Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-12-04, 04:44   #1
Sport_Billy
 
Anėtarėsuar: 10-11-04
Vendndodhja: France
Postime: 76
Sport_Billy me shokė shumeSport_Billy me shokė shume
Gabim Sa kan njohuri mashkujt e Kosoves ne Kuzhine??

Teme e mir per femra me qfry mllefin e vet per Kuzhinen e mashkujve :lol:

Un per veti di pak ( me i shti durt ne brum e me gatu zdi ), do femrave shqiptare ju vike qudi kur me shihnin qe po pergaditi diqka!!!

Nejse ti shohim komentet tjera!!

Me t'miraa :)


Sport_Billy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-12-04, 10:54   #2
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ashte teme e mire,sidomos per mashkujt qe nuk dijne te pergadisin gjella.Kishte me qene mire te mesohen te gjithe ngapak,nuk i dihet situatave te jetes :?: Bile se paku nganjihere te perpiqen burrat te bejen ndonji gjelle krejt te thjesht,me ndihmen e gruas,kuptohet ashtu do te lind motivacjoni dhe mburrja per nji sukses te treguar ne kuzhine :!: Mos harroni se kuzhinjeret me te mire boteror jane mashkujt :cry:
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-04, 19:00   #3
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ftojme meshkujt ta japin kontributin e tyre ne kete teme.Te shohim cka dijne ata rreth kuzhines e besa te na servojne fare recete!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-04, 20:55   #4
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Barbaroza_loqki qka ke fole,qy...po ku ka mori burr sote qe te tregon nji recete?te rralle jane ata qe dijne te bejne gatojca :cry: Leri mori,ata jane vetem orator te spikatur per tema qe nuk na sjellin asgja popullit tone,me kuptova qka desha te theme :?:
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-04, 21:12   #5
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe
Barbaroza_loqki qka ke fole,qy...po ku ka mori burr sote qe te tregon nji recete?te rralle jane ata qe dijne te bejne gatojca :cry: Leri mori,ata jane vetem orator te spikatur per tema qe nuk na sjellin asgja popullit tone,me kuptova qka desha te theme :?:
Hmmmm,edhe ke te drejte ne kete rast.
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-04, 21:24   #6
Mr_100%
 
Anėtarėsuar: 19-11-04
Vendndodhja: karlsruhe-Gjermani
Postime: 832
Mr_100% e ka pezulluar reputacionin
Gabim

E NDERUARA HALLA PER AT EDHE JEMI BURRA,SE ME PA DITE NE TE GATUJM DO QUHEJMI GRA.

E PO PO EDHE NA DIME KAPAK ME LEXU MES RRESHTAV HALLA,E UN MENDOJE SE EDHE ATO TEMA JAN TE MIRA TE CILAT ZBATOHEN EDHE NE PRAKTIKE,DHE I KAN SJELLUR POPULLIT TONE DIQE,KEMI NJE SHKALLE SHUME TE LARTE TE NATALITETIT,SHUME ME RENDESI A

SELAM U BON MIXHA RAME
__________________
Nje dite do vish, dhe do te me pyetesh,se qka do me shume?jeten tend apo mua,un do te pergjigjem-Jeten time,e Ti ndoshta do te ikesh pa e ditur qe ti qe tani me JETA IME
Mr_100% Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 00:33   #7
Sport_Billy
 
Anėtarėsuar: 10-11-04
Vendndodhja: France
Postime: 76
Sport_Billy me shokė shumeSport_Billy me shokė shume
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe
Barbaroza_loqki qka ke fole,qy...po ku ka mori burr sote qe te tregon nji recete?te rralle jane ata qe dijne te bejne gatojca :cry: Leri mori,ata jane vetem orator te spikatur per tema qe nuk na sjellin asgja popullit tone,me kuptova qka desha te theme :?:
Hmmmm,edhe ke te drejte ne kete rast.
hahahaha, qysh na qitni posht edhe ju Grat neve ncncncnc!!
Ka plot asi mashkuj qe din me pergadit ( jo specialista sikur grat ), edhe veq pak nese logjikoni se qdo mashkull qe ka jetu vetun aj nuk osht ushqy veq me frymarrje :lol:.

Edhe ti halla e madhe qe po lyp mashkujt permes kuzhines me i ndihmu popullit!! Shko mas nja 20 vjet edhe vete veten a ma hallal ja kishe bo me gatu BUK a me i kap mi bo tana punt fizike te mashkullit per me mujt me siguru ushqimin t'familjes :)

Per veti nuk shtyhna me juve grat se jini ma t'afta per kuzhin amo di sa mos me hjek keq per tu ushqy :)

Me t'mira :)
Sport_Billy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 02:52   #8
toni toni
 
Anėtarėsuar: 04-12-04
Vendndodhja: 00
Postime: 20
toni toni e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek toni toni Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek toni toni Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek toni toni Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek toni toni
Gabim hello

Ty sport bill mos te qoft hallall se po tu japesh te drejt grave te diskutojne per qeshtje qe vet dine ti bejne mire (apo shume mire apo shtihen se i bejne mire) kjo eshte ferr loje po pak e e qmendur .
Se femrat po jo dhe rastin nuk kan pike fytyre qa nuk te thone.
Nejse sa per kuzhinen femrat per te tilla pune jan e te prera per shume arsye:E para se ca gjera qe mund ti bejne mashkujt nuk i bejne dot ato
(ne kte pike do te thosha barbaroza nuk do te vishte tirqit e zhgunjte po te mos lakmonte se i rrine mire(dhe ne fakt i shkojne halllall) po e dine edhe vet se nuk eshte e zonja ti dal per zot .Meri si komplimente BARBAROZA se me te thenen drejt atyre tirqi me shume gajtana as un as ti nuk ju dalim pwer zot.
E dyta Tek femrat un per vete veq bukurise se tyre te pergjithshme vleresoi bukurine e duarve te tyre ,dhe ne kte pike do te thosha po te shohesh se po gatuajne duar aq te bukura thjesht te hapet oreksi dhe ja vlene te permendet.
Sa i perket meshkujve dine te gatuajne dhe gatimi i tyre i servirur per cilin do mund te jete me i shishem se ushqimii qe mund te servirin femrat per nje arsye :se femrat duke gatuar perdite e marrin si pune te dores se dyte qeshjen e gatimit.

I THOT GRUAJA BURRIT LAJ ENET .
BURRI THOT QA THU MOJ GRUA KU I LAJ ENET UN.
I THOT GRUAJA PRAP QOHU BURRE ME I LA ENET MOS ME RRI ATY KOT .
BURRI I THA JO JAM BURRE UN NUK I LAJ ENET.
I BERTITI GRUAJA QOU LAJ ENET, JO THA BURRI NUK I LAJ.
I LAN I LAN THA EDHE TUJ KENDU BILEEEEE
NUK I LAJ BURRI .
I BERTITI PER HERE TE FUNDIT GRUAJA QOHUUUUU.
u QU BURRI SHKRET E THA ME BURRNI:
DEGJO THA GRUA PER TI LA ENET DO TI LAJ ,PO PER TE KNU KURR NE BOTE SKAM ME KNU QEE, SE JAM BURR EDHE PIKKKKKKKKKE.


TONI TONI
__________________
Ju lutem jini te degjueshem dhe nese kjo eshte e nevojshme ju urdheroi .
-toni toni
toni toni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 05:21   #9
Sport_Billy
 
Anėtarėsuar: 10-11-04
Vendndodhja: France
Postime: 76
Sport_Billy me shokė shumeSport_Billy me shokė shume
Gabim

Toni,

Nuk jam shum me ty qe e konsideron nje mashkull te lig nese qohet e pergadit diqka!!

Psh 1. Je tu jetu me none tonde edhe rastesisht smuhet ajo ( larg teje e meje), qka bone ti?? Ma merr mendja qe ishe qu me kqyr a ka diqka me honger ose i kishe pergadit ma se paku 2 Vo i kishe perrzhit per me mush barkin tond!! Me ket pun nuk dmth qe po e Hup Burrnin a!!

2. Je i martum edhe rastesisht te smuhet gruja, apet osht te ti me ja dhon ndihmen grus tonde edhe femive tu per mos mi lon me hjek per ushqim!! Edhe me ket pun ma merr mendja qe nuk e HUP BURRNIN a :lol:

Nuk osht puna me u qu nje mashkull edhe me i shti durt ne BRUM ( edhe pse pasuri osht me dit ) po me ndihmu kur osht puna e besa kaniher edhe per qef, pse jo ( surprizat jon t'mira si per mashkuj ashtu edhe per femra)!?

Qe i rendise do rreshta puna e enve, edhe qe i tutesh qe gruja t'hyp permbi kry!!! Ma ligesi osht per mashkull me e lon grujen e vet qashtu me i komandu per gjithqka sesa nganjeher me pergadit diqka ne kuzhin!! A pajtohesh me mu a jo??

Puna e eneve te un TONI, ma para i pergaditi 10 darka e dreka sesa i laj 2 tanira e 3-4 lug e piruna ( po nesa ska kush apet me duhet mu), kshtu qe mos u bazo veq ne nje send qe kta e ka per detyre gruja e kta un, mundet mu nda funkcionet e familjes edhe me gru, po dihet qe grat jan ma te zhvjellta per ne Kuzhin!! E un per veti nuk ja anashkaloj ndihme teme shkaku qe po hupkna BURRNI :)

Toni, ose sje i martum ose e ki ne kry t'betoniratne qe femra osht Robot i kuzhines!? :)

Me t'mira :)
Sport_Billy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 08:56   #10
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe
Barbaroza_loqki qka ke fole,qy...po ku ka mori burr sote qe te tregon nji recete?te rralle jane ata qe dijne te bejne gatojca :cry: Leri mori,ata jane vetem orator te spikatur per tema qe nuk na sjellin asgja popullit tone,me kuptova qka desha te theme :?:
Ububuu!halla e madhe,na paske be te gjithe neve burrat lecke!
Po si harrove se te gjithe shefat e kuzhinave hoteliere jen burra,e jo gra?!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 09:05   #11
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Barbaroza_te tregova qe ketu nuk ka buke me hallen...kesaj i thone:bjen nji kashte,i nxjerr gjashte!

Mr_100%_je argumentuar shume bukur :!: A valle gatimi na qenka pune femrash :?: sote kane ndyshuar raportet ne mes profesjoneve mashkullore dhe ato femrore,kush eshte me i zoti mixho tregona ndonji recete,siq po shifet kemi mbete pa buke...hahaha :cry:

Sport_Billy_Shifet qe prej teje paska buke ne raste urgjente ma shkruani ndonji recete te shofim marifetet tua :?: Pershendetje..

Toni toni_mos u ngushto he burr :!: askush nuk po te ngarkon me gjana qka nuk munde ti barte :!: mtjara fizike qe per ju mashkujtos harro se edhe femra me duar te bukura e jo qe dine te gatuaj ,por edhe shume pune tjera me pergjithsi te madhe ne qdo drejtim profesjoni.Toni toni _na trego me hallen bile nji recete sallate se ju atje ne usa jeni te mbushur me mc'donalds :lol: :lol: ose tregona se si i lane enet,me kenge apo tu fluturu pershendetje...
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 10:47   #12
Sport_Billy
 
Anėtarėsuar: 10-11-04
Vendndodhja: France
Postime: 76
Sport_Billy me shokė shumeSport_Billy me shokė shume
Gabim

Halla e madhe, ti po lypshe shum sa pe shoh un!! Knaqu me pak se e kur ta jep doren dikush mos ja lyp edhe krahun :)

Jo veq per urgjence halloo, po kom ndi kaniher qe kur po rrike femra shum permbi avull t'gjellave ajo krypa pu shprendajke ne ajr, e boni pu zatetke per buze te fembres pu qajshin BuZeT :lol: e masandej pe din qka me pengon mu :lol:

Qe i recet; Vo t'perrzhita me sos t'kopurthes e me bazilik( ushqim dietetik), thjesht as 5 min nuk i merr edhe shkon me Vere t'bardh.
Dmth per me ja rujt Buzet nje femre qe ni surprize e vogel per ma von me kon knaqsia per MU ne nivel, e mos me lon mi avullu Buzet ajo ne avull t'ndonje gjelle :lol:

hajt me t'mira se koke tu pa ondrra ose po don me tregu qe po dishe me ngjesh ( brumin ) :lol:
Sport_Billy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 11:05   #13
toni toni
 
Anėtarėsuar: 04-12-04
Vendndodhja: 00
Postime: 20
toni toni e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek toni toni Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek toni toni Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek toni toni Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek toni toni
Gabim halla e madhe

Halla e madhe kur kam shkru per kete teme e kam prit se ju te gjinise femrore mund te thoni diqka kundershuse si zakonisht dini te beni ju kundrejt meshkujve .
Kshu nuk me ngelet hatri . Sa i perkeet recetave per momentit po te jap nji te thjesht:
Merr nji gote uje hidhi nja dy luge sheqer perzieje dhe pije se qenke pelim fare, e kshu halla e madhe nuk te do kush.ktu me posht po te jap nji skeme teknologjike te prodhimit te veres se bardhe per te tregu se nuk laj ene ne amerikeeee masi edhe dikush te paska propozu nji recete dietike qe shkon me vere e ti nese ke kohe edhe veren beje vet

SKEMA TEKNOLOGJIKE E PRODHIMIT TĖ VERĖS SE BARDHĖ TĖ TRYEZĖS

Rrushi i bardhė

Shtrydhet hiqen frenjat

Sulfitim 10-20 gr/hl SO2

Vetrrjedhje

Bėrsi tė papresuar
↓ ↓
Shtim uji baraz Presim i bėrsive Musht i fituar me vetrrjedhje
me sasinė e lėngut ↓ shtim majaje 5-6%
↓ tė vetrrjedhjes musht i presuar toēitje pa ajrim 15-20 min
↓ ↓ ↓
Fermentim i parė Fermentim i parė Fermentim i parė
(1 ose 2 toēitje) (1 ose dy toēitje) (1 ose 2 toēitje me ajrim)
↓ ↓ ↓
Mbarim i fermentimit Dendėsiteti i mushtit Dendėsiteti 1005-1008
↓ 1005-1008 ↓
Kazan distilimi ↓ tėrheqja e dytė me ajrim
↓ ↓
Raki Tėrheqja e parė me ajrim Sulfitim 7-15 gr/hl SO2
↓ ↓
↓ Sulfitim me 7-10-15 Tėrheqje dhjetor-janar
Fermentim I dytė gr/hl SO2 ↓
↓ ↓ Sulfitim 2-3gr/hl
Dendėsiteti 992-996 Trajtime pėr kthjellim ↓
↓ Tėrheqje mars
Tėrheqje me ajrim ↓
pas 8-10 ditesh sulfitim 2-3 gr/hl SO2
↓ ↓
Kazan distilimi Tėrheqje qershor-korrik

Raki ose alkool
rrushiKa mundesi qe kjo skeme te mos vie ashtu siq e paraqes un megjithate ti mundohu ta zberthesh.

pershnetje toni toni+
__________________
Ju lutem jini te degjueshem dhe nese kjo eshte e nevojshme ju urdheroi .
-toni toni
toni toni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 12:12   #14
Ylberi_be
 
Anėtarėsuar: 09-09-04
Vendndodhja: Ch-vd
Postime: 238
Ylberi_be e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Ylberi_be
Gabim

Pershendetje

S' di si mendoj vajzat por včrtet nuk asht burrri me gatu djemt kur ka kush gatun dhe mirret me to sa kam qen i vogč kisha qef me gatu diqka po sna lejshin dhojshin sčsht per burra gatimi.

Por kur erdha ne gyrbet kush smč bajke buk Keshtu qe u deshke vet me ba kafen buken ne pun me shku. Me la tesha keshtu qe i mésum edhe punt e grave. Veq ball te merzirshme jan Ma para kisha punu diqka shum rand veq mos me u mirr me do cikrrivija por me koh u mesum.

Keshtu kur fillova punene e par ishke kushin nje her lava en e dikur u bera ndims kuzhinjeri dikur u bera kuzhinjer dikur u bera shef kuzhine dhe e lash ket profesion.Njof kuzhinen franceze italjane dhe greke turke dhe shqiptare kam punu 4vite ne Hotel palas***** Mos mendoni se veq ju vajzat dini me gatu dim edhe ne na ka msu zori se me qef hiq.
Ylberi_be Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-04, 15:04   #15
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ylberi_ Sa me vjen mire qe paske pervoja,gezohem per ty!Le Lumte!!

Tono toni_te falenderoje shume per keshillat thumbuse,nuk ishte qellimi te kritokojme dikendmpor ishte vetem nji deshire me pak humor te tregoni per prirjet ne kuzhinemhajt me hallen se tastatura asht e durushme,bashke me te edhe une

Sport_Billy_kjo vlene edhe per ty!Mos u mundohi me se miri....ishte kjo vetem nji mahi nga une


halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:29.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.