Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Biologji
User Name
Password
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-02-10, 21:02   #1
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Pyetje pėr Anna nga...?

Triphosphatadenosine (ATP) Ēfar roli luan ne organizėm?__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 22-02-10, 21:18   #2
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?Adenosine triphosphate (ATP) is considered by biologists to be the energy currency of life. It is the high-energy molecule that stores the energy we need to do just about everything we do. It is present in the cytoplasm and nucleoplasm of every cell, and essentially all the physiological mechanisms that require energy for operation obtain it directly from the stored ATP. (Guyton) As food in the cells is gradually oxidized, the released energy is used to re-form the ATP so that the cell always maintains a supply of this essential molecule. Karp quotes an estimate that more than 2 x 1026 molecules or >160kg of ATP is formed in the human body daily! ATP is remarkable for its ability to enter into many coupled reactions, both those to food to extract energy and with the reactions in other physiological processes to provide energy to them. In animal systems, the ATP is synthesized in the tiny energy factories called mitochondria.
The structure of ATP has an ordered carbon compound as a backbone, but the part that is really critical is the phosphorous part - the triphosphate. Three phosphorous groups are connected by oxygens to each other, and there are also side oxygens connected to the phosphorous atoms. Under the normal conditions in the body, each of these oxygens has a negative charge, and as you know, electrons want to be with protons - the negative charges repel each other. These bunched up negative charges want to escape - to get away from each other, so there is a lot of potential energy here.
If you remove just one of these phosphate groups from the end, so that there are just two phosphate groups, the molecule is much happier. This conversion from ATP to ADP is an extremely crucial reaction for the supplying of energy for life processes. Just the cutting of one bond with the accompanying rearrangement is sufficient to liberate about 7.3 kilocalories per mole = 30.6 kJ/mol. This is about the same as the energy in a single peanut.
Living things can use ATP like a battery. The ATP can power needed reactions by losing one of its phosphorous groups to form ADP, but you can use food energy in the mitochondria to convert the ADP back to ATP so that the energy is again available to do needed work. In plants, sunlight energy can be used to convert the less active compound back to the highly energetic form. For animals, you use the energy from your high energy storage molecules to do what you need to do to keep yourself alive, and then you "recharge" them to put them back in the high energy state. The oxidation of glucose operates in a cycle called the TCA cycle or Krebs cycle in eukaryotic cells to provide energy for the conversion of ADP to ATP.
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-02-10, 21:36   #3
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?Trifosfat Adonezina (ATP) konsiderohet si zgjatja e energjise se jetes sipas biologeve. Eshte molekule e energjise se larte e cila fut energjine e cila na nevojitet per te bere gati se gjithqka qe na nevojitet. Ajo gjindet ne citoplazme dhe nukleoplazme te seciles qelize, dhe ne thelbin e secilit mekanizem fiziologjik i cili kerkon energji per te funksionuar e te cilen e merr direkt nga vendi ku ATP-ja eshte e vendosur. Perderisa ushqimi oksidohet gradualisht ne qeliza, energjia e liruar perdoret per te riformuar ATP, keshtu qe qeliza gjithmone te kete kete melekule themelore. Karp citon vleresimin se me shume se 2 x 1026 molekula apo>160kg te ATP-se eshte e formuar ne trupin e njeriut ne dite. ATP eshte e shquar per aftesite e saj per te hyre ne shume reaksione qiftnore, te dyja keto qe i sherbejne ushqimit per te nxjerre energji me nje reagim ne proceset e tjera fiziologjike, ne menyre qe te prodhojne energji per to. Ne sistemin e kafsheve, ATP-ja eshte e sintetizuar ne faktore te vogel te energjise te quajtura mitochondria.
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-02-10, 22:24   #4
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Mua me intereson me gjeresisht te di..sepse kam nevoje per informacione me te gjera ngase Adenin+Riboza perbejne grupin antibiotik Nucleosid i cili perdoret kunder bakterie dhe tumoreve,pastaj termodinamika-procesi biokimik,energjia Gibbs,reakcioni Eksergonik,riaktivizimi etj.
Ty flm. per pergjige roadruner aq edhe une kam lexu sa ti.Ndoshta gjejm diken qe ka njohuri mbi nje eskpertize me te zgjeruar dhe pergjigje me te avancuar..
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-02-10, 22:50   #5
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Ah ok se une vetem u mundova te ndihmoj ne ate se qfare u kerkua ne teme, po megjithate Anna e kemi eksperte te kesaj fushe dhe besoj se do te ndihmoje me shume, pse jo edhe une nese gjej ndonje send, do te e shkarkoj ketu :D

kaloja bukur dhe ju uroj suksese :D
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-02-10, 19:35   #6
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Pershendetje Kercovari!
Pyetja juaj eshte: se cfare roli luan ATP ne organizem?
Per te mos e riperserit edhe njehere ate qe ka shkruar roadruner, une do mundohem te sqaroj me pak fjale pyetjen e dyte:
Quote:
Mua me intereson me gjeresisht te di..sepse kam nevoje per informacione me te gjera ngase Adenin+Riboza perbejne grupin antibiotik Nucleosid i cili perdoret kunder bakterie dhe tumoreve,pastaj termodinamika-procesi biokimik,energjia Gibbs,reakcioni Eksergonik,riaktivizimi etj.


Ka shume per te thene rreth kesaj teme, por une do e permbledh ne pika te shkurtera.Do perqendrohem me shume ne Termodinamike(mbase ky eshte celesi nga ku fillon i tere ky proces)...
Nukleosidet jane Molekula Organike, te perbera nga Nukleobasat dhe Pentoza.Ne rastin tone kemi ATP e cila gjithashtu eshte nje Nukleosid i perbere nga Adenina+Riboza>>Adenosin dhe Phosphatkette....
Quote:
ngase Adenin+Riboza perbejne grupin antibiotik Nucleosid i cili perdoret kunder bakterie dhe tumoreve,


Nukleosidet luajn nje rol te rendesishem ne antiretroviralen Therapie (ps.AIDS)-i njohur eshte Zovirax(nje medikament kunder herpes simplex(HSV), ose Pyromycin eshte gjithashtu nje Nukleosid-antibiotikum i cili fitohet nga bakteri Streptomyces alboniger...Ky antibiotikum, per shkak te ndaleses se synteses se proteineve, perdoret kunder disa tumoreve(tek kafshet).Pyromycin strukturell leitet es sich von Adenosin ab, mirepo per shkak se eshte helmues, perdoret vetem per eksperimente laboratorike( ne Mikrobiologji)

Kerkoj ndjese nga antaret e forumit qe disa terme i kam shkruar ne gjuhen gjermane, por qe s'mund t'u jap nje kuptim ne shqip....Meqe Hapesi i temes njeh mire gjuhen gjermane, une do te vazhdoj te shkruaj ne kete gjuhe( me kryesoret u mundova t'i paraqes ne gjuhen shqipe)....

Quote:
pastaj termodinamika-procesi biokimik,energjia Gibbs,reakcioni Eksergonik,riaktivizimi etj.


ATP ist die universelle Speicherform für chemische Energie in Zellen...bei der Abspaltung der Phosphatgruppen entsteht ADP und Pi (anorganisches Phosphat). Diese Reaktion ist stark exergon, d.h. es wird Energie frei (30 kJ/mol). Diese Energie wird durch energetische Kopplung an Vorgänge wie Biosynthesen (Calvin- Zyklus) sowie Bewegungs- und Transportvorgänge für die Zelle nutzbar gemacht. Diese Vorgänge sind endergon, d.h. sie laufen nur unter Energiezufuhr ab.

Eine wichtige Aussage der Thermodynamik lautet: dass Gesamtänderung der freien Energie einer chemisch gekoppelten Serie von Reaktionen der Summe der Änderungen der freie En. der Einzelschritte entspricht…..
Wenn wir die flgende reaktion betrachten:

A>>>B + C ------ ^G°’ = 21 kj/mol
B>>> D --------- ^G°’= - 33kj/mol
_________________________________________

ges.reaktion:A>>>C +D ---------^G°’ = - 12

^----ist die delta
G° ---die Standartenergie

Unter standardbedingungen kann A spontan in B und C umgewandelt werden, da ^G positiv ist…dagegen ist die Umwandlung von B in D thermodynamisch möglich. Da sich die Änderung der freien En. addieren, besitzt die Umwandlg. von A in C und D einen ^G°’ –wert von -12kj/mol d.h., dass sie unter standardbedingungen freiwillig ablaufen kann(anders gesagt: wenn die ^G negativ ist, Reaktion läuft spontan ab).
Eine Thermodynamisch ungünstige Reakt. kann durch eine begünstigte Reaktion, die mit ihr gekoppelt ist, ermöglicht werden.In unserem bsp. sind die reaktionen über das gemeinsame Zwischenprodukt B verknüpft…

ATP ist die universelle Währung der freien En. in biologischen Systemen.
Lebende Systeme sind auf die laufende Zufuhr freier Energie angewiesen die hauptsächlich der Zwecken dienen: der ausführung mechanischer arbeit(bei der Muskelkontraktion), dem aktiven Transport von Molekülen und ionen, und der Synthese von Makromolekülen und anderen Biomolekülen aus einfachen Vorstufen….Diese Prozesse halten einen Organismus in einem Zustand, der weit vom Gleichgewicht entfernt ist( die dafür verwendete freie energie stammt aus der Umgebung)….


ATP ist ein Nukleotid bestehend aus Adenin, Ribose und Triphosphateinheiten)….als aktive form tritt gewöhnlich ein Komplex aus ATP mit Mg2+ oder Mn2+ -ionen auf.
Wenn wir die Rolle des ATP als Enegieträger betrachten, müssen wir die Aufmerksamkeit auf die 3phosphateinheiten richten!!!
ATP ist ein energiereiches Mol., weil seine 3phosphateinheit 2 Phosphorsäureanhydridbindungen enthält- es entstehet sehr viel freie Energie, wenn ATp zu ADP und Pi (ortophosphat) oder zu AMP und PPi (Pyrophosphat) Hydrolysiert wird….

Ps: ATP + H2O= ADP + Pi + H ( ^G°’ ~ -30kj/mol)
ATP + H2O= AMP + PPi + H( ^G°’~ -30kj/mol)

Die ^G°’- wert dieser Reaktionen hängt von der Ionenstärke des Mediums und von den konzentrationen der Mg2+ und Ca2+-ionen ab.Wir wollen für beide Reaktionen einen Wert von -30kj/mol verwenden….unter typischen zellullären Bedingungen beträgt der wirkliche ^G-wert für diese Hydrolyse etwa -50kj/mol…..
ATP, ADP, AMP-sind ineinander überführbar….Die Reaktion wird von dem Enzym Adenylat-Kinaze( Myokinase) katalysiert:
ATP +AMP >>>> ADP + ADP

Die freie en. die bei der ATP-Hydrolyse freigesetzt wird, dient zum Antrieb von Reaktionen, die eine Zufuhr von freier Energie erfordet(das war auch die Ursache, warum die Adenin + Ribose als Antibiotikum eingesetzt sind- wegen der hohen energie, die die Reaktionen im Antrieb setzten….)
Umgekehrt entsteht ATP aus ADP und Pi, wenn Brennstoffmol. In chemotrophen organismen oxidiert werden oder wenn phototrophe Organismen licht einfangen….Dieser ATP-ADP –Zyklus ist der fundamentale mechanismus des Energieaustauschs in biologischen Systeme…
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Last edited by ~AnnA~; 23-02-10 at 19:51.
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-02-10, 06:41   #7
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Flm.Anna
Nuk e pata veshtire te kuptoj shumcka,por patjeter me u desht te beje perkthim nga gjermanishtja ne shqip sespe per kete material ka nevoje nje mbesa ime e ka teme.Eshte veshtire te behet perkethim origjinal ne veqanti kur nuk i ke te njohura termet,por perafersisht mendoj se ja kam dhene hakun ne forme me te kuptueshme nese jo origjinale.
U jam mirenjohes per mundin dhe kohen qe rezervuat per te me dhene pergjigje,ndoshta per ju nuk paraqet asnje pengese te shpreheni bindshem per ate edhe qe e dini,por per mua eshte nje ndihme me peshe shume te madhe.Edhe njehere flm.shume duke u deshiruar suksese ne jete shendet dhe lumturi.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-02-10, 12:02   #8
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Quote:
Originally Posted by Kercovari
Flm.Anna
Nuk e pata veshtire te kuptoj shumcka,por patjeter me u desht te beje perkthim nga gjermanishtja ne shqip sespe per kete material ka nevoje nje mbesa ime e ka teme.Eshte veshtire te behet perkethim origjinal ne veqanti kur nuk i ke te njohura termet,por perafersisht mendoj se ja kam dhene hakun ne forme me te kuptueshme nese jo origjinale.
U jam mirenjohes per mundin dhe kohen qe rezervuat per te me dhene pergjigje,ndoshta per ju nuk paraqet asnje pengese te shpreheni bindshem per ate edhe qe e dini,por per mua eshte nje ndihme me peshe shume te madhe.Edhe njehere flm.shume duke u deshiruar suksese ne jete shendet dhe lumturi.
S'ka perse Kercovari.Mendova qe materiali ju duhet juve, ndaj dhe nuk u mundova t'i bej nje perkthim ne shqip.
Meqe studimin e kreva jashte vendit, e kam shume te veshtire qe disa termave t'ju jap nje kuptim ne gjuhen shqipe, sepse po i perktheve bukvalisht ca gjera nga nje gjuhe e huaj ne shqip, del kuptim shume qesharak...
Nuk e di se cfare ka zgjedhur per teme mbesa juaj, sepse per ATP ke shume per te folur.
Ka zgjedhur ajo temen per:ATP nepergjithesi; apo
ATP-ADP-Translokase
ATP-ADP-Zyklus
ATP-ADP-Verhältnis
ATP-Aubeute( Glukoseoxidation)
ATP-Bindung;Atp-Chaperon-komplex;
ATP-Hydrolyse;
ATP-Spiegel
ATP-Synthese...etj...

Pra, eshte nje teme shume e gjere, qe ka shume per te shkruar....
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Last edited by ~AnnA~; 24-02-10 at 12:07.
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-02-10, 12:49   #9
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Te them te drejten Anna,nuk e di saktesisht por besoj te kete marre temen e pergjithshme mbi Triphosphatadenosine (ATP) ,por permendi edhe (ATP) 5 dicka ne lidhje me Tachikardi terapi,por tha se me shume i hy ne pune procesi dhe termodinamika dhe ishte kenaqur nga ajo qe keni postu ju.Nuk e kam iden metutje se si dhe cka vetem e di se studjon Pharmakolgjine.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-02-10, 12:19   #10
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Quote:
Originally Posted by Kercovari
Te them te drejten Anna,nuk e di saktesisht por besoj te kete marre temen e pergjithshme mbi Triphosphatadenosine (ATP) ,por permendi edhe (ATP) 5 dicka ne lidhje me Tachikardi terapi,por tha se me shume i hy ne pune procesi dhe termodinamika dhe ishte kenaqur nga ajo qe keni postu ju.Nuk e kam iden metutje se si dhe cka vetem e di se studjon Pharmakolgjine.
Me aq sa di une, Tachikardi eshte semundje e zemres(rrahje e shpejte e zemres- me mbi 150 rrahje/ min.-Herzrasen)
Meqe mbesa juaj eshte ne drejtim te farmakologjise, atehre duhet te kete mjaft material edhe mbi Amiodaron (ky eshte nje Mittel me te cilin mjekohet kjo semundje)
Amiodaron eshte i ngjashem me Thyroxin, por qe te dy kan edhe Nebenwirkungen...
Mund te bllokojne kanalet e Natriumit, Kalciumit, gjithashtu dhe ATP-sensitive Kaliumkanäle (tek kjo e fundit do te flas pak me gjeresisht, ndoshta ka te beje me temen qe ka zgjedh mbesa juaj) :)

**ATP-sensitive Kaliumkanäle jane perberes kryesore te sistemit senzorik te sheqerit ne gjak( Blutzucker-sensorsystem)...Gjenden ne Hipotalamus, Neurone, qelizat beta te pankreasit(qeliza te cilat prodhojne insulinen)...
Keto kanale jane te hapura kur pasqyra e sheqirit ne gjak eshte shume e ulet.Kur pasqyra e sheqerit eshte e ulet, atehere nuk arrin te formohet sasi e mjaftueshme e ATP-s ne qelize.Ne kete menyre, membrana e qelizave beta eshte ne nje membranpotencial te qete(Ruhemembranpotential), per ate dhe kanalet rrine te hapura.Ne te kunderten, nese pasqyra e sheqerit ne gjak eshte me e larte, atehere ne qelize mund te depertoje sasi e mjaftueshme e Glukozes.Me rritjen e Glukozes ne qelizat Beta rritet edhe sasia e ATP-s.ATP lidhet an die regulatorische Untereinheit des ATP-sensitiven Kaliumkanals dhe ne kete menyre mbyll kanalet.Me mbylljen e kanaleve rritet sasia e kaliumit ne brendi te qelizes dhe zvogelohet potencialimembranor-kjo shpien ne Depolarisierung te Qelizes.
Kur kanalet e kaliumit jane te mbyllura, hapen kanalet e Kalciumit- keshtu qe kalciumi arrin te depertoje ne Qeliza.Me rritjen e Kalciumit ne qelize, nxiten Vesiklat qe permbajne insulinen per te prodhuar Insuline.Me prodhimin e Insulines zvogelohet sasia e sheqerit ne gjak...
Pacientet qe jane te semure nga tachikardi, si terapi kane medikamentet e lartpermendura(Amiodaron,Thyroxin), mirepo ekziston edhe rreziku qe gjate marrjes per nje kohe te gjate te ketyre medikamenteve, te bllokohen kanalet e kalciumit,natriumit, dhe kanalet sensitive te kaliumit-ATP-se, ku vjen deri tek semundja e sheqerit(Diabeti)....
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Last edited by ~AnnA~; 25-02-10 at 12:22.
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-02-10, 14:27   #11
Kercovari
 
Join Date: 20-09-04
Location: Zuerich/ch
Posts: 16,003
Kercovari has disabled reputation
Send a message via MSN to Kercovari
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Anna
Ne te flm. per dnihmen qe na ofron..po kemi gjet edhe dicka ne internet,natyrisht ne gjuhen gjermane te cilen nuk e kuptojme sa duhet por edhe nuk ka sqarime me te gjera perveq se ATP perdoret edhe tek femit e posalindur ne raste techirkardie....

Menaxhimin e tachycardia supraventriculare (SVT) te fėmijėt ėshtė disi i diskutueshėm sa metoda tė trajtimit janė mė shumė efektive. Pavarėsisht nga trajtimi zgjedhur, ėshtė e rėndėsishme sa mė shpejt tė ndalet tachycardia tek tė sapolindurit me SVT,sepse ata hemodynamik janė tė paqėndrueshėm.Die Verwaltung der supraventrikuläre Tachykardie (SVT) bei Kindern ist etwas umstritten, da zahlreiche Methoden der Behandlung wirksam sind. Unabhängig von der gewählten Behandlung, ist es wichtig, schnell die Tachykardie bei Neugeborenen mit SVT zu stoppen, weil sie plötzlich hämodynamisch instabil sind.

Sa ndihmon kėtu perdorimi i ATP?Diēka mė shumė pėr kėtė.Ne na vjen mirė kur dikush e ben punen tonė.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Last edited by Kercovari; 25-02-10 at 14:28.
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-02-10, 15:45   #12
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Ka shume per te thene rrethe kesaj, po a nuk mund ti gjeje ne liber diku....? ne librin tim qe kam ka 300 e me shume faqe qe flitet e shkruhet per kete!
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-02-10, 16:54   #13
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Ate qe desha te them ishte qe kjo teme lidhje me ATP ka lidheshmeri te gjere,qe ka shume per te thene,prandaj thashe qe ndoshta do te ishte me lehte te gjeje nje liber qe i permbledhe te gjitha qe i nevoiten ,qe te i mesoje nese i duhen shpejte per studime!Kaq.

Last edited by Bond; 26-02-10 at 00:38.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-02-10, 19:24   #14
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Quote:
Originally Posted by doGzona
Ka shume per te thene rrethe kesaj, po a nuk mund ti gjeje ne liber diku....? ne librin tim qe kam ka 300 e me shume faqe qe flitet e shkruhet per kete!
100 e ca faqe duhet te jete,me falni,do i perkthej nga anglishtja ne shqip kur te kem kohe,me shprese se shpjejti!
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-02-10, 13:08   #15
~AnnA~
The End !
 
~AnnA~'s Avatar
 
Join Date: 11-11-08
Location: atje ku ndjehem e huaj...
Posts: 7,502
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje pėr Anna nga...?

Quote:
Originally Posted by KercovariDie Verwaltung der supraventrikuläre Tachykardie (SVT) bei Kindern ist etwas umstritten, da zahlreiche Methoden der Behandlung wirksam sind. Unabhängig von der gewählten Behandlung, ist es wichtig, schnell die Tachykardie bei Neugeborenen mit SVT zu stoppen, weil sie plötzlich hämodynamisch instabil sind.

Sa ndihmon kėtu perdorimi i ATP?Diēka mė shumė pėr kėtė.Ne na vjen mirė kur dikush e ben punen tonė.
ATP ne kete rast rrit vetem sasine e Kalciumit ne pjesen intracelulare.....
Me shume rreth kesaj teme(SVP) mund te te flase nje mjek(kardiolog) :)


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:39.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.