihmu e kemi me t'i kriju kushte qysh keni dashtė ju gjithmonė".
Pastaj disa "trima" tė fortė e patriota, nė "mbrojtje" tė popullatės sė pafajshme, i kapėn kallashat edhe dolėn nė zabelin pas shtėpisė, u fshehėn pas kaqubave, edhe prej aty shikonin live qetnikėt se si ua dhunonin motrat e nanat e tyre, e si ua hidhnin prindėrit nėpėr "bunarė"... Kaq!!! ...Njė milion njerėz detyrohen tė lėshojnė vendbanimet, shtėpitė e t'ia mėsyjnė botės... bota tmerrohet para ekraneve... ndjen dhimbje e keqardhje pėr njė popull qė po i humbte fara e rrėnja... nė shumė qytete tė Kosovės banorė tė vetėm kishin mbetur qetnikėt, qentė dhe macet...

...tė tjerat pastaj, tė gjithė i dijmė... janė histori e lavdishme... patriotizėm 24 karatėsh.
Gati me shku e mos me pa pantolocun qe ka dasht me thon diēka. he he

O mut, pardon, mendoja ta nisja: mutin lėre tė perthahet se i hup era ndojher.
Ne mė duket qė u morem vesh qė ta lėm mutin tė pėrthahet, duke u pėrthar pėrdit e mė shumė ai njė dite edhe ndoshta mund tė zhduket fare, po pse more shko e shkarravit me shkop se na zure frumen me kundėrmim.

P.s. mos i shlyeni fjalt e mija "tė ndyera" sepse kėto nuk janė tė ndyera nė fakt, janė aty kėtu pėrgjegjie e meritume atijė apo kėtij antari, si dhe njė lloji arti , njė pasuri e tė shprehurit tė larmishėm tė gjuhės sonė :wink: .

Shpati
27-10-09, 22:14
http://www.sa-kra.ch/Downloads/enigmaenjevrasjejbislami.zip

Ne ket link mund te merren informata interesante.
Ju pershendes

murrizi
27-10-09, 22:23
http://www.sa-kra.ch/Downloads/enigmaenjevrasjejbislami.zip

Ne ket link mund te merren informata interesante.
Ju pershendes
Ky ėshtė liber qė e meriton tė lexohet fund e krye flm Shpat.

Shpati
27-10-09, 23:17
Ky ėshtė liber qė e meriton tė lexohet fund e krye flm Shpat.

O Murriz ,
Per ate e solla ketu.
Seriozisht nuk e solla per ty edhe pse e ke hap ti ket Tem !
Por per qat Tomorrin.
Se po dike me shkrue Romane !!!

lirik
28-10-09, 04:05
Kryeministri i Shqip�ris�, Sali Berisha vizitoi Prekazin dhe Familjen Jashari http://www.skenderajlive.com/jo/templates/vista/images/pdf_button.png (http://www.skenderajlive.com/jo/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=296) http://www.skenderajlive.com/jo/templates/vista/images/printButton.png (http://www.skenderajlive.com/jo/index2.php?option=com_content&task=view&id=296&pop=1&page=0&Itemid=1) http://www.skenderajlive.com/jo/templates/vista/images/emailButton.png (http://www.skenderajlive.com/jo/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=296) Vlerėsimi nga pėrdoruesit:http://www.skenderajlive.com/jo/templates/vista/images/rating_star_blank.pnghttp://www.skenderajlive.com/jo/templates/vista/images/rating_star_blank.pnghttp://www.skenderajlive.com/jo/templates/vista/images/rating_star_blank.pnghttp://www.skenderajlive.com/jo/templates/vista/images/rating_star_blank.pnghttp://www.skenderajlive.com/jo/templates/vista/images/rating_star_blank.png / 0
Fillimi (http://www.skenderajlive.com/jo/index.php?option=com_content&task=section&id=5) - Fillimi (http://www.skenderajlive.com/jo/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=5&id=14) Publikuar nga Manager Saturday, 10 October 2009 http://www.komuna-skenderaj.org/repository/images/Homazhe%5B1%5D.JPG (http://www.komuna-skenderaj.org/repository/images/Homazhe%5B1%5D.JPG) Skenderaj, 7 tetor – Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ka pėrjetuar emocione tė forta gjatė vizitės sė tij nė Prekaz, sot paradite. Ato kanė filluar me pėruljen e tij para varrit tė komandantit legjendar, Adem Jashari, pėr tė vazhduar me pėrqafimin vėllazėror me Rifat Jasharin, e posaēėrisht gjatė takimit me Jasharėt e ripėrtėritur, tė lindur pas lufte: Shabanin, Ademin, Hamzėn, Zahidėn, Feridėn, etj.
Kryeqeveritari shqiptar, i shoqėruar nga Hashim Thaēi, kryeministėr i Kosovės, Sami Lushtaku, kryetar i komunės sė Skenderajt, deputetė tė Parlamentit tė Kosovės, dhe qindra qytetarė, fillimisht ka bėrė homazhe para varrit tė komandantit legjendar, Adem Jashari. Pas homazheve Berisha Prekazin e quajtur sakrificėn e popullit shqiptar, ndėrsa komandantin Adem Jashari dhe familjen e tij, kurorė tė kėsaj sakrifice. “Adem Jashari dhe familja e tij pėrbėjnė kurorėn e pėrjetshme tė kėsaj sakrifice. Askush nuk sakrifikoi pėr vendin, pėr dinjitetin, pėr kombin, sa heronjtė tė njė burri legjendar Adem Jashari, i cili ra pėr tė fituar pavdekėsinė. Ai e shndėrroi Prekazin nė njė Krujė tė vėrtet”, ka thėnė Berisha, nė kompleksin e varrezave.
Pasi ka kaluar rrugėn deri nė kullėn e familjes, i pėrshėndetur ngrohtėsisht nga mijėra qytetarė, dhe pasi i kanė dėshiruar mirėseardhje tre breza tė Jasharėve, Berisha i ulur nė ballė tė kullės, ia ka shtruar muhabetit me tė parin e familjes, bacė Rifatin. “U preka shumė, sepse i pamė ata fėmijė, tė lindur pas lufte, qė kanė marrė emrat e martirėve tė familjes Jashari. Por, shndėrrimi i ėndrrės nė realitet ėshtė lehtėsimi mė i madh pėr kėtė familje, pėr tribunin legjendar dhe pėr mbarė shqiptarėt”, ka konstatuar ai.
Duke folur pėr Prekazin, kryeministri shqiptar, tha se kėtu rezistenca e shqiptarėve ndaj pushtuesit nuk u shua kurrė, por kulmoi me veprėn e Adem Jasharit. “Kjo rezistencė ėshtė e gjallė nė ēdo kohė, ėshtė frymėzuese dhe udhėrrėfyese pėr tė gjithė shqiptarėt, ėshtė kurora, me diamante e sakrificės shqiptare”, pėrfundoi ai. Nga ana e tij, Murat Jashari, ka thėnė se dekadat e fundit lėvizjet e kohės pėr shqiptarėt nė pėrgjithėsi ishin jashtėzakonisht tė mėdha, qė nėnkupton edhe njerėz adekuat, ka shtuar se tri shtyllat pėr ta ndėrtuar dhe mbajtur shtetin janė: luftėtarėt, ekonomistėt dhe filozofėt. “Mendoj se nė dekadat e fundit luftėtarėt e bėnė detyrėn e tyre, kryen punėn e tyre, ishte detyra e sakrificės. Ēdo herė ja vlen sakrifica pėr lirinė e popullit, por nėse ndonjėherė sakrifica ka pasur kuptimin mė tė madh, atėherė janė prapė dekadat e fundit”, ka thėnė Murat Jashari. Ai ka falėnderuar kryeministrin Berisha dhe Shqipėrinė nė pėrgjithėsi, pėr gjithė punėn e bėrė, qoftė pėr ndihmesėn e luftės sė Kosovės, qoftė pėr ndihmesėn pas lufte, madje pėr lobimin nė qendrat e vendosjes, pėr zhvillimin e Shqipėrisė, pėr futjen e saj nė NATO, pėr parapėrgatitjet pėr BE, etj.

MemphiSx
28-10-09, 14:55
Me cfare date jemi sot bre??

Qorri
02-11-09, 15:11
Jam 'befasuar' sesi, ish presidenti amerikan Bill Klinton; gjate kesaj vizite-ftese ne Kosove nuk e tha as nje fjale per UCK -ne...Bile nja dy fjale eshte dasht t'i thurte...! Me aq kenqesi permendi Presidentin Historik dhe themeluesin e Kosoves Dr Rugoven , Bill Klintoni ua perkujtoje profiterve te luftes se kush vertete kishte vene themelet e ketij shteti te ri...


Nuk i permendi fare keta; qe po i veshin vetes 'merita' ky eshte nje fakt qe tregon se kush ishte ne balle te furtunes per berjen e shtetit te Kosoves.Kjo vizite veq e konfirmoje edhe nje here se babai i Kosoves eshte Dr Rugove e keta klysht e dulles le te sillen rreth dardhes se Ahmatit...

AlbaSoft
02-11-09, 15:19
Ata qe e deshten kosoven dhe lirin ata e formuan e kush tjetr.

murrizi
02-11-09, 16:55
Jam 'befasuar' sesi, ish presidenti amerikan Bill Klinton; gjate kesaj vizite-ftese ne Kosove nuk e tha as nje fjale per UCK -ne...Bile nja dy fjale eshte dasht t'i thurte...! Me aq kenqesi permendi Presidentin Historik dhe themeluesin e Kosoves Dr Rugoven , Bill Klintoni ua perkujtoje profiterve te luftes se kush vertete kishte vene themelet e ketij shteti te ri...


Nuk i permendi fare keta; qe po i veshin vetes 'merita' ky eshte nje fakt qe tregon se kush ishte ne balle te furtunes per berjen e shtetit te Kosoves.Kjo vizite veq e konfirmoje edhe nje here se babai i Kosoves eshte Dr Rugove e keta klysht e dulles le te sillen rreth dardhes se Ahmatit...
Kėtu me kėtė shkrim ėshtė pėrdorur deri diku vėrtetė gjuha e arsyes, andaj edhe arsyeshmėrisht e meriton tė pėrgjigjemi (nė kėtė rast pėrgjigjem).
Ėshtė e vėrtetė qė Presidenti Klinton nuk e pėrmendi askund UĒK, por sa dijm ne nė poltik nuk do tė rėnditėshe mirė nė ranglist nėse anon militantizėm e mjete tė luftės, e aq mė pak pėr disa "rrebelė" qė po ti mblidhje mirė e mirė nuk arrinin numrin as edhe deri nė 5000 mijė vetė, derisa pjesa tjeter ishte dezinformormua, informua qėllimisht keq, e deri te ajo, e pa informuar fare, SI DHE PISAT, desha me thon pacifistėt.
Z. Klinton ėshtė njė mikė i madhė i Shqiptarve, ishte njė mikė i madhė i Ibrahim Rugovės, dhe njė njohės i madhė i politikės ndėrkombatare. Por nuk duhet harruar se Bill Klinton nuk ishte BUSHI, pra nuk ishte ai qė gjithēka dhe patjeter e zgjidhje me armė. thjesht vetė Amerika gjatė kohės sė Klintonit nuk ishte e gatshme pėr mė "tepėr".
Ish presidenti Klinton gjithashtu ėshtė njė bartės i disa ēmimeve ndėrkombėtare, por jo edhe i atijė kryesor NOBEL e qė ėshtė arsyeja kryesore pse nuk pėrmendet (ndoshta) edhe UĒK-ja, sepse dikur kur dėrgonte Hoolbrukun ai e dinte mirė se ku e dėrgonte, dhe te kush e dėrgoje.

panta_rhei
02-11-09, 17:19
Kėtu me kėtė shkrim ėshtė pėrdorur deri diku vėrtetė gjuha e arsyes, andaj edhe arsyeshmėrisht e meriton tė pėrgjigjemi (nė kėtė rast pėrgjigjem).
Ėshtė e vėrtetė qė Presidenti Klinton nuk e pėrmendi askund UĒK, por sa dijm ne nė poltik nuk do tė rėnditėshe mirė nė ranglist nėse anon militantizėm e mjete tė luftės, e aq mė pak pėr disa "rrebelė" qė po ti mblidhje mirė e mirė nuk arrinin numrin as edhe deri nė 5000 mijė vetė, derisa pjesa tjeter ishte dezinformormua, informua qėllimisht keq, e deri te ajo, e pa informuar fare, SI DHE PISAT, desha me thon pacifistėt.
Z. Klinton ėshtė njė mikė i madhė i Shqiptarve, ishte njė mikė i madhė i Ibrahim Rugovės, dhe njė njohės i madhė i politikės ndėrkombatare. Por nuk duhet harruar se Bill Klinton nuk ishte BUSHI, pra nuk ishte ai qė gjithēka dhe patjeter e zgjidhje me armė. thjesht vetė Amerika gjatė kohės sė Klintonit nuk ishte e gatshme pėr mė "tepėr".
Ish presidenti Klinton gjithashtu ėshtė njė bartės i disa ēmimeve ndėrkombėtare, por jo edhe i atijė kryesor NOBEL e qė ėshtė arsyeja kryesore pse nuk pėrmendet (ndoshta) edhe UĒK-ja, sepse dikur kur dėrgonte Hoolbrukun ai e dinte mirė se ku e dėrgonte, dhe te kush e dėrgoje.
uo murriz majesili i forumit... a po grinė sallatė hiq ej :biggrin:

ngoe ti jaranin (mue) :biggrin: hiqu tyne ēka flasin se Klintoni osht budallė s'din ēka flet

murrizi
02-11-09, 17:27
Kqyre zemer, mos me kon une ktu, ty moti t'kish hup nama, qe ti n'fakt nuk e din.
Edhe ja mrrijshe qėllimit gati (mos me kon une), e ke pastru dardanin ja ki q.... loken, skan met mo shumė. une, edhe nja dy a tre tjer (kta qe po vijn "rishtaz", kta mos i llogarit).

E hajt ti mos u mėrzit, se une sta boj at nder tya, me e bo dardanin FREE prej pantalonav t'dhin.

panta_rhei
02-11-09, 17:38
e ke pastru dardanin ja ki q.... loken.

jo bre m'kanė mbetė hala edhe do mu.. rriza :tongue:

shfletuesi_
02-11-09, 17:46
Koha
Koha
Koha
Koha
Koha dhe me kohe qdo gje perfundon.

pranveruesi
02-11-09, 19:09
http://www.sa-kra.ch/Downloads/enigmaenjevrasjejbislami.zip

Ne ket link mund te merren informata interesante.
Ju pershendes

...ej shoki a mundesh me me tregue ku mund e porosis kete liber te Bedri Islamit ka nje pend te mrrekullueshme eshte nga poetet qe di te nxjerre lotin me te thelle te pervluar te zemres...

...Lufta e UCK-se ishte nje Lufte e jashtezakonshme me nje armik qe ishte me vite i pergaditure me arsenal marramendes ushtarak, Djelmoshat e Brezite te Zahir e Ademit jane gjenerat e Arte e njeriut Shqipetare e njeriut Lire Dashes, Ku Liria merr kuptimin e frymarrjes, deri sa per politikuajt e asaj kohe Lirija ishte shendrruar ne nenshtrim total...


tungiii

Abetare
02-11-09, 21:32
Nėse deri sot si keni ditur pėrgjigjet e pyetjeve tė parashtruara mė lartė , mos i mėsoni as sot ...merruni me diēka tjetėr ....

murrizi
02-11-09, 21:38
.... ėshtė pėr t'ardhur keq, qė edhe sot e pas sa kohe disa tru lope ende se kan kuptuar qė pėr liri duhet sakrifikuar ēdo gjė, nuk e dijė edhe ēka duhet tė ndodhė pėr ta kuptuar dikushi se do tė vdes injorant e gabel, e pa i shėrbyer as mahallės sė tijė, se lėre mė kombit e shtetit.
Po ēa me bo, disav burrav :tongue: gabelucave u duhet thėnė shkurt dhe troq qė kurrė nuk i patėn ato qė pėr burrat janė gjėra tė zakonta (harpanaqet) dhe e vetmja gjė qė u ka mbetur ėshtė, nga kėtu tė shahen djemt mė tė denjėt tė liris, e edhe tė kasaj lirie tė tė shkruarit shqip kėtu.
Se pėrnrysheeeeeeeeee...... fushat e banatit thuhej tė ishin vende tė mira pėr ti strehuar gabelėt dhe ata qė sillen si tė tillė.

Pra kjo me njė fjalė do tė ndodhte po mos tė ishte UĒK-ja, do tė shpėtonin rajonin (NATO-ja, me pėlqimin e Rusis) nga vdekjet e pėrndjekjet, por ama duke i rrepsketuar tė drejtat e njeriut:tongue: (sa pėr ti dhėnė njė kafshore buke). Derisa serbia e kishte pėr detyrė tė ndrroj poltiken e sajė shfarosėse, por me tė drejtė qė "banoret e saj" ti shpėrndaj nėpėr tė gjithė vendin.

Pando jarane. Unė tė kuptoj tya, dhe shqetsimin tėndė, ēa me bo, ne vetė e pranuam njė kushtetutė tė tillė ku ju pakicav ju janė garantuar tė gjitha tė drejtat, ama tė gjitha a !
Dhe ti aty ku je vendosur diku, nė Ēagllavic apo Zveqan, Si puntor i ANMIKUT ti veq bėnė punėn tėnde, e mua kjo s'mė qudit ama aspak a.
Ka edhe i gjo Pando Jarane, apo je ti ai mjekėrrgjia nė manastirin e Deqanit qė herpas here del me dylbit tya nė dritare dhe sheh ėndėrr Kosovėn prap nėn thundrat serbe ?
P.s.
ku po bazohna unė kėtu ?!
Po shiqo pando , nga ti jemi mėsuar tė shahen edhe muslimanet, por edhe tė krishterėt, por ama tė krishtrėt katolik a !
Ndėrsa si pėr qudi neve nga ti kurrė nuk kemi dėgjuar asnjė ngėrk kundra serbis dhe besimit qė ti i pėrket (atijė ortodoks), me m'fal a...

MemphiSx
02-11-09, 22:50
Murriz ne krejt ket referat...pse se more mundin me na kallxu,ti qka bone per Kosoven..ti qe i paske harpanaqet e burrav!!

Lere bre mos shit patriotizem fallso..se spot ka hije piken!

panta_rhei
02-11-09, 23:10
.... ėshtė pėr t'ardhur keq, qė edhe sot e pas sa kohe disa tru lope ende se kan kuptuar qė pėr liri duhet sakrifikuar ēdo gjė, nuk e dijė edhe ēka duhet tė ndodhė pėr ta kuptuar dikushi se do tė vdes injorant e gabel, e pa i shėrbyer as mahallės sė tijė, se lėre mė kombit e shtetit.
Po ēa me bo, disav burrav :tongue: gabelucave u duhet thėnė shkurt dhe troq qė kurrė nuk i patėn ato qė pėr burrat janė gjėra tė zakonta (harpanaqet) dhe e vetmja gjė qė u ka mbetur ėshtė, nga kėtu tė shahen djemt mė tė denjėt tė liris, e edhe tė kasaj lirie tė tė shkruarit shqip kėtu.
Se pėrnrysheeeeeeeeee...... fushat e banatit thuhej tė ishin vende tė mira pėr ti strehuar gabelėt dhe ata qė sillen si tė tillė.

Pra kjo me njė fjalė do tė ndodhte po mos tė ishte UĒK-ja, do tė shpėtonin rajonin (NATO-ja, me pėlqimin e Rusis) nga vdekjet e pėrndjekjet, por ama duke i rrepsketuar tė drejtat e njeriut:tongue: (sa pėr ti dhėnė njė kafshore buke). Derisa serbia e kishte pėr detyrė tė ndrroj poltiken e sajė shfarosėse, por me tė drejtė qė "banoret e saj" ti shpėrndaj nėpėr tė gjithė vendin.

Pando jarane. Unė tė kuptoj tya, dhe shqetsimin tėndė, ēa me bo, ne vetė e pranuam njė kushtetutė tė tillė ku ju pakicav ju janė garantuar tė gjitha tė drejtat, ama tė gjitha a !
Dhe ti aty ku je vendosur diku, nė Ēagllavic apo Zveqan, Si puntor i ANMIKUT ti veq bėnė punėn tėnde, e mua kjo s'mė qudit ama aspak a.
Ka edhe i gjo Pando Jarane, apo je ti ai mjekėrrgjia nė manastirin e Deqanit qė herpas here del me dylbit tya nė dritare dhe sheh ėndėrr Kosovėn prap nėn thundrat serbe ?
P.s.
ku po bazohna unė kėtu ?!
Po shiqo pando , nga ti jemi mėsuar tė shahen edhe muslimanet, por edhe tė krishterėt, por ama tė krishtrėt katolik a !
Ndėrsa si pėr qudi neve nga ti kurrė nuk kemi dėgjuar asnjė ngėrk kundra serbis dhe besimit qė ti i pėrket (atijė ortodoks), me m'fal a...

vazhdo pirdh, pirdh sa tė mundesh sepse shlirohesh

sherri
03-11-09, 09:22
http://www.sa-kra.ch/Downloads/enigmaenjevrasjejbislami.zip

Ne ket link mund te merren informata interesante.
Ju pershendes
Informatat e ligesit,tradhtit,i dha ky autor,pa dashje?apo e verteta del si pahiri, me keqardhje per "viktimen" >Edmond Hoxha...viktime e xhavit-halitve!!......Kush ishin ata tė tre?

Njėri, nga tre tė rėnėt, ishte Zahir Pajaziti, "Ismeti", anėtar i Shtabit Qendror tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės !!!!!!!(....nga libri)

Zahiri ishte i vetmi nga anėtarėt e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė qė nuk bėnte pjesė nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės, (....nga libri)

Keto edhe shkaqe tjera! ishin qe ti vihet pase nje i ri i manipuluar nga dullistet...te zbulohet "hieja"-(Zahir Pajaziti) qe u be tmerr pere qetniket e bashkpuntoret e tyre.
Keti te riu i dhene edhe nofken("Shpati") e qe gjat luftes se dyte e mbante krue dullisti Enver.
Per fatin e tij tragjik,ai nuk dinte,qe per te humb si deshmi e mundshme me vone edhe ati ju kishte pregadit vdekja s'bashku me herojt!!

Edmondi ėshtė studenti apo i riu tipik qė, ndėrsa respekton ndejat e zakonshme apo tė veēanta tė njerėzve, sidomos tė miqve tė tė vėllait, i lejon vetes tė drejtėn e vėzhgimit, tė bėjė pėrcaktime, tė ketė njė prirje ndaj atyre qė, mė shumė se sa tė flasin, kanė njė fillesė veprimi konkret, dhe ndoshta kjo ėshtė pikėrisht shtysa e parė e tij drejt Xhavit Halitit, Luan Haradinajt apo Azem Sylės.(....nga libri)

Shpati
03-11-09, 10:30
Informatat e ligesit,tradhtit,i dha ky autor,pa dashje?apo e verteta del si pahiri, me keqardhje per "viktimen" >Edmond Hoxha...viktime e xhavit-halitve!!......
Kush ishin ata tė tre?


Njėri, nga tre tė rėnėt, ishte Zahir Pajaziti, "Ismeti", anėtar i Shtabit Qendror tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės !!!!!!!(....nga libri)

Zahiri ishte i vetmi nga anėtarėt e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė qė nuk bėnte pjesė nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės, (....nga libri)

Keto edhe shkaqe tjera! ishin qe ti vihet pase nje i ri i manipuluar nga dullistet...te zbulohet "hieja"-(Zahir Pajaziti) qe u be tmerr pere qetniket e bashkpuntoret e tyre.
Keti te riu i dhene edhe nofken("Shpati") e qe gjat luftes se dyte e mbante krue dullisti Enver.
Per fatin e tij tragjik,ai nuk dinte,qe per te humb si deshmi e mundshme me vone edhe ati ju kishte pregadit vdekja s'bashku me herojt!!

Edmondi ėshtė studenti apo i riu tipik qė, ndėrsa respekton ndejat e zakonshme apo tė veēanta tė njerėzve, sidomos tė miqve tė tė vėllait, i lejon vetes tė drejtėn e vėzhgimit, tė bėjė pėrcaktime, tė ketė njė prirje ndaj atyre qė, mė shumė se sa tė flasin, kanė njė fillesė veprimi konkret, dhe ndoshta kjo ėshtė pikėrisht shtysa e parė e tij drejt Xhavit Halitit, Luan Haradinajt apo Azem Sylės.(....nga libri)


Te gjith Shqiptaret nuk kan menduar dhe kan qen sikurse ti & Co.
Zoti dikujt ja mundeson te jetoj dhe vdes si shehit/deshmor dhe dikuj te jetoj duke ber sherre dhe te perufndon si esht me se keqi.
Kush kan qen ata qka luftuan ,ata qka luftuan ,do te luftonin prap dhe ata sdo ti ndalte askush.
Shokut tim Arietit i kish then Nena e tij ,mos shko ne Luft, ke qen ne burg dhe ke femij ,sta bej qumshtin hallall...
Djali ishte pergjigjur ,Nene po shkoj dhe kishte shkuar...
Qdon te thot kjo!
Ata qka kan dasht lirin dhe Kosoven kan lufutar dhe do te shkonin prap.
Per ty dhe Njerz si ti Kosova do te ishte ende nen Serbi.

sherri
03-11-09, 11:36
Te gjith Shqiptaret nuk kan menduar dhe kan qen sikurse ti & Co.
Zoti dikujt ja mundeson te jetoj dhe vdes si shehit/deshmor dhe dikuj te jetoj duke ber sherre dhe te perufndon si esht me se keqi.
Kush kan qen ata qka luftuan ,ata qka luftuan ,do te luftonin prap dhe ata sdo ti ndalte askush.
Shokut tim Arietit i kish then Nena e tij ,mos shko ne Luft, ke qen ne burg dhe ke femij ,sta bej qumshtin hallall...
Djali ishte pergjigjur ,Nene po shkoj dhe kishte shkuar...
Qdon te thot kjo!
Ata qka kan dasht lirin dhe Kosoven kan lufutar dhe do te shkonin prap.
Per ty dhe Njerz si ti Kosova do te ishte ende nen Serbi.
Bafshe hajr shpat.......i ka than nana mos e u shku a!? bravos i koft,veq nanen se paska pase burrnore hic :(,ja mu me thjojke Nana shko lufto djalem si boshko buha,se pa gjak nuk fitohet lira....e une nuk guxova:frown: ..edhe nime shpat mos na nxirr t'idht tashe qy ku ke pa ti qe nje popull jane krejt trima a?? bolle kemi pas trima:xhaviti,hashimi:P,jakupi..shpati,,,aji shoku jyt qe se ka ngu Nanen(azap ka me u ba)....e dikush u dasht me qeru kep e patate Shpato cka k kishi hanger ju trimat tani...

(Shpat! a jemi dosta??)

premium
03-11-09, 13:00
UĒK ėshtė formu nga vet iniciativa sėrbe , ēdo predha e tyre bombarduese obligonte mobilizimin e vetmbrojtjes . ndersa keqen nė mesin e ashtuquajturit UĒK ishte njė grup idiotesh qė mposhten dhe ja murėn karakterin e trimave tė vėrteta , ndėr to ishin hajdutat me uniformėn 20 DM tė kamofllazhuar pėr plaqkitjet e pasurisė serbe.
-Njė rast tjetėr ishte nė vitin 08.maj. 2000 e organizum njė akt kriminele bagabone pėr vrasjen e komandantit akadem mė tė shquar pėr rajonin e Prizrenit tė ashtuquajtur ''Drini'' Ekrem Rexha ,, ofisier talente njeri besnik njeri shpėtimtar e rrethines sė Prizrenit .
- Nėse mendojm , kush e heku kėtė njeri !!!. sigurisht nga ata qė ka penguar dikujt nga harambashet e kryesisė.

aroza
03-11-09, 22:41
UĒK ėshtė formu nga vet iniciativa sėrbe , ēdo predha e tyre bombarduese obligonte mobilizimin e vetmbrojtjes . ndersa keqen nė mesin e ashtuquajturit UĒK ishte njė grup idiotesh qė mposhten dhe ja murėn karakterin e trimave tė vėrteta , ndėr to ishin hajdutat me uniformėn 20 DM tė kamofllazhuar pėr plaqkitjet e pasurisė serbe.
-Njė rast tjetėr ishte nė vitin 08.maj. 2000 e organizum njė akt kriminele bagabone pėr vrasjen e komandantit akadem mė tė shquar pėr rajonin e Prizrenit tė ashtuquajtur ''Drini'' Ekrem Rexha ,, ofisier talente njeri besnik njeri shpėtimtar e rrethines sė Prizrenit .
- Nėse mendojm , kush e heku kėtė njeri !!!. sigurisht nga ata qė ka penguar dikujt nga harambashet e kryesisė.
hahaha..... a hala pot dhimet aaa ?
oo mos e vajto shkavin se ka kush e vajton...


ps/nese je i tille atehere kofsh shnosh (ngushllime).

premium
03-11-09, 23:34
hahaha..... a hala pot dhimet aaa ?
oo mos e vajto shkavin se ka kush e vajton...


ps/nese je i tille atehere kofsh shnosh (ngushllime).
Eshte per keq ardhje per token tone se ende paskan mbet do tė kalburit e anti ushtrisėēlirimtare tė Kosovės.
.. mos vet se kallxon vet kush jam ..

-pak ma shumė informoheni kush ishte komandant ''Drini''

http://www.youtube.com/watch?v=-VkuyFy5o4g
http://www.youtube.com/watch?v=3CzHuSL28nc&annotation_id=annotation_400211&feature=iv
http://www.youtube.com/watch?v=LVuh3CdCzik&annotation_id=annotation_285151&feature=iv
http://www.youtube.com/watch?v=MBEBarlFUDY&annotation_id=annotation_294183&feature=iv

Shpati
03-11-09, 23:47
Bafshe hajr shpat.......i ka than nana mos e u shku a!? bravos i koft,veq nanen se paska pase burrnore hic :(,ja mu me thjojke Nana shko lufto djalem si boshko buha,se pa gjak nuk fitohet lira....e une nuk guxova:frown: ..edhe nime shpat mos na nxirr t'idht tashe qy ku ke pa ti qe nje popull jane krejt trima a?? bolle kemi pas trima:xhaviti,hashimi:P,jakupi..shpati,,,aji shoku jyt qe se ka ngu Nanen(azap ka me u ba)....e dikush u dasht me qeru kep e patate Shpato cka k kishi hanger ju trimat tani...

(Shpat! a jemi dosta??)

Sherr,
Nuk don te thot se flet dhe shkruan Shqip e jemi dosta, edhe shkijet din me fol edhe me shkrue shqip.
Ne fillim te viteve te nentdhejta Bajrush Morina hajke m... edhe thojke ata jan manipulue, edhe ti ket her veprove si Bajrush Morina...

premium
04-11-09, 00:12
http://www.youtube.com/user/Skorobistanin#p/u
http://www.youtube.com/watch?v=iBGNoMwKY_s&feature=related

aroza
04-11-09, 19:00
Eshte per keq ardhje per token tone se ende paskan mbet do tė kalburit e anti ushtrisėēlirimtare tė Kosovės.
.. mos vet se kallxon vet kush jam ..

[/url]


per cilen toke e ke fjalen, se ata si ti qe uēk-en ose ushtaret e lirise i quan "nje grup idiotesh" e kan humbur token, jane kthyer nga kan ardhur (ne veri).
jane edhe ca piuj te vegjel, sherbetor te atyre qe iken, por edhe ketyre u ka humb jo vetem toka por edhe dheu nen kembe.
ti flet per token e huaj, ti ske toke.

Lapsi
05-11-09, 09:32
UUuu....pyetjen e parashtruar nga Guri Sylaj te tema ku jan grushtuar Geci e Haliti mes veti, ma mori mendja ta sjellė kėtu nė form Teme, pėr rėndėsin e peshen qė ka dhe nė mėnyrė qė tė kemi njė pasqyrim tė sė gjithės.

Janė tė ftuar tė gjithė (si zakonisht), edhe ata PĖR, por edhe ata KUNDĖR. e mė sė shumti janė tė ftuar vetė ata qė kan marrur pjesė nė ēlirimin e Kosovės, nė forma tė ndryshme.

Pra:
kush e formoj ?
Nga lindi ideja ?
Si u formua ?
Kush kontriboj, e kush kontriboj mė pak :wink:DHE

5. kush e shkatėrroj Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės ? UĒK u formua nga patriotėt tė prirur nga idea e ēlirimit. E formuar me sakrificė e kontribuar nga populli...e shkatėruar nga durimtarėt

Tropojani30
05-11-09, 10:03
UUuu UĒK u formua nga patriotėt tė prirur nga idea e ēlirimit. E formuar me sakrificė e kontribuar nga populli...e shkatėruar nga durimtarėt


Na rrefe kush e nenshkroje shperberjen(demobilizimin) se formimin e dijme kush e beri.

murrizi
15-11-09, 22:09
Kryeministri Thaēi: Shpifjet e ulėta do tė jenė tė dėshtuara – UĒK ėshtė vlerė e gjithė shqiptarėve

http://www.dardania.de/ZKM/repository/images/14.4.2009_-_KM.JPG (http://www.dardania.de/ZKM/repository/images/14.4.2009_-_KM.JPG)shkarko me rezolucion mė tė madh (http://www.dardania.de/ZKM/repository/images/14.4.2009_-_KM.JPG)
Prishtinė, 14 prill 2009

Deklarata e plotė e kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, lidhur me sulmet e fundit ndaj vlerave tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Gjithė bota demokratike dhe populli i Kosovės e dinė se Ushtria Ēlirimtare e Kosovės nuk ka bėrė krime. UĒK ka zhvilluar luftė tė drejt, tė pastėr, ka respektuar konventat ndėrkombėtare. Ėshtė njė fushatė me pretendime denigruese pėr luftėn tonė tė drejt, pėr shtetin tonė tė ri qė po ndėrtojmė, pėr sukseset qė po arrijmė dhe nė prag tė mbajtjes sė procesit tė Hagės lidhur me pavarėsinė e Kosovės.

Por, e vėrteta dihet, ėshtė vetėm njė e vėrtetė: Serbia ėshtė ajo qė ka kryer gjenocid nė Kosovė. Prandaj, ēdokush qė pretendon pėr tė rikthyer gjėrat prapa do tė jetė i dėshtuar. Ne i kemi dhėnė mbėshtetje gjithmonė drejtėsisė, i kemi besuar gjithmonė drejtėsisė dhe mbi kėtė bazė UĒK dhe populli i Kosovės ka dalė fitues, siē ka dalė nė Hagė, por edhe nė Kosovė.

Ka pasur shpifje prej mė tė ulėtave ndaj UĒK-sė, por vlera e UĒK-sė ėshtė vlera e popullit tė Kosovės, ėshtė vlera e pavarėsisė, e shtetit, ėshtė vlera e integrimit tė Kosovės nė NATO dhe nė BE.

Nuk janė tė rastėsishme kėto shpifje qė ndodhin pikėrisht tani, nė kulmin e suksesit tė shtetit tė Kosovės, kėtij suksesi tė gjithanshėm dhe nė momentet e integrimit tė Shqipėrisė nė NATO. Kėto shpifje janė me qėllime denigruese pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė nė Shqipėri apo nė Kosovė. Nuk ėshtė pėrzgjedhur rastėsisht Kukėsi pėr t’i pėrfshirė tė dy vendet tona, pėr t’i sulmuar tė dy vendet tona, pėr tė sulmuar paqen dhe progresin euroatlantik tė Kosovės dhe Shqipėrisė.

Po ju siguroj dhe garantoj se siē ka ndodhur edhe mė herėt, shpifjet e tilla, sulmet e tilla, prej mė tė ulėtave do tė jenė tė dėshtuara. Ēdo luftėtar i lirisė dhe populli i Kosovės ėshtė krenar me pėrpjekjet pėr liri, pėr shtetin e Kosovės dhe pėr kėtė frymė integruese euroatlantike.

Shqiptarėt janė nė rrugė tė drejt, janė nė rrugė tė sigurt, kanė njė perspektivė tė sigurt, e cila po pėrshėndetet edhe nga SHBA, BE-sė edhe prej NATO-s. Sot Shqipėria ėshtė nė NATO, NATO ėshtė nė Kosovės dhe jo ēdo kush i gėzohet kėtij suksesi, sepse shqiptarėve janė bėrė faktor tė stabilitetit nė rajon. Dėshiroj edhe njė herė tė potencoj se vlerat e UĒK-sė janė vlera tė gjithė shqiptarėve, prandaj kėto sulme qėllimkėqija ndodhin nė kohen e progresit tė jashtėzakonshėm dhe historik tė shqiptarėve.

Tropojani30
15-11-09, 22:28
Shima nuk ka lidhje me formimin e UCK-.Por ka te beje me cberjen e saj.

Gjumashja
15-11-09, 23:30
Xhavit Haliti e pagezoj Uck-ne..:cool:

Peja-Boy
16-11-09, 16:54
Kush e Formoj ???

http://www.studentet.info/modules/ipboard/uploads/post-19-1217255134.jpghttp://www.trepca.net/2003/0903/ahmet_krasniqi-5v-22.09.03.jpg

http://i526.photobucket.com/albums/cc341/gigoloamerikana/Kosovo%20War/AdemJashari.jpg

Peja-Boy
16-11-09, 16:58
Kush e Udhehoqi ??

http://www.studentet.info/modules/ipboard/uploads/post-19-1217255134.jpg

http://4international.files.wordpress.com/2008/04/ramush.jpghttp://www.trepca.net/2004/foto_2004/zemaj_ramabaja1998.jpg

Peja-Boy
16-11-09, 17:04
Kush e Shkatrroj ???

http://meltingpot.fortunecity.com/sweden/111/foto/bukoshi1.jpg

http://www.xenini.com/HashimThaqi-maneken.jpg

http://www.kosova-sot.info/wp-content/uploads/2008/08/xhavit-haliti_1.jpg

Tropojani30
16-11-09, 17:06
Kush e Udhehoqi ??

http://www.studentet.info/modules/ipboard/uploads/post-19-1217255134.jpg

http://4international.files.wordpress.com/2008/04/ramush.jpg

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2009_04/7886/u1_SaliCekaj.jpg

http://i130.photobucket.com/albums/p269/NewKosova/heroes/200px-ZahirPajaziti2.jpg

http://www.trepca.net/2004/foto_2004/zemaj_ramabaja1998.jpg


Peja boy mire bere qe po u tregone ketyre banorve te Villes se Enverit dhe Rognerit se kush ishin ata qe e themeluan dhe kush jane ata qee udhehoqen.


p.s. Por tregoju gjithashtu se kush e nenshkruajti shperberjen e saj.


Pershendetje

Tropojani30
16-11-09, 17:10
Kush e Shkatrroj ???

http://meltingpot.fortunecity.com/sweden/111/foto/bukoshi1.jpg

http://www.xenini.com/HashimThaqi-maneken.jpg

http://www.kosova-sot.info/wp-content/uploads/2008/08/xhavit-haliti_1.jpg

FLM Peja boy e qellueme plotesisht.Keta pra jane homot qe e shkateruan UCK.

Peja-Boy
16-11-09, 17:18
FLM Peja boy e qellueme plotesisht.Keta pra jane homot qe e shkateruan UCK.

Bujar Bukoshi e Gjavit Haliti kan Tradhtu Krejt Kosove ... e Hashim Thaqi mjafton se Ka tradhtu Omandantin Legjendar po ashtu ne Partin e tij Ka Tradhtarin me te madhin dmth Gjavit Halitin !!

aroza
16-11-09, 23:50
ēka ? e paska tradhtu xhavi kejt kosoven aaa. hahahaha.
...jane kane pakice(kolaboracionista) ata qe jane tradhtu pej xhavitit.

Peja-Boy
17-11-09, 13:07
ēka ? e paska tradhtu xhavi kejt kosoven aaa. hahahaha.
...jane kane pakice(kolaboracionista) ata qe jane tradhtu pej xhavitit.

Aq sa din edhe flet Ti :wink:

aroza
17-11-09, 19:03
ani, patriot.

Urata
18-11-09, 16:54
Kush e Shkatrroj ???

http://meltingpot.fortunecity.com/sweden/111/foto/bukoshi1.jpg

http://www.xenini.com/HashimThaqi-maneken.jpg

http://www.kosova-sot.info/wp-content/uploads/2008/08/xhavit-haliti_1.jpg

vetem analizoni feature te te dyve...!!!!

sherri
18-11-09, 19:25
vetem analizoni feature te te dyve...!!!!
T'mire jane dyt............ha,ha haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ;)

NJE KOMB NJE QENDRIM
23-12-09, 15:42
Peja boy mire bere qe po u tregone ketyre banorve te Villes se Enverit dhe Rognerit se kush ishin ata qe e themeluan dhe kush jane ata qee udhehoqen.


p.s. Por tregoju gjithashtu se kush e nenshkruajti shperberjen e saj.


Pershendetjehahaahahahahhaah,i ke gjete,ky i pari RAMUSHI,ka shume hesape per me kthy,po i dalin magjupet perdit qe i ka dhunu ne lufte,e sa i perket tahir zemes eshte gjynah me hargju fjale per ket mut te mutave,po ky ka qene prezent ne vrasjen e TAHIR MEHES,shkoft edhe ramushi aty ku u shku ky,e meriton.

roadrunner
23-12-09, 15:54
Mire bere peja boy...te lumte breeee Zoti te Bekofte ty. Ata qe nenshkruan shperberjen ishin ata qe nenshkruan shperberjen dhe shendrrimin e saj ne TMK, dhe tash e ashtuquajtura FSK. A keni diqka kunder?

Bujar Bukoshi e Gjavit Haliti kan Tradhtu Krejt Kosove ... e Hashim Thaqi mjafton se Ka tradhtu Omandantin Legjendar po ashtu ne Partin e tij Ka Tradhtarin me te madhin dmth Gjavit Halitin !!

Zero Cool
09-03-14, 14:15
A e keni zbulu ? :tongue:

Jana
12-03-14, 14:56
A e keni zbulu ? :tongue:

...smundesh as ti as kerkush me dit ...se ata qe kan luftu sjan mo ..e kta mit qe folin kta jan kan ty shit farmerka neper diaspor ...

....shnetin ...