Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-01-07, 16:35   #1
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Dieta pa e dėmtuar shėndetin

Qė tė mbahet peshė trupore stabile, nevojitet qė marrja energjetike tė jetė e barabartė me shpenzimin. Nėse shpenzimi ėshtė mė i madh, vjen deri te dobėsimi, dhe e kundėrta, nėse marrja ėshtė mė e madhe se shpenzimi, vjen deri te trashja.

Si tė dobėsohem, pa mos e dėmtuar shėndetin tim?
Pėrgjigje racionale e pyetjes si tė dobėsoheni nė mėnyrė tė shėndetshme ėshtė – tė ushtrohet mė shumė dhe tė konsumohet ushqim qė pėrmban mė pak kalori. Qė tė siguroni ushqim me mė pak kalori, nuk nevojitet qė t'i ndryshoni kompletisht shprehitė tuaja ushqimore. Ndonjėherė ndihmon, nėse bėni ndryshime tė caktuara nė mėnyrėn dhe nė kohėn kur hani. Faktorė qė ndohmojnė pėr rritjen e peshės janė:
 • Tė ngrėnurit natėn.
 • Ndodhi tė ndryshme sociale, tė shoqėruara me ngrėnie.
 • Ngrėnie nga shprehia.
 • Tė ngrėnurit dhe pirja e alkoolit njėkohėsisht.
Ndonjėherė mjafton vetėm ta largoni ushqimin nė rrethana tė tilla. Nuk ka nevojė tė zvogėlohet numri i ushqimeve tė rregullta. E dėshirueshme ėshtė tė hani mė pak gjatė ēdo ushqimi dhe ta zmadhoni sasinė e e materieve me fije, karbohidrate dhe yndyra tė pangopura. Dihet qė nėse konsumohen ushqime tė veēanta tė bollshme, kapaciteti i lukthit do tė zmadhohet. Me kėtė zmadhohet dhe sasia e ushqimit qė duhet ngrėnė, qė tė arrihet ndjenja e ngopėsisė. Nėse mundoheni tė dobėsoheni, nuk rekomandohet tė kėrceni ushqime. Nė fakt, nėse kėrceni ushqim, ju pastaj me siguri do tė hani mė shumė se sa do tė kishit ngrėnė zakonisht dhe kjo sjell deri te zmadhimi i kapacitetit tė lukthit.

E parė afatgjatė, dietat e shpejta shpiejnė deri te trashja e pėrsėritur
Shumica e njerėzve qė duhet tė dobėsohen mundohen tė mbajnė ndonjė dietė tė shkurtė, qė nė fakt ėshtė zgjedhje afatshkurte. Nė periudhat e restrikcionit tė ushqimit ose tė urisė, organizmi reagon ashtu qė e zvogėlon metabolizmin. Pas ndėrprerjes sė dietės, organizmi djeg edhe mė pak kalori se sa mė parė, pasi qė organizmi ėshtė mė pak efikas. Pėrveē kėsaj, ėshtė e njohur qė humbja nė peshė gjatė dietave rigoroze ėshtė mė shumė rezultat i humbjes sė ujit dhe indit muskulor, e jo tė dhjamit. Qė tė digjen kiloxhulat nevojitet punė e muskujve. Ēdo herė kur mbani dietė tė tillė, ju humbni edhe pėrqindje tė caktuar tė indit muskulor, qė do tė thotė se organizmi juaj nuk mund tė djeg aq kiloxhula sa ka mundur para mbajtjes sė dietės. Vetėm njė ciklus i trashjes sė pėrsėritur, pas njė diete tė tillė rigoroze, e zmadhon rrezikun pėr sėmundje koronare, pavarėsisht nga niveli i yndyrave. Dietat bashkėkohore pėr dobėsim nė tė cilat rekomandohet sasi e madhe e proteinave dhe sasi e ulur e karbohidrateve janė efikase por mund tė sjellin deri te ērregullimet e metabolizmit. Pėrkundrazi, ditat me pak kalori, me sasi tė madhe tė pemėve dhe perimeve, drithrave integrale, leguminozave dhe produkteve pa yndyrė, janė gjithashtu efikase dhe me gjasa mė tė mėdha qė pas ndėrprerjes sė dietės pesha tė mbahet njėlloj. Me kėtė lloj diete, arrihet qė lukthi tė jetė i plotė dhe ndjenjė ngopėsie, dhe njėkohėsisht zvogėlohet rreziku pėr sėmundje kronike.

Ndryshojeni raportin tuaj ndaj aktivitetit fizik
Edhe pse tradicionalisht vendi ynė ka ushqim relativisht tė shėndoshė, numri i njerėzve tė trashė rritet ēdo vit. Kjo ndodh, pasi qė jemi bėrė popull qė rri. Pėr shumicėn nga ne, aktiviteti fizik nuk ėshtė pjesė e stilit tonė tė jetsės. Aktivitet fizik mesatar ėshtė i mjaftueshėm qė tė pėrshpejtohet metabilizmi dhe tė humbet pasha. Mė sė miri ėshtė qė aktiviteti fizik tė zmadhohet gradualisht. Aktivitet fizik, si ecje, punė nė kopsht, vozitje biēikletė mund tė ndihmojnė nė zvogėlimin e shtresave dhjamore. Mos e pėrdorni veturėn sa herė qė mundeni. Shėtiteni qenin, nėse keni. Shfytėzoni shkallėt nė vend tė ashensorit. Zgjidhni aktivitete qė ju shkaktojnė kėnaqėsi, e jo ato qė mendoni se janė tė mira pėr ju.

Cilat hapa praktike t'i ndėrmarr qė tė dobėsohem, nė mėnyrė tė shėndoshė?
 • Largoni dietat e shpejta.
 • Hani numėr mė tė madh tė produkteve, nga tė gjitha grupat ushqimore.
 • Hani mė pak ushqim gjatė ēdo ngrėnie, por zmadhojeni numrin e ushqimeve gjatė ditės.
 • Zvogėlojeni marrjen e produkteve ushqimore me shumė kalori, tė cilat janė tė varfura me nutriciensė – si ėmbėlsira dhe bonbone. Disa ushqime me shumė kalori qė janė tė pasura nutriciensė, mund tė merren por vetėm nė sasi tė vogėl – p.sh. mish i kuq, arra, avokado, vaj ulliri i parafinuar.
 • Hiqni nga ushqimi yndyrat e ngopura dhe alkoolin.
 • Mundohuni tė hani mė shumė ushqim tė freskėt dhe mė pak produkte tė procesuara.
 • Mundohuni tė mos hani nga kėnaqėsia, atėherė kur jeni tė mėrzitur ose nėn stres.
 • Mundohuni tė ndėrpritni me ngrėnien kur do tė ndjeni se jeni ngopur.
A ju nevojitet ndihmė plotėsuese?
 • Nėse jeni munduar tė dobėsoheni me dieta tė shpejta mė shumė herė por pa sukses, ju nevojitet ndihmė profesionale, qė t'ju udhėzojnė nė mėnyrėn e shėndoshė tė tė ushqyerit.
 • Nėse jeni tė trashė, dhe keni mė shumė se 40 vjet, konsultohuni me mjekun para se tė filloni tė ushtroni.
Ku tė drejtoheni pėr kėshillė?
 • Mjeku juaj
 • Nutricionisti


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 11-08-07, 11:23   #2
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default Sallatat dhe supat pėr humbjen e peshės!

Shujtat ku mbizoterojne sallatat dhe supat jane aleati me i mire per humbje ne peshe, sidomos pas dimrit.
Ushqimet e tilla permbajne lengje, vitamina, minerale, qe jane te nevojshme per shendet dhe pamje te bukur. Pergatitni supat ne baze te perimeve, peshkut dhe mishit me pak kalori. Evitoni shtimin e tepert te yndyres, te ajkes etj. Supat dhe sallatat do t’ju mbrojne nga sulmet e urise, gjate te cilave shpesh marrim ushqime me shume kalori. Rezultatet e deshiruara nuk do te arrihen pa ushtrimore trupore. Flini mire, sepse mungesa e gjumit mund ta pengoje humbjen e peshes, duke i ngadalesuar proceset metabolike. Hani ngadale duke shtypur mire ushqimin. Truri juaj e merr vesh se jeni ngopur vetem pas 20 minutave
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-08-07, 11:26   #3
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Arkza's Avatar
 
Join Date: 09-03-07
Location: F.K
Posts: 15,269
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Default

Po Krejt e Sakt veq mos Harroni te Ecni sa me shume dhe te Pini sa me shume Uje te thjesht po ashtu hani 4 here ne Ditje por jo te Ngopni dhe Krejt Coll
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-08-07, 04:13   #4
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Kavaleri's Avatar
 
Join Date: 20-03-05
Location: USA
Posts: 1,467
Kavaleri has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Arkza
Po Krejt e Sakt veq mos Harroni te Ecni sa me shume dhe te Pini sa me shume Uje te thjesht po ashtu hani 4 here ne Ditje por jo te Ngopni dhe Krejt Coll
Hahaha.. ky recepti yt me i thjesht dhe i kjart per te ber diet.
Kur te zgjohesh me vrapu- me gjoken! lajmrohu vi ecim se bashku hmm.

../ Diet mos boni se gjyna.!
Por mos e ngreni shpejt, por ngadal dhe kafshoheni/mertypne mir deri ne 30 sec.. se pse shpejtsia e ngrenjes formon frym dhe prap do te kerkoni qe te ngreni buken.
Dhe ajo frym ju formon barkun e madh, do keni problem te shfyheni para nje shoku apo shoqe e qe ajo fym e pa liruar ju a formon shtresin, nga shtresi humb gjumin, humb energin e qe pa energi nuk mundesh as te levizesh qe te besh sport apo te punosh, apo te dashurosh etj..

Mertypja e bukes esht shum me rendesi se sa sporti. Te hash shpejt nuk ka efekt sporti.
Te mertypet mir e ngadal ndimon lukthin, se pse vetem lukthi nuk mundet ta perpunoj ate me copa te medha, e qe copat e medha nuk ju ofrojn edhe energi si ato te voglat qe mertypen mir.

Dr. Kavaleri hehe..
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-08-07, 11:49   #5
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Arkza's Avatar
 
Join Date: 09-03-07
Location: F.K
Posts: 15,269
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Kavaleri
Hahaha.. ky recepti yt me i thjesht dhe i kjart per te ber diet.
Kur te zgjohesh me vrapu- me gjoken! lajmrohu vi ecim se bashku hmm.

../ Diet mos boni se gjyna.!
Por mos e ngreni shpejt, por ngadal dhe kafshoheni/mertypne mir deri ne 30 sec.. se pse shpejtsia e ngrenjes formon frym dhe prap do te kerkoni qe te ngreni buken.
Dhe ajo frym ju formon barkun e madh, do keni problem te shfyheni para nje shoku apo shoqe e qe ajo fym e pa liruar ju a formon shtresin, nga shtresi humb gjumin, humb energin e qe pa energi nuk mundesh as te levizesh qe te besh sport apo te punosh, apo te dashurosh etj..

Mertypja e bukes esht shum me rendesi se sa sporti. Te hash shpejt nuk ka efekt sporti.
Te mertypet mir e ngadal ndimon lukthin, se pse vetem lukthi nuk mundet ta perpunoj ate me copa te medha, e qe copat e medha nuk ju ofrojn edhe energi si ato te voglat qe mertypen mir.

Dr. Kavaleri hehe..
Hahahahahhahahah Ku je ti qe me te thirr edhe ty a !? , hajte Dergoma Numrin e Shpis e vi te marre me kerre te Kalit aty pari e Vrapojme hihihiih
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-08-07, 14:15   #6
LuLjaa
Ferizajlike
 
LuLjaa's Avatar
 
Join Date: 06-03-07
Location: Ngat Kojshive..
Posts: 32,303
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Arkza
Po Krejt e Sakt veq mos Harroni te Ecni sa me shume dhe te Pini sa me shume Uje te thjesht po ashtu hani 4 here ne Ditje por jo te Ngopni dhe Krejt Coll
E une qe ha buk veē 2 here n'dite a per qata e pasna qe s'po kthej a
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-08-07, 14:16   #7
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Arkza's Avatar
 
Join Date: 09-03-07
Location: F.K
Posts: 15,269
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by LuLjaa
E une qe ha buk veē 2 here n'dite a per qata e pasna qe s'po kthej a
Hahahahhahaha Lule eee Ty po te Bin Msysht qata ;P
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-08-07, 14:26   #8
LuLjaa
Ferizajlike
 
LuLjaa's Avatar
 
Join Date: 06-03-07
Location: Ngat Kojshive..
Posts: 32,303
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Arkza
Hahahahhahaha Lule eee Ty po te Bin Msysht qata ;P
Qyy e shtriga qe ma ke lshu tash hahahahaha
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-08-07, 14:37   #9
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Arkza's Avatar
 
Join Date: 09-03-07
Location: F.K
Posts: 15,269
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by LuLjaa
Qyy e shtriga qe ma ke lshu tash hahahahaha
hahahahahha Lule a pi don 4 kg te mijat Allahile te bohem tamon un sa kam qef 65 kg hahahhahahahahhahah
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-08-07, 22:34   #10
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Kavaleri's Avatar
 
Join Date: 20-03-05
Location: USA
Posts: 1,467
Kavaleri has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Arkza
Hahahahahhahahah Ku je ti qe me te thirr edhe ty a !? , hajte Dergoma Numrin e Shpis e vi te marre me kerre te Kalit aty pari e Vrapojme hihihiih
Numer 076 mahalla e Gashjonve.
kuku ani me kali e pa kerr edhe ma mir gjoka gjoka na per livadhet me perplot lule.
Diet me bo dyqysh hahah.
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-08-07, 22:38   #11
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Kavaleri's Avatar
 
Join Date: 20-03-05
Location: USA
Posts: 1,467
Kavaleri has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Arkza
hahahahahha Lule a pi don 4 kg te mijat Allahile te bohem tamon un sa kam qef 65 kg hahahhahahahahhahah
69 kg i paske a? pak e shnosh qenke? sa je e gjat pa hyp ne gjat pa hyp ne kali?
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-10, 15:43   #12
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dieta pa e dėmtuar shėndetin

A ka najsen mu trash more?
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-03-10, 20:49   #13
Peja-Boy
 
Join Date: 15-03-07
Posts: 13,833
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Send a message via MSN to Peja-Boy
Default Titulli: Dieta pa e dėmtuar shėndetin

Quote:
Originally Posted by roadrunner
A ka najsen mu trash more?
Valla edhe qekjo Diet pa e shkatrru Shendetin qetash e ndiva ?? hahaha

A eshte dijet mu Lig mu Dobesu ?? Qysh shkatrrohet Shendeti ndryshe kur rrin pa honger !!
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-03-10, 23:10   #14
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dieta pa e dėmtuar shėndetin

Une po ha, po shej spo ma len, thash mos kan naj sen me na msu qysh me honger, e mos me te ik hahaha
Quote:
Originally Posted by Peja-Boy
Valla edhe qekjo Diet pa e shkatrru Shendetin qetash e ndiva ?? hahaha

A eshte dijet mu Lig mu Dobesu ?? Qysh shkatrrohet Shendeti ndryshe kur rrin pa honger !!
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-06-10, 22:44   #15
bo-ra
 
Join Date: 10-06-10
Posts: 2
bo-ra i vlerėsuar mirė
Default Titulli: Dieta pa e dėmtuar shėndetin

Quote:
Originally Posted by roadrunner
Une po ha, po shej spo ma len, thash mos kan naj sen me na msu qysh me honger, e mos me te ik hahaha
valla un i kam 120kg am 177cm m duhet hjek nja 50 kg qysh bre se valla ne zor jam


bo-ra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:42.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.