PDA

View Full Version : C'po ndodh me Token?


~AnnA~
27-03-10, 10:26
Me pare Haiti, pastaj Kili, cfare po i ndodh Tokes? Sa te sigurte jemi karshi termeteve dhe perse jane shpeshtuar keto fenomene natyrore? Kush e ka radhen dhe kur e ku do te ndodhe termeti tjeter?
Keto jane pyetjet qe po mundojne shkencetaret, te cilet pavaresisht studimeve te shumta, jane ende shume larg dhenies se nje pergjigje te sakte. Shume zona jane ne rrezik, ekzistojne pika kritike qe duhet te vezhgohen me shume vemendje e nje prej tyre jane edhe brigjet e Kilit.

Vetem ne fillim te viteve 1900 berlinezi Alfred Lothar Wegener tregonte ne nje liber teorine e tij te formimit te oqeaneve dhe kontinenteve. Ne vitet 60 kanadez John Tuzo Wilson modelin e pare teorik te kontinenteve dhe me pas Dan McKenzie sqaronte ne revisten “Nature” pllakat tektonike.

Nga fjalet e 40 viteve me pare sot nisi te deshifrohet me shume perplasja e pllakave tektonike, aty ku eshte ndare siperfaqja e tokes. Megjithese sot kemi superkompjutera perllogaritja apo paralajmerimi i tragjedive nuk mund te vendose te gjitha forcat ne loje./WordPress/

Guri i madh
27-03-10, 10:38
kto jan shenjat e kjametit pas termetit ne KIL toka ka dal prej binarve


veq aj nalt e din se qka po bahet me neve

Fshatari
28-03-10, 11:49
Pluhun ke qene, pluhun ka me te ba, shkruen diku ne librat shenjte. Kenge e kobshme po iu kendohet vendeve te krimit(e dine vete ata cilet jane vendet e boshtit te se keqes, ne pergjithesi te ritit ordodoks jane; ka edhe disa sodom e gomorra tjere me fat te njejte).Edhe ma e keqe eshte se askush nuk do ta leshoje asnje lote per ta.
Amen!

premium
28-03-10, 15:18
kto jan shenjat e kjametit pas termetit ne KIL toka ka dal prej binarve


veq aj nalt e din se qka po bahet me neve
***************
Guri i math.. rastesisht mos te ka ra naj tulle ne kry , sepse me befasove kur e permende Ate se egziston nalt ;0
laiillaheilAllah !.

Guri i madh
28-03-10, 15:25
***************
Guri i math.. rastesisht mos te ka ra naj tulle ne kry , sepse me befasove kur e permende Ate se egziston nalt ;0
laiillaheilAllah !.
pse po mendon se une jam rrobot , ate se cili e permend edhe une e permendi ZOTIN po nuk manipuloj si ju ne emer te zotit

Llapjani_HH
28-03-10, 16:50
Kurgja s'ėshtė tu ndodh n'krahasim me ata qka ėshtė tu majt Toka.

Sa krime, pėrdhunime, vrasja e qka jo jan duke u ba, po tepėr ėshtė tu na majt Toka.

Veq ishalla mushen njerzimi mend se qyshtu nuk i shkon larg.

E po droj se kto tėrmete jan veq fillimi.

Se gati harrova, edhe na Shqiptarėt jena tuj i ndihmue kogja shumė krimit, kur ti shohim politikuajt ton qa jan tuj ba, veq ishalla bahet tėrmet veq te ata.

Skyfter
28-03-10, 21:23
Mos boni panik se Toka i ka mbijetu edhe disa civilizacione tjera para nesh :biggrin: ..

Ps. lajm ne Gjermanisht :http://de.news.yahoo.com/1/20100324/tsc-umstrittene-insel-in-der-bucht-von-b-db2fba6.htmlShkurt: U fshi prej hartes ishulli New Moore!

uck_aksh
29-03-10, 12:46
gajretni burra juve ju shpeton zoti

Makresh
29-03-10, 12:52
Tokes ja kem zen frymėn ! Dika, patjeter me shperthye !

roadrunner
29-03-10, 13:00
Ne qfare aspekti po mendon ja kem nzan frymen? A nuk eshte All'ahu ai qe na e dha jeten, na pruri ketu te gjitheve, deri ne insekte e lloj lloj qeniesh? A nuk na beri ai vend te gjitheve? Eshte me mire te thuash se nuk jemi ne rrugen e tij, sesa te thuash se puna e Tij eshte tepruar.Tokes ja kem zen frymėn ! Dika, patjeter me shperthye !

Shpati
29-03-10, 20:40
Me pare Haiti, pastaj Kili, cfare po i ndodh Tokes? Sa te sigurte jemi karshi termeteve dhe perse jane shpeshtuar keto fenomene natyrore? Kush e ka radhen dhe kur e ku do te ndodhe termeti tjeter?
Keto jane pyetjet qe po mundojne shkencetaret, te cilet pavaresisht studimeve te shumta, jane ende shume larg dhenies se nje pergjigje te sakte. Shume zona jane ne rrezik, ekzistojne pika kritike qe duhet te vezhgohen me shume vemendje e nje prej tyre jane edhe brigjet e Kilit.

Vetem ne fillim te viteve 1900 berlinezi Alfred Lothar Wegener tregonte ne nje liber teorine e tij te formimit te oqeaneve dhe kontinenteve. Ne vitet 60 kanadez John Tuzo Wilson modelin e pare teorik te kontinenteve dhe me pas Dan McKenzie sqaronte ne revisten “Nature” pllakat tektonike.

Nga fjalet e 40 viteve me pare sot nisi te deshifrohet me shume perplasja e pllakave tektonike, aty ku eshte ndare siperfaqja e tokes. Megjithese sot kemi superkompjutera perllogaritja apo paralajmerimi i tragjedive nuk mund te vendose te gjitha forcat ne loje./WordPress/

http://www.youtube.com/watch?v=-ANfWAHqUZE

~AnnA~
30-03-10, 16:49
http://www.youtube.com/watch?v=-ANfWAHqUZE

Shpat, dmth sot parashikohet fundi Botes :eek:
N'a kan mbet dhe pak ore, sa per te marre hallallek ndaj njeri tjeterit :rolleyes:

T'i kthehem temes: vrimat e zeza jan nje rrezik shume i madh per token, ketu nuk dyshoj aspak, mirepo, vrimat e zeza edhe pse jane te padukshme nga teleskopet e zakonshem( sikurse edhe enegjia e erret), ato vrima shume mire mund te vrehen nga teleskopet prizmatik.Keto lloj prizmash bejne te dukshme vrimat e zeza perpara se ajo te takohet me token, keshtu qe shmanget nje kolozion i tokes me vrimat e zeza...

Skyfter
30-03-10, 17:10
Shpat, dmth sot parashikohet fundi Botes :eek:
N'a kan mbet dhe pak ore, sa per te marre hallallek ndaj njeri tjeterit :rolleyes:Kurr nuk ta boj hallal per at temen qe ma bone bajat AnnA!
PYLBucHMyik:P

~AnnA~
30-03-10, 17:14
Kurr nuk ta boj hallal per at temen qe ma bone bajat AnnA!
PYLBucHMyik:P

haha
ani skyfter, se t'a bej une hallall per ate postimin, qe ma prishe diten :P

Shpati
30-03-10, 22:16
Shpat, dmth sot parashikohet fundi Botes :eek:
N'a kan mbet dhe pak ore, sa per te marre hallallek ndaj njeri tjeterit :rolleyes:

T'i kthehem temes: vrimat e zeza jan nje rrezik shume i madh per token, ketu nuk dyshoj aspak, mirepo, vrimat e zeza edhe pse jane te padukshme nga teleskopet e zakonshem( sikurse edhe enegjia e erret), ato vrima shume mire mund te vrehen nga teleskopet prizmatik.Keto lloj prizmash bejne te dukshme vrimat e zeza perpara se ajo te takohet me token, keshtu qe shmanget nje kolozion i tokes me vrimat e zeza...

Her do kur do ti vjen edhe fundi botes!
Por nuk besoj se diq e till do te ndodhe shpejt ,ndoshta mbas disa miljarda viteve.

LABI
30-03-10, 23:31
Sikurse banoret e saj (tokes) njerzit dhe kafshet qe jane qenie te gjalla; njeashtu dhe TOKA ESHTE NJE PLANET I GJALLE, nese vazhdojme ta eksploatojme pa kurrfar kriteri natyren .... ajo do t'na hakmerret.

MUNDESITE, TE MIRAT , RESURSET, SIKURSE dhe KOHAA eshte e KUFIZUAR ...

EPOKA E BOTEES SE KUFIZUAR PO AFROHET !

premium
31-03-10, 17:29
Toka po orientohet rreth ruzullit ...
Njerėzit po orientohen rreth harramit !

Fshatari
10-04-10, 09:07
Toka ka hyrė nė periudhė tė re gjeologjike


Duke marrė parasysh ndryshmet qė i ka shkaktuar njeriu, njė pjesė e komunitetit tė shkencės botėrore konsideron se Toka ka hyrė nė njė epokė tė re gjeologjike.
Pėr arsye tė ndotjes sė mjedisit, rritjes sė tepėrt tė popullsisė, urbanizimit, shfrytėzimit tė pasurive natyrore dhe shpenzimit tė madh tė karburanteve fosile, njeriu ka bėrė aso ndryshimesh nė Tokė sa ato do tė ndjehen gjatė miliona viteve tė ardhshme.
Kėtė teori e ka paraqitur njė grup shkencėtarėsh, nė mesin e tė cilėve dhe klimatologu Wil Stefan dhe kimisti atmosferik e novelisti pėr kimi Paul Krucen, shkruan revista “Environmental Science & Technology”. Sipas tyre, dėmet qė i ka shkaktuar njeriu do ta sjellin botėn deri nė shkatėrrimin e gjashtė masiv nė historinė miliardavjeēare tė Tokės. Kjo do tė shkaktojė zhdukjen e miliona llojeve tė bimėve dhe tė kafshėve.
Ky grup i shkencėtarėve do tė paraqesė hulumtime e veta nė Unionin ndėrkombėtar tė shkencave gjeologjike qė do tė organizohet pas tre vjetėsh, nė tė cilėn do tė vendoset se e ka hyrė vėrtetė Toka nė njė epokė tė re gjeologjike.
_________________________

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,15,17499

Idila
10-04-10, 16:29
Kjo do tė shkaktojė zhdukjen e miliona llojeve tė bimėve dhe tė kafshėve.

Domethėnė tė njerėzve jo? :D
Paskemi kohė dhe disa miliona vite...

~AnnA~
10-04-10, 18:02
Toka ka hyrė nė periudhė tė re gjeologjike


Duke marrė parasysh ndryshmet qė i ka shkaktuar njeriu, njė pjesė e komunitetit tė shkencės botėrore konsideron se Toka ka hyrė nė njė epokė tė re gjeologjike.
Pėr arsye tė ndotjes sė mjedisit, rritjes sė tepėrt tė popullsisė, urbanizimit, shfrytėzimit tė pasurive natyrore dhe shpenzimit tė madh tė karburanteve fosile, njeriu ka bėrė aso ndryshimesh nė Tokė sa ato do tė ndjehen gjatė miliona viteve tė ardhshme.
Kėtė teori e ka paraqitur njė grup shkencėtarėsh, nė mesin e tė cilėve dhe klimatologu Wil Stefan dhe kimisti atmosferik e novelisti pėr kimi Paul Krucen, shkruan revista “Environmental Science & Technology”. Sipas tyre, dėmet qė i ka shkaktuar njeriu do ta sjellin botėn deri nė shkatėrrimin e gjashtė masiv nė historinė miliardavjeēare tė Tokės. Kjo do tė shkaktojė zhdukjen e miliona llojeve tė bimėve dhe tė kafshėve.
Ky grup i shkencėtarėve do tė paraqesė hulumtime e veta nė Unionin ndėrkombėtar tė shkencave gjeologjike qė do tė organizohet pas tre vjetėsh, nė tė cilėn do tė vendoset se e ka hyrė vėrtetė Toka nė njė epokė tė re gjeologjike.
_________________________

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,15,17499

Flitet per nje epoke te Anthropocenit (Epoke e njeriut te ri).Gjeologet parashikojne qe fundi i kesaj epoke do te perfshije epizodin e gjashte masiv te zhdukjes se specieve dhe kete duke u bazuar ne faktin, se ne dy shekujt e fundit veprimtaria e njeriut ka shkaktuar ndryshime te theksuara( si psh.ate te ngrohjes globale)..

Fshatari
10-04-10, 21:16
Flitet per nje epoke te Anthropocenit (Epoke e njeriut te ri).Gjeologet parashikojne qe fundi i kesaj epoke do te perfshije epizodin e gjashte masiv te zhdukjes se specieve dhe kete duke u bazuar ne faktin, se ne dy shekujt e fundit veprimtaria e njeriut ka shkaktuar ndryshime te theksuara( si psh.ate te ngrohjes globale)..
"si psh.ate te ngrohjes globale": behet mire per shtetet nordike se s'mund t'i perballojne me acarit mijevjeēar!

Fshatari
10-04-10, 21:20
Domethėnė tė njerėzve jo? :D
Paskemi kohė dhe disa miliona vite...
Fjala kafshe nenkupton poashtu shume njerez por jo shqiptare.Ne i kemi te sigurte edhe nja 4 miliarde vite! Kemi ardhmeri te shkelqyer!