PDA

View Full Version : Zbulohen gjurmė uji nė 5 planete


Ylli-1
05-12-13, 08:55
Bota Sot | 05.12.2013 00:39

http://images.botasot.info/uploads/largea_earth-like-planet-concept-630x3541386200382.jpg

Gjurmė uji janė gjetur nė atmosferėn e pesė planeteve tė largėt me sistemin tonė diellor.

Planetėt nė fjalė u zbuluan nga vėzhgimet e teleskopit "Hubble" dhe ata janė pagėzuar me emrin "Jupiterė tė nxehtė", njė term referuar planeteve gjigantė qė orbitojnė pranė diejve tė tyre.

Pėr shkak se janė kaq tė nxehtė, shkencėtarėt pėrjashtojnė mundėsinė qė nė kėto planetė tė ekzistojė jeta, tė paktėn nė mėnyrėn se si ne e njohim atė.

Megjithatė, nga fotografimet e bėra prej kėtij teleskopi gjigant tė montuar nė njė satelit orbitues nė sistemin tonė diellor, planetet e veēuara nga NASA duken qartė tė mbėshtjellė nga njė shtresė mjegulle, e cila do tė ishte e pamundur tė verifikohej pa ekzistencėn e ujit.

Ndonėse ekzistenca e jetės nė pesė planetet nė fjalė pėrjashtohet prej nxehtėsisė prej qindra gradėsh celcius nė secilin, zbulimi i mundshėm i ujit pėrbėn njė hap tė madh pėrpara tė shkencės, drejt identifikimit tė jetės jashtėtokėsore.

"Jemi tė bindur se kemi parė tashmė gjurmė tė ujit nė disa planetė", konfirmoi Avi Mandell, njė specialist i NASA-s.

Sipas mendimit tonė shkencor, uji ėshtė njė element i domosdoshėm pėr ekzistencėn e ēdo forme jete kudo qė ajo tė ndodhet.