PDA

View Full Version : Humanizmi dhe drejtesia evropjane


Fshatari
26-02-10, 13:41
Pse duhet te qendrojme larg, shume larg evropes ?
Lexoje artikullin e Guardianit dhe i kupton aresyet :
__________________________________________________ ____


Europa tė mos e tolerojė Rusinė
Njė vit mė parė, kur tanket ruse pushtuan Gjeorgjinė, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, tha se “asnjė biznes nuk duhet tė bėhet me Rusinė nė kėtė situatė”. Forcat ruse sėrish i pushtuan territoret gjeorgjiane dhe armėpushimi u shkel me ndėrmjetėsimin e presidentit francez, Nikolas Sarkozy, ndėrsa NATO-ja sėrish i ėshtė kthyer biznesit me regjimin e Putinit.

Nga The Guardian mė 26.02.2010 nė ora 8:26


Udhėheqėsit e vendeve evropiane kanė nisur njė epokė tė re bashkėpunimi me Rusinė.
Berlini pretendon marrėdhėnie speciale me Moskėn, ndaj ka zhvilluar njė seri projektesh nė fushėn e energjisė me Gazpromin rus.
Kryeministri Silvio Berlusconi, vjet, ishte nė Shėn Petersburg pėr tė kremtuar 59-vjetorin e datėlindjes sė “mikut tė madh”, Vladimir Putin. Ndėrsa Franca i ka shitur Rusisė anijet mė tė avancuara tė flotės detare.
Ndėrkohė, kundėrshtarėt demokratė brenda Rusisė si dhe gazetarė qė kanė kritikuar qeverinė janė shtypur pa mėshirė. Vetėm gjatė vitit 2009 janė vrarė dhjetėra gazetarė, aktivistė tė tė drejtave tė njeriut dhe kundėrshtarė tė politikės.
Rusia, pasi i ngulfati zėrat kundėrshtarė nė Kaukaz, e ka kthyer vėmendjen drejt kritikave nga jashtė dhe nė kėtė plan mbėshtetet nga biznesmenėt dhe qeveritė evropiane.
Rasti konkret i censurės ėshtė mbyllja e stacionit televiziv kaukazian, valėt e tė cilit shpėrndaheshin nėpėrmjet Eutelsat-it, satelit evropian i vendosur nė Paris.
Kompania ruse Intersputnik i ka bėrė Eutelsat-it njė ofertė miliona dollarėshe nėpėrmjet Gazpromit, me kusht qė tė mos bėjė biznes me kėtė televizion kaukazian.
Me mbylljen e televizionit, mesazhi qė pėrcolli Franca nė botė ishte mė se i qartė: Asnjė televizion qė nuk kontrollohet nga Kremlini nuk do t’i shpėrndajė valėt nė Federatėn Ruse; madje edhe nėse ka qendrėn jashtė apo ka kontratė me satelitėt evropianė.
Kėtė problem me satelitėt evropianė nuk e ka televizioni shtetėror “Rusia Sot“, pasi kontrollohet nga qeveria.
Bashkėpunimi i Eutelsat-it me kėto politika ėshtė dhunim i hapur i shpirtit evropian nė mbrojtje tė lirisė sė shtypit.
Ky ėshtė shembulli mė i fundit i bashkėpunimit evropian pėr konsolidimin e politikave tė Kremlinit, si brenda edhe pėrtej kufijve, pėr tė ndikuar edhe ushtarakisht te kombet e tjera.
Ndaj ushtria ruse nuk ka ndėrmend t’i mbajė sekret planet pėr blerjen e anijeve luftarake nga Franca.
Njė vit mė parė, kur tanket ruse pushtuan Gjeorgjinė, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, tha se “asnjė biznes nuk duhet tė bėhet me Rusinė nė kėtė situatė”.
Forcat ruse sėrish i pushtuan territoret gjeorgjiane dhe armėpushimi u shkel me ndėrmjetėsimin e presidentit francez, Nikolas Sarkozy, ndėrsa NATO-ja sėrish i ėshtė kthyer biznesit me regjimin e Putinit.
Udhėheqėsit evropianė duhet ta mbrojnė lirinė e medieve, duke ua bėrė tė qartė kompanive evropiane qė tė mos bėhen vegla tė bindura tė censurės sė Kremlinit.
Dhe, po tė njėjtėt udhėheqės, duhet tė tregojnė se askush nuk mund tė pushtojė njė territor tjetėr pa pasoja.
Kjo nuk ka tė bėjė vetėm me lirinė e qytetarėve rusė, por ka njė kuptim tė lartė dhe nderi edhe pėr Evropėn.

lirik
03-03-10, 15:42
Ne nji forum tjeter kam pas shkruar dhe propozuar te nderprehet gazi rus
importi i ti ne europė perndryshe rusia do te ket prore pasuri e armatim dhe forca per te pushtuar teritore te reja dhe paraqet rrrezik per njerzimin armatimi i rusve nji fuqi kaq e madhe duhet te dobsohet ,
per se nuik po frorcohet faktori shqiptar ne bote dhe ne atdhe nuk ekam te kjarte politiken e amerikes
kapitali do te duhej te vershonte ne trojet shqiptare si lumi ptrandaj jam zhgnejyer dhe habitur me politiken e amerikes qe ne fillim
qelsi i europes duhet te jet shqiperia dhe kosova forca kryesore
ne europe duhet te jen shqiptarėt muri ma i sigurt antisllav por kshtu si ka filluar amerika me ket bojkot e varfri ekonomike kjo nuk ka ma kuptim shqiptari nuk paraqet kurfar faktori dhe nese gjithqka rrenohet nuk jan pergjegjs sqjhiptarėt por amerika dhe europa se pse e lan ne nje verfri te pa shembullt
atje ne at forum kam pas propozuar qe gjithqka ne bote te behet me energji solare ne menyr qe te mos mvaren nga gazi rus
dhe pat filluar ne gjermani kjo iniciative por u ndal e ndali dikush

GURI SYLAJ
04-03-10, 16:00
Ne nji forum tjeter kam pas shkruar dhe propozuar te nderprehet gazi rus
importi i ti ne europė perndryshe rusia do te ket prore pasuri e armatim dhe forca per te pushtuar teritore te reja dhe paraqet rrrezik per njerzimin armatimi i rusve nji fuqi kaq e madhe duhet te dobsohet ,
per se nuik po frorcohet faktori shqiptar ne bote dhe ne atdhe nuk ekam te kjarte politiken e amerikes
kapitali do te duhej te vershonte ne trojet shqiptare si lumi ptrandaj jam zhgnejyer dhe habitur me politiken e amerikes qe ne fillim
qelsi i europes duhet te jet shqiperia dhe kosova forca kryesore
ne europe duhet te jen shqiptarėt muri ma i sigurt antisllav por kshtu si ka filluar amerika me ket bojkot e varfri ekonomike kjo nuk ka ma kuptim shqiptari nuk paraqet kurfar faktori dhe nese gjithqka rrenohet nuk jan pergjegjs sqjhiptarėt por amerika dhe europa se pse e lan ne nje verfri te pa shembullt
atje ne at forum kam pas propozuar qe gjithqka ne bote te behet me energji solare ne menyr qe te mos mvaren nga gazi rus
dhe pat filluar ne gjermani kjo iniciative por u ndal e ndali dikush

************************************************** ****

Cka me then tjeter veqse:AJNSHTAJNI i shekullit 21 !????

lirik
05-03-10, 10:11
Ne nji forum tjeter kam pas shkruar dhe propozuar te nderprehet gazi rus
importi i ti ne europė perndryshe rusia do te ket prore pasuri e armatim dhe forca per te pushtuar teritore te reja dhe paraqet rrrezik per njerzimin armatimi i rusve nji fuqi kaq e madhe duhet te dobsohet ,
per se nuik po frorcohet faktori shqiptar ne bote dhe ne atdhe nuk ekam te kjarte politiken e amerikes
kapitali do te duhej te vershonte ne trojet shqiptare si lumi ptrandaj jam zhgnejyer dhe habitur me politiken e amerikes qe ne fillim
qelsi i europes duhet te jet shqiperia dhe kosova forca kryesore
ne europe duhet te jen shqiptarėt muri ma i sigurt antisllav por kshtu si ka filluar amerika me ket bojkot e varfri ekonomike kjo nuk ka ma kuptim shqiptari nuk paraqet kurfar faktori dhe nese gjithqka rrenohet nuk jan pergjegjs sqjhiptarėt por amerika dhe europa se pse e lan ne nje verfri te pa shembullt
atje ne at forum kam pas propozuar qe gjithqka ne bote te behet me energji solare ne menyr qe te mos mvaren nga gazi rus
dhe pat filluar ne gjermani kjo iniciative por u ndal e ndali dikush

************************************************** ****

Cka me then tjeter veqse:AJNSHTAJNI i shekullit 21 !????
------------------

Eu qfar cirkusi perseri ne llogari timen
po qfar ajnshajni un veqse i kam disa prirje qe jan ndoshta te mbrehta
parashikime
njeru kur mendon vazhdimisht parashikon diqka edhe te tjeret mund te mendojne por ka njerz qe nuk duan te mendojn aq thell
nuk jam i veqant hiq
sepse kjo nuk esht ndonje dije e veqant dituria esht kulitet i veqant spekter i gjerė dhe ka shum disciplina shkencore te dijeve
ky esht vetem nji parashikim i thjeshtė pse po me quan kshtu me ket lloj hajgareje satirė hesapi po nejse kryesorja nuk esht fyerje e per
ngacmim nuk ka problem nuk esht ngacmim i forte ky

GURI SYLAJ
05-03-10, 10:49
Bash per ato prirje edhe e pata fjalen!

lirik
05-03-10, 14:17
Eu qfar cirkusi perseri ne llogari timen
po qfar ajnshtajni un veqse i kam disa prirje qe jan ndoshta te mbrehta
parashikime
njeru kur mendon vazhdimisht analizon edhe parashikon diqka
edhe te tjeret mund te mendojnė por ka njerz qe nuk duan te mendojnė


aq thell se nuk duan te vrasin mendjen jan dembel se ka intelgjenta s ate duash nuk jam i veqant hiq

sepse kjo nuk esht ndonje dije e veqant ,dituria esht kualitet i veqant dhe spekter i gjerė dhe ka shum disciplina shkencore te dijeve

ky esht vetem nji parashikim i thjeshtė
pse po me quan kshtu me ket lloj hajgareje satirė hesapi
po nejse kryesorja nuk esht fyerje e per
ngacmim nuk ka problem nuk esht ngacmim i forte ky

permirsim