Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Kafja e Forumit
User Name
Password
Kafja e Forumit Tema tė ndryshmeReply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-06-07, 22:59   #1
Abetare
 
Abetare's Avatar
 
Join Date: 03-04-07
Posts: 1,077
Abetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėm
Default Pė rshkruaje veten me pak fjalė Metaforike...

p.sh Udhėkryq pa dalje, Fjalkryq pa zgjidhje, Lule e vyshkur , Hana e plotė, Zog pa krahė etj etj si ju duket vetja sot juve mjaftojnė pak fjalė metaforike dhe ne e marrim me mend ...Po filloj unė e para ... Sot po me duket vetja si Kaltėrsia e Qiellit ...


__________________
Shkruaja pėr dashuri ende pa u dashuruar , thurja vargje pėr gyrbetin ende pa e shijuar ,
dhimbjes sa shumė i kushtoja , pa e perjetuar , tash kur tė gjitha i kam provuar nuk di mė tė shkruajė...!
Abetare Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 23-06-07, 23:03   #2
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

I varfur pa streh!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-06-07, 23:05   #3
luckyman
 
Join Date: 18-03-07
Posts: 3,371
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Default

Mua me duket vetja sot si ..TIGER shumé i qeté,i plotfuqishem dhe pres momentin e duhur per te sulmuar.!!!
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 06:00   #4
arton bala
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 1,014
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Default

vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri)
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 10:57   #5
gazi-de
mergimtari
 
gazi-de's Avatar
 
Join Date: 11-12-06
Location: ger
Posts: 32,037
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Default

Fukara pa!!!.............................
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 17:49   #6
Abetare
 
Abetare's Avatar
 
Join Date: 03-04-07
Posts: 1,077
Abetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote=arton bala]vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri) __________________________________________________ ______________________________________ Wow ec e vraje mendjen tash se qfare na qenke ti Arton hmmmmm ... do mundohna me kuptu por kohė mė duhet ... Unė sot jam si njė Liber pa shkronja hmmm...
__________________
Shkruaja pėr dashuri ende pa u dashuruar , thurja vargje pėr gyrbetin ende pa e shijuar ,
dhimbjes sa shumė i kushtoja , pa e perjetuar , tash kur tė gjitha i kam provuar nuk di mė tė shkruajė...!
Abetare Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 19:50   #7
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Metaforė a ?

Ē'ėshtė metafora :

Meqenėse vetė nuk jam i zoti tė qendis metafora desha t'i interpretoj (si i shoh unė) shembujt tuaj :
1) Abetare:
"Po filloj unė e para ... Sot po me duket vetja si Kaltėrsia e Qiellit ...". Nuk shoh ndonji metaforė nė kėto dy fjali. Shoh vetėm redondencė (pėrseritje nė planin e kuptimit, semantik): ēdo gjė fillon nga e para prandaj ka pėrseritje tė tź njźjtes ide nė po filloj dhe e para.
I njėjti raport ekziston te Kaltėrsia e Qiellit (azuri blu! nė disa vargje poetike).
2)Albanian Expert:
"I varfur pa streh!"
Shprehja "I varfur pa streh!" asht poashtu redondente! I varfur me strehė asht nji llojė oksimoroni ose antitezė, e kundėrta e redondencės.
3)Luckyman :
Mua me duket vetja sot si ..TIGER shumé i qeté,i plotfuqishem dhe pres momentin e duhur per te sulmuar.!!!"
Kėtu kemi nji hiperbolė : krahasim i dy qenjeve ose objekteve me dimensione disporprocionale ( ēfardo qoftė forca e njeriut nuk e arrin kurrė atė tė tigrit; e kundėrta e nji hiperbole do t'ishte litota...).
4)gazi-de:
Fukara pa!!!.............................":
Kuptimi i fjalės fukara nėnkupton edhe negacionin "pa" pra pa asht e tepėrt, redondente sepse pėrserit njė "pjesė"(semė) tė kuptimit tė fjalės fukara : e kundėrta (oksimoroni ose antiteza do t'ishte fukara me!!!(miliona nė xhep)!
5)Abetare:
"Unė sot jam si njė Liber pa shkronja hmmm..." : oksimoron i bukur po jo metaforė (shembuj tjerė : bukuri e shėmtuar;ditė e rrėt; poezi prozaike; zanoret e heshtura; tė rinjėt e vjetruar, etje.).
6) Arton Bala :
"vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri)"!
Kėtu gjejmė tė vetmėn metaforė qė kėrkohej nź postimet tjera : bala nuk pėrdorė "si"; i atribuon veti njerzore nji dukurie natyrore : vetime qe thithė, i dhimbset...
Ksajde jam unė; tash po shkoj me kqyr pak bagėtinė e kthehem pak ma vonė.
Vazhdoni ju me ushtrime nga figurat e retorikės...
Fshatari
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 22:41   #8
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Join Date: 12-11-06
Posts: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Talking

.....sot me duket vetja si BARESHE,ahahaaaaa...

ahahaaaa,komentoje o BARI.,ahaha.....
Quote:
Originally Posted by Fshatari
Ē'ėshtė metafora :

Meqenėse vetė nuk jam i zoti tė qendis metafora desha t'i interpretoj (si i shoh unė) shembujt tuaj :
1) Abetare:
"Po filloj unė e para ... Sot po me duket vetja si Kaltėrsia e Qiellit ...". Nuk shoh ndonji metaforė nė kėto dy fjali. Shoh vetėm redondencė (pėrseritje nė planin e kuptimit, semantik): ēdo gjė fillon nga e para prandaj ka pėrseritje tė tź njźjtes ide nė po filloj dhe e para.
I njėjti raport ekziston te Kaltėrsia e Qiellit (azuri blu! nė disa vargje poetike).
2)Albanian Expert:
"I varfur pa streh!"
Shprehja "I varfur pa streh!" asht poashtu redondente! I varfur me strehė asht nji llojė oksimoroni ose antitezė, e kundėrta e redondencės.
3)Luckyman :
Mua me duket vetja sot si ..TIGER shumé i qeté,i plotfuqishem dhe pres momentin e duhur per te sulmuar.!!!"
Kėtu kemi nji hiperbolė : krahasim i dy qenjeve ose objekteve me dimensione disporprocionale ( ēfardo qoftė forca e njeriut nuk e arrin kurrė atė tė tigrit; e kundėrta e nji hiperbole do t'ishte litota...).
4)gazi-de:
Fukara pa!!!.............................":
Kuptimi i fjalės fukara nėnkupton edhe negacionin "pa" pra pa asht e tepėrt, redondente sepse pėrserit njė "pjesė"(semė) tė kuptimit tė fjalės fukara : e kundėrta (oksimoroni ose antiteza do t'ishte fukara me!!!(miliona nė xhep)!
5)Abetare:
"Unė sot jam si njė Liber pa shkronja hmmm..." : oksimoron i bukur po jo metaforė (shembuj tjerė : bukuri e shėmtuar;ditė e rrėt; poezi prozaike; zanoret e heshtura; tė rinjėt e vjetruar, etje.).
6) Arton Bala :
"vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri)"!
Kėtu gjejmė tė vetmėn metaforė qė kėrkohej nź postimet tjera : bala nuk pėrdorė "si"; i atribuon veti njerzore nji dukurie natyrore : vetime qe thithė, i dhimbset...
Ksajde jam unė; tash po shkoj me kqyr pak bagėtinė e kthehem pak ma vonė.
Vazhdoni ju me ushtrime nga figurat e retorikės...
Fshatari
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 23:09   #9
Abetare
 
Abetare's Avatar
 
Join Date: 03-04-07
Posts: 1,077
Abetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėm
Default

Pėr tė mos i ngatrruar temat i nderuari Fshatari ose sipas kėsaj intuites sime Albanologu , Metafora, Antiteza, Redonenca, Oksimoroni , Antonimet, Sinonimet etj etj u takojnė Diskutimeve tė Gjuhes dhe Letėrsisė atje mund ti lexosh ato gjėra por nuk besoj qė ke nevoj sepse /siē po mė thotė Intuita ime ( pas leximit tė shkrimit tuaj ) e qė rrallė mė gėnjen, ti je njė Albanolog e jo Fshatar qė i kullotė Bagėtinė Sa pėr sqarim edhe unė ka mė sė njė Dekadė kur kam diplomu nė Fakultetin Filologjik , Dega Gjuhė Letėrsi Shqipe me njė mesatare 8.5 , ka 5 vite kur kam diplomu Gjuhėn Angleze nė Angli , ndėrsa tash studioj por edhe punoj nė profesionin tim nė Gjermani ...Se spo dal nga tema mėtutje se ky nėnforum quhet Kafja e Forumit apo jo ? Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu , mirupafshim te Letėrsia ... Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...
__________________
Shkruaja pėr dashuri ende pa u dashuruar , thurja vargje pėr gyrbetin ende pa e shijuar ,
dhimbjes sa shumė i kushtoja , pa e perjetuar , tash kur tė gjitha i kam provuar nuk di mė tė shkruajė...!
Abetare Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-06-07, 02:19   #10
rafet llapjani
 
rafet llapjani's Avatar
 
Join Date: 02-06-05
Location: ngat dhive valla se sbon pa to
Posts: 23,998
rafet llapjani has disabled reputation
Send a message via MSN to rafet llapjani
Default

Quote:
Originally Posted by legenda
.....sot me duket vetja si BARESHE,ahahaaaaa...

ahahaaaa,komentoje o BARI.,ahaha.....

Pse bre legend po ja shtaramon emri jo bari po qoban oj qik haahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahah
rafet llapjani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-06-07, 13:25   #11
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Kush i ka ngatėrrue temat e nderueme Abetare ?!

Quote:
Originally Posted by Abetare
Pėr tė mos i ngatrruar temat i nderuari Fshatari ose sipas kėsaj intuites sime Albanologu , Metafora, Antiteza, Redonenca, Oksimoroni , Antonimet, Sinonimet etj etj u takojnė Diskutimeve tė Gjuhes dhe Letėrsisė atje mund ti lexosh ato gjėra por nuk besoj qė ke nevoj sepse /siē po mė thotė Intuita ime ( pas leximit tė shkrimit tuaj ) e qė rrallė mė gėnjen, ti je njė Albanolog e jo Fshatar qė i kullotė Bagėtinė Sa pėr sqarim edhe unė ka mė sė njė Dekadė kur kam diplomu nė Fakultetin Filologjik , Dega Gjuhė Letėrsi Shqipe me njė mesatare 8.5 , ka 5 vite kur kam diplomu Gjuhėn Angleze nė Angli , ndėrsa tash studioj por edhe punoj nė profesionin tim nė Gjermani ...Se spo dal nga tema mėtutje se ky nėnforum quhet Kafja e Forumit apo jo ? Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu , mirupafshim te Letėrsia ... Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...
1) Nuk asht fshatari ai qė ka postue "metaforėn" te Kafja e forumit po dikush tjetėr : pra mos i ngatėrro temat.
2) Ti paske fat tė mbarė qe ke intuitė (nuk e kuptoj kėtė fjalė)! po intuita jote ta thot "dallash" se unė vetėm katunar jam dhe asgjo tjetėr.
Sikur tė kisha dit se ke propozue kėtė temė vetėm pėr vetėn tande, pa kundėrshtime, pa reagime po vetėm me pajtim abolut me mendimin tand, unė kurrė qejfin nuk ta kisha prish : kam pas e kam edhe tash nji adhurim tė paskajshėm pėr librin e parė nė jetėn time : Abetarėn.
Fshatarėt ( e ngjan tė jem njani ndėr ta; kjo nuk asht tragjedi) janė njerėz tė ndershėm, objektiv, direkt dhe tė sinqertė : Kosova ka shum nevojė pėr njerėz tė profilit tand; njerėz tė vyem, tė shkolluem(me nga 2 e 3 fakultete), tė kulturuem; ka ma pak nevojė pėr katunarė shpeshėherė tė pagdhendur, pa prap janė tė domosdoshėm... pėr ekonominė e kėtij vendi.
Tė pėrgėzoj sinqerisht pėr nivelin e shkollimit tand (shqip e anglisht) dhe ta kam lakmi mesatarėn 8,5 qė nuk mbrrihet kollaj po mendoj edhe pėr tė tjerėt qė, nė mungesė tė kushteve jo tė favorshme, nuk kanė mujt me shkue n'universitet edhepse nuk u ka mungue as vullneti as motivimi pėr studime tė nalta.
Unė asht dasht me ditė se nuk muj me fol me ty po kush nuk ma ka msue deri dje e tash, falė vėrejtjeve tuaja serioze, nuk do tė boj ma gafe tė tilla. Kur pash forumist tjerė qė kishin shpreh mendime tė ndryshme lidhun me temėn qė kishit hap ju thash pse mos me u angazhue edhe unė nė kėtė temė aq familjare e katunarve tė "vilajetit" tem!

3) "Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu , mirupafshim te Letėrsia ... Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...".
Retorika asht art subtil e plotė finesa gjuhėsore e nuk pajtohet lehtė me afirmime dogmatike (diktate) tė stilit :"Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu " se thjeshtėson e zbeh dukshėm admirimin qė kisha pėr ty. Meqenėse se "stili" asht njeriu(autori) vetė, ti edhe "te letėrsia" do tė mbetesh vazhdimisht "abetare"!
Po e pėrfundoj kėtė pėrgjigje krejt miqėsore me fjalinė tuaj tė fundit :

"Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...": kur rendit dy rethanorė kohorė(tash dhe pėr momentin) rezulton nji redondencė" semantike; ndėrsa "humba nė mendime" asht nji metonimi e thjeshtė e kursesi i metaforė!
Metafora asht si intuita : ose e ke ose jo!
Guxoj tė shpresoj se nuk t'ka met hatri !
Tė pėrshendet fshatari, i cili vėrtet nuk asht albanolog.

PS: Nuk kam tė drejtė t'i pėrgjigjem Rafetit sepse i drejtohej Legendės po masi e kish pėrmend pseudon tim, hajt thash mos t'ia la pėr atė dynja : gjithėmonė mė asht dukun shumė hermetike( e paqartė demek) kjo dukunia e "sinonimisė", qė si duket, karakterizon tė gjitha gjuhėt e botės(s'ka gjuhė pa sinonimi).
Nė nji shembull shumė tź shkurt, shum konēiz, ma ndriēoi mendjen pėr ni minutė dhe kuprova definitivisht kėtė dukuni qė deri dje ka qenė nė mendjen time "obsecion" i vėrtetė : kurrė deri dje nuk e kam dit se "bariu dhe ēobani" janė sinonime!
Njerzit e menēėm janė tė rrallė prandaj kanė vlerė tė madhe.
E di qė rafeti nuk mė hidhėnohet sepse merremi me tė njajtin zanat, jemi koleg tė mirė!
Tė pėrshendet "ēoban" fshatari!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-06-07, 14:12   #12
rafet llapjani
 
rafet llapjani's Avatar
 
Join Date: 02-06-05
Location: ngat dhive valla se sbon pa to
Posts: 23,998
rafet llapjani has disabled reputation
Send a message via MSN to rafet llapjani
Default

Quote:
Originally Posted by Fshatari
1) Nuk asht fshatari ai qė ka postue "metaforėn" te Kafja e forumit po dikush tjetėr : pra mos i ngatėrro temat.
2) Ti paske fat tė mbarė qe ke intuitė (nuk e kuptoj kėtė fjalė)! po intuita jote ta thot "dallash" se unė vetėm katunar jam dhe asgjo tjetėr.
Sikur tė kisha dit se ke propozue kėtė temė vetėm pėr vetėn tande, pa kundėrshtime, pa reagime po vetėm me pajtim abolut me mendimin tand, unė kurrė qejfin nuk ta kisha prish : kam pas e kam edhe tash nji adhurim tė paskajshėm pėr librin e parė nė jetėn time : Abetarėn.
Fshatarėt ( e ngjan tė jem njani ndėr ta; kjo nuk asht tragjedi) janė njerėz tė ndershėm, objektiv, direkt dhe tė sinqertė : Kosova ka shum nevojė pėr njerėz tė profilit tand; njerėz tė vyem, tė shkolluem(me nga 2 e 3 fakultete), tė kulturuem; ka ma pak nevojė pėr katunarė shpeshėherė tė pagdhendur, pa prap janė tė domosdoshėm... pėr ekonominė e kėtij vendi.
Tė pėrgėzoj sinqerisht pėr nivelin e shkollimit tand (shqip e anglisht) dhe ta kam lakmi mesatarėn 8,5 qė nuk mbrrihet kollaj po mendoj edhe pėr tė tjerėt qė, nė mungesė tė kushteve jo tė favorshme, nuk kanė mujt me shkue n'universitet edhepse nuk u ka mungue as vullneti as motivimi pėr studime tė nalta.
Unė asht dasht me ditė se nuk muj me fol me ty po kush nuk ma ka msue deri dje e tash, falė vėrejtjeve tuaja serioze, nuk do tė boj ma gafe tė tilla. Kur pash forumist tjerė qė kishin shpreh mendime tė ndryshme lidhun me temėn qė kishit hap ju thash pse mos me u angazhue edhe unė nė kėtė temė aq familjare e katunarve tė "vilajetit" tem!

3) "Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu , mirupafshim te Letėrsia ... Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...".
Retorika asht art subtil e plotė finesa gjuhėsore e nuk pajtohet lehtė me afirmime dogmatike (diktate) tė stilit :"Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu " se thjeshtėson e zbeh dukshėm admirimin qė kisha pėr ty. Meqenėse se "stili" asht njeriu(autori) vetė, ti edhe "te letėrsia" do tė mbetesh vazhdimisht "abetare"!
Po e pėrfundoj kėtė pėrgjigje krejt miqėsore me fjalinė tuaj tė fundit :

"Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...": kur rendit dy rethanorė kohorė(tash dhe pėr momentin) rezulton nji redondencė" semantike; ndėrsa "humba nė mendime" asht nji metonimi e thjeshtė e kursesi i metaforė!
Metafora asht si intuita : ose e ke ose jo!
Guxoj tė shpresoj se nuk t'ka met hatri !
Tė pėrshendet fshatari, i cili vėrtet nuk asht albanolog.

PS: Nuk kam tė drejtė t'i pėrgjigjem Rafetit sepse i drejtohej Legendės po masi e kish pėrmend pseudon tim, hajt thash mos t'ia la pėr atė dynja : gjithėmonė mė asht dukun shumė hermetike( e paqartė demek) kjo dukunia e "sinonimisė", qė si duket, karakterizon tė gjitha gjuhėt e botės(s'ka gjuhė pa sinonimi).
Nė nji shembull shumė tź shkurt, shum konēiz, ma ndriēoi mendjen pėr ni minutė dhe kuprova definitivisht kėtė dukuni qė deri dje ka qenė nė mendjen time "obsecion" i vėrtetė : kurrė deri dje nuk e kam dit se "bariu dhe ēobani" janė sinonime!
Njerzit e menēėm janė tė rrallė prandaj kanė vlerė tė madhe.
E di qė rafeti nuk mė hidhėnohet sepse merremi me tė njajtin zanat, jemi koleg tė mirė!
Tė pėrshendet "ēoban" fshatari!

haahahahahaahaha Fshatari edhe une te pershendes valla bre koleg ahahhahahhah ju pergjigja me metafor time legendes se nae kish asfalltue emrin ven qe me na than qoban bari mu dok qe naj hiqi qinat hahahahhahhahahahhahah

P.s te pershendes inderuar dhe gjegjsisht i pershendes ata qe kuptojn humorin ju flm per mire kuptim.


me nder dhe rrespek nga rafet llapjani
rafet llapjani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-06-07, 14:31   #13
Abetare
 
Abetare's Avatar
 
Join Date: 03-04-07
Posts: 1,077
Abetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėmAbetare i pazėvėndėsueshėm
Default

Fshatari dhe Rafet Llapjani ...Krenaria ėshtė Respekt ndaj vetvetes ( ka pas thanė njė i ditur qė momentalisht nuk po mė kujtohet ) Edhe unė jam krenare qė jam Fshatare por nuk mė duket kjo gjė e rėndėsishme sepse Njerėz jemi tė gjithė megjithatė ....
__________________
Shkruaja pėr dashuri ende pa u dashuruar , thurja vargje pėr gyrbetin ende pa e shijuar ,
dhimbjes sa shumė i kushtoja , pa e perjetuar , tash kur tė gjitha i kam provuar nuk di mė tė shkruajė...!
Abetare Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-06-07, 14:40   #14
rafet llapjani
 
rafet llapjani's Avatar
 
Join Date: 02-06-05
Location: ngat dhive valla se sbon pa to
Posts: 23,998
rafet llapjani has disabled reputation
Send a message via MSN to rafet llapjani
Default

Quote:
Originally Posted by Abetare
Fshatari dhe Rafet Llapjani ...Krenaria ėshtė Respekt ndaj vetvetes ( ka pas thanė njė i ditur qė momentalisht nuk po mė kujtohet ) Edhe unė jam krenare qė jam Fshatare por nuk mė duket kjo gjė e rėndėsishme sepse Njerėz jemi tė gjithė megjithatė ....
hhahhahhaaha Abetare shyqyr qe ju kem ju sheherlive se skishem pas ku me shit tamli e dhive metafor e shtir ghaghahgahgaaghagghaghahhgahgahahggaghaghgh
rafet llapjani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-06-07, 15:46   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,975
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default

Sot jam si Doc Holiday

Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:32.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.