Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-04-07, 22:55   #1
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default Poezi me karakter Fetar (Islame).

LUTJE ALL-LLAHUT

UVEJS EL-KARANI
(V.657)

LUTJE ALL-LLAHUT

O All-llah,
Ju mė krijuet
Kur unė s’kisha
As vlerė, as pasuri,
Por, Ju mė siguruat
Ēdo gjė, tė gjitha,
Kur unė asgjė s’kisha.
Unė gabova, mėkatnova,
Por, fajėsinė e pranova.
Nėse mė falni
Madhėshtia Yte
Nuk do t’zvogėlohet,
Nėse mė dėnoni
Autoriteti, Fuqia Yte
Nuk do t’zmadhohet.
Ju mund tė gjeni
Tė tjerė t’i dėnoni,
Pėrveē meje,
Por, unė s’mund
Tė gjejė asnjė tjetėr
I cili mė falė,
Pėrveē Teje.
Vėrtetė, Ju jeni
Mė Mėshiruesi,
Mė Dėshmuesi.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė


__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 05-04-07, 22:57   #2
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default

PĖRKUJTIM DHE FALĖNDERIM

Pėrkujtoj All-llahun
Krijuesin e Gjithėsisė,
Falenderoj All-llahun
Burimin e Mirėsisė.

All-llahun e pėrkujtoj
Zemra mė qetėsohet,
All-llahun e falėnderoj
Shpirti mė freskohet.

Pėrkujtoj All-llahun
Pėrplotė Dashuri,
Falėnderoj All-llahun
Pėr gjithė kėtė begati.

All-llahun e pėrkujtoj
Nėpėr dallgė e stuhi,
Allahun e falėnderoj
Tė vetmin Perėndi.

Pėrkujtoj All-llahun
Qė ėshtė Dritė mbi Dritė,
Falėnderoj All-llahun
Qė m’u hapėn sytė….

Autor:Mexhid Yvejsi.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-04-07, 22:59   #3
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default

LAVDI ZOTIT

Lavdi paē i Madhi Zot
Je plotė Mėshirė e Mirėsi,
Asgjė nuk krijove kot
Ne t’paskajshmen gjithėsi.

Je burim i dashurisė
Rrugėn prej Ademit e trasuat,
Besimit,Paqjes,Drejtėsisė
Mos t’i ndahemi na urdhėruat.

Pėr ēdo popull dėrguat
Nga njė pejgamber,
Disave edhe libra u dhuruat
Qė tė ketė dritė pėrherė.

Musai, Dauti dhe Isaja
Me Teurat,Zebur dhe Ungjill,
Vula e tyre-Muhammed Mustafaja
Me Kur’an si Hėnė e Diell.

E para fjalė qė na zbuluat
Ikre! Mėso! N’emėr tė Perėndisė,
Sheriatin – Ligj e pruat
Pėr tė mbarėn e njerzisė.

Njerėzinė nė fise e kombe i ke ndarė
Qė tė njihemi mė mirė,
Por,tė lutemi e bashkoni kombin shqiptar
E mos tė jetė mė nė errėsirė.

Lavdi paē i Madhi Zot
Nė rrugė tė mbarė na drejto,
Se t’mirat s’mund t’i numėroj dot
Veē nė fenė Islame na udhėzo.

Autor:Mexhid Yvejsi.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-04-07, 10:48   #4
krijuesiii
 
krijuesiii's Avatar
 
Join Date: 20-11-05
Location: ne bote gjitheandej
Posts: 1,045
krijuesiii has disabled reputation
Default

Qiell me fal nje pikeze shiuO Zot sa i madherishem qe je
O Zot vetem ty te perulem
O Zot mbeshtetja te ti me bene te forte
deri ne pafundesi


O Zot
tokes time
pikla gjaku
ia fale nje pikez shiu...

Mbi varrin e atyre
qe dhane jeten
mbi token
qe u djeg nga rrufet


O Zot
mi fal Popullit time
pak fat
pak me shume dinjitet

O Zot
me dhimbete
e me loton shpirti
kur e shohe ne erresire tani...

Kur disa te shkrete njerze
nuk e lene gjakune
e derdhure
te kthehet ne drite...

Zot
si ja burgosen Popullit e Tokes
time perseri
Lirin...

Mbi eshtrat e atyre
qe jetojn ne kopshtin tend
ALLAH perse i le kaq shume te paftyre
te udheheqin me Popullin tim...

Me gjithe shpirte e
Zemer te lutem
i madherueshmi
Zot

Kthe paqen ne mesin
e Popullit tim
me le te
jeme Kurbani i kesaj dasme

Vetem dua ta
shohe
ne drite
Token dhe Populline tim...

Zoti i madherueshem
ktheje Besimin dhe te vereten
ne mesin e Popullit tim
Qielli le te me fale nje pikez shiu


17.11.2004 23:24
krijusiii


tungiii
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-04-07, 14:03   #5
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

Fatihaja e njeriutEc e vėshtro mbi qiellin e stolisur,
vėshtro Tokėn e fortuar
vėshtro yjet qė shkėlqejnė
vėshtro hėnėn si ndryshon
vėshtro diellin si rrugėn e bėnė...
Ndalu e mendo mbi kulmin pa shtylla,
mbi vendqėndrimin tėnd pa themel
mbi kandilat pishtarė tė gjithėsisė
mbi hėnėn bukuroshe me trajta
mbi ajrin qė tė ftohė e tė ngrohė...
Ndalu e kujto natėn qė vjen me gjumin,
kujto ditėn qė sjellė gjallėrinė
kujto frymėn qė mbush kraharorin
kujto shpresėn pėr tė jetuar
kujto momentin qė sjellė shkatėrrimin...
Shiko e gjyko pėr syrin me qerpik,
pėr vetullat mbi sy tė rėnduara
pėr zgavrat e hundės me qime
pėr gjuhėn fantastike me shije
pėr zėrin qė bėhet fjalė tė kuptosh...
O njeri, trego se nuk u krijove nga njė "bum",
se nuk ishe askush dhe u bėre dikush
se gjurmėt tua janė argument
se zemra jote e dobėt kėrkon mbėshtetje
se gjuha jote fsheh besimin
se arsyeja jote njehė plotėsisht Zotin...
Ndalu e vėshtro, mendo e beso
mbi njė Krijues tė pa tė meta,
mbi Mėshirėn qė mbanė botėn
mbi Fuqinė qė s’njeh dobėsinė
mbi Zotin njė, tė Vetmin, tė Pashoqin!Mehas Alija,

Tetove


http://poezia-islame.blogspot.com/2007/04/fatihaja-e-njeriut_04.html
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-04-07, 21:14   #6
Lijanna
 
Join Date: 12-06-06
Location: (
Posts: 1,343
Lijanna has disabled reputation
Default

Njeri! Ke sy, por, a sheh?

Je i humbur, i humbur
Kur tė Gjithėdijshmit nuk i beson.

Beson nė atė qė shihet
Por, ti nuk e sheh shpirtin
Thua se je i menēur
Por, ti nuk i sheh mendėt,
Atėherė ku je nisur
Ku do vesh?
Mė zė mua pėr tė krisur kurse i krisur je ti vetė.

Pse mashtrohesh duke shkelur tė vėrtetėn?
Pse nėnēmoni tjetrin, duke ngritur veten...?

Pse gėzohesh me famėn tėnde tė rrejshme,
Duke ngritur kokėn gjoja se si ty nuk ka?
Mendon se jeton nė njė jetė tė pėrjetshme,
Pėrbuzja e tjerėve tė duket shaka.

Pse mundohesh t'i presh ferrat e kaēės?
Kur ato ēdo ditė ēelin.
Pse nuk e shkulni me rrėnjė?
E unė ta shoh dielllin.

Pse e zeza u duket e bardhė?
Pse e bukura e shėmtuar?
Pse e mundshmja u duket e pabesuar?
Mua duke mė kritikuar.

Pse cenzura kolektive e opinionit modern
Mė rrah pamėshirshėm e parreshtur,
Mė merr pėr tė vrazhdė
Kur unė jam e buzėqeshur.

I ėmbėl si mjalti u duket pelimi
I idhėt u duket i imi shikim
Ah, mbretėreshė e kohės po shkel fluturimthi
Po ecėn e nuk shihesh vetėtimthi.

Tė dua se tė kam dėshmitare,
Ditėn kur unė e ti do tė ringjallemi
Kur injorancės qorre do t’i vijnė sytė,
Nga hutia e madhe do tė mė kap nė fyt.

Tash...
Mos u mbulo me petkun e bardhė artificialisht
Mundohesh ta fshehėsh blozėn tinėzisht
Nė vend qė tė mė ftosh nė arenė burrėrisht
Me tehun e mbrehtė tė shpatės mė vret pabesisht.

Mė shtrėngon fort, duke mė helmuar
Mė vret, duke mė pėrqafuar
I njoh unė intrigat e tua
Edhe pse buzėqeshur mė thua tė dua.

E vetmuar isha mes vargjeve khajamjane
Mė kapėn pėrdore e mė futėn nė valle,
Trėndafilat e egėr rreptas i vėshtroja
Desha t’i kėpus, por pėrfundoi loja.

U ula nė mes tė dhomės e po mendoja
Me time mendje po kuvendoja
E shkelėn vlerėn shekujt e paradoksit poetik-thoja
Ē’tė bėjė tash?
Kur revoltėn time nuk e pranon mė loja.


Sadbere Hashani
www.pertymoter.net


__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-04-07, 21:29   #7
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Motra Ime Fisnike

MOTRA IME FISNIKE

Motra ime, vajza e nėnės fisnike,
ruaje nderin, e bėhu besnike.

Mbroje moralin si vajzė fetare,
se femra pa to nuk vlen fare.

Ajo ėshtė caktuar pėr burrin e vet,
duhet tė mbrohet si letėr sekret.

Nė qoftė se do tė jetosh rehat e qetė,
asnjėherė natėn mos shko diku vetė.

Fatkeqėsisht tė tjerėt ua kanė ekspozuar,
ke marrė pa zgjedhur dhe i ke huazuar.

Veshu e mbathu si vajzė besimtare,
dhe nėpėr rrugė bėhu kėshilltare.

Gjendja shprehjet i argumenton,
se vetėm fjala kudo nuk ndikon.

Kujtoje mirė punėn qė po bėn,
duhet ta mendosh se ku ajo tė ēon.

Duhet tė adhurosh Krijuesin tėnd,
se nuk je e krijuar nga tjetėrkėnd.

O motra ime bėhu shembullore,
mos u pėrul si disa shėrbėtore.

Femrat All-llahu nuk i ka burgosur,
por me mbulesėn e tyre i ka pėrsosur.

Ai shumė mė mirė i di nevojat e saj,
vajza tė mos mbesė asnjėherė ndėr faj.

Mosmbulesa e femrave pėr kohėn e tashme,
ėshtė njė armė e mirė forcave tė jashtme.

Ata ta hoqėn formėn qė ke pasur,
ke marrė pa zgjedhur atė qė ke hasur.

Nėn maskėn e kulturės femrėn e abuzojnė,
me femrat tona ne fort po na lėndojnė.

Pėr stėrgjyshėrit tuaj lexo historinė,
ēfarė ka qenė namusi pėr shqiptarinė.

Duke patur shansin ta fitosh xhennetin,
mos tė tė bėjnė tradhtarėt dru pėr xhehennemin.

Mėshira e Allahut tė dhuroi ēdo gjė,
sepse ti pėrpara nuk ke qenė asgjė.

Motra fisnike ke shans sa je gjallė,
tė ikėn nga dora kur tė mblojnė me zallė.

O vajza besimtare dhe nėna fisnike,
mbroje fenė tėnde dhe bėhu besnike.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-04-07, 21:49   #8
Lijanna
 
Join Date: 12-06-06
Location: (
Posts: 1,343
Lijanna has disabled reputation
Default

Pa me thuaj...

Pa mė thuaj njeri
Kush tė solli nė kėtė botė
U krijove vetvetiu...?

Po sa peshon toka?
Sa ėshtė i lartė qielli?
E sa ėshtė i nxehtė dielli?

Njė hixhab qė mbulon mish e kocka
Peshon mė shumė se toka.

Mbuloja s’ėshtė modernitet
Thonė tė moderuarit e shek XXI
Po ēatia a qėndron kabriolet?
Pa mė thuani tani?

Mė kritikojnė mua se hodha shami
E u ktheva nė parahistori
Shumė ēudi!
Si nuk e shohin shoqen time lakuriqe
Qė u kthye nė barbari.


www.pertymoter.net
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-04-07, 08:33   #9
Lijanna
 
Join Date: 12-06-06
Location: (
Posts: 1,343
Lijanna has disabled reputation
Default

O miku im

Njė ditė kur zjarri do ta mbulojė tokėn
edhe retė do tė skuqen nga tė nxehtėt
Njerėzit do tė harrojnė ku e kanė kokėn
Do tė mėsojnė ē’ka qenė mirėsia

E... njė ditė kur qielli do tė zbehet
do tė shohim se s’ka strehim
do tė shohim qė...edhe pa raki njeriu dehet
O i dashuri, miku im

E njė ditė kur vullkanet do tė derdhen
do t’i falemi Zotit deri nė agim
Ėshtė koha qė tė paguajmė
O i dashuri miku im

E njė ditė kur qielli do tė ēahet
e di... do tė qajmė pa pushim
Por atė ditė loti do tė thahet
O i dashuri miku im

E njė ditė kur ajri do tė tretet
do tė mbetemi edhe pa frymė
Atė ēka e dha Zoti do t’na e marrė
O i dashuri miku im

E njė ditė do ta ulim kokėn
e do tė dalim nė gjykim
Por qindra shekuj kokėshkretė
O i dashuri miku im

E njė ditė kur do ta kuptosh pendimin
do tė kthehesh nė besim
Por qindra shekuj plot urrejtje
O i dashuri miku im

E njė ditė kur t'na i vėnė prangat
do ta kuptojmė fjalėn durim
Do t'kuptojmė ēka qenė liria
O i dashuri miku im

Se Zoti na i dhuroi tė gjitha
E nuk e fitoi asnjė falėnderim
E njė ditė tė gjitha do t'i tretė
Por jo pa i paguar, o miku im.


www.pertymoter.net

__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-04-07, 16:02   #10
Lijanna
 
Join Date: 12-06-06
Location: (
Posts: 1,343
Lijanna has disabled reputation
Default

Zoti dhe njeriu

Zoti e krijoi njeriun tė menēur
Ai nga tė mirat e ēmend

Dhe ia ktheu shpinėn botės
Krijoi jetėn e hareshme
Ajo nga tė kėqijat u rrėzua dhe tha:
“Nuk dua tė merrem me ju o njerėz”

Zoti krijoi ujėrat e kthjellėta
Ato nga turpi u turbulluan
Nuk mbetėn as pėr t’i pastruar mėkatet

Zoti krijoi diellin dhe hėnėn
Nuk do tė bėjnė mė dritė
“Le t’i fsheh tė kėqijat terri”,- thanė.


Nga Ervina
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:13   #11
Lijanna
 
Join Date: 12-06-06
Location: (
Posts: 1,343
Lijanna has disabled reputation
Default

Njihe veten

Gjeje arsyen
Shkakun
Parashiko pasojėn.

Parashiko pasojėn
Gjeje shkakun
Arsyen.

Shiko pėrtej yjeve qė rrethojnė tokėn
Mblidhe veten, largo frustrimin
Pastro zemrėn tėnde.

Me besim tė vėrtetė.


www.pertymoter.net
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:55   #12
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

Per Pejgamberin Muhamed a.s


Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.


Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.


Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi


Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.


Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.


Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove


Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove


Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.


I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.


Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:59   #13
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

Eshte Drite e Zotit
Ėshtė dritė e Zotit
Rrugėn na ndriēon,
Nga terri i kobshėm
Tė gjithėve na shpėton.
Mė e vleshmja dhuratė
Nga i madhi Perėndi,
Amanet i parė dhe i fundit
Pėr krijesėn njeri.
Qė nga hazreti Ademi
Njeri e pejgamber i parė,
Kjo e vėrtetė nga All-llahu
Pėrherė ėshtė shpallė.
Sa herė qė njeriu
Ėshtė tjetėrsuar,
Pejgamberi i kohės
E ka udhėzuar.
E ka udhėzuar
Njeriun e shkretė,
N’udhėkryqe tė jetės
Sa herė qė ka mbetė.
Nė formėn e pėrsosur
Kjo Fe e Vėrtetė,
Ju shpallė e plotėsuar
Tė Lavduarit-Muhammed.
Kėtė e dėshmon Kur’ani
Fjala e Perėndisė,
Tė vėrtetėn e plotėsuar
Qė ia shpalli njerėzisė.
Kush ėshtė besimtar
Le tė jetė krenar,
Aq mė tepėr vlen
Kur t’jetė atdhetar…!
La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ullah.
Fjala e dėshmisė
Shenjė e dashurisė.
Rreze e jetės
Thelb’i sė Vėrtetės.
Gur’i besės
Shkėndijė e shpresės.
Dritė e amshuar
Zjarr i pashuar
Gjurmė ndėr shtigje
Urė ndėr brigje.
Dy emra nė fjali
Mė e shtrenjta stoli.
La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-04-07, 20:14   #14
Lijanna
 
Join Date: 12-06-06
Location: (
Posts: 1,343
Lijanna has disabled reputation
Default

(Shkruar nga: Aisheja,
11-tė vjeēare, SHBA)

Buzėqeshja ėshtė lėmoshė-sadaka,
Pejgamberi, alejhi selam, kėshtu urdhėroi e tha.

Njė buzėqeshje ėshtė lėmoshė-mirėsi,
dhuroja me gėzim kujdo qė e njeh ti.

Njė buzėqeshje ėshtė sadaka-lėmoshė,
pranoje, dhuroje, kudo qė tė shkosh.

Njė buzėqeshje ėshtė lėmoshė e ēmuar,
buzėqesh-nėse do tė jesh e lumtur, e gėzuar…
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-04-07, 11:53   #15
Lijanna
 
Join Date: 12-06-06
Location: (
Posts: 1,343
Lijanna has disabled reputation
Default

Me fal!

Sot, nė autobus,
E pashė njė vajzė me flokė tė arta,
dhe dėshirova tė isha aq i dėlirė.
Kur papritmas ajo u ngrit tė shkoj,
E pashė atė duke ēaluar.
Ajo e kishte njėrėn kėmbė dhe u mbante nė patericė.
Por kur kaloi, ajo qeshi.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy kėmbėt, bota ėshtė e imja.


Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

U ndala t’i blej ca bombone.
Djaloshi qė shiste ishte plot hir.
Fola me tė, ai dukej shumė i kėnaqur.
Nėse do ta zgjasja bisedėn, nuk do tė mėrzitej.
Dhe kur u nisa, ai mė tha,
“Faleminderit, ishe aq i dashur.
A e sheh, tha ai, “Unė jam i verbėr”
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy sytė, bota ėshtė e imja.

Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

E pashė njė djalė me sy tė kaltėr.
Ai qėndronte duke i shikuar tė tjerėt duke luajtur.
Nuk dinte se ēka tė bėnte.
U ndala pak dhe pastaj i thashė,
“Pse nuk iu bashkohesh tė tjerėve, vogėlush?”
Ai mė shikonte pa mundur tė flasė.
Atėherė e kuptova. Ai s’mund tė dėgjonte.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy veshėt, bota ėshtė e imja.

Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

“Forgive me” - Ahmed Bukhatir

Pėrktheu: F. K.


__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:48.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.