PDA

View Full Version : Qėllimi i jetės!!


Anonymous
29-09-03, 18:51
Qellimi i jetesJeta jone ne kete bote ka nje qellim specifik, dhe nuk eshte rezultat i

akcidentit natyror ose denim per arsye te ngrenies se FRUTĖS nga pema e

ndaluar.

Ne jemi ketu NĖ PAJTIM ME planin e Krijuesit , kjo jete ne kete bote

eshte nje TEST , eshte nje mundesi qe te vertetojme se e meritojme jeten

E PĖRJETSHĖME dhe te HARESHME ne boten tjeter.

mija
29-10-03, 15:22
qellimi i jetes..shum pyetje me vend....shumica e marin "jeten" vetem per argetim edhe mu knaq por kur hasin ne probleme ata e urrejn jeten sepse i ka zhgenjyer dhe ia marin vetes inati pse ekzistojne duke synuar ne vetvrasje apo prishje shoqerore me tjer, dhe duke bere marezira te ndryshme....mirepo nuk eshte ashtu sepse jeta na eshte dhene nga i madhi zot dhe vetem aj ka te drejt te na mar jeten.

kjo eshte sikur kur behen provat gjenerale per ndonje film veqse ketu ka shume batica dhe zbatica dhe marin pjes shume faktor te mbrendshem e te jashtem...gjera te mira gjith ka por duhesh mi kerku....andaj duhemi ta duajme jeten dhe te pergatitemi sepse ne ket bot ne jemi vetem musafir. jeta e vertet eshte para nesh....

Gladiator
05-11-03, 21:42
PershendetjePer ta ditur qellimin e jetes ,mendoj se se pari duhet ta dijme qellimin e krijimit tone.

Tung

mija
05-11-03, 22:12
hmmm...ngom jeta ka kuptim dhe secili nga ne duhet te ket ndonje qellim e neqofte se ki besim ne vete si ne krijes njerezore me e shperpikt ne rruzullin tokesor mundesh mi arit shume gjera..andaj jeto me qellim...ndersa krijimi jon eshte ber me qellim specifik ku askush nga ne nuk e ka zbulu....ende,..

Gladiator
07-11-03, 18:18
MiljaSipas teje , cili eshte qellimi i te mesuarit ne nje shkolle, kur nuk dihet qellimi i krijimit te asaj shkolle???Une te kuptoj ty kur thua se, qellimin e krijimit nuk e dine askush , mirpo eshte mire me mendue pak edhe per te.Pershendetje

mija
08-11-03, 01:51
pershendetje Gladiator...

puna eshte qe shpesh njerzit po hasin ne ms kuptime dhe vetit i parashrtojn pytje qe ndshta eshte shtir t gjesh pegjigjje..

sa i perket pytjes tona kisha thon se: qellimin e jetes vetem krijuesi jon e din ALLAHU atij kofshim fal ndersa ne e kemi per detyr me shfrytezurastin e te jetuari ne mynyr sa me te mir...

ndersa qellimi i te mesuarit ne shkoll eshte vetem per ket jet me dit su mu orientu ne te gjtiha sferat e jetes dmth kjo hin ne kuader te jetes...nuk e di sa isha e qart...por edhe ti po parashtron pyetje pak si kompleksive.mirepo truri i njeriut nuk esht aq i zvilluar qe ne medoj aq larg se nuk ak afeti te tilla...

Murgesha
11-11-03, 23:42
Qdo njeri lind me nje mision te caktuar ne kete bote.

Une besoj se krijuesi ne menyre te perpikte e din rrjedhen e jetes se tij.

LotDrini
17-11-03, 12:02
Nese jeta nje qellim ka,atehere ate qe cdonjeri ne jete te gjeje qellimin e vet!Kush jeton pa nje qellim,cil,enderr s'ka jetuar;ose jeta e tij (saj) ka deshtuar qellimin e vet!?!?Te lumtur,ata,pa qellime,qe se paku besojne ne jeten tjeter!

Qellimin e jetes sime do mundohem te percaktoj une..Kur nese jo sa jetoj?

mizi
30-11-03, 16:00
Une mendoj se njeriu,per me e dit se pse jeton,duhet me dite se pse eshte krijuar,andaj ne si musliman besojm se jemi te krijuar per te adhuruar ate qe na ka krijuar,pra All-llaun xh.sh.pasi e dim qellimin e krijimit ateher edhe qelllimi i jetes tone eshte i njet.me nje fjal njeriu ne kete bote,eshte si gurbetqari i cili shkon ne gurbet per te fituar dhe pastaj te jetoj,kurse ne kemi ardhur ketu per ta adhuruar Zotin dhe per te punuar pune te mira,per te jetuar ma mire ne jeten e perhershme.KUSH E NJEH VETEN,E NJE ZOTIN

mizi
30-11-03, 16:08
Une mendoj se per me e dit njeriu se pse jeton,se pari duhet m dit se eshte i krijuar,andaj ne si musliman besojm se jemi te kijuar per te adhuruar ate qe na ka krijuar,pra All-llahun xh.sh.pasi e dim qellimin e krijimit, ateher edhe qellimi i jetes eshte i njet .

KUSH E NJEH VETEN <E NJEH ZOTIN

Albanam
04-12-03, 01:13
All-llahu thotė nė Kur'anin Fisnik:Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė.

Unė nuk kėrkoj prej tyre ndonjė furnizim e as s'dėshiroj tė mė ushqejnė ata.

All-llahu ėshtė furnizues i madh. Ai, fuqiforti.

S'ka dyshim se atyre qė bėnė mizori u pėrket dėnimi si pjesa e dėnimit tė shokėve tė tyre, andaj tė mos e kėrkojnė shpejtimin e tij.

Tė mjerėt ata qė nuk besuan pėr atė ditėn e tyre tė premtuar!(Kur'an, kaptina Dharijat, versetet 56-60)

Zero^Cool
25-03-04, 21:13
ncncncncncncncncn nuk e di a me te vertete qeshtu po mendoni (nese po atehere jeni te krisur fare) , apo po beheni gjoja se jeni musulman te vertete (e naksham te gjithe ne disko). bile ti bre admin qe kah ski ladru e tuli far femne e ki njek ... ti bile mos u ban qashtu se te njohim ty mire qfar pisi je ...

Shqiptare_4_Ever
09-04-04, 12:02
Jeta eshte nje dhurate nga Zoti. Te njejte kohe jeta eshte edhe e brishte. Nje dite trupi yne nuk do mundet me zemra do pushon se rrahuri. Shume here te duket qe jeta eshte shume shume e shkurter, mire po Zoti do na dhuroje jete te perjetshme nese dashuria eshte me e forte se vdekja.

Jeta eshte e kendshme
Jeta eshte nje dhurate qe kurre nuk mbaron
Dhe ti je i krijuar nga dashuria
Dhe ti je special
Askushe nuk eshte si ty
Dhe askushe si une
Te jetoshe eshte nje dhurate
Dhurata eshte te jeshe i lumtur
Dhurata eshte nje fshehtesi.

Shqiptare_4_Ever
09-04-04, 12:09
Jeta eshte nje dhurate nga Zoti. Te njejte kohe jeta eshte edhe e brishte. Nje dite trupi yne nuk do mundet me zemra do pushon se rrahuri. Shume here te duket qe jeta eshte shume shume e shkurter, mire po Zoti do na dhuroje jete te perjetshme nese dashuria eshte me e forte se vdekja.

Jeta eshte e kendshme
Jeta eshte nje perralle qe kurre nuk mbaron
Dhe ti je i krijuar nga dashuria
Dhe ti je special
Askushe nuk eshte si ty
Dhe askushe si une
Te jetoshe eshte nje dhurate
Dhurata eshte te jeshe i lumtur
Dhurata eshte nje fshehtesi.


E kam postur kete mesazh dy here per arsye te nje gabimi qe kam bere.

beC
25-08-04, 13:32
njeri lind me vdek!!!

turisti
27-08-04, 22:53
Pershendetje - admin -. Nuk ka nevoje te ngarkohemi me gjerat per te cilat jemi te vegjel. Njeriu duhet me i permirsue sjelljet e veta dhe me e meritue boten e perhershme,keshtu ai asgje nuk ndermer,a pret boten e perjetshme pa sakrifica.A nuk eshte pak egoiste? :wink:

Urata
19-09-04, 15:39
Ne ditet e sotme zhurmore njeriu po krijojet edhe nga vete njeriu-Klonimi!Evolucioni ne duart e vete njeriu!!!

Vete jeta eshte qellim e qellimi jetė!

Tomori
23-09-04, 00:51
Ne ditet e sotme zhurmore njeriu po krijojet edhe nga vete njeriu-Klonimi!Evolucioni ne duart e vete njeriu!!!

Vete jeta eshte qellim e qellimi jetė!

-Lumja une nuk paskam nevoj me te Klonoj njeriun e endrave te mija,
po gjeta Tomorin, ja arita qellimit te jetes, se vet jeta esht qellim e qellimi jetes sime ka qen vet Tomori, qe don t"thot jeta Urates,,,,,

hendrix
26-09-04, 22:27
Qellimi i JETES!? Perveq persosmeris asgje.\

Hendrix

Gjilanasja
24-12-04, 18:31
Jeta hmmmmmmmmJeta eshte LUFTduhet ti perballojm qdo gjeje ,Jeta nuk eshte interesant pa hidherime ose vetem me gezime .Por eshte mire te jesh i mire ne jeten e perditsheme se kjo jete nuk eshte e gjate eshte shum veshtire tju perballohemi ketyre rregullave.jETO JETEN NE MENYRE ME TE MIRE

Makaveli
19-04-05, 13:02
Nga menyra e jeteses dua te them qe ''jetj gjithnje duke mesuar"prandaj pse ju o rob te Krijuesit shtjelloni gjera te cilat nuk ju perkasin sepse nuk mund te gjeni zgjidhjen qe ju nevoitet,Allahu s.a ka thene se per asgje s'ju krijova pos qe te me falenderoni te me adhuroni..
Prandaj o njerez te dashur pse po mundohunu kot te zbuloni gjera tjera te cilat nuk kan zgjidhje sepse ato i perkasin vetem Krijuesit

Flm per mirkuptim...

turisti
19-04-05, 13:22
Nga menyra e jeteses dua te them qe ''jetj gjithnje duke mesuar"prandaj pse ju o rob te Krijuesit shtjelloni gjera te cilat nuk ju perkasin sepse nuk mund te gjeni zgjidhjen qe ju nevoitet,Allahu s.a ka thene se per asgje s'ju krijova pos qe te me falenderoni te me adhuroni..
Prandaj o njerez te dashur pse po mundohunu kot te zbuloni gjera tjera te cilat nuk kan zgjidhje sepse ato i perkasin vetem Krijuesit

Flm per mirkuptim...

Shoki i nderuar,

Ne i perkasim vetem krijuesit,dhe si te tille te krijuar nga tij me te gjitha vetite (na eshte dhene dhe e montuar ne koke),prej se ciles njera i takon te menduarit,ne ate kontest dhe kemi drejta te mendojme ose se paku ta provojme me kuptue porosijen e krijuesit- pse jetojme :arrow: qellimi i jetes.

Me respekt,
TURISTI.

Reana
20-04-05, 06:21
Si duket DISA KETU e kane nga nje vrime dikund ne tru, prandaj s'ua mban INTELIGJENCEN :lol: :lol: :lol:

o te mjere!!!
a dini JU, VETE, me aftesiste tuaja, te jepni MENDIMET tuaja PERSONALE ne lidhje me kete CESHTJE [/size]

leni DOGMAT Fetare per dikund tjeter, se jeni bere si KASETE e prishur qe rrotullon gjithe diten te njejten KENGE..... :lol: :lol: :lol:

GURI SYLAJ
24-05-05, 19:46
Edhe ne shume tema te tjera por edhe ketu , disa kan ndertu nje shtylle te fildisht rrethe se ciles sillen por shume te vetedijshem se ne momentin kur te mbeshteten vetem ne te , do te bijne pertoke.
Ne mungese te nje uni personal te cilin do t'a urdheronin vete dhe do t'i pergjigjen vet , ketu , disa vrapojn pas ca fjaleve te mdha qe as nuk dijn t'i interpretoijn drejt dhe as nuk dijn t'i bindin te tjeret se ka dicka. Kjo jete nuk don fjale te mdha e shume por don pune te mdha dhe shume. Gjithmone kur arrin me e krye nje pune , te madhe apo te vogel , ti i gezohesh rezultatit dhe e sheh konkretisht veprimin dhe egzistimin tende praktik.
Ne nje vend tjeter , ne pyetjen se c'eshte jeta , une thash - lufte.
Kjo lufte ne ren te pare duhet te jet me veteveten dhe nese arrin me e fitu luftat me te tjeret do tejene shume me te lehta. Neqoftese une nuk e dij pse jetoj d.m.th nuk i kam vene vetit kritere atehere une e kam humb luften me veteveten dhe lufta me te tjeret , qe ne fillim per mua eshte e humbur.
Te jem i thjeshte. Kur dua t'i hy nje pune une para se te filloj pergatitem dhe perballem me mundesit e mia reale dhe nese uni im me sygjeron se mund te ia dal ateher i lus edhe faktoret tjere qe te me ndihmojn . Nese uni im me thot se kjo s'eshte per ty atehere terhiqem dhe nuk e lus askend te me ndhmoj. Kjo eshte jeta , kuptimin e saj mund t'a gjeni vetem ne veprim. Une nuk e mohoj se edhe lutjet jan pjese e jetes püor lutja pa veprim eshte hiq kurse lutja eshte ajo shtylla e fildisht qe e ceka me heret e cila e shton vetebesimin por jo per te ndejt e gjyku te tjeret por per te vepru e ndihmu te tjeret.
Vlera e kuptimit te jetes eshte baras me vleren e veprave qe kam bere gjat kesaj jete.

Me nderime Guri Sylaj

Odise
25-05-05, 19:01
qellimi i jetes: m'i mbajte boten gjalle!

per cdo sec jetohet e vdiset, e jetohet perseri

jeta e vdekja jane dy paralele, drejteza deri ne infinit

the godfather
17-07-05, 23:29
Qellimi i jetes?

Mmm... per me skijaru apo studiju kte ceshtje duhet kohe dhe goxha filizofi.
Qe llimi i jetes,njeriu ndeton nje shtepi apo nje vetur per nje qellim.Qellimi i ndertimit te shtepise eshte,qe ne te jetojme,te flajm,te hameetj etj ne ate shtepi apo me dirtek per te jetuar ne ate shtepi,kurse qellimi i ndertimit te nej veture eshte,qe vetura duhet te ece (ajo ece vetem me ane te ngasesit hehe) te kryej nje sherbim etj etj te gjithe e dijme qellimin e vetures.

Me kete vijme qe se vetura dhe shtepia i nenshtrohen ligjeve te caktuara te krijuesit (njeriut),atehere edhe njeriu duhet te dij se eshte krijuar nga nje KRIJUES,duhet te jetoj ne harmoni dhe duke iu flm ATIJ (Krijuesit),duhet njeriu te gjalleroj,te kete nje jete sa me te mire ne kete bote,tu le ardhmeri frytave te ardhshem,te flet te verteten dhe te bej pune te mira dhe kurre mos ta harroj se kthimi dhe e ardhmja e tij jane vetem te KRIJUESI.

Por shumica e njerezve gjithemone kan qene dhe do te jene mekatare apo te ligj,dhe mendoj se keta njerez nuke kan permbushur qellimin e krijimit te tyre.


Njeri mos e harro kurre kete qe po e them:


SE E KTHIMI DHE E ARDHMJA JANE VETEM TEK KRIJUESI I GJITHEPUSHTETSHEM

Gurbetqari
15-08-05, 15:56
Qellimi i jetes

Nga te gjitha mrekullit e krijimeve, Jeta eshte mbas se e quditshmja. Se si filloji jeta ne tok eshte nje nder mysterit ma te mdha. Me shekuji njerz dhe shkenctar te ndryshem jan perballuar me ket pytje. Shpresa se kjo pytje do te zgjidhet jan duke u shtuar por ende eshte shum larg. Ne fakt ende nje definim te pranohet nga te gjith nuk eshte gjetur per jeten si proces biologjik qe ekziston, edhe pse plot definime jan paraqitur nga Biolog e Filozof te ndryshem.

Gerald Joyce (Biofisicist American) e definon jeten thjesht qe un personalisht e preferoji midis shum definimeve tjera; Jeta thot ai eshte nje sistem kimik vet-mbeshtetes qe ballafaqohet vazhdimisht me evolucionin Darwinian.

Nga njohurit tona deri tani krijesat me te komplikuara jan gjitaret, e mbi te gjitha kto jemi ne njerzit (homosapeienet, shpesh edhe te quajtur majmunet e zhvdeshur, apo majmunet e menqur). Ne jemi te komplikuar per shkak se posedoijim ne kok trurin, qe eshte ne gjendje te gjeneroji intelegence shum me te madhe ne krahasim me shtazet tjera.

Njerzit gjithmon jan fascinuar nga krijimi dhe ekzistenca e vet, pytja vjen vetvetiu pse gjindemi ktu? qka eshte qellimi i ksaji jete?

Religjionet e kan leht

Religjionet (Fet) e per ekzistimin ton ofrojin nje shpejogim te thjesht, te pa baz dhe te imagjinuar. Sipas fes "Zoti krijoji gjithqka dhe vetem zoti e din pse ne gjindemi ktu". Sipas tyre njerzit kan nje vend te posaqem dhe te rendsishem ne Universe. Ne thon ata gjindemi ktu per nje qellim te caktuar nga nje i fuqishem super-mbinatyror qe quhet Zot.

Njerzit ne pergjithsi kan menduar se gjithqka ne gjithsi perqendrohet ne drejtim te tokes. Kshtu qe Toka bashk me ne gjindet ne qender te Gjithsis. Gjithqka qe gjindet ne Tok; bimet, shtazet, si dhe gjithqka qe gjindet ne hapsir; planetet, hana, dielli, yjet, etj, gjinden aty vetem qe ne njerzit mund te ekzistoijim.

Shkenca u tregoji Homosapieneve se nuk jan te shejit ashtu siq mendojin

Kur shkenca filloji ti gjurmoji kto ide nuk gjet evidence per nje krijim super-mbinatyror.
Shkenctaret vrejten se origjina dhe krijimi yn drejtohet preji ligjeve fundamentale te Fizikes, ligje kto te Natyres.

Zoti si krijus u ba i pa-domosdoshem dhe vendi yn special i posaqem dhe i rendsishem ne Gjithsi u ba ma pak i posaqem dhe jo edhe aq i rendsishem.

Shkenca me an te teleskopeve na tregoji se ne gjindemi ne nje planet midis miliona/biliona planetave tjer, gjindemi ne nje system djellor midis shum tjereve, gjidemi ne nje Galaxi midis shum Galaxive tjera, tani edhe mendohet se edhe Gjithsia qe gjindemi ne eshte nje midi shum tjerave.

Vetem qe 200 miji vite lloji me intelegence te vertet

Universa apo Gjithsija, si tersi hapsinore qe gjindemi ne, eshte dikun kah 15miliard vite e vjeter. Njerzit si nje lloji ekzistojin perafersisht qe 5 milion vite (kur nje lloji majmuni u nda ne dysh; njeri te mbetet shimpanz, e tjtri te shkoji disa transformime radikale dhe te behet njeri).

Njerzit si lloji me intelegence te vertet ekzistojin vetem qe 200 miji vite me shfaqjen e homosapieneve diku ne Afrik.
Ne do te thot qenkemi shum gjenerate e re me intelegence te vertet.

Per kto 200 miji vite njerzit sot jan sukses Ekologjik ne krahasim me shtazet tjera. duke zhvilluar menyra te jeteses, shoqeri e kultura, civilizime te ndryshme qe nuk eshte par ndonjeher ne historin e ktiji planeti.
Njerzit duke falimenderuar trurin qe ju mundson atyre te studijojin dhe kshtu qe ta manipuljion natyren rreth tyre ata shpiken telefona mobil, vizitojin hanen, agrikulturojin dhe manipuljoin gjenetikisht bakteriet per sherbime te ndryshme fermentime/farmaci, prodhojin komputer per stimulime te ndryshme dhe sherbime speciale.

Per 200 miji vite gjith kto zhvillime a nuk eshte kjo diqka magjepse per nje lloji me intelegence qe 200 miji vite?

Dielli yn do te vazhdoji ti jap Tokes jet me rrezet e veta perafersisht edhe 5 miliarda vite deri ne shperthimin e tiji dhe gelltitjen e te gjith sistemit planetar te tiji.
Deri ateher (nese ende do te ekzistojim), homosapienet patjeter do ta arrijin nje intelegence qe tani nuk mund ta marrim me mend, qe shkenctaret e quajin super-intelegence.

Po qka sikur!!!!!

Mbasi qe gjithsija jon nuk qenka e vetmja, po nje midis shum tjerave, qka siku te ekzistojin civilizime me super-intelegence!


Andromeda Zot mbi te gjith

Le te paramendoijim se diku ekziston nje gjithsi qe eshte 30 miliard vite (2 her ma e vjeter se gjithsija qe gjindemi ne), dhe aty ekziston nje lloji i organizmave me intelegence qe eshte shum me e vjeter se ne, thoijim 10 milion vite, do te thot se ata posedoijin super-intelegence qe ne njerzit (majmunet e menqur) nuk kemi mundsi me i kuptu, me i pa, ndji, apo shiju.
Fol e mushma menen qe thoijin pleqt sa te dush, se kjo bot qe gjindemi ne eshte brenda ndonje komputeri kriju preji ndonje civilizimi qe un do ta quaji Andromeda , qe ne majmunet e menqur nuk kemi mundsi me i kuptu.
Ne dhe te gjitha gjallesat tjera ne ket bot jemi makina te prodhuara nga Andromeda, qe perdor krysisht atomet e karbonit si lend te par per prodhim.
Ne ktu po sherbejim nje stimulim , nje detyr qe Andromeda na e ka caktu.
Civilizimi yn prodhon shum lloji kompjuterash te ndryshem, biliona/triliona electrone kta kompjutera gjenerojin brenda disa sekondave ne menyre qe ne te na sherbeji nje stimulim te veqant.

E njejta gje po ndodh ketu me ne dhe te gjith boten e gjall ne ket sfer.

Ne jemi disa lloji electroneve; lindim, jetojim nje jet relativisht te shkurt qe tek ne homosapienet ka marr nje lloji vetdije, me ne fund vdesim por qellimi parsor i yni eshte te sherbejim nje stimulim, detyr qe Andromeda "Zoti yn" na e ka caktu dhe po knaqet me ne tuji lu ....


A po mendoni edhe ju qka po mendoji une?

Are you thinking what I am thinking?for Peter Jenings " He lives"

Selvije
23-09-05, 17:15
[color=blue]NUK E DIM PSE KEM LINDUR! NUK E DIM PSE KEM PER TE JETUAR!
A ESHTE KY SHBERBLIM I YNI, APO DENIM PER TA PAGUAR?!

// JETA ESHTE E MIR ME GJITHA T'MIRAT E T'KQIAT QE I KA//[color]

Mbreti
05-10-05, 23:59
Pershendetje ne fillim per te gjithe , eshte hera e par qe shkruaj dhe perderisa lexoja mendime te ndryshme nga te gjithe ju , krenohem qe jam Shqipetar . Por ajo qe do te thoja per kete teme: Pse ju femrat keni bindje te till qe gjithe meshkujt jane te njejt ?. Du te ju them diqka, sepse me pelqen sinqeriteti:Me me deshir do t'isha kafsha me besnike e njerit se qe jam mashkull. E them kete duke u bazuar ne ate se "Karshi barit te that digjet edhe i njohmi".
Mirmbetshi ciaooo[/b]

Besi_Arbri
17-10-05, 18:57
Ouuuu Gurbetqari, ma ke ba jeten bajat me Shkrimin tan.

I "do nt think what you think"
por me duhet te te them Gurbetqari se shkrimet tua jan mas interesantet ne ket forum e sidomos qeky Qellimi I jetes, qe e keni shkrue.

Se ne mund te gjindemi ne nje Kompjuter qe eshte marue preji ndonje civilizimi preji nje gjithsie tjeter, nuk me ka shku menja kurr. se ku i merr ti kto informata mbetet enigm por me duhet te pranjoji se shkrimi yt me ka hamen dhe trullu per disa dit dhe kshtu vendosa me te shkrue.

Te pershendes ty posaqrisht Gurbetqari dhe gjith qatusit tjer neket forum.

jadore
22-01-06, 01:29
--nuk e di ???? mendoi qe si nje krijes me nje intelekt normal duhet te kem dhe nje misjon te caktuar. -cilen ?????? -kete nuk e kam zbuluar, ndoshta as kurr nuk do te kuptoj, -pse une jam kjo -ky trup ne kete mendje dhe kjo mendje ne kete trup?? -cilin misjon kam une ne kete jete???-pytje qe bene qdo njeri normal ne fazat e zhvillimit te intelektit te tij..----ndoshta ,misjoni im i dedikuar eshte te- jem vetvetja te korspodoi me te tjeret ne harmoni mirkuptim aryeshmeri ,ndergjegjshmeri ne raport me "misjonaret"tjere ..e me mijra atribute tjera qe ka vete jeta -ndersa qellimi ???-dije nje qellim qe kam (mendoi qe eshte mjafte fisnik!!)te jetohet qdo qast i vetesijesimit te te jetuarit me veten dhe te tjeret.me nje harmoni reciproke.....

LOJETARI
02-02-06, 17:05
Jeta ka kanalet e veta te cilat i perdore me mjeshteri duke na befasuar ,denuar dhe nganjeher shperblyer .Ndersa ne njerezit posedojme navigacionin e integruar te cilin e shfrytezojme per te njofte ngjyrat e saj.
Laramania e saj shpeshehere nuk na e bene te lehte te pajtohemi me ligjet e saj .Por, ate qe e marrim nga ajo,perjetojme gazin, harene, lumturine shijojme natyren dhe te mirat e saj nuk besoj se do te munde te na i ofronte Vdekja .Prandaj mendoj se ne qe duam te jetojme duhet bere perpjeken per harmonizimin,artikulimin mes vetes , rrethit dhe natyres; gjithhere te vetedijshem per befasite qe nuk munde te kontrollohen nga ne; si RASTI psh.apo katastrofat natyrore si dhe te TJERET qe ndoshta pa dashje apo qellimisht nderhyjne dhe prishin ekuilibrin tone te krijuar me munde .

Makaveli
03-02-06, 23:06
Jetė ėshtė ajo se qfar njeriu mendon per nje ditė,pra nje qėllim i vetėm vlen per nje dit :lol: NUK KA JETA QELLIM PER TU KLANEFIKUAR ...
OSE JU KENI PLANEFIKUAR JETEN VALLĖ DHE KENI KORRUR SUKSESE??

Psikologu
05-02-06, 13:16
Qellim pėr jetė , apo jetė pėr qellim ?

Agolli
15-02-06, 13:30
Nje pyetje shum interesante"Qellimi i jetes". Shumica prej nesh jetoim dhe vdesim pa e shtruar pyetjen se a ka jeta ndonje domethanje.
I zgjethim studimet para se ta studiom vetveten!!!!!
Veproim jo ashtu siq ne vendosim por sikurse i pershtatet rethit social. Kur nuk nisemi nga vetvetiu,vall ėsht ky qellimi i jetes!

Mos beso ne mesusen vetem qe ki respet pėr tė.
Mos meso nė dikėnd, vetem se ai thot ashtu.
Por nisu nga vetė mendimi i ytė dhe at qe e ke krijuar nga zemermirėsia e juaj dhe mere atė si rrugė pėrshkrim.
"Budha"

Murgesha
15-02-06, 15:10
Pėr tė ditur se cili ėshtė qėllimi i jetės nė rradhė tė parė duhet tė dimė se kush na e dhuroi kėtė jetė.
Egzistojnė vetėm dy mundėsi:

a) njeriu ėshtė krijuar nga hiēi, ashtu siē e pohon Darwini nė teorinė e tij tė Evolucionit.
b) njeriu ėshtė krijuar nga njė forcė intelegjente dhe qėllimi i jetės sė tij ėshtė i lidhur ngushtė me paracaktimin e "pronarit" tė tij.

Pėr ata njerėz qė besojnė nė evolucionin, qėllimi i jetės ėshtė i pėrqėndruar, nė gjėrat materiale duke i vėnė interesat shpirtėrore nė rend tė dytė. Si rezultat jeta e tyre ėshtė e kontrolluar nga dėshirat fizike dhe vetė kėto dėshira janė timoni drejtues i jetrave tė tyre.

Kategoria e dytė janė ata qė besojnė se jeta e tyre nuk ka ardhė nga rastėsia. Duke e lidhur faktin qė ekzistojnė me idenė e njė Krijuesi edhe vet qėllimi i jetės sė tyre varet drejtpėrsėdrejti nga mendimi ose plani qė ka ai pėr ta.

Kur njė njeri vendos tė kėrkojė se cili ėshtė krijuesi i tij dalėngadalė fillon tė kuptojė se ēfarėdo qė tė bėjė nuk do tė kishte kuptimin po tė mos dinte mirė se kush ja dha atė jetė qė ai pėrpiqet t`ia gjej qėllimin.

*********************
Duke shfletuar netin hasa nė kėtė shkrim, dhe pasi mė pėlqeu e solla kėtu.

Makaveli
02-03-06, 01:12
Jeta ėshtė njė degė,kurse Ti je nėndega,pra ruaj degėn dhe shoqėroje atė qė tė mos u bie nėndega:wink:

Ishulli
13-04-06, 18:47
Qellimi i jetes eshte vdekja.

jadore
14-04-06, 14:44
Qellimi i jetes eshte vdekja.
-citat...

- -shume vdesin teper vone,disa vdesin teper heret..
-Akoma,tingellon e cuditeshme,anomale ,aforizma -vdise ne kohen e duhur..

hasanmehmeti
17-04-06, 14:54
pershendetje forumista

vetem desha te dhen nje mendim ne lidhje me pyetjen e Psikologut.
Qellim pėr jetė , apo jetė pėr qellim ?

Tek une Psikolog eshte jeta per qellim .Por ju nuk na dhate mendimin tuaj .

Dhe ju Renea nuk duhet te akuzoni askend per qendrimet e tij se ku i mbeshtet jane fetare apo filozofike , apo apo gje tjeter .Dhe per kete eshte argument arsyja .
Filozofia nuk ofron pergjigjie qe te lejne qetsim shpirti ne te per nje kohe te gjate , ndersa tek feja e gjen njeriu kete .Do ishte mire te merresh nje qendrim te Gothes ne lidhje me kete qeshtej .

Psikologu
24-06-06, 20:33
Pershendetje hasanmehmeti !!

Pėr ju ėshtė " Jeta pėr qellim " dhe ky ėshtė mendim i juaj ose tė them e drejta e juaj privilegje , ndersa ne ketė aspekt , duhet tė ceki se jeta nuk mundet tė jetė pėr qellim , por qellimi pėr jetė , qellimi pėr arritje , suksese , dashuri , qetesi shpirterore etj etj , e nese e marrim "jeten pėr qellim ", simbas jush , atehere ne ketu kemi njė kalim mbi jeten duke e kerkuar vetem qellimin e jetes , e duke harruarė se jeta nuk ka qellim , por ne jemi ata qe i krijojmė qellimet nė jetė.

Sunnih
10-12-06, 18:29
I nderuari Psikolog: vura re dicka qe kishit shkruar: "...e duke harruarė se jeta nuk ka qellim , por ne jemi ata qe i krijojmė qellimet nė jetė"

Une them: Kjo eshte e diskutueshme dhe e debatueshme dhe nje percaktim i tille eshte i njeanshem. Kjo ngase qellimet jane dy llojesh:

Te origjinuara

Responsive

Persa i perket qellimeve te origjininuara deri diku vlen ajo qe keni shkruar ju edhe pse mund te debatohet rreth kesaj por nuk eshte ketu synimi.

Ne lidhje me qellimet responsive atehere ketu futen ato qellime qe krijohen si rrjedhoje e pasojave pa zgjedhje dhe origjinimi i tyre eshte triguar nga faktore te jashtem qofshin keto aksidentale apo te dizenjuar.

Keshtu nese te godet nje e keqe nga dikush qellimi yt momental eshte shmangia e kesaj te keqe dhe ky nuk eshte i krijuar nga ne por si rrjedhoje e te pergjigjurit spontan qe vete qenia jone obligon dhe ky eshte edhe dallimi mes qenieve me aftesi per te menduar dhe atyre qe nuk e kane kete privilegj. Prandaj edhe jeta eshte disenjatore apo alternuese e qellimeve origjinale dhe kjo eshte nje vecori e ndersjellte dhe do te jete e tille per aq kohe sa njeriu te jete i nderlidhur me ate qe e rrethon dhe te mos jete ne asnjefare menyre i varur nga faktore te tjere gje qe vete egzistenca jone perjashton si mundesi. Pra qellimet jane te lidhur ngushte me jetesen dhe jane te ndikuara nga vete ajo si ne thelb ashtu edhe ne nendege te tyre.

GURI SYLAJ
09-01-07, 11:35
Eshte nje teme paksa e rende por shume interesante.
Ketu mund te debatohet pasi qe te percaktohet se cka eshte jeta dhe cka eshte qellimi?
Kur te kemi pergjigje ,nese fare do te kemi ,atehere mund te vzhdojm me tutje.
Ku bazohen qendrimet s'eshte fare me rendesi -Fe apo Filozofi !
Njera te shtyn te thellosh e zgjerosh njohjen e tjetra te shtyn te ofrohesh drejt asaj qe , ti mendon ,se e njeh???????????
Per t'i vene keto ne nje vij duhet mund dhe sa me shume qe mundohesh ,mundimi vjen e behet gjithnje me i madh .Pra suksese !!!!!!!!!!!!!

Murgesha
09-01-07, 13:35
Tė hash, tė pish tė kryejsh nevojat fiziologjike, gjėra tė zakonshme tė pėrditshme por pa tė cilat nuk mund tė jetojmė. Dėshira qė e nesėrmja tė jetė mė e mirė se sot, rrafshon e palon vitet a nuk mund tė quhet ky qėllimi kryesor i jetės??

turisti
09-01-07, 14:37
Tė hash, tė pish tė kryejsh nevojat fiziologjike, gjėra tė zakonshme tė pėrditshme por pa tė cilat nuk mund tė jetojmė. Dėshira qė e nesėrmja tė jetė mė e mirė se sot, rrafshon e palon vitet a nuk mund tė quhet ky qėllimi kryesor i jetės??

Absolut e nderuar, 100% e sakte. :wink:

jEtA_1
09-01-07, 14:44
Qellimi i jetes sime eshte ketu :

Dua_qetesi

Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Jetoj
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Punoj
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Flas
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Trokas
Dua Te Jem E Qet Dhe Ne Gjum
Dua Te Jem E Qet Diku Ne Lum
Dua Te Jem E Qet Dhe Kur Pushoj
Dua Te Jem E Qet Kur Bisedoj
Dua Te Jem E Qet Ne Ket Bot
Dua Te Jem E Qet Dhe Une Te Jetoj
Dua Te Jem E Qet Ne Gjdo Vend
Dua Te Jem E Qet Ne Gjdo Kuvend
Dua Ta Them Te Verteten Per Ket Jet
Dua Te Shprehem Si E Di Une Vet
Dua Tu Them Se Dhe Une Dua Te Jetoj
Dua Tu Them Se Dhe Une Ketu Egzistoj
Dua Ta Them Mendimin Qe Kam
Dua Ta Them Fjalen Qe Mua Me Takon
Dua Ti Respektoj Te Gjith Me Rend
Dua Te Pergezoj Edhe Une Gjdo Send
Dua Te Respektoj At Qe Me Eshte Then
Dua Te Jem E Qet Ne Jet Dhe Te Jetoj Si Dua Vet

Domira
09-01-07, 14:47
Respekt jEtA_1.

turisti
09-01-07, 15:11
Qellimi i jetes sime eshte ketu :

Dua_qetesi

Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Jetoj
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Punoj
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Flas
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Trokas
Dua Te Jem E Qet Dhe Ne Gjum
Dua Te Jem E Qet Diku Ne Lum
Dua Te Jem E Qet Dhe Kur Pushoj
Dua Te Jem E Qet Kur Bisedoj
Dua Te Jem E Qet Ne Ket Bot
Dua Te Jem E Qet Dhe Une Te Jetoj
Dua Te Jem E Qet Ne Gjdo Vend
Dua Te Jem E Qet Ne Gjdo Kuvend
Dua Ta Them Te Verteten Per Ket Jet
Dua Te Shprehem Si E Di Une Vet
Dua Tu Them Se Dhe Une Dua Te Jetoj
Dua Tu Them Se Dhe Une Ketu Egzistoj
Dua Ta Them Mendimin Qe Kam
Dua Ta Them Fjalen Qe Mua Me Takon
Dua Ti Respektoj Te Gjith Me Rend
Dua Te Pergezoj Edhe Une Gjdo Send
Dua Te Respektoj At Qe Me Eshte Then
Dua Te Jem E Qet Ne Jet Dhe Te Jetoj Si Dua Vet

E nderuar,

Kam shume respekt per keto fjalet e tua te shenuara,por une mendoj se do te kesh veshtire te gjejsh qetesi ne te gjithat keto pjese te jete si thua vet,sepse qetsia e tille dhe rahatia gzistojne vetem ne vdekje,por, sadokudo per ta knaq veten me realizimin e deshirave qe don,provo me e kuptue kete bote te trent ndyshe.Ndoshta nga ai kendi i zhurmes,do te kuptosh qe edhe ajo zhurme e ka qetesine e vet,por nese edhe aty shkon veshtire,ateherit ( une mendoj) qe qetesine duhesh me e lyp ne eliminimin e gjerave ne rrethinen tende qe te nervozojne,sepse nga postimet e tua - ashtu po nget.

Me shume respekt,

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :smile:

legenda
23-01-07, 18:03
....per te kuptuar apo definuar QELLIMIN E JETES;se pari duhet kuptuar nocioni JETE dhe nocioni QELLIM.,qe sipas mendimit tim jane dy nocione mjafte te komplikuara nese shiqohen me prizma te gjera...
p.s.me pelqeu postimi i GURI SYLAJ

legenda
23-01-07, 18:08
....ndoshta me e pershtashme do te ishte qe tema e lartepermendur te titullohej
- KUPTIMI I JETES
gje qe nen tekst kupton gjetjen e QELLIMIT TE JETES.

....per te kuptuar apo definuar QELLIMIN E JETES;se pari duhet kuptuar nocioni JETE dhe nocioni QELLIM.,qe sipas mendimit tim jane dy nocione mjafte te komplikuara nese shiqohen me prizma te gjera...
p.s.me pelqeu postimi i GURI SYLAJ

legenda
23-01-07, 18:12
PIKERISHTE; KJO ESHTE QESHTJA.
Qellim pėr jetė , apo jetė pėr qellim ?

prishtinasi
23-01-07, 19:46
Pasiqe i urrej menyren e te shprehurit filozofik:biggrin:, ku gjithqka sillet per te thene nje fjali, une do ta kisha thene qe ne kete JETE kemi ardhur te jemi " the good, the bad and the ugly" e per fat te keqe ju nuk mund te zgjidhni se cili duhet te jeni...:wink:

armani_pr
22-03-07, 18:09
she is Cute****
she is Naughty****
she is Sweet****
she is Cool****
she is Awesome****
she is Intelligent****
she is Amazing****
she is Smart****
she is Sharp****
she is Caring****
she is Sporty****
she is respectfull****
she is Gorgeous****
she is Alluring****
she is Attractive****
she is Appealing****
she is Good-Looking****
she is Charming****
she is Glamorous****
she is Beautiful****
she is Eye-Catching****
she is Striking****
she is Fascinating****
she is Seductive****
she is Full of life****
she is Dazzling****
she is Shining****
she is Energetic****
she is Head turner****
she is Seductive****
she is Homorous****
she is Funny****
she is Stunning****
she is Lovely****
she is Superb****
she is Fabolous****
she is Excellent****
she is Fantastic***
she is Cute****
she is Naughty****
she is Sweet****
she is Cool****
she is Awesome****
she is Intelligent****
she is Amazing****
she is Smart****
she is Sharp****
she is Caring****
she is Tom Boy****
she is Sporty****
she is respectfull****
she is Gorgeous****
she is Alluring****
she is Attractive****
she is Appealing****
she is Good-Looking****
she is Charming****
she is Glamorous****
she is Beautiful****
she is Eye-Catching****
she is Striking****
she is Fascinating****
she is Seductive****
she is Full of life****
she is Dazzling****
she is Shining****
she is Energetic****
she is Head turner****
she is Seductive****
she is Homorous****
she is Funny****
she is Stunning****
she is Lovely****
she is Superb****
she is Fabolous****
she is Excellent****

Albanian eX|PerT
22-03-07, 19:45
Qellimi i jetesJeta jone ne kete bote ka nje qellim specifik, dhe nuk eshte rezultat i

akcidentit natyror ose denim per arsye te ngrenies se FRUTĖS nga pema e

ndaluar.

Ne jemi ketu NĖ PAJTIM ME planin e Krijuesit , kjo jete ne kete bote

eshte nje TEST , eshte nje mundesi qe te vertetojme se e meritojme jeten

E PĖRJETSHĖME dhe te HARESHME ne boten tjeter.
Krijuesi i Gjitheditur na ka krijuar qe ne vetem Ate ta adhurojme!

Cdo veper e mire, eshte adhurim, me te cilin mund te afrohesh tek Krijuesi Fuqiplote, Allahu xh.sh.!

Agolli
22-03-07, 21:36
Qellimi i jetes...'''
Te jetosh me motivacion, ''per ti perballuar sfidat e reja te ''jetes''...!!

LOJETARI
22-03-07, 23:52
Qėllimi i jetės ėshtė me na ēmendė krejt , me na tranue , me na hallakatė krejt ,me na detyrue tė vdesim , hec e jeto tash, apo ka dikush ndonjė alternativė tjetėr .hahahahahahah

Agolli
23-03-07, 00:00
Qėllimi i jetės ėshtė me na ēmendė krejt , me na tranue , me na hallakatė krejt ,me na detyrue tė vdesim , hec e jeto tash, apo ka dikush ndonjė alternativė tjetėr .hahahahahahah

ahahahah jo se tutna qe po hallakatesh, e mos po te bin te hollat nga xhepi..........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Dea_A
23-03-07, 10:23
ahahahah jo se tutna qe po hallakatesh, e mos po te bin te hollat nga xhepi..........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

hajt se ja mbledhim me fshise hahahahha se pa to smunet me shkue ne pune me aeroplan:tongue:

Agolli
23-03-07, 10:25
hajt se ja mbledhim me fshise hahahahha se pa to smunet me shkue ne pune me aeroplan:tongue:

:tongue: :tongue: :tongue:

vjeshta
23-03-07, 17:09
Q e t'ia vejm nje qellim !

Giovanni
23-03-07, 23:44
Qellimi i gjithesecilit eshte te leme "gjurme" ne kete toke. Te ndihet emri yne ne kete jete, te mundohemi qe nepermjet inteligjences, zgjuarsise, kureshtjes, hamendesise, ironise, kenaqesise, dashurise, praktikes dhe veprave tona, te luftojme per nje jete me te mire. Jetojme qe brezat qe vijne ta shohin me nostalgji punen dhe veprat e te pareve te tyre, dhe te luftojne dhe ata qe jeta e pasqyruar ne shpirtin e stermunduar te nje brezi te meparshem, te gjeje perkrahje, mbeshtetje dhe te mos sugjestinohet nga frika e ekzistences se nje pesimizmi qe kerkon te shuaje nje planet te tere.

Makaveli
27-03-07, 02:06
I nderuar giovanni;Gjithnje jetojmė duke tentuar,duke provuar...her duke mos arritur qellimet personale e her duke korrur suksese....Nuk ėshtė gjeniu gjithmonė nė jetė ,por suksesi ...Gjithqka qka personalitetin tonė e bėn tė motivuar,optimist,ka tė bėjė me Suksesin dhe tentimin qė tė jemi tė tillė.
Disa Vdesin duke tentuar qė tė jenė tė suksesshem....te pakten PROVO NE RRADHE TE PARE DHE PASTAJ BESO ....duhet te besosh qe te dish,duhet te dish qe te jetosh,duhet te mesosh sa ke per te jetuar ...Jeto per te realizuar qellimin tend personal do kuptosh qe te jetosh do te thot te kesh suksese ne jet JA PERSE JETOJME QE TE JEMI TE SUKSESSHEM ....

ME RRESPEKT :MAKAVELI

SoKoLi-i-Maleve
27-03-07, 18:13
Jeta asht: pages per borgjet e te se kaluemes,ndertim i se tashmes dhe investim per te ardhmen, nese kto i arrin ke arrrit Lumtunin.