PDA

View Full Version : UFO-te..po- jo?


Zero Cool
27-07-11, 20:12
Kili – Ufo para termetit


http://magjistari.com/wp-content/uploads/2011/07/UFO682_414380a.jpg


Para disa javėsh, Kilin e goditi njėri prej tėrmeteve mė tė fortė nė histori, ndėrsa tash banorėt lokalė pėr ēdo ditė flasin pėr objektet e paidentifikuara tė para njė natė para katastrofės.
Pas tėrmeteve tė mėdha shpesh janė parė UFO-t, vetėm natėn qė ka ndodhur tragjedia nė Kili janė raportuar 16 raste. Shumica e kėtyre dukurive tė ēuditshme janė dėshmuar me video-incizime.

Ufologu Rodrigo Fuenzali thotė se koncentrimi mė i madh i raporteve vjen nga Las Condes, Penalolena, Providenca dhe Colina, ndėrsa ka dėshmi tė ndryshme tė atyre qė kanė parė njė objekt nė formė tė hėnės, por nė anėn e kundėrt tė qiellit, deri tek objekti i paidentifikuar i cili doli nga deti pak para se tė ndodhte tėrmeti.

Udhėtarėt e njė autobusi nė Iquique thonė se kanė parė njė humanoid tė paidentifikuar, ndėrsa Rodrigo Fuenzalida thotė se ka gjithnjė e mė shumė dėshmi, por njerėzit kanė frikė t’i raportojnė, sepse e dinė qė askush s’do t’u besonte.


Rsgp3Zk2zy8&feature=player_embedded

Zero Cool
27-07-11, 22:11
Nje UFO ‘kapet rob’ ne Google Earth


Software i hartave 3 dimensionale duket se ka fiksuar ne objektiv mbi qiellin jugafrikan nje disk fluturues.


http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=arkiva/Teknologji/googlearthufo_136742943.jpg&size=article_medium


Nese here pas here e keni pyetur veten nese jemi te vetem ne univers dhe a ekzistonin vertet ufo-t , mbase nje pergjigje mund te vije per ju nga interneti. Google Earth (vetem ne versionin e tij te fundit, 6) duket se ka zgjidhjen per shume dyshime, fale nje imazhi ne te cilin shfaqet nje “ekzemplar tipik” i nje disku fluturues, i cili rrotullohej ne qiejt e Kejp Town ne Afriken e Jugut.

Pra, mjafton te shtypni ne Google Earth koordinatat qe tregojne farin e qytetit jugafrikan (34°21'12.68"S 18°29'23.97"E), te spostohemi paksa ne te djathte…dhe para jush ne horizont do te shfaqet nje UFO prej verteti.

Per ata qe po therrasin se ky mister tashme u zbuluar, ka edhe nje por… Ekspertet e paralajmerimit ndaj objekteve te paidentifikuara shprehen te ndare. Mbase jane te shqetesuar nga rreziku i imazheve ‘fallco’ qe ofron ndonjehere interneti apo jane te bindur se “nese ka nje fotografi, nuk do te thote me domosdoshmeri qe imazhi eshte autentik apo real”.3CHy9zH3jXM&feature=player_embedded

Dallandyshja_718
27-07-11, 22:29
Kur isha fmi m'thojshin "rri urt se tash t'merr gogoli"...se ujkut e arushes nuk u'a kisha friken:biggrin:
Qysh ēi u rrit e po plakem "kujdes prej UFO-ve",,, askurr me u rahatua...:biggrin::wink:

Hajra
23-08-11, 23:34
vtjbPBraoHU

uck_aksh
24-08-11, 00:14
gjithmon kam then se nuk jemi planet i vetem qe ka jetes

Hajra
24-08-11, 21:26
d114TQ0ed8o

Hajra
24-08-11, 21:43
dm146T4gH1g&feature=related

Hajra
24-08-11, 21:47
IWki-xl_ZtU&NR=1&feature=fvwp

Hajra
27-08-11, 19:59
2W9CDz9c9vQ&feature=fvsr

Hajra
27-08-11, 20:02
BTPTrOfaN0U&feature=related

Hajra
27-08-11, 20:04
xsUPEGQEWzY&feature=related

adi_pe
27-08-11, 21:20
http://www.youtube.com/watch?v=8gpbtNNl6lM&feature=related

Zero Cool
12-11-11, 15:02
Ufot, 90 per qind e shfaqjeve jane fallsohttp://www.infoalbania.org/images/stories/Teknologji/ufo.jpg


Mijera shikime te ufove ne vit ne Itali, por 90 per qind te ketyre pamjeve jane false: “Objekte fluturues te paidentifikuar”, ne fakt shpesh nuk jane gje tjeter vecse, meteore, planete, ose objekte te bera nga qenia njerezore si eroplanet apo satelitet.

Keto jane te dhena te Qendres italiane te studimeve ufologjike ku te shtunen ne Torino, do te hape kongresin e saj.
“Ka njerez qe tregojne se kane darkuar me alienet, tregon Gian Paolo Garassino, president i Qendres, ata qe shkembjen feneret kinez me anije fluturuese. Edhe pse shumica e rasteve eshte krejtesisht e kuptueshme, ka disa qe mbeten te pazgjidhura”.
Arsyeja eshte e thjeshte; shpesh ufologet duhet te merren me sekrete ushtarake qe shpesh ruhen per vite.
Ne konferencen e Torinos nuk do te mungojne edhe takimet e vecanta, Paolo Toselli do te tregoje 15 pamjet me te cuditshme te bashkimit te italise (Unitą d’Italia), si pamja e nje “objekti ne forme disku, ne forme te pjatave te mbivendosura” ne afersi te selise presidenciale te Castel Porziano, ne Rome.
Ufo eshte raportuar nga shoferi i Antonio Segni, atehere kreu i shtetit, ne 1963, dhe angazhuar per shume vite ne sherbimet sekrete italiane.

Nje tjeter episod kurioz ndodhi me 27 nentor te vitit 1871 ne Rome, ate dite ingurohej Parlamenti i ri, dhe mbi kryeqytet ne drejtim te jugut, u shfaq nje objekt i ndritshem i paidentifikuar.
Ekspertet, ne ate kohe, e identifikuan me Venusin. Per kete, Osservatore Romano shkruan:”Parlamenti i ri lind nen mbikqyrjen e paganeve”.
Kongresi i Qendres italiane te studimeve ufologjike kthehet ne Torino, pas 25 vitesh, per te festuar 150 vjetorin e bashkimit te Italise. Pikerisht ne Torino, ne 1949 u krijua grupi i pare i ufologeve italiane, qe coi me 1965 ne krijimin e qendres se pare kombetare, nga e cila ne 1985 ne Torino, krijohet qendra aktuale.

Skyfter
14-11-11, 12:08
Pa qellim te dh..:biggrin: ket teme amo me duhet te ju informoj qe para pak dite Shtepia e Bardhe zyrtarisht tha qe S'KA UFO.

Hajra
14-11-11, 13:40
http://www.youtube.com/watch?v=luo_skHrNLc&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=qiSmdhQ88Ts&feature=fvwrel

emine
14-11-11, 20:43
qe de sahana tu fluturu per hava:P

Neferta
14-11-11, 21:42
Pasi deri tani nuk ka dy objekte te njejta, dy organizma te njejte ateher nuk ka dhe nuk do te kete njrez ne asnje vende te galaktikave apo te hapsirave tjera.
S ecili planete ka specifikat e veta andaj edhe gjallesat e tjera nese jan diku nuk ngjajn apo nuk do te ngjajn me ne , psh nese ne marim O, H dhe mbahemi ne jete me 106 ose me pake elemente pra elementet perberse te tokes alienet ndoshta mbahen ne jete me nje element tjeter sikurse eshte metani, urani apo heliumi, andaj edhe ndertimi i anijeve te tyre nese do te ishin do te ndertoheshin duke studiuar ne detale specifikat e tokes.
Mendimi ime eshte se UFO nese dikush thot se i ka pare ose jane per zhurnalistik senzacionale ose elemente eksperimentale te laboratoreve te teknikes se fshehte zbuluese.

4peace
16-11-11, 12:07
***

Eshte shume interesante deklarata publike, e leshuar nga Ministria a Mbrotjes se Mbreterise se Bashkuar, ne te cilen thuhet:
"Nuk kanoset rreziku nga qeniet jashtetokesore".


Deklarate e shkurte kjo por nga e cila pjellin me mijera pyetje tjera.
Njera nder pyetjet me te shpeshta eshte:
Si mund ta dijme se nuk ka rrezik nga dicka, ekzistencen e se ciles e mohojme?
***

panta_rhei
16-11-11, 16:27
***

Eshte shume interesante deklarata publike, e leshuar nga Ministria a Mbrotjes se Mbreterise se Bashkuar, ne te cilen thuhet:
"Nuk kanoset rreziku nga qeniet jashtetokesore".


Deklarate e shkurte kjo por nga e cila pjellin me mijera pyetje tjera.
Njera nder pyetjet me te shpeshta eshte:
Si mund ta dijme se nuk ka rrezik nga dicka, ekzistencen e se ciles e mohojme?
***

Ti me siguri po ben hajgare. Ndryshe s'ka si shpjegohet ky naivitet qe ke shkruar.

Jane dy tema totalisht te ndryshme:

1. Rreziku masiv i jetes se qytetareve.
2. Besimi i njerezve ne ekzistencen e arushave ose lopeve qe fluturojne, ose e jashtetokesoreve.

Cila eshte detyra e shtetit, sipas teje???

Me u shty me ty se a ekzistojne melaqet, xhebraili ringjallja... jashtetokesori, ose ajo lopa qe e ka pa dikush duke fluturuar, a?

Shteti ka obligim te merret me sigurine e qytetareve.
Nje person ose nje grup qytetaresh, fillojne te besojne dhe iu mbushet mendja qe ekzistojne jashtetokesoret, edhe ja nisin me kriju panike nga budallakia e tyre. Cohen ankohen te shteti, thojne jemi ne rrezik.

Shteti hulumton, sepse e ka obligim, edhe e konstaton qe ai rrezik qe ata po thojne, nuk ekziston. Rreziku.
Nuk ka asnje prove qe dikush real i ka kercenu.

Mirepo nuk ka te drejte shteti me te lendu ty besimin. Sepse dikush tutet prej Allahut e dikush tutet prej jashtetoksorve, dikush prej lopeve qe fluturojne.

E dikush tutet prej dreqit.
Cka me t'than shteti ty qe tutesh prej shejtanit? A me t'than: shejtani nuk ekziston?!

Shteti i drejte, nuk ka te drejte me te thane ty: mos beso ne ekzistencen e Allahut. Ose: Allahu nuk ekziston sepse nuk kemi prova as fakte.
Pike.

4peace
16-11-11, 17:18
***

Cka e ke me vend, me vend e ke...
...nese presupozojme qe ky "shteti" te jet prej babaneve (banana republike)...
...atehere hahet gogla per dushk
...sapuni per djathe (bile gelltitet pa u pertypur)
...bajga per torte...


***

Alima
19-11-11, 16:21
...

Sa te ban shelnja rrushe , qatehere vijn ufot !


.

Hajra
19-11-11, 16:35
...

Sa te ban shelnja rrushe , qatehere vijn ufot !


.


....hiq mos thuj Alima se nuk i dihet, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

premium
19-11-11, 16:46
kom pa une UFOn Japanect po i ndrejqshin ;0

panta_rhei
19-11-11, 16:49
nime ju te fese se Allahut kurr nuk besoni ne sendet qe nuk i shihni :tongue:

Hajra
19-11-11, 16:53
nime ju te fese se Allahut kurr nuk besoni ne sendet qe nuk i shihni :tongue:


....nime ti panta si i pa fe, a ke pa naj her qasi sene vene? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Alima
19-11-11, 16:56
....nime ti panta si i pa fe, a ke pa naj her qasi sene vene? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

...

veē kur eshte i pit ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


..... mire e ke Hajro , kurr si dihet ... edhe shlnja ban rrushe , bane ! ēka s ban http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

.

premium
19-11-11, 16:59
nime ju te fese se Allahut kurr nuk besoni ne sendet qe nuk i shihni :tongue:
Po ti as Allahun nuk ki pa e nuk beson
pa i parė UFO'n ku don mi besu .

ti mos u bazo filmave vizatimor :D

Hajra
19-11-11, 17:01
...

veē kur eshte i pit ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


..... mire e ke Hajro , kurr si dihet ... edhe shlnja ban rrushe , bane ! ēka s ban http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

.....me sa di une feja nuk i mohon, mandej ka shume njerez ne bote qe thone i kan pa e besa ka edhe te atille qe pretendoin qe mbajn lidhje me ta, mos ti permendim videot dhe filmat qe egzistoin, prandaj

premium
19-11-11, 17:02
...

veē kur eshte i pit ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


..... mire e ke Hajro , kurr si dihet ... edhe shlnja ban rrushe , bane ! ēka s ban http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

.
Alima , ti vazhdimisht nalt po kqyr
mos po e sheh bre naj UFO ??

t'japesh muzhden Pantes se paska ;D

Alima
19-11-11, 17:02
....me sa di une feja nuk i mohon, mandej ka shume njerez ne bote qe thone i kan pa e besa ka edhe te atille qe pretendoin qe mbajn lidhje me ta, mos ti permendim videot dhe filmat qe egzistoin, prandaj

...

jo, jo ... gabim je !


montazha jane !


.

Hajra
19-11-11, 17:05
...

jo, jo ... gabim je !


montazha jane !


.


....nuk e di, ndoshta edhe gabim jame por me duket nje teme interesante, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

panta_rhei
19-11-11, 17:06
une, si fmi, ne liber fetar musliman kam lexuar: Cka thote feja islame per jashtetokesoret?

dhe, aq sa me kujtohet, shpjegimet kane qene te formes:

... ne shume lehte besojme e lexojme per ekzistencen e melaqeve engjujve e te exhineve. Pse po ju doket katastrofe me ju besu edhe jashtetokesoreve qe ekzistojne?
A po doni me than qe melaqet qenkan tokesore? Jashtetokesore jane :tongue:

pa he, hajde hallime tash jargavitu pak qysh ja ki zanate

Alima
19-11-11, 17:09
une, si fmi, ne liber fetar musliman kam lexuar: Cka thote feja islame per jashtetokesoret?

dhe, aq sa me kujtohet, shpjegimet kane qene te formes:

... ne shume lehte besojme e lexojme per ekzistencen e melaqeve engjujve e te exhineve. Pse po ju doket katastrofe me ju besu edhe jashtetokesoreve qe ekzistojne?
A po doni me than qe melaqet qenkan tokesore? Jashtetokesore jane :tongue:

pa he, hajde hallime tash jargavitu pak qysh ja ki zanate

...

ncuk !


nuk e meriton !


.

premium
19-11-11, 17:26
Ku ajo nafakė me pas UFO , i kisha lidhė biznisin me ta linijėn ajrora ma sahana me bart njerėz Tokė - Planet , Planet-Tokė Tokė -Planet me biletė jokthyse ;))

Alima
19-11-11, 17:27
Ku ajo nafakė me pas UFO , i kisha lidhė biznisin me ta linijėn ajrora ma sahana me bart njerėz Tokė - Planet , Planet-Tokė Tokė -Planet me biletė jokthyse ;))


...

ke ashtu ? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


veē drejt trego http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif...


per cilin planet i kishe orientu http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

premium
19-11-11, 17:30
deri ku qon sahani i tyne :)

4peace
20-11-11, 12:37
***

Ju qe po e dini aq sakte dhe po jeni aq te sigurte se nuk ka...
...a keni lexuar apo studjuar me gjeresisht rreth ketij fenomeni?


Me siguri se jo.


Cili nga ju i ka lexuar ndonjerin nga keta libra?


http://www.amazon.de/s/?ie=UTF8&keywords=george+adamski&tag=googhydr08-21&index=aps&hvadid=7884512965&ref=pd_sl_5ccapssvgd_b (http://www.amazon.de/s/?ie=UTF8&keywords=george+adamski&tag=googhydr08-21&index=aps&hvadid=7884512965&ref=pd_sl_5ccapssvgd_b)http://www.amazon.de/Gathering-Forces-Light-ebook/dp/B004US4J32/ref=sr_1_sc_1?ie=UTF8&qid=1321788589&sr=8-1-spell (http://www.amazon.de/Gathering-Forces-Light-ebook/dp/B004US4J32/ref=sr_1_sc_1?ie=UTF8&qid=1321788589&sr=8-1-spell)
Asnjeri.


Prej nga, atehere po dini aq teper shume?
Po te kishit lexuar, te ishit marre me gjeresisht (studjuar) me libra sic jane keta...
...me e paktja do te kishte qene nje "ndoshta". Ndoshta ka, ndoshta s'ka...
...por une (s')dua te besoj...
***

Alima
20-11-11, 12:52
...

... edhe Salamun Ruzhdia ka botu libra !


.

4peace
20-11-11, 13:17
...

... edhe Salamun Ruzhdia ka botu libra !


.


Me mire eshte mos me fole, por s'po mund te permbahem dot pa ta thene ne sy:


Me kete koment, me nder me thane, e ke dhi, oj Alime. me ka krejt bile.
Sikur te kisha qene ne vend tendin isha mbylle ne shtepi nja dy-tri jave...
...deri sa te dale marrja...


....e dheut.


***

Alima
20-11-11, 13:28
Me mire eshte mos me fole, por s'po mund te permbahem dot pa ta thene ne sy:


Me kete koment, me nder me thane, e ke dhi, oj Alime. me ka krejt bile.
Sikur te kisha qene ne vend tendin isha mbylle ne shtepi nja dy-tri jave...
...deri sa te dale marrja...


....e dheut.


***

...

S'u ba nami ! .... edhe une ndoihere , pase parasysh tjeret !


Jo , sun rri mbrenda aq gjate !


....ufot jane pjese e planit te tyre !

pamvaresisht kesaj shkrese plot ofendime nga ana yte , une te pershendes perzemersisht ,
Alima !

ps. me salamonin e ruzhdis , aludova ne ate , se jo ēdo liber duhet lexu/besu ...


Te gjithe filozofet ne histori , jane te shpallur per te ēmendur ende sa ishin gjalle , ...perderisa filozofit e tyre ende percillen , mjerisht !


.

Zero Cool
20-11-11, 15:29
A u fyet mjaft, ne baze fetare, te UFO-t ?

Nese jo hajt fyene njeri tjetrin edhe pak e ti pastrojme keto shkrime nje here e pergjithmone !

Makresh
20-11-11, 15:43
....me sa di une feja nuk i mohon, mandej ka shume njerez ne bote qe thone i kan pa e besa ka edhe te atille qe pretendoin qe mbajn lidhje me ta, mos ti permendim videot dhe filmat qe egzistoin, prandaj

Feja nuk flet per alienet, por nje Zot e din se cfar fshihet ne toke dhe ne qiej (univers).

Jan ca fenomene qe si takojn natyres njerzore sic jan crop circles, disa nga bashkbesimtaret jan akorduar qe keto fenomene i takojn xhinneve, apo edhe shkences njerzore,... po disi s'po arrij te pajtohem. Po presim me kohen,.. ndoshta keto 20 vitet e ardhshme do t'na zbulojn dicka, dhe gjithesesi qe do t'na zbulojn dicka !

emine
20-11-11, 15:46
besone nje prralle i besone gjitha prrallav

Hajra
21-11-11, 09:59
Feja nuk flet per alienet, por nje Zot e din se cfar fshihet ne toke dhe ne qiej (univers).

Jan ca fenomene qe si takojn natyres njerzore sic jan crop circles, disa nga bashkbesimtaret jan akorduar qe keto fenomene i takojn xhinneve, apo edhe shkences njerzore,... po disi s'po arrij te pajtohem. Po presim me kohen,.. ndoshta keto 20 vitet e ardhshme do t'na zbulojn dicka, dhe gjithesesi qe do t'na zbulojn dicka !


......siq ka fillu te flitet me te madhe per keto fenomene eshte e mundur qe edhe me heret do te dime diqka vendimtare per keto. Nuk kam lexu libra ne lidhje me UFO-te por kam pershtypjen qe, ose do te jene nje arme perfekte e jahudive, ose jane nje krijes tjeter nga diku tjeter por nuk dyshoi qe egzistoin.

Alima
21-11-11, 12:56
......siq ka fillu te flitet me te madhe per keto fenomene eshte e mundur qe edhe me heret do te dime diqka vendimtare per keto. Nuk kam lexu libra ne lidhje me UFO-te por kam pershtypjen qe, ose do te jene nje arme perfekte e jahudive, ose jane nje krijes tjeter nga diku tjeter por nuk dyshoi qe egzistoin.


...

Ajo e para ! ... arme mbes skeptike ,.... manipulim i ndyer ( si ēdohere ) , gjithesesi !
.

4peace
21-11-11, 13:28
......siq ka fillu te flitet me te madhe per keto fenomene eshte e mundur qe edhe me heret do te dime diqka vendimtare per keto. Nuk kam lexu libra ne lidhje me UFO-te por kam pershtypjen qe, ose do te jene nje arme perfekte e jahudive, ose jane nje krijes tjeter nga diku tjeter por nuk dyshoi qe egzistoin.

Hajro,
pasi te kam lexuar ne dise shkrime, me ke lene pershtypjen e nje person mjaft korrekt. Prandaj edhe me shtyri te te pergjigjem.
Te gjitha gjerat fillojne nga zeroja.
Nuk mund te pohosh dicka pozitive apo negative, pohuese apo mohuese...qe nuk e njeh.
Tek atehere kur fillon te merresh me dicka, fillon te bindesh...
...e te besosh.
Edhe besimi ne ate fillon nga zeroja deri ne 100.
Prandaj je shprehur mire kur ke thene qe nuk ke lexuar rreth kesaj teme, prandaj edhe je ne medyshje. Kjo eshte rruge shume me e mire se te japesh vleresime per dicka qe nuk ia ke haberin.


Une me qellim i postova ca tituj librash, te cilat konsiderohen si me te saktat sa i perket kesaje lemie.
Vetem ai qe i ka lexuar ato mund te jape vleresime.
Askush tjeter. Ama askush. Sepse nuk kane vlere. Ose, kane ZERO vlere.


Hajt tung!
***

Hajra
21-11-11, 15:01
Hajro,
pasi te kam lexuar ne dise shkrime, me ke lene pershtypjen e nje person mjaft korrekt. Prandaj edhe me shtyri te te pergjigjem.
Te gjitha gjerat fillojne nga zeroja.
Nuk mund te pohosh dicka pozitive apo negative, pohuese apo mohuese...qe nuk e njeh.
Tek atehere kur fillon te merresh me dicka, fillon te bindesh...
...e te besosh.
Edhe besimi ne ate fillon nga zeroja deri ne 100.
Prandaj je shprehur mire kur ke thene qe nuk ke lexuar rreth kesaj teme, prandaj edhe je ne medyshje. Kjo eshte rruge shume me e mire se te japesh vleresime per dicka qe nuk ia ke haberin.


Une me qellim i postova ca tituj librash, te cilat konsiderohen si me te saktat sa i perket kesaje lemie.
Vetem ai qe i ka lexuar ato mund te jape vleresime.
Askush tjeter. Ama askush. Sepse nuk kane vlere. Ose, kane ZERO vlere.


Hajt tung!
***


.....ju falenderoi nga zemra per vlersimin, tani e di qe me beson kur them qe te njeitin mendim kame edhe per ju i nderuari 4peace.

....shpresoi qe do na sjellesh materiale interesante ne lidhje me temen,

Kalo bukur

4peace
21-11-11, 15:38
.....ju falenderoi nga zemra per vlersimin, tani e di qe me beson kur them qe te njeitin mendim kame edhe per ju i nderuari 4peace.

....shpresoi qe do na sjellesh materiale interesante ne lidhje me temen,

Kalo bukur

Gjithashtu, Hajro, gjithashtu...
Sa i perket asaj se a do te sjell a jo dicka interesante...
...mendoj se e bera nje pune mjaft te madhe: Ne vend qe njerezit te kerkojne materiale me vite, apo edhe me dakada te tera...
...ua solla referencat (librat qe duhet t'i lexojne) qe eshte shkurtim pune per disa vite/dekada...
...tash nevojiten ca jave apo muaj, nese dikush i (blene dhe) lexon ato...
...tek pastaj, ndoshta (po them "ndoshta") do te inkuadrohem ne debat...


Me t'mira
P.S.
Per shume gjera eshte me mire te heshtesh. Keshtu mendoj une. Prandaj edhe, ne te shumten e rasteve, (me mire po) heshti.
***

e-uritura
21-11-11, 15:52
UFO-tė, janė gjallesa nė njė tjetėr planet. Ato krijuan nje makineri, dhe e quajtėn NJERI. Erdhėn dhe e vendosėn nė planetin Tokė.

Nė fillim, siq e dijmė te gjithė, kjo makineria nuk ishte aq e pėrsosur. Njeriu ishte majmun. Edhe sot e ksaj dite, gjen majmunė nė formė tė njeriut.

Truri, ne ketė makinerinė, po vjen e po bėhet mė i pėrsosur.
Por, edhe UFO-tė bėjnė gabime ndonjėherė.
Gabimet kanė egzistuar dhe do tė egzistojnė gjithmonė.
Ata nė tė vėrtetė, e filluan kėtė projekt, por nuk e kishin idenė, se ku do tė arrinte Njeriu.

Shih, trupin e njeriut, sheh maqinerinė fantastike.
Shih gabimet, (sėmundjet trupore), ato duhet tė jenė gabime njerėzore, mė fal UFO-re.
Materialin tė cilin ata e pėrdorin, nuk mund tė jetė kvalitet. Kjo ėshtė e qėllimshme.

Ata, pra UFO-tė, krijuan jahudinė si trurin e botės. Pastaj shpikėn fetė, qė njerėzit tė mos dyshonin tek ta.

Kohėve tė fundit bota ka pėrparuar me hapa tė mėdhenjė, s`paku nė teknologji.
Kėtė gjė, UFO-tė nuk e dėshirojnė. Dhe mendjet e ndritura, me trurin 50% nė funksion, po i merr vdekja herėt. Rast; Steven Jobs.

Kthehem!

panta_rhei
21-11-11, 17:23
Mbase s'po pranojne me komuniku me njerez, qito ufot, duhet me qene fort qenie inteligjente.
Hallall ju kofte.

"Deshmia ma e forte se jashte tokes ekzistojne qenie inteligjente, eshte se ata nuk kane tentuar te komunikojne me njerez", tha. :tongue:

premium
22-11-11, 09:54
Paska edhe keso njerzish
aty ku duhet te besojne
nuk e besojne ...
aty ku nuk i duhet besojnė

njeri po lindka edhe mbrapsht (pi komėve)

Makresh
22-11-11, 14:16
Gjithashtu, Hajro, gjithashtu...
Sa i perket asaj se a do te sjell a jo dicka interesante...
...mendoj se e bera nje pune mjaft te madhe: Ne vend qe njerezit te kerkojne materiale me vite, apo edhe me dakada te tera...
...ua solla referencat (librat qe duhet t'i lexojne) qe eshte shkurtim pune per disa vite/dekada...
...tash nevojiten ca jave apo muaj, nese dikush i (blene dhe) lexon ato...
...tek pastaj, ndoshta (po them "ndoshta") do te inkuadrohem ne debat...


Me t'mira
P.S.
Per shume gjera eshte me mire te heshtesh. Keshtu mendoj une. Prandaj edhe, ne te shumten e rasteve, (me mire po) heshti.
***

Sado qe shkenca te jet e manget, te jet injorante ne diturin maksimale te saj,.. te pretendosh qe egziston jeta mbi planetin Mars dhe Vener, te pretendosh qe i kemi vellezerit e hapesires qe duan te na ndihmojn, e qe nuk shohim kurfar shenje te ndihmes se tyre... jan thjesht hipoteza qe s'gjejn mbeshtetje askund ! Ke ber mir qe i ke postu ato libra, por a mund te bazohemi ne "mendimin" e nje njeriu, per t'afirmuar gjana qe shkenca refuzon ti konfirmon ? Apo thjesht duhet per nje moment te shendrrohemi ne njerez naiv, dhe t'besojm verberisht,.. t'ua hapim udhen ketyre vllaznive t'hapesires dhe ti shohim seri, se cfar po bejn apo me mir,.. te shohim se ku qenka e verteta ? Un s'po kuptoj dicka,... s'po e kuptoj kete lojen e B.C. ! Nese mendon qe egziston edhe nje fizik e nje natyre tjeter qe shkenca me injorancen e saj nuk e njeh, por qe Mt.. po e njifka, ateher pse nuk i ndihmoon shkences ? Cili eshte qellimi i fshehjes se tij ?

Tani, nese autori i ketyre librave vdes pasi eshte i shtyr ne moshe,.. cfar do te ndodhe ? A do ta kuptojm me ne fund se ato qe i pohon, jan thjesht mashtrime per qellime ekonomike, apo do t'na zbulohet e verteta, profecia e meditimit ?

4peace
22-11-11, 15:07
Sado qe shkenca te jet e manget, te jet injorante ne diturin maksimale te saj,.. te pretendosh qe egziston jeta mbi planetin Mars dhe Vener, te pretendosh qe i kemi vellezerit e hapesires qe duan te na ndihmojn, e qe nuk shohim kurfar shenje te ndihmes se tyre... jan thjesht hipoteza qe s'gjejn mbeshtetje askund ! Ke ber mir qe i ke postu ato libra, por a mund te bazohemi ne "mendimin" e nje njeriu, per t'afirmuar gjana qe shkenca refuzon ti konfirmon ? Apo thjesht duhet per nje moment te shendrrohemi ne njerez naiv, dhe t'besojm verberisht,.. t'ua hapim udhen ketyre vllaznive t'hapesires dhe ti shohim seri, se cfar po bejn apo me mir,.. te shohim se ku qenka e verteta ? Un s'po kuptoj dicka,... s'po e kuptoj kete lojen e B.C. ! Nese mendon qe egziston edhe nje fizik e nje natyre tjeter qe shkenca me injorancen e saj nuk e njeh, por qe Mt.. po e njifka, ateher pse nuk i ndihmoon shkences ? Cili eshte qellimi i fshehjes se tij ?

Tani, nese autori i ketyre librave vdes pasi eshte i shtyr ne moshe,.. cfar do te ndodhe ? A do ta kuptojm me ne fund se ato qe i pohon, jan thjesht mashtrime per qellime ekonomike, apo do t'na zbulohet e verteta, profecia e meditimit ?

O Makresh,
mos e merr aq per zemer kete.


Askush nuk eshte i detyruar t'i lexoje ato libra.
Aq me pak eshte i detyruar t'i besoje ato.


Te gjithe nga ne kemi lexuar artikuj mbi jashtetokesoret, kemi pare filma artistike, filma dokumentare...
Po e marrim se te gjitha keto jane njera pale
Librat qe i permenda, po e zeme, jane pala tjeter...
...me demek, duhet ta degjojme akuzen dhe mbrojtjen per te munde te vijme deri tek gjykimi i drejte....


...keshtuqe, vetem kur degjohen te gjitha palet mund te vleresojme per dicka, cfaredoqofte ai vleresim: pozitiv apo negativ, pohues apo mohues, mashtues apo i vertete, gjysme i vertete apo genjeshter, gjysme e pavertete apo i vertete... te gjitha opsionet jane te mundshme. Mvaret nga individi dhe nga shume faktore percjelles...
Vetem kur merresh me dicka mund te mesosh dicka...
Nese meson me "ka thene filani a fisteku", prandaj nuk e pranoj, hic s'me duket vleresim i drejte.
Kur merresh me dicka duhet te merresh drejtepersedrejti e jo cfare thone te tjeret rreth e perqark.
Te gjitha variantet tjera kane te bejne me botekuptime (te gabuara), paragjykime, vleresime te gabuara...


***

Makresh
22-11-11, 15:21
O Makresh,
mos e merr aq per zemer kete.


Askush nuk eshte i detyruar t'i lexoje ato libra.
Aq me pak eshte i detyruar t'i besoje ato.


Te gjithe nga ne kemi lexuar artikuj mbi jashtetokesoret, kemi pare filma artistike, filma dokumentare...
Po e marrim se te gjitha keto jane njera pale
Librat qe i permenda, po e zeme, jane pala tjeter...
...me demek, duhet ta degjojme akuzen dhe mbrojtjen per te munde te vijme deri tek gjykimi i drejte....


...keshtuqe, vetem kur degjohen te gjitha palet mund te vleresojme per dicka, cfaredoqofte ai vleresim: pozitiv apo negativ, pohues apo mohues, mashtues apo i vertete, gjysme i vertete apo genjeshter, gjysme e pavertete apo i vertete... te gjitha opsionet jane te mundshme. Mvaret nga individi dhe nga shume faktore percjelles...
Vetem kur merresh me dicka mund te mesosh dicka...
Nese meson me "ka thene filani a fisteku", prandaj nuk e pranoj, hic s'me duket vleresim i drejte.
Kur merresh me dicka duhet te merresh drejtepersedrejti e jo cfare thone te tjeret rreth e perqark.
Te gjitha variantet tjera kane te bejne me botekuptime (te gabuara), paragjykime, vleresime te gabuara...


***

O 4peace, :)


Un tu drejtova ty, sikur t'ju isha drejtuar librave qe i ke lexuar.
Ato qe i thash, i thash sikur t'ju kisha degjuar, e pasi ju degjova (mesova dicka nga ato libra) dola ne nje perfundim me keto pyetje qe per mua perpos qe zbulojn se alienet qenkan vellezerit e tan, s'paska rrezik e s'paska dem nga ta,.. nuk japin kurfar rrugezgjidhje me ate qe pohojn ! Dhe t'me falesh, po t'thuash qe keto mi dikton dikush tjeter, nepermes sic e din,. nuk perben kurfar fakti sic i duam ne, njerezit e thjesht. Jemi larg energjis totale, dhe jemi edhe me larg rreth zberthimeve te sekreteve botrore.

Mos e merr si replik, merre si mospajtim (filozofi lol).

Edhe dicka.. jam kurioz se cfar do te ndodhe pas vdekjes se autorit ?
A do te shuhet kjo "e vertet" apo do t'na shpertheje ne sy ?

4peace
22-11-11, 15:56
O 4peace, :)


Un tu drejtova ty, sikur t'ju isha drejtuar librave qe i ke lexuar.
Ato qe i thash, i thash sikur t'ju kisha degjuar, e pasi ju degjova (mesova dicka nga ato libra) dola ne nje perfundim me keto pyetje qe per mua perpos qe zbulojn se alienet qenkan vellezerit e tan, s'paska rrezik e s'paska dem nga ta,.. nuk japin kurfar rrugezgjidhje me ate qe pohojn ! Dhe t'me falesh, po t'thuash qe keto mi dikton dikush tjeter, nepermes sic e din,. nuk perben kurfar fakti sic i duam ne, njerezit e thjesht. Jemi larg energjis totale, dhe jemi edhe me larg rreth zberthimeve te sekreteve botrore.

Mos e merr si replik, merre si mospajtim (filozofi lol).

Edhe dicka.. jam kurioz se cfar do te ndodhe pas vdekjes se autorit ?
A do te shuhet kjo "e vertet" apo do t'na shpertheje ne sy ?

Ka dy autore ketu.
Njeri ka vdekur qyshmoti - George Adamski
Ka ndermejt tyre edhe autore tjere, nja dy italian, nese nuk gaboj...
asgje s'ndodhe pas vdekjes pos, nese ka qene rrene - harrohet shpejt. Nese ka qene e vertete mbijeton. Vepra i mire/drejte/vertete... nuk humb kurre. Rrena, nga ana tjeter, sic thot populli "i ka kembet e shkurtera".
Kjo qe permende ti ka te beje me Ministrine e Mbrotjes, gjegjesisht Seksionin per Mbrojtje Ajrore te Mbreterise se Bashkuar...
Ne baze te raportimeve te piloteve te aviacionit britanik, Ministria e Mbrojtjes se Britanise se Madhe (Mbreteria e Bashkuar, United Kingdom) ka dale me deklarete: "Jashtetokesoret nuk paraqesin rrezik per ne" (njerezit e tu Tokes).
Autori s'ka bere asgje pos qe e ka shfrytezuar te drejten e vet qytetare duke shkuar drejt e ne kete Ministri per t'i pyetur per kete deklarate. Nder pyetjet kryesore ka qene: "Si po e dini qe nuk jane te rrezikshem, ne njeren ane, kurse ne anen tjeter e mohoni ekzistecen e tyre"?
Pyetje me vend (apo po te duket ty se jo?)!
Pergjigja ka qene: .......heshtje.
Dhe ketu menjehere lind dyshimi.


Shkencetaret...


...jo qe e mohojne kete fakt, por edhe shume fakte tjera.
Keta, p.sh. thone se energia nukleare/atomike/berthamore eshte e parrezikshme, megjiethse mbetjet nga keto centrale i konsiderojne te rrezikshme...
Ndersa autori thot se jane pikerisht jashtetokesoret ata, te cilet, me teknologjine e tyre, punojne ne neutralizimin e me shume se 95% mbetjeve/mbeturinave radioaktive ne Toke...


Koha tregon cili po rrene:
shkencetaret apo autori.
Vetem nje gje u tregua me rastin e Japonise. Ekspertet gjermane qe kane pasur per detyre ta vleresojne ndikimin toksik/helmues te centraleve berthamore kishin qene te detyruar te bejne raportime te rrejshme, te paguar nga lobiistet e energjise atomike... Kjo i jep te drejte autorit qysh tash, megjithese libri eshte botuar para kesaj ngjarjeje...


Ishin vetem dy pika te vogla nga e gjithe storia...
***

sherri
23-11-11, 22:07
Kan than: "Runa zot prej ati qe e ka lexu vetem nje liber" rren koft :P nese e ka lexu nje liber te duhur,dhe e ka kutu mire...mjafton? ne krahasim me ata qe lexojn me dhjetra,te pa duhura,e as ato si kuptojne....prej qetyne runa zot :tongue:

Murgesha
23-11-11, 22:37
UFO-tė ekzistojnė, jo nė kuptimin si pjata fluturuese por do tė ishte marrėzi tė mendojmė se nė njė univers kaq tė madh jemi vetėm ne!

Zero Cool
24-11-11, 21:52
Planetėt mė tė pėrshtatshėm pėr jashtėtokėsorėt!


WASHINGTON- Njė grup studiuesish nga Unisversiteti i Washingtonit kanė publikuar njė listė planetėsh, tė cilat sipas tyre kanė kushte tė mira qė favorizojnė jetesėn e jashtėtokėsorėve.

Pėr njė pėrfundim tė tillė shkecėtarėt kanė pregatitur dy sisteme vlerėsimi. Njėri ėshtė indeksi i ngjashmėrisė me Tokėn (ESI), ndėrkohė i dyti ėshtė indeksi i kushteve tė jetesės (PHI).

Indeksi ESI radhit planetėt sipas madhėsisė, dendėsisė dhe largėsisė nga ylli amė, ndėrsa indeksi PHI i pėrgjigjet pyetjeve, ēfarė ėshtė sipėrfaqja e planetit, a ka atmosferė dhe a ka fushė magnetike? Indeksi PHI merr parasysh edhe nėse nė kėta planetė ka lidhje organike dhe shkrirje tė rrjedhjeve tė pėrshtatshėm pėr reaksionet kimike qė kanė rėndėsi jetike.

“Me gjeneratėn e re tė teleskopėve dhe misionet qė po planifikohen, mund tė presim zbulimin edhe tė shumė egzoplaneteve tė tjerė. Atėherė do tė kemi nevojė pėr skemėn e klasifikimit qė tė mund tė pėrcaktojmė nėse botėt tjera kanė kushte tė ngjashme me ato tė tokės, pra, nėse atje mund tė zhvillohet jeta, ose nėse nė to ka forma jashtėtokėsore tė jetesės”,- sqaron Dr. Dirk Schulze-Makuch.

Studimi i botuar nė revistėn Astrobiology bėn me dije se Hėna dhe Saturni sipas shkencėtarėve amerikan janė planetėt mė tė pėrshatshėm pėr jashtėtokėsorėt.

10 planetėt sipas indeksit ESI
1. Toka - 1,00
2. Gliese 581g - 0,89
3. Gliese 581d - 0,74
4. Gliese 581c - 0,70
5. Marsi - 0,70
6. Merkuri - 0,60
7. HD 69830 d - 0,60
8. 55 Cnc c - 0,56
9. Hėna - 0,56
10. Gliese 581e - 0,53

10 planetėt sipas indeksit PHI
1. Titani - 0,64
2. Marsi - 0,59
3. Evropa - 0,49
4. Gliese 581g - 0,45
5. Gliese 581d - 0,43
6. Gliese 581c - 0,41
7. Jupiteri - 0,37
8. Saturn - 0,37
9. Venera - 0,37
10. Enkelad - 0,35

shef-qeti
28-11-11, 14:29
...

Sa te ban shelnja rrushe , qatehere vijn ufot !


.


Hiq mos e prit shelnjen...se UFO-te veq jane ne mesin tone....i kemi 120 te tille ne kuvend, qe merren ma shume per problemet ne hava sesa ne toke....

Zero Cool
03-12-11, 20:05
Ufot, 90 per qind e shfaqjeve jane fallso


http://infoalbania.org/images/stories/Teknologji/ufo.jpgMijera shikime te ufove ne vit ne Itali, por 90 per qind te ketyre pamjeve jane false: “Objekte fluturues te paidentifikuar”, ne fakt shpesh nuk jane gje tjeter vecse, meteore, planete, ose objekte te bera nga qenia njerezore si eroplanet apo satelitet.

Keto jane te dhena te Qendres italiane te studimeve ufologjike ku te shtunen ne Torino, do te hape kongresin e saj.
“Ka njerez qe tregojne se kane darkuar me alienet, tregon Gian Paolo Garassino, president i Qendres, ata qe shkembjen feneret kinez me anije fluturuese. Edhe pse shumica e rasteve eshte krejtesisht e kuptueshme, ka disa qe mbeten te pazgjidhura”.
Arsyeja eshte e thjeshte; shpesh ufologet duhet te merren me sekrete ushtarake qe shpesh ruhen per vite.
Ne konferencen e Torinos nuk do te mungojne edhe takimet e vecanta, Paolo Toselli do te tregoje 15 pamjet me te cuditshme te bashkimit te italise (Unitą d’Italia), si pamja e nje “objekti ne forme disku, ne forme te pjatave te mbivendosura” ne afersi te selise presidenciale te Castel Porziano, ne Rome.
Ufo eshte raportuar nga shoferi i Antonio Segni, atehere kreu i shtetit, ne 1963, dhe angazhuar per shume vite ne sherbimet sekrete italiane.

Nje tjeter episod kurioz ndodhi me 27 nentor te vitit 1871 ne Rome, ate dite ingurohej Parlamenti i ri, dhe mbi kryeqytet ne drejtim te jugut, u shfaq nje objekt i ndritshem i paidentifikuar.
Ekspertet, ne ate kohe, e identifikuan me Venusin. Per kete, Osservatore Romano shkruan:”Parlamenti i ri lind nen mbikqyrjen e paganeve”.
Kongresi i Qendres italiane te studimeve ufologjike kthehet ne Torino, pas 25 vitesh, per te festuar 150 vjetorin e bashkimit te Italise. Pikerisht ne Torino, ne 1949 u krijua grupi i pare i ufologeve italiane, qe coi me 1965 ne krijimin e qendres se pare kombetare, nga e cila ne 1985 ne Torino, krijohet qendra aktuale.

Zero Cool
16-12-11, 20:52
UFO nė kamionin e ushtrisė


http://gazetaonline.info/wp-content/uploads/2011/12/565-300x175.jpg


Skenat qė banorėt e Missourit i kanė parė mė 13 dhjetor me siguri do t’iu mbesin gjatė nė kujtesė.
Nė rrugėt e qytetit, nė mbrėmje, njė kamion ushtarak amerikan ėshtė parė duke bartur njė objekt misterioz, pėrkatėsisht njė pjatė fluturuese tė paidentifikuar.
Rreth kamionit qė barte kėtė objekt ishin forca tė mėdha policore qė e pėrcillnin.fd7GP8Vs2Yw

Hajra
17-12-11, 14:21
5pRw4IxY2CU&feature=related

Alima
17-12-11, 18:10
5pRw4IxY2CU&feature=related


...

eh !

.

Neferta
23-12-11, 08:36
Njė top metalik ėshtė zbuluar nė shkretirėn e Namibisė , mendohet se objekti ka ra nga hapsira sepse para se tė zbulohej ditė mė parė nga banorėt vendas ishte dėgjaur njė shperthim i fuqishėm.
Ky top eshte i rende 6 kg dhe me diameter 35 cm, supozimet jan se mjeti metalik munde te kete rene nga ndonje mjet fluturues hapsinore.

http://i2.cdn.turner.com/cnn/dam/assets/111223024332-space-ball-story-top.jpg

sherri
03-01-12, 12:21
Mister: Shfaqet plani i cili parashikon shkatėrrimin e botės!

http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/12/a-Feniksi-300x193.jpg (http://www.albobserver.com/archives/37807/a-feniksi)Pėrbėn njė nga fenomenet mė tė pa shpjegueshme tė kohėve moderne e cila shfaqet nėpėr arat e mbjella me drithėra, siē gruri, misri etj. Sa herė qė ajo shfaqet befason dhe surprizon gjithkėnd, si fermerėt tė cilėt nuk mund ta konceptojnė atė, por flasin pėr tė gjithė nostalgji, edhe pse ajo u ngjallė frikė e ‘tmerr’ po ashtu edhe shkencėtarėve tė cilėt edhe pse fenomeni ka shumė vite qė shfaqet spontanisht nuk kanė arritur tė zgjidhin misterin e tij. Nuk mund tė gjejnė njė shpjegim logjik pėr formėn e ndėrlikuar tė skicės qė paraqesin ato, si, kush dhe pse!
Nė Britaninė e Madhe, fenomeni i skicave mbi tė mbjella, ėshtė shumė i theksuar, por shfaqja e njė skice tė tillė nė zonėn e Ntevaizis pranė Wilton, shqetėsoi gjithkėnd! Pasi kėtė herė, skica ishte e njė dimensioni tė madh dhe sigurisht pėrcjell njė mesazh qė nuk mund tė deshifrohet!
Plani i skicės mbi tė mbjellat, pra kuptimi i saj, sipas shumė specialistėve dhe studiuesve tė cilėt shquhen pėr analizimin dhe kuptimin e mesazheve qė mund tė pėrcjellin kėto skica, shprehen tė shqetėsuar pėr tė. Pasi, ai paralajmėron dhe jep kushtrimin pėr njė fatkeqėsi e cila rrezikon tė ardhmen e gjithė njerėzimit, sepse nė tė pasqyrohet njė Feniks/Phoenix i cili del/shfaqet tėrėsisht nga hiri!
Gjatėsia e skicės nė fjalė, arrin nė 122 metra, sipėrfaqe kjo e cila ka habitur gjithkėnd. Ajo shtrihet gjerė e gjatė dhe shfaqet ashtu siē edhe mesazhi i saj, qė sipas studiuesve parashikon dhe i paraprinė njė kataklizmi qė ka gjasa mund tė ndodhė mė 21-dhjetor tė 2012-ės, njė datė e cila kombinon me fundin e kalendarit tė qytetėrimit Maya, ku sipas tij, atėherė besohet se do tė vijė Armagedon-i.
“Feniksi ėshtė njė krijesė mitike qė simbolizon rigjenerimin dhe lindjen e njė epoke tė re pėr shumė kultura tė ndryshme nė mbarė botėn”, shpjegon studiuesja dhe profesoresha e fenomeneve tė rralla Karen Alexander, duke shtuar se tė gjithė ata tė cilėt merren me studimin e fenomeneve dhe dukurive tė skicave nė tė mbjella, besojnė se tė gjitha ato i referohen 21-dhjetorit tė 2012-ės.
Sigurisht dhe pėr gjithēka qė do pasojė!

Zero Cool
14-03-12, 15:45
Incidenti Roswell - A fshehu ushtria e Shteteve te Bashkuara trupat e alieneve?


Roswell eshte nje vend i njohur jo vetem ne Amerike, por me ate cfare supozohet se ka ndodhur atje, eshte tashme prej shume vitesh i njohur ne te gjithe boten.

Nje seri ndodhish shume te diskutuara akoma edhe ne ditet e sotme, te disa ngjarjeve qe kane ndodhur ne Roswell, ne New Mexico ne vitin 1947, e kane bere kete vend, te famshem sidomos ne qarqet e personave te interesuar per ufologji.

Sipas te dhenave ne vitin 1947 ne Roswell ushtria e Shteteve te Bashkuara kane mbledhur mbetjet e nje anije kozmike jo tokesore se bashku me "personat" e gjendur ne ate anije dhe me pas ata mbuluan gjithcka.

Edhe sot e kesaj dite kjo ngjarje mbetet nje prej teorive te konspiracionit me te njohura ne te gjithe boten, referencat e te cilave gjenden edhe neper libra te shumte, media dhe filma.

Gjithcka nisi kur njerez te ndryshem raportuan qe kishin degjuar nje shperthim nje nate. Me pas ata kishin gjetur copera te ndryshme te shperndara gjithandej neper disa fusha atje afer. Ne fakt, disa prej materialeve qe u mblodhen, dhe nga pershkrimi qe iu be rezultuan te ishin "si uje" dhe qe kur hidheshin ne nje siperfaqe te forte, materiali metalik shperndahej si te ishte i lengshem.

Ushtria nxorri versionin e saj ku thoshte qe ajo qe ishte perplasur ishte nje balone me ajer e kohes, por tashme ishte shume vone, pasi lajmi qe dicka tjeter me e cuditshme ishte perplasur, ishte bere i njohur.

Banoret e vendit, qe kishin qene deshmitare te materialit te cuditshem u kercenuan nga ushtria qe te mos tregonin se cfare kishin pare. Infermieret qe punonin ne spitalin e zones raportuan edhe gjera me te cuditshme. Shume prej tyre deklaruan qe kishin pare ushtrine qe te zaptonte nje pjese te nderteses. Nje infermiere qe ishte lejuar te hynte ne ate zone te spitalit, kishte pare ato cfare ajo i pershkroi si "njerez te vegjel" - trupa te vegjel humanoide qe ishin duke u ekzaminuar nga personeli mjekesor.

Ka patur raportime te ndryshme madje qe njeri prej krijesave humanoide ishte akoma gjalle dhe qe vinte verdalle.

Infermieret qe punonin prane asaj zone me vone deklaruan qe kishin qene te semura per nje kohe te gjate me pas per shkak te eres toksike qe ishte atje.

Nuk kaloi shume kohe dhe trupat e cditshem u levizen nga spitali dhe u derguan ne nje vend tjeter te panjohur. Incidenti Roswell po behej nje prej mbulimeve me te medha ne histori.

Nje ushtar i dale ne pension ka deklaruar qe ai u dergua ne vendin ku ndodhi perpasja ne kohen e incidentit. Ai deklaroi se kishte pare nje anije kozmike metalike ne nje faqe kodre dhe disa trupa te cuditshem te shperndare prane vendit te perplasjes.

Ai raportoi qe brenda anijes kishte komanda te cuditshme dhe simbole te cuditshme te gdhendura ne metal si edhe trupa te tere qe ishin jashte anijes si rezultat i perplasjes.

Kohet e fundit eshte nxjerre nje video qe pretendon se tregon autopsite e bera ne vitin 1947 mbi njerin prej trupave te alieneve, por megjithate besohet se kjo video eshte nje mashtrim.

Makresh
14-03-12, 15:54
Egzistojne dhe video ku disa penzionist te zones 51, thon se ata i kan zen te gjall, dhe mbahen peng nga amerikanet.

Zero Cool
14-03-12, 19:49
gkFAQHFWQWw

Zero Cool
14-03-12, 22:56
Kirurgu Qė Heq Implante Alienėsh Nga Trupat E Njerėzve


Kirurgu i famshėm Dr. Roger Leir dha njė leksion rreth zbulimeve tė tij mė tė fundit, pasi ai hoqi 16 implante misterioze nga pacient tė ndryshėm. Me ndihmėn e shumė fizikanėve bėrthamor dhe shkencėtarėve tė tjerė, Leir ka tashmė njė konceptim mė tė mirė tė mėnyrės se si kėto implante janė krijuar, pėrbėrjen, qėllimet dhe origjinėn e tyre.
Qė nė fillim, pacientėt e tij nuk e dinin se ata ishin bartės tė implanteve tė ndryshme (jashtėtokėsore) e tė ēuditshme, si dhe nė trupin e tyre nuk ekzistonte ndonjė shenjė e cila do tė vėrtetonte instalimin e tyre, por pacientėt nė periudha tė ndryshme kohe vuanin nga dhimbe tė forta tė papėrcaktuar se nga shkaktoheshin, si dhe pacientėt zbulonin krejt rastėsish kėto implante falė grafive qė ata bėnin pėr arsye tė ndryshme.
Edhe pse kirurgu ėshtė kritikuar sė tepėrmi dhe ironia ka rėnduar mbi tė nga shumė skeptik dhe kundėrshtar, mbetet tė theksohet se studimi i tij, pra i Dr, Leir dhe ekipit qė aji drejton, ėshtė marrė nė konsideratė dhe po “skanohet” nga Laboratori Kombėtar i Los Alamos, nga Instituti Teknik i New Mexiko, nga Universiteti i Torontos, Kanada, si dhe nga Universiteti i York-ut, e shumė tė tjerė.
Kirurgu Leir, mbron fuqishėm studimin e tij tė pėrfunduar nė grup duke bashkėpunuar me shumė koleg tė tjerė dhe analizuar dhe certifikuar gjetjet e tyre nė mėnyrė shkencore.
E veēanta e kėsaj historie ėshtė se kirurgu Leir, nuk i ndjek apo kėrkon pacientėt, por ata vetė shkojnė tek ai. Gjithashtu Leir, ėshtė shumė i kujdesshėm nė zgjedhjen e pacientėve tė tij, ai i merė ata nė konsideratė pasi pacientėt t’i jenė nėnshtruar njė kontrolli tė saktė dhe tė kenė ndjekur proceduar e nevojshme e qė parashikohen me ligj.
Nė leksionin e tij tė fundit, Leir, filloi tė shpjegojė rastin e 15-tė tė ndėrhyrjes kirurgjikale tė tij, me pacientin John Smith. Pasi kėto sende tė zbuluara janė tė dimensioneve shumė tė vogla. Leir, fillimisht pacientėve u bėnė Grafi, e mė pas i kalon ata nė Skanerė, pėr tė diktuar sa mė mirė vendndodhjen e sakėt tė tyre para se tė operohen.
Nė kundėrshtim me shumė mjek kirurgė tė tjerė, tė rrjetit PRO/HMO, Leir, pas konfirmimit, shkonte vetė tek pacientėt e tij duke i vizituar ata nė shtėpi, jo pėr gjendjen shėndetėsore tė tyre, pasi shėndetin e tyre ai e kontrollonte nė klinik ose nė spital, por pėr tė studiuar ambientet ku ata jetonin -muret, oborrin dhe gjithēka nė qė kishte nė shtėpi e rreth saj. Dr. Leir, zbuloi aty shumė gjėra interesante, si anomali magnetike nė materiale organike jo-pėrēues. Pėr shembull, lugė tė drunjtė dhe pemėt pėrreth tregonin nivele tė larta magneti nė matjet qė kryheshin. Duke pėrdorur njė dritė tė zezė, Leir dhe ekipi i tij, zbuluan shenja gishtash tė cilat shkėlqenin si fosfori nė muret e shtėpive.Menjėherė Leir dhe ekipi i tij, filluan tė heqin sendet aliene nga trupat e njerėzve. Kėto sende ishin tė ngjashme me ato tė cilat po i njėjti ekip i kishte hequr edhe nga pacientė paraardhės.
Kėto sende gjenden tė ngulitur nė tufat e ndjeshmėrisė sė nervave dhe nuk ka reagim nga imuniteti trupor ndaj tyre (infeksion), nė kundėrshtim me ēka ndodh kur trupi refuzon njė send tė jashtėm (jo trupor).
Gjithashtu janė diktuar dhe transmetohen radiovalė nga kėto sende nė frekuencat 14.749 mhz dhe 17.689 ghz. Kur sendi hiqet nga trupi i pacientit, ai vendoset menjėherė nė njė vazo e cila pėrmban tė njėjtin grup gjaku me atė tė pacientit, nėse ky send do tė vendosej nė njė vazo me alkool si ēdo organ tjetėr trupor kur i hiqet njė pacienti, ai do tė zhdukej.
Pacienti i 16-tė i operuar nga Leir dhe ekipi i tij ishte Ron Noel. Ron-i beson se mund tė jetė rrėmbyer nga jashtėtokėsorėt gjatė kohės qė kishte shkuar pėr kamping, kur ishte 10-vjeē. Kua i vizituar me aparatura me info tė kuq, ekipi i Leir, u shkua kur pa njė tatuazh fosforik drejtkėndor nė formė V nė lėkurėn e Ron. Ekipi vizitoi me shumė kujdes implanitin qė hoqi nga Ron, ata konsiderojnė se ajo i ngjanė nano-tubave tė karbonit.
Nano-tubai/t i karbonit, ėshtė materiali mė i fuqishėm i njohur dhe mund tė pėrdoret pėr si material thurės e ndėrtues nė elektronikė. Materiali i cili pėrbėn kėto sende tė implantuara, ka tendencė se mund tė jenė gjurmė tė ngjashme ato tė materialit pėrbėrės tė meteoritėve. Materiet pėrfshijnė dhe pėrbėhen nga galium, germanium, paladium, itrium, rodium dhe izotope tė rralla.
Para se implanti tė hiqej, ai gjithashtu transmetonte radiovalė.
Ndėrkohė qė u hoq, sendi nuk mund tė pritej kurrsesi me ēdo lloj vegle apo organ mjekėsor. Por, ai mund tė pritej vetėm me anė tė njė laseri tė fuqishėm.
Materiali i cili pėrbėn sendin/objektin ka aftėsi antibakteriale, pasi pėrmban acid lauric, i cili mund tė ndihmojė pėr tė shmangur reagime imunologjive nė objektin dhe kontaminim.
Sipas materialeve dhe izotopeve, Fizikani Bėrthamor Robert Koontz, beson se ata tė cilėt kanė bėrė kėto implantime mund tė jenė mbi 80 milionė vjet para qytetėrimit tonė dhe ndoshta nė njė distancė 300,000 vjet drite larg.
Gjatė seancės pyetje pėrgjigje, Roger iu referua njė rasti qė ndodhi nė Brazil, ku mjek kirurgė operuan kėmbėn e thyer tė njė jashtėtokėsori. Jashtėtokėsori tha se ndjehet keq pėr ne. Ai shpjegojė se arsyeja ėshtė se ne njerėzit, jemi tė shkėputur nga vetvetja jonė shpirtėrore.


8K4uRqPOXWI

Virti
14-03-12, 23:36
jo !

Skyfter
15-03-12, 09:21
Interesant a, mbi 97% te lajmeve me UFO perhapen nga Usa, tash per mendimin tim keta "Jashtetoksoret" ishin "aliens" te interesit, vec mas dollarit po vrapojshin.

......... po ma merr mendja qe s'ka keshtu qe nuk pres Supriza ne te ardhmen apo tashmen!

Hajra
23-03-12, 10:59
http://www.botasot.info/img/ufo-n.jpg

Copa tė njė UFO-je gjigante, tė rrėzuar, filmohen nė Siberi
Njė objekt gjigant nė formė kupole u rrėzua nė Otradnesky, Siberi. Objekti u sekuestrua nga autoritetet ruse dhe u hap njė hetim pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė.
Nė pėrshtypje tė parė objekti duket si njė disk fluturues, dhe pasi u bashkėngjit nė njė rimorkio u transportua pėr nė fshatin mė tė afėrt, ku qėndroi pėr disa orė para se tė konfiskohej nga policia ruse.
Agjencia Ruse e Hapėsirė, sikurse raporton noa.al, ka njoftuar se objekti misterioz nuk ėshtė njė eksperiment dhe nuk ėshtė nė asnjė mėnyrė i lidhur me teknologjinė nė Tokės. Nga analizat e para duket se struktura e objektit ėshtė bėrė nga njė material super i fortė titani. Sipas policisė, objekti u sekuestrua pasi duhej tė pėrcaktohej nėse pėrbėnte rrezik pėr popullsinė.
Shkencėtarėt nuk gjetėn asnjė nivel radioaktiviteti dhe kėshtu pėr momentin objekti ėshtė i sigurt.

Hajra
23-03-12, 13:05
http://www.youtube.com/watch?v=7RW-wds17-c&feature=endscreen&NR=1

Hajra
27-03-12, 19:23
MkWLfUadIpU&feature=related

8-bQ0kUX0CI

zMtFrPO5J6s

cI7z6z5JE9A

Cn8RNniHxLo

FEDNK4ZUcXQ

uXq5bJ3ec7A

xAufRKyCuT4

dZq9uPrN3PI

Hajra
28-03-12, 11:56
cYw1B1dOykE&feature=related

Hajra
01-04-12, 17:20
NFR205NVhcA&feature=related

Hajra
13-04-12, 10:40
UFO mbi Seul? (Video)

11:20 / 11.04.2012


Nė YouTube vazhdojnė tė shfaqen xhirime, nė tė cilat pretendohet se janė parė objekte jashtėtokėsorėsh. Ndėrsa kėsaj radhe njė i tillė ėshtė xhiruar mbi Seul.
Videon mė tė re e ka bėrė njė pasagjer aeroplani, ndėrsa pėr pak ditė ka arritur numėr tė madh shikimesh.

Nė xhirim shihet njė objekt i bardhė fluturues, i cili lėviz me shpejtėsi tė pėrafėrt me atė tė aeroplanit.

Ju duhet tė vendosni nėse bėhet fjalė pėr njė montazh, balon meteorologjik apo vėrtet jashtėtokėsorėt na kanė ardhur pėr vizitė... /Telegrafi/


8qx23sJfiLs&feature=player_embedded

Zero Cool
31-05-12, 15:09
Re apo UFO?


http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.0530080629758_m.jpghttp://www.telegrafi.com/fo/2010/Re1(1).jpghttp://www.telegrafi.com/fo/2010/Re2.jpghttp://www.telegrafi.com/fo/2010/Re3.jpg

Eddi
12-06-12, 11:34
Re apo UFO?Foto flash

YanYan
12-06-12, 15:05
Re apo UFO?


http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.0530080629758_m.jpghttp://www.telegrafi.com/fo/2010/Re1(1).jpghttp://www.telegrafi.com/fo/2010/Re2.jpghttp://www.telegrafi.com/fo/2010/Re3.jpg

Hahaha jo jo nuk jane UFO. Kjo eshte nje lloj reje qe quhet re lentikulare [anglisht: lenticular cloud]

Zero Cool
26-05-13, 14:24
E pabesueshme, jashtėtokėsorėt qė moti gjenden nė Planetin tonė!


http://www.knninfo.com/repository/images/jashtetokesoret.jpg


Toronto, 25.05.2013

Ish-ministri kanadezi Mbrojtjes, Paul Hellyer, duke folur nė tribunėn publike pėr urologjinė, vendosi tė pranojė qė ushtritė e fuqishme tė botės bashkėpunojnė me jashtėtokėsorė, tė cilat janė tė disa llojeve dhe qė janė tė pranishėm nė planetin tonė mjaft gjatė.

Hellyer mendon qė ėshtė e drejtė e publikut tė informohet pėr realitetin dhe konsideron qė njerėzit janė plotėsisht tė gatshėm pėr kėtė realitet. Ndonėse mendon qė ekzistojnė edhe disa detaje lidhur mė jashtėtokėsorėt qė do tė duhej tė mbeteshin tė besueshme (sekrete), ai beson se publiku tashmė di pėr rreth 90 pėr qind tė fakteve.

Nė fjalėn e tij, ai ka pėrmendur edhe njė kompleks ku jashtėtokėsorėt jetojnė dhe punojnė bashkė me njerėzit, kryesisht nė projekte ushtarake.

Sipas fjalėve tė tij, Nė Tokė momentalisht ekzistojė pesė lloje tė ndryshme tė jashtėtokėsorėve, gjė qė pėrputhet me pohimet e ish-eprorėve ushtarakė dhe politikanė, tė cilėt kanė folur mė herėt pėr kėtė temė.

turisti
04-06-13, 11:51
E pabesueshme, jashtėtokėsorėt qė moti gjenden nė Planetin tonė!


http://www.knninfo.com/repository/images/jashtetokesoret.jpg


Toronto, 25.05.2013

Ish-ministri kanadezi Mbrojtjes, Paul Hellyer, duke folur nė tribunėn publike pėr urologjinė, vendosi tė pranojė qė ushtritė e fuqishme tė botės bashkėpunojnė me jashtėtokėsorė, tė cilat janė tė disa llojeve dhe qė janė tė pranishėm nė planetin tonė mjaft gjatė.

Hellyer mendon qė ėshtė e drejtė e publikut tė informohet pėr realitetin dhe konsideron qė njerėzit janė plotėsisht tė gatshėm pėr kėtė realitet. Ndonėse mendon qė ekzistojnė edhe disa detaje lidhur mė jashtėtokėsorėt qė do tė duhej tė mbeteshin tė besueshme (sekrete), ai beson se publiku tashmė di pėr rreth 90 pėr qind tė fakteve.

Nė fjalėn e tij, ai ka pėrmendur edhe njė kompleks ku jashtėtokėsorėt jetojnė dhe punojnė bashkė me njerėzit, kryesisht nė projekte ushtarake.

Sipas fjalėve tė tij, Nė Tokė momentalisht ekzistojė pesė lloje tė ndryshme tė jashtėtokėsorėve, gjė qė pėrputhet me pohimet e ish-eprorėve ushtarakė dhe politikanė, tė cilėt kanė folur mė herėt pėr kėtė temė.


A thua,a kan :biggrin: mosdurim mes veti :biggrin: jashtetokesoret ??

Zero Cool
11-06-13, 16:31
Avioni i pasagjerėve pėrplaset me UFO-t?!


http://www.knninfo.com/repository/images/Avioni.jpg


Pekin, 11.06.2013 09:56

Imazhet e dėmtimit tė pjesės ballore tė njė avioni pasagjerėsh nė Kinė po ngrenė gjithnjė e mė shumė pikėpyetjet mbi shkakun e tyre.

Gjithcka ka ndodhur kur avioni i “Air China” po fluturonte nė 8 mijė metėr lartėsi. Papritmas piloti ka ndjerė njė pėrplasje tė fuqishme e pasuar nga njė zhurmė e fortė. Menjėherė mė pas ai u ka kėrkuar autoriteteve tė fluturimit lejen pėr ulje emergjence.

Kėto tė fundit e autorizuan atė. Nė aeroportin mė tė afėrt, pas uljes, nė pjesėn e pėrparme tė avionit u vu re njė deformim i madh i pjesės metalike. Tė gjithė nisėn tė pyesnin veten se cfarė e kishte shkaktuar njė deformim tė tillė pa lėnė kurrėfarė gjurme.

Dyshimet e para, ato tė pėrplasjes me ndonjė masė tė madhe zogjsh u rrėzuan menjėherė, pasi nuk ekziston asnjė lloj zogu qė fluturon nė lartėsinė 8 mijė metra.

Teoria e dytė e shtruar ėshtė ajo e pėrplasjes sė avionit tė pasagjerėve me njė avion spiun pa pilot. Kėtu ka ende vend pėr hetime, por shpresat pėr vėrtetimin e saj mbeten tė vakta. Ekspertėt thonė se nėse do tė ishte njė pėrplasje e tillė, nė trupin e avionit tė pasagjerėve do tė gjendeshin copėza mikroskopike tė mjetit tjetėr, gjė qė ka rezultuar negative.

Teoria e fundit (qė do tė mbetet teori) ėshtė ajo e pėrplasjes me njė objekt fluturues tė paidentifikuar, apo sic njihen ndryshe UFO. Njė ish-hetues i UFO-ve, Nick Pope thotė se pavarėsisht se cfarė besojnė njerėzit pėr UFO-t, ka disa raste kur avionė pasagjerėsh kanė qenė pranė pėrplasjes me kėto objekte.

Ja si mund te kete ndodhur perplasja

Ai thotė se ėshtė vetėm cėshtje kohe deri sa tė ndodhė njė incident i tillė. “Imazhet tė bėjnė tė mendosh se pėrplasja pėr pak ka qenė tragjedike pėr pasagjerėt dhe ekuipazhin e avionit”, thotė Pope.

Pyetjet e mediave mbi shkakun e incidentit, si autoritetet ashtu edhe vetė kompania kineze e transportit ajror, i kanė lėnė pa pėrgjigje dhe janė mjaftuar vetėm me deklaratėn: Po hetohet!

UFO, avionė pa pilotė (drone) apo tufė zogjsh? Me siguri ky incident do tė hyjė tek incidentet misterioze qė autoritetet kineze vėshtirė ta ndajnė me publikun.


http://www.knninfo.com/repository/images/avioni_2.jpghttp://www.knninfo.com/repository/images/avioni_1.jpg

Zero Cool
23-06-13, 09:57
Anglia publikon dokumentet sekrete pėr UFO-t


http://www.knninfo.com/repository/images/ufo.jpgLondėr, 23.06.2013

Ministria e Mbrojtjes nė Britaninė e madhe ka publikuar dokumentet e fundit sekrete nė lidhje me jashtėtokėsorėt. Bėhet fjalė pėr materiale qė pėrmbledhin punėn e kėsaj ministrie gjatė 50 viteve, por nė qė fakt arrijnė nė pėrfundimin se nuk ka prova pėr ekzistencėn e UFO-ve. Sipas dokumenteve, Ministria ka ndaluar hetimin dhe projektet e mėtejshme pėr UFO-t dhe ka mbyllur zyrėn pėrkatėse pėr kėtė ēėshtje qė nė vitin 2009.

Dokumentet qė pėrfshijnė tė dhėnat pėr pesė vitet e fundit, 2005-2009, pėrmbledhin dėshmi qė duhet tė shėrbenin pėr njohjen e objekteve dhe jetės jashtėtokėsore. Por dokumentet konfirmojnė se nuk ka pasur asnjė tė dhėnė tjetėr veē dėshmive tė qytetarėve tė ndryshėm qė janė tė paverifikueshme. “Tė gjitha tė dhėnat qė janė mbledhur deri mė sot nuk flasin se kemi tė bėjmė me kėrcėnim tė sigurisė se jetės sė qytetarėve, apo tė territorit tė Mbretėrisė sė Bashkuar”,- shkruan ministri i atėhershėm i Mbrojtjes nė Angli, Bob Ainsuorth, shkruan noa.

Zyra e specializuar pėr kėtė ēėshtje mblidhte mesatarisht 150 dėshmi nė vit. Por sipas raportit, nė shumicėn e rasteve, ato ishin deklarata tė paverifikueshme. Mediat i cilėsojnė si qesharake disa prej “fakteve” tė klasifikuara top-sekret me tė cilat janė marrė agjentėt e Ministrisė sė Mbrojtjes.

Disa prej tyre janė: “Njė burrė nė qytetin Kardif pretendon se UFO-t i kanė rrėmbyer qenin”.

“Njė grua nė qytetin Dorset thotė se ka parė njė UFO, nė formėn e njė topi tė zjarrtė. Sipas saj, UFO-ja ka hyrė nė kuzhinė nga dritarja dhe mė pas ka dalė nga ballkoni me shpejtėsi”.

“Njė numėr i madh njerėzish pretendojnė se janė bezdisur nga drita shumėngjyrshme gjatė natės. Ka rezultuar se bėhej fjalė pėr llambadarė nė njė lagje kineze”.

Zero Cool
26-09-13, 17:33
UFO nė Rugovė tė Pejės?!


http://www.knninfo.com/repository/images/UFO.jpgPejė, 26.09.2013

Njė objekt i paidentifikuar ėshtė xhiruar nė afėrsi tė fshatit Kuqishtė tė Rugovės, nė Pejė.

Banori i cili ishte nė vendin e ngjarjes, Besnik Lajēi, tha pėr Telegrafin se ka mbetur i shtangur kur e ka parė njė objekt te tillė.

Ai duke treguar kronologjinė e ngjarjes ka sqaruar se fillimisht ka qenė duke punuar nė livadhin e tij, ku i ka dėgjuar tė lehurat jo tė zakonshme tė qenit tė tij dhe ėshtė afruar pėr ta kuptuar se ēka po ndodh.

Rugovasi tha se e ka lajmėruar policinė, sepse ėshtė befasuar me diēka tė tillė, duke shtuar se ndjenja e ēuditshme ėshtė duke e pėrcjellė prej atij momenti deri me tash.

"Kam pritur njė orė, pastaj ka lėvizur nė drejtim tė Shqipėrisė dhe mė pas nuk dukej mė", shtoi ai.

Krejt ky rast i ēuditshėm dhe intrigues ka ndodhur afėr fshatit Kuqishtė tė Rugovės, ose siē njihet ndryshe te "Guri i kuq".
LOWNEjvAafE

natyra
26-09-13, 22:55
dhe dita dites,po i afrohet "Tokes" diqka e pazakont!:eek:
Si dhe rasti konkret ky i fundit ne-Fshatin Kuqishte"Rugove te Pejes! perndryshe ne Kosove.

Zero Cool
08-02-14, 12:16
Gjendet i vdekur njė jashtėtokėsor nė Beograd!Beograd, 08.02.2014

A do jetė Beogradi vendi i parė qė do tė konfirmohet egzistenca e njė formė tė panjohur mė parė? Do tregojnė faktet reth kėsaj video.

Dy persona nga Beogradi afėr vendbanimit tė tyre kanė gjetur njė trup tė pazakontė nė dėborė dhe kanė inēizuar atė qė mė pastaj e kanė postuar nė ‘Youtube’, raportojn mediat nė Beograd.

Po ju sugjerojmė tė shikoni videon dhe tė vertetoni vetė se ēka fshihet pas kėsaj video.
eNMEZdnpHmQ

Artisti
14-09-16, 19:38
Falcon 9

MyLiUdAlwUs