PDA

View Full Version : Ujku me lėkur tė delės-Republika teknokratrik e Serbis, Zbulon varreza masive Shqipta


murrizi
12-05-10, 00:34
Derisa bota ka hapur syt pėr kėto ēfar po ndodhė kėtyre ditėve nė serbi, Shqiptarėt, apo mė mirė tė themi forumi dardania.de i ka fjetur "qėllimisht" disa gjėra.
Ja se ēfar thotė shtypi Gjermanofolės pėr "zbulimin" e varrezave masive me mbi 250 trupa tė pa jetė Shqiptarė, e qė teknokrartia serbe qėllimisht e ka lėnė pėr kėtė kohė.

AKTUALE:
Shtypi gjermanofon i mbushur me shkrime pėr varrezat masive nė Serbi
Pothuaj se tė gjitha gazetat dhe agjencitė botėrore njoftojnė sot lidhur me zbulimin varrezės masive me shqiptarė nė afėrsi tė Rashkės nė Serbi.... / 11.05.2010 Televizioni i Kosovės

Hulumtimi pėr kėtė varrezė, ku gjenden trupat e mė shumė se 250 shqiptarėve tė Kosovės, ka zgjatur dy vjet, njofton agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Vendi i saktė i varrezės ėshtė zbuluar para dhjetė dite, njofton kjo agjenci. Ndėrkaq, revista prestigjioze “Fokus” shkruan se kjo varrezė ėshtė e gjashta e zbuluar nė Serbi me viktima shqiptare tė vrarė gjatė luftės dhe e dyta mė e madhe e zbuluar deri mė tani.

Varreza mė e madhe zbuluar deri mė tani ėshtė ajo nė periferi tė Beogradit nė vitin 2001, ku janė eksumuar trupat e pajetė tė mė shumė se 700 shqiptarėve.

Gazeta tjetėr prestigjioze “Syddojēe Cajtung” shkruan nė numrin e sotėm tė saj se viktimat e zbuluara nėpėr varrezat masive nė Serbi janė vrarė gjatė pranverės sė vitit 1999 dhe nė mesin e tyre ka edhe fėmijė, gra dhe pleq. Ata pasi janė vrarė, janė transportuar nėpėr vende tė ndryshme nė Serbi, shkruan Syddojēe Cajtung.

Ndėrkaq, gazeta vjeneze “Die Presse” nė numrin e saj tė sotėm shkruan se tė vrarėt janė viktima tė forcave paramilitare serbe, tė policisė dhe njėsive speciale ushtarake tė Serbisė.
Nė Kosovė, ende konsiderohen tė humbur edhe 1800 persona, pėr fatin e tė cilėve nuk dihet asgjė. “Die Presse” shkruan se zbulimi i varrezės masive nė Serbi, ka hasur nė njė rezonancė pozitive nė Kosovė. Gazeta vjeneze citon zėvendėskryeministrin e Kosovės, Ramė Manaj tė ketė thėnė se zbulimi i varrezės po tregon pėr gatishmėrinė e Serbisė pėr tė zbardhur tė vėrtetėn pėr fatin e tė zhdukurve nė Kosovė
Pėr zbulimin e varrezės masive nė Serbi njofton edhe agjencia austriake e lajmeve “APA”. Kjo agjenci shkruan se nė Serbi ka edhe shumė lokacione tė pazbuluara ku mendohet se janė varrosur viktimat shqiptare, tė vrarė gjatė luftės.

Njė varrezė e tillė masive mendohet se ekziston edhe nė liqenin e Peruēas nė kufirin e Serbisė me Bosnjė e Hercegovinėn si dhe nė rajonin Medvegjės.

Dėrgimi i civilėve shqiptarė tė vrarė nga Kosova nė rajone tė ndryshme nė Serbi, ishte bėrė pėr tė fshehur gjurmė e krimeve tė kryera nga forcat serbe gjatė luftės nė Kosovė, njofton agjencia austriake e lajmeve APA.