PDA

View Full Version : NASA bombardon henen


~AnnA~
06-11-09, 17:11
NASA ka bombarduar Henen duke permbyllur keshtu fazen e pare te misionit “Lcross” i cili ka si qellim kerkimin e ujit ne satelitin e Tokes.Raketa “Centaur” eshte perplasur me kraterin henor Cabeus, ne afersi te polit te jugut henor per te kerkuar rezerva te metejshme hidrike, e ndjekur nga “sonda nene”.
Impakti ka ndodhur me nje shpejtesi me te madhe se 7 mije kilometer ne ore rreth ores 7:33 (13:33 me oren tone lokale), me disa minuta vonese nga orari i parashikuar, duke ngritur nje re pluhuri henor.
Sonda pati vetem kater minuta kohe per te filmuar dhe fotografuar efektet e impaktit nepermjet pajisjeve qe gjendeshin ne bord, per te kerkuar avuj ujore ose fragmente akulli ne rene e detriteve te ngritura nga shperthimi.
Misioni spektakolar mund te konfirmoje rezultatet e sondes indiane “Chandrayaan-1”, qe ka zbuluar gjurme uji ne siperfaqen henore.
Marre nga: top-channel.tv (http://top-channel.tv/artikull.php?id=164347&ref=onews)


http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2009/10/09/article-1218768-06C1C189000005DC-363_306x423.jpg

shfletuesi_
06-11-09, 20:39
hajri e daft, kqyrne tash kur te na sulmojn UFOT- pjatat fluturuese :D :D :)

heneu66
10-11-09, 00:31
ku ku per ne kur te vin njerez me nje sy ufot

Peja-Boy
10-11-09, 19:07
NASA: S’ka apokalips mė 2012


Nga Reuters mė 10.11.2009 nė ora 14:32


Bota nuk do tė marrė fund mė 21 dhjetor tė vitit 2012, ka insistuar tė martėn Agjencia amerikane e Gjithėsisė, nė kuadėr tė njė fushate tė rrallė pėr tė zhvleftėsuar pohimet e pėrhapura, tė nxitura nga interneti dhe filmi mė i ri hollywoodian.

Filmi mė i fundit, “2012”, qė do tė shfaqet gjatė kėsaj jave, paraqet njė produksion 200-milionė dollarėsh rreth fundit tė botės, qė bazohet nė mitet e mbėshtetura nga kalendari i Majave.

Skenari apokaliptik rrotullohet rreth pohimeve se fundi i botės do tė vijė kur Planeti X – apo Nibiru – do tė pėrplaset me Tokėn. Planeti misterioz thuhet se ėshtė zbuluar nga sumerėt, sipas pohimeve tė pseudo-shkencėtarėve, entuziastėt e aktiviteteve paranormale dhe teoricientėt nė internet.

Disa uebfaqe e akuzojnė NASA-n se ėshtė duke e fshehur tė vėrtetėn rreth ekzistencės sė planetit, mirėpo agjencia amerikane e gjithėsisė i ka hedhur poshtė kėto pohime, duke i quajtur “mashtrime nė internet”.

“Nuk ka bazė faktike nė kėto pohime”, kanė thėnė pėrfaqėsuesit e NASA-s“. “Po tė kishte ndonjė tė vėrtetė nė pėrplasjen e tillė, astronomėt do ta kishin pėrcjellur sė paku gjatė dekadės sė kaluar dhe deri mė tani ai planet do tė mund tė shihej nga tė gjithė”, kanė thėnė astronomėt. “Ėshtė evidente se ai planet nuk ekziston”.

“Shkencėtarėt e besueshėm nė tėrė botėn e dinė se nuk ekziston ndonjė kėrcėnim i lidhur me vitin 2012”, ka shtuar NASA.

Ekziston njė planet tjetėr, Eris, qė ėshtė duke lėvizur nė hapėsirė. Megjithatė, ky planet i vogėl, i ngjashėm me Plutonin, do tė mbetet nė pjesėn e jashtme tė sistemit diellor dhe nuk mund tė afrohet mė shumė se 6.4 kilometra me Tokėn, sipas NASA-s.

NASA ka insistuar se kalendari i Majave nė tė vėrtetė nuk merr fund mė 21 dhjetor tė vitit 2012, pasi qė njė periudhė tjetėr fillon menjėherė pas tij.

Njė teori tjetėr tė cilėn NASA e ka zhvleftėsuar janė stuhitė gjeomagnetike, ndėrrimi i poleve apo jostabiliteti i pllakave tė Tokės.

Pėr shembull, disa mite pohojnė se rotacioni i Tokės dhe polariteti magnetik janė tė lidhura, me njė ndėrrim polesh qė ndodh ēdo 400.000 vjet.

“Me sa e dimė ne, njė ndėrrim i tillė magnetik nuk ka ndikim nė jetėn nė tokė”, dhe ndėrrimi i rotacionit tė Tokės ėshtė “i pamundur”, ka siguruar NASA.

Po ashtu, edhe pse kometat dhe asteroidet gjithnjė e kanė goditur Tokėn, “goditjet e mėdha janė shumė tė ralla”, ka theksuar NASA. Goditja e fundit e madhe besohet se kishte ndodhur 65 milion vjet mė parė, duke shkaktuar fundin e periudhės sė dinosaurėve.

“Tashmė e kemi parė se nuk ka asteroidė aq tė mėdhenj sa ai qė vrau dinosaurėt”, ka thėnė agjencia e gjithėsisė.