PDA

View Full Version : Ndėrtohet Arkivi Osman mė i madh nė botė


AlbaSoft
05-11-09, 23:11
http://mesazhi.com/images/news/14156.jpg

Ndėrtohet Arkivi Osman mė i madh nė botė
Turqia ka vendosur tė ndėrtoj njė arkiv tė ri osman nė Stamboll,pėr tė pėrfshirė brenda tė gjitha dokumentet, dorėshkrimet,librat dhe korrespondencėn e Shtetit Osman.

Turqia do tė fillojė zbatimin e projektit pėr ndėrtimin e arkivit mė tė madh nė botė tė Shtetit Osman. Pėr tė qenė njė Arkiv Qendror ku nė tė do tė arkivoheshin katėr arkivat e tanishėm osmane tė shpėrndarė nė pjesė tė ndryshme tė Turqisė.

Ėshtė planifikuar qė projekti tė jetė nė njė sipėrfaqe prej 56 dynym, nė mėnyrė qė tė pėrfshij mė shumė se 100 milion dokumente osmane dhe 370 mijė libra,si dhe njė sallė tė madhe kėrkimore ku mund tė akomodohen deri nė 350 studiues.

Arkivi i ri do ketė gjithashtu njė bibliotekė tė madhe,njė muze dhe njė njėsi digjitale. Po ashtu nė Arkiv do tė pėrfshihen edhe nėntė salla konferencash, secila me rreth 500 vetė.

Ėshtė vendosur gjithashtu qė ndėrtimi i objekteve tė Arkivit tė jetė me modelet e fundit tė arkitekturės dhe inxhinierisė,dhe ndėrtesat tė jenė tė mbrojtura nga pėrmbytjet,tėrmetet,zjarret dhe kimikatet. /akhbaralaalam.netPėrktheu nga arabishtja:Abdullah Obėrtinca