PDA

View Full Version : Bill Klintoni nė Kosovė - Shiko ceremoninė LIVE


Gloss
01-11-09, 12:31
Pėrshėndetje

e pash kėtė uebfaqe ku mud tė shikoni ceremonin qė do tė bėhet sot pėr statunė e ish presidentit Bill Klinton

Kėtu mund tė shikoni :http://hajtpak.com/tv/rtk.html

Shikim tė kendshem.

Peja-Boy
01-11-09, 13:58
Sejdiu: Republika e Kosoves mirepret viziten e Presidentit Klinton

Presidenti Sejdiu thekson se vizita e Presidentit Klinton nė Kosovė, e para pas pavarėsimit tė vendit tonė, ėshtė njė inkurajim i madh pėr institucionet dhe qytetarėt e Republikės sė Kosovės nė udhėn e pakthyeshme tė integrimeve euroatlantike.


Me rastin e vizitės sė Presidentit Bill Klinton nė Kosovė, Presidenti i Republikės sė Kosovės, dr. Fatmir Sejdiu ka ftuar institucionet dhe qytetarėt e vendit pėr t’i bėrė njė pritje madhėshtore kėtij miku tė madh tė vendit tonė.

“Republikėn e Kosovės nesėr e viziton Presidenti Bill Klinton, njeriu i cili i priu angazhimit mė tė madh humanitar tė botės moderne pėr ta shpėtuar popullin e Kosovės nga zhbėrja fizike. Duke i pasur parasysh meritat e tij tė jashtėzakonshme pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, si president i vendit, ju ftoj qė kėtė tė diel t’i bėjmė njė pritje madhėshtore, ashtu siē na ka hije, Presidentit Klinton”, thuhet nė mesazhin e Presidentit Sejdiu.

Presidenti Sejdiu ka ritheksuar mirėnjohjen e pėrhershme tė popullit tė Kosovės pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe rolin e tyre tė pazėvendėsueshėm pėr lirnė dhe pavarėsinė e Kosovės.
“Republika e Kosovės do t’u jetė pėrherė mirėnjohėse Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Presidentit Klinton, i cili, nė ēastet nė tė rėnda tė historisė sonė, udhėhoqi aleancėn e madhe tė vendeve demokratike e liridashėse tė botės pėr ta ndaluar makinerinė gjenocidiale tė Millosheviēit, e cila po e dėbonte popullin e Kosovės nga vatrat e veta, si dhe po i shndėrronte fshatrat e qytetet tona nė tokė tė djegur”, ka vijuar Presidenti Sejdiu. Po ashtu, Presidenti Sejdiu ka theksuar se vizita e Presidentit Klinton nė Kosovė, e para pas pavarėsimit tė vendit tonė, ėshtė njė inkurajim i madh pėr institucionet dhe qytetarėt e Republikės sė Kosovės nė udhėn e pakthyeshme tė integrimeve euroatlantike, thuhet nė deklaratėn e presidentit tė Kosovės Fatmir Sejdiu me rastin e vizitės sė presidentit amerikan Bill Klinton.

Kjo ėshtė hera e tretė qė presidenti amerikan Bill Klinton viziton Kosovėn. Ai pėr herė tė parė erdhi nė cilėsi tė presidentit amerikan mė 23 nėntor tė vitit 2009 pas hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė. Ardhja e tij nė Kosovė ėshtė mirėpritur nga populli shqiptar i Kosovės si shpėtimtar dhe si njeri qė solli lirinė e popullit tė Kosovės.

Shpallja e presidentit Klinton “Doctor Honoris Causa” ishte shprehte njė respekt jo vetėm tė stafit akademik dhe studentėve tė Universitetit tė Prishtinės pėr kėtė burrėshtetas amerikan por edhe respektin dhe nderimin e popullit tė Kosovės pėr liderin qė ia solli lirinė e mė pas edhe pavarėsinė Kosovės.

Kėsaj radhe presidenti amerikane Bill Klinton vjen nė Kosovė pėr tė marrė pjesė nė pėrurimin e shtatores sė tij qė gjendet nė ballė tė bulevardit nė Prishtinė qė mban emrin e tij. Pavarėsisht faktit se Klinton nuk ėshtė mė president i SHBA-ve ai ka qenė dhe do tė mbetet mik i madh i shqiptarėve. Emri i tij ėshtė i shkruar me shkronja tė arta nė historinė e re tė pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr liri e pavarėsi tė Kosovės.

Tė gjithė ta mirėpresim mikun e shqiptarėve

Me rastine vizitės sė presidentit amerikan Bill Klinton nė Kosovė janė shtuar masat e sigurisė nė ndėrkohė qė e gjithe ceremonia e pritjes dhe e pėrurimit tė shtatores sė presidentit Klinton do tė mbahet nėn mbikqyrje tė zyrės sė kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi. Me rastin e kesaj vizite ėshtė paraparė qė Bill Klinton tė takohet me krerėt mė tė lartė tė shtetit. Shef i protokollit tė kryeministrit, Edi Sejdiu, thotė se Klintoni fillimisht do tė ketė takim me udhėheqėsit e lartė tė vendit. “Ish-presidenti Bill Klinton nesėr, nė ora 12, parashihet qė tė mbėrrijė nė Aeroportin e Prishtinės. Sė pari do tė ketė takim me krerėt e institucioneve tė Kosovės, presidentin dhe kryeministrin.” “Takimi i dytė qė do tė mbahet nė zyrėn e kryetarit tė Kuvendit, Jakup Krasniqi, e mė pas do tė mbahet seanca solemne, gjatė sė cilės ish-presidenti Klinton do t’u drejtohet deputetėve me njė fjalim rasti”, thotė Edi Sejdiu. Pas fjalimit tė tij nė Kuvend, ish-presidenti Klinton, sė bashku me krerėt e lartė tė vendit, do tė bėjnė pėrurimin e shtatores sė tij.

Autoritetet e rendit thonė se kanė marrė tė gjitha masat pėr tė siguruar njė ambient tė qetė me rastin e kėsaj vizite. Baki Kelani, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės, thotė se tė dielėn do tė ketė shtim tė masave tė sigurisė. “Policia e Kosovės ka pėrgatitur planin e saj operativ lidhur me vizitėn e ish-presidentit Bill Klinton.” “Policia ka angazhuar tė gjitha patrullat e nevojshme pėr tė mbajtur rendin dhe qetėsinė gjatė kohės kur ish-presidenti Klinton do tė jetė nė qendėr tė Prishtinės”, thotė Kelani. Ndėrkaq, zyrtarėt e institucioneve kanė ftuar qytetarėt qė tė mblidhen tė dielėn pėr ta pritur ish-presidentin Klinton.

Peja-Boy
01-11-09, 14:01
Nuk ish Kon keq per Lideret Tane tja Propozojn vendin per kryetar te Kosove !!!

Degjoni duartrokitjet e shqiptarve edhe sjelljet ndaj Klinton, po te ishin mes vete keshtu sikur ndaj Klintonit ????

Po ju flet Klintoni sikur Mua dhe shoqeris ne Klasen e dyte na folke Mesuesi ,hahahaahaha...

pranveruesi
01-11-09, 17:12
...ka pas shume kozmetik fjale te teperta fantazie jasht cdo realiteti, Bill edhe vete ne nje menyre apo tjetren ju tregoj Shqipetarev se duhet te punojne per te ardhmen dhe jo te jetojne ne endrra e me permendor, jo te krijojne mite si popujte primitive te lashtesis....

...njefare psikopati i jone rexhep a si e pate emrin e quajt edhe "Got" bill clinton cfare shfrenimi emocional e menta...
tungiii

Peja-Boy
03-11-09, 15:02
...ka pas shume kozmetik fjale te teperta fantazie jasht cdo realiteti, Bill edhe vete ne nje menyre apo tjetren ju tregoj Shqipetarev se duhet te punojne per te ardhmen dhe jo te jetojne ne endrra e me permendor, jo te krijojne mite si popujte primitive te lashtesis....

...njefare psikopati i jone rexhep a si e pate emrin e quajt edhe "Got" bill clinton cfare shfrenimi emocional e menta...
tungiii

Shume interesante edhe Gjavit Haliti ulur ne Karrigen e kryetarit te Parlamentit,po mbas 6 Minutave ja leshoj Jakup Krasniqit hahahahaa...