Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-06-07, 13:11   #1
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Bjeshka1's Avatar
 
Join Date: 01-11-06
Posts: 458
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Default Tė drejat e fėmijėve

TĖ DREJTAT E FĖMIJĖVENadie Ahmeti

Fėmijėt kosovarė nuk i gėzojnė tė drejtat e tyre nė nivelin e duhur dhe shumica prej tyre madje as qė i njohin tė drejtat qė u takojnė. Kėshtu kanė thėnė sot pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare, nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Fėmijėve. Arbena Kuriu, nga Fondi pėr Zhvillim i Kombeve tė Bashkuara pėr Fėmijė, tha se tė drejtat e fėmijėve janė tė drejtat themelore tė njeriut, por dallimi ėshtė se fėmijėt kanė nevoja tė veēanta dhe rrjedhimisht, edhe tė drejtat e tyre janė tė veēanta. Sipas zonjės Kuriu, faktorė pėr shkeljen e tė drejtave tė fėmijėve janė kushtet e vėshtira sociale dhe ekonomike, por edhe vetėdija e ulėt e njohjes sė kėtyre tė drejtave. “Konventa pėr tė drejtat e fėmijėve inkorporon tė gjitha tė drejtat nė njė dokument, tė drejtat civile, politike, ekonomike, sociale dhe kulturore. Pra, fėmijėt kanė tė drejtė si tė rriturit”, shpjegon Arbena Kuriu. Dina Morina, nxėnėse e klasės sė pestė nė shkollėn fillore “Gjergj Fishta” nė Prishtinė, pohon se fėmijėt megjithatė i njohin tė drejtat e tyre, por realizimi i tyre ėshtė i vėshtirė. Dina thotė se tė drejtat e fėmijės mund tė mbrohen vetėm nė ambientin familjar dhe jo jashtė kėtij ambienti. “Tė drejtat tona janė qė arsimtarėt dhe prindėrit tė mos pėrdorin dhunė ndaj fėmijėve. Por, ne duhet tė lexojmė dhe ta shprehim atė qė kemi”, pohon Dina. Ali Bajgora, nga Qendra pėr tė Drejtat e Fėmijėve, thotė se po tė bėhet njė krahasim nė mes tė Konventės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Fėmijėve dhe realitetit aktual nė Kosovė, standardet ndėrkombėtare janė larg pėrmbushjes. “Nuk mund tė jemi tė kėnaqur me standardet dhe respektimin e kėtyre tė drejtave, doemos edhe pse ka qasje pozitive dhe lėvizje pozitive nė kėtė drejtim. Por, do tė mbetet edhe shumė pėr t’u bėrė nė arritjen e standardeve ndėrkombėtare, qė kanė tė bėjnė me respektimin e tė drejtave tė fėmijėve”, shprehet zoti Bajgora. Mosrespektimi i Konventės ka rezultuar qė fėmijėve t’u shkelen tė drejtat nė shumė fusha, tha Arbena Kuriu nga UNICEF-i. “Dihet qė fėmijėt, nė ēdo kohė, kanė tė drejtė pėr arsim primar, pa pagesė, kanė tė drejtė pėr shėrbime kualitative shėndetėsore dhe sociale pa pagesė, kanė tė drejtė qė tė kenė trajtim tė veēantė nėse kanė nevojė tė posaēme, pra fėmijėt me nevoja tė veēanta. Dhe, kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė proceset e ndryshme shoqėrore”, pohon zonja Kuriu. Njė segment, ku mė sė shumti shkelen tė drejtat e fėmijėve dhe rrezikohet shėndeti i tyre, janė punėt e rrezikshme qė ata detyrohen t’i bėjnė, tha Ibrahim Selmanaj, ministėr i Punės dhe Mirėqenies Sociale. Sipas tij, ministria tashmė ka formuar mekanizma pėr tė sanksionuar tė gjithė personat, qė i detyrojnė fėmijėt tė marrin pjesė nė aktivitete tė rrezikshme. “Do tė merren sanksione shumė tė ashpra pėr njerėz tė pandershėm, pėr prindėr tė pandergjegjshėm, pėr arsimtarė tė pandėrgjegjshėm dhe pėr qeveritarė tė papėrgjegjshėm, para pėrgjegjėsive qė kanė pėr qytetarin e Kosovės”, theksoi ministri Selmanaj. Puna e fėmijėve dėmton shėndetin dhe nė tė shumtėn e rasteve pengon procesin arsimor, thotė Arbena Kuriu. Ajo pohon se punėsimi i fėmijėve ka ndikuar edhe nė rritjen e numrit tė atyre qė braktisin shkollimin. “Fėmijėt e kanė vendin nė shkollė, nė familje, nė njė ambient miqėsor, ku mund tė zhvillohen deri nė maksimumin e potencialeve tė tyre. Kėshtu qė puna shpesh dėmton shėndetin, pengon procesin arsimor”, thotė zonja Kuriu. Njė gjė tė tillė e pohojnė edhe zyrtarė tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė. Habib Aliu, nga kjo ministri, thotė se ministria ėshtė pėrpjekur tė krijojė njė ambient tė pėrshtatshėm pėr tė gjithė fėmijėt, por kushtet e vėshtira ekonomike po ndikojnė nė braktisjen e shkollimit. “Ministria ėshtė munduar nėpėrmes mekanizmave tė vet, qė tė bėjė tė mundur, madje ta bėjė joshės ambientin, pėr tė regjistruar fėmijėt, pėr tė mos braktisur shkollėn. Do tė thotė, tė bėjmė ambient mė tė bukur, shkolla nė aspektin teknik, fizik tė jetė mė e bukur”, shprehet zoti Aliu. Ndryshe, 33 pėr qind e popullatės sė pėrgjithshme tė Kosovės janė fėmijė nėn moshėn 15 vjeēare. Nė njė gjendje mė tė rėndė, nė kuptimin e rrespektimit tė tė drejtave tė fėmijėve, sipas organizatave joqeveritare, gjenden fėmijėt e komunitetit rom, ashkali dhe egjiptas.


__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 12-06-07, 13:47   #2
lyra2
 
Join Date: 28-04-07
Location: Aty ku e kam vendin...
Posts: 6,243
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Bjeshka1
TĖ DREJTAT E FĖMIJĖVENadie Ahmeti

Fėmijėt kosovarė nuk i gėzojnė tė drejtat e tyre nė nivelin e duhur dhe shumica prej tyre madje as qė i njohin tė drejtat qė u takojnė. Kėshtu kanė thėnė sot pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare, nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Fėmijėve. Arbena Kuriu, nga Fondi pėr Zhvillim i Kombeve tė Bashkuara pėr Fėmijė, tha se tė drejtat e fėmijėve janė tė drejtat themelore tė njeriut, por dallimi ėshtė se fėmijėt kanė nevoja tė veēanta dhe rrjedhimisht, edhe tė drejtat e tyre janė tė veēanta. Sipas zonjės Kuriu, faktorė pėr shkeljen e tė drejtave tė fėmijėve janė kushtet e vėshtira sociale dhe ekonomike, por edhe vetėdija e ulėt e njohjes sė kėtyre tė drejtave. “Konventa pėr tė drejtat e fėmijėve inkorporon tė gjitha tė drejtat nė njė dokument, tė drejtat civile, politike, ekonomike, sociale dhe kulturore. Pra, fėmijėt kanė tė drejtė si tė rriturit”, shpjegon Arbena Kuriu. Dina Morina, nxėnėse e klasės sė pestė nė shkollėn fillore “Gjergj Fishta” nė Prishtinė, pohon se fėmijėt megjithatė i njohin tė drejtat e tyre, por realizimi i tyre ėshtė i vėshtirė. Dina thotė se tė drejtat e fėmijės mund tė mbrohen vetėm nė ambientin familjar dhe jo jashtė kėtij ambienti. “Tė drejtat tona janė qė arsimtarėt dhe prindėrit tė mos pėrdorin dhunė ndaj fėmijėve. Por, ne duhet tė lexojmė dhe ta shprehim atė qė kemi”, pohon Dina. Ali Bajgora, nga Qendra pėr tė Drejtat e Fėmijėve, thotė se po tė bėhet njė krahasim nė mes tė Konventės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Fėmijėve dhe realitetit aktual nė Kosovė, standardet ndėrkombėtare janė larg pėrmbushjes. “Nuk mund tė jemi tė kėnaqur me standardet dhe respektimin e kėtyre tė drejtave, doemos edhe pse ka qasje pozitive dhe lėvizje pozitive nė kėtė drejtim. Por, do tė mbetet edhe shumė pėr t’u bėrė nė arritjen e standardeve ndėrkombėtare, qė kanė tė bėjnė me respektimin e tė drejtave tė fėmijėve”, shprehet zoti Bajgora. Mosrespektimi i Konventės ka rezultuar qė fėmijėve t’u shkelen tė drejtat nė shumė fusha, tha Arbena Kuriu nga UNICEF-i. “Dihet qė fėmijėt, nė ēdo kohė, kanė tė drejtė pėr arsim primar, pa pagesė, kanė tė drejtė pėr shėrbime kualitative shėndetėsore dhe sociale pa pagesė, kanė tė drejtė qė tė kenė trajtim tė veēantė nėse kanė nevojė tė posaēme, pra fėmijėt me nevoja tė veēanta. Dhe, kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė proceset e ndryshme shoqėrore”, pohon zonja Kuriu. Njė segment, ku mė sė shumti shkelen tė drejtat e fėmijėve dhe rrezikohet shėndeti i tyre, janė punėt e rrezikshme qė ata detyrohen t’i bėjnė, tha Ibrahim Selmanaj, ministėr i Punės dhe Mirėqenies Sociale. Sipas tij, ministria tashmė ka formuar mekanizma pėr tė sanksionuar tė gjithė personat, qė i detyrojnė fėmijėt tė marrin pjesė nė aktivitete tė rrezikshme. “Do tė merren sanksione shumė tė ashpra pėr njerėz tė pandershėm, pėr prindėr tė pandergjegjshėm, pėr arsimtarė tė pandėrgjegjshėm dhe pėr qeveritarė tė papėrgjegjshėm, para pėrgjegjėsive qė kanė pėr qytetarin e Kosovės”, theksoi ministri Selmanaj. Puna e fėmijėve dėmton shėndetin dhe nė tė shumtėn e rasteve pengon procesin arsimor, thotė Arbena Kuriu. Ajo pohon se punėsimi i fėmijėve ka ndikuar edhe nė rritjen e numrit tė atyre qė braktisin shkollimin. “Fėmijėt e kanė vendin nė shkollė, nė familje, nė njė ambient miqėsor, ku mund tė zhvillohen deri nė maksimumin e potencialeve tė tyre. Kėshtu qė puna shpesh dėmton shėndetin, pengon procesin arsimor”, thotė zonja Kuriu. Njė gjė tė tillė e pohojnė edhe zyrtarė tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė. Habib Aliu, nga kjo ministri, thotė se ministria ėshtė pėrpjekur tė krijojė njė ambient tė pėrshtatshėm pėr tė gjithė fėmijėt, por kushtet e vėshtira ekonomike po ndikojnė nė braktisjen e shkollimit. “Ministria ėshtė munduar nėpėrmes mekanizmave tė vet, qė tė bėjė tė mundur, madje ta bėjė joshės ambientin, pėr tė regjistruar fėmijėt, pėr tė mos braktisur shkollėn. Do tė thotė, tė bėjmė ambient mė tė bukur, shkolla nė aspektin teknik, fizik tė jetė mė e bukur”, shprehet zoti Aliu. Ndryshe, 33 pėr qind e popullatės sė pėrgjithshme tė Kosovės janė fėmijė nėn moshėn 15 vjeēare. Nė njė gjendje mė tė rėndė, nė kuptimin e rrespektimit tė tė drejtave tė fėmijėve, sipas organizatave joqeveritare, gjenden fėmijėt e komunitetit rom, ashkali dhe egjiptas.
..athua po interpretohen drejt dhe kuptohen drejte,me duket mua se e kan kaluar tej mase me keto "te drejta " dhe na kane pru deri ne nje nivel ku e kane shkele cdo rregull respekti dhe mirsjellje ,mendoj se te drejtat fitohen mbas nje moshe te caktuar ...
__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-06-07, 14:00   #3
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

Njė fėmi qe tė thot "kam Drejta" ta dini se aj ėshtė i pa-DICIPLINUAR !
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-06-07, 17:16   #4
ARI_03
I thjeshtė
 
ARI_03's Avatar
 
Join Date: 23-11-06
Location: Gjermani
Posts: 3,745
ARI_03 has disabled reputation
Default

" E dij qė peshku e han peshkun sepse nuk ka tru,por njeriu.........!!!?"

Nėn nismėn e ish sekretarit tė OKB-s. z.Kofi Annan ėshtė publikuar raporti i dhunės sė ushtruar ndaj fėmijve,pėr tė cilėn raport kanė punuar katėr grupe tė specializuara.Rezulton se ēdo vit rreth 150 million fėmijė apo 14 % e popullsisė sė brrishtė nė planet janė viktimė e abuzimeve seksuale..Po sipas studimeve thuhet se rreth 80-93 %tė fėmijve dėnohen fizikisht nėpėr shtėpit e tyre,edhe pse shum prej tyre kan turp tė tregojn dhe nuk flasin pėr shkak te mungesės se besimit ne insititucionet ligjore.Po nė kėtė raport del se rreth 62 milion vajza martohen pa mos i mbushur 18 vjet,(tė kushtėzuara nga prindėrit)dhe mė pas dhunohen edhe nga vet partnerėt e tyre.Ndėrsa ajo qė ėshtė mė e tmerrshme, sipas studimit Kombeve tė Bashkuara, ėshtė fakti qė nė 106 vende tė botės lejohen ligjėrisht ndėshkimet fizike nė shkollė. Nė bazė tė kėtyre tė dhėnave duket qartė qė dhuna ndaj minorenėve nė botė ėshtė e pranueshme dhe shpesh edhe me bekimin e institucioneve, ndėrkohė qė duhej tė ishte njė akt ligjėrisht i dėnueshėm. "Shumė njerėz, edhe fėmijėt e pranojnė dhunėn si pjesė tė paevitueshme tė jetės",- thuhet nė "Corriere della Sera. "Kjo dhunė e ushtruar,- nėnvizojnė autorėt e studimit,- mund tė lėrė shenja tė rėnda psikologjike pėr njė kohė tė gjatė nė jetėn e kėtyre fėmijėve. I bėj thirrje shteteve qė tė parandalojnė ēfarėdo lloj forme tė dhunės, duke filluar qė nga ajo e dėnimit fizik, praktikat tradicionale si martesės qė detyrojnė vajzat tė martohen nė moshėn minorene, dhuna seksuale si dhe torturat dhe trajtimet apo ndėshkimet e pamėshirshme dhe diskriminuese",- thuhet nė raportin e Kombeve tė Bashkuara.

Unė edhe pse jam askushi pėr kėtė raport kaq tė globalizuar pėr tė dhėnė njė mendim tė sakt,por duke lexuar edhe mendimet e tė tjerve kėtu shihet qart se tė drejtat e fėmijve mungojn...sidomos (nofkėn preshevari) ku tregon se Liria "tė drejtat" te fėmijet sjellin"pa diciplinė "
Preventiva ėshtė gjithmon mė e mirė se shėrrimi.

Miqėsisht!
Ari_03
__________________
Liria e fjalės:Ti ke tė drejtė tė thuash ēdo gjė,
unė kam tė drejtė tė mos dėgjoj asgjė.
ARI_03 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-06-07, 17:22   #5
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

Ari pse o lala nuk e botove kete shkrim tek ndonje gazet, bile do futej ne biografine tende nje shkrim per te drejtat e femijeve, se ketu lales s'behet dot ndonje ekzemplar qe futet ne kapitullin e jetes, ketu era i merr shume shpejt shkrimet.

p.s. Ma dergo ne e-mail ta botoj tek gazeta ime
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-06-07, 15:04   #6
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default > Tė drejat e fėmijėve

Permbajuni temes!

Te drejat e femijeve jane te pamohueshme, dhe ato sigurisht ne menyre defenzive femijet duhet t'i kerkojne, porse sigurisht kjo nuk duhet te jete shkak qe tek ata te mbjellet mendjemadhesia dhe mosperfillja, porse duhet te jete shkak qe influencon per te qene me te ndegjueshem, me te mire, e me te sjellshem. Ja per shembull, ē'faj kane femijet atje ne Perendim, -statistikat e fundit na tregojne- se 60% e femijeve atje ne Perendim jetojne pa nje prind te pakten, dhe mbi 50% e kesaj statistike ka te beje me rastet e divorceve, qe cdo dite vecse shtohen. Vallė, pse nuk punon dikush per keta femije, qe edhe keta na ndiejne kenaqesine e ngrohtesine prinderore (qe shumices atje ne Perendim i mungon)? Vallė a ekziston dashurija atje ne Perendim - perderisa divorci ne krahasim me vendet tona eshte sikur oqeani i madh ne krahasim me lumin e vogel te nje fshatit tone, pra ka rritje teper te madhe-? Ne, populli shqiptar, ndoshta nuk kemi ditur e as qe dijme te kalojme ditet shume romantike sikur atje ne Perendim, e ndoshta femijet tane nuk dijne t'i kerkojne te drejtat e tyre si atje ne Perendim porse ne dime te ia mbjellim dashurine ne zemer femijes, dhe te jetojme tere jeten te lumtur me bashkeshortet tona te cila jane shembelltyre e moralit e fisnikerise dhe e sinqeritetit, pa keqkuptime e nervoze, edhe nese jemi shume te varfer, prap ekziston harmonija familjare e mirekuptimi i ndersjellte (po flas gjeneralisht, sigurisht ka edhe raste qe duhen perjashtur, pra njerez te eger qe punojne me kanune diskriminuese, qe burreri e quajne torturen ndaj gruas dhe femiut).

Krejt miqesisht,
Experti!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-06-07, 15:12   #7
Shqiptare
Besimtare!
 
Shqiptare's Avatar
 
Join Date: 22-09-05
Posts: 4,498
Shqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Shqiptare
Ktynehere ku ka pas "te drejta femijesh" , por rapseprap edukata ka qene ne vend si duhet. E sot, mo Zot ma keq, edhe prindin e marrin neper kembe e kush s'guxon me i than ma tutje femijes!!!!!!!
Shtojce: kush s'guxon me i thane ma tutje femijes, edhe ate ne emer te te drejtave te femijes!!!!
__________________
Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuro mėshirėn Tėnde, pse vetėm Ti je dhuruesi i madh- (3:8 Kur'an)
Shqiptare Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-06-07, 14:03   #8
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default

Konventa e Kombeve tė Bashkuara
mbi
Tė Drejtat e Fėmijės

Konventa e Kombeve tė Bashkuara mbi tė Drejtat e Fėmijės ėshtė njė nga marrėveshjet pėr tė drejtat e njeriut mė e pranuar gati nė tė gjithė botėn. Ajo ėshtė e nėnshkuar nga 191 shtete dhe pėrbėhet prej 154 nenesh.

Kėto janė tė drejtat tua (tė fėmijėve). Ti ke pėrgjegjėsi ndaj njerėzve tė tjerė qė ata t'i gėzojnė tė drejtat e tyre, ashtu siē ata kanė pėrgjegjėsi ndaj teje.

Kėto janė tė drejtat pėr tė gjithė fėmijėt nėn moshėn 18 vjeē (neni 1).
Ato janė tė zbatueshme pėr cilindo, pa diskriminim (neni 2).


Ti ke tė drejtė:
 1. Pėr mbrojtje nga diskriminimi
 2. qė interesi mė i mirė tė marrė njė rėndėsi tė veēantė kur tė rriturit marrin vendime pėr ty
 3. qė tė drejtat tua tė realizohen nga qeveria
 4. tė marrėsh udhėheqjen e duhur nga prindėrit dhe familja
 5. pėr tė jetuar
 6. pėr njė emėr dhe shtetėsi
 7. pėr identitet
 8. tė jetosh me prindėrit tu, me pėrjashtim tė rasteve kur ėshtė keq pėr ty
 9. tė largohesh nga ēdo vend dhe tė shkosh nė vendin tėnd pėr tė jetuar me prindėrit tu
 10. tė jesh i mbrojtur nga rrėmbimet dhe largimet prej vendit tėnd
 11. tė thuash ēfarė mendon dhe tė dėgjohesh nga tė rriturit kur ata marrin vendime qė kanė tė bėjnė me ty
 12. tė marrėsh informacion dhe tė shprehėsh ēfarė mendon, me pėrjashtim kur ėshtė kundėr tė drejtave tė njerėzve tė tjerė
 13. tė mendosh ēfarė tė duash dhe tė mbash besimin fetar qė dėshiron, nėn udhėheqjen e prindėrve
 14. tė takohesh me tė tjerė, t'u bashkangjitesh ose tė krijosh klube, me pėrjashtim kur ėshtė kundėr tė drejtave tė njerėzve tjerė
 15. pėr intimitet (vetmi ose jetė private)
 16. tė marrėsh informacion. Informimimbi mediat, siē janė radiot, gazetat, librat, televizioni, etj. duhet tė jenė tė nevojshme dhe jo tė dėmshme
 17. tė rritesh nga prindėrit tu nėse ėshtė e mundur
 18. tė mbrohesh nga lėndimet, dhuna, abuzimi ose mospėrfillja
 19. pėr kujdes tė veēantė dhe mbrojtje nėse nuk mund tė jetosh me prindėrit tu
 20. tė kesh kujdesin mė tė mirė nėse je i adoptuar
 21. pėr mbrojtje tė veēantė dhe ndihmė nėse je refugjat
 22. pėr kujdes tė veēantė dhe edukim qė tė ndihmon tė zhvillohesh dhe tė udhėhiqesh nėse ke ndonjė paaftėsi
 23. pėr gjendje shėndetėsore sa mė tė mirė dhe kujdes mjekėsor
 24. tė kesh ekzaminim shėndetėsor periodik nėse do tė jesh nėn kujdestari larg shtėpisė
 25. pėr ndihmė nga qeveria nėse je i varfėr ose nė rast nevoje
 26. pėr njė nivel jetese tė mjaftueshėm pėr t'u zhvilluar si duhet
 27. pėr arsimin
 28. pėr arsimim qė pėrpiqet tė zhvillojė personalitetin dhe aftėsitė sa mė shumė qė ėshtė e mundur dhe tė inkurajon pėr tė respektuar tė drejtat dhe vlerat e njerėzve tjerė
 29. tė pėrdorėsh gjuhėn tėnde dhe tė praktikosh kulturėn dhe fenė tėnde
 30. tė argėtohesh dhe tė kesh kohė tė lirė
 31. pėr mbrojtje nga puna qė ėshtė e rėndė pėr shėndetin dhe arsimimin tėnd
 32. tė jesh i mbrojtur nga pėrdorimi, prodhimi dhe tregėtia e drogave tė rrezikshme
 33. tė jesh i mbrojtur nga shfrytėzimi seksual
 34. tė mos rrėmbehesh apo shitesh
 35. tė mbrohesh nga ēdo lloj forme tjetėr shfrytėzimi
 36. tė mos ndėshkohesh nė mėnyrė mizore ose torture. Tė mos vendosesh nė tė njejtin burg me tė rriturit
 37. tė mos marrėsh pjesė nė veprimet luftarake pa mbushur moshėn pesėmbėdhjetė vjeē. Nėse je i prekur nga lufta tė merren masat pėr mbrojtje
 38. tė marrėsh ndihmėn e duhur nėse keni qenė tė lėnduar, mospėrfillur ose trajtuar mizorisht
 39. tė ndihmohesh nė rast se tė duhet tė mbrosh vetveten, dhe tė tė merret mosha nė konsideratė nėse je i akuzuar pėr shkelje tė ligjit
 40. nė ēdo tė drejtė me ligj nė vendin tuaj ose tė drejtėn ndėrkombėtare tė cilat tė japin tė drejta mė tė mira se kėto
 41. Ēdo njeri duhet tė dijė pėr tė drejtat sipas kėsaj Konvente, tė rritur apo fėmijė, dhe qeveria duhet t'i informojė njerėzit pėr kėto
Nenet tjera janė pė qeverinė dhe organizatat ndėrkombėtare se si duhet tė punojnė pėr t'u ofruar fėmijėve tė drejtat e tyre.

______________________________

Pėr mė shumė informacion ju lutem kontaktoni:
Save the Children nė Kosovė
Rr: Nazmi Hikmet 8
Arbėri (Dragodan) I
Prishtinė

Tel: ++381 38 248 177 /8
Fax: ++381 38 248 179
E-mail: sc@scik.org
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-12-07, 11:03   #9
Pupi
 
Join Date: 11-02-07
Posts: 2,517
Pupi has disabled reputation
Default Titulli: Tė drejat e fėmijėve

Quote:
Originally Posted by Albanian eX|PerT
Ari pse o lala nuk e botove kete shkrim tek ndonje gazet, bile do futej ne biografine tende nje shkrim per te drejtat e femijeve, se ketu lales s'behet dot ndonje ekzemplar qe futet ne kapitullin e jetes, ketu era i merr shume shpejt shkrimet.
Duket se nuk i marrka edhe aq shpejt se sa mendohet !

Edhe Fėmijėt Shqiptar/Kosovarė kanė tė drejt tė gėzohen

Nė Prishtinė u organizuan dy koncerte pėr fėmijė ku u ndanė edhe dhurata pėr ta qė ishin donacion nga fėmijėt e Anglisė.\22.12.07\

Sot ėshtė dita e parė e stinės sė dimrit e cila shėnoi temperatura shumė tė ulta, por qė nuk i ndaloi fėmijėt e kryeqytetiti tė ishin pjesė e dy koncerteve qė u organizuan me rastin e festave tė fund vitit nga dy organizata tė krishtere.Nė kėto dy koncerte u ndanė rreth 4 mijė pako dhuratash.
Veē 4 mijė dhuratave qė u ndanė pėr fėmijėt prishtinas nė kėto dy koncerte, kėngėtarėt e vegjėl krijuan atmosferė shumė gazmore pėr publikun,ndėrsa fėmijėt ishin tė lumtur qė patėn fatin tė pranojnė pako me gjėsende, dhuratė nga fėmijėt e Anglisė.
Fėmijėt, prishtinas uruan qė tė gjithė fėmijėt nė Kosovė t'u gėzohen dhuratave tė babadimrit.Ndėrsa njerėzit vullnetė mirė i lutėn qė fėmijėt e familjeve me kushte tė vėshtira ekonomike ti gėzojnė ata. rtv21.tv\22.12.07\
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-12-07, 14:42   #10
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Arkza's Avatar
 
Join Date: 09-03-07
Location: F.K
Posts: 15,269
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tė drejat e fėmijėve

Te Drejtat e Femijve ! A eshte Fjala ne Pergjithesi apo Vetum ne Familje apo Jasht Shpis !!!!

Nejse pak a shume Dote Shkruja edhe une diqka Rrethe te Drejtave te Femiljve !! Ndodhi edhe Kjo ! Nganjehere me duket e Pa-Besushme por e Veretet Motra ime se Cila eshte ne Prishtine i ka Dy Femijet ne Shkolle Vajza Klasen e Tret Ndresa Djali Klasen e par ! dhe jam Befasuar shume se Kur me tha Nipi Imse Kishe marre Dhuraten ne Shkolle !!! e Pyta Motren time tha se po i kan Marre por i ka Quar 10 Euro ne Shkolle !!! I thash e Pse keshtu , me tha se Keshtu ju ka Kerkuar Mesusja te gjitheve nga 10 Euro qe de jau Dhuron Baba-Dimri gjitheve nga Nje Dhurat ne Shkolle !!!!!!!!!! Veretet meta pa Koment si keshtu Qdo Marketet Tona po jan nga 2euro 3, 4,5 Euro e ne Shkolle i kan Kerkuar nga 10 euro !!! Vllah a eshte Kjo e Drejta e Femijve !!!! Femijet Jo qe po Keq -Trajtohen veq ne Shpi dhe qe skan Drejtat Por as Ne Shkolle e as ne Shoqerin !!!!! Nese Jan ne Shkolle i Maltertojne me te Hollat Bjeri Paret per Do fare Revista Femijnore Lidhje palidhje , Nese jan Duke Lozur para Shtepis te Tyre ose Banes se Tyre po Keq Trajtohen nga Femijet me te Rritur se ata qe jan me te Vegjel !


Pra ku eshte E DREJTA E FEMIJVE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Qka Po Ndodhe keshtu ne Kosove !

Duke Marre Parasysht ata Femijet ne Shkolle Shumica si kan Punet e as Nuk i kan Te gjitha Librat e Ata Kerkojne 10 Euro per Dhuraten !!!! a ESHTE KJO E DREJTA E Femijve !!!


Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:40.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.