PDA

View Full Version : Jeta e jonė me Psikologjinė!


Psikologu
05-10-03, 22:48
Pershendetje!

Hap ketė teme te cilen deri ne fund do ta shkruaj numer pas numri, fillimisht ju kisha berė me dije se asnji mesazhi nuk mund ti pergjigjem sepse qellimi eshte te thellohem me thell ne temė , keshtu qe nga mungesa e kohes nuk kam mundesi pergjegje, mirpo duke ju falenderu per durimin mendoj te nxjerrim diqka ne dritė dhe pas perfundimit total te temes se lartshkruar,mesazheve u pergjigjem ne tersi , nese eshte nevoja te bej ndoj ndihmė ne ndoj keshillė ka mundesi te shkruani mesazhe private.Nese keni ndoj sygjerim ose nevojė ose keshillØse qka do te ishte me e dobishme per ju si debator te shkruhet nga ana psikologjike mirpres qdo propozim.

Me nderime per ju.Psikologu

Psikologu
07-10-03, 14:34
NJEREZIT JANĖ TE NDRYSHEM , TEJET TE NDRYSHEM:Qė ne kohen e grekerve te vjeter filloj njė studim ne ketė lemi ne lidhje me ndryshimin njerzor , duke perfshi ketu sjelljet , agresivitetin , te folurit , komunikimin etj etj.

Si interes i tyre ishte (ashtu i ne e kemi sot) qe te kuptojn nevojen e reagimit njerzor , sjelljet dhe sialogun.

Hipokrates i pershkrou keto dallime njerzore duke i ndarė ato ne kater kategori mvarsisht nga temperamenti i tyre.

Ai i quajti keta Melankolik, Sagnivik,Flagmatik dhe Kolerik.

Melankoliket ishin te piklluar , te guximshem dhe pesimist ne reagimet e tyre ne kundershtim me Sogniviket te cilet u pershkruan si te gezuar , papiklluar dhe optimist.

Flagmatiket ishin edhe te qete dhe me pak ndjenja ndersa Koleriket u parapan te jenė me gajkėnxeht,te paduruar dhe te idhet.

Mvarsisht nga temperamenti kishte mundesi njeriu simbas Hipokrates ne kete menyrė te rris mirkuptimin per shumė persona dhe per sjelljen e tyre, nese njeriu e dinte se qfar temperamenti kishin njerzit atehere edhe e dinte se qfarė sjellje dhe reagime duhet pritur nga ata.

Por edhe para Hipoktatis dhe deri me sot egzistojn ata te cilet dallimet njerzore i bejn permes astrologjis.Aty ndahen si te afert ne 12 shenja te yllit ne bazė te dates se lindjes se tyre.

Keto 12 janė te ndarė ne kater grupe :

Uji , Zjarri, Ajri dhe Toka.

Keto qendrojn ne menyrė te njejt ne kundershtim me njeri tjetrin.

Carl (Karl ) Jung me 1923 e shkrou njė liber "Psychologival Types" e bazua ne vete studimet shkencore psikologjike ne lidhje me sjelljet njerzore dhe se edhe ky i ndau njerezit ne kater grupe.

Emri i tyre ne anglisht eshte Feeler,Intuitor, Thinker dhe Sensor.Keto perdoren edhe sot si kulminacion per shumė psikolog dhe shumė te tjerė te cilet deshirojn te pershkruajn ose te sqarojn dallimet ne mes njerezve dhe per te gjetur njė rrugdalje se si me se miri ne do ta kuptojm njeri tjetrin dhe te komunikojm me njeri tjetrin.

Qe nga ajo kohė e Jungut eshte rritur dituria per sjelljet njerzore te cilat u pertrin dita dites me shumė .Inspirimin tonė ne kete model e quajm "Profilikomunikues" te cilet erdhen nga studijusit e medhenj nga John Geier,Dorothy Downwy,David Merill,Robert Lefton.Stuart Atkins,Philip Hunsaker,Tony Alesandra,Paul Hersey dhe Ken Blanchard.

Profilikomunikues perdoret ne jeten tonė te perditshme ne shoqeri me shoket, vendin e punes,vizites ne restaurang ose me shkurt ne qdo llojė te jetes sonė sociale.

Ketu fshihet forca e porfilitkomunikues te cilin nese e mesojm do te kemi dobi te madhe nga ai.TE KOMUNIKOJM ME NJERI-TJETRIN.Fjala komunikim rrjedh nga fjala latine "comunis" qe do te thot "se bashku" ose bashkerisht.Vete fjala tregon qe njeriu permes komunikimit ben diqka se bashku me dikend ose bashkarisht kan nje lidhshmeri.

Ne do te fokusohemi tek komunikimi personal,do te them se qka ne mund te bejm qe ta rrisim pajtimin se bashku me te tjeret duke perdorur metoda dhe teknik per nje komunikim me te leht dhe te jemi me efektiv ne komunikim.

Qellimi kur komunikojm me dikend eshte qe te arrisim diqka , mvarsisht nga biseda.Ne ndoshta deshirojm ti shpalosim ndenjat dikuj , te jemi me terheqes, te percjellim ndoj mesazh, te bejm pershtypje ne kuptimin etj etj.Pamvarsisht se ne cilen menyrė te ketyre te lart shenuara ne deshirojm qe me menyren tonė te komunikimit ti bindim te tjeret qe ti shohin gjerat ashtu si ne vete i shofim te tilla.

Qe te permirsohet kontakti:

Qe te arrisim kete permirsim ne se pari te jami te mirpritur dhe te kuptueshem ne biseda.Te jesh i akceptuar do te thot ne kete rast qe ai ose ajo kan akseptuar qe te kesh lirin e shprehjes dhe se ai ose ajo janė te gatshem te mirpresin.Faktoret te cilet e keqsojn ose e ashpersojn mundesin qe te jemi te akseptuar mund te jenė shembull;

Rrrobat,pamja e jonė,te folurit tonė, dhe menyra e jonė e sjelljes.Por egzistojn edhe tipare te tjera te mendimeve te cilat bejn vler5simet negative nga ana e tjeter.Kjo mund te jete se qfare lloj profesioni kemi, parashiqimet tona politike ose fetare, dhe atė qka te tjeret e kan then me para per ne.Kuptimi:

Te jesh i kuptuar nga dikush gjate komunikimit , do te thot qe te kuptohesh ne bisede.Kjo eshte shkalla e parė e afrimit ne komunikim.

Ne njė bisede te thjesht ne mes dy personave qe takohen menyra e komunikimit ndahet ne : Derguesin dhe Pranuesin.

Keto te dyja janė te ndara ne -kuptimin e fsheht dhe ate te hapur , dhe se keto te dyja janė te lidhura njera me tjetrin dhe kan nje rol te njejt.

Njera dergon qe te mirpritet mirė dhe tjetra merre per te derguar te mirpritet mirė.

Eksiston njė dergues(ai qe thot diqka), nje percjellje(ajo qka u tha) dhe njė pranues (aj qe ndegjon )

Percjellesi eshte gjithmon i hapur (fjalet qe i perdorim) dhe nje pjese e fshehur qe e ceka me parė ( fuqia e tonit, shpejtesia, dhe levizja trupore)

Pranuesi i perkthen (mundohet te kuptoj) se qka ne mendojm dhe behet vete dergues i pergjegjjes sonė me vonė.Atehere ne behemi pranues nga percjellsi, e shqiptojm atė dhe percjellet me tutje tek derguesi prap.Vazhdon ......Vetė sqarimet tona personale:

Ajo qe e veshterson komunikimin eshte vete sqarimi.Qdo njeri e sqaron atė qe eshte then dhe atė qe merret ne vlersimet tona ne perrspektiven tonė.Qdi indivis e shef boten ne menyren e vetė.Ne shpesh e sqarojm atė qe ndodh nga jasht si kuptueshmeri per ne.Nganjehere ne mund te jemi jo te pajtimit me atė qe shembull ai e tha.Per at arsye ne kemi nevojė te mesohemi se si ne te spjegojm dhe te kuprojm te tjeret me mirė, qe vete te jemi me efektiv dhe te aft ne kominikim.

Nuk mjafton me atė qe njeriu te mendoj se eshte me i miri se ai ka drejt qe te ia arrij komunikimit ne menyrė te mirė.Njeriu mes tjerash duhet ti bejė te tjeret te ken besimin ne atė ide qe e prezenton.Eshte veshtir te njifet besimi ose te besohet nga dikush kur njeriu se kupton per ta akseptuar.Kur njė lidhshmeri "relacion" prishet dhe nuk finksionon mė shpesh ndegjon njeriu " ai ose ajo sme kuptuan", por kur nuk e kuptojn njeri tjetrin eshte edhe veshtirė te besojn ne njeri tjetrin.Per at arsye kemi nevojė ne te mesohemi se si duhet te reagojm qe te tjeret te mendojn dhe te kuptojn e te na besojn.Ne duhet edhe te mesojm se si eshte me e leht ti kuptojm edhe te tjeret.

Kohė e shkurt -nevojė e madhe qe te kuptojm njeri tjetrin direkt:

Nuk mjafton qe ne te kemi njė percjelles, ne duhet ta dergojm atė qe pranuesi ta merre ne menyren ma interesant , qe ne fillim atyre tu bie leht ne vesh dhe te marrin kohė per te na ndegjuar.Nganjehere ndegjon njeriu se ne duhet ti respektojm te tjeret ashtu si vete kemi deshire te jemi te respektuar,, kjo eshte ide e mirė dhe a mundemi ne te jetojm me at qka kemi arritur deri te rruga e jetes sonė por une nuk besoj se ne bejm nje perparim ne ketė.Ne duhet ti respektojm ata ne menyren si ata kan deshire te respektohen .Dikuj i pelqen lulja si respekt , dikuj te hollat po edhe dikuj dreka.Atehere nese ne shtyjm diken ne mendimet tona , ne kemi bere vetem respektimin tonė personal.

Toka nuk sillet rreth nesh edhe pse ne nganjeher mendojm ashtu.Njerezit janė te ndryshem dhe per atė duhet respektuar ne menyra te ndryshme, sepse aty lehtesohet komunikimi nese ne jemi te kuptueshem ndaj njerezve te tjere se si ata deshirojn te jenė te trajtuar.

Si kan nevojė njerezit e ndryshem te trajtohen:

Shumica kan deshirė qe ne tu tregojm respekt atyre per kohen e tyre,ose mungeses se kohes,dhe se ata kan deshirė qe ne ti bejm me dije se ne i kuptojm ata permes reagimit tonė ne atė menyre se si ata kan deshirė.Nese themi se ne flasim per atė qka ata flasin, ne nje tempo te cilet ata e ndjejn veten te kenaqur dhe se ne kete menyrė ata janė mirnjohes.Kjo eshte ajo qe e quajta si profilkomunikimi per dikend.Vazhdon:TE NJOFIM DHE TE KUPTOJM PROFILIN TONĖ KOMUNIKUES.

Personaliteti i ynė dhe shqiptimet tona:

Kush jamė une?Cila eshte e verteta tek "uni i im"?

Ne disa raste shumica kan menduar ne kėtė pyetje ne lidhje me veten e vetė dhe ndoshta kan nxjerrur njė pergjegjje.Per shumicen ndjehet e natyrshme qe ta pershkruan veten si shumicė e mendimeve te veta dhe ndjenjave te veta.Pamvarsisht nga perqendrimet tona filozofike ne lidhje me ketė mundet njeriu te konstatoj qe nga nevoja e komunikimit efektiv me te tjeret ne mund te zgjedhim njė pikdalje ndoshta me te mirė nese ne deshirojm te i arrissim qellimit ne menyrė te drejt. Ne jemi vetė te vetebesushem ne veten tonė me atė se qka mendojm dhe qka logjikojm pasi qe ne te terė kohen jemi shoket e vetes sonė , mendimit tonė dhe ndjenjave tona.Qe te shkojm me tutje dhe te zbulojm brendesin tonė mundemi mundesisht te japim vlersim interesant ne menyren psikologjike, por ne kemi zgjedhur njė rrugdalje tjeter kur ne do te tentojm ti kuptojm njerezit tjerė se si ne te komunikojm me ata ne menyren e pasuruar mendore.

Shumė mendoj qe sjellja e tyre e pasqyron "unin " tim.

Por ne gjithsesi do te zgjedhim pikdaljen ne sjelljet tona njerzore se si kuptohet kjo nga te tjeret.Pamvarsisht se cila pergjegjje qe ne e parashofim ne veten tonė si te drejt mundemi te konstatojm qe per rrethin ku ne jetojm , mendimet tona nuk luajn rol te madhė.Per rrethin tonė eshte ajo se qka thuhet dhe qka bejė ,si sillem ,qe mirkuptohet si "uni" i vertet i imi.Uni zyrtar i imi eshte ajo qe njeriu e ndegjon dhe e shef.

Rrethi i jonė se merre parasysh "unin" tonė te privat sepse asnjeri nuk mundet te dijė se qka me te vertet une mendoj , ndjej, nese une vete nuk e them atė.Ashtu kuptohet "uni" se si une sillem.Ajo do te thotė se shpesh eshte ajo se qka themi ne qe ne na bene te triumfojm ose te humbim ne relacionet tona,e jo se qka mendojm ose ndjejm.Shpesh kemi qene ne rastet kur ne e kishim per qellim te themi diqka por ne rrethin tonė ajo u mireprit krejt ndryshe.Ndoshta ne shpesh kemi tentuar te turprohemi dhe kemi qenen te keqkuptuar dhe nga ata te rrethit jami nenkuptuar si takthumbur ose te paturpeshem kemi len fjalen ne gjysmė.Ndoshta kemi tentuar ti tregojm ndokuj se si nje detyrė mund te perfundoj korrekt, por ne ne vend te falenderimit qe ne jemi futur ti ndihmojm jemi vlersuar si njerez qe perzihem ne punet e huaja ose te paduruar.Nuk ishte ashtu siq une mendova , bjen shpesh fjala qe e ndegjojm , por kjo fjalė duhet perdorur nga fillimi ne sqarimin e bisedes sepse dikur eshte e pa mirpritur tek pala tjeter.Shpesh kemi hasur ne ato situata dhe mendojm "Aj/ajo nuk kuptoj asgjė se qka une mendoja" "Ajo e kuptoj atė ne menyrė te gabuar " dhe keshtu ne nė keto raste mund ta pyesim veten tonė "" Ishte me e mvarur nga menyra ime e shqiptimit , te themi e sjelljes ose nga paragjykimet e mija "

Ne te njejten menyrė ne mund te mendojm , nese ne e kemi refuzu propozimin e dikuj ose mendimin.Mos ishte ajo qe ishte propozim i dobet i yni ose sjellja e personit tjeter na preku ne vendimin tonė?

Perfundimi i kesaj eshte , se nese ne mundemi te mesojm veten te themi dhe te veprojm (pamvarsisht se qk ndjejm dhe mendojm) qe rrethi te kuptoj ne menyrė pozitive , atehere "uni i ynė" do te jete me i begatshem.Qe kjo te jete e mundeshme ne kemi nevojė gjithashtu ti kuptojm edhe sjelljet e tjerve se si ata kan deshirė te trajtohen:

1.Duke i studjuar sjelljet e njerzve , kemi mundesi ti pershkruajm ato.

2.Duke e bere kete shumė e shumė here mundemi ne te mesojm veten ti parashofim sjelljet e tyre.

3.Duke u bere i shkathet ne prapamjen e sjelljeve te tjerve , qka ata mendojn ose qka nuk u pelqen , ne vete mundemi ta mesojm veten ashtu si tash veqse e dijm se qka personi i tjeter na jep perparsi , pasi ne e analizuam reagimin e tij ndaj nesh.

Kjo eshte dijenija e atyre kater profileve komunikuese qe na meson neve.

Profilikomunikues nuk tregon ne doren e parė se si njerzit mendojn dhe si ndjejn ne te gjitha situatat, vetem atė se si ata deshirojn te jene te trajtuar.Personat qe kan zgjeruar dijen ne profilin komunikues janė permirsuar dramatikisht ne relacionet e veta dhe ne mirpajtim me te tjeret.

Si te testojm profilin tonė komunikues:Vazhdon....

Eshte leht qe te mund te kuptojm dhe te shtojm njohurin per profilin komunikues te cilen e kemi ne veten tonė. Nga kjo mundet njeriu mbi te gjithat ne njė menyrė te leht te ndryshoj sjelljen e tij ne mardhenje me te tjeret.

Normal kur une i testoj profilet komunikuese me pjesmarresit e grupit qe i kam ose me intervista i lejoj qe ata te bejn njė test ne pyetje dhe pergjegjje.

Ne atė menyrė e nxjerrim exakt njė renditje te profilit .Tash kur ti e lexon tekstin ke nevojė ti qe te kuptosh dhe te shtosh iden , vetem qe te dijsh profilin tend dominues.Per atė arsye janė testet e ardheshme me pak te kuptuar por ato funksionojn ne bazė te njejtit princip te identitetit personal.Nese ti je krejtesisht real ne pyetjet e meposhtme atehere nxjerr njė pasqyr te vetes tende se si duket , dhe ku gjinesh ti ne profilin komunikues .

"Provo qe tu pergjigjesh pyetjeve ne menyren me spontane dhe te shpejt:Ik nga ajo se si je ti si person, plotsoj pergjegjjet te cilat parashtrohen , dhe mos u pergjegj nga brendesia e jote se si eshte roli i yt ne tersi ose qfar roli luan ti ne shoqeri ose rreth.Ne reagojm ne menyra te ndryshme te lidhshmeri te mvarur nga situata , rrethi, kushtet dhe njerezit me te cilet jetojm, por ne kemi shpesh nje pasqyr nga vetja e jonė se si me te vertet ne jemi.Kjo pasqyr do te nxirret nga pergjegjet tuaja vijues ne lidhje me profilin tend komunikues"

Nuk ka asnjė pyetje te mirė ose te keqe te drejt apo te shtrembt.Njeriu nuk neshte i mirė apo i dobet duke u bazuar ne atė se qfar profili njeriu ka.Njeriu nuk ndryshon por permirsohet , per at arsye pergjigjjet duhet dhan nga vetja ne tersi.Ose nese nuk deshironi te njifeni me veten e juaj me teper skeni nevojė te testoni , dikudh mendon eshte i perkryer por jo.Njeriu eshte ne brendesi i mirė por vetem shqiptimi dhe sjellja mungojn ndodhta, andaj pergjegjjen qe ju i beni i shenoni ne letren tuaj , une nuk kam nevojė ti dij, vetem ne rast se kerkoni keshilla ose sygjerime.vazhdon ...TEST: Keshtu u pergjigjesh pyetjeve ne vijim:

Psikologu
08-10-03, 08:12
KESHTU U PERGJIGJESH PYETJEVE NE VIJIM:Ndaj nga tre poena ne secilen nga keto dhjet pyetje.Poenat ndahen ne a dhe ne b ne ketė menyrė:

Shembull:

Pyetja 1.

a)Une jam i leht te njifem (0) (1) (2) (3)

b)Duhet kohė e gjatė te me njofin mua (3) (2) (1) (0)Nese pergjegjja b eshte e sakt atehere i ipen 3 poena kurse pergjigja a merre 0 poena.Nese eshte e pasigurt se cilen pergjegjje do te japesh me se miri ose je pak i pa sigurt atehere pergjegjja b merrė 2 poena kurse ajo a merrė 1 poen etj.

Total tre poena do te ndahen ne secilen pyetje te parashtruar nen a dhe nen b.

Pergjigju qdo pyetje ne menyren e parashtruar me lart, qdo pyetje duhet pergjigjur, asnje gjysem poeni nuk benė te shkruhet edhe pse ndoj pyetje eshte e veshtirė qe tu pergjigjesh.Pyetja 2.

a)Une jam i leht te njifem ( ) ( )

b.Duhet kohė e gajtė te me njofin mua ( ) ( )Pyetja 3.

a)Une tregoj me shumė entuziazem se te tjeret ( ) ( )

b)Une tregoj me pak entuziazem se te tjeret ( ) ( )Pyetja 4.

a)Une mendoj se eshte mirė te punoj me te tjeret ( ) ( )

b)Ue mendoj se eshte me mirė te punoj vetem ( ) ( )Pyetja 5.

a)Eshte me rendesi me shoket e mirė te punes ( ) ( )

b)Eshte me rendesi me detyrat e punes ( ) ( )Pyetja 6.

a)Une rrezikoj rrallė ( ) ( )

b)Une rrezikoj shpesh ( ) ( )Pyetja 7.

a)Une shpesh kam durim ( ) ( )

b)Une shpesh jam i pa duruar ( ) ( )Pyetja 8.

a)Une shpesh flasė qet dhe me zė te ulet ( ) ( )

b)Une shpesh flas shpejt e me ze te lart ( ) ( )Pyetja 9.

a)Une mundesisht u largohem konflikteve ( ) ( )

b)Une argumentoj shpesh me te tjeret ( ) ( )Pyetja 10.

a) Une jam diplomatik dhe kam deshirė te kompremitoj ( ) ( )

b)Une shpesh jam kontrollues dhe sundues ( ) ( )Keshtu i llogarit poenat.

Futi poenat te e njejta pyetje si shembull:1a+2a+3a+4a+5a= ( ) Poenat e lart

1b+2b+3b+4b+5b= ( ) Poenat e poshtem

6a+7a+8a+9a+10a= ( ) Poenat e majt

6b+7b+8b+9b+10b= ( ) Poenat e djathtDy kategorit e para te poenave te cilat marrin numer me shumė tregoj profilin komunikues. Per te caktuar profilin tuaj vzatoje njė kuti dhe ndaj alternativat si me posht:Lart(i hapur)I SHOQERUAR BINDESMajt

(i ndegjushem) Djath (i vendosur)ANALIST I TEPRUAR

Posht( i rezervuar )

Nese ke marrė shumė poena nga lart dhe poena ne te majt atehere e ke njė profil i shoqeruar ne komunikim

Nese ke marrė Poena lart ne te djatht atehere ke njė profil bindeskomunikues

Nese ke marrė poena posht dhe ne te majt atehere ke njė profil analist te komunikimit.

Nese ke marrė shumė poena Posht nga e djathta atehere e ke njė profil te tepruar te komunikimit.Pra shkruani nese deshironi ti afroheni vetes se juaj me teper.Njeriu ne fakt nuk ndryshohet por vetem qe permirsohet.Shpesh njeriu njef veten vetem me atė qka ka por mbrendesia e njeriu ndoshta flet njė tjeter.VDo te thot se nese ke marrė 7 poena lart , 8 posht , 4 ne te majt dhe 12 ne te djath atehere e ke njė profil te tepruar ne komunikim.Pjeserisht me ndarjen e ketyre poenave ti do ta njofesh veten me shumė ne shqiptime dhe sjellje gjatė komunikimit,pasi qe ishte vetem njė dallim poeni nga lart dhe posht.

Po a ke marrė shembull 12 poena te Lart , 0 posht, 10 te majten dhe 2 te djathten atehere sigurisht do te njofesh veten ne profilin komunikues shoqeror.

Aq me shumė dallime ne lart, posht, majt e djatht aq me i kjart per ju profili komunikues.Vazhdon......NJEREZIT JANĖ TE HAPUR DHE TE DREJT

Psikologu
23-10-03, 13:06
vazhdim.....NJERZIT JANĖ TE HAPUR DHE TE DREJT..Disa njerez janė te hapur dhe te perqendruar.Eshte leht qe keta njerez ti njofesh nga afermi dhe te shoqerohesh me ta.Te tjeret janė me shumė te rezervuar dhe te veshtirė te i njofesh me kontaktet e para.Keto dy kategori ne nuk mund ti shqyrtojm ne menyrė te njejt.Disa njerez janė te vendosur dhe dominant.Ata kan njė tempo te lartė dhe shpesh deshirojn te vendosin dhe te udheheqin.Te tjeret janė me percjellsa dhe diplomatik, ata janė me logjikues dhe deshirojn te i ikin konfliktit me te tjeret. Por keto kategori ne nuk do ti trajtojm ne menyren e njejt.

Ne shpesh i pershtetemi rrethit plotsisht.Nese ne nuk do e benim atė atehere shqoqeria e jonė do te ishte kaos i vertete.Me ndihmen e dijenis per profilin komunikues , pershtatja e jonė ne shoqerin behen me e vetdijshme dhe me efektive.Dalllimi eshte se ne permes ketij leximi te komunikimit marrim njė dije me te leht qe te jemi te akseptuar, te kuptuar, dhe qe te fitojm besimin per veten tonė dhe idetė e tona.Ne gjithashtu kemi te drejt te jemi ashtu siq jemi , por nese deshirojm te arrisim dijenin qe te mirkuptohemi me te tjeret , dhe tentojm ti kuptojm ata e pastaj ne reagojm qe edhe ata te na kuptojn neve.Atehere profili komunikues behet me efektiv.CKA ESHTE DHE NUK ESHTE PROFILI KOMUNIKUES?!1.Sjelljet e hapura.I hapur nuk do te thotė i hapur per ide te reja , ajo do te thotė se sa shpejt njeriu eshte i hapur ne relacionet mes njerezve te cilet i takon ne fillimin e parė.

Njerzit e hapur janė te njerez te ngroht.Ata tregojn qe janė te hapur me gjeste , dhe pershkrimin e fytyres.Ata shpesh kan nje levizje intenzive trupore dhe eshte shumė leht te verehet se a janė te gezuar, te hidheruar, te shtyr ne mendime , te interresuar apo te neveritshem.

Personat e hapur janė te leht te i njofim.Ata si ne menyren fizike dhe ne atė psiqike afrohen shume shpejt afer njerezve.Ne njė bisedė me te tillė ata afrohen aq afer nesh saqe edhe frymarrjen e tyre ne mund ta verejm.Ata jnė te levizshem , duke i prekur te tjeret, dhe leht bejn prekje duke i rrudhur krihet, duke i prekur duart me te tjeret dhe duke u pershendetur ne menyrėn e prekjes trupore .Njerezit e hapur janė shumė inforues dhe kan deshirė qe shpejt te thejn barrieren formale, p.sh. duke i thirrun ne emer personat qe sapo i kan takuar.Ata i japin perparsi relacioneve te thella.

Per njerrezit e hapur eshte me rendesi knaqsia.Ata kan deshirė qe ne qetsi dhe knaqsi te ulen dhe te falsin me njerezit e tjerė te sjellsjem.Njerzit e hapur nuk i deshirojn bisedimet ne lidhje me atė qka ka ndodhur, ose ato piklluese shembull per njė operacion , vdekje apo shkatrrim.

Reagimi trupor dhe levizja e trupit tek keta persona eshte me e rendesishme se vetė biseda.

Njerezit e hapur , shpesh e shfrytzojn keq kohen e tyre.Ata nuk mendojn qe te planifikojn dhe strukturojn kohen e tyre dhe ata nuk preken fare nese te tjeret ua marrin kohen gjatė disa pyetjeve ose bisede me pak permbajtje.Shpesh keta persona te hapur shtyhen me detyrim qe te kene njė planifikim ose njė percaktim kohe.Ata i japin perparsi puneve dhe kohes ashtu siq ajo vjen , e pa planifikuar.Vendimi i tyre eshte shpesh i bazuar ne ndjenja.Ata i vlersojn ndjenjat e tyre personale , instiktin dhe i besojn shumė imunitewtit personal.Per keta eshte gjithashtu me rendesi se qka te tjeret ndjejn ne disa vendime.Personat e hapur vendimet e veta i marrin me para duke u bazuar ne njė instikt te ndjenjave se sa ato vendime qe duhet logjikuar dhe analizuar.vazhdim....2.Sjelljet e rezervuara

Anonimja D
02-12-03, 13:04
Shume me pelqeu qe i eshte dhene hapsire psikologjise.Simbas kesaj qe e lexova mua me duket qe jam nje tip shume i hapun ,duke u bazu ne gjestet e mia kur te komunikoj me dike,si dhe ne trasparencen time gjate bisedes,po flas per personalisht per vete nese une nuk jam i lire me bashkebiseduesin ,une nuk ndihem rahat ,edhe dicka cka me preokupon nukmund ta mbaj ne vete,d.m.th cka ka te bej me mua dua edhe ta shprehi.Si me i komentu keto veti te une!?TUng njeher.

Psikologu
03-02-05, 05:00
Sjelljet e rezervuara

Personat e rezervuar janė pertypes dhe te kujdeseshem qe ti shprehin ndjenjat e veta.Kjo vlen posaqerisht ne kontaktet e tyre me njerezit qe nuk i njohin mė parė.Ata kan shpesh te ashtu quajturen " fytyr pokeri". Ne anen fizike ata janė te cunguar dhe me pak te shprehur sesa personat me sjellje te hapura.źshtė po ashtu me e veshtirė te verehet tek ata se qka dhe si mendojn.Personat e rezervuar janė shpesh te pakufizuar qe tė kritikohen per sjellje me tė mirė.
Personat e rezervuar mbajnė njė distans me te tjeret si ne menyren fizike ashtu edhe ne atė psiqike dhe ėshtė shumė mė veshtirė tė njihen sesa personat e hapur ne komunikim.
Ata e kufizojn jeten e tyre aq lartė dhe jeten inteligjente po ashtu dhe per atė arsye ata kan veshtiresi me te madhe te inkuadrohen ne jetėn e pergjitheshme.
Ata reagojn ne menyrė formale dhe mbajnė njė largesi te madhe nga ai/ ajo qe komunikon me tØ.
Personat e rezervuar i dhenė perparsi qeshtjes se aferave kur ata kontaktojn me tė pa njohurit.

Personat e rezervuar janė te orientuar ne detyren e tyre, qka do te thotė se per ata ėshtė me rendesi qe detyren ta kryejn ( obligimin) ne menyren korrekte , kurse mardhenjet e ngushta relative vijn ne doren e dytė.

Personat e interesuar per mardhenje relative reagojn krejt ndryshe nga keta. Per ata ėshtė me rendesi te kenė njė relacion te mirė. Kur ka mundesi per te berė njė punė te mirė persoanet e rezervuar e bejn atė ashtu siq duhet.
Personat e rezervuar nuk deshirojn te largohen nga njė shem e percaktuar.Njė bisedė me personat e rezervuar ėshtė ajo me interesante ku ėshtė ne pyetje puna apo qellimi i ndoj afere.

Keta persona i dhėnė perparesi dhe besim te madhė faktit para se te marrin vendim.Ndjenjat dhe gjykimet i kanė te ulta.
Personat e rezervuar i japin prioriet me shumė punes ne vetmi sesa asaj nė grupė.
Keta funksionojn me mirė ne menyren inteligjnte se atė te ndjenjave , por janė shumė te aft qe kohen ta shfrytezojn me menquri.Keta konsentrohen me se shumti ne detyrat e tyre te cilat i kanė me kohė te shkurter dhe e marrin njė plan apo vendim te pa zbrapsur.Ata kerkojn shpesh nga te tjeret qe kohen e tyre ta kenėper te veti dhe deshirojn qe edhe te tjeret te ken respekt per kohen e tyre.


vazhdon.....


Sjelljet e vendosura[/b]

Psikologu
21-04-05, 01:10
Sjelljet e rezervuara.

Grada e vendoseshmeris parashtron edhe rrugen se ne cilen menyrė njė person mundohet te trajton situaten e vetė dhe te personave te tjerė ne rrethin e tij.
Grada e vendoseshmeris gjithashtu tregon se sa shpejt eshtė ne pyetje njė gjė e tillėkur njė person merrė vendim , jo sa eshtė i vendosur ( vetjak) kur merrė vendime te tilla.
Personat e vendosur siq e kemi cekur edhe me parė janė intenziv dhe dominant.Ata shpesh janė me plotė fuqi te jetes te cilet nuk ngurrojn tė hapin ose te mbyllin konflikte te cilit do lloji te jenė , pa marrė parasysh rrezikun ose ndryshimin e situates rrethė tyre.
Ata shpesh marrin vendime te shpejta , por dhe janė edhe te shpejt qe ti ndryshojn vendimet e veta, kuptohet nese ka arsye per ketė.
Personat e vendosur gjithmon mbajnė kontaktin permes shiqimit ne sy te tė tjetres palė ,dhe ketė e bejn njė kohė te gjatė, ata flasin shpejt dhe me njė volum te madhė te zėrit dhe e kan levizjen me te shpejt se sa te tjeret, gjithashtu ata parashtrojn kategorikisht mendimet e tyre.
Keta persona janė te drejtdrejtuar dhe te lirė ne fjalė, ata dominojn shpesh ne ndoj mbledhje dhe e thonė gjithmon atė se qka dhe si mendojn , pa marrė parasysh vlersimin e te tjerve, ose pa analizuar se a ju pelqen te tjerve apo jo.
Keta kanė deshirė te bejn gara dhe e kan atė qellim ,janė te pa duruar dhe te konfrontuar.
Ata nuk argumentojn rallė per gjera dhe thenje ,dhe shkojn gjithmon perpara ne jetė sikur anija ne det.
Personat e vendosur kan per qellim qe gjithmon te kryejn atė qe kan filluar.Ata nuk janė te interesuar ne menyren speciale per rregulla dhe ligje , por duke e analizuar rrethin ata nuk llogarisin asgjė qe mundet te jetė per ata si penges e tyre.Turbulenca dhe pa siguria nuk i frenon ata ne äsnjė menyrė, por ata veprojn te kunderten .
Atitydi i tyre eshtė qe me par kerkojn falje sesa te kerkojn ndoj leje per veprimin dhe zbatimin e vendimit te tyre.

Kurse tek personat e ndegjuar ( zbatuesit e rregullave) kemi njė botė tjeter.
Te tillet flasin shpesh qetė dhe me voluminitet te ulet te zerit.Keta i ikin kontakteve me shiqim ne sy , dhe janė te butė ne keto gjera.
Ata janė te mirė per zbatimin e gjerave dhe ligjeve, dhe thuja se gjithmon e kan kujdes se qka te tjeret mendojn sesa qka ata duhet vetė te mendónin ose te thonin.
Kur kete gjithsesi do ta thojn mendimin e tyre , pergjigjen shpesh me fjale te rezervuara sikur shembull :
"Une nuk jam i sigurt ne..." ose " Ne bazė te asaj qe ndjej une ..."
Ketė menyrė e perdorin persoant e tillė vetem per arsye qe te mos te hasin ne kundershtim me te tjeret.
Personat e ndegjuar i ikin me te madhe konflikteve.Ata janė te tolerueshem dhe kanė ambicje per bashkpunim.Kur janė ne pyetje me mė pa rendesi , ata mė parė pajtohen me ato sesa i kunderargumentojn.
Nese ata ndjejn diqka te fortė per ndoj gjė , atehere ata i permbahen qellimit te tyre, por nese puna ne fjalė nu eshtė me aq rendesi te madhe , atehere ata me pa deshirė bijn ne konflikt.
Keta e kan njė profil te ulet, sepse te tillet trajtohen si te butė dhe kan tendeca te tilla qe shpesh largohen nga vendimet dhe qellimet e tyre.
Personat e ndegjuar nuk e marrin iniciativen per ndonjė jetė sociale, por mbesin duke pritur se kur te tjeret do te marrin ndoj iniciativ.Vazhdon...


Kater profilet e komunkimit

Tomori
06-05-05, 18:53
Teme shum e mir dhe m vjen mir c mundem ti bashkangjtem kesaj teme, me pak fjal por m nj kuptim t thjesht.......Keshtu c.................................

Deshirat & Ndjenjat

PSYCHOLOGIE & PARAPSYCHOLOGIE & PSYCHOMATIK(Enderrat..parandnjenjat...etj )

Me konstruimin e nje inteligjence emocionale zhduket kufiri mes "zemra/ndjenja/pasioni" dhe "mendja/inteligjenca". Emocionet nuk pengojne mendjen, ato jane adaptive dhe kornize "optimale" reaktive, dhe motivojne per nje qendrim te matshem. Pikerisht edhe ne rastin e inteligjences emocionale, qendron mendja si instanca me e larte e kontrollimit, nje njeri i cili eshte i kontrolluar emocionalisht - nje njeri racional.

Faktori 1:

- kujdesi ndaj ndjenjave,
- une nuk ua ve veshin ndjenjave te mija,
- nje person nuk duhet kurre te udhehiqet nga ndjenjat,
- Nndjenjat tregojne drejtimin e jetes.

Faktori 2:

- qartesi e ndjenjave,
- une shpesh jam konfuz me ate se cfare ndjej,
- besimi dhe mendimet duket se gjithmone ndryshojne kuj jam i pikelluar,
- une nuk mund te nxjerr ndonje kuptim nga ndjenjat e mia.

Faktori 3:

- edhepse nganjehere jam i pikelluar, shpreh pamjen me optimiste,
- une mundohem te mendoj pozitivisht, pa marre parasysh sa keq ndjehem,
- kur kthjellohem realizoj se "gjerat e mira ne jete" jane vetem iluzione.

Psychologia esht shum e vlershme per ta kuptuar njeriu dhe jeten, pa Psychologie esht si njeriu pa kry, dhe t gjithat testet c kan lidhje me Psycho-logik & Psycho-biologie, dot ju ndihmojn ta kuptoni vehten- tjeret dhe Jeten sic esht m s miri " (mendja ime)

P.sh ......Keto Trainnigsprogramm .....

ď???· Intelligenz-Tests
ď???· Personality-Tests
ď???· Assessment- Center- Tests
ď???· Konzentrations-Tests
ď???· Graphologie- Test

Keto jan teste t cilet iu japin nj kuptim apo si thuhet "E studioni vetvehten" Jeten ose nj Njeri " pamarparasysh se n cfardo Krise apo zgjedhje njeriu dot gjindet......Cka do njeriu ma shum se t di ma mir e ma shum ....
-Ju pershendes te gjithve....
TOMORI

Psikologu
16-05-05, 21:57
Vazhdim nga numri i kaluar

Kater profilet e komunukimit

Personat qe kan njė gradė te madhe te qeltesires (janė te hapur) dhe ata qe kan njė gradė tė lartė te vendoseshmeris quhet Njerez me pershtypje te madhe.
Ne ketė kategori marrin pjesė njerezit kreativ siq janė piktoret, aktoret,krijuesit,por shpesh edhe personat te cilet punojnė nė linjen ekonomike siqa janė shitja , blerja dhe ndermjetesimi.

Personat qe kan njė gradė te madhe ( janė te hapur) dhe gradė te madhe te percjeleshmeris thirren edhe me fjalen tjeter Shoqeror.
Nė ketė kategori gjinden shpesh njerezit e qellimit relativ,njerez te hapur dhe social.
Ne punen e profesionit keta punojn me knaqesi nese bijn ne kontakt me shumė njerez ,por shpesh punojn ne profesione te ndryshme siq janė zyra dhe biznesi.
Personat qe kan njė gradė te madhe te "shitesit" dhe janė te rezervuar quhen si analitst , ku ne ktė kategori hyjnė shpesh personat e logjikes dhe te zbulimit.
Analistet gjinden shpesh me profesion sikur teknik,ekonomist,jurist,mesues dhe ushtarak.

Personat qe kan njė shprehje te rezervuar dhe janė te rezervuar quhen shpesh persona te Tepruar.Ne ketė kategori gjinden personat te cilet kan qellimin e rezultatit dhe persona te cilet kan qellimin e zoterimit (Dominances)
Personat e Tepruar kan shpesh rolin e ndoj shefi dhe e preferojn ketė natyrė te jeteses.
Te tillet mund te jenė shembull si: Dyqanjgji te vegjel,shites, klerik dhe politik.

Pra kater profilet e komunikimit ndahen ne kater tipare njerzor siq i shkruam me lartė si : Shoqeror, Analist , Tė Tepruar dhe Pershtypes..

Vazhdon...

Si matet profili i komunikimit

Psikologu
02-09-05, 18:17
Si matet profili i komunikimit?!


Menyra mė e shpejt qė tė identifikojm profilin komunikues tė njė personi tė cilin/en e kemi takuar pėr tė paren herė , ėshtė qe personin nė fjalė ta korigjojm nė bazė tė tė folurit , reagimit dhe zėrit.
Ja disa spjegime mė te lehta ketu;

Nese ai/ajo behet sikur ėshtė e hapur nė bisedė dhe flet pėr ndjenjat e veta personale, ose relacionet e tij/saj , ky person ėshtė mė shumė person i hapur , se sa i rezervuar.

Por nese ai/ajo flet pėr gjera tė ndryshme ( nenshtron pyetje) , ose ka deshirė te jep udhezime , dhe nė te njejten kohė e ka njė levizje te ngadaleshme edhe te trupit ose rri ne mendime , ky person nė fjalė ėshtė mė shumė i rezervuar se sa i hapur.


Nese ai/ajo , leviz shpejtė dhe flet me zė paksa tė lartė , ose nese parashtron mė shumė se sa pyet , personi nė fjalė ėshtė mė shumė i vendosur , se sa i ndegjueshem.

Por , nese ai /ajo ėshtė paksa i kujdeseshem dhe pyet me shumė se parashtron , personi nė fjalė ėshtė me shumė i ndegjueshem , se sa i vendosur.

Kjo benė qe relativisht ne shumė shpejt mundemi tė nxjerrim njė konkludim pėr person dhe indikimet e tij/saj nė profilin e komunikimit qė personi nė fjalė e ka.
Pershtypja e parė na len mbresė cdo herė , edhe pse personin mė kohen e njofim mė mirė dhe me holsisht ose detalisht nė tė ardhmen.
Pervoja e ime e marrur nga shumė njerez , ku ne fakt edhe i kam testuar,si ne kurse tė ndryshme dhe ne jeten private qe nga viti 1998 e kendej , ėshtė se 40%-45% tė njerezve kan dhenė menjehre shenja pershkruese , pa ditur se si lexohen ose qka dhe si thonė ose kush janė , pra pa e pershkruar veten.
Shumė persona fshifen pas asaj , duke tentuar qe tė mbajn veten tė qetė sa pėr tu mos lexuar , por fakti qendron se menyra e testimit tė personave nė fjalė ishte aq e lehtė dhe perputhej me tė gjitha studimet e bera ne kuadrin e profilit komunikues dhe se perputhej cdo here me personalitetin e tyre.

vazhdon....

Si komunikon njeriu mė tė tjeret ne menyren mė efikase ?!

Psikologu
05-09-05, 17:44
Komunikimi nė menyren efikase!!!


Si duhet tė veproj qė nė menyren mė efikase tė komunikojm ė tė tjeret , kur ne mirė i kemi identifikuar se cfarė prolili tė komunikimit ata posedojnė?
Pergjigja mvaret edhe nga ajo , se pėr cilen situat kjo vlenė.
A ėshtė a thua nė njė situatė tregu , ku ne deshirojmė tė shesim (jemi shites) ose bleres (kur ne duam tė blejm) , a po eshtė nė njė grupė pune , ku ne jemi udheheq i grupit, apo ne diskutim me shefin tonė, ose ne ndoj shoqatė sė bashku me tė afermit tanė, ose me shokėt tanė tė ngushtė, pra mvaret nga rrethi dhe relacioni.
Ne nė fakt edhe vetė ne reagojm nga situata nė situat tė ndryshme , mvarsisht se cilin rol ne e kemi marrur pėrsiper dhe qfarė domethanje kan personat e tjerė pėr ne.
Ne veten tonė , ne kemi shumė anė tė ndryshme tė personalitetit tonė tė cilat edhe ndikojn shumė se si ne reagojm ose kunder-reagojmė.
Nė keto situata kur ne mendojm se eshtė me rendesi pėr ne qė komunikimi me tė tjeret eshtė ne rrugė tė mbarė dhe i mirė komunukimi me te tjeret ,mundemi qė tė nxjerrim ne pah edhe ato anė ne brendesin tonė tė cilat edhe na e lehtesojnė ketė punė.
Qe ti perdorim teorit dhe dijenit e dijes mbi njohurin e profilit tė komunikimit , sdo tė thotė qė ne duhet ta ndryshojm personalitetin tonė, por ne vend tė kesaj, ne i perdorim anet e tyre (njohurin mbi ta) pėrtė lehtesuar rolin tonė me personat e tjerė.
Ne duke e pėrdorur njė "gjuhė tė trupit" ( levizja me gjymturė) me njė tempo tė pėrshtatshem dhe fjalė tė zgjedhura ,e bejmė edhe zvoglimin e "nivelit tė shtrengimit" ( dyshimi tek ata , habija ) ,e cila ata i dergon nė njė bindje mė tė mirė dhe me pershtypese qė ata do ta marrin ndaj nesh.
Sa mė tė shkathet qė ne te jemi qė tė perdorim ketė njohuri , aq mė shpesh do ta ndjejn veten mė konfrontabil dhe mė tė lirė , tė duruar dhe tė guximshem personat qė janė nė shoqerin tonė pra ata qė janė afer nesh, e cila rezulton nė atė se personat nė fjalė do tė jenė mė tė afert dhe mė te pajtuar edhe me idet tona dhe mendimet tona.
Por do tė vazhdojmė qė ti analizojmė tė gjithė kater profilet njė nga njė , dhe tė kemi njė njohuri me tė madhe se si , dhe cka duhet vepruar, qė tė jemi tė gateshem nė komunikimin njerezit qė na rrethojnė, ku keta njerez ,siq thamė mė parė kan profile tė ndryshme tė komunikimit.

Komunikimi mė i mirė me personat Analist

Kodra
06-09-05, 07:11
**********
**********
**********


I nderuari Psikologu,te pershendes dhe pergezoj per temen.


Une mendoj se vete Jeta eshte nje Psikologji ne vete qe shpesh her eshte veshtire ta kuptojm.


,,,,,Flori qe nganjeher shkelqen,nganjeher Jo,,
Kodra

Agolli
15-02-06, 14:49
Cilla ėsht ajoia qė na bon te mendoim, tė kemi ndjenja edhe te veproim ashtu sikure veproim ne jeten e perditshme?
Nje pytje qe ėsht shtruar shum e sa herė dhe e kerkuar ne gjdo kohė.
Fjala apo termi psikologji ėsht krijuar ne vitet 1500 a dhe rjedh nga greqishtja.
Psykologjia na udhzon dhe na meson se si njeriu reagon poashtu menyra e saj e pershkruan i perkthen dhe i analizon sjelljet e njeriut.
Psikologjia ėsht nje lami interesante vetem per atė se njeriu źsht interesat, na ndihmon qe ta zbulim veten dhe sjelljet tona. N jep diqka te re pėr te menduar por mund qe edhe te na frikson. Por kur te reflektosh per vetveten, pėr relacionet e jetes mos mendo asgjė tjeter se edhe ne ty gjindet nje diamant shkelques.

Me nder te nderuar