Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
User Name
Password
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-09-04, 11:18   #1
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default Muji dhe Halili, shqiptarė apo boshnjakė

Nė koleksionin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Bosnjė-Hercegovinės ka edhe libra shqip, libra pėr Shqipėrinė e shqiptarėt. Drejtori i bibliotekės dr.Enes Kujundzic thotė ende nuk dihet sa tė tillė janė, sepse janė duke bėrė katalogimin dhe tė dhėnė do tė ketė dhe do tė publikohen mė pas si pjesė e koleksionit tė kėsaj Biblioteke. Dihet gjithashtu se nė bibliotekat franēeskane nė Sarajevė dhe nė Manastirin franēeskan tė Foinikės, nė Bosnjė, qendra kėto tė ‘900-s ruhen dorėshkrime, tė studentėve shqiptarė nė atė kohė si Gjergj Fishta e Ndre Mjeda. Por ajo e Foinikes ėshtė shkatėrruar nga lufta. “Lidhjet kulturore tė ngushta ndėrmjet Bosnjės dhe Shqipėrisė nuk janė shumė tė zhvilluara dhe duhet tė punojmė pėr kėtė. Por nė njė masė mė tė gjerė qysh prej kohės qė unė jap mėsime pėr eposin, kam gjetur mė parė se eposi boshnjak i kreshnikėve Muji dhe Halili janė gjithashtu tė pranishėm nė eposin shqiptar.” Pasi heshtim dhe pėrtypemi pak, profesori deklaron, me njė bindje ironike nėn mustaqe: “Ata vijnė nga Bosnja.” Muji dhe Halili, qė ēdo shqiptar njeh pėr tė vetėt, i studion nė shkollė, nuk vijnė vetėm nga Shqipėria. “Ka mundėsi tė vijnė prej jush, por ky ėshtė njė argument pėr tė shkruar dhe pėr tė debatuar.” E mbyll me kaq dr.Kujundzic-i. Duke ditur qė eposi ynė i kreshnikėve ėshtė bledhur nė Bosnjė dhe duke e pyetur profesorin pėr ndonjė koordinatė nėse mund tė ketė ende rapsodė tė gjallė, ai rrėzon ēdo mundėsi. “Ka pasur. Sot nuk rron asnjė syresh.”


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 08-09-04, 21:13   #2
Bom-Boni
 
Bom-Boni's Avatar
 
Join Date: 15-08-04
Location: Gjermani
Posts: 72
Bom-Boni i vlerėsuar jo keq
Default

Zotėri Daliveri,

sipas mendimit tim ose une nuk ju kuptova ose ti nuk munde ta shkruash permbajtjen e tekstit ashtu si ti e ke menduar, mirepo pytjes se parashtruarė nuk ju pergjigje saket (se paku asnje argument te ri shkencorė). Ne nuk u beme me temenqur se sa qe ishim me heret, desha te theme nuk mesuam dicka te re.
Bom-Boni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-09-04, 21:14   #3
Bom-Boni
 
Bom-Boni's Avatar
 
Join Date: 15-08-04
Location: Gjermani
Posts: 72
Bom-Boni i vlerėsuar jo keq
Default

Quote:
Originally Posted by Bom-Boni
Zotėri Dalaveri,

sipas mendimit tim ose une nuk ju kuptova ose ti nuk munde ta shkruash permbajtjen e tekstit ashtu si ti e ke menduar, mirepo pytjes se parashtruarė nuk ju pergjigje saket (se paku asnje argument te ri shkencorė). Ne nuk u beme me temenqur se sa qe ishim me heret, desha te theme nuk mesuam dicka te re.
Bom-Boni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-09-04, 22:47   #4
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default

I nderuar Bom-Boni, as unė nuk ju kuptoj mirė, mirėpo me gjithate po perpiqem tė njoftoj qellimin e postimit tė ketij shkrimi.

Unė e lexova ketė shkrim dhe pasi qe kam pas rast tė lexoj se kreshniket Muji dhe Halili janė me origjinė shqiptare, e tani hasa ne ketė shkrim tek gazeta Shekulli e me zgjoi kureshtje tė hapi debat nė lidhje me origjinen e Mujit dhe Halilit se a jan shqiptarė apo boshnjakė sic pohon Kujundzic.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-12-04, 00:01   #5
Tomori
 
Join Date: 22-06-04
Posts: 11,890
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Default

-Shum tem e qelluar, un jam i mendimit se jan shqiptar pse e them kte,,,
Un jam adhuruesi i madh ndaj kengavet kreshnike e tash po ta them nje ngjarje shkurtimisht qka ndodh ne Kotor,, se atehere ka qen nahi Shqiptare ti thkehemi refimeve aty ne kotor ka vujt ne roberi ARNAUT OSMANI 12 vite radhasi mbasi e kupton Muja e Haliti se axha e tyre ndodhet ne robri ,,ata marin aksionin dhe e lirojn ARNAUT OSMANIN me gjith motren MEJREMEN ,,,, e tash ti thkehemi temes mbas mbiemrit ARNAUT i bie SHQIPTAR.
-Kurse boshnjaket e thrasis Hernica MUJO HERNICA ARNAUTI,,,,
E tash ju leje juve te logjikoni se qka na del me kte ARNAUTI
-Mbas ksaj ARNAUTI kam bindjen e thelle qe MUJA esht Shqiptar se ne perkthim i bie MUJO(ARNAUT) SHQIPTARI tungji ju pershendes te gjidhve
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-12-04, 15:44   #6
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default

Besoj se keta dy Muji dhe Halili ishin shqiptar,po mendoi i takojn mitollogjis shqiptare.Kenget per keta dy kendohen nga shqiptaret e jo nga boshnjaket.Pasi qe i takon periulles se Turqise,territoret ku thurren kenget legjendare per keta dy kreshnik jane nga Udbina gjere ne Janine
si p.sh.

Qyre Muji cka paska than
Cou Halil ja paska ba
Duom me dal ne Janin te madhe
Qaty njifen trimat kush jan... :arrow:
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-12-04, 18:19   #7
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Barbaroza's Avatar
 
Join Date: 09-01-04
Location: Nė zemėr tė Kosovės!
Posts: 12,880
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Default

Mendimi i Uliksi31,me duket shume i drejte!
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-12-04, 20:00   #8
Mr_100%
 
Join Date: 19-11-04
Location: karlsruhe-Gjermani
Posts: 846
Mr_100% has disabled reputation
Default

EDHE UN MENDOJ SE KAN QEN SHQIPTARE
KAM LEXUAR KAHER NJE LIBER E QUAJTUR "TREGIME TE MOQME SHQIPTARE" E KETU LEN VENDE TE KUPTOHT SE ATA NUK KAN QEN
SHQIPTARE .HERA E PARE QE DEGJOJE KET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Nje dite do vish, dhe do te me pyetesh,se qka do me shume?jeten tend apo mua,un do te pergjigjem-Jeten time,e Ti ndoshta do te ikesh pa e ditur qe ti qe tani me JETA IME
Mr_100% Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-12-04, 20:01   #9
Mr_100%
 
Join Date: 19-11-04
Location: karlsruhe-Gjermani
Posts: 846
Mr_100% has disabled reputation
Default

SORRRRRRRI NUK LE VENDE DESHA TE THEM
__________________
Nje dite do vish, dhe do te me pyetesh,se qka do me shume?jeten tend apo mua,un do te pergjigjem-Jeten time,e Ti ndoshta do te ikesh pa e ditur qe ti qe tani me JETA IME
Mr_100% Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-12-04, 18:23   #10
Auberoni
 
Join Date: 17-10-03
Posts: 512
Auberoni i dashurAuberoni i dashurAuberoni i dashur
Default

Personazhet e kengve kreshnike jane:

Muja- Emer Shqiptar dhe Boshnjak
Halil- Emer Shqiptar dhe Boshnjak
Tale Budalina- Emer Boshnjak
Dizdar Osman Aga- Emer Shqiptar dhe Boshnjak
Ajkuna- Edhe Shqiptar edhe Boshnjak
Dylbere Angjelina- Edhe Shqiptare edhe Boshnjak
Judbina- Bosne
Klladusha- Bosne

Etimiologjia e emrave ka rendesi ne percaktimin e etnicitetit te ketyre.

Por, ne kenget kreshnike kendohet per traditat Shqiptare, per mbledhjen ne mexhlis, per fjalen e dhene (Kur Sokole Halili rrin ne Keshtjelle te Grendines per tri vjet dhe ne fund lufton per Banin, i mbron nderin edhe pse kishte shkuar atje per ti rrembyer vajzen).

Pastaj, sic thoshte edhe nje kritik Shqiptar, Muja nuk i dual Paunit ne dyluftim as atehere kur ia muarr motren, as kur ia muarr 30 Aget dhe Halilin, as kur ia rrembeu bagetine fshatit; por, i dual ne dyluftim vetem atehere kur Pauni e rrahu plakun e fshatit. Sipas ketij kritiku, vete fakti se Muja e mbrojti nderin e plakut; tregon virtytin Shqiptar.
Auberoni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-09-07, 19:44   #11
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

E kan pas knue shum mir Bijt e Sefės !, veq se m'doket s'kan qen as Shqiptar e as Boshnjak,... ma mer mendja qe s'kan egzistuar hiq !
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-09-07, 23:10   #12
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,417
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default

Sipas Kadaresė , nuk mė kujtohet se nė cilin libėr ,emri Mujė rrjedhe nga fjala Mujės/Mundės /njeri qė mundė dikė ,ndėrsa emri Halili rrjedhė gjithashtu nga fjala shqipe Halė Ylli qė me kohė ka pėsuar modifikime .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-10-07, 08:19   #13
gurabardhi
 
Join Date: 21-08-07
Location: NE QYTETIN ME PROBLEMATIK TE KOSOVES!!!
Posts: 22
gurabardhi i vlerėsuar jo keq
Wink Titulli: Muji dhe Halili, shqiptarė apo boshnjakė

Kushedi,veq njo e di se kryesisht kur kan dashte me u masku kryesisht jan vesh me
tesha te Maxhareve,pastaj jo Bani ky e jo ky,te jep nje pasqyre pak a shum per poziten gjeografike ku kan jetuar qe d.m.th. diku ne kufi me Kroaci e Hungari !!!


E UNE TANUSHEN VET E KO PA
KUR KEM PAS BESE ME KRAJLI...
Thojn se hala jon gjalle ne nje shpelle!!!
Spo di mu qu me shku e me i vet?
gurabardhi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-10-07, 19:53   #14
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Muji dhe Halili, shqiptarė apo boshnjakė

Quote:
Originally Posted by Dilaver
Nė koleksionin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Bosnjė-Hercegovinės ka edhe libra shqip, libra pėr Shqipėrinė e shqiptarėt. Drejtori i bibliotekės dr.Enes Kujundzic thotė ende nuk dihet sa tė tillė janė, sepse janė duke bėrė katalogimin dhe tė dhėnė do tė ketė dhe do tė publikohen mė pas si pjesė e koleksionit tė kėsaj Biblioteke. Dihet gjithashtu se nė bibliotekat franēeskane nė Sarajevė dhe nė Manastirin franēeskan tė Foinikės, nė Bosnjė, qendra kėto tė ‘900-s ruhen dorėshkrime, tė studentėve shqiptarė nė atė kohė si Gjergj Fishta e Ndre Mjeda. Por ajo e Foinikes ėshtė shkatėrruar nga lufta. “Lidhjet kulturore tė ngushta ndėrmjet Bosnjės dhe Shqipėrisė nuk janė shumė tė zhvilluara dhe duhet tė punojmė pėr kėtė. Por nė njė masė mė tė gjerė qysh prej kohės qė unė jap mėsime pėr eposin, kam gjetur mė parė se eposi boshnjak i kreshnikėve Muji dhe Halili janė gjithashtu tė pranishėm nė eposin shqiptar.” Pasi heshtim dhe pėrtypemi pak, profesori deklaron, me njė bindje ironike nėn mustaqe: “Ata vijnė nga Bosnja.” Muji dhe Halili, qė ēdo shqiptar njeh pėr tė vetėt, i studion nė shkollė, nuk vijnė vetėm nga Shqipėria. “Ka mundėsi tė vijnė prej jush, por ky ėshtė njė argument pėr tė shkruar dhe pėr tė debatuar.” E mbyll me kaq dr.Kujundzic-i. Duke ditur qė eposi ynė i kreshnikėve ėshtė bledhur nė Bosnjė dhe duke e pyetur profesorin pėr ndonjė koordinatė nėse mund tė ketė ende rapsodė tė gjallė, ai rrėzon ēdo mundėsi. “Ka pasur. Sot nuk rron asnjė syresh.”

Puna e Mujes dhe Halilit s'duhet vequare nga ajo qe njifet si vetedije mitologjike e nje kolektiviteti ..... Sikurse dhe puna e Babadimrave, zanave , shtrigave me fshisa ....

Sic shprehet nje studiues (sociolog) i ketij fenomeni ... Miti eshte nje prralle intelektuale , manifesohet , percjellet si nje tregim , legjende e stolisur ( e karakterizuar nga hiperbola , glorifikimi ) ...

Miti si nje forme me e lashte dhe me primitive e te shpjeguarit te botes, njeriut dhe dukurive ne pergjithesi - eshte nje vetedije e njerezore dhe kolektive e cila ushqehet -nga burimet IRRACIONALE , IMAGJINATEN , GOJDHENAT, PERFTYRIMET .

Karakteristike e mitit , sikurse e shpreh sociologu Antony Smith : " nuk eshte me rendesi se sa i vertete eshte miti , por sa i besojne atij" ... Sa prej njerezve besojne, e pranojne nje legjende, tregim si te vertete ?!!

Une per keta dy personazhe kam mesuar nga prrallat e gjysheve dhe gjysherve qe mi kane rryfyer si femije... Si njerez te medhenje , te fuqishem , 2-3 metra ... te cilet i kthejne revolen vetes dhe nuk ju bene gje plumbiii !!!!!

Ne kete forme kjo fabule (prralle ) e stolisur eshte percjellur breze pas brezii dhe eshte marre si nje tregim qe ne t'vertete ka ndodhe !!Cfare eshte me interesont se kufiri ne mes asaj qe njifet si shkence - HISTORISE - dhe MITIT , ne kulturen e popujve ballkanas eshte shume i paqartee...

Dhe se nje pjese e historise se popujve te ballanit eshte e percjellur , e ndikuare nga STOLISJA , HIPERBOLA , GLORIFIKIMI - i gjerave , rrethanave historike te nje kolektiviteti apo personaliteti .....
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-10-07, 23:51   #15
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Muji dhe Halili, shqiptarė apo boshnjakė

Quote:
Originally Posted by Dilaver
Nė koleksionin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Bosnjė-Hercegovinės ka edhe libra shqip, libra pėr Shqipėrinė e shqiptarėt. Drejtori i bibliotekės dr.Enes Kujundzic thotė ende nuk dihet sa tė tillė janė, sepse janė duke bėrė katalogimin dhe tė dhėnė do tė ketė dhe do tė publikohen mė pas si pjesė e koleksionit tė kėsaj Biblioteke. Dihet gjithashtu se nė bibliotekat franēeskane nė Sarajevė dhe nė Manastirin franēeskan tė Foinikės, nė Bosnjė, qendra kėto tė ‘900-s ruhen dorėshkrime, tė studentėve shqiptarė nė atė kohė si Gjergj Fishta e Ndre Mjeda. Por ajo e Foinikes ėshtė shkatėrruar nga lufta. “Lidhjet kulturore tė ngushta ndėrmjet Bosnjės dhe Shqipėrisė nuk janė shumė tė zhvilluara dhe duhet tė punojmė pėr kėtė. Por nė njė masė mė tė gjerė qysh prej kohės qė unė jap mėsime pėr eposin, kam gjetur mė parė se eposi boshnjak i kreshnikėve Muji dhe Halili janė gjithashtu tė pranishėm nė eposin shqiptar.” Pasi heshtim dhe pėrtypemi pak, profesori deklaron, me njė bindje ironike nėn mustaqe: “Ata vijnė nga Bosnja.” Muji dhe Halili, qė ēdo shqiptar njeh pėr tė vetėt, i studion nė shkollė, nuk vijnė vetėm nga Shqipėria. “Ka mundėsi tė vijnė prej jush, por ky ėshtė njė argument pėr tė shkruar dhe pėr tė debatuar.” E mbyll me kaq dr.Kujundzic-i. Duke ditur qė eposi ynė i kreshnikėve ėshtė bledhur nė Bosnjė dhe duke e pyetur profesorin pėr ndonjė koordinatė nėse mund tė ketė ende rapsodė tė gjallė, ai rrėzon ēdo mundėsi. “Ka pasur. Sot nuk rron asnjė syresh.”


si kam ndegjue muja Muja dhe Hlili jan boshjak dikun te Velika Klladusha kan jetuar kshtu me kan tregue disa boshjak


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:47.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.