Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
User Name
Password
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-01-10, 22:08   #1
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default pensione per te burgosurit politik

Kur isha ne kosovė ne nje muhabet te lire privat me disa persona
ku disa ishin
edhe profesor e disa aktivist te partive u fol se ne parlament disa her Hydajet Hyseni ish i burgosur politik ka be perpjekje per te ju siguruar nje
jete me te mire ish te bugorurve politik shqiptar nga kosova
kur perfshiheshin disa lehtesime ne kredi dhe pensione si dhe material mndertimor per ata ish te burgosur

e disa lehtesime tjera
por ne ket kundershtim kishte kembngulur duke refuzuar kategorikisht ldk ja

perse kjo parti beri ket kundershtim kaq te madh kunder te burgosurve politik dhe patriotve shqiptar kjo parti ka kundershtu siq flitej edhe ndihmat per familjete deshmorve per q arsye kjo parti u soll keshtu dhe ishte kaq kembngulse ne ket lloj sjellje q kuptim ka kjo
dhe q ka ka ldk ja me keta njerz ket lloj kategorie njerzish te demtuar qe kundershton pensionet e tyre perse
hydajet hyseni u mundua te njxerr nje ligj ne parlqment por ket e kundrshtoj ldk ja siq flitet apo esht vetem sa per te ju hedhur faji asaj nuk dihet


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 20-01-10, 09:16   #2
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,714
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pensione per te burgosurit politik

Jo ,gajle mos ki se nuk eshte LDK qe e kundershton kete ligj!
Ata qe e "kan dite" pse kan shku ne burg dhe pse kan shku ne lufte sot nuk kan nevoje per ligje te tilla sepse i kan pallatet milionshe kurse ata qe "nuk e kan" dite pse kan shku ne burg e edhe ne lufte besa le te shpresojne per dite me te mira!!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 20-01-10 at 09:17.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-01-10, 11:10   #3
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pensione per te burgosurit politik

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Jo ,gajle mos ki se nuk eshte LDK qe e kundershton kete ligj!
Ata qe e "kan dite" pse kan shku ne burg dhe pse kan shku ne lufte sot nuk kan nevoje per ligje te tilla sepse i kan pallatet milionshe kurse ata qe "nuk e kan" dite pse kan shku ne burg e edhe ne lufte besa le te shpresojne per dite me te mira!!!............................................


Mesele qe pak a shum e morra vesh nga guri sylaj

por fjala esht se partite politike

fajin mundohen te ja hudhin njeri tjetrit

por kjo esht nje tallje me te vuajturit korrupcion i partive politike

ne shqiperi ne fillim nuk donin as te ua njihnin statusin e te burgosurit politik

njerzve qe kishin qene me nga njizet vite burgje e internime

as nuk donin te ua jepnin pronat sepse ishin komunistet ne pushtet

pamvarsisht se genjenin se jan demokrat -

por ne shqiperi te burgopsurit politik u ngriten ne kembe
dhe nuk duruan qe ata

qe pronat e tyre stergjyshore te vidhen

dhe mundin e tyre ta shfrytzojne tradhtaret plakitsit e pa shpirte e te pa ndere

sa per ne kosove nese do te ngriteshin ne kembe te burgosurit politik

do te arrijne diqka nese nuk ngriten te organizuar pronen dhe pasurine do ua vjedhin gjaksoret kriminel mafioz qe gjithqka grabisin

te burgosurit politik nuk luftuan per pushtet por me nji organizim te perbashket kur te duan mund ta marrin pushtetitn por nuk duan se nuk kan synime te tilla as kerkesa kurfare vetem disa nga jan qe ju dhimbsen pronat stergjyshore
por poshtersia ne kosove ka arrit kulmin me sjellje duke perbuzur e duke shkelur te drejtat e njeriut
televizioni i kosoves dhe propoaganda e tij e ndyre flet gjithnji per do
far serbesh per traktora per te drejtate tyre por kurr jo per te mjeret shqiptar as per invalidet e luftes as per invalidet e burgosur politik
as per pensionet e tyre kjo esht tradhti e madhe kombtare
qe duhet ti nxis te burgosurit te kekrojne te drejtat e tyre qytetare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-01-10, 05:37   #4
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pensione per te burgosurit politik

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Jo ,gajle mos ki se nuk eshte LDK qe e kundershton kete ligj!
Ata qe e "kan dite" pse kan shku ne burg dhe pse kan shku ne lufte sot nuk kan nevoje per ligje te tilla sepse i kan pallatet milionshe kurse ata qe "nuk e kan" dite pse kan shku ne burg e edhe ne lufte besa le te shpresojne per dite me te mira!!!
-------------------------

megjithat nuk e besoj se ka njeri qe nuk e ka dit perse po shkon ne burg e ne lufte
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-01-10, 23:52   #5
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pensione per te burgosurit politik

Astrit Lulushi

Kanė kaluar 20 vjet, dhe dėmshpėrblimi a kompensimi i ish-tė pėrndjekurve politikė vazhdon tė mbetet njė ndėr cėshtjet mė tė vėshtira. Shtresat e sotme tė pėrfituesve tė djeshėm materialė, politikė, e moralė - qė i blenė kėto pėrfitime me heshtjen a bėmat e veta - nuk kanė hedhur asnjė hap pėr t'ia kthyer nė forma tė ndryshme shtetit tė sotėm ose drejtpėrdrejt viktimės, njė pjesė tė pėrfitimeve tė atyre viteve. Kėshtu edhe qeveritė e sotme do tė ndihmoheshin, nxiteshin, angazhoheshin e pėrgjegjėsoheshin pėr tė dėmshpėrblyer viktimat e komunizmit dhe kjo cėshtje, megjithėse plagėhapur, tė mbyllej..
Sa e madhe do tė ishte humbja e sotme e "ishėve", nė krahasim mė vuajtjet e tė pėrndjekurve tė djeshėm? Asgjė, ose as qė mund tė llogaritet. Tė zhbėsh njė padrejtėsi nuk ėshtė kurre vonė - mbetet gjithmonė aktuale - por nuk ėshtė as edhe herėt, sepse koha ikėn, bashkė me 'tė edhe ata qė vuajtėn, duke lėnė tė rėnduar qiellin e brezit tjetėr.

Dihet se shembja e "kullės" a kupolės komuniste nė Shqipėri ishte mė shumė rrjedhojė e vetėshkatėrimit, sesa e ndonjė sulmi tė llojit "9/11" nga jashtė saj. Ishte thjesht dėshtim i njė sistemi ekonomik qė me kokėfortėsi qėndroi deri nė falimentim politik e moral. Nė raste tė tilla, nė ekonomi, sipas ligjeve, tė paktėn nė perėndim, njė person a kompani qė falimenton nuk ka tė drejtė tė zotėrojė pronė a pasuri pa paguar mė parė borxhet, shpenzimet a humbjet si rezultat i shpėrdorimeve, qė cuan nė dėshtim. “Qė tė zotėrosh, mė parė nuk duhet tė zotėrosh”.(T.S. Eliot, East Coker)
Cuditėrisht, menjėherė pas dėshtimit tė shtetit komunist, nė Shqipėri mbinė tė pasurit e rinj. Dhe nga kush pėrbėhej shumica e kėsaj shtrese? - nga funksionarėt e djeshėm a tė afėrmit e tyre. Ligjet qė parandalojnė shpėrdoruesit nė ekonominė kapitaliste pėr tė bėre shpėrdorime tė tjera, nuk ekzistonin a nuk njiheshin nė atė kohė, por kjo s'do tė thotė qė s'duhen njohur e ndoshta ushtruar ndaj pėrfituesve tė djeshėm pėr tė dėmshpėrblyer a rimėkėmbur pjesėn mė tė rrėnuar nga regjimi i kaluar; ish-pėrndjekurit.
Fushata ndėrmerren pėr tė ndihmuar viktimat e fatkeqėsive natyrore, dhe me tė drejtė, por asnjė hap zgjimi ndjeshmėrie nuk ėshtė bėrė pėr tė ndihmuar viktimat e gabimeve tė qėllimshme njerėzore. Kjo ndoshta sepse, njeriu si qenie, rrallė i pranon gabimet e veta.

Komente nga lexuesitKoment nga GUEST mė 2010-01-25 16:26:17
Ish te perndjekurit jane shtresa me e diskriminuar e popullit shqiptar.Me keqardhje shrehem keshtu por ky eshte nje realitet .Nuk me vjen keq me asnje qeveritar shqiptar (ata meqe kaluan ylberin nuk mund te beheshin demokrate,pa nje kulture perendimore nuk mund te ndjejne kenaqesine qe te jep dliresia dhe zbatimi i drejtesise),por indinjohem nga gjithe ato organizata nderkombetare,nga gjithe ata specialiste vezhgues qe me misjonin e pellumbave te paqes u derguan per te ndihmuar kete vend.
Me pyeti dikush:Do ta marresh shperblimin qe te kane llogaritur? Pergjigja ime:Ah moj Shqiperi te qofsha fale !


me pelqeu ky koment i kti personi dhe evendosa ktu ne dardani

por me keqardhje them nuk jan vetem te burgosurit politik

por qevrite shqiptare kan kaluar qdo kufij njerzore me lenjen e shtresave njerzore pas dore ne nje varfri ekstremeLast edited by lirik; 25-01-10 at 23:53.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:33.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.