Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-09-09, 20:33   #1
fadil
 
Join Date: 20-10-03
Posts: 1,157
fadil has disabled reputation
Default A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

PSD kėrkon ndėrrimin e trasesė sė autostradės Nė takimin e radhės mė gazetarė, Partia Social-Demokrate kėrkoi nga institucionet e Kosovės qė ta ndryshojnė trasenė e autostradės Vėrmicė-Merdare dhe qė ajo tė ketė trajektorėn Vėrmicė-Lypian-Konēul (apo Dheu i Bardhė). “Kjo trase do tė mundėsonte zhvillimim mė tė hovshėm ekonomik, ngase nėpėrmjet kėsaj arterie rrugore do tė lidhet me autostradėn Selanik-Kumanovė-Beograd-Zagreb, e mė tutje nė Europė dhe do tė ketė mundėsi shumė mė tė lehta dhe ekonomikisht mė efiēiente tė daljės nė Portin e Durrėsit”. Kėshtu ėshtė shprehur zėdhėnėsi I PSD-sė, Gėzim Kasapolli. mbrapa06 shtator 2009 - 12:38:38


fadil Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 06-09-09, 22:07   #2
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,662
4peace has disabled reputation
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Quote:
Originally Posted by fadil
PSD kėrkon ndėrrimin e trasesė sė autostradės Nė takimin e radhės mė gazetarė, Partia Social-Demokrate kėrkoi nga institucionet e Kosovės qė ta ndryshojnė trasenė e autostradės Vėrmicė-Merdare dhe qė ajo tė ketė trajektorėn Vėrmicė-Lypian-Konēul (apo Dheu i Bardhė). “Kjo trase do tė mundėsonte zhvillimim mė tė hovshėm ekonomik, ngase nėpėrmjet kėsaj arterie rrugore do tė lidhet me autostradėn Selanik-Kumanovė-Beograd-Zagreb, e mė tutje nė Europė dhe do tė ketė mundėsi shumė mė tė lehta dhe ekonomikisht mė efiēiente tė daljės nė Portin e Durrėsit”. Kėshtu ėshtė shprehur zėdhėnėsi I PSD-sė, Gėzim Kasapolli. mbrapa06 shtator 2009 - 12:38:38
S'eshte ide e keqe. Madhe eshte ide e mire, me e lire, me funksionale...

E vetmja dobesi: Ia humb rendesine Prishtines si Kryekatund!


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-09-09, 22:44   #3
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Quote:
Originally Posted by 4peace
S'eshte ide e keqe. Madhe eshte ide e mire, me e lire, me funksionale...

E vetmja dobesi: Ia humb rendesine Prishtines si Kryekatund!


***
.....ja shton randesin edhe fitimin beligradit!Kosova per dit e me shume po shendrrohet ne nje shtet qudibers,me projektet qe duhen te merren ekspertet e lamive te caktuara,merren interesgjinjet,nuk esht befasi qe nje ide para se te del nga parlamenti,apo ndonje zyrje kompetente e ndegjon neper kafenet e Kosoves.

Tashe nje egoist del edhe e propozon ndrrimin e trases se autoudhes,se mose po ju paguajka livadhi!!
Plani i tanishem esht i arsyeshem,e perfshin kryqytetin,edhe esht via me e gjat qe e pershkon Kosoven.
Autorruga esht edhe profitabile,sa me e gjat qe esht vendet qe do ta shfrytezojn paguajn me shume,e nese kjo shkurtohet ne pjesen e Kosoves zgjatet ne ate serbe,keshtu qe ne paguajm me shume ne shkini e ata me pak ne Kosove......tjetra esht qe kosova ne te ardhmen nuk do te jet vetem me nje vi autorruge,do te bahen edhe pjes tjera lidhese.

keto ide qe i propozoj soc.demokrat i kam degju n'kafe t'sabitit qe dy muaje
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-09-09, 23:12   #4
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,662
4peace has disabled reputation
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Quote:
Originally Posted by sherri
.....ja shton randesin edhe fitimin beligradit!Kosova per dit e me shume po shendrrohet ne nje shtet qudibers,me projektet qe duhen te merren ekspertet e lamive te caktuara,merren interesgjinjet,nuk esht befasi qe nje ide para se te del nga parlamenti,apo ndonje zyrje kompetente e ndegjon neper kafenet e Kosoves.

Tashe nje egoist del edhe e propozon ndrrimin e trases se autoudhes,se mose po ju paguajka livadhi!!
Plani i tanishem esht i arsyeshem,e perfshin kryqytetin,edhe esht via me e gjat qe e pershkon Kosoven.
Autorruga esht edhe profitabile,sa me e gjat qe esht vendet qe do ta shfrytezojn paguajn me shume,e nese kjo shkurtohet ne pjesen e Kosoves zgjatet ne ate serbe,keshtu qe ne paguajm me shume ne shkini e ata me pak ne Kosove......tjetra esht qe kosova ne te ardhmen nuk do te jet vetem me nje vi autorruge,do te bahen edhe pjes tjera lidhese.

keto ide qe i propozoj soc.demokrat i kam degju n'kafe t'sabitit qe dy muaje
E kjo (auto)rruga per Merdare (prej Merdares e tutje) kujt ia shton rendesine dhe fitimin?
Carraleves a? ( )
Apo ndoshta do ta perdorim metoden "me te thjeshte" te Lirikut (prej Merdares e deri ne Budapest do te hapim tunel, sepse i kemi mesuar tash tunelet).

Te gjitha rruget drejt veriut ēojne (deshe o nuk deshe) permes Beligradit.


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 04:27   #5
Tarzani
Banned
 
Join Date: 31-08-09
Posts: 270
Tarzani VIPTarzani VIPTarzani VIPTarzani VIPTarzani VIPTarzani VIPTarzani VIPTarzani VIP
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Nese eshte ne dobi te Kosoves lindore (presheves,medvegjes e bujaovcit ) ateher edhe une kisha propozue...!
Tarzani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 06:55   #6
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Ju mbaroni nje projekt per rreth e rrotul Prishtines me dalja nga aty dhe hyrje aty me large jo se cdo projekt tjeter do te ishte i deshtuar... Cka nuk ndigjon nga nipat e Raxhep Qoses edhe rruga u duket komuniste si Qoses cdo shkrimtare shqiptare komuniste e ai veta ka haru se cka ka qene...
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 07:50   #7
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

autostradatat duhet me i bė andej kah prishtina pastaj tjetren duhet me e nė andej kah drejtimi per ne stamboll ku duhet te lidhen azi e europė-
por nuk duhet te vdes mitrovica qytet me shum rendesi
qytet i cili duhet te jet i lidhur me kosoven pejen prishtinen drenicen ne format me te fuqishme te mundshme mitrovica duhet te ringjallet dhe te sheptoj nga kthetrat e varfrisė ne duhet te shpetojm kombtarisht duke i lidhur fort qytetet edhe drenices duhet ti jepet nji rendesi e jashtzakonshme sepse esht regjion shum i bukur dhe mund te behet i zhvilluar e shum turistik-
keshtu ka kuptim shpetimi kombtarė dhe zhvillimi i secilit cep te atdheut pra autostrada mund te ndahet ne dy drejtime po qe se paraqitet nevoja por zonat aq te rendesishme te veriut si ferizaj lipjani prishtina vuqiterni mitrovica nuk guxojn te mbeten kurrsesi te anashkaluara pa autostradė-
por duhet edhe autostrada prishtinė pejė prandaj autostrada sa te niset prej prizreni duhet ti ket ndarjet e veta per ne gjakovė te degzohet te lidhet me deqanin e pejen andej ndersa prishtina duhet ta ket te veten direkt me pejen poashtu mitrovica te veten qe lidhet me pejen dhe ulqinin sepse autostrada duhet te lidhet me mailn e zi ku esht duke ardhur autostrada e europes qe shkon ne dejtim te greqqisė e ndahet per stamboll ku lidhet europa dhe azia ne te ardhmen -

Last edited by lirik; 07-09-09 at 07:50.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 09:31   #8
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Quote:
Originally Posted by 4peace
E kjo (auto)rruga per Merdare (prej Merdares e tutje) kujt ia shton rendesine dhe fitimin?
Carraleves a? ( )
Apo ndoshta do ta perdorim metoden "me te thjeshte" te Lirikut (prej Merdares e deri ne Budapest do te hapim tunel, sepse i kemi mesuar tash tunelet).

Te gjitha rruget drejt veriut ēojne (deshe o nuk deshe) permes Beligradit.


***
z.5peace! para se me repliku lexoje te gjith shkrimin,kuptoje mire,jo nje rresht .....une nuk e kontestova mendimin tend "E vetmja dobesi: Ia humb rendesine Prishtines si Kryekatund!" ]..shume me vend.
dhe e dhash edhe nje arsye:Plani i tanishem esht i arsyeshem,e perfshin kryqytetin,edhe esht via me e gjat qe e pershkon Kosoven.
Autorruga esht edhe profitabile,sa me e gjat qe esht vendet qe do ta shfrytezojn paguajn me shume,e nese kjo shkurtohet ne pjesen e Kosoves zgjatet ne ate serbe,keshtu qe ne paguajm me shume ne shkini e ata me pak ne Kosove......
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 13:05   #9
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,662
4peace has disabled reputation
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

*

Njerez te cuditshem kishim qelluar. Per ne kurr nuk kishte pasur rendesi ajo se...
...a e ka folur drejt, por me me rendesi eshte..
...ajo se kush e ka thene.
Dhe, kur kthehemi te kjo e fundit ("kush e ka thene"), ne baze te saj dhe vendosim, pa marre parasysh dobesite katastrofike...
Nese dikush e ka thene ne "kafe t'Sabitit", ai s'vyen gje.

Ja budallakia e tashme:
E kane thene/propozuar "komunistat", keshtuqe cfare thone "komunistat" nuk vlene gje.

T'i kthehemi rruges...
Pjesa e kesaj autostrade (nese eshte plan te behet autostrade) prej Prishtine - Merdare eshte rruge qorre. Dhe, kush mendon se kjo autostrade pjell te ardhura me te medha - ai vec fantazon (sheh enderra ne pike te dites). Kjo pjese, pra, prej Merdares i kalon edhe nja 100 km rrugė magjistrale neper Serbi... deri sa te dale serish (sherri s'e kuptoi kur i thash shkurtimisht) ne autostraden E75... Pra, pjesa serbe (vetem nese Tadiqi fiton llotari) e kesaj magjistraleje nuk ka gjasa per t'u shnderruar ne autostrade (prandaj edhe thash: eshte rruge qorre, kush na paska aq shume te holla per te ndertuar autostrada qorre???).

Disa, me gjase, nuk po e ditkan dallimin ndermjet autostrades dhe rruges magjistrale.
Rruga magjistrale lidh qytete (e fshatra) duke kaluar (kryesisht) neper mesin (qendren) e atyre qyteteve/fshatrave...
... autostrada, ne anen tjeter, kalon perskaj tyre. Keshtuqe, autostrada eshte dhjeta fish me e shpejte se rruga magjistrale...

Natyrisht, autostrada edhe kushton me shume...dhe, ta kthesh nga ta kthesh ky propozim eshte mjaft i mire nga te gjitha aspektet...e mos te elaboroj ketu tere diten e lume...


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 13:07   #10
Shpati
 
Join Date: 10-10-03
Location: Gjermani
Posts: 1,503
Shpati has disabled reputation
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Quote:
Originally Posted by 4peace
S'eshte ide e keqe. Madhe eshte ide e mire, me e lire, me funksionale...

E vetmja dobesi: Ia humb rendesine Prishtines si Kryekatund!


***
Dobesi ska, por vetem perparsi personalisht e perkrahi ket propozim.
I njeti Autoban do te lidhete Shqiptaret me Shqiptaret siq esht Presheva, Bujanovci.
Ne qoft se do te shkonte Autobani ne Merdare humbes do te ishin Presheva , Bujanovci , Medvegja .
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 13:40   #11
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Ncncncncncn taman e banen punen me ndreq - autostraden keta kqyrin me ndal punimet me ju nxerr pune me matje tjera pupupupu e projekte-

Me se miri qenka me ja maru do rrote autostrades edhe me kthy ka te na konvenon neve si Nastradini Shpin e vet
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 17:02   #12
fadil
 
Join Date: 20-10-03
Posts: 1,157
fadil has disabled reputation
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Pershendetje:

Personalisht e perkrahi kete ide, sepse eshte ide e qelluar, sepse ateher kjo rruge do te jete jo vetem nje autostrad per qarkullim te automjeteve por do te jet edhe nje rruge qe i bashkon shqiptaret ne shumicen e trojeve ka jetojn ata, prandaj une personalisht e perkrahi dhe shpresoj se do te ndodhe keshtu siq eshte propozuar.

Arsyeja tjeter eshte se mali i zi e ka nenshkruar nje kontrat per ndertimin e nje autostrade qe e lidh portin e detit te tije me serbin, dhe ne nje forme apo ne nje tjeter kjo ja ule rendesin projektit te tanishem, e nese del ne preshev, ateher aty pari bjen atustrada qe e lidhe greqin,maqedonin,serbin,kroacin,sllovenin dhe vazhdon neper europ dhe perseri do ta ket edhe peshen ekonomike te parallogaritur.
fadil Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 17:20   #13
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Quote:
Originally Posted by shfletuesi_
Ncncncncncn taman e banen punen me ndreq - autostraden keta kqyrin me ndal punimet me ju nxerr pune me matje tjera pupupupu e projekte-

Me se miri qenka me ja maru do rrote autostrades edhe me kthy ka te na konvenon neve si Nastradini Shpin e vet
Pse a po tutesh po ja ndrrojne drejtimin aa
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 17:28   #14
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

Quote:
Originally Posted by pirro
Pse a po tutesh po ja ndrrojne drejtimin aa
drejt met than po - a din pse - se boll afer shpis teme po i vjen bre... e me ba me ndrru apet po jes larg asfaltit
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-09-09, 19:17   #15
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,224
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: A duhet te ndrrohet drejtimi i autostdardes se kosoves...!?

mundesisht jo.!
( se mi prish planet )


jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:27.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.