Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-05-06, 21:15   #1
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default Emra dhe kuptimi i tyre nė gjuhėn shqipe

Ja, po ju sjelli njė listė emrash (tė cilėt akoma hasen nė treva tė ndryshme shqiptare), me shpjegimin e kuptimėsisė qė kanė nė gjuhėn shqipe. Kriteri i pėrzedhjes ka qenė shumė personal(subjektiv).


Agatė-a f. (greqisht)- Mire, Mirushė, Fisnike.
Aidė-a
f. (arabisht)- E riatdhesuar, vizitore, mysafire.
Ajdin-i
m. (turqisht)- I ndritshėm, Dritėro, Driton.
Ajet-i
m. (arabisht)- Simbol, shenjė
Ajshe-shja
f. (arabisht Aisha, tur. Ayshe)- E gjallė, qė ekziston, qė jeton
Akif
-i, Aqif-i m. (arabisht)- I qėndrueshėm, i palodhshėm.
Aleksandėr-dri
m. (greqisht)- Mbrojtės i njerėzve
Alfons-i
m. (gjermanisht Adel)- Fisnikėri + funs (veprues i gjallė, Fisnik, Bujar
Ali-u
m. (arabisht Aliyy)- I gjatė, i lartė, i shkėlqyeshėm, Fisnik, Bujar
Andre-u
(Ndre, Ndrecė, Ndrekė)(greqisht)- Burrė, trim, guximtar (latinisht Andreas)

Arnold-i m. (gjermanisht)- Sundues i shqiponjave Asllan-i m. (turqisht)- Luan
Astrit-i
m. (greqisht- Trim)-Lloj gjarpėri
Baftiar-i, Bahtijar
-i (persisht)- Fatlum, Fatmir
Bahri-u m. (arabisht)- Detar, marinar (Bahrije f.) Detare, Marinare
Bajram-i
m. (turqisht-persisht)- Gazmend, Festim
Bedri-u
m. (arabisht)- Hėnė e plotė, kryetar, epror
Bedri-e f. (arabisht)-Hėnė
Bejtullah-u
m. (arabisht)-Shtėpia e Zotit
Bujar-i
m. (rusisht)- Fisnik (pronar i madh tokash, feudesh)
Daut-i m. (hebraisht Dawud)- I dashur
Dodė-a
, (Dedė, Dominik) (latinisht)- Zotėri
Demir-i
m. (turqisht)-Hekur, Hekuran
Dervish-i
m. (persisht)- I varfėr, varfanjak
Dudi-e (Dudė) f. (persisht)- Papagall (turqisht-Dudu)-Zonjė
Ejup-i
m. (hebraisht)- I vuajtur, dėshmor, martir
Elizabetė-a f. (hebraisht)- Zoti ėshtė plotėsi, Zoti ėshtė pėrsosmėri, Zoti ėshtė gjyqtari im...


Po patėt ndonjė emėr qė ju intereson kuptimi nė shqip, ndoshta
mund t'ju ndihmoj!? Gjithsesi, jam i gatshėm tė pėrpiqem.
Ju pėrshėndes.


__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 06-05-06, 13:10   #2
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Drinni's Avatar
 
Join Date: 04-03-06
Posts: 1,616
Drinni has disabled reputation
Default

Eu qe paske qėlluar more poker kėt tem,
Mua shum shpesh me brengoste fakti se neve Shqiptarėt me shqip ju ngjesim emrat kafshėve sesa njerzėve.
P.sh.
Lopa me lara -Lar-Laroj
----"---- moll- mollush-malloj etj.
kam harruar ka koh qe si kam ruajtur lopet se si quheshin ato te gjitha.

Ajo qe dua te dij une per momentin ėshtė domethėnja e emrit "Aurora".
Kam par ktu njė nofk me ket emer kam shpresen se nuk ma merr inat pse pyeta,
se si e kam emrin unė mos pyet te lutem, por do te kesh te drejt te pyesesh, se si do ti ken emrat pasardhėsit e mijė.
Me nderime
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-05-06, 13:43   #3
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

Quote:
Originally Posted by Drinni
Eu qe paske qėlluar more poker kėt tem,
Mua shum shpesh me brengoste fakti se neve Shqiptarėt me shqip ju ngjesim emrat kafshėve sesa njerzėve.
P.sh.
Lopa me lara -Lar-Laroj
----"---- moll- mollush-malloj etj.
kam harruar ka koh qe si kam ruajtur lopet se si quheshin ato te gjitha.

Ajo qe dua te dij une per momentin ėshtė domethėnja e emrit "Aurora".
Kam par ktu njė nofk me ket emer kam shpresen se nuk ma merr inat pse pyeta,
se si e kam emrin unė mos pyet te lutem, por do te kesh te drejt te pyesesh, se si do ti ken emrat pasardhėsit e mijė.
Me nderime
Kurrsesi inat. Pėrkundrazi. E kam hapur me qėllim qė, po pata
mundėsi t'u ndihmoj atyre qė duan ta mėsojnė kuptimin e ndonjė
emri qė nuk e dinė.

AURORĖ-A f. (latinisht-Agim, ndricimi i qiellit para se
tė lind dielli, agu i mėngjesit).

Drini, nuk do tė pyes pėr emra! E sa i pėrket emrave tė
pasardhėsve tu, besoj qė do tė kenė kuptim shqip.
Po pate edhe ndonjė interesim tjetėr, unė jam i gatshėm
tė ndihmoj, aq sa mundem.
Pėrshėndetje.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-05-06, 19:30   #4
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Drinni's Avatar
 
Join Date: 04-03-06
Posts: 1,616
Drinni has disabled reputation
Default

Dhe se sa mund tė jet e vertetė se nė Ilirishten e lasht, Paskemi pasur Princin Auroni dhe Priceshen Aurora.
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-05-06, 22:15   #5
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

Quote:
Originally Posted by Drinni
Dhe se sa mund tė jet e vertetė se nė Ilirishten e lasht, Paskemi pasur Princin Auroni dhe Priceshen Aurora.
Me keqardhje mė duhet tė them qė, (unė) nuk kam lexuar pėr
personalitete tė tilla (me kėta emra). Por kjo nuk do tė thotė,
qė ndoshta tė mos kenė ekzistuar. Megjithatė dyshoj.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-05-06, 19:39   #6
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

Ja edhe disa emra me kuptin e tyre nė shqip.

Florė-a f.(latinisht-florere-lulėzoj)-shqip) Lule
Gjergj-i m.(greqisht)- Bujk
Gjon-i m.(hebraisht-Jehohaman, Jehova)- I dashuri i Zotit, Zoti ėshtė me Ne
Gjylė-a f.(perisht)-Trėndafil
Gjylizare-rja f.(persisht)- Vend i trėndafilave, Trėnfdafilishtė
Gjylsime-mja f.(arabisht)-Fytyrė rrumbullake (turqisht-Gulsum)
Hafije-ja f.(arabisht)-Sekrete, Misterioze
Kajtaz-i m.(greqisht-Pėrbindėsh deti), (arabisht-Balenė)
Xhafer-i m.(arabisht)-Pėrrockė, lumė e vogėl
Xhemail-i m.(arabisht)- Elegancė, Bukuri (Bukurosh)
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-05-06, 20:05   #7
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default

Cili ėshtė kuptimi i kėtyre emrave nė gjuhėn shqipe:

Hajdar
Naser
Qerim
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-05-06, 20:20   #8
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

Quote:
Originally Posted by Dilaver
Cili ėshtė kuptimi i kėtyre emrave nė gjuhėn shqipe:

Hajdar
Naser
Qerim
Hajdar-i m. (arabisht Haydar)- Luan
Naser-i m. (arabisht Nashir)- Mbrojtės, Ai qė ndihmon tjetrin
Qerim-i m. (arabisht Karim)-Fisnik, Shpirtmadh (turqisht-Kerim)
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-03-09, 07:33   #9
sabina
 
Join Date: 16-02-09
Posts: 1
sabina i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Emra dhe kuptimi i tyre nė gjuhėn shqipe

sabina
__________________
S.P
sabina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-12-09, 12:08   #10
visar
 
Join Date: 22-01-04
Location: sa
Posts: 2
visar has disabled reputation
Send a message via ICQ to visar Send a message via AIM to visar Send a message via MSN to visar
Default Titulli: Emra dhe kuptimi i tyre nė gjuhėn shqipe

visar
__________________
fe
visar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-12-09, 15:46   #11
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Emra dhe kuptimi i tyre nė gjuhėn shqipe

Quote:
Originally Posted by sabina
sabina
Etimologjia e emrit Sabina:

- Sabinus, Sabina tregon perkatėsinė e njė mashkulli(sabinus) ose femre(sabina) popullit Sabin. Ky popull eshte feqiu i parė i themeluesve tė qytetit tė Romes, ne shekullin e 8-te para eres tone.
Shume i perhapur ne antikitet, ky emer do te harrohej pothuaj krejtesisht nga perdorimi deri ne shekullin e 17-tė. Duke filluar nga ky shekull, emri Sabine do te perdoret rregullisht ne disa vende evropjane, veēanerisht ne Gjermani.
Sot ky emer i vjeter etrusk, ndeshet edhe nder shqiptare : personalisht besoj qe sabinet s'ishin tjeter veēse fis iliro-etrusk, paraardhesit direkt te shqiptarve te sotem.


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:38.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.