Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 20-02-10, 15:46   #1
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Si te ushqehemi ne menyre me te shendetshme?

1. Cilat fruta dhe perime janė mė ushqyeset?
Je e keni tė nevojshme tė hani njė shumėllojshmėri frutash dhe zarzavatesh ēdo ditė pėr tė pėrfituar maksimumin e lėndėve ushqyese, kėshtu qė mos ngurroni tė ushqeheni ndryshe dhe nė mėnyrė tė pasur dhe nėse ju parapėlqeni zarzavatet, hidhini njė sy dietės sė mėposhtme:
Brokoli (lakra tė vogla jeshile): njė burim fantastik i pashtershėm vitamine C, betakarotine, acidi folik, hekuri dhe potasi. Pėrmbajnė gjithashtu pėrbėrės tė quajtur indolė, qė ndihmojnė nė parandalimin e kancerit. Tė freskėta apo tė kaluara nė mikrovalė sepse po tė ziejnė, ato i humbin vlerat qė ofron vitamina C.
Shpargu: njė ushqim ēudibėrės me veti tė spikatura mjekėsore. Shpargu ėshtė i pasur nė acid folik dhe vitamina C, E dhe betakorotinė.
Lakra e bardhė: njė ushqim i pasur nė vitamina C, K, E dhe potas. Pėrmban gjithashtu betakarotinė, fibra, tiaminė dhe tė tjera substanca pėr parandalimin e kancerit.

2. A duhet tė kujdeseni pėr kurbėn glicemike tė ushqimeve?
Kurba glicemike ėshtė njė sistem matjeje qė tregon shpejtėsinė me tė cilėn absorbohen lėndėt karbohidrike dhe se si pėrdoren ato nga trupi. Si njė rregull i pėrgjithshėm, njerėzit duhet tė pėrpiqen tė hanė ushqime me kurbė glicemike lehtėsisht tė asimilueshme, duke zgjedhur bukė tė zezė nė vend tė asaj tė bardhė pėr shembull. Kjo ju ndihmon tė keni energji mė tė qėndrueshme. Gjithashtu, keni shumė kujdes nga ushqimet e shpejta dhe qė herė pas here asimilohen me shumė vėshtirėsi.

3. Nė ēfarė sasie sheqeri konsiderohet i tepėrt?
Kini kujdes nga niveli i yndyrnave nė njė ushqim sepse yndyrnat kanė tendencė tė shndėrrohen nė sheqer. Sheqeri nuk pėrmban nutrientė, por vetėm kalori. Specialistėt e tė ushqyerit konsiderojnė si sheqerna tė tepėrta ato qė gjenden nė produkte tė tilla si kekėt dhe kėto duhet tė kontrollohen qė tė mos japin mė shumė se 10% tė kalorive ditore, pra qė do tė thotė tė mos konsumohen mė shumė se 200 kalori nga kėto lloj ushqimesh tė ėmbla. Njė lugė ēaji me sheqer pėrmban rreth 16 kalori dhe njė gotė e madhe me lėng pėrmban rreth nėntė lugė sheqer, pra 144 kalori tė panevojshme. Hiqni dorė nga sheqernat e panevojshme dhe zėvendėsojini ato me fruta tė freskėta ose me nėnprodukte tė frutave dhe tė sheqernave tė pėrfituara prej tyre.

4. Sa kalori mė nevojiten nė njė ditė?
Mesatarja pėr njė grua ėshtė rreth 2000 kalori nė ditė, por nevojat pėr kalori mund tė ndryshojnė nė mėnyrė dramatike sipas llojit tė jetės qė ju bėni dhe sa aktive ėshtė ajo. Nga 20 deri 50% e nevojave tuaja ditore pėr kalori janė tė pėrcaktuara nga veprimtaria fizike. Pjesa tjetėr harxhohet nga funksionet e tjera bazė tė organizmit, si: frymėmarrja, qarkullimi i gjakut dhe funksionimi i qelizave.

5. A ėshtė vėrtet fast food-i kaq i keq pėr shėndetin tim?
Chips (patatet e fėrguara) kanė vitaminė C dhe milkshake-t pėrmbajnė kalcium, por mos kaloni nė eufori, sepse disa fast food-e shtojnė sheqerna nė patatet e tyre tė fėrguara, si dhe shtojnė yndyrna nė hot dog-e dhe nė byrekėt me mish. Disa nga ushqimet e tyre mund tė pėrmbajnė mė shumė se 20 lugė sheqerna dhe disa pėrmbajnė mė shumė se gjysma e sasisė ditore tė kripės qė ju duhet tė merrni.
Fast food-i ėshtė vėrtet i keq pėr shėndetin tuaj nėse ju ekskluzivisht merrni ushqime tė fėrguara dhe tė shtuara me yndyrna dhe sheqerna.

6. A ėshtė mishi i mbushur me antibiotikė?
Ka njė shqetėsim nė rritje rreth pėrdorimit nė sasi tė mėdha tė antibiotikėve nė prodhimin e mishit dhe efektet e mundshme tė tyre nė shėndetin e njeriut. Shumė nga fermat qė merren me rritjen e bagėtive i ushqejnė kėto me antibiotikė pėrditė pėr tė pasur njė peshė mė tė madhe tė bagėtive dhe pėr tė luftuar sėmundjet e mundshme te kafshėt. Frika qė ekziston lidhet me faktin se mbidozat e antibiotikėve mund tė ēojnė nė krijimin e viruseve tė fuqishme dhe shumė rezistente ndaj antibiotikėve dhe kėto viruse mund tė infektojnė njerėzit. Hani mish organik sa mė shumė qė te jetė e mundur!

7. A janė frutat dhe zarzavatet organike mė tė ushqyeshme?
Kjo temė ėshtė tepėr e debatueshme nė disa nga fermat qė i prodhojnė kėto, por kėrkimet e fundit tė bėra nga shoqatat pėr ushqime organike tregojnė se keto janė me tė vėrtetė tepėr tė ushqyeshme dhe kanė nivele shumė mė tė larta tė vitaminės C, magnezit, hekurit dhe fosforit.
Spinaqi, sallata jeshile, lakra e bardhė dhe patatet treguan qartė nivele mė tė larta lėndėsh ushqyese, nga 10 deri 50% mė shumė vlera ushqimore. Supat e pėrgatitura nga zarzavatet organike pėrmbajnė nivele tė larta tė acidit salici, i cili ndihmon nė luftimin e arteriosklerozės dhe kancerit tė zorrėve.

8. A ekziston njė dietė e pėrkryer?
Shkencėtarėt nuk kanė pėrcaktuar ende se ēfarė pėrfaqėson njė dietė perfekte sepse ēdo vit qė kalon nxjerr nė pah prova tė reja pėr ushqimet qė janė potencialisht tė dėmshme ose ushqimet qė kanė efekte shėruese. Shkencėtarėt amerikanė mendojnė se njė piramidė ushqimore e mbėshtetur te drithėrat, frutat, zarzavatet, peshku dhe mishi i shpendėve (mė tepėr sesa mishi i kuq), si dhe sasi tė kujdesshme yndyrnash dhe sheqernash mund t’ju ushqejė ju nė mėnyrėn mė tė shėndetshme. Pėr njė grua aktive kėshillohet si menu ideale kjo e mėposhtmja:
Mėngjes: Njė banane dhe luleshtrydhe tė ėmbla, njė fetė bukė e zezė me margarinė luledielli dhe mjaltė. Dreka: Sallatė peshku dhe zarzavatesh dhe kivi si frut. Darka: Pulė me bizele, patate tė pjekura dhe sallatė jeshile. Ėmbėlsirė petull me reēel frutash. Pini pa kursyer ujė, lėng zarzavatesh jeshile dhe sallatė, ēaj vegjetal dhe lėng limoni. Mund tė merrni edhe pak alkool dhe pak produkte ēokollate. Dikush qė bėn njė jetė tepėr aktive ka nevojė t’i shtojė dietės sė tij mė shumė kalori.

9. Ēfarė ėshtė e shėndetshme tė konsumohet midis vakteve?
Provoni njė gotė kos natyral me pak fruta tė thata ose drithėra. Kėto janė produkte shumė tė ushqyeshme midis vakteve. Mund tė pėrdoret dhe njė sasi e vogėl bajamesh pa kripė, tė cilat shtojnė tek ju acidet dhe vitaminėn E.


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 20-02-10, 15:47   #2
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si te ushqehemi ne menyre me te shendetshme?

10. A duhet ta ndaloj konsumin e brumėrave dhe tė bulmetrave?
Jo, kur keni prova tė qarta se keni nevojė pėr to. Shumė njerėz me mendjen e tyre kanė hequr dorė nga kėto produkte pa u kėshilluar fillimisht dhe pa pasur arsye tė mirėfillta pėr ta bėrė kėtė. Dhe nga kjo shpesh rrjedhin intoleranca ndaj ushqimeve, si dhe alergji ndaj pėrbėrėsve tė kėtyre ushqimeve. Vetėm doktori mund t’ju thotė se ju keni alergji ndaj prodhimeve tė qumėshtit apo brumėrat, kėshtu qė fillimisht konsultohuni me tė. Nėse ju mendoni se nuk i toleroni mirė kėto ushqime, mos i ndėrprisni totalisht, por provoni vetėm njė muaj dhe nėse simptomat rezistojnė, atėherė problemi juaj nuk janė brumėrat apo bulmetrat. Mos i dramatizoni gjėrat, merrini gjėrat shtruar dhe me kujdes!

11. Ēfarė duhet tė ha pėr tė pasur dhėmbė tė shėndetshėm dhe njė trup tė fortė?
Pėrtyp njė copė djathė pas vaktit ose zemrės. Dentistėt thonė qė enzimat qė gjenden nė djathė mund tė neutralizojnė acidet nė gojė dhe tė ulin rrezikun e prishjes sė dhėmbėve. Ulni sheqernat dhe pijet qė pėrmbajnė sheqer, frutat e thata ose tė konservuara, kėshtu qė goja juaj nuk ekspozohet ndaj sheqerit gjatė ditės.

12. Mė pėlqen tė konsumoj pije alkoolike. Ēfarė mė kėshilloni?
Kini kujdes nga pijet qė pėrmbajnė nivele tė larta tė pėrbėrėsve tė quajtur congener, si p.sh. likernat me ngjyrė apo konjaket. Evitoni gjithashtu verėrat e lira dhe rakitė e dyshimta sepse mund tė pėrmbajnė lėndė shtesė konservuese tė pakontrolluara! Tė gjitha kėto lėndė janė tė rėnda pėr mėlēinė tuaj dhe mund t’ju shkaktojnė djegie dhe fryrje stomaku. Nė mėnyrė ideale preferoni njė gotė verė tė kuqe organike sepse kjo pėrmban nivele tė larta antioksiduesish, si: lėngu i rrushit apo rakia, qė ndihmon nė luftėn kundėr sėmundjeve tė zemrės.

13. Cili ėshtė mėngjesi mė i shėndetshėm?
Njė mėngjes i mirė mund tė kontribuojė nė dietėn tuaj ditore pėr tė dhėnė kalori tė mjaftueshme, disa proteina, njė sasi tė arsyeshme tė karbohidrateve komplekse, pak yndyrna dhe shumėllojshmėri vitaminash dhe substancash minerale. Shumė njerėz nuk tolerojnė sasi tė mėdha kalorish nė mėngjesin e tyre, por sasia ideale do tė ishte 400 deri 500 kalori nė mėngjes pėr gratė dhe 550 – 650 kalori pėr burrat. Njė mėngjes ideal do tė ishte njė kos biologjik me pak yndyrė, i pėrzier me njė banane. Pastaj njė gotė lėng portokalli shoqėruar me njė copė bukė tė zezė tė thekur me mjaltė.
Ose provoni njė gotė pėrzierje me ujė, qumėsht, dy lugė mjaltė, njė lugė rrush tė thatė dhe njė gotė lėng portokalli dhe nė fund njė copė bukė tė zezė tė thekur.

14. Ku qėndron e vėrteta pėr OMGJ-tė?
Ende nuk ėshtė dhėnė verdikti nga ekspertėt pėr OMGJ-tė nėse janė tė dėmshme dhe a duhet tė evitohen ato. Asnjė kėrkim afatgjatė nuk ėshtė bėrė pėr to dhe efektet afatgjata qė ato mund tė sjellin, si dhe efektet e tyre tek mjedisi. P.sh. disa inxhinierė gjenetikė pėrdorin antibiotikėt dhe ekziston frika e krijimit tė rezistencės ndaj antibiotikėve tek njerėzit, si dhe modifikimet e mundshme gjenetike qė kėto ushqime mund tė sjellin te njeriu. Pėr tė shmangur me sukses OMGJ-tė, konsumoni sojėn organike dhe produktet qė e pėrmbajnė atė. Por siguria juaj e plotė qėndron te dietat me bazė tėrėsisht organike.

15. Ku konsiston njė drekė e shėndetshme?
Dreka duhet tė pėrbėjė njė ekuilibėr tė plotė midis karbohidrateve dhe proteinave dhe pak yndyrna. Kjo sepse vakti juaj i mbrėmjes, nėse ėshtė i pasur me karbohidrate, ai do tė pėrmbajė edhe njė sasi tė madhe tė proteinave ditore qė ju mund tė merrni. Nėse merrni sasi tė madhe karbohidratesh gjatė drekės, rrezikoni njė mbasdite tė plogėsht.
Rekomandohet sallatė me ton dhe domate tė freskėta, njė pjatė makarona dhe njė mollė nė vend tė ėmbėlsirės. Ose provoni thjerrėzat dhe njė supė zarzavatesh me pak bukė tė thekur, si dhe nė fund njė portokall.

16. Dietat e rekomanduara nga specialistėt arrijnė tė japin njė kombinim ushqimesh?
Nė qarkullim ka njė pafundėsi kombinimesh dietike brilante, kujdesuni qė tė mos dėshironi tė arrini ndryshime dramatike, por gjithmonė zgjidhni dieta tė ekuilibruara si ato mė drithėra, zarzavate dhe fruta tė freskėta, sasi tė moderuara proteinash, si: peshku, mishi i freskėt jo me yndyrė, si dhe pak qumėsht, djathė dhe bulmetra tė tjera. Dietat me baza proteinash mund tė japin rezultate tė shpejta dobėsimi, por mė vonė do t’ju nxisin tė hani mė tepėr dhe do tė rrisin rreziqet pėr sėmundje kardiake dhe kancer.

17. Cili ėshtė vakti ideal pėr nė darkė?
Eshtė momenti mė i pėrshtatshėm pėr tė konsumuar pak karbohidrate sepse kėto japin njė efekt qetėsues, relaksim dhe ndihmojnė gjumin e natės. Zgjidhni njė vakt tė pasur me karbohidrate, si ēerealet, makaronat, patatet ose bishtajat, qė do t’ju mbajnė edhe gjatė natės. Provoni njė zog tė pjekur me patate tė reja me gjalpė, bizelet, sallatat e murrme, orizin, kajsitė dhe arrat apo frutat e shoqėruara me kos si deser.

18. A mund tė konsumohet peshk? Mos vallė ai ėshtė me papastėrti?
Po, kujdesuni tė hani peshk, por zgjidhni peshk organik sa mė shumė qė tė jetė e mundur. Ekziston rreziku qė disa peshq deti apo lumenjsh mund tė jenė tė infektuar, prandaj e blini atė te tregtarėt e licensuar. Vaji i peshkut parandalon sėmundjet e zemrės dhe sėmundjet kanceroze. Duhet pasur parasysh se peshku ėshtė tepėr delikat dhe prishet lehtė, prandaj shpesh peshkrritėsit i ushqejnė ata edhe me antibiotikė, sidomos nė rezervuare. Pesticidet kanė tendencė tė mblidhen nė tėmth, prandaj mė mirė hani peshk tė rritur nė mėnyrė natyrore.

19. A ėshtė i rekomandueshėm konsumimi i sasive tė mėdha tė sallatės jeshile?
Pėrmbajtja ushqyese e sallatės jeshile ndryshon shumė nga pjesėt qė ju konsumoni prej saj, si dhe nė ēfarė periudhė tė vitit ju e konsumoni atė. Megjithatė, sallata jeshile pėrmban pak kalori dhe ka rreth 90% ujė, qė mund tė jetė burim i kėnaqshėm pėr vitamina dhe minerale.
Sallata mė e errėt dhe mė aromatike ka mė shumė lėndė ushqyese, si: acid folik, lėndė kimike dhe betakarotinė. Prandaj ajo ėshtė mė ushqyese dhe rekomandohet nė sėmundjet e gjakut. Uji pėrmban gjithashtu tretėsira tė vitaminave B dhe C, megjithatė kėshilla mbetet pėrherė e njėjtė: hani sallatė organike, tė freskėt dhe pa pesticide.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-02-12, 19:20   #3
Virti
 
Virti's Avatar
 
Join Date: 13-05-06
Posts: 13,618
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si te ushqehemi ne menyre me te shendetshme?

deri ne moshen 40, haje lopen.
pas kesaj moshe, ha cka han lopa.
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-02-12, 19:57   #4
premium
 
Join Date: 25-03-08
Posts: 5,869
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si te ushqehemi ne menyre me te shendetshme?

Quote:
Originally Posted by Virti View Post
deri ne moshen 40, haje lopen.
pas kesaj moshe, ha cka han lopa.
deri ne moshen 40, haje lopen.
pas kesaj moshe, ha cka han lopa.
***

HAHAHA ēKA JE KA THONė BRE !!!
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-02-12, 16:18   #5
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Si te ushqehemi ne menyre me te shendetshme?

Quote:
Originally Posted by Virti View Post
deri ne moshen 40, haje lopen.
pas kesaj moshe, ha cka han lopa.
kontaminimi i Globit tokėsor nga vetė Njeriu,do tė na sjellė qė barin e kontaminuar qė ha lopa,do ta marrim si ushqim nė trajten e kosit.


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:42.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.