PDA

View Full Version : Etika e sjelljes nė Restaurant.


RRUSHI
03-10-03, 00:00
A mundet qe dikush nga ju te na thote se a ka menyre te vecante te sjelljes, te ngrenjes etj ne nje darke solemne, ne restorant?

UNE MENDOJ SE PO, POR DO TE PERGJIGJEM PAS MENDIMEVE TUAJA.

ME RESPEKT NGA RRUSHI I EMBEL

K-man
03-10-03, 21:28
Paj cka me t'thon? Ka plot menyra se si me u sjelle mire ne restorant. Me se pari une mendoj se eshte mire me i perdor pirunjt dhe luget, per mos me ngrene ushqimin me duar. Tjeter mos me e thirr kamarierin/en duke bertit... S'po di cka tjeter.

jehona
03-10-03, 23:55
Rrushi,
Valla mua me duket me rendesi kur te jene nje femer me nje mashkull duke ulur ne restorant, te ulet nje here femra, me pas mashkulli.

LIBERO_78
07-10-03, 13:11
:wink: VETEM NJE PIKE PO UA THEM.....DUHET GJITHCKA QE TE BESH, TE BESH DUKE MOS PENGUAR NJEREZIT PERRETH :arrow:

RRUSHI
08-10-03, 07:19
Ju Falenderoj Te Gjitheve Nga Zemra Per Mendimet Tuaja------

Sa I Perket Pyetjes Sime, Sjellja Dhe Rregullat Ne Restorant :

Jehona Ka Plotesisht Te Drejte - Respekti Dhe Perparesia E Femres

Eshte E Padiskutushme----

Liberto, Qe Mos Ti Pengosh Te Tjeret, Kjo Gje Eshte Me Kryesore Dhe Rregulla E Vetme Ne Restorant. E Them Kete Se Kam Fatin Dhe Punoj Ne Nje Restorant Ku Kam Pasur Rast Te Sherbej Politikan Amerikane, Artista Hollivudi, Kengetare Te Ndryshem Etj. Edhe Une Kam Menduar Se Ekzistojne Rregulla, Por Isha Gabim. Pse? Restoranti Eshte Nje Vend Ku Disa Njerez Shkojne Qe Te Shuajne Urine E Disa Per Argetim. Thjeshte Eshte Nje Vend Ku Njeru Relaksohet Per Disa Ore Nga Jeta E Perditshme Dhe Ato Rregulla Qe Krijohen Per Momentin, Jane Thjeshte Per Te Nderuar Dike, Respekti Per Te Tjeret Apo Festimi I Ndonje Gezimi. Keshilla Ime Per Te Gjithe Kudo Qe Te Shkoni, Ndihuni Si Ne Shtepine Tuaj Dhe Kenaquni Se Rregullat I Beni Vete.

turisti
01-08-04, 21:08
Tung RRUSHI.
Une nuk di te sillem special neper restorante ose darka solemne. Une jam nga natyra i tille, i thjeshte dhe ēdo sjellje protokollare po me mundon pa kufi, andaj i dua qebaptoret ku shkon populli i thjeshte, ku s'ka protokoll, ku jane te gjithe te barabarte, njerez te rendomte dhe ku nuk ka ELITE . :P :P :P :P :P

RRUSHI
04-08-04, 08:43
Tung RRUSHI. Une nuk di mu sjell special neper restorana ose darka solemne.Une jame nga natyra i tille-i thjeshte,dhe ēdo sjellje PROTOKOLARE po me mundon pa kufi,andej,i dua QEBAPTORET ku skon populli i thjeshte,ku s'ka protokol,ku jane te gjithe te barabarte,njerez te rendomte dhe ku nuk ka ELITE . :P :P :P :P :P

Sigurisht do na ftoni edhe neve apo jo :?:

LOJETARI
07-02-06, 16:09
Te mbashe gojen e hapur dhe te pertypesh ushqimin duke leshuar zera te ngjajshem me hapat e qizmeve ne balte, munde te ndodhe qe tingujt e muzikes qe ndegjohen ne restaurant te tkurren nga frika , si dhe mysafiret per rreth te ngurtesohen nga habia si statuja antike pa gjymtyre.
Te mbashe simbolin e burrerise (CIGAREN) ne njeren dore dhe me tjetren pirunin eshte sikur te "kryqohesh" mbi nje femer e ajo lexon shtypin ditor.
Te hyshe ne nje restaurant me garderobe te gabuar, ku cdo gje eshte e stolisur me shije dhe kujdes te veqant, eshte njesoj si ta futesh te vdekurin ne arkivol me veshje sportive .

FrEsKiA
07-02-06, 16:12
Te mbashe gojen e hapur dhe te pertypesh ushqimin duke leshuar zera te ngjajshem me hapat e qizmeve ne balte, munde te ndodhe qe tingujt e muzikes qe ndegjohen ne restaurant te tkurren nga frika , si dhe mysafiret per rreth te ngurtesohen nga habia si statuja antike pa gjymtyre.
Te mbashe simbolin e burrerise (CIGAREN) ne njeren dore dhe me tjetren pirunin eshte sikur te "kryqohesh" mbi nje femer e ajo lexon shtypin ditor.
Te hyshe ne nje restaurant me garderobe te gabuar, ku cdo gje eshte e stolisur me shije dhe kujdes te veqant, eshte njesoj si ta futesh te vdekurin ne arkivol me veshje sportive .
Ju lumte I nderuar cfare krahasime me te vertete te qelluara!

Me nderime FrEsKiA

sherri
08-02-06, 07:58
Te mbashe gojen e hapur dhe te pertypesh ushqimin duke leshuar zera te ngjajshem me hapat e qizmeve ne balte, munde te ndodhe qe tingujt e muzikes qe ndegjohen ne restaurant te tkurren nga frika , si dhe mysafiret per rreth te ngurtesohen nga habia si statuja antike pa gjymtyre.
Te mbashe simbolin e burrerise (CIGAREN) ne njeren dore dhe me tjetren pirunin eshte sikur te "kryqohesh" mbi nje femer e ajo lexon shtypin ditor.
Te hyshe ne nje restaurant me garderobe te gabuar, ku cdo gje eshte e stolisur me shije dhe kujdes te veqant, eshte njesoj si ta futesh te vdekurin ne arkivol me veshje sportive . Perpos veshjes, keto tjerat s'jane te nevojshme vetem ne restorantin e stolisur, por jane edhe ne shtepi dhe
cdokund.
Nje pyetje per RRushin, pasi qenka edhe me pervoje. Ne fund te dhjetorit isha ne Kosove, pata rastin te ha dreke me nje femer ne nje resorant, ndekohe qe ajo deshi te shkoje ne tualet e une desha ta percjell, por ajo nuk pranoi dhe tha se ketu nuk eshte rregull, thjesht nuk praktikohet.
Une si i pa pervoje, mbeta ne dileme, a veprova mire apo gabim!?? :roll:

LOJETARI
08-02-06, 16:33
Restoranti eshte vendi ku ne mund te shpenzojme parate tona, me te mirat e gatuara dhe te sherbyera ne nje ambient te llojit te vecante. Pra eshte oda ku mysafiret mikpriten dhe sherbehen. Nuk jane te rralla rastet kur mysafiri keqperdor kete mikepritje duke treguar nivelin e vet kulturor. Nje shprehi e tille zakonisht eshte e theksuar te ne Kosove. Une do te perpiqem te pershkruaj nje tip te tille te mysafirit.
Zoteria hyn ne lokal me celular ne veshe, i hedhe kamarierit nje shikim qortues gati kanibalist, vazhdon te telefonoje me nje ton edhe me te larte duke permendur shuma marramendese te hollash dhe me doren tjeter nxjerre nga xhepi celesin e vetures dhe nga nje largesi dy apo me shume metrash merr ne shenjester tavolinen e cila munde te jete edhe e rezervuar. Duke mbajtur koken larte ne kerkim te ndonje fytyre te gjinise se kundert, merr me vete edhe dy apo tri karrige tjera neperkembe. Pas nje mundi te tille arrin te ulet dhe e para qe bene pastaj eshte venja e gishtave ne goje, per te leshuar fishkellimen ne drejtim te kamarierit, ndersa gishtat tani te lagur i perdore si gjell per ndreqjen flokeve. Kreaturave te tilla dhe te ngjashme duhet t`u tregohet vendi !

Guri i madh
08-02-06, 19:07
Me se mire me gishta se me terfurk e kam lendue gojen se ngutem gjate drekes apo darkes , nganjehere me mbetet ne fyt :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jadore
26-03-06, 03:19
...Etika e sjelljes ne restorant!

Me duket qe hyne me shume ne rregullat e Bon-tonit kjo..! (tek e fundit vete atmosfera dhe karakteri i ambjentt te imponojne rregullat si te sillesh ) ka aq rregulla .finesa delikate, sa qe nese i zbatojme me perpikeri kalojme aq ne xhentilese te persosur (.. qe per mendimin tim quhet snobizem pastaj )-- ku mbet origjinaliteti ?!-megjithate per hir te miresjelljes shoqerore, ne ambjentet publike ja vlen mendoj, qe si njerez te civilizuar te tregojme artin tone te sjelljes, gjithesecili ne menyren e vete ( edhe pse nuk ke shume hapesire manovrimi tjeter ) perndryshe do te vereheshe si"delja e zeze " -te dish te sillesh ne shoqeri dhe ne ambjentet shoqerore eshte pjese e kultures qe gjithesecili e shpreh ne formen e tij .! -fatmiresisht si popull kemi tradite te edukimit familjar (qofte ajo edhe rreth tryezes -ku rregullat e te ngrenit ne "toke"jane respektuar ne nje rigorizitet "fanatik"- kjo kupton, qe dhe ne lokale te ndryshme te sillemi nuk eshte problem aq i madh ....megjithate e gjitha kjo eshte pune mode ...dhe moda transformohet dhe transformohet .....per koincidence sot edhe moda hyne ne kulture !

Domira
26-03-06, 11:11
A KA DIKUSH NGA JU TE NA THOT SE A KA MENYR TE VEQANT TE SJELLJES , TE NGRENJES ETJ NE NJE DARK SOLEMNE NE RESTAURANT ?

UNE MENDOJ SE PO POR DO TE PERGJIGJEM PAS MENDIMEVE TUAJA

ME RRESPEKT NGA RRUSHI I EMBEL
O RRUSHI I AMEL,
Sjelljet tona kudo qe jemi ne, na pasqyrojne edukaten e fituar gjate jetes. Njeriu sillet ne restorant ashtu si sillet edhe ne jete mendoj une, sado qe te mundohet te beje nje sjellje "konform" rregullave te sjelljes ne restorant. Megjithate deshira dhe vetedija per respekt ndaj tjetrit e shtyn njeriun qe nuk ka siguri te sjelljes ne restorant ne ndonje darke solemne apo rast tjeter, qe te mesoje edhe rregulla te tilla te pashkruara si shume te ngjashme ne jete.

Kalt
01-04-06, 19:02
Etika e sjelljes ne restorant (minimale)

- Qendrim i rregullt ne tavoline: trupi rri drejt, berrylat nuk vendosen mbi tavoline.
- Ushqimi te merret me luge, pirun. Piceta e buzeve mbahet prane pjates dhe pas nje kohe qe ha, duhet patjeter te pish uje ose nje leng tjeter qe te shpelash dhembet.

- Gjithmone rri i kujdesshem ndaj mikut ose mikeshes qe ke ne tavoline.
- Prit te hash deri sa te gjithe i kane pijatat perpara dhe i zoti i tavolines ju fton per te filluar ngrenjen.
- Ha pa zhurme dhe me goje te mbyllur.

- Para se te pish ose te flasesh dicka, fshij njehere buzet dhe se dyti mos e pertyp ushqimin neper dhembe.
- Mbaje lugen drejt dhe fute ne goje vetem nga ana e perparme dhe jo anash (se te shkyhet goja).
- Mos e fut kurre thiken ne goje dhe mos e drejto kurre ate me teh te dikush tjeter se ngjan si kercenim.
- Kur te presesh mishin, prije ate aq sa ha dhe jo ta presesh te gjithe pernjehere ne copa-copa.
- Nese flet, me pare ule lugen, pirunin dhe thiken ne vendin e duhur e pastaj fol.
- Mos merr copa te medha per te ngrene.

- Kur porosit dicka atehere ajo duhet ngrene. Pijata duhet te cohet deri ne fund, por jo te fshihet me buke (se del si bark pangime).
-

- Nese deshiron te pish nje cigare atehere kerko leje nga miqte rreth tavolines, nese ata e pranojne nje gje te tille.
- Nese desheron kripe apo dicka tjeter atehere mos u zgjat mbi tavoline per ta marre, por kerkoje ate me miresjellje nga personat e tjere afer teje.

- Nese ke mbaruar se ngreni, atehere vendosi lugen, pirunin dhe thiken mbi pjate. Tehu i thikes duhet te shikoje nga ti e jo nga te tjeret.
- Etj.

Domira
03-04-06, 23:15
Kalt bukur e ke shpjegu:biggrin:

Reana
05-04-06, 02:35
Varet prej restoranit dhe prej mjedisit
Njekohesisht qe nuk besoj ne snobizmin Evropian!!!
Njerezit natyrale ne te gjitha rastet, jane me idealet gjithmone!!!

Kalt
08-04-06, 15:40
Varet prej restoranit, dhe prej mjedisit
Njekohesisht qe nuk besoj ne snobizmin Europian!!!
Njerezit natyrale, ne te gjitha rastet, jane me idealet gjithmone!!!
Normal se Fast-food dhe McDonalds kane rregulla te thjeshta.
Merr-ik-ha ose ha-merr-ik!!!
Amerike!!!

Nejse se dolem nga tema, por ne te gjithe boten etiketa eshte etikete dhe duhet respektuar.

Reana
09-04-06, 04:48
Normal se Fast-food dhe McDonalds kane rregulla te thjeshta.
Merr-ik-ha ose ha-merr-ik!!!
Amerike!!!

Nejse se dolem nga tema, por ne te gjithe boten etiketa eshte etikete dhe duhet respektuar. hemmmm...:rolleyes:

"Fast-food chains" te llojit McDonalds, nuk jane restorante ne kuptimin e plote te fjales!!!
Dhe ne shkrimin tim nuk u jam referuar "fast-food restoranteve"!!!
Njekohesisht qe do te ishte mekat dhe karikaturizim i thjeshte, te definosh gjithe Ameriken, permes McDonalds-it!!!
Eshte sikur te thuash se gjithe Gjermania definohet permes Bethovenit!!!
Nuk jane gjithe gjermanet "wunderkinds" po nuk jane as gjithe amerikanet konsumatore te ushqimeve jo te shendetshme!!!

Perderisa ngel e bindur se formalitetet e tepruara, snobizmi evropian, jane gjera te tejkaluara ne shekullin e 21-te!!!

Mbreteresha Elizabeta II-te komunikon me bashkeshortin e saj, ne Windsor, permes letrave formale, te cilat ja bartin njeri-tjeterit nga nje dhome ne tjetren permes sherbetoreve!!:rolleyes: (shkrim ne librin autobiografik nga Lady Diana).

Jam pro nje klase qytetare dhe kulture qytetare, qofte edhe ne restorante, por kunder demagogjive snobiste te prejardhjes/origjines klasore dhe formaliteteve te tepruara dhe te panevojshme!!!

Gentiani
09-04-06, 17:34
Merr-paguaj -ik-ha ose ha-merr- paguaj-ik, kjo ėshtė e tėrė filiozofia e aktiviteteve ne restorant! Sjelljet i mbeten personelit tė restorantit tė mirren me ato!

Nėse shkoj nė restorant, atėherė shkoj pėr tė ngrėnė, e jo pėr tė sjellur e demonstruar manire e finesa sjelljeje! Pėrndryshe i urrej ceremonitė dhe formalitete e panevojshme si dhe maniret e finesat - ē`ėshtė kjo galatė mish -mash kėshtu pėrdoret luga e kėshtu piruni? Rras pushkėn dhe shkilja !!! :wink: :tongue:

Porosis, ha dhe paguaj, ndėrkohė qė a ha me duar ose me gjithė atė pajisje pėr ngrėnje, ėshtė punė e imja, e jo edhe e kamarierit ! :tongue: :tongue:

laliloli
09-04-06, 18:34
Edhe une mendoj si Genti se nuk ekziston ndonje rregull apo formule e sjelljes ne restorant.

Kalt
09-04-06, 21:44
Pa dasht te ofendoj dike, desheroj te theksoj se etiketa eshte nje tregues i kultures se nje populli dhe te nje personi.
Si e tille dhe duke u nis dhe nga shume pergjigje, vihet re menjehere prejardhja jone si popull.
Etiketa ballkanase eshte "tipike" dhe vecanerisht ajo shqiptare!
Kombet e civilizuar te vleresojne jo nga fjalet, por nga veprat, nga menyra se si sillesh ndaj problemeve te ndryshme jetesore dhe profesionale.
Pastaj edhe dicka duhet ditur, se pak shqiptare kane patur rastin te jene elite.
Elitat krijojne shtetin, traditen, kulturen etj.
Per fat te keq ne i krijuam vone elitat dhe atehere kur ato u krijuan nuk paten fatin ta tregojne veten, sepse menjehere erdhi pushteti i punetoreve dhe fshatareve, i cili na katandisi ketu ku jemi sot!!!
Kjo bota kapitaliste, qe ne tash ja kemi nis ti hyjme, eshte marre me etiketen me shekuj dhe ende sot e kesaj dite e respektojne dhe e persosin ate.
Nuk ka librari apo biblioteke te botes qe nuk ka libra per etiketen e sjelljen ne mjedise te ndryshme.
Per fat te keqin, nder shqiptare etiketa quhet luks!
Sjellja nuk eshte luks, ajo eshte treguesi i nje kulture dhe civilizimi!!!
Ato krijohen nga brezat ( qe per fatin tone te keq i kemi patur bujq e blegtore) dhe trashegohen e persosen me tej!

Shpresoj te jem mirekuptuar!

Gentiani
09-04-06, 22:54
Edhe une mendoj si Genti se nuk ekziston ndonje rregull apo formule e sjelljes ne restaurant.
Ha,hahaa Laliol, ashtu ėshtė!

Formulat dhe rregullat e sjelljes me menyra dhe finesa u takojnė badihavgjinjėve qė futen nė restorant dhe nė vend se tė mirren me aktivitetin e tyre - ngrėnjen, fillojnė tė shikojnė majtas, djathtas, para e mbrapa se si po han ai/ajo. Nė cilėn dorė e mban pirunin e cilėn lugėn, ose ajo zonja matanė cilėn kėmbė e ka vendos mbi tjetrėn dhe a i ka vendosur duart nė faqe... :tongue:

Etiketat u vendosen produkteve pėr shitje, qė tė pasojė njė shitje me sukses Kalt! Kjo bota kapitaliste, ndoshta ėshtė marrė me etiketat dikur, por dinamizmi i jetės i ka sjellur qė edhe ata tė mos mirren shumė me ato dhe tė mos i vėjnė veshin ( E shkruaj nga pėrvoja, sepse kam parė edhe afaristėt e botės kapitaliste, emra tė njohur dhe me peshė dhe maniret e finesat e tyre rreth tavolinės sė shtruar).

Sjellja nuk ėshtė luks, por kėto menyrat e sjelljes nė restorant janė luks dhe kaluar luksit. Sė fundit unė shkoj atje pėr njė mision- shuarjen e urisė dhe jo tė defiloj me akrobacione sjellje. Sė fundi, ēfarė arti i komplikuar ėshtė tė ulesh nė tryezė dhe tė pėrdorėsh garniturėn pėr ngrėnje.

Ato etiketa, mė shumė janė shkruar pėr tė shitur autor tė ndryshėm "shkencat e tyre"

Mua asnjėherė nuk mė ka ra tė shoh ndokėnd nė restorante qė han dhe ka kėmbėt mbi tavolinė ose ku ta dij se ēfarė shembuj banalė dhe absurd pėrshkruhen nė ato rregullat e sjelljeve nė restorante, sikur je duke i spjeguar njė fėmije 4-5 vjeēarė si mbahet luga e piruni, e jo njė tė rrituri! e ti Kalt ke parė raste tė tilla ?!

Megjithėate mirė ėshtė qė tė mirret edhe me sjelljen etikėn e sjelljes nė restorant, edhe pse siē e ke potencuar vehtė se ėshtė ēėshtje e elitave - me fjalė tė tjera e badihavgjinjėve, qė qesin ēallam. :tongue:

Jo gjithėherė Elitat pėrfaqėsojnė dhe krijojne shtetin, traditen, kulturen- ato munden tė mundohen kinse pėrfaqėsojnė dhe krijojnė, por nuk janė vendimtare. Si tregues i njė civilizimi dhe kulture nuk mirret vlerėsimi i elitave, por e njė populli tė tėrė.

Me njė fjalė nga tema dhe shkrime tė ngjashme nė kėtė drejtim, e dijė qė zakonisht tenton tė paraqitesh si pjesė e elitės, por edhe kjo nuk ndryshon shumė, sepse ėshtė elitė nga kryqendra provinciale shumė, shumė e vockėl tė pretendoj qė i takon elitave me traditė!

Tė falėnderoj pėr mirėkuptim dhe e vazhdojmė nė serialin tjetėr :wink:

jadore
09-04-06, 23:27
......... Te kete diskutime dhe debate, shpjegime nga kendveshtrime te ndryshme eshte dhe produktive, se nxit mendimin, mendimi lind idene, idete nxisin boten perpara dhe kjo e gjitha ndodh pse njeriu si krijese kerkon e kerkon te persoset. Jo per tjeter, por me gjithe respektin per kushurinjte tane nga truri antropollogjik-shimpanzet, megjithate ja vlen te theksojme dallimet te tregojme, qe ai qe mendon di te kerkoj, kerkon shkalle me te larta te persoshmerise. Ky eshte nje shembull i thjeshte -nese mirret ne ne terminologjine e pergjithesuar ne gjithesecilin segment jetesor, shoqeror, shtresa e avancuar, e zgjedhur nga ajo masa popullore njihet me emrin e thjeshte- elite -(........... cuditerishte ne . te kompleksuarit ndaj kesaj vlere qe nuk e posedojme, mundohemi ta ironizojme, etiketojme, anashkalojme, sarkazojme. Gjithe kete e bejme ne emer te vlerave moraliste qe mendojme qe na arsyetojne, duke harruar nje fakt qe kjo eshte nje shtrese sociale e shoqerise qe ekziston )..............vertetesisht me e privelegjuara ......................

(Kerkoi falje nderkohe, ...e nderpres me kaq .vazhdon ne numrin e ardhshem te serialit....)

LOJETARI
10-04-06, 01:18
Mendoj se vete fakti i ekzistimit te kulturave te ndryshme ne bote, justifikon mundin per te bere dallimin ne mes te asaj qe quhet vlere dhe asaj qe per disa nuk ka kurrefare rendesie.
Eh, kjo varet nga kendi i shikimit, qe per mendimin tim eshte edhe berthama e problemit qe diskutohet ne teme. Nese Genti dhe Lalioli kane nje jete dinamike dhe ushqehen vec sa per ta mbushe pushken, atehere pajtohem plotesisht me ta, se etiketa e sjelljes ne restorant eshte luks. Mirepo nese deshirojme te dallohemi vec pak nga kusherinjte tane, qe i permendi Jador shume qellueshem, atehere per hir te fjales RREGULL, duhet t`i nenshtrohemi kuptimit te saj. Ngjashem me rregullat e komunikacionit. Ne te gjithe e dime se nese ne Angli vozite veturen ne anen e djathte, munde te ndodhe qe e thyen kryet. Edhe anglezet kur dalin ne pjesen tjeter te Evropes i pershtaten rregullave te te tjereve. Rregullat jane per te lehtesuar pune e jo per te nderlikuar .

jadore
10-04-06, 16:02
.....(vazhdim i seris se II-te te serialit etika e miresjelljes .......nen teme Elita--,( e vazhduar per te vetemin shkas qe seria e I-re te mos quhet i deshtuar -)------pra Elita .........shtresa me e priviligjuar (me te drejt per vlerat qe ka ....)


Elita..eshte definicion per nje numer te caktuar te nje shtrese .. qe e hasim ne te gjithea sferat shoqerore,, sipas meje do te ndaja ne dy drejtimet kryesore -elita e mirefillte - dhe pseudo elita (vlera te rrejshme )
kete te paren e hasim kudo, (nese dime ta dallojme kuptohet )elita qytetare (,elita familjare qe tek ne eshte akoma e sistemit feudal-)elita intelektuale (si akadamik ,se dhe ketu ka dallime )shtresa e elites kulturore (qe i ndimoh vlerave te mirfillta te shoqeris, e deri tek elita ushtarake, elita politike(kete gjithesesi duhet ta permendi qe merr vendime globale -dhe pastaj imonohen ne moton, populli vendos (.thenje ironizuese, dhe qe te idealizuarit i besojen verberisht kesaj thenje .!!!--cilet jane, indikatoret qe vetedijesojne popullin mase !!!!-emer ky ,(popull)qe lakohet shume here dhe prap elita po ne heshtje dhe qetesi vepron-)...................pra deri me tash prap, sipas "alla J'ador "del qe nocioni elit ..ka nje vler origjinale qe nixit, e nxit shoqerin perpara ..duke ju referuar dhe ruajtur gjithmon vlerat e trashiguara (pa njohet te kaluaren ,je i dedikuar te gabosh te ardhemen ,-thote nje mik i imi )..
-dhe grupi i dyte i grupacionit njerzor si "pseudo vlerat "(elita e rrejshme ),jetojme kohe moderne, ku mendojme qe keto vlera strikte (ndoshta klasike-mund ti transformojme ne varesi te kohes dhe modes !!!!)... ndoshta pse si popull nuk e kishim kete kategori shoqerore sot mundohemi ta krijojme sipas rregullave qe na vine per shtati , pra na mjafton te mendojme, qe sot nese jemi fetyre publike apo mendojme qe kemi nje "kapital qe sjell boten "( e bota jone nuk eshte hiq me larg se, fillon dhe mbaron vetem mbrenda qarkut te mbyllur shqiptar)mendojme qe jemi pjes e elites .-etiketim qe gjithesecilit ja mvesh vetevetit -per kenaqesi egoiste personale ....se pse mu kujtua vetem nje shembull .....ju desht Elton John, me shume se 30 vjete, pune e mirefillt krimtarije.kontribut ndaj shtetit ne shumat marremendese dhe te fitoj titull officiel te priviligjuar- Ser!!!!! - pra diqka qe e fitoj me qmimin e vleres se mirefillte -per privilegjin ne ngritje ne shoqerin njerzore

( me kaq dhe kete serial e quaj te mbyllur )

p.s.
Gentjani! -me ndimove ne nje nocion.......... -nickun "Kalt" ne perditeshmeri nuk e njoh te dij vlerat e tij elit-are, -mirpo me shkrimet e tij qe kam pas rast te lexoj, se pse me ishte krijuar bindje qe asnjehere ky nick nuk"beri "rreshqitje ne mvaresi te momenteve "po qdo here mbajti po te njejtin kurs me postimet e tij - dhe qdo here qdo postim i tij ka vler mbi vlere,mire qe me kujtove pra, qe pas ati leximi te shkrimit tend ,gjeta definimin adekuat ..qe me mungonte -pra nickun Kalt dhe nje nr i caktuar ( si gjithmone ne elit -kuptohet ) do ti nominoj, sipas meje me terminollogjin Elita e Forumit Dardan - si gjithmon kur respektoj vleren me duhet ti respektoj edhe ata !!!

turisti
10-04-06, 17:21
Pershendetje per te gjithe.

Personalisht nuk kam asgje kunder etiketes se sjelljes ne restorant, megjithese personalisht nuk zbatoj kurrefare rregullash, pervec atyre te sjelljes natyrale, sepse vetem rregullat e tilla me duken normale.

Thjeshte & sinqerte,
TURISTI.:smile:

Gentiani
10-04-06, 21:00
Mendoj se vete fakti i ekzistimit te kulturave te ndryshme ne bote , justifikon mundin per te bere dallimin ne mes te asaj qe quhet vlere dhe asaj qe per disa nuk ka kurrefare rendesie . Eh, kjo mvaret nga kendi i shikimit ,qe per mendimin tim eshte edhe berthama e problemit qe diskutohet ne teme.Nese Genti dhe Lalioli kane nje jete dinamike dhe ushqehen veq sa per ta mbushe pushken, atehere pajtohem plotesisht me ta, se etika e sjelljes ne restaurant eshte luks .Mirpo nese deshirojme te dallohemi veq pak nga kusherinjte tane ,qe i permendi Jador shume qellueshem,atehere per hire te fjales RREGULL duhet t`i nenshtrohemi kuptimit te saj .Ngjashem me rregullat e komunikacionit .Ne te gjithe e dime ,se nese, ne Angli vozite veturen ne anen e djathte munde te ndodhe qe e thene kryet.Edhe anglezet kur dalin ne pjesen tjeter te evropes i pershtaten rregullave te te tjereve .Rregullat jane per te lehtesuar pune e jo per te nderlikuar .

Lojėtari,
Kam pėrshtypjen se taborri i juaj i lojėtarėve e ka bėrė broēkull edhe rendin e menysė nė vend tė supės ja keni filluar nga deserti dhe me ato "rregullat" qė po ekzistuakan gjithnjė sipas jush dhe qė quhen kulturė!

Pėr rregullat qė ju po shkruani - me fjalė tė tjera tė mirėsjelljes nė lokalet pėr ngrėnje, janė rregulla aq formale dhe joobligative! Nė Angli, nėse e nget veturėn mundet tė ndodhė edhe ajo qė e thyen kokėn, ndėrsa a e kthen thikėn majtas ose djathtas nė pjatė ose e vendos lugėn drejtė apo anash nuk tė ndodhė asgjė - imtėsira, qė nuk ka pėr ēfarė e diskuton njeriu.

Me njė fjalė, unė nuk kam probleme dhe as komplekse, nėse shkoj nė njė restorant dhe se a gjinden aty 5 ose 50 , 500 veta unė e vazhdoj me ceremoninė e ngrėnjes, pa brengėn mė tė vogėl se a mė shikon- pėrcjell dikush nga tavolina mė tej se a vendos shallin pėrskaj qafe dhe nė cilėn anė e vendos thikėn! Ndėkohė qė atyre qė thirren nė kėto rregulla ekziston mundėsia edhe ti dridhet piruni nė dorė nga ndjenja se po e pėrcjell dikush dhe bėhet nami :tongue: :tongue: theu rregullat dhe duhet gjobitur!

Lėre, lėre me ato rregulla, sepse ti takosh kėsaj pjese tė civilizimit dhe tė lexosh rregulla pėr ngrėnje ėshtė sa absurde, po aq qesharake. Nė krahasim me ata kusherinjėt tanė qė i paska cekur zonjusha "elitė" mė duhet tė shkruaj se ėshtė ajo qė quajmė logjikė e qė na ndihmon ti identifikojmė gjėrat dhe rrethanat pa lexuar rregulla e nėnrregulla dhe vetkuptojmė ēka ėshtė nė rregull e ēka jo, pa pasur nevojėn tė bėsh dallimin me ata "kusherinjėt"

Gentiani
10-04-06, 21:29
.....(vazhdim i seris se II-te te serialit etika e miresjelljes .......nen teme Elita--,( e vazhduar per te vetemin shkas qe seria e I-re te mos quhet i deshtuar -)------pra Elita .........shtresa me e priviligjuar (me te drejt per vlerat qe ka ....)


Elita..eshte definicion per nje numer te caktuar te nje shtrese .. qe e hasim ne te gjithea sferat shoqerore,, sipas meje do te ndaja ne dy drejtimet kryesore -elita e mirefillte - dhe pseudo elita (vlera te rrejshme )
kete te paren e hasim kudo, (nese dime ta dallojme kuptohet )elita qytetare (,elita familjare qe tek ne eshte akoma e sistemit feudal-)elita intelektuale (si akadamik ,se dhe ketu ka dallime )shtresa e elites kulturore (qe i ndimoh vlerave te mirfillta te shoqeris, e deri tek elita ushtarake, elita politike(kete gjithesesi duhet ta permendi qe merr vendime globale -dhe pastaj imonohen ne moton, populli vendos (.thenje ironizuese, dhe qe te idealizuarit i besojen verberisht kesaj thenje .!!!--cilet jane, indikatoret qe vetedijesojne popullin mase !!!!-emer ky ,(popull)qe lakohet shume here dhe prap elita po ne heshtje dhe qetesi vepron-)...................pra deri me tash prap, sipas "alla J'ador "del qe nocioni elit ..ka nje vler origjinale qe nixit, e nxit shoqerin perpara ..duke ju referuar dhe ruajtur gjithmon vlerat e trashiguara (pa njohet te kaluaren ,je i dedikuar te gabosh te ardhemen ,-thote nje mik i imi )..
-dhe grupi i dyte i grupacionit njerzor si "pseudo vlerat "(elita e rrejshme ),jetojme kohe moderne, ku mendojme qe keto vlera strikte (ndoshta klasike-mund ti transformojme ne varesi te kohes dhe modes !!!!)... ndoshta pse si popull nuk e kishim kete kategori shoqerore sot mundohemi ta krijojme sipas rregullave qe na vine per shtati , pra na mjafton te mendojme, qe sot nese jemi fetyre publike apo mendojme qe kemi nje "kapital qe sjell boten "( e bota jone nuk eshte hiq me larg se, fillon dhe mbaron vetem mbrenda qarkut te mbyllur shqiptar)mendojme qe jemi pjes e elites .-etiketim qe gjithesecilit ja mvesh vetevetit -per kenaqesi egoiste personale ....se pse mu kujtua vetem nje shembull .....ju desht Elton John, me shume se 30 vjete, pune e mirefillt krimtarije.kontribut ndaj shtetit ne shumat marremendese dhe te fitoj titull officiel te priviligjuar- Ser!!!!! - pra diqka qe e fitoj me qmimin e vleres se mirefillte -per privilegjin ne ngritje ne shoqerin njerzore

( me kaq dhe kete serial e quaj te mbyllur )

p.s.
Gentjani! -me ndimove ne nje nocion.......... -nickun "Kalt" ne perditeshmeri nuk e njoh te dij vlerat e tij elit-are, -mirpo me shkrimet e tij qe kam pas rast te lexoj, se pse me ishte krijuar bindje qe asnjehere ky nick nuk"beri "rreshqitje ne mvaresi te momenteve "po qdo here mbajti po te njejtin kurs me postimet e tij - dhe qdo here qdo postim i tij ka vler mbi vlere,mire qe me kujtove pra, qe pas ati leximi te shkrimit tend ,gjeta definimin adekuat ..qe me mungonte -pra nickun Kalt dhe nje nr i caktuar ( si gjithmone ne elit -kuptohet ) do ti nominoj, sipas meje me terminollogjin Elita e Forumit Dardan - si gjithmon kur respektoj vleren me duhet ti respektoj edhe ata !!!

... e pastaj! ja fillove edhe ti nga fundi pėr tė ardhė tek e para. Shkrim jashtėzakonisht i bukur dhe i pėrshtatet menysė sė shtruar nė tavolinė - sallatė ruse :wink: Meny e re duket tė jetė kjo Elita, nuk e dij se nė cilin restorant shėrbehet pėrndryshe do e porosisja edhe unė :tongue:

Edhe mua mė ke ndihmuar jashtėzakonisht shumė dhe kam bindjen qė ata qė zakonisht flasin pėr detaje nuk e njohin edhe aq mirė sa duhet elementaren ... (,elita familjare qe tek ne eshte akoma e sistemit feudal-) !!!


Kamarier, ju lutem mė sjellni llogarinė tė paguaj, dhe ndėrkohė i dėrgoni Jador kėtė propozim Meny nga unė :tongue: :wink:


ELIT / Ė, ~ A f. pėrmb. Libr. Pjesa mė e lartė e mė e privilegjuar e klasave, e shtresave, a e grupeve shoqėrore sunduese nė vendet borgjeze pėrkundrejt klasave e shtresave tė shtypura dhe njerėzve tė thjeshtė; pjesa mė e zgjedhur e njė tėrėsie. Elita e privilegjuar. Elita e shoqėrisė etj.

LOJETARI
10-04-06, 21:48
I cmuari Gentiani
Nga kureshtja lexova nje numer bukur te madh te shkrimeve te tua .Te them te drejten shumica prej tyre me pelqyen pa mase .Mirepo nuk e di pse e kam nje ndjenje qe me thote se ti edhe kur shkruan nuk rri ulur, por fluturon.
Ndoshta eshte ne natyren tende te jesh ndryshe (pa komplekse ),prandaj te diskutohet me tutje me ty ne kete teme eshte humbje kohe. Jo pse ti nuk je i afte (s'ka dyshim) por sepse ti ke perjashtuar mundesine e diskutimit duke mohuar etiketen e sjelles teresisht .
Keshtu qe nga une LOJETARI e ke rrugen e cele si dallendyshja e Filip Shirokes.

Shko dallendyshe tuj fluturue !

Gentiani
10-04-06, 22:08
I cmuari Gentiani
Nga kurreshtja lexova nje numer bukur te madh te shkrimeve te tua .Te them te drejten shumica prej tyre me pelqyen pa mase .Mirpo nuk e di pse e kam nje ndjenje qe me thote, se ti edhe kur shkruan nuk rri ulur por fluturon .Ndoshta eshte ne natyren tende te jeshe ndryshe (pa komplekse ). Prandaj te diskutohet me tutje me ty ne kete teme eshte humbje kohe , jo pse ti nuk je i afte (ska dyshim) por sepse ti ke perjashtuar mundesine e diskutimit duke mohuar etiken e sjelles teresisht .
Keshtu qe nga une LOJETARI e ke rrugen e qele si dallendyshja e Filip Shirokes .Shko dallendyshe tui fluturue !
Hm, Lojėtari!

Eshtė shumė e vėrtetė qė tė diskutohet mė tutje nė kėtė temė ėshtė humbje kohe! Humbje kohe, pėr faktin se nga fshesa u kalua nė lisa dhe nuk ka kuptim tė diskutohet!

Diskutohet pėr Etiketen e sjelljes nė restorant dhe ja qė filloj tė shėndėrrohet nė mish-mash - prejardhje kombesh, elita, shtresa shoqėrore, kusherinjė antropologjik...

Pėrkundėr faktit qė u mundova tė mbetem nė temė dhe tematikėn e temės, pėrkundėr kėndvėshtrimit kritik qė kisha rreth temės, ishit pikėrisht ju qė e pėrjashtuat - eliminuat vetėveten nga tema e jo unė!

Rrugė tė mbarė Lojėtari edhe nga unė dhe mbeteni i pėrshėndetur! me kaq e kishte edhe ky seriali i juaj - filmi i metrazhit shkurtėr 25 cm :tongue: :tongue: :wink:

Albion
10-04-06, 23:16
Jemė ēka hame, apo a jemi ashtu si hame? (aty qenka pyetja :tongue:)

Mendoj qė duhet treguar njė vullnet adaptimi, pavarėsisht se a gjendesh nė njė restorant franēez, kinez apo tjetėr. Po nė tė gjitha rastet ėshtė njė rregull qė ja vlenė tė citohet nė botėn e sotme: mbushe barkun dhe mos harro ta kesh njė mendim pėr ata qė nuk kanė pas ēka tė hanė n'atė ditė, por edhe mendo se si mundesh t'u ndihmosh n'dac me tregu veten tė civilizuar.

jadore
10-04-06, 23:18
..qe ti referohem temes ( pa lajthitje ) jap nje pershkrim qe me ka ndodhur ,dhe nderlidhem prap me temen (qe mos te me neglizhojne te tjeret pastaj,.......... se pse me pelqen gjithmone te shkruj ngjarjet qe me kane ndodhur -pra storje ( metrazhin nuk e di???)te perjetuara nga vete zonjusha elit" Jądor!
.
..dhe ndodhi keshtu.... ( emrat e personazheve nuk mund figurojne pse jane miq shkuar miqesh )..para shume viteve mora ftes nga nje familje (miq te mij ,kane femi atekohe ishin te veqel ata moshe dikund 5 dhe 3 vjeqar ) te darkoi ne nje restorant ..kisha pershtypjen qe per ata nuk ishte ne pytje shija e zgjidhjes -luhej loja cmimi i shtrejte shije e mire ,si zakonisht perfaqesuesja e elites ( etiketim ky nga nje koleg forumi nese kam te drejt ta quaj ashtu !!!)u ndal tek ajo sistemi jo mire e lire po "mire e kenaqeshem notim ne ujrat qe njoh edhe tek ushqimet kur behet fjal",proceduren e njgrenjes nuk po e pershkruaj se sipas mentalitetit tone, femi jane ata, ju lejohet dhe arsyetohet qdo gje -edhe pse ne tryezat tjera kishte dhe femi te tjere ..(besoj qe edhe nese del te drekosh ne natyr ka pak rregulla miresjelleje dhe edukat ngrenjeje-apo respekt ndaj ambijentit ) ajo qe me vrau syrin dhe veshin , ne kete rast ishte per fund te mbremjes veprimi i prinderve te atyre femive --kur erdhe llogaria e pageses ai qe paguante ne tavolinen tone (babai i ketyre femive) la dikund mbi 20 euro bakshish( si quhet Gentian, bakshishi ne gjuhen e unisuar, referenc nga fjaloret shqip- shqip!!!-ndoshta te holla dhurat per sherbimin -prap fjal e gjate per dembelet )dhe pash qe kamarjeri (snob pse atij i takojne rregullat e miresjelljes ti praktikon, jo neve te gjitheve ) me miresjellje e pyeti dy here ,se a eshte shuma ne rregull qe ai ja dhuroi -nderkoh J'ador si nje "snobe tjeter, e elites shoqerore" u mundova te justifikohem, per rremujen qe krijuam dhe e thash si ne vazhdim, po, po eshte shenje kompenzimi dhe justifikim per rremujen dhe shqetesimin qe ju krijuam ....) nderkohe ndegjoj zerin e keti miku -- jo..! keto te holla ti lash pse ashtu deshta une, jo per tjeter, se tekefundit -"klienti eshte zot" thuhet ne tregun komercial .deshte e nuk deshte ti duhesh te jesh ne sherbimin tim -une paguaj ketu --......dij qe mu sjell lokali ,dij qe mu duk e tepert koha deri sa dola nga aty ,e di qe nuk dij asgje tjeter qka kam menduar ato momente dij vetem veshtrimin e kamarjerit dhe lekuren e ftyres se tij te skuqur ..(..sot sa here kaloi ne qytet nga ai lokal me kujtohet ajo sken, dhe eshte lokali me enorm ne qytet -nga atehere kur nuk kam pas guxim te hy atje ,pra ka qene vizita e fundit atje , kete dhurate "kompleksi " e fitova nga miqet e mij per nje cmim shume te lire ,nje darke e paguar ... qfare ti besh , qeshtje egoje ,pune parimesh ...

jadore
11-04-06, 23:12
...............Verejtje-!

........Qe te jem e drejte dhe konstruktive ( ti permbahem rregullit te ketij Forumi, me duhet te drejtoj kete kritike ndaj nickut J'ador, (pra vetevetes). Pranoj qe shkrimet e postuara lidhje me- Eliten-, nuk perkojne deri dikund me tematiken e lartepermendur ..( edhe pse jane te nderlidhura nese i analizojme )
.......Eshte ne vendimin e Moderatoreve dhe deshiren time, qe keto postime te fshihen ..............(.por problemi lind, qe shkrimet e nickut -Gentian-, jane ne varesi ( rezultat ) te postimeve nga J'ador, sa do te kishin keto vleren e replikes, nese lexuesi nuk e kap fillin nga erdhi nje reagim i tille!! -(keshtu, per te vetmen arsye te solidarizimit me forumistin ne fjale qe vlerat e tij te shkruara te mos humbin ) me duhet te bej dhe "kompromis "..keto shenime munden te barten ne nje teme te vecante qe ka kuptimin e saj mbi moralin, etiken dhe shoqerine ,apo ,apo .......
Megjithate, mbeshtese cilin do vendime te moderatoreve, rreth kesaj ceshtje ..
-............J'ador

Gentiani
12-04-06, 18:02
Ah, Jador po vėshtirė e paske pėrjetuar shumė atė darkė!

Nuk e dij, ku gjindet ai restorant, pėrndryshe ju kisha ftuar edhe ju nė darkė, kishim ngrėnė e kishim pirė pa paguar dhe nė fund na kishte dhuruar kamarieri edhe shpėrblim qė pati fatin tė na shėrbente. Po, pra nė botėn e komercializmit klienti ėshtė mbret. Shumė e paska shpėrblyer atė kamarier, po ēfarė kamarieri ėshtė ai qė pyet klientin a ėshtė nė rregull edhe atė dy herė?! Merr lekėt i thuaj njė falėnderim dhe shkilja :biggrin:

Jador, kthehem gjithėsesi nė temė dhe e vazhdojmė... ky ishte njė Apéro para se tė kalojmė tek menyja kryesore ha,hahaaaaaa

Ndėrkohė, kam filluar ti zbatoj rregullat :tongue:


http://www.25frames.org/media/screens/434.jpg

Sapo ta kryej kthehem nė temė Ha,hahaaaa


Kush nuk i pėrmbahet temės - gjobitet dhe paguan drekėn dhe darkėn bashkė! nė rregull:biggrin:

Dilaver
12-04-06, 18:30
Etiketa e sjelljes nė…nė….nė…nė restaurant

Mė pelqeu shkrimi i z. Kalt, them tė drejtėn pėr herė tė parė dėgjoj pėr vendosjen e thikės me teh prej veti, do tė kem nė konsiderim ketė rregull.

Nuk jam prej atyre njerezve qė ushqehen nė restorane, pos nė ndonjė rast tė vecantė, me ketė dua tė them se nė restorante nuk shkohet pėr tė mbush barkun.

U tha mė lartė se vetėm elitat, politikanet, shkencetaret, klasa borgjeze, intelektualet, afaristėt, VIP-at, duhet t’i permbahen rregullave, kodeve e sjelljeve etike nė vende publike apo nė restorane, me cka nuk mund tė pajtohem, sepse pikpamje per etiketen nuk kan vetem shtresat e caktuara tė shoqeris por ato duhet t’i posedoj secili qytetar i rėndomtė, por nėse ketu kemi njė dallim nė shkallėn e vetėdijės si edhe posedimin e informacioneve pėr ēėshtje tė caktuara te etiketes, ajo nuk do tė thote se duhet tė lejojm qė tė realizohet instinkti, gjė e cila e dallon njeriun prej krijesave tjera.

Pėrparimi tekniko- shkencor ka shėnuar rezultate tė lakmueshme sidomos nė shekullin e fundit, prandaj edhe etiketa e sjelljes duhet tė shkojė paralel me perparimet shkencore.

Albion
13-04-06, 03:30
Qenėsia dhe paraqitja

Niveli i kodifikimit tė sjelljeve tė pėrditshme gjithmonė ka treguar shkallėn e avancimit tė njė civilizimi dhe konstatimi i kėsaj evidence shpesh ka shty nė kodifikime (ekstravaganca) tė tepėrta, po ėshtė gabim tė krahasohet qenėsia dhe paraqitja (gabim qė e bėra edhe unė) kur ėshtė nė pyetje respektimi i ndjeshmėrisė sė tjetrit si nė rastin e restorantit.

Nuk i vlerėsoj si tė tepėrta rregullat qė i citoj mė lart i nderuari Kalt, janė minimale sic e tha edhe ai dhe mendoj se ato do tė duhej tė jenė nė automatizmat e cdo individi.

LOJETARI
13-04-06, 13:57
Me duhet t“i kthehem edhe njehere Gentianit. Nuk e shoh urgjente, por kam bindjen se edhe ti se shpejti do te zbutesh per t“u ulur ne tryezen tone plote me rregulla te sjelljes, te cilat jam i bindur qe i njeh me mire se shumica prej neve por qe ke deshire te polemizosh. Do ju ftoje une ne darke aty ku propozon zj.Jador, do te porositim nje meny sipas deshires se z. Kalt dhe do te hame sipas rregullave tua, ndersa ne krye te tryezes vendosim z.Dilaver sepse me duket me i drejti nga ne. Bakshishin kamarierit do tja japesh vete, konforme zhurmes qe do te bejne femijet e rritur (mos na korit). !

jadore
13-04-06, 15:26
Jashte teme!

Naki
13-04-06, 15:37
Pėrshėndetje!

Njė fjalė e urtė popullore thotė si ėshtė vendi duhet tė bėhet kuvendi. Eshtė mirė tė ecim dhe t'ju pėrshtatemi normave/trendeve, qė na ofrojnė kuzhinat publike/restorantet duke reflektuar njė kulturė tė civilizuar tė normave normale.
Nuk duhet harruar, qė sofra kosovare ka qenė pėr shumė nga ne e vetmja mundėsi e ushqimit dhe krahasimet me tavolinat e popujėve te tjerė, kanė njė datimė me shekuj tė zhvillimit, edukimit dhe sjelljes nė atmosferat e lokaleve publike tė ushqimit /restorantet.
Para 15 viteve, ishte hera e parė qė ushqehesha nė restorant. Atė kohė mbeta i uritur nga marrja se mos po gabojė nė mėnyren e ushqimit, sepse nuk isha mėsuar tė ushqehem me pirunė dhe thikė, se njihja vetėm lugen.
Nė shoqėrim tė ndejės mundohesha tė paraqitem si vizitorė i rregullt i restoranteve, duke pėrceptuarė tė tjerėt si i pėrdornin dhe merrnin ushqimin.
Ishte hera e parė qė mora kohė tė mjaftushėme afer njė ore gjatė ushqimit, kisha njė tjetėr praktike tė ushqyerit tė ndaja njė pjatė me shumė anėtarė tė familjes dhe duke u ngutur gjatė marrjes sė ushqimit.

Mendojė qė reflektimi i ndejės, komunikimi akustikė dhe ai truporė, duhėt tė jetė i normave qė ofron ambienti ku ne ushqehemi, duke pasur parasysh kuzhinat multietnike.


Naki

Luana
13-04-06, 21:12
Jashte teme!

Paradox_13
13-04-06, 22:00
Jashte teme!

halla e madhe
14-04-06, 01:03
Etiketa e sjelljes ne restorant, eshte sikurse ne shkolle, qe vleresohen nxenesit e mire dhe ata te dobet. Ashtu edhe etiketa e sjelljes mirret prej secilit me mundesite qe ka individi, por nganjehere po kujtohem qe para pesedhjete apo me shume vitesh nuk kane ekzistuar keto rregulla tek populli yne, me bene me dije se tash kemi thy rekorde jo vetem ne etiketen e sjelljes neper restorante, por ne te gjitha sferat e jetes...Mos e merrni me siklet, pasi halla ne pleqerine e saj i mesova keto rregulla, s'mbetet kush anash...Kurre nuk eshte vone te mesojme:wink:

panta_rhei
14-04-06, 23:28
Ndryshuar


Bond

Luana
14-04-06, 23:34
NdryshuarBond

Gentiani
15-04-06, 18:47
Ah, halla e madhe!
Po te ndodhe qe te marr nota tė dobėta nė restorant, paska gjasa mos ta lėshoj njeriun tė ikė nga restoranti. Ripėrsėritje e te gjitha procedurave, taksirat me e plasė njeriun duke ngrėnė! :tongue:

Po, jo moj halla e madhe, mos u mėrzitė, se nuk tė shikon njeri, as qė e lodh kush kokėn se ēfarė bėn nė tavolinėn tėnde.
Hiqju rregullave!
Po ndodhi tė mos i kesh lekėt me vehte, tė tregojnė ata tė personelit a ke ngrėnė me rregulla apo paushall- e pėrsėrit njeriu deri sa te vije dikush qe tė intervenojė - paguaj lekėt nė tavolinė :tongue: :tongue:

P.S Lojėtari, momentalisht gjendem andej nga Misiri. Nėse mė bjen rruga andej kthehem edhe njėherė. :wink:

dr1ta
08-05-06, 22:30
Askush nuk ka deshire ta paguaje nje darke te shtrenjte dhe te sillet sikur robot ne restorant. Lexova disa postime dhe regulla se si duhet te sillet njeriu ne restorant:biggrin:
Per mua tri rregulla vlejne: mos piskat, mos luaj me ushqimin dhe falendero ato qe te sherbejne.

Edhe pirunin dhe thiken duhet me e perdore ndonjhere, mirepo nese mishi eshte i bute, mundesh qe thiken ta lesh anash :tongue:

jadore
08-05-06, 22:54
Askush nuk ka deshire ta paguaje nje darke te shtrenjte dhe te sillet sikur robot ne restorant. Lexova disa postime dhe regulla se si duhet te sillet njeriu ne restorant:biggrin:
Per mua tri rregulla vlejne: mos piskat, mos luaj me ushqimin dhe falendero ato qe te sherbejne.

Edhe pirunin dhe thiken duhet me e perdore ndonjhere, mirepo nese mishi eshte i bute, mundesh qe thiken ta lesh anash :tongue:

Jepi! ...Valla krejt smut a? Bile nuk e di se pse duhet te shkohet ne restorante,,, Rrofte natyra ...Rrofte gjelberimi ku edhe kembekryq mund te ulemi dhe me gishta te hame .... Krejt cool valla .....

HoteL-MadriD
08-05-06, 23:14
Pershendetje.

Une vete jam kamarier dhe mendoj se ka shume rralle kliente qe sillen mire ne restorant.

Dhe eshte shume me e veshtire qe te punosh me disa njerez qe vijne aty.
Kjo eshte katastrofe!

Keshtu Kalt i paska permend disa, por ato qe i ka permend jane vetem te 10% e popullates.

Tung

Virti
13-05-06, 14:07
Rras me grushta, shty me gishta:tongue:

dr1ta
20-05-06, 11:37
Krejt smunt a ?Kamarieri Kalt po i clyn disa fjal ne postimet ketu.:mad:

LABI
20-05-06, 18:13
Sa i perket menyres se ushqyerit nuk ka ndonje kode etike te percaktimit te saj.Menyra e te ushqyerit eshte pjese e universalitetit te kultivimit te vlerave te nje grupi - konteksti shoqeror ... Menyra e te ushqyerit ka te beje me kulturen dhe si e tille kultura - si sitem vlerash te cilave u permbahen antaret e nje grupi shoqerore, zakonisht mbrohen (sanksionohen) me norma , cofshin ato te pashkruara apo te shkruara .
Kultura si nocion nenkupton gjithe menyren e jeteses se antareve te nje shoqerie , si: te veshurit , traditat , ceremonit ndryshme fetare , e nder shume te tjera edhe menyra e te ushqyerit .
Ate qe dua te them eshte : qeshtjet si menyra e t'ushqyerit , te "lindurit" grua , mashkull - nuk jane dukuri te cilat trashegohen , apo lindin - kjo ka te beje me kulturen , te mesuarit (socializimin) e menyres se ushqyerit , apo me te berit e femrave (gra) dhe te meshkujve (burra) ...
Keto nocione, konstruktohen, krijohen nga kultura e shoqerise ne te cilen jeton - sikurse identiteti gjinor i cili nuk eshte i trasheguar, por i krijuar (kultivuar), nje ashtu edhe menyra e te ushqyerit eshte pjese e kultivimit te vlerave te nje shoqerie .

Kur mendojm per kulturen duhet te perpiqemi t'i shmangemi Etnocentrizmit (qe i gjykon kulturat e tjera duke i krahasuar me te veten ).Zakonisht gjate historise se njerezimit cdo here jane kultuart e medha qe mbijetojne koherat, ndersa ato me te vogla jane shkri ne to...
Mirepo ne kete rast kemi te bejme me nje vlere e cila eshte konstruktuar dhe besohet qe eshte aplikuar ne mesjet ne oborret mbreterore - apo shtresat me status te larte socio-ekonomik-kulturor.

Keto fenomene jane konstrukcione te projektuara nga formacione te ndryshme shoqerore, neper periudhat e historise se njerezimit..si psh : ( konstrukcionet e industrise se filmit - Hollywood-it lidhur me identitetet gjinore dhe te paraqiturit e femrae si "barbika", bjonde, me trupa te mire, si sensitive, te varura materialisht per mashkullin dhe se tere ajo me cfare duhet te preokupohen femrat eshte pamja e tyer , pasi qe sipas ketyre konstrukcioneve eshte mundesia me e madhe per nje mobilitet (levizur) ne nje status social me te larte.... Ndersa mashkulli si pas ketyre konstrukcioneve prezentohet si i fuqishem, i vendosur ,i pavarur ekonomikisht .. si Tom Cruise ne "TOP GUN" , apo Stalone "RAMBO , Clint Eastwood etj.

Pra keto projekcione vine nga qarqe te caktuara - e ne kete problematik zakonisht nga KULTURAT e LARTA (qe ne praktike jane pjestaret e shtresave qe sundojne dhe udheheqin me pasurit dhe vendin - shtetin ) .Te cilet shpikin, krijojne kulturat qe ju imponojne shtresave te ulta , me q'raste kulturat e larta zevendesojne ato te uleta tek masa ...

Mirepo sa i perket formalitetit te tepruar te menyres se ushqyerit ne nje formacion qe mendohet te jet egalitar dhe liberal - (per dallim nga formacioni feudal i mesjetes) me shance te barabarta ne jete, ne nje presion te paperballuar konkurece besoj qe nuk eshte dobiprures per njeriun modular te shekullit ne te cilin jetojm .
Ky lloj problemi qe shkakton anomi(kauzalitet,pasiguri), depresion tek individi dhe masa mund te jet si pasoj e mungeses apo mos-konsolidimit te identitetit .
Kjo anomi eshte e shprehur shume koheve te fundit ne shoqerine shqiptare edhe ne Kosove.
Njerezit jane shume kompleksiv, te trishtuar, te friguar nga vete-vetja . Jane te kapluar nga snobizmi dhe ankthi i amerikanizmit... Jeta e tyre eshte e denuar nga skenaret e percjellura ne cdo levizje , cdo veprim eshte i kontrolluar nen cenzuren e skenarit... mungon natyraliteti - spontaniteti ...

Perpiqen te kopjojn dhe te bejne jeten si te "ELITAVE" te lartepermendura !!Pa u perballur dhe pa pas idene se cfare ne te vertete ngerthen ne vete nocioni elite . A ekzistojne kriteret , dhe cilat jane jane ato qe nje shoqeri -grup duhet t'i kete qe te quhet elite ?!
TRIADA (tri shytllat) kryesore qe konsiderohet qe karakterizojne elitat shoqerore jane : kur dikush ka - PUSHTETIN , AUTORITETIN, dhe RESPEKTIN .

PUSHTETI - si element, zakonisht manifestohet si njefare force e cila individeve apo grupeve mund t'iu imponojme vullnetin tone me apo pa pajtimin e tyer .
AUTORITETI - ka te beje me pushtetin moral faktik . Me sasine e respektit , apo nderit qe per individin apo grupin buron nga pozita e tyre shoqerore, kualiteti dhe vlerat si dhe menyra e jeteses.
PASURIA - ka te beje me pronen private , qe eshte e definuar si e vlefshme brenda nje shoqerie te caktuar .

Nese i shiqojme keto tri shtylla dhe pyetemi , a ekziston ELITA SHQIPTARE, i ploteson ndonjeri prej grupeve te shoqerise shqiptare keto kritere ??!! Veshtire qe do te mund te gjendet nje PO !
Ose do te gjenden persona te cilet jane pasuruar ne menyre kriminale - et paligjshme - e te cilet zakonisht vuajne per autoritet dhe pushtet , te cilet bejne perpjekje sa me pare me cdo kusht t'a BLEJNE ... Apo do te gjenden Fisnike- qe jane te varfer e per dallim nga te paret keta per nje kohe te gjate gezojne dhe ruajne autoritetin (PRESTIGJIN) .

Guri i madh
25-09-06, 21:17
une prej kur kam ngren ne gjelltore ne MITROVIC te refik gorani ma ne restoran kurr nuk jam hy kaniher te turqit marr meny DYNER KEBAP po nuk kam koh me u ul gjithmon rruges

gjimnazistja
26-09-06, 14:38
per mendimin tim etika e sjelljes ne restaurant duhet te jete sa me e thjeshte dhe qe te lesh nje pershtypje qe je njeri me kuptim te plot te fjales gjithmon duke ber gjeste qe i ngjajn nje njeriu e jo gjeste qe nuk i pershtaten.Sjellja eshte me e rendesishme jo vetem per ne restaurant por edhe ne jeten tone te perditshme sepse nga sjelja shikohet njeriu.tung tung

anna
14-04-11, 15:03
Ka disa rregulla kryesore, dhe duhet te bejme mire ti citojme, se keshtu ndergjegjesojme edhe pjesen tjeter qe , mbase i nenvreson. E para te pershendesesh njerezit te cilet te drejtohen, te qendrosh drejt dhe bukur ne tavoline, keto jane me shume per ne femrat, per meshkujte vlejne me pak. :) Duhet te dime te perdorim gotat, thikat, pirunjte luget, picetat se turp me e thene po shumica nuk e kane piken e haberit.... apo jo?

Oqeani
14-04-11, 15:13
ka disa rregulla kryesore, dhe duhet te bejme mire ti citojme, se keshtu ndergjegjesojme edhe pjesen tjeter qe , mbase i nenvreson. E para te pershendesesh njerezit te cilet te drejtohen, te qendrosh drejt dhe bukur ne tavoline, keto jane me shume per ne femrat, per meshkujte vlejne me pak. :) duhet te dime te perdorim gotat, thikat, pirunjte luget, picetat se turp me e thene po shumica nuk e kane piken e haberit.... Apo jo?


Nuk po ma mberrine xhepi s pata me hangr me gishta!!!!

rastesishT
27-04-11, 21:39
Ne menyre modeste.

Ja psh. Ishim me nje grup shokesh nga puna shumica prej tyre thuajse te gjithe moren pirunat thikat te hanin me to , une haja ne menyren time te thjesht ashtu si me vinte me leht :) Nuk ka filozofi restauranti e rendesishme eshte qe partneri qe je me te te ndihet mire me ty dhe ta besh qe ti duket mbremja 5 minuta e kete e arin jo se si ti e kap pirunin dhe e fut ushqimin ne goje, por sa , une,ti,ai,apo ajo eshte oratore dhe ben atmosfere gjate asaj mbremje ne restaurant.

LOJETARI
02-05-11, 19:21
Ne menyre modeste.

Ja psh. Ishim me nje grup shokesh nga puna shumica prej tyre thuajse te gjithe moren pirunat thikat te hanin me to , une haja ne menyren time te thjesht ashtu si me vinte me leht :) Nuk ka filozofi restauranti e rendesishme eshte qe partneri qe je me te te ndihet mire me ty dhe ta besh qe ti duket mbremja 5 minuta e kete e arin jo se si ti e kap pirunin dhe e fut ushqimin ne goje, por sa , une,ti,ai,apo ajo eshte oratore dhe ben atmosfere gjate asaj mbremje ne restaurant.

Thika dhe piruni luajnė rol tė rėndėsishėm nė ēkyrjen[coptimin] e gjahut nė pjatė .Thelbi i poentės ėshtė qė sa ma mirė me e coptue ushqimin pa u lėndue vet , ose personat tjerė rreth tavoline .A e ke parė , fėmijve nė fillim duhet me ju ndihmue se i sakatojnė gishtat tu i pre .
Restoranet jane vende publike ,aty shkon turlifar Ramboje , prandaj duhet me pasė kujdes qysh e kap thikėn ose pirunin se mund tė ndodhė qė dikush ndjehet i rrezikuar prej gjesteve tua e ta pret pėrpara , e nxjerrė alltinė e tė lenė tu kesh .:biggrin:

valiii
02-05-11, 21:38
Tmramen here qe isha ne restaurant e pashe njonen (bajagi ja man vetit) e hajke skenderbegin sikur bananen (nime keq per sy), e pyeta kamarierin: ha a thikat e topitme a? Tha: "jo more po nashta ka qellu mishi me vjame e ska kush qe e prene". E une i shkreti isha duke u mundu me pre picen e pak m'rrshitke thika (se e kishin pa pjeke shume perfundi, plus duart yndyre mu kishin pa bo), tani dikur u dorzova e t'ia kam ngjite shiptarski, ēkllap te bona felen e pices dyfish e direkt ne destinacion.
S'ka ēka aty, etike e gjymbysh kape rras qaty qa t qesin perpara e qysh t'vjen ma leht :))

rastesishT
02-05-11, 21:50
Thika dhe piruni luajnė rol tė rėndėsishėm nė ēkyrjen[coptimin] e gjahut nė pjatė .Thelbi i poentės ėshtė qė sa ma mirė me e coptue ushqimin pa u lėndue vet , ose personat tjerė rreth tavoline .A e ke parė , fėmijve nė fillim duhet me ju ndihmue se i sakatojnė gishtat tu i pre .
Restoranet jane vende publike ,aty shkon turlifar Ramboje , prandaj duhet me pasė kujdes qysh e kap thikėn ose pirunin se mund tė ndodhė qė dikush ndjehet i rrezikuar prej gjesteve tua e ta pret pėrpara , e nxjerrė alltinė e tė lenė tu kesh .:biggrin:


Hahahahah, njehere me ka ndodh ishte here a pare qe shkova te ha ne restaurant dhe isha adoleshent mora hove qe ta nguliti ULLIRIN ne pirun une me mendje qe eshte i but kur e rroka ULLIRIN me pirun kcej nga pjata por fatmirsisht mbeti ne tavoline... Une shikova mos me ka shiku ndokush po qfar kujt si interesojke se qka ben ti ne restaurant vetem ndonje amator si puna ime sa rrotullonte koken andej sa andej.... hahahha.

Me pirun me ka ndodh te ha vetem pomvrit dhe mishin qe kam prere... :D Pulen,pizzen, peshkun e kam kap me dore o burr... e kam qky.

E sa per kuriozitet me ka pas ndodh edhe nuk i gjejsha pirunin me thike heren e pare se ishin te mbeshtjellur me palloma. :)

Guri i madh
02-05-11, 21:56
rrini urt ne restoran e mos bani probleme hani kadale e me kulltur

jadore
02-05-11, 23:17
jo po .. qe une mo spo shkoj , ka 1 vjet bile , ma boni me ihri ai ish ministri i arsimit a cka u kone i Gjilanit , qysh e ka emrin bre ..!.. kuku be po ju boj ne Zot as kanibalt e uritur , as vellezrit tane nga trungu antropollogjik nuk hajne ne qat forme .. besoni qe temen e lash-a.. per dreq me pat ra perball me fetyre e me tavoline qe skisha ka i iki veq na mbajsha fetyren ne pjaten teme, boll bre nganjhere e kthejsha kryte ne tjeter ane e ka u sillsha krejte tavolinat keshe njerze te pushtetit keshe funksionar , ...kurqysh nuk ma rroke me rradake teme , kush ne kete lokal qe nuk ma mbushi syrin po rrikan der keta njerze ..!.. nje here mendova ndoshta allesh vereshet e tendereve more ketu i rregullojne ,por ncuk ,nuk ish kone ai shkasi , tek kur ja nisi me ardhe ushqimi e kuptova , ata le qe tuj u knaq me ushim tradicional tuj ja nis prej mish kingji ne tave me kos e me huder , ose kollpite me kos ,a qorbe , a speca te perzhiten , ose kaffe turke me nje cop llokum onash , ose ne paq qjef 2 xhyla bakllave te shpise ,po plus ideja qe ha e ngiju me dure e me grushta , sa qe as mendja nuk po i shkojke atje kush me e mshel gojen tuj honger a tuj u perbi ..
..ky kish pas qene sekreti krejt ,pse aq i perfolur i te frekuentuarit eshte Tiffany e Prishtines ..gjindja qfare jane qaty po e gjejshin vehten ..sa rrnon meson ..

Elina
03-05-11, 14:21
jo po .. qe une mo spo shkoj , ka 1 vjet bile , ma boni me ihri ai ish ministri i arsimit a cka u kone i Gjilanit , qysh e ka emrin bre ..!.. kuku be po ju boj ne Zot as kanibalt e uritur , as vellezrit tane nga trungu antropollogjik nuk hajne ne qat forme ..


A e fshijke gojen me buk :biggrin:

Diana007
03-05-11, 14:43
A e fshijke gojen me buk :biggrin:


Ahahhaahahahahahahhahahahha


Elin boll rrall shkrun ,,,, por beso un knaqem duke te lexu ke shum shkrime te lezeteshme ,,,,,,, te pershendes shum!

emine
20-08-12, 08:33
Rras me grushta, shty me gishta:tongue:

jo nuk shtyhet pa e percjell em lang rasoji:tongue: