Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
User Name
Password
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-11-10, 18:13   #1
Lapsi
 
Lapsi's Avatar
 
Join Date: 02-11-09
Location: Ne ngjyren e ndergjegjes
Posts: 11,493
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Default Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912
Niko Kotherja

Ende sot, nė ditėn e 98 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė kombėtare, pas rreth njė shekulli tė kėsaj ngjarjeje, nuk ėshtė sqaruar problemi i simbolit kuqezi tė shqiptarėve: cili ishte flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912, nė ballkonin e shtėpisė sė Xhemil bej Vlorės? Shumė kujtime, shkrime e dokumenta i referohen kėsaj pjese interesante dhe tė pazbuluar derimė sot tė historisė sė shtetit shqiptar. Nga reliket e kėsaj ngjarje madhore historike, deri mė sot ka mbėrritur vetėm pena me tė cilėn delegatėt kanė firmuar aktin e shpalljes sė pavarėsisė kombėtare. Dokumenti origjinal – ēertifikata e lindjes sė shtetit shqiptar – dhe flamuri kuqezi i ngritur atė ditė, sot nuk gjenden. Tė parin e ka ruajtur nė arkivin e tij personal Lef Nosi dhe pas arrestimit dhe vrasjes sė tij nė vitin 1945, fati i atij akti nuk dihet se ku mund tė ketė pėrfunduar. Ndėrsa, flamuri sipas rrėfimeve, mundet tė
jetė djegur nga plaēkitjet qė u bėnė nė Vlorė, pas vitit 1913. Nėse kjo ėshtė e vėrtetė, atėhėrė hulumtimi pėr nxjerrjen nė dritė tė simbolit kuqezi, qė vulosi pavarėsinė kombėtare bėhet i pamundur. Kohė pas kohe, studiuesit dhe gazetarėt janė ngacmuar jo pak herė nga kėrshėria e zbulimit tė kėtij simboli, janė pėrpjekur tė nxjerrin nė dritė ndonjė dokument, apo citim. Sot, nė 98 vjetorin e Pavarėsisė, botohet njė pėrmbledhje e disa dokumentave origjinale, qė trajtojnė temėn e flamurit, nga personazhe tė cilėt kanė marrė pjesė drejtpėrsėdrejti nė ngjarjen kombėtare. E ēuditshme ėshtė sesi me anė tė shkrimeve tė tyre, tė cilat po jepen kėtu, kėta personazhe, qė kanė marrė pjesė bashkė nė ditėt e pavarėsisė, pas vitesh kundėrshtojnė njėri-tjėtrin nė ēėshtjen e flamurit. Nė ditėt e 25 vjetorit tė pavarėsisė, nė nėntor 1937, shpėrtheu njė polemikė midis
ish-luftėtarėve tė lėvizjes pėr ēlirim kombėtar pėr kėtė temė. Bile, Kristo Floqi, duke dashur qė tė pėrgjigjej me fakte dhe materiale origjinale pėr temėn e flamurit, nuk gjeti kompromisin e gazetave tė kohės nė Tiranė dhe nuk arriti dot tė botojė kujtimet dhe shkrimet e tij pėr flaurin e Vlorės. Por, u pėrpoq qė kėto t’i nxjerrė nė njė boshurė mė vete. Kėtu mė poshtė, po rendisim disa nga variantet mė ineresante, ku pretendohet sjellja e flamurit pėr t’u ngritur nė Vlorė mė 28 nėntor 1912.

Varianti i parė:
“Nė verėn e vitit 1911 zonja Marigo me pretekstin se do tė mjekohej shkoi nė ishullin e Korfuzit dhe aty takohet me mjaft pėrfaqėsues nacionalistė tė kolonive shqiptare qė ishin mbledhur nė ishullin grek (...) Midis kėtyre ishin edhe pėrfaqėsues tė Amerikės tė dėrguar nga shoqėria “Besa-Besėn”. Kėta posaēėrisht patrioti Kola me tė vėllanė Thoma Katundi i dorėzuan zonjės Marigo njė flamur tė qėndisur nė ar e nė mėndafsh qė me gjithė shtizėn dhe njė shkabė tė ēeliktė qė kishte kushtuar 140 dollarė. Zonja Marigo kthehet nė Vlorė me flamurin e veshur nė trup nėn tesha, nga frika se mos ja gjenin rojtarėt e doganės. Njė vit mė vonė kėtė flamur zonja Marigo ja dhuroi plakut tė Vlorės Ismail Qemalit pėr t’a ngritur mė 28 nėntor nė ballkonin e shtėpisė sė Xhemal beut.” (Arkiv i autorit. Biografi e Marigo Posio (Poēi), faqe 5.
Varianti i dytė:
“Shumė patriotė kanė tė njėjtin mendim si Kol Rodhja, Kristo Floqi, Lef Nosi, Shefqet Daji, Qemal Karaosmani, Hamza Isai, e Ymer Radhima, se flamurin kombėtar tė ngritur nė Vlorė mė 28 nėntor 1912 ėshtė pikturuar nga vetė dora e zonjės Marigo sipas modelit tė shqipes sė vizatuar nga dom Mark Vasa me Petro Fotografin. Kėtė hipotezė e mbėshtet edhe shėrbėtorja qė zonja Marigo ka mbajtur gjatė gjithė jetės pranė vetes sė saj, Thina Ferra quhej. Ajo me gojėn e saj ka pohuar te bashkėkohėsit e saj se flamurin qė u ngrit pėr herė tė parė nė Vlorė nga plaku Ismail Qemali e ka pikturuar me bojė tė zezė vetėm Marigoja. Bile cilėson ajo atė flamur unė vetė e kam ngrohur pranė mangallit qė t’a thanja sa mė parė. Shpejt Thinė mė thoshte e njera zonjė sepse Ismail beu e do pėr tashi nė drekė. Flamurin e Amerikės qė solli Marigoja prej Korfuzit iu ėshtė dorėzuar Llambi Bimblit e Kol Rodhes i pa prekur
kur kėta po niseshin pėr nė Korēė. Flamurin qė bėmė ne cilėson Thina nuk ėshtė krejt i kuq por nė bojė tė specit (copė kjo qė u ble tek tregėtari i quajtur Diamant). (Arkivi i autorit. Po aty.)

Varianti i tretė:
“Bejlerėt e Vlorės thoshin se kėtė flamur ua kishte falur atyre don Aladro Kastrioti (...)” (“Marigo Posio” Zeko Braho, Tiranė 1990, faqe 19.)

Varianti i katėrt:
Revista “Hylli i Dritės” shkruan se Ismail Qemali duke ardhur prej Vjene u ndal nė Kotorr dhe atje “Lec Shkjezi, qė kishte flamuj gjifar masat, i dha njė flamur tė thjeshtė, kund dy metra tė gjatė, mbasi i pat thėnė plaku: nuk dua as tepėr tė madh, as tepėr tė vogėl.” (“Hylli i Dritės”, nr. 11, viti 1937.)

Varianti i pestė:
Patrioti korēar Thoma Iftica, veprimtar i shoqėrive patriotike nė Amerikė, bashkėthemelues i shqoėrisė “Besa-Besėn” bashkė me Fan Nolin e Kristo Dakon, nė shkrimin e autobiografisė sė tij, shkruan se: “Nė vitin 1911 sė bashku me njė grup shokėsh Ndreko Ēipi, Zenel Kamenica, Qerim Panariti, Miēe Bardhi, Llambi Mushka u kėthyem nė atdhe me qėllim pėr tė lėftuar kundra armikut dhe njėkohėsisht neve suallmė dhe flamurin e parė qė u ngrit nė atdheun tonė mė 1912 nė Vlorė prej Ismail Qemalit nėpėrmjet vojtjesh dhe kontrollesh tė mėdha.” (Thoma Iftica nė autobiografinė e tij, faqe 1.)

Varianti i gjashtė:
Spiridon Ilo dhe tė tjerė tregojnė se grupi qė u nis nga Rumanija pėr shpalljen e pavarėsisė kishte marrė me vehte edhe flamurin qė do tė ngrinin (edhe llogjika e pranon se ata nuk mund tė niseshin pėr tė ngritur flamurin kur flamurin nuk e kishin me vehte). Kjo dokumentohet me fjalėt qė Spiridoni i ka thėnė djalit tė tij Vangjo Ilo “Flamurin qė pėrgatitėm nė Bukuresht unė e kam mbajtur nė gji qė nga Bukureshti deri nė Vlorė dhe pastaj pasi e valviti Ismail Qemali unė e mbėrtheva nė parmak me sqepar.”

Varianti i shtatė:
Spiridoni me flamurin qė kishte me vete shkoi pėr tė bujtur tė shtėpia e Marigo Posios, meqė ajo ishte kushėrira e parė e tij (nėnat motra). Marigoja i qendisi flamurit thekėt e verdhė pėr ta bėrė ashtu siē e botoi dhe Spiridoni nė kartolinėn e vitit 1920.

Varianti i tetė:
Eqrem bej Vlora nė kujtimet e tij, shkruan se flamuri qė u ngrit mė 28 nėntor 1912 ishte flamuri i shtėpisė sė tij dhe Ismail Qemali dha urdhėr qė tė merrej ai flamur pėr t’u ngritur nė ballkonin e shtėpisė sė tij.

Varianti i nėntė:
Nga gazeta “Kolonja” (dhjetor 2001, nr. 8, faqe 5) lexojmė: “Asim Dika ishte ai qė mori flamurin e qendisur nga motrat Qiriazi dhe ia shpuri Ismail Qemalit nė Vlorė pėr ta ngritur nė 28 nėntor.

Varianti i dhjetė:
Nė librin e tij “Patriotismė e nacionalismė”, patrioti Kristo Floqi flet pėr flamurin e ngritur nė Vlorė nė nėntor 1912, tė dhėna tė cilat ai i ka konsultuar edhe me tė vėllain, juristin patriot Thanas Floqi, i cili si delegat i Korēės mori pjesė nė kuvendin e Vlorės dhe firmoi dokumentin e pavarėsisė. “Kėtu duhet pėrmendur edhe njė zonjė patriote korēare, zonja Marigo Pozio, e cila pregatiti me duart e saja e hartoj me mjeshtėri flamurin e parė qė valoj nė Vlorė, qė ju dha Shqiptarėve sihariqin e ēpalljes tė indipendencės sė tyre. Kjo pregatiti edhe disa flamurė tė tjerė pėr zyrat e ndryshme shqiptare tė Vlorės dhe ju ndihmoj sa mundi nisiatorėve tė ēpalljes sė vetėqeverimit, ashtu si tjetėr herė, pa u kursyer, ju kish ndihmuar komiteteve tė ndryshme dhe kryengritjeve shqiptare.” (“Patriotismė e nacionalismė” Kristo Floqi, Tiranė 1928, faqe 51.)

Varianti i njėmbėdhjetė:
Njė dokument shumė interesant rreth ēėshtjes sė flamurit ėshtė gjetur sė fundmi. Ėshtė njė letėr e patriotit veteran Kol Rodhe, i cili flet pėr flamurin e nėntorit 1912. Kėtu mė poshtė jepet e zbardhur e gjithė letra e Rodhes dhe fotografi e letrės origjinale me shkrimin e tij:

“


__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 29-11-10, 18:14   #2
Lapsi
 
Lapsi's Avatar
 
Join Date: 02-11-09
Location: Ne ngjyren e ndergjegjes
Posts: 11,493
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Berat mė 13-XI-934
Fort i dashur mik,
Dėshiroj tė jini mirė si edhe unė mirė jam.
Si e dini Z. Juaj, vjet nė muajin Kallnur (janar-shėn.im-N.K.), kujtoj, bashkatdhetari jim z. K. Kirka ka sjellė prej Amerike Flamurin i cili ėshtė ngritur prej tė ndyerit Ismail Qemalit nė Vlorė me rastin e parė tė shpalljes sė Indipendencės Shqiptare. Atė Flamur, z. Kirka ja pat dhėnė zotit Kotta dhe ky ja ka dorėzuar L.M. Tij Mbretit, i cili ka thirur Ministrin e Arėsimit, zotni Ivanaj dhe ja ka dhėnė me urdhėr qė, sė bashku me njė pėrshkrim historik tė tij t’a vendosė nė Muzeumin Kombėtar.
Pra Z. Ivanaj u interesua tė mėsojė se kush do ish ay qė i dinte historinė ati Flamuri, dhe zotni Kotta i pat thėnė qė “ay Flamur ėshtė sjellė prej Amerike prej meje, mė 1911”, dhe z. Ministėr mė thiri nė zyrė e, massi i pėrshkrova gojarisht gjith historinė, m’a tregoj Flamurin. Zoti Ministėr m’u lut qė t’i bėnja njė pėrshkrim me gjith hollėsirat dhe t’ja dėrgoja, tė cilėn e bėra pas nja dy javėsh dhe ja dėrgova.
Z. Ministėr mė tha se, pėr tė shpėnė atė Flamur nė Muze e lypte nevoja qė tė shpiesh me nderimet e merituarshme, ku do tė ndodhesh edhe unė.
Por pėr fat tė keq nuk u bė kėshtu, dhe nuk di pėrse. Vetėm mė shkon nga mendja qė “kėshtu i bėjmė punrat ne”.
Sidoqoftė, tashi marr vesh se Ministri, pėr ceremonit e duhura, Flamurin ja ka dėrguar Muzeumit Kombėtar. Por nuk e di se a jua dėrgoj edhe pėrshkeimin q’i patta dėrguar unė sė kėtejmi apo vetėm Flamurin?
Pra nė qoftė se ju ka dėrguar Flamurin edhe historin’ e tij do ish mirė qė me rastin e ditės sė 28 Nėntorit tė festonte nė pėr Tiranė po ay Flamur, dhe historia e tij tė shtypeshe nė libėrza tė vogla tė cilat tė shpėrndaheshin atė ditė pėr kujtim, ose tė paktėn historia e tij tė botoheshe nė fletorte e Tiranės. Pėr ndryshe nė qoftė se dikushi ka pretendime tė tjera, tė mė dorėzohet historia, dhe unė do t’a botoj qė tė pėrpiqen mendimet e tė tjerėve, me gjith qė e ndyera atdhetare, Marigo Pozio (e cila ja dorėzoj kėtė flamur tė ndyerit Ismail Qemalit) nuk rron sot qė t’a dėshmojė.
Me kėtė rast ju sjell nė dije qė xhufkat e kėti Flamuri i kam gjetur nė Korēė tė sjella nga Odesa e Rusisė.
Lutemi pra kini mirėsinė interesoheni dhe mė njoftoni.
Nė miqėsi
Kol Rodhe.”

Kėto janė disa nga variantet interesante tė cilat pretendojnė se trajtojnė informacionin e vėrtetė rreth ēėshtjes sė flamurit kombėtar tė nėntorit 1912. “Zbulimet” e tjera tė kohės sonė, se analizat kompjuterike kanė nxjerrė nė dritė flamurin e Vlorės, nuk duhen besuar, sepse nuk ka asnjė provė tė flamurit tė ditės sė pavarėsisė, e cila mund tė konsultohej pėr tė gjetur flamurin origjinal. Duke u besuar shumė kujtimeve dhe pohimeve tė delegatėve tė pavarėsisė nė Vlorė, se momenti i ngritjes sė flamurit ėshtė fiksuar nė celuloid nga Petro Fotografi. Nėse studiuesit arrijnė tė gjejnė kėtė material fotografik, tė munguar deri mė sot, besoj se do tė arrihet zbardhja e sė vėrtetės pėr flamurin kuq e zi, pėrmasat dhe formėn. Gjithsesi, materiali qė na afron mė shumė me flamurin e pavarėsisė, tė ngritur nė Vlorė mė 28 nėntor 1912, besohet tė jetė kartolina me flamur, e botuar dhe
pėrgatitur nga Spiridon Ilo nė Nju Jork nė vitin 1920. E besueshme, sepse Ilo ka qenė vetė pjesė e ceremonisė sė ngritjes sė flamurit dhe nga tė vetmit qė na ka dhėnė njė pamje tė tij. Kėtė ai e shtypi edhe nė beze, pėr ta shpėrndarė nėpėr kolonitė e shqiptarėve jashtė atdheut.
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-11-10, 20:57   #3
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

**********
**********
**********

Nėntėdhjetėetetė vjet e njė ditė u bėnė qė Flamuri Kuq e Zi valon krenar nė Zemrat Shqipėtare, valon krenar nė Shpirtin Shqipėtar.

Flamuri i Kuq me Shqiponjėn dy krerėshe ka kuptimin e Fushės sė gjakuar nga gjaku i trimave shqipėtar, tė cilėt nuk kursyen as pikėn e fundit tė gjakut tė tyre pėr tė mbrojtur shqipėtarėt kudo qė ishin.

Shqiponja dy krerėshe, fluturon mbi kėtė fushė duke mbrojtur gjakun e derdhur tė dėshmorėve e njėkohėsisht duke ruajtur kėtė gjak nga armiqėt e huaj dhe nga hijenat vendore.Shqiponja e zezė dy krerėshe tregon edhe tė zezėn qė mund ti zė ata qė mundohen tė njollosin kėtė gjak.

Pra, i nderuari Lapsi le tė sillet ēfarėdo dokumenti i fshehur apo i montuar nga dikush, pėr shqipėtarin e vėrtet bie poshtė.

Nė shkrimin e sjellur nga ti mė ra nė sy qė gati nė ēdo paraqitje,dyshim, pėrmendej Zonja Marigo!!!

Vetė dyshimi i Niko Kotherja, tregon se ai dėshiron tė vėjė veten nė ballina tė ndryshme. Nuk e din as vete se ē'dėshiron, ēfarė domethėnie ka kuq e zi apo cili ishte Flamuri i ngritur nė Vlorė!!!!Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-11-10, 21:42   #4
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Mos ti ngelin hatri askujt per keto qe po i postoj, sidomos Kodres qe eshte inat-zi.


Heraldika e principatave te Arbnit, te shekujve XII - XV

Shumica e principatave pretendente per kuroren mbreterore te Arbnit kane qene jeteshkurtera dhe vasale te perandorive te kohes, perandori te cilat i shfrytezonin keto principata per ta mbajtur politikisht te dobet elementin etnik vendor, per te vjelur ar dhe ushtare nga andej. Keto principata kane qene ne lufte te perhershme kunder njera-tjetres, ne sherbim te sovraneve te tyre te huaj dhe ne dem te popullit pasardhes te ilireve, maqedoneve dhe epiroteve. Gjuha e administrates se tyre kurre nuk u be shqipja (arbnishtja) dhe ne vend te saj perdoreshin serbishtja, greqishtja, latinishtja dhe ndonje gjuhe tjeter e kohes. Njera prej ketyre principatave -ajo e Nimanajve- madje e nderroi karakterin etnik dhe i vuri bazat e komb-formimit serb, duke e ndertuar edhe nje perandori.

Ne kohen e acarimit te Krizes Lindore ne vitet '70 te shekullit te XIX, disa nga shqiptaret e Gegnise e perdoren flamurin e Thopiajve si simbol kombetar. Mirepo per aresye politike, me sponsorim te Perandorise Habsburge dhe te diaspores arbereshe, e me vone edhe te asaj vllaho-shqiptare ne Rumani, u vendos qe si simbol i Levizjes per shkeputje nga Perandoria Osmane te behej Shkaba dhe hero mitik te behej figura e Skenderbeut.

Nje ide per adoptimin e Shkabes si simbol shteteror te Shqipnise na e jep njeri nga protagonistet e shpalljes se pavaresise ne Vlore, Eqrem Bej Vlora:
<< Njė javė pas kthimit tim nė Vlorė, ēova Murat bej Toptanin dhe Hydaj efendin tek Ismail Qemali, duke iu lutur tė mė kthente flamurin qė i pata huajtur. Mė premtuan tė ma kthenin atė menjėherė, sapo zonja Marigo Posjo (njė atdhetare e madhe demokrate, por qė i pėlqente reklama) ta kishte qepur e qėndisur flamurin e ri. E pra, mė 28 nėntor kryeobjekti i ditės, flamuri si simbol i pavarėsisė, me atė pakujdesin tipike shqiptaro-lindore ishte harruar. Pėr mė tepėr shumica nuk e dinte sesi ishte ai. Kurrkush mė pėrpara as e kishte parė, as e kishte mbajtur. Askush nė Vlorė nuk kishte flamur nė shtėpi. Shtetformuesit ranė nė hall dhe vėshtruan njėri-tjetrin tė hutuar.
Atėherė ngrihet miku im Hydai efendiu dhe thotė se nė dhomėn e gjumit tė Eqrem beut varet nė mur njė flamur shqiptar, i futur nė njė kornizė tė bukur. Dhe pyeti se a mund tė merrej pa qenė aty i zoti? Ismail beu i dha leje dhe kėshtu flamuri qė dikur don Aleandro Kastrioti mė kishte dhuruar solemnisht nė Paris, shtegtoi nė konakun fqinj dhe ra nė duart e Ismail beut, i cili ia dorėzoi Murat bej Toptanit, me porosinė ta varte jashtė, ndėrkohė qė vetė qėndronte nė dritare. Mijėra njerėz u mblodhėn nė sheshin para shtėpisė dhe nė kopėsht, duke brohoritur “rroftė, rroftė “ edhe pse shumė prej tyre nuk e kuptonin edhe aq se ē’po bėhej. Mė vonė kur unė nė ditėt festive tė shpalljes sė pavarėsisė si shtet i lirė dhe i pavarur, ngrita flamurin shqiptar nė ballin e shtėpisė sonė, disa kosovarė tė mirė mė thanė: “Shumė mirė e bėtė ju tė diturit qė ngritėt flamurin e babė Kralit (pra tė perandorit Franc Jozef) se tani nuk ka mė se ē’tė na bėjė as serbi i poshtėr, as malazezi morracak. Kur pyeta se ku e kam parė shqiponjėn e zezė m’u pėrgjigjėn krenarisht : “Tek ushtarėt e babė Kralit, nė Pazarin e Ri”. Por natyrisht, pati edhe tė tillė si njė farė Haxhi Muhamet efendiu, njė klerik i rėndėsishėm e fanatik nė Vlorė dhe ithtar i fortė i tim eti, i cili shprehej me zemėrim se Ismail beu kishte zgjedhur njė korb si simbol tė Shqipėrisė sė lirė. (Ah ta kishte bėrė Shqipėrinė Syria beu, ankohej ai,- tani do tė kishim nė flamur syret e bukura tė kuranit. Po ē’mund tė presėsh tjetėr nga Ismail beu, qė ka e kaluar tė gjithė jetėn nė vendin e frėngjve?)! Kur ia rrėfeva historinė Ismail beut, ai qeshi me tė madhe, por edhe mė kėrcėnoi me gisht se do t’i tregonte hoxhės qė flamurin nuk e kishte gjetur ai, por unė! >>
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-11-10, 23:59   #5
Besi:)
 
Join Date: 08-11-10
Posts: 451
Besi:) has disabled reputation
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Flamuri Kombetar ėshtė ai Flamur qe as Shkau ska mujt me na hjek e Hashim Thaci e ka hjek veq per me hyp en qeveri...!

Pom dhimet jeta e disa qe kan luftu per ket flamur, se do qe i qujne Hero e i mbrojne familja e tyne kta matrepaz , as ata sum dhimen...!
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-10, 09:31   #6
Lapsi
 
Lapsi's Avatar
 
Join Date: 02-11-09
Location: Ne ngjyren e ndergjegjes
Posts: 11,493
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Quote:
Originally Posted by Kodra View Post
**********
**********
**********


Pra, i nderuari Lapsi le tė sillet ēfarėdo dokumenti i fshehur apo i montuar nga dikush, pėr shqipėtarin e vėrtet bie poshtė.Kodra
I ndruari Kodra, shkrimin qe kam postuar e kam marre prej nje gazete te Shqiperise. Edhe pse e kam postuar, nuk do te thote se per cka do qe shkruhet aty them "AMIN". E postova per te vetmin qellim, te hapin debat. Do te jap mendimin personal per kete ceshtje
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-10, 17:40   #7
Suelaa
 
Suelaa's Avatar
 
Join Date: 16-06-10
Posts: 1,920
Suelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėmSuelaa i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Flamuri esht dhe ka qene Kuq e Zi, me shqiponjen dykrenash, qe asht qendisur me dore nga nje goce.
__________________
Me mire te dish se sa te kesh.
Suelaa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-10, 20:11   #8
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Quote:
Originally Posted by Suelaa View Post
Flamuri esht dhe ka qene Kuq e Zi, me shqiponjen dykrenash, qe asht qendisur me dore nga nje goce.

Shuj se qysh na kan dal do pseudohistorian neti sahora edhe keti flamuri ja qesin ndoj ngjyre te gjelber a te kaltert
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-10, 20:14   #9
Kodra
Super Moderator
 
Kodra's Avatar
 
Join Date: 05-05-05
Posts: 1,447
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Quote:
Originally Posted by Lapsi View Post
I ndruari Kodra, shkrimin qe kam postuar e kam marre prej nje gazete te Shqiperise. Edhe pse e kam postuar, nuk do te thote se per cka do qe shkruhet aty them "AMIN". E postova per te vetmin qellim, te hapin debat. Do te jap mendimin personal per kete ceshtje


**********
**********
**********


I nderuari Lapsi, nuk e di se pėr ēfarė debati ke fjalėn!!!

Nėse mendon tė hapim debat mbi,rreth Flamurit, atėherė shtrohet pyetja se a mos dyshon ti personalisht nė Flamurin Kuq e Zi?

Mendimi im ėshtė se, Shqipėtarėt nuk kanė nevojė pėr njė debat tė tillė.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-10, 20:18   #10
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Quote:
Originally Posted by Suelaa View Post
Flamuri esht dhe ka qene Kuq e Zi, me shqiponjen dykrenash, qe asht qendisur me dore nga nje goce.


ehhh nga nji goc e gjeta goca llapjane e paska qendis
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Last edited by Guri i madh; 30-11-10 at 20:18.
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-10, 21:04   #11
Lapsi
 
Lapsi's Avatar
 
Join Date: 02-11-09
Location: Ne ngjyren e ndergjegjes
Posts: 11,493
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Quote:
Originally Posted by Kodra View Post
**********
**********
**********


I nderuari Lapsi, nuk e di se pėr ēfarė debati ke fjalėn!!!

Nėse mendon tė hapim debat mbi,rreth Flamurit, atėherė shtrohet pyetja se a mos dyshon ti personalisht nė Flamurin Kuq e Zi?

Mendimi im ėshtė se, Shqipėtarėt nuk kanė nevojė pėr njė debat tė tillė.


Kodra
Kodra, kur shfaqen dokumente atehere duhet te merremi me to, jane apo jo te verteta. (kete e mendoja)
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-12-10, 21:53   #12
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,572
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912
Gjatė tėrė kohės sė ekzistimit ta patėn mėri,
u munduan tė tė njollosin, u munduan tė tė zhdukun, eh moj Shqipe dykrenare, armiqėt vendor bėnė gjithė kėtė Mund tė tė mposhtin, eh moj Shqipe dykrenare, ke qenė e rrezikuar nga "bijtė" tu, eh moj Shqipe dykrenare edhe pas 98 vitesh nuk largohen nga qėllimi i tyre famėkeq, kėrkojnė debate tė krisura, pakicė janė.


Jeto Shqipe Dykrenare
Tė duam me krenari
tė kemi nė shpirt shqipe
mos u brengos pėr atė mėri
sepse tė mbron shumica


Artisti


__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Last edited by Artisti; 04-12-10 at 21:54.
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-12-10, 22:52   #13
Lapsi
 
Lapsi's Avatar
 
Join Date: 02-11-09
Location: Ne ngjyren e ndergjegjes
Posts: 11,493
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Shqipja do te jetoje sikur qe jetoi edhe atehere kur artistet nuk ishin ngjitur ne skene, por ishin futur birave te miut...dhe me pas luanin nje rol qe e luajn edhe sot, rolin e homoseksualeve dhe leshojn ze, iu mohoen te drejtat
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...

Last edited by Lapsi; 07-12-10 at 22:53.
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-10, 21:09   #14
Zanzi/M
mire ....
 
Zanzi/M's Avatar
 
Join Date: 12-01-10
Location: Prishtine
Posts: 1,776
Zanzi/M has disabled reputation
Default Titulli: Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912

Temat pa lidhje duhet te mbyllen dhe sigurisht atehere kur tema nuk ndez debatin qe dikush ka pritur.


Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:45.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.