PDA

View Full Version : Vetvrasja


Filomena
07-10-03, 09:38
Eshte bere shume e shpeshte qe njerezit si zgjidhje te problemeve te tyre vrasin veten.Cka mendoni ju ?

jehona
07-10-03, 16:30
te pershendes filomena, raste vetvrasje kam pasur ne familie dhe keshtu ndoshta mund te integrohem pak ne kete teme. at raste qe e kishim pasur ne ne familie, nuk mund ta besojm qe ajo e ka vrar veten prej problemeve, sepse ne mendojshim apo mendojm hala se gjdo gje ka qen ne rregull ne jeten e saj. keshtu une nuk mendoj se veq ata qe kan probleme e vrasin veten. nuk di ndoshta te kam keqkuptu. apo mendon ti se veq ata qe kan probleme e vrasin veten a?

LIBERO_78
08-10-03, 10:38
:cry: VETVRASJA NUK ESHTE ZGJIDHJE E PROBLEMIT POR E SHTE MUNGESE E QASJES SERIOZE NE ZGJIDHJEN E TIJ........QFAREDO PROBLEM QE E KSISTON NE KETE BOTE FILLON NGA NJE LIDHJE SIQ E QUAJM NEVE NYJE ,,PRANDA AJO SI E TILLE KA EDHE ZGJIDHJEN E TIJ POR DUHET PATUR DURIM DHE QELLIM TE MIRE.....POR ME MIRE ESHTE TE PARANDALOSH PROBLEMIN ..SE SA TE BALLAFAQOHESH ME TE ..ME VJEN KEQ TE THEM KETE POR VETVRASJA ESHTE NJE SEMURJE PSIQIKE E NJERIUT QE E PRAKTIKON KETE :arrow: :cry:

TONINO
12-10-03, 23:31
Pershendetje, ta vret njeri veten ėshtė mekatar i vet'vetes,qdo hall nė jet ka zgjidhje, por kja m'varet nga personaliteti i ati personi sa ėshtė i fort apo sa mund ta pėrballoj tė keqen.

Pėr ta vrar njeri veten met vertet diqka e shtyen shum, mendoj nuk ka zgjedhje dhe mendon qė me vetvrasje i zgjidh tė gjitha problemet.

Para se ti jep fund jetes sė vet duhet menduar se dike e len m'bas tijė qė e lendon e dotė vuaj tėr jeten. Por edhe kja m'varet arsyn pse i ka dhėn fund jetes??? e prandaj mos ta qojm dike deri te vetvrasja.

__________________________________________________ ___________Geto_21

venera
01-11-03, 12:30
njerzit me vetdije te ulte bejn vetvrasje,edhe nese gabon njeriu apo ka probleme materjale apo.... nuk ish dashte te bej vetvrasje.

Sa per gabime...Te gabosh nuk eshte tragjedi, por te mos mesosh nga gabimi athere eshte tragjedi..per mua ky eshte qilsi i zgj.se problemit.

Murgesha
01-11-03, 17:36
Une mendoj se te vesh dore mbi veten eshte qmenduri. Po edhe kam lexuar se pa kaluar njeriu ne afekt nuk mund te vetevritet. Afekti eshte gjendje krize shpirterore ate moment kur njeriu nuk ka kontroll me mbi veteveten. Sidoqofte vetvetrasja nuk eshte zgjidhje e problemeve.

Drejtėsia
11-11-03, 21:42
Nuk ben asesi qe njeriu te bej vetvrasje, nuk ben qe njeriu ti humb shpresat sepse Zoti eshte i plotfuqishem per gjdo gje,Allahu ne kuran urdheron e thot :

39:53.

Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues!"

Dhe urdheron e tregon ne kuran :15:56.

Tha: "Askush nuk e humb shpresėn nė mėshirėn e Zotit tė vet, pėrveē atyre qė janė tė humbur"ndersa muhamedi a.s. ka transmetuar

HADITHI 28. KudsijNė mesin e paraardhėsve tė juaj ishte njė njeri, i cili kishte njė plagė, dhe prej dhimbjeve tė tmerrshme, tė cilat mė nuk mund t'i duronte, mori thikėn dhe preu dorėn, prej sė cilės rrodhi gjak derisa vdiq.

All-llahu U tha:

"Robi Im mė tejkaloi nė vehten e tij (dmth shkeli ligjin Tim), pra Unė ia kam ndaluar atij hyrjen nė Xhennet."

O ju njerez nese keni telashe te medha mos e humbni shpresen ne Zotin se Ai eshte qe degjon e di, pradaj drejtohuni Atij me lutje, sepse Ai ne kuran na tregon se gjendet pran lutesit kur lutesi i lutet duke thene :Kuran 2:186.

E kur robėt e Mi tė pyesin ty pėr Mua, Unė jam afėr, i pėrgjigjem lutjes kur lutėsi mė lutet, pra pėr tė qenė ata drejt tė udhėzuar, le tė mė pėrgjigjen ata Mua dhe le tė mė besojnė Mua.

Drejtėsia
11-11-03, 21:44
Pra o ju njerez beni durim dhe luteni Allahun.

meti
17-11-03, 11:29
Njerzit,te cilet jane te pa afte ndaj jetes se tyre dhe nuk mund t'i perballojne gjerat qe sjelle jeta bejne vetevrasje.

Jeta nuk mund te na percjelle gjithmone me momente te mira, mirepo ato pak momente te mira e mbajne njeriun ne jete.Jeta nganjehere eshte lufte dhe luften e fitojne vetem ata qe jane te forte dhe kembengules.Pas cdo dimri te ftohte vjen pranvera.

python
26-11-03, 02:16
shum prej atyre qe bejn vetvrasje jan skicofreniki

In Da Houze
01-01-04, 20:52
ska gje keto momente cdo i ri i perjeton edhe i ka ne mendime por ne fact aj sduhet ti kete se e rendon vehten


Pasiqe edhe une isha ne gjendje te till edhe tash jam larguar nga ato mendim se po te jetosh per ndokend tjeter eshte shum rend .? kush e kupton mire. e mire ishte kon ne kete kontekst me ma boe bajat edhge jehona sic e ka zakon apo tradite me i nguc forumxhinjet e rinj.?>
RESPECT PER MS. JEHONA.?

jehona
02-01-04, 20:51
ska gje keto momente cdo i ri i perjeton edhe i ka ne mendime por ne fact aj sduhet ti kete se e rendon vehten


Pasiqe edhe une isha ne gjendje te till edhe tash jam larguar nga ato mendim se po te jetosh per ndokend tjeter eshte shum rend .? kush e kupton mire. e mire ishte kon ne kete kontekst me ma boe bajat edhge jehona sic e ka zakon apo tradite me i nguc forumxhinjet e rinj.?>
RESPECT PER MS. JEHONA.?

pershendetje te veqanta per ty In Da Houze, qe shum kohe une jam aktive ne kete forum dhe kurr nuk ishte qellimi im tja baj bajat dikujt biseden apo mendimin qe e ka. normal qe nganje here e lshon njeri naj fjal per me bo hajgare apo per me e "nguc" dikend, amo jo per qellim te keq, veq per me e gjet nje bised ma te gjat....

keshtu qe prap po te kerkoj falje per keqkuptimet qe i paskem, dhe si te deshirojsh nuk te jap pergjigje, kritika, komente apo lavderime per mesazhet tua....

In Da Houze
03-01-04, 19:59
Flm jehona do te kem parasysh

tung .perhsendetje nga ricky nga presheva

[email protected]

fatos(F)
03-01-04, 20:03
QTJU THEM SHOK VLLAIM QE TE GJITHVE NA LA PA TE, KA QEN!

I MENQUR SHUM I FORT I LUMTUR I VETDISHEM I BUKUR I FEJUAR MENJE VAJZ SHUM TE BUKUR PROFESIONI I TI KA QEN EKONOMIJA GJETH I VESHUR BUKUR SI KA DASHT KAPAS LOKALIN E VET FAMILJE TE SHENDOSH KAQEN LUFTAR KERR TE MIR SHUM SERIOZ SHUM TRIM
SHUM TERMINAL I FORT DHE I FJALES DHE VDIQEN QE TE DY NGA VETVRASJA!!!!!! ASNJERI PREJ NESH DHE SHOKT ETI DHE TE SAJ NUK MUJN ME DIT SE PERSHKA ATA DY ZGJODHEN KET RRUG!!!!!!

mija
05-01-04, 11:13
ma mer mendja qe shumica ketu en forum e din pse ndodhin gjera te tilal por kisha per te shtuar disa shembuj ..
nje njeri me fam, i njohur nga te gjith qe ka pare per me ble nje shtet...nuk eshte i lumtur...a e din pse? sepse eshte teper i nxonun mas punve te tij per te ashtuquajtura "pare" per te cila mendon se NJE DIT do ta bojn te lumtur ..kur ne te vertet ato veq i bin me shume probleme si me familje dhe ne shoqeri..njeriu sa ma shum te ket po aq shum eshte i etur per me teper....
dhe keshtu j durohet durohet...kur pe nje her i pelset filmi ..sa te kthehet rreth e rrotull e shiqon dhe she qe tamimo ka humbur shoqerin....dhe mbi te gjitha familjen....atij nuk i duhet shtepia 3-katshe, vikendica en havaji, kari kabriollet e shume sene tjeera....aj taani kerkon vetem paqen qetsin dhe lumtruin...mirepo duke mos mujt me perballu keto....ky njeri vendos mi ja mar vetes shpirtin duke pretenduar me bo vetvrasje gje qe e bon nga ligesia e tij dhe mos forca per me luftu per ardhmerin e tij
vetevrasja eshte krim ndaj vetes dhe mekat shum i madh...njerezit qe e vrasin vetes i pret terri, "gjehnemi" sepse asnje njeri nuk ka te drejt me mar jeten qe ALL-LLAHU i madh na ka dhuru...
shpresoj se isha e qart
me nderime S!!!

In Da Houze
05-01-04, 11:57
Tung pershendetje shok e shoqe une kesaj teme i pergjigjem se shumica e te rinjeve po ballafaqohen me shum veti negative si primare parja edhe droga
shumica e rinis drogen e nisin ne ymyz te babas por kur te harexhohet buqeti ata fillojn te cmenden shumica e prinderve kam ndegjuar se kan perzen femin e vet edhe pse eshte veshtir nje gje e till por me mir ashtu se sa aj femi edhe tutje te ja humb imazhin familjen edhe detyrohet femija i shkret ne disa raste pasiqe shumica thojn se me kan imponue gabim e kan droga nuk imponohet 98% i bindur edhe detyrohet i shkreti zgjedhjen e problemit ta kryej me nje plumb..? edhe kjo eshte nje akt jo i mir per nje musliman pasiqe muslimani vetes nuk ja fut plumb i bindur jam aty .? poor shpresa eshte ajo e cila e mba njeriun ne jet edhe sbesoj qe . duhet nje person te kte me shum shgpresa edhe me u i kujdeshem se me kend shoqerohet..

pershendetje per jehon edhe kerkoj falje se edhe une jam sjell me sjellje bistare e di pak une jam fajtor per te mir emetesh e pershendetur nga une riki.? per te mir ekalofshe dite te mira pa brenga edhe gjuma me endrra te bukura.?

fatos(F)
05-01-04, 22:29
FALEMENDERIT MIJA SHUM QČ MČ SHTIN TČ MENDOHEM SE VLLAU IM I VDEKUR ČSHT NČ TERR.

JU MENDONI SE VEPRONI DHE PUNONI KNAQI BLENI SHETITNI APO FITONI PA URDHČRIN ALL LLAHUT ?

"EDHE AJ NUK EKA PAS KARIN KABRIOLET" MČ FALNI NČ SHKRIM POR UN KSHTU E LEXOVA NGA JU

mija
05-01-04, 23:26
pershendetje...
se pari kerkoj ndjes neqofte se te kom perkujtuar vellau tend..me te veret un vetem e mora nje shembull te jetes se perditshme..
dhe se dyti kerkoj falje gjithasdhtu per disa gabime ne shkrim...eshte fakt qe nje fjal mund te jep tjeter kuptim por te te vertet kam dashur te shkruj "ker" e shpresoj se do ta kuptoni
edhe nje her kerkoj ndjes..
p.s. un asgje nuk shkruaj duke iu kunderven ndokujt por vetem realitetin qe mbizoteron!!!!

xhuljeta
06-01-04, 15:52
UNE MENDOJE ATA CE BEJN VETVRASJE KAN NJE PROBLEM ME VETVETEN DHE ME PSYCHIKEN E VETIT!!!!AI NJERI CE BEN VETVRASJE KA NJE PROBLEM PER TE CILIN ASKUSH NUK E DIN DHE AI APO AJO NUK I TREGON ASKUJT POR E MBAN NE VETI!!!!

per kete dua ti drejtohem jehones!!!
jehona ti apo gjith familja jote keni mendue se gjithcka esht ne rregull me ate te familjes ce ka ber vetvrasje por ti as tjeterkush nuk dini se cka ka paten ajo ne veti si e ka ngren vetveten me ate problem!!!
me beso se e dija vet mire per kete probleme per vetvrasje!!!vet axha i mamit im ka ber vetvrasje me pistole vec ce nuk ka mundur me te jetoje me probleme dhe me gjendjen e tina dhe te tumorit ce e ka patun!!!


JU PERSHENDES

Queen
06-01-04, 22:28
te nderuar...
e dashura Xhuljeta...e kuptoj komentimin tuaj edhe eshte fakt qe njeriu sapo te ket shume probleme nuk mundet te ballafaqohet me to edhe mendon qe menyra e vetme per ti shmangur ato eshte "vetvrasja"...mirepo njerezit duhet ta dine se pa mare parasysh qfar probleme te ket duhet ti tejkalojne sepse jeta eshte e till perplot batica dhe zbatica..dhe vetem besimtari i forte eshte optimis se do te behet me mir dhe lufton per te rindertuar vetit nje jete me te mir pa probleme dhe ballafaqohet me te gjitha..ndersa aj njeri i cili nuk o besimtar dhe nuk iu bindet detyrav te tij si besimat aj njeri eshte i dobet qe nuk mund ta perballon faktin qe ka probleme...
me nderime!!!

KaTasTroFa
07-01-04, 23:57
Pershendetje...!!
Paska tema shume interesante ne kete forum, me pelqej shume kjo teme e jotja Filomena...
Eshte shume interesant te dihet pse njerezit bejne vetevrasje.
Sipas meje ata qe e vrasin vehten ne cfardo menyre qoft kane probleme me dashuri, nje dashuri qe eshte qorre te shtyen te besh nje gje te till pa paramendim, ata qe e bejne kete marrin vendime te menjehershme dhe jane shume te vendost per ate veper qe e kryejn. E thash qe e bejne nga dashuria sepse shume persona qe kam ndegjuar qe kane bere vetevrasje ju ka ndodh nje gje e till.
Per ti ikur kesaj njeriu duhet te jetoj per nje dite me te mire, duhet te besojm se AI qe naj ka dhene kete jete ai do te na marr, duhet ta dijme se cdo problem me kohe harrohet.
Mos harroni jeta vazhdon edhe pas te gjitha problemeve qe hasim...

Me respekt:
KaTa....

In Da Houze
13-01-04, 14:20
Shum her kam cekur personi qe do te beje vetvrasje nuk do ti qetsoj problemet por perkundrazi do ti ashpersoj tek zoti ata njerz nuk jan te mirseardhur por te gjith ata qe bejennje vetvrasje do te jen ne xhehnem e vellazer nese doni Xhehnem me shum vrasje vetes edhe qaq menyra me e leht me aarrit qellimin

jehona
13-01-04, 21:44
UNE MENDOJE ATA CE BEJN VETVRASJE KAN NJE PROBLEM ME VETVETEN DHE ME PSYCHIKEN E VETIT!!!!AI NJERI CE BEN VETVRASJE KA NJE PROBLEM PER TE CILIN ASKUSH NUK E DIN DHE AI APO AJO NUK I TREGON ASKUJT POR E MBAN NE VETI!!!!

per kete dua ti drejtohem jehones!!!
jehona ti apo gjith familja jote keni mendue se gjithcka esht ne rregull me ate te familjes ce ka ber vetvrasje por ti as tjeterkush nuk dini se cka ka paten ajo ne veti si e ka ngren vetveten me ate problem!!!
me beso se e dija vet mire per kete probleme per vetvrasje!!!vet axha i mamit im ka ber vetvrasje me pistole vec ce nuk ka mundur me te jetoje me probleme dhe me gjendjen e tina dhe te tumorit ce e ka patun!!!


JU PERSHENDES

te pershendes dhe me vjen mir qe po kallxon interes lidhje me ket pun.
krejt familia dhe poshashtu as une nuk kem mujt me vrejt se nuk esht diqka ne rregull me te, tek pasiq e ka vra veten (ne mengjes, ne dhomen e vet, ne shtrat dhe askush nuk ishte ne shpi) i kem gjet 2 letra nder tepi dhe dhomen e saj dhe aty kishe shkrua ajo si nje far "spjegimi" per neve (familien) se pse ajo ka vendos ashtu per veti. po aty ishin disa pike te cekur qka une nuk muj me i kuptu si mund ta shtyn ato nje njeri deri ne at pun....

prap po thom ende e pabesushme dhe pakuptueshme esht kjo pun qe ajo tash jeton e ndar nga ne, po ajo a ka ber ate pa ndihmen ton dhe veq me mendjen e saj, keshtu qe nuk kem ma shum veq te jetojm me brenga dhe mungesen e saj....

ju pershendes dhe ishalla nuk i bjen askujt ta perjeton ket pun....

jehona
13-01-04, 21:45
Tung pershendetje shok e shoqe une kesaj teme i pergjigjem se shumica e te rinjeve po ballafaqohen me shum veti negative si primare parja edhe droga
shumica e rinis drogen e nisin ne ymyz te babas por kur te harexhohet buqeti ata fillojn te cmenden shumica e prinderve kam ndegjuar se kan perzen femin e vet edhe pse eshte veshtir nje gje e till por me mir ashtu se sa aj femi edhe tutje te ja humb imazhin familjen edhe detyrohet femija i shkret ne disa raste pasiqe shumica thojn se me kan imponue gabim e kan droga nuk imponohet 98% i bindur edhe detyrohet i shkreti zgjedhjen e problemit ta kryej me nje plumb..? edhe kjo eshte nje akt jo i mir per nje musliman pasiqe muslimani vetes nuk ja fut plumb i bindur jam aty .? poor shpresa eshte ajo e cila e mba njeriun ne jet edhe sbesoj qe . duhet nje person te kte me shum shgpresa edhe me u i kujdeshem se me kend shoqerohet..

pershendetje per jehon edhe kerkoj falje se edhe une jam sjell me sjellje bistare e di pak une jam fajtor per te mir emetesh e pershendetur nga une riki.? per te mir ekalofshe dite te mira pa brenga edhe gjuma me endrra te bukura.?

flm per pershendetje dhe nuk ki qka tme kerkojsh ma flaje per at pun se ajo ka kalur tash dhe esht plotesisht e harruar :wink: te pakten nga ana jeme...

fatos(F)
20-01-04, 19:36
ME LEJONI TJU SHPREHU NGUSHLLIME JEHANO

UN SHUM MIR TE KUPTOJ DHE NDAJ MENDIMIN ME JU

EDHE UN IU UROJ TE GJITHVE QE MOST TJU NDODH KJO SI JUVE DHE MUE QE NA KA NDODHUR.

ylli polar
20-01-04, 20:45
Edhe psikologet e medhenje i mundon shkaku qe e shtyen njeriun qe te heq dore nga jeta.E tere ajo qe une do te mund te thoja me shume si deshire do te ishte:-qe kurre mos i ndodhte askujt Ju pershendes

Albanam
21-01-04, 00:36
Pėrshėndetje pėr tė gjithė ju qė po lexoni kėta rreshta!

Sipas postimeve nė kėtė temė, po shoh se ka prej anėtarėve qė drejtpėrsėdrejti ka goditur dukuria e vetvrasjes nė familje. Mendoj se kjo na detyron qė tė jemi pak mė tė kujdesshėm nė kualifikimet tona rreth kėsaj ēėshtje.

U shprehi ngushėllimet e mia mė tė sinqerta tė gjithė atyre ata qė kanė humbur ndonjė tė afėrm tė tyre nė kėtė mėnyrė.

Vdekja e ndonjė tė afėrmi gjithsesi ėshtė gjė jo e lehtė dhe e dhembshme pėr secilin njeri, e kur kjo ndodh me vetėzgjedhje tė personit qė kemi dashur shumė, mėrzinė edhe mė tepėr e shton brenga PSE NDODHI NJĖ GJĖ E TILLĖ.
Me sa lexova disa postime tė mėsipėrme, kujtoj se pothuajse tė gjithė pajtohen se vetėvrasja ėshtė njė gjė e tmerrshme dhe e pajustifikueshme qė po i ndodh shoqėrisė shqiptare nė pėrgjithėsi, kurse rinisė shqiptare nė veēanti. Dhe me plot tė drejtė shumėkush parashtron pyetjen: A ekziston vėrtet ndonjė arsye e veēantė qė arsyeton njeriun pėr tė marrė jetėn vetes? Nga kėndi qė ne nė kėtė forum jemi duke vėshtruar gjėrat, mund tė kuptoj se pajtohemi tė gjithė se njė gjė e tillė nuk duhet tė ekzistojė. Por ama, a jeni ballafaquar ndonjėherė ndonjėri nga ju me idenė, ndoshta edhe pa dashje, pėr tė bėrė njė vepėr tė tillė tė shėmtuar? Ndoshta dikush do tė flasė rreth kėsaj, e shumėkush do tė heshtė, por ēfarė ka bėrė qė ne tė largohemi nga njė veprim i tillė? Mendoj se nė atė rast ka ngadhnjyer arsyeja mbi dhembjen, logjika mbi pikėllimin, dėshira pėr tė jetuar dhe pėrmirėsuar gjėrat mbi depresionin. Dhe kjo ėshtė fitorja e tė mirės mbi tė keqen, engjėllores mbi djallėzoren.
Dhe pėr fund, mos tė harrojmė se jeta qė kemi para vetes, qoftė ajo edhe vetėm njė ditė, ėshtė gjė e shtrenjtė, ėshtė njė dhunti qė nuk duhet nėpėrkėmbur, na ėshtė dhuruar nga Zoti i Plotėfuqishėm, dhe vetėm Atij i pėrket ta merr kur tė vije dita. E deri atėherė, duhet jetuar me nderė, duke respektuar urdhrat e Atij qė na fali jetėn dhe shpirtin.

Mbeēi nė mėshirėn e All-llahut...

Me respekt,
Albanami

jehona
21-01-04, 00:38
ME LEJONI TJU SHPREHU NGUSHLLIME JEHANO

UN SHUM MIR TE KUPTOJ DHE NDAJ MENDIMIN ME JU

EDHE UN IU UROJ TE GJITHVE QE MOST TJU NDODH KJO SI JUVE DHE MUE QE NA KA NDODHUR.

te pershendes FATOS, flm per ngushllime, deshem e sdeshem po duhet me u pajtu tash me at pun... pajtohem ndoshta ma fjal dhe sijellje, amo me zemer ... hmmm nuk besoj.... :cry: :cry:

fatos(F)
21-01-04, 16:09
TE PERSHENDES ALBANAM
MENDIMIN QE KE SHKRUAR, PER MUA ESHT SHUM I KJART DHE NJEASHTU MENDAJ UN.

PO SHKRUUUUUJ BRE PAK MA SHPESH MOS PRITO

fatos(F)
21-01-04, 16:19
NDERIMET E MIJA PER JU JEHONA

RASTI JON ESHT SHUM I FRIKSHEM DHE SHUM VESHTIR E KAM TE PAJTOHEM ME RASTIN!!!
NDOSHTA JENI JU ME KOH ME TE GJAT RRETH KESAJ NGJARJE DHE KENI IDE QE ME NDIMOJN MUA !

SE ENDE I NDIMOJ VETES ME BARNA TE NDRYSHME QE ATO VETEM PER NI KOH TE SHKURTUR ME NDIMOJN.

MOSU NDJEHENI E DETYRUAR JU LUTEM PER KET!!

Albanam
22-01-04, 11:13
Shumė i respektuari fatos (F)!

Tė falėnderoj pėr pėrshėndetjen dhe mirėkuptimin pėr postimin tim. Mė vjen mirė qė edhe ti mendon ashtu...
Dėshiroj qė shumė shpejt tė largohesh nga barnat qė konsumon pėr largimin e dhembjes dhe kujtimeve. Mbėshtetju Zotit tė Madhėrishėm dhe kėrko ndihmėn e Tij nė kėtė rast. Shpresoj se gjėrat do tė lehtėsohen dukshėm dhe do tė marrin pėrpjetzėn.
Sa i pėrket mungesės sime mė tė shpeshtė nė kėtė FORUM, nuk ėshtė nė pyetje pritesa, por mungesa e kohės dhe obligimet tjera qė mė pamundėsojnė pėr kėtė. Pėrkundėr kėsaj, kam pasur pak mė tepėr postime te rubrika FEJA. Sidoqoftė, do tė mundohem qė tė jem mė i pranishėm edhe nė kėto tema...


Me shumė respekt pėr ty dhe miqtė tjerė tė kėtij FORUMI,

Albanam

jehona
22-01-04, 16:38
NDERIMET E MIJA PER JU JEHONA

RASTI JON ESHT SHUM I FRIKSHEM DHE SHUM VESHTIR E KAM TE PAJTOHEM ME RASTIN!!!
NDOSHTA JENI JU ME KOH ME TE GJAT RRETH KESAJ NGJARJE DHE KENI IDE QE ME NDIMOJN MUA !

SE ENDE I NDIMOJ VETES ME BARNA TE NDRYSHME QE ATO VETEM PER NI KOH TE SHKURTUR ME NDIMOJN.

MOSU NDJEHENI E DETYRUAR JU LUTEM PER KET!!

te pershendes Fatos, flm per nderime, me fal a kishe mujt ta tregojsh pak rastin tend, si mos te vjen veshtir, se per bes shum shum me kishte interesu... po edhe nese nuk mundesh te shkruajsh per at rast shum mir te kuptoj...

fatos(F)
10-02-04, 22:46
PERSHENDETJE (JEHONA)
PAK ME VONES TE PERGJIGJEM POR KAM QEN NE PUSHIM NJE KOH.
ME SIGURI SE KENI NDEGJUAR APO LEXUAR PER KET RAST PER VLLAUN DHE TE DASHURÉN E TI QE EDHE DHA JETEN PER TE.
kan qen shum te ri te dyt, dhe shum jan desht dhe nuk kan pas kurfar pengese prej kurkujt hiq,pushim e mram e kan kaluar ne sdrug dhe shum mir kan kaluar sipas tyre.pas ni kohe rreth dy muajsh e dashura e vllaut ka ba vetvrasje me doz te madhe barnash kurse vllau nje dit pas esht var ne lokalin ton qe e patem.
me fal jehona por per mashum informata vetem privat.
mosum keqkupto nuk kam kurgja per te mshefur per ata dy por me vjen veshtir te shkruaj mos poe keqkupton dikush ngjarjen!!!

TE UROJ AT QE JU E DESHIRON JEHONA

FERZAJLIA (F. A.)[/url][/quote][/list]

caki
12-02-04, 10:32
Ka shume raste qe personi per ti ikur nje problemi personal zgjedh vetvrasjen. vetvrasja eshte e shpesht tek personat qe si femije nuk ka ballafaquar probleme por eshte bazuar ne prinder, dhe si foshnje ka jetuar nje jete pa probleme. Mirepo kur eshte rritur me te parin problem shkon ne krize, sepse nuk eshte mesuar te ballafaqoj probleme, dhe ne ato momente eshte nje krize morale e shpirterore, ku vdekja lufton me shume se jeta, dhe personi shume me let e humb kontrollen dhe vleren e jetes dhe zgjedh vetvrasjen....

Loqki
05-06-04, 15:32
VETĖVRASJA
unė mendoj kėshtu
zakonisht njerzit qė kan probleme (tė ndryshme ) e zgjedhin RRUGĖN ma tė GABUAR qė ekziston nė JETĖ(vetvrasjen)duke menduar se mė nė fund e zgjedhin problemin , e qka ėshtė e vėrteta PROBLEMET veq vin e shtohen pėr FAMILJEN qė lėn pas veti.se secili nga ne i takon njė familje njė rrethi njė shoqėrie etj.
TĖ VRASĖSH VETĖN DO TĖ THOT TĖ VRASĖSH FAMILJENĖ
Njė person pėr mos me ardhė deri te vetvrasja duhet ta njof VETVETĖN deri nė atė mas sa tė bindet se njerzit nė kėt BOTĖ jan tė BARABART
(e thom tė barabart se nė shoqėri unė nuk baj dallime shum nė shtresa tė pasura ndaj atyre tė varfura , pėr njė PASANIK sa kan vler 1000 eurė aqė kan VLER pėr njė VARFNJAK 20 eurė, ose te te INTELEGJENTĖT dhe JO INTELEGJENTĖT secili njeri ka diqka nė vetėn e tij qė E DALLON nga tė tjerėt)

legenda
20-11-07, 12:38
Shtohen vetėvrasjet nė mesin e tė rinjve nė Kosovė

http://www.kohavision.net/web/koha/templates/rhuk_solarflare_ii/images/printButton.png (http://www.kohavision.net/web/koha/index2.php?option=com_content&task=view&id=6444&pop=1&page=0&Itemid=40) http://www.kohavision.net/web/koha/templates/rhuk_solarflare_ii/images/emailButton.png (http://www.kohavision.net/web/koha/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=6444&itemid=40) e martė . 20 nėntor 2007

Nga 422 vetėvrasje qė kanė ndodhur nė Kosovė pas lufte, 111 janė kryer nga tė rinjtė. Sipas statistikave tė 1972-s, numri i vetėvrasjeve ka qenė 1.68 pėr qind, ndėrkaq gjatė qershorit tė 2006-s ajo ka arritur nė 4.2 pėr qind.
Psikiatri, Ferid Agani, ka theksuar se ky numėr ende mbetet i ulėt nė krahasim me shtetet e tjera, por duhet tė merren masa institucionale pėr parandalimin e tyre. Nga njė hulumtim i bėrė nė Kosovė ėshtė parė qė ky fenomen nuk shėnon ulje, por vetėm rritje.
Pėr kėtė fenomen po diskutohet nė njė konferencė ndėrkombėtare nė kryeqytet me temė: “Parandalimi i sjelljes vetėvrasėse te tė rinjtė nė Kosovė, sfidė apo shans?”

/ Kohavision/

Berkan
26-11-07, 00:52
Vetėvrasja ėshtė sėmundje patologjike, vetėvrasja ėshtė akti mė i ulėt i njeriut, si mundet njė njeri tia merr vehtės shpirtin, shpirtin ia merr ai qė ia ka dhėnė...

LaCoStA
04-01-08, 02:41
Per fat te keq ,te gjithe ata qe bejne vetevrasje , nuk e bejne se ashtu kane deshir ....
Mendoj se vetevrasja nuk zgjidh as problemin me te vogel , por shton problemin me te madhin ne familjen e viktimes (personit qe vetevritet) . Ngarkesa e njeriut me probleme , njeriu qe nuk mbeshtet nga askush (apo edhe nuk kerkon ndiheme te askush) , njeriu qe nuk din te mendoj si ti zgjidh problemet , qon dore mbi veten e vet dhe vetevritet . Panvarsesisht te gjitha ketyre , njeriu pa rene ne ndonje krize nervore (me lujt mendesh) nuk qon dore ne vete .

Dhashte Zoti qe kjo dukuri do te shenoj renje

rilinda
23-01-08, 13:22
Disa mendėsi tejet tė gabuara mbi vetėvrasjen!


Pėr fat tė keq, edhe kur flitet pėr njė fenomen kaq serioz si vetėvrasja, tė shumtė janė ata qė bazohen nė idetė e pasakta e tė pėrcipta qė gjerėsisht qarkullojnė nė shoqėrinė tonė. Opinioni publik tenton tė heqė pėrgjegjėsitė nga vetja duke e klasifikuar vetėvrasjen si njė ngjarje tė paparashikueshme nga mendja njerėzore, e pėr rrjedhojė tė paracaktuar e tė diktuar nga logjika e 'profecisė qė pėrmbushet'. Mendėsi tė tilla mund tė pėrkthehen nė fatalitetin vetėvrasės tė atyre qė me zė tė mekur kėrkojnė dėshpėrueshėm ndihmėn tonė, ndaj dhe duhen njohur. Kėshtu, mendohet se:1 Njerėzit qė flasin pėr vetėvrasje, nuk kanė ndėrmend ta bėjnė. Nė fakt, tre nga katėr prej atyre qė i janė larguar me dashje jetės, ua kanė bėrė me dije kėtė qėllim tė tjerėve. Zakonisht personat paralajmėrojnė, pėrmes atyre qė thonė a bėjnė. P.sh., ata mund tė shprehen se tė tjerėt do tė ishin mė mirė pa ta, ndėrsa nė raste tė tjera bėjnė dhurata tė papritura e tė pashpjegueshme shpesh duke falur sende me vlerė apo qė kanė domethėnie personale.

2 Ёshtė e lehtė tė pėrcaktohen motivet qė kanė ēuar nė vetėvrasje. E vėrteta ėshtė qė ne e kemi mjaft tė vėshtirė tė kuptojmė arsyet pėrse njerėzit vetėvriten. Mund tė hamendėsojmė, por jo domosdoshmėrisht tė jemi tė saktė. Kupa mund tė ketė kohė qė ėshtė mbushur, e ajo ēka vėmė re ne mund tė jetė thjesht gjykimi ynė i cekėt i situatės. Motivet mund tė jenė tė dukshme ose tė fshehura: agresivitet i kthyer sė brendshmi, shtrembėrim psikologjik pėr tė nxitur ndjenja tė fajit te tė tjerėt, pėrpjekje pėr tė marrė me dhunė dashurinė e tė tjerėve, tentativė pėr tė shlyer gabime tė sė shkuarės, tentativė pėr t'iu larguar ndaj ndjenjave tė papėrshtatshme pėr nga normat sociale a personale (psh atyre incestuale a homoseksuale), dėshira pėr t'u ringjallur, dėshira pėr t'u bashkuar me njė person tė dashur tashmė tė vdekur, dėshira apo nevoja pėr t'iu larguar stresit, shtrembėrimit, dhimbjes a boshllėkut emocional.

3 Tė gjithė ata qė vetėvriten kanė kaluar gjendje depresive. Vėrtetė, por jo tė gjithė. Pjesa mė e madhe e atyre qė vetėvriten nuk janė tė dėshpėruar. Ata madje mund tė shfaqen tė qetė e nė paqe me veten pas pjekjes sė vendimit. Megjithėse personat qė vetėvriten janė pėrgjithėsisht tė palumtur, ata funksionojnė brenda logjikės e nė kontakt me realitetin.

4 Pėrmirėsimi i gjendjes emocionale shpie nė uljen e rrezikut pėr vetėvrasje. Fakt ėshtė qė personat e kryejnė atė pikėrisht atėherė kur dhimbja e tyre shpirtėrore duket se lehtėsohet. Nė kėtė moment ėshtė provuar qė ata gjejnė fuqinė e duhur pėr tė vėnė nė jetė aktin.

5 Kush ka frikė nga vrasja nuk ia heq vetes. E megjithatė, pjesa mė e madhe e tyre kanė ndjenja tė mbivendosura qė luhaten midis dėshirės sė madhe pėr tė jetuar dhe 'nevojės' pėr t'iu larguar situatės sė pashpresė.

6 Vetėvritet ai qė ndjehet vetėm. Megjithėse gjithė reflektimi qė ēon nė vetėvrasje ndodh brenda mendjes sė personit, shpesh ėshtė e mundur qė arsyeja kryesore tė jetė marrėdhėnia e dhimbshme me bashkėshortin, fėmijėt, tė dashurin, apo dikė tjetėr tė rėndėsishėm.

7 'Nuk duhet pėrmendur litari nė shtėpinė e tė varurit'. E thėnė ndryshe Nuk i duhet folur rreth vetėvrasjes, pasi personi mund tė drejtohet drejt marrjes nė shqyrtim tė atij veprimi. Nė fakt, tė mos flasėsh me njė person qė ka mundėsi tė kryejė vetėvrasje mbi problemet e tij, nuk do tė ēojė askund tjetėr veēse nė izolim akoma mė tė madh dhe do ta bėjė tė ndjehet i mbytur nė problemet e tij. Njė sy i jashtėm do ta ndihmonte tė rishikonte nė njė dritė mė realiste problemet qė nga kėndvėshtrimi i tij ngjajnė tė pakapėrcyeshme.Praktikisht, nėse dyshoni se dikush pranė jush ka qėllim tė dėmtojė veten, mbani parasysh ato qė u thanė mė lartė dhe ndiqni kėshillat e mėposhtme:

Pėrpiquni:
* Tė flisni hapur e qartė mbi shqetėsimin qė keni rreth gjendjes sė tjetrit.
* Tė shfaqni interes pėr gjendjen e tij.
* Tė ruani qetėsinė gjatė bisedės.
* Tė jeni pozitiv, duke nxjerrė nė pah rrugėzgjidhjet pėrkundrejt veprimit tė pashpresė.
* Tė shmangni premtimin e gjėrave tė pamundura e pėr rrjedhojė tė pabesueshme.
* Tė viheni nė kontakt me njė profesionist tė shėndetit mendor.


Mos bėni gabimin qė:
* Tė rrisni ndjenjat e fajit te tjetri.
* Tė premtoni tė mbani sekretin.
* Tė shfaqni gjykime morale mbi vetėvrasjen.
* Tė minimizoni problemin.
* Ta lini personin vetėm.
* Tė pėrfshiheni mė shumė se duhet te problemi dhe te zgjidhja e tij.
Jorida Rustemi-Magjistėr nė Psikologji Klinike e Kėshillim

panta_rhei
24-01-08, 01:19
Ka vetėm njė prolem filozofik me tė vėrtetė serioz: vetėvrasja.
Tė tregosh nėse jeta ia vlen apo nuk ia vlen tė jetohet, do tė thotė t'i pėrgjigjesh pyetjes themelore tė filozofisė. Tė tjerat, nėse bota ka tri dimenzione, nėse shpirti ka nėntė apo dymbėdhjetė kategori, vijnė mė pas. (Kėto janė lojėra, nė fillim duhet t'i pėrgjigjesh kėsaj pyetjeje). Galileu, qė zotėronte njė tė vėrtetė shkencore tė pamohueshme, e mohoi me shumė lehtėsi sapo iu vu jeta nė rrezik. Nė njėfar kuptimi ai bėri mirė. Nuk ia vlente tė humgje jetėn nė turrėn e druve pėr atė tė vėrtetė. Toka apo dielli rrotullohen rreth njėri tjetrit, kjo gjė ėshtė pa interes. (Ėshtė njė problem i kotė).
Nga ana tjetėr, ka shumė njerėz qė i japin fund jetės sepse mendojnė se ajo nuk ka kuptim.
Ka tė tjerė, qė paradoksalisht vriten pėr idetė dhe gjėrat qė i japin kuptim jetės sė tyre (ajo gjė qė quhet arsye pėr tė jetuar ėshtė njėkohsisht arsye e shkėlqyer pėr tė vdekur). Vetėvrasja gjithmonė ėshtė trajtuar si njė dukuri shoqėrore. Por, kėtu pėrkundrazi ėshtė fjala pėr marrėdhėnjen midis mendimit personal dhe vetėvrasjes. Njė veprim i tillė pėrgaditet me heshtjen e shpirtit, ashtu si edhe veprat e mėdha. Vetė njeriu nuk e di kėtė. Njė mbrėmje ai tėrheq kėmbėzėn ose hidhet nė ujė. Njė administrator banesash qė kishte vrarė veten, thonė se kishte ndryshuar shuma qė nga vdekja e vajzės sė tij para pesė vjetėsh dhe se kjo ngjarje "e kishte gėrryer nga brenda". Nuk mund tė gjesh fjalė mė tė pėrpiktė. Tė fillosh tė mendosh do tė thotė tė fillosh tė gėrryhesh shoqėria kėtu nuk luan rol. Krimbi gjendet nė shpirtin e njeriut.
Gazetat shpesh flasin pėr "brenga intime" ose pėr "sėmundje tė pashėrueshme". Kėto spjegime janė tė vlefshme. Por mund tė ndodhė qė atė ditė njė mik i njeriut tė dėshpėruar i ka folur ftohtė. Ky ėshtė fajtori, sepse vetėm kaq mund tė mjaftojė pėr t'u dhėnė rrokullimėn gjithė pakėnaqėsive dhe gjithė mėrzitjeve qė qėndronin pezull.
Tė vrasėsh veten do tė thotė tė rrėfehesh. Tė tregosh se ke metur prapa nga jeta ose qė nuk e kupton. Kjo do tė thotė se pranon qė jeta nuk ia vlen tė jetohet. Tė jetosh natyrisht qė nuk ėshtė kurrė e lehtė. Njerėzit vazhdojnė tė bėjnė veprime ekzistenciale qė ua imponon jeta pėr shumė arsye, arsya e parė ėshtė "se ėshtė zakon qė tė jetohet". Tė vdesėsh me dashje parakupton qė e ke zbuluar (qoftė edhe instiktivisht) karakterin qesharak tė kėtij zakoni, karakterin absurd tė rutinės sė pėrditshme dhe kotėsinė e vuajtjes.
Cila ėshtė pra kjo ndjenjė e pallograitshme qė ia largon shpirtit gjumin (aq tė nevojshėm pėr jetėn)?!...

to be continued...

panta_rhei
26-01-08, 19:15
Nė njė botė pa iluzione, pa ėndėrra dhe pa tė vėrteta, njeriu ndihet i huaj. Ndihet i mėrguar. Ky mėrgim ėshtė i pafund, meqė tė humbėsh iluzionet do tė thotė tė humbėsh kujtimet e atdheut tė pagjendshėm ose shpresėn e tokės sė premtuar. Kjo ndarje e njeriut nga jeta e tij, (e aktorit nga skena e tij,) pėrbėn ndjenjėn e absurditetit. Meqė tė gjithė njerėzit e shenjtė kanė menduar pėr vetvrasjen e tyre, kuptohet qė ka njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis kėsaj ndjenje dhe tėrheqjes drejt hiēit.
Nė lidhjen e njeriut me jetėn gjendet diēka shumė mė e forta sesa tė gjitha pakėnaqėsitė e botės. Gjykimi i trupit ėshtė i barabartė me atė tė shpirtit dhe trupi zbrapset (tėrhiqet) kur pėrballet me asgjėsimin. Ne e fitojmė zakonin e tė jetuarit para atij tė tė menduarit. Nė kėtė garė, qė na ofron pėrditė ditė ngapak drejt vdekjes, trupi ruan njė distancė tė pėrhershme.
Gjithmonė ėshtė e pėlqyeshme tė jesh logjik deri nė fund. Njerėzit qė vetėvriten ndjekin deri nė fund rrjedhėn e ndjenjave tė tyre. Nė kėtė rast, mendimi pėr vetėvrasjen na jep rastin tė shtrojm tė vetmin problem qė na intereson: A ka ndonjė logjikė deri nė vdekje? Kėtė mund ta mėsojmė vetėm duke e ndjekur pa pasione tė sėmura, vetėm nėn dritėn e fakteve, arsyetimin, origjinėn e tė cilit po e trajtojmė. Kjo quhet arsyetim absurd. Shumė i kanė hyrė kėsaj rruge. Nuk dihet nėse ia kanė arritur.
Kur Karl Jaspersi zbuloi se aftėsitė e njeriut pėr ta gjetur kuptimin e botės janė tė kufizuara, tha: "Ky kufizim mė kthen tek vetvetja, atje ku nuk fshihem mė prapa njė tė vėrteteje, tė cilėn vetėm vetėm e parafytyrojmė, atje ky as unė vetė, as ekzistenca e tė tjerėve nuk mund tė shndėrrohet nė objekt pėr mua", ai pėrmend, kėtp vende tė shkreta pa ujė, ku mendimi (arsyetimi) arrin nė kufij tė skajshėm. Nė kėtė zhvillim tė fundit kanė arritur shumė njerėz dhe, midis tyre njerės tė thjeshtė, Ata heqin dorė nga gjėja mė e shtrenjtė, nga jeta e tyre. Edhe tė tjerė, me tituj tė lartė nė lėmin e mendimit, kanė hequr dorė, por ata kanė realizuar vetėvrasjen e mendimit tė tyre, nė njė revoltė tė pastėr. Pėrkundrazi, pėrpjekja e vėrtetė ėshtė tė qėndrosh dhe tė ngulmosh, pėr aq sa ėshtė e mundur, dhe tė vėshgosh (shikosh) nga afėr lulėzimin e kėtyre zonave tė largėta. Qėndryeshmėria dhe qartėsia janė spektatore tė privilegjuara tė kėsaj loje ēnjerėzore ku absurdi, shpresa dhe vdekja shkėmbejnė replika e polemika. Kėtu arsyeja mund tė analizojė figurat e saj para se t'i pėrjetojė vetė.... Vjen ēasti kur jeta nuk shikohet tragjikisht: vetėm shihet seriozisht. Atėherė njeriu i kushton vėmendje shpresės. Por kjo nuk ėshtė puna e tij. Puna e njeriut ėshtė tė braktisė marrėzitė dhe djallėzinė, tė shfajėsojė kėtė botė tė shėmtuar e tronditėse, nė tė cilėn edhe urithėt kanė tė drejtė tė shpresojnė.

4peace
26-01-08, 21:10
*

Nė njė botė pa iluzione, pa ėndėrra dhe pa tė vėrteta, njeriu ndihet i huaj. Ndihet i mėrguar. Ky mėrgim ėshtė i pafund, meqė tė humbėsh iluzionet do tė thotė tė humbėsh kujtimet e atdheut tė pagjendshėm ose shpresėn e tokės sė premtuar.

Sipas kėtij (pėr)shkrimi mė lart, iluzioni na qenka shpėtimi, nė kėtė rast, shpėtimi nga vetvrasja?! Prandaj, pėr t’i shpėtuar vetėvrasjes paskemi nevojė tė kemi (sa mė shumė) iluzione.
Po ta shikosh shkrimin nė pėrgjithėsi, ai pėrmban aq shumė fjalė, fjalė (kryesisht) teleisėshe, tė cilat mbase e teleisin (zbukurojnė) shkrimin, por nė asnjė mėnyrė nuk e shndėrrojnė atė nė ndonjė kompozicion kuptimi tė qartė. Tė kesh/posedosh ngjyra (diapason fjalėsh) nuk mund tė jet kurrsesi garancė pėr njė pikturė tė qartė, tė nivelit tė lartė, me pėrmbajtje tė thellė artistike. Pėrkundrazi: E gjithė piktura ėshtė e pavlerė. Kiē hesapi. Dhe mė e keqja: nuk i pėrgjigjet as titullit (“Vetėvrasja”).

Meqė tė gjithė njerėzit e shenjtė kanė menduar pėr vetvrasjen e tyre, kuptohet qė ka njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis kėsaj ndjenje dhe tėrheqjes drejt hiēit.

Deri nė ditėn e sodi tende nuk kam hasur nė shenjtorė qė paskam menduar si tė vetėvriten. Ndaj dhe do t’i kisha qenė jashtėzakonisht falėnderues dikujt po qe se do tė mė informante pėr ndonjė rast tė tillė.
Pyetje pėr tė gjithė:
Cili paska qenė ai shenjtor qė paska pasur dėshirė tė vetėvritet? Nėse ka mė shumė, edhe mė mirė…
Apo ndoshta autori i kėtij shkrimi nuk ka definicion tė qartė mbi fjalėn/emrin/shprehjen “shenjtor”?

Nė lidhjen e njeriut me jetėn gjendet diēka shumė mė e forta sesa tė gjitha pakėnaqėsitė e botės. Gjykimi i trupit ėshtė i barabartė me atė tė shpirtit dhe trupi zbrapset (tėrhiqet) kur pėrballet me asgjėsimin. Ne e fitojmė zakonin e tė jetuarit para atij tė tė menduarit. Nė kėtė garė, qė na ofron pėrditė ditė ngapak drejt vdekjes, trupi ruan njė distancė tė pėrhershme.

Kjo, me gjasė, na qenka metoda mė e re “filozofike” e teorisė sė relativitetit!
Kaos fjalėsh/shprehjesh. Asgjė mė shumė.Gjithmonė ėshtė e pėlqyeshme tė jesh logjik deri nė fund.

“Tė jesh logjik” ėshtė pikėrisht e kundėrta (pėr 180 shkallė) me shpėtimin nė iluzione. Kjo i bie kėshtu: ai qė (nė fjalinė e dytė apo tė tretė) bie nė kundėrthėnie tė plotė me atė qė e ka thėnė nė fillim (fjalinė e parė) nuk ėshtė i denjė pėr t’i besuar, nė kėtė rast pėr t’i besuar “definicionit” tė tij mbi vetėvrasjen.


Njerėzit qė vetėvriten ndjekin deri nė fund rrjedhėn e ndjenjave tė tyre.

Po,pra, pikėrisht ndjenjat, e ndjenjat janė emocionet, kurse emocionet janė iluzione…e qė mund tė ēojnė deri nė vetėvrasje.


Mė tutje s’do tė komentoj.


***

Undertaker
26-01-08, 21:38
Cili paska qenė ai shenjtor qė paska pasur dėshirė tė vetėvritet?
Panta Rhei qe mban nenshkrimin e Pindarit solli faqet e para te vepres "Miti i Sizifit" te Alber Kammy-it. Zakonisht sic ndodh me veprat e perkthyera, bukuria e piktures te cilen e kerkon is pak a shume lost in translation, varesisht nga perkthyesi dhe bukurine e piktures nuk mund ta gjesh ne fjalet e shkruara, por, ne ate qe eshte aluduar.
Fragmenti qe solli Panta nuk mund te i nenshtrohet kritikes deri sa te lexohet e gjithe vepra sepse atehere kompletohet mozaiku dhe kaosi i fjalve shendrrohet ne qartesi kristalore.


Po e shfrytezoj rastin e po potencoj nje moment te rendsishem te vepres, (nese ende me kujtohet mire), kur prej gjithe historise se Sizifit, Kammy shkeput kete si pjesa me e rendesishme, "a thua valle, cfare mendonte Sizifi kur shkonte per te marre gurin per te saten here"?.

panta_rhei
26-01-08, 21:46
*Sipas kėtij (pėr)shkrimi mė lart, iluzioni na qenka shpėtimi, nė kėtė rast, shpėtimi nga vetvrasja?! Prandaj, pėr t’i shpėtuar vetėvrasjes paskemi nevojė tė kemi (sa mė shumė) iluzione.
Po ta shikosh shkrimin nė pėrgjithėsi, ai pėrmban aq shumė fjalė, fjalė (kryesisht) teleisėshe, tė cilat mbase e teleisin (zbukurojnė) shkrimin, por nė asnjė mėnyrė nuk e shndėrrojnė atė nė ndonjė kompozicion kuptimi tė qartė. Tė kesh/posedosh ngjyra (diapason fjalėsh) nuk mund tė jet kurrsesi garancė pėr njė pikturė tė qartė, tė nivelit tė lartė, me pėrmbajtje tė thellė artistike. Pėrkundrazi: E gjithė piktura ėshtė e pavlerė. Kiē hesapi. Dhe mė e keqja: nuk i pėrgjigjet as titullit (“Vetėvrasja”).Deri nė ditėn e sodi tende nuk kam hasur nė shenjtorė qė paskam menduar si tė vetėvriten. Ndaj dhe do t’i kisha qenė jashtėzakonisht falėnderues dikujt po qe se do tė mė informante pėr ndonjė rast tė tillė.
Pyetje pėr tė gjithė:
Cili paska qenė ai shenjtor qė paska pasur dėshirė tė vetėvritet? Nėse ka mė shumė, edhe mė mirė…
Apo ndoshta autori i kėtij shkrimi nuk ka definicion tė qartė mbi fjalėn/emrin/shprehjen “shenjtor”?Kjo, me gjasė, na qenka metoda mė e re “filozofike” e teorisė sė relativitetit!
Kaos fjalėsh/shprehjesh. Asgjė mė shumė.

“Tė jesh logjik” ėshtė pikėrisht e kundėrta (pėr 180 shkallė) me shpėtimin nė iluzione. Kjo i bie kėshtu: ai qė (nė fjalinė e dytė apo tė tretė) bie nė kundėrthėnie tė plotė me atė qė e ka thėnė nė fillim (fjalinė e parė) nuk ėshtė i denjė pėr t’i besuar, nė kėtė rast pėr t’i besuar “definicionit” tė tij mbi vetėvrasjen.
Po,pra, pikėrisht ndjenjat, e ndjenjat janė emocionet, kurse emocionet janė iluzione…e qė mund tė ēojnė deri nė vetėvrasje.


Mė tutje s’do tė komentoj.


***

Tė jesh i bindur se postimi ėshtė maksimalisht i kursyer prej shprehjeve teleisėse, dhe se secila shkronjė e mbėshtet tjetrėn. Kontradikta e vetme tek shkrimi ėshtė mendja jote dhe mundėsia jote e kufizuar (tė paktėn nė kėtė rast) pėr arsyetim logjik.
Edhe nė kėtė rast mė duhet tė ta them se je treguar "for(t)peace", sepse je nisur me tė vetmin qėllim pėr tė kundėshtuar e jo pėr tė logjikar, duke nxjerrur shprehjet nga konteksti ku janė hedhur.

Vetėm njė shembull: Shprehjen "Gjithmonė ėshtė e pėlqyeshme tė jesh logjik deri nė fund.", ti e shfrytėzon vetėm si: "Tė jesh logjik", duke ia hequr pjesėn "ėshtė e pėlqyeshme"... dihet shumė mirė se gjithēka qė ėshtė e pėlqyeshme, nuk do tė thotė se ėshtė edhe e mundshme. Shprehja pėrfaqėson idenė se edhepse ėshtė e pėlqyeshme, ėshtė e pamundshme tė jesh i logjikshėm deri nė fund, sepse: "Aftėsitė logjike tė njeriut (fatkeqėsisht) janė tė kufizuara" (Jaspersi). Prandaj nevojiten iluzionet, shpresat dhe ėndėrrat pėr t'u mbajtur njeriu nė jetė. Posa i largon iluzionet dhe ėndėrrat, njeriu e kap logjikėn, pyetja e parė dhe kryesore qė e mundon ka tė bėjė me kuptimin e botės (jetės).
...
Nejse, nėse don, lexoje edhe aq herė sa ke nevojė...

Preshevar
26-01-08, 21:53
*
Cili paska qenė ai shenjtor qė paska pasur dėshirė tė vetėvritet? Nėse ka mė shumė, edhe mė mirė…
Apo ndoshta autori i kėtij shkrimi nuk ka definicion tė qartė mbi fjalėn/emrin/shprehjen “shenjtor”?

***

Kjo ļ pėrgjigjet pyetjes tende.


Prandaj nevojiten iluzionet, shpresat dhe ėndėrratPanta po fle me sy hapur.

Amina
26-01-08, 21:56
Intersant postimi i phanta rhei.
Une mendoje qe vetevrasja paraqet nje dobesi te madhe tek njeriu. Padyshim, qe njeriu ne faza te ndryshme te jetes mund ta ndjeje veten te pafuqishem per te ju perballuar sfidave te jetes. Po rrugedalje ka gjithmone , sa vullneti te jete i pranishem, por edhe sa vleren ja dijm vetes, dhe se sa e dojm veten!

panta_rhei
26-01-08, 22:02
Perėnditė e kishin dėnuar Sizifin tė ngjiste pa pushim njė shkėmb nė maje tė njė mali, ikte dhe guri rrokullisej vetvetiu. Ato kishin gjykuar me te drejtė, sepse nuk kishte ndėshkim mė tė tmerrshėm se puna e padobishme dhe e pashpresė.
Po t'i besojmė Homerit, Sizifi ėshtė njeriu mė i ditur dhe mė kujdesshėm midis te vdekshmėve. Megjithatė, sipas njė tradite te vjetėr, atė e terhiqte zanati i cubit (rebelit). (Nuk duket kontradiktė.) Opinionet janė tė ndryshme pėr shkaqet pėrse u dėnua qė tė bėnte nė ferr punė tė padobishme. Para sė gjithash, e akuzojnė pėr mendjelehtėsi nė sjelljet me perėnditė. Nuk i ruajti sekretet e tyre. Egina, vajza e Azopit, u rrėmbye nga Jupiteri. Azopi u befasua nga kjo zhdukje dhe u ankua te Sizifi. Sizifi, qė kishte dijeni pėr rrėmbimin, i premtoi Azopit t'i tregonte, me kusht qe ky t’i jepte ujė keshtjellės se Korintit. Midis mallkimit tė rrufeve qiellore dhe bekimit tė ujit, Sizifi zgjodhi ujin. Pėr dėnim, u dėrgua nė ferr.
Homeri gjithashtu na tregon se Sizifi kishte lidhur me zinxhirė Vdekjen. Plutoni nuk mund ta duronte kėtė pamje te shkrete te mbretėrise sė vet. Ai dėrgoi perėndite e luftės tė clironin vdekjen nga duart e ngadhėnjimtarit.
Tregojne gjithashtu se Sizifit, nė prag te vdekjes, i shkoi mendja tė testojė dashurinė e gruas se vet. E urdhėroi t'ia hithte trupin e tij tė lėnė pa varr, nė mes tė sheshit tė qytetit. Pėr kėtė e ēuan nė Ferr. Dhe atje, i zemėruar qė shoqja iu kishte bindur, (aq nė kundėrshtim me dashurinė njerėzore,) i mori leje Plutonit tė kthehej nė tokė pėr tė ndėshkuar tė shoqen. Por, kur erdhi pėrsėri nė tokė, kur shijoi ujin e diellin, gurėt e nxehtė e detin, nuk deshi te kthehej mė nė errėsiren e skėterrės. Thirrjet, zemėrimet e paralajmėrimet, ranė nė vesh tė shurdher. Edhe pėr shumė vite ai jetoi nė harkun e njė limani, pranė detit tė shkelqyer dhe buzėqeshjes sė tokės. U desht njė vendim i perėndive. Merkuri erdhi dhe e kapi prej zverku tė pabindurin dhe duke e shkėputur nga gėzimet e ēoi me forcė nė ferr, ku e priste shkėmbi.
Kuptohet, se Sizifi ėshtė heroi absurd. Ai ėshtė i tillė si pėr dėshirat ashtu edhe pėr vuajtjet. Pėrbuzja pėr perendite, urrejtja pėr vdekjen dhe dashuria e madhe pėr jetėn, bėnė qė tė vuante njė dėnim tė paparė, ku e gjithė qėnia pėrpiqet tė mos pėrfundojė asgjė. Ky ėshtė ēmimi qe duhet paguar pėr dėshirat e kėsaj botė. Asgjė nuk na thuhet me pėr Sizifin ne Ferr. Mitet janė bėrė pėr tė ndezur imagjnatėn. Nė mitin e sipėrpermendur, shohim vetėm pėrpjekjet e trupit tė tendosur pėr te ngritur njė gur tė madh, pėr ta rrukullisur dhe pėr t'iu ngjitur pambarim njė te pėrpjete; dallojmė fytyren e ngėrdheshur, faqen e mbėshtetur te guri, njė shpatull nėn gurin me baltė rrėshqitese, njė kėmbė qė e mban, dy duar qė e mbėrthejne, sigurine plotėsisht njerėzore tė dy duarve tė bėra me baltė. Nė mbarim tė kėsaj pėrpjekjeje tė gjatė, tė kufizuar nga hapėsira pa qiell dhe koha pa thellėsi, qėllimi arrihet. Atėherė Sizifi shikon gurin qė nė pak sekonda rrokulliset drejt botės sė poshtme, prej ku duhet te ngrihet pėrsėri pėr nė maje. Sizifi zbret nė fushe.
Pikėrisht gjatė kthimit, gjatė kėsaj pauze, Sizifi mė intereson. Njė fytyre qė lodhet aq shumė afėr gurėve, ėshtė bėrė tashmė gur edhe vetė. E shoh kėtė njeri duke zbritur me hap tė rėndė e tė njėjtė drejt vuajtjes pa fund. Kjo orė, qė ėshtė si njė frymėmarrje e qė pėrsėritet po me aq siguri sa edhe fatkeqsia e tij, ėshtė ora e ndėrgjegjės (vetdijėsimit). Nė ēdonjėrin nga ēastet qė ai zbret nga maja dhe zhytet nė strofkat e perėndive, ai qėndron pėrmbi fatin e vet. Ėshtė mė i forte se shkėmbi e vet.
Nėse ky mit ėshtė tragjik, kjo ndodh vetėm pėrshkak se heroi i tij ėshtė i ndėrgjegjshėm (i vetėdijshėm pėr fatin e tij). Nė tė vėrtetė ēfarė vlerė do tė kishte vuajtja e tij, nėqoftė se ēdo hap di t‘ia ushqente shpresėn pėr t‘a dalė mbanė? Punėtori i sotėm punon gjithė jetėn nė tė njėjtin vend pune dhe fati i tij nuk ėshtė mė pak absurd. Por ai nuk ėshtė tragjik, pėrveē rasteve kur bėhet i ndėrgjegjshėm (vetėdijshėm). Sizifi, proletar i perėndive. i pafuqishem dhe i revoltuar, e njeh shtrirjen e gjendjes sė vet tė mjeruar: gjatė zbritjes ai mendon pėr kėtė.
E vėrteta e kjartė, e cila duhej t‘i shkaktonte vuajtje, realizon, nė tė njėjtėn kohė, fitoren e tij. Nuk ka fat qe tė mos pėrballohet me pėrbuzjen.
Kėshtu, nėse disa ditė zritja bėhet me dhembje, ajo mund tė bėhet gjithashtu edhe me gėzim. Kur pamjet e tokės nguliten fort nė kujtesė, kur thirrja pėr lumturi bėhet shumė e rėndė, ndodh qė trishtimi shfaqet nė zemrėn e njeriut: kjo ėshtė fitorja e gurit, ėshtė vet guri. Por tė vėrtetat shtypėse zhduken vetėm kur bėhen tė njohura. Kėshtu, Edipi i bindet nė fillim fatit pa e ditur. Nga ēasti kur e mėson tė vėrtetėn, fillon tragjedia e tij. Por nė tė njėjtėn kohė, i verbėr dhe i dėshpėruar, ai zbulon se e vetmja lidhje e tij me botėn ėshtė dora e njomė e njė vajze tė re. „Pavarėsisht nga vėshtirėsitė e mėdha, mosha ime e thyer dhe madhėshtia e shpirtit tim mė bėjnė tė mendoj se gjithēka ėshtė mirė“ thotė Edipi. Dikush nga kėto mund tė ankohet: „Ej?! Po pse nė rrugė kaq tė ngushta…?! Por ka vetėm njė botė. Lumturia dhe absurdi janė dy fėmijė tė sė njėjtės botė. Tė pandashėm. Do tė ishte gabim tė thoje se lumturia lind patjetėr nga zbulimi i absurdit. Mund tė ndodhė qė ndjenja e absurdit tė lindė nga lumturia. …unė mendoj se gjithēka ėshtė mirė“, thotė Edipi, dhe kjo fjalė ėshtė e shenjtė. Ajo na mėson se jo gjithēka ėshtė e shterruar. Ajo dėbon nga kjo botė njė perėndi (vdekjen) qė kishte hyrė aty me pakėnaqėsinė dhe shijen e dhembjeve tė panevojshme. „UNĖ MENDOJ SE GJITHĒKA ĖSHTĖ MIRĖ“ E SHNDĖRRON FATIN NĖ ĒĖSHTJE NJERĖZORE, QĖ DUHET TĖ RREGULLOHET MIDIS NJERĖZVE. Kėtu qėndron gjithė gezimi i heshtur i Sizifit. Fati i vet i pėrket atij. Shkėmbi i takon atij. Nuk ka diell pa hije prandaj duhet njohur nata.. Njeriu absurd thotė "po", dhe pėrpjekja e tij nuk ndalet kurrė.. Nėse ekziston njė fat personal, nuk mund tė kėtė fat tė lartė, ose te paktėn ekziston vetėm njė fat, pėr te cilin mendohet se ėshtė fatal dhe i pėrbuzur.
Pėr atė ēka mbetet, ai e di veten zot te ditėve te tij. Nė kėtė ēast te vėshtirė kur njeriu hedh sytė nga jeta e vet, Sizifi, duke shkuar drejt shkėmbit, sheh kėtė rrjedhje veprimesh palidhje qė bėhet fati i tij, i krijuar prej tij, i unifikuar nėn vėshtrimin e kujtesės sė tij dhe sė shpejti i vulosur me vdekjen e tij. Pėr rrjedhojė, i bindur pėr origjinen krejtėsisht njerėzore te gjithckaje qė ėshtė njerėzore, i verber qė dėshiron tė shohė dhe qė e di sė nata nuk ka fund, ai ėshtė gjithmonė nė udhė. Shkėmbi vazhdon tė rrokulliset.
Po e lėmė Sizifin rrėzė malit! Gjithmonė takojmė barrėn e tij. Por Sizifi na kėshillon njė besnikėri tė lartė, e cila mohon perėndite e ngrit shkėmbinjtė. Edhe ai mendon se gjithēka ėshtė mirė. Kjo gjithėsi (univers), (kėtej e tutje pa zotėri,) nuk i duket as shterpe, as e zbrazėt. Ēdo kokėrrize e kėtij guri, ēdo ndricim i kėtij mali te zhytur nė terr, formojnė nė tė vėrtetė njė botė. Vet lufta drejt majave mjafton pėr te mbushur zemrėn e njeriut.
Duhet ta pėrfytyrojme Sizifin tė lumtur.

Undertaker
26-01-08, 22:07
Faleminderit Panta qe sole kete shkrim. Per kete moment e kisha fjalen, cfare mendonte Sizifi kur shkonte pas gurit. Ne rreshtat vijues kujtoj se qendron i gjithe morali i kesaj vepre, aty ku njerezit kerkojne fuqine brenda tyre te vazhdojne te shtyejne gurin.


"Pikėrisht gjatė kthimit, gjatė kėsaj pauze, Sizifi mė intereson. Njė fytyre qė lodhet aq shumė afėr gurėve, ėshtė bėrė tashmė gur edhe vetė. E shoh kėtė njeri duke zbritur me hap tė rėndė e tė njėjtė drejt vuajtjes pa fund. Kjo orė, qė ėshtė si njė frymėmarrje e qė pėrsėritet po me aq siguri sa edhe fatkeqsia e tij, ėshtė ora e ndėrgjegjės (vetdijėsimit). Nė ēdonjėrin nga ēastet qė ai zbret nga maja dhe zhytet nė strofkat e perėndive, ai qėndron pėrmbi fatin e vet. Ėshtė mė i forte se shkėmbi e vet."


Te tjeret nuk jane me te forte se guri qe shtyejne. Ka njerez qe lodhen duke shtyer gurin e rende, sidomos kur jane vetem ne kete fatkeqsi te quajtur jete, kur nuk kane askend prane. Guri sa vjen e rritet, behet edhe me i rende.

4peace
26-01-08, 22:12
Tė jesh i bindur se postimi ėshtė maksimalisht i kursyer prej shprehjeve teleisėse, dhe se secila shkronjė e mbėshtet tjetrėn. Kontradikta e vetme tek shkrimi ėshtė mendja jote dhe mundėsia jote e kufizuar (tė paktėn nė kėtė rast) pėr arsyetim logjik.
Edhe nė kėtė rast mė duhet tė ta them se je treguar "for(t)peace", sepse je nisur me tė vetmin qėllim pėr tė kundėshtuar e jo pėr tė logjikar, duke nxjerrur shprehjet nga konteksti ku janė hedhur.

Vetėm njė shembull: Shprehjen "Gjithmonė ėshtė e pėlqyeshme tė jesh logjik deri nė fund.", ti e shfrytėzon vetėm si: "Tė jesh logjik", duke ia hequr pjesėn "ėshtė e pėlqyeshme"... dihet shumė mirė se gjithēka qė ėshtė e pėlqyeshme, nuk do tė thotė se ėshtė edhe e mundshme. Shprehja pėrfaqėson idenė se edhepse ėshtė e pėlqyeshme, ėshtė e pamundshme tė jesh i logjikshėm deri nė fund, sepse: "Aftėsitė logjike tė njeriut (fatkeqėsisht) janė tė kufizuara" (Jaspersi). Prandaj nevojiten iluzionet, shpresat dhe ėndėrrat pėr t'u mbajtur njeriu nė jetė. Posa i largon iluzionet dhe ėndėrrat, njeriu e kap logjikėn, pyetja e parė dhe kryesore qė e mundon ka tė bėjė me kuptimin e botės (jetės).
...
Nejse, nėse don, lexoje edhe aq herė sa ke nevojė...


Unė vetėm ta dėshmova, tė zėna nė fjalė tua ku mbreda dy-tre rreshtave bie pėr disa herė me radhė nė kundėrshtim me fjalėt e tua, fjalėt qė mbase i ke kopjuar e s’ua din domethėnien… e pastaj, nė mungesi tė fakteve thua “Erdhi ‘4peace’ (paqėsori) e ta prishi paqen, pėr inati…”

Apo, mbase e ke ndėrmend ta postosi romanin tė tėrė, siē tė pėrkrahi ai i “tėrthoruari” tjetėr qė shkroi pas meje, se duhet lexuar tė tėrin, ashtuqė ta kuptojmė kuptimin filozofik tė vetėvrasjes. Apo zgjidhjen e problemit tė vetėvrasjes me shkrime tė tėrthoruara lesh e lėmsh…

Lėre, ore panta, lėre at muhabet…Lexoji edhe njė herė kunderthėniet diametralisht tė kundėrta qė i ke postura merenda 4-5 rreshtave tė vetėm e parallogarit edhe sa qinda tjera do tė dalin nė tekstet vijuese. Apo ndoshta nuk e lexon fare ato? Nėse jo, atėherė kij kujdes, sepse kėtu ka edhe tė atillė qė ta prishin rehatinė (paqen) idilike edhe ve tata qė luftojnė pėr paqe (4peace)!!


Rehatiprishėsi!


***

panta_rhei
26-01-08, 22:19
Panta po fle me sy hapur.

He bre preshevar,
s'paska situatė mė komike sesa kur njė fetar e kundėrshton teorinė e iluzioneve, shpresės dhe ėndėrrave pėr jetėn.

Ti (normal) jeton pėr xhennetin, parajsėn, xhennetin... dhe beson thellė nė to. Ēka janė ato nėse jo (njėherėpėrnjėherė) iluzione, shpresa e ėndėrra (Kurrė logjikisht dhe relisht tė rrokura dhe tė vėrtetuara).
Preshevari qė jeton thellė nė iluzione e ėndėrra e shpresa, nuk po besojka nė to????!!!!! allah-allah

Undertaker
26-01-08, 22:20
Apo, mbase e ke ndėrmend ta postosi romanin tė tėrė, siē tė pėrkrahi ai i “tėrthoruari” tjetėr qė shkroi pas meje, se duhet lexuar tė tėrin, ashtuqė ta kuptojmė kuptimin filozofik tė vetėvrasjes.

Nuk e di pse flet per gjera qe nuk i kupton dhe ke frige prej tyre. le Panta Rhei-n t'a poston te gjithe Mitin (kuptohet, nese vec ka shprehur deshire ta beje) e forumistet t' lexojne me kujdes dhe ngadal. Eshte shume veper e mire.

Preshevar
27-01-08, 11:54
He bre preshevar,
s'paska situatė mė komike sesa kur njė fetar e kundėrshton teorinė e iluzioneve, shpresės dhe ėndėrrave pėr jetėn.

Ti (normal) jeton pėr xhennetin, parajsėn, xhennetin... dhe beson thellė nė to. Ēka janė ato nėse jo (njėherėpėrnjėherė) iluzione, shpresa e ėndėrra (Kurrė logjikisht dhe relisht tė rrokura dhe tė vėrtetuara).
Preshevari qė jeton thellė nė iluzione e ėndėrra e shpresa, nuk po besojka nė to????!!!!! allah-allah

M'varėt se qfarė fetari eshte dhe sidomos cilit besim i takon.
Pėr ty mundem me then qe i takon besimit te krishterė, dhe kjo eshte normale qe te duket "komike" kur ndokush te kundershton teorin e pa-logjikės apo t'iluzioneve bile edhe t'kundėrthenjeve.

S'ke fajė.. un po ta kuptoj boten tye me "perenditė e shumta" qe po i permend, po mos harro qe ne ate qe un besoj nuk egzistojn kundėrshtimėt e shumta apo te pakta qe me pas mund ti quaj "normale". Un i mbėshtetėm vetėm Atij qė e sqaroj tė vėrteten nga e pavėrteta e ASKUJT TJETĖR.

legenda
27-01-08, 13:05
....4 peaceee

A mundet me pase " VETEVRASJE VIRTUALE "....
sepse ILUZIONET kah nuk te qojne........besoj ,se e kupton brengosjen time...***

4peace
27-01-08, 13:15
....4 peaceee

A mundet me pase " VETEVRASJE VIRTUALE "....
sepse ILUZIONET kah nuk te qojne....


Po, mundet. Po si jo!

"Vetevrasja virtuale" e ka nje te mire: kur t'i hapesh syte - ende jeton!


*

uliksi31
09-06-08, 06:25
Ngjarje qe tronditi krejt Malesin e Madhe. :frown:

Ivezaj:Ishte fėmijė shembull

http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/files.jpg

Vdekja tragjike e A.D., nxėnėses sė klasės sė gjashtė tė Shkollės Fillore “Mahmut Lekiq” i ka tronditur thellė nxėnėsit dhe kolektivin e shkollės. Nga shoku qė pėrjetuan kur ndjenė pėr ngjarjen e ndodhur, disa nxėnėsve dhe mėsimdhėnėsve u ėshtė nevojitur ndihmė medicinale.” deklaroi drejtori i shkollės Pjetėr Ivezaj.
Dymbėdhjetėvjeēarja A. D. Ka bėrė vetėvrasje para tri ditėsh duke varur veten, ndėrsa nė letrėn e lamtumirės ka thėnė se duke mos ditur se kutia e ēimēėkezave ishte boshe, ia ka ofruar mėsimdhėnėses, e cila mė vonė, duke e marrė kėtė si provokim, i ėshtė ankuar kujdestares sė klasės. Kujdestarja, sipas fjalėve tė cituara tė nėpunėsit policor, e ka kritikuar rėndė nxėnėsen, duke insistuar qė nė shkollė tė vijnė prindėrit e saj.
A.D., duke ardhur nga njė mjedis patriarkal, nuk ka mundur t’u tregojė prindėrve se ē’ka ka ndodhur dhe se nuk ka patur faj, ka filluar ecja e saj nėpėr probleme.Pika nė gotė tė plotė nuk ishte e mjaftueshme, pasi qė kur ajo ka tentuar qė t’i kėrkojė falje kujdestares sė vet, ka fituar pėrgjigjen nga ajo: “Kthehu nė shtėpi dhe mos u kthe pa prind.
Ditėn tjetėr, vajza u ka thėnė prindėrve se ėshtė e sėmurė dhe nuk mund tė shkojė nė shkollė. E ka shfrytėzuar rastin e pavėmendjes sė anėtarėve tė familjes dhe ka shkuar nė shtallė duke vjerrur veten.
Ivezaj i ka shprehur publikisht ngushėllimet familjes sė vajzės, duke thėnė se ishte fėmijė shembull.“Ajo ėshtė familjes shumė e respektuar nė Malėsi, por, pėr fat tė keq i ka gjetur kjo tragjedi, e cila, nė shkollėn tonė e cila posa e ka shėnuar shekullin e ekzistimit, nuk ka ngjarė kurrė.” ka thėnė Ivezaj.Ai ka shprehur dėshirėn qė tragjedi tė tilla tė mos ngjajnė mė nė asnjė shkollė.Ivezaj ka thėnė se nuk e di arsyen qė e ka shtyrė vajzėn, e cila posa ka filluar tė jetojė, t’ia marrė vetes jetėn.Ai ka thėnė se mbas tragjedisė ka folur me kujdestaren e vajzės dhe se deri nė atė moment nuk kishte qenė i informuar me “problemin” nė mes tė tė ndjerės A.D. dhe dy mėsimdhėnėseve.
Kujdestarja thotė se nuk ka pasur qėllim tė keq
Kujdestarja e klasės sė dymbėdhjetėvjeēares A.D., e cila ėshtė pėrmendur nė letrėn e lamtumirės, ka qenė dje nė intervistėn informative nė lokalet e policisė sė Podgoricės. Sipas burimeve jozyrtare, thuhet se kujdestarja ka thėnė se ajo ka qenė nxėnėsja e saj e preferuar dhe se nuk ka psur qėllim tė keq kur i ka kėrkuar ti thėrrasė prindėrit pėr tė folur.
“Ka thėnė se ka qenė nė marrėdhėnie shoqėrore me familjes e A.D. dhe se nuk ka pasur qėllime tė kėqija ndaj saj.
Ka kuptuar se vajza ka ra viktimė e lojės sė shoqeve tė klasės tė cilat ia kanė dhėnė kutinė e shpraztė tė ēėmēėkizave. Mėsimdhėnėsja, siē ka thėnė, ka dashtė qė tė veprojė preventivisht nė mėnyrė qė ajo ta kuptojė se shoqėri dhe sjellje e tillė nuk ėshtė e mirė pėr tė. Mirėpo, asaj aq sė i ka shkuar ndėr mend se vajza ka pėrjetuar njė mposhtje tė tillė dhe se do tė ndodhė ajo mė e keqja. “ thotė korrespondenti i policisė pėr Vijesti, duke cekur se mėsimdhėnėsja punon 27 vjet nė Sh.F. “Mahmut Lekiq”. Ajo poashtu ishte prezente nė varrimin e tė ndjerės A.D. qė u bė pardje nė Tuz.

Shkembi.com

lovely
09-06-08, 08:39
Ngushllimet e mia te perzemerta familjes te A. D.-se!!

Tragjedi!

Me siguri as msuset s kan dashte me ardhe deri te ajo-hja , veq tu u nis prej faktit se ajo ka qene nxense e shkelqyer, per qka mos me e lan qiken me shpjegu qka ka ndodh? e me e harru ate pune?! po me ia pru fmise aq ngusht?? ncncncnc... per nje diqka kaq t vogel, per nje KURGJO HIQ, me e detyru fmine me bo vetvrasje, hala pa fillu jeten qysh duhet!!!

po po, le te jetojne tash ato dyja.....

me keqardhje te madhe

lovely

Fshatari
09-06-08, 08:59
Tronditės e pikėllues ky lajm tragjik!
Ngushllime familjes!

Dilaver
10-06-08, 16:29
Lajmi i trishtueshėm pėr shuarjen e jetės sė njė fėmije nė kulmin e rinisė, nxėnėse shembullore, intelegjente e respektueshme si nė shkollė edhe nė familje, na ka trondit thellė. Sapo kishte mbush dymbėdhjetė pranvera, pas qortimeve/keqtrajtimit qė i bėri mėsuesja zgjodhi rrugėn mė tė gabuar pėr tė zgjedh problemin. Vėndimi i saj pėr t’i dhėnė fund jetės ishte si rrjedhoj e abuzimit mė fėmijė, prandaj le tė mbetet nė ndėrgjegjėn e tė gjithė atyre qė nuk i trajtojnė si duhėt fėmijėt.
Pasi qė nė atė mjedis nuk ka ndonjė Institucion/qendėr kompetente qė tė sensibilzojė e ndėrgjegjsojė arsimtarėt e tė gjithė njerėzit pėr fenomenin e keqtrajtimit tė fėmijėve, mbetet tė lutemi pėr ditė mė tė mira, e raste tė tilla mos tė pėrseritėn.

Shpreh ngushėllimet e mia familjes.

hasanmehmeti
10-06-08, 18:47
Nuk ka te ndaluar kjo dukuri e shemtuar ne mesin e popullsise sone.

Shpreh ngushllime per familjen e vajzes dhe ndiej keqardhje per kete dhe qdo raste te tille.


Shiqone kete video mbi Vetvrasjen me Dr.Pajazit Nushi,Dr.Fahri Drevai dhe Dr.Shefqet Krasniqi. Shpresoj te behet e kjart kjo veper e lige.

http://video.google.com/videoplay?docid=-565864589619280447&q=+Shefqet+Krasniqi&ei=E75OSKSUPIaW2QK54aHIDA

uliksi31
11-06-08, 08:02
Vėshtrim mbi vdekjen e dymbėdhjetėvjeēares AD

http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/files-1.jpg

Lajmi pėr vdekjen e 12- vjeēares AD nga Tuzi u hap me shpejtėsi rrufeje nė tėrė Malėsinė dhe dukej i pabesueshėm. Nuk mbajnė mend as mė tė vjetrit nga ky rajon qė njė fėmijė i kėsaj moshe ta ketė pėrfunduar jetėn nė kėtė mėnyrė. Edhe pse varrimi u bė tė njėjtėn ditė, numri i njerėzve qė erdhėn pėr t’ u shprehur ngushėllime familjarėve, vėrtetė ishte i madh. Dhe nuk kishte njeri qė sė paku nuk iu pėrlotėn sytė. Nuk donin tė besonin, shikonin me neveri e keqardhje, pyetnin me mosbesim sesi ka mundur tė ndodhė kjo tragjedi, ankonin, qanin, rrudhnin krahėt e vetėm shikonin. Prindėrit dhe mė tė afėrmit pranonin ngushėllimet, falėnderonin secilin, duke mos fajėsuar askė, por fatin qė kishin pasur. Kėshtu veprojnė njerėzit e mėdhenj dhe e tillė ėshtė kjo familje. Ėshtė folur dhe ėshtė shkruar pėr mėnyrėn dhe shkaqet qė e kanė shtyrė tė ndierėn AD qė ta pėrfundojė jetėn nė kėtė mėnyrė. Flet edhe ajo pėrmes njė letre qė e ka lėnė pas.
Njė mosmarrėveshje e vogėl me kujdestaren e klasės, tė cilės edhe i kishte kėrkuar falje pėr gabimin qė e kishte bėrė, ka mjaftuar qė ajo tė marrė vendimin fatal. Natyrisht se kujdestarja, siē pohon edhe ajo vetė, nuk ka pasur qėllime tė kėqija dhe se as qė ka mundur t’ i shkojė ndėrmend, se urdhri i saj qė vajza tė mos vijė nė shkollė pa prindėr, do ta shtyjė atė tė varet nė litar. Mirėpo njė gjė duhet ta ta kenė tė qartė tė gjithė ata qė e marrin ditarin nė dorė.
Duhet ta dinė se ēdo fėmijė ėshtė njė botė nė vete, se ka ėndėrrtat, imagjinatėn dhe fantazitė e veta, me tė cilat rritet dhe jeton, se secili ka karakterin e veēantė, ka dinjitetin e vet, qė duhet tė respektohet, pa marrė parasysh sesa i vogėl ėshtė. Mėsuesi pėr fėmijėn gjithmonė ėshtė mėsues dhe edukator, jo vetėm nė klasė, por edhe nė rrugė, nė kafene, nė shitore, nė kinema dhe kudo gjetiu. Fėmija mė shumė i beson fjalės sė mėsuesit sesa edhe tė prindit, qoftė ai edhe ndėr personalitetet mė tė njohura dhe mė tė ditura.
Fjala e tij pėr fėmijėn ėshtė ligj. Edhe mėsuesit edhe prindėrit duhet ta dinė se fėmija sot ka shumė mė tepėr mundėsi, por edhe kėrkesa, se deri dje. Sot ka shumė gazeta, qė i lexon orė e ēast, ka programe tė llojllojshme radio-televizive, qė i dėgjon e i shikon rregullisht, ka internetin, qė e futė atė nė kontakt me moshatarėt e vet tė metropoleve botėrore.
Andaj nuk duhet tė nėnēmohen aftėsitė e fėmijės, i cili shpesh ka njohuri shumė mė tepėr se mendojmė ne. Se ėshtė kėshtu flet edhe niveli i shkrimit tė vajzės fatkeqe nė letrėn e lamtumirės, qė ua la prindėrve, tė cilėve u kėrkon falje pėr dhimbjen qė po u shkaktonte, por e cila nuk kishte mundur tė gjente zgjidhje tjetėr.
Ėshtė kjo njė vėrejtje e madhe, por e cila ka kushtuar shtrenjtė, pėr tė gjithė punėtorėt e arsimit, se me fėmijė duhet tė punohet shumė mė tepėr, jo vetėm 45 minuta sa zgjatė ora e mėsimit; se duhet tė komunikohet rregullisht me prindėrit, qė t’ i njohin mė mirė nxėnėsit e vet, mungesat, problemet dhe gjendjen materiale e shpirtėrore tė tyre. Nxėnėsi vjen nė shkollė pėr tė mėsuar, por edhe pėr t’ u edukuar. Andaj asnjė arsimtar nuk guxon qė atė ta dėbojė nga ora e mėsimit.
Me ēka do tė merret fėmija nėse largohet nga shkolla?Ajo ėshtė metodė e papranueshme dhe e tejkaluar, nėse ka ekzistuar ndokurrė si e tillė. Ata qė nuk mund t’ u pėrmbahen kėtyre dhe normave tjera, ėshtė nė tė mirė edhe tė tyre, se tė nxėnėsve po se po, qė ta lėnė ditarin dhe tė merren me ndonjė profesion tjetėr. Natyrisht se edhe prindėrit mbajnė pėrgjegjėsi tė madhe pėr sjelljet e fėmijėve tė tyre.
Ata duhet tė ndajnė mė shumė kohė pėr mė tė dashurit e vet, tė bisedojnė e tė pėrfitojnė respektin, por edhe besimin e tyre.
Vetėm kėshtu mund tė evitohen rreziqet e shumta, me tė cilat pėrballen fėmijėt tanė nė kohėn e sotme.

Autori: Fran Camaj

Shkembi.com

MaGnuM
11-06-08, 08:46
Tem shum e qelluar dhe lexova komente shum me pelcyen un vetem do thoja se eshte nje tragjedi qe Kohen e fundit eshte shtuar dukshem ne KOMBIN ton sepse ne si KOMB nuk e kishim ket fenomen por sidosmos pas lufte kand ndryshuar teper gjerat sipas mendimit tim.Qdo 2-ten apo 3-ten dit dexhojm lajme qe dikush ja mori jeten vet vetes dhe arsyet mbesin intime, Un vetem do thoja se ne shumicen e rasteve te Vetvrasjes psojn Gjinia Femrore, mirpo kurr mos thuani kurr sepse jeta eshte e till sa te shpie ne at rrug

Keneri
11-06-08, 15:11
Tung.
Vetvrasja mendoj se eshte dukuri ne rritje ne shoqrin ton per shum arsye, por te ne ne kosov eshte nje qe ka ndikuar shum humbja e shum vlerave te pasterta qe kemi pasur para lufte si sinqeriteti morali, jo dallimi i madh i njerzeve per nga pasurija.luksi i madh qe na kapluar,mos mundja me ec me kohen ne munges te kushteve etj.Kjo poashtu ka lidhje edhe me personalitetin e njerit si sa mundet me i peballu problemeve qe jeta ti servon.
Mendoj se e vetmja rrugdalje nga kjo rrug e veshtir eshte durimi pra te bahemi imun ndaj problemeve sepse me koh do te kaloj problemi,pra koha eshte sheruesi me i mir.

hasanmehmeti
10-09-08, 23:56
Nė Kosovė pėr 6 muaj vetėvriten 25 vetė
Sipas statistikave tė Policisė sė Kosovės, nė 6-mujorin e parė tė vitit 2008 nė vendin tonė janė raportuar gjithsej 25 raste tė vetėvrasjes dhe 105 tentim vetėvrasjeje.


Vitin e kaluar janė regjistruar 58 vetėvrasje, ndėrkaq sipas rajoneve mė sė shumti vetėvrasje janė shėnuar:
nė Prishtinė - 7,
nė Pejė 4,
nė Prizren 5,
Mitrovicė 5,
Gjilan 3,
Ferizaj 1.

Ndėrkaq, viktimat sipas nacionalitetit janė: shqiptarė 21, serbė 3, tė tjerė 1; sipas gjinisė: meshkuj 20, femra 5; dhe, sipas moshės janė: deri 18 vjeē 1, 18-30 vjeē 4, 30-40 vjeē 3, mbi 40 vjeē 17.

Dhjetė shtatori ėshtė Dita botėrore e parandalimit tė vetėvrasjes. Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH) nė botė njė tentim vetėvrasjeje ndodh nė ēdo tre sekonda dhe se nė ēdo minutė ndodh njė vetėvrasje.

Sipas vlerėsimit tė OBSH-sė rezulton se mė shumė njerėz vdesin me vetėvrasje sesa nė konflikte tė armatosura. /qik/

Domira
13-09-08, 10:56
Ma merr mendja se vetevrasjen e shkaktojne gjendje te renda dhe te pa shpresa mendore.

LABI
30-09-08, 21:28
Sa per kuriozitet (me shume si alaramim sesa informim)

Fenomeni i vetevrasjes eshte nje fenomen mjaft shqetesues , kur mirren parasysh permasat e perhapjes , bazuar ne te dhenat dhe faktet qe ofrojn studimet e ndryshme nga shkencat sociale si :(sociologjia, psikologjia , kriminologjia )

Sipas disa statistikave diku numri i vetevrasjeve ne bote pergjate nje viti sillet rrethh 500.000 vetevrasje .

Suicidologjia - fenomenin e vetvrasjes e perkufizon si fenomen sociopatologjik dhe akt individual .

Individi ka te drejt absolute te vendos mbi jeten e vet (ne kuader te kesaj ideje perfshihet dhe e drejta qe te disponoj me jeten e vet) ... Ndersa si vlere njerzore Jeta mbrohet nga te gjitha llojet e normave cofshin tradicionale apo bashkohore .. Dhe si e tille shoqeria nepermjet formave te vetat te mobilizimit dhe funksionimit shoqerore insitucional bene bene mbrojtjen e jetes dhe integritetit trupor te njeriut.. Ne kete menyre duke mbrojtur jeten , ai mbron , e eviton vetvrasjen ne interes te individit dhe mbare shoqerise ....

Amina
30-09-08, 21:33
Sa per kuriozitet (me shume si alaramim sesa informim)

Fenomeni i vetevrasjes eshte nje fenomen mjaft shqetesues , kur mirren parasysh permasat e perhapjes , bazuar ne te dhenat dhe faktet qe ofrojn studimet e ndryshme nga shkencat sociale si :(sociologjia, psikologjia , kriminologjia )

Sipas disa statistikave diku numri i vetevrasjeve ne bote pergjate nje viti sillet rrethh 500.000 vetevrasje .

Suicidologjia - fenomenin e vetvrasjes e perkufizon si fenomen sociopatologjik dhe akt individual .

Individi ka te drejt absolute te vendos mbi jeten e vet (ne kuader te kesaj ideje perfshihet dhe e drejta qe te disponoj me jeten e vet) ... Ndersa si vlere njerzore Jeta mbrohet nga te gjitha llojet e normave cofshin tradicionale apo bashkohore .. Dhe si e tille shoqeria nepermjet formave te vetat te mobilizimit dhe funksionimit shoqerore insitucional bene bene mbrojtjen e jetes dhe integritetit trupor te njeriut.. Ne kete menyre duke mbrojtur jeten , ai mbron , e eviton vetvrasjen ne interes te individit dhe mbare shoqerise ....

Eshte vertete dukuri e tmerrshme,. kur humb dashuria ndaj jetes dhe vetes dhe atyre qe ju nevojitesh!

lirik
06-10-08, 10:37
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Sa per kuriozitet (me shume si alaramim sesa informim)

Fenomeni i vetevrasjes eshte nje fenomen mjaft shqetesues , kur mirren parasysh permasat e perhapjes , bazuar ne te dhenat dhe faktet qe ofrojn studimet e ndryshme nga shkencat sociale si :(sociologjia, psikologjia , kriminologjia )

Sipas disa statistikave diku numri i vetevrasjeve ne bote pergjate nje viti sillet rrethh 500.000 vetevrasje .

Suicidologjia - fenomenin e vetvrasjes e perkufizon si fenomen sociopatologjik dhe akt individual .

Individi ka te drejt absolute te vendos mbi jeten e vet (ne kuader te kesaj ideje perfshihet dhe e drejta qe te disponoj me jeten e vet) ... Ndersa si vlere njerzore Jeta mbrohet nga te gjitha llojet e normave cofshin tradicionale apo bashkohore .. Dhe si e tille shoqeria nepermjet formave te vetat te mobilizimit dhe funksionimit shoqerore insitucional bene bene mbrojtjen e jetes dhe integritetit trupor te njeriut.. Ne kete menyre duke mbrojtur jeten , ai mbron , e eviton vetvrasjen ne interes te individit dhe mbare shoqeriseJu mirė keni formuluar i nderuar labi ju keni cekur vleren ejetes normen integritetin
nė shum raste vetvrasja rrėnjėt i ka indirekt ne rregullimin e pa drejtė shoqėroė
si dhe funksionimin e gjithqkaje po thuajse padrejtesisht
njeriu po thuajse fare nuk ėsht i mbrojtur me perjashtim te privilegjuarve
padrejtesia ka prekė qiellin dhe i padrejtei po privilegjohet dhe keshtu direkt e indirekt po preken
shtresat shoqrore mandej ku si pasooj e shum veshtirsive te pa perballueshme po shkaktohet vetvrasja ndersa ne kosovė nji pjes e madhe evetvrasjeve jan ba per shkaqe te pa durueshme
te varfrisė e mjerimit qė nuk pėrballohet dot
Fajtorė ėsht organizimi i dobt dhe i padrejt i shoqeris q e fare nuk e merr nen mbrojtje qytetarin
faj kan edhe qeveritė dhe padrejtesitė qe kan organizuar sistem gjungle te mbijetesave neper te cilat shum kush nuk kalon dhe bjen ne ket hata ne ket provim manjak te pa kapercyeshem
Njeriut nuk i kushtog het fare rendesi ne rendine ri botrorė shum ma teper i kushtohet rendesi intriges materialit njeriu ėsht lėnė pas dore dhe kshtu edhe jan krijuar shtresa asociale e shtresa te zhgenjyera
shtresa te deshüruara shtresa te depresionuara ku devijimet shpirtrore pastaj qojn ne vendime
te tmerrshem pastaj siq esht kjo vetvrasja
NėSE analizohen shkaqe e vetvrasjeve shum kund direkt dhe indirekt del fajtore shoqeria e pa drejt organizimi i jetes sot qeveritė dhe lėnja pas dore e kujdesit te qenjes njerzore
perveq asaj edhe vet institucionet nuk e kryejn aspak rolin e tyre e te mos flasim ne kosovė ne njni vend aq te varfer ku fare aspak nuk i kushtohet kujdes njeriut por ketu mbretron ligji i gjungles
LUFTA PėR MBIJETESė

Ka edhe raste spcifike individuale qe bejn perjashtime si deshtimet ne dashuri e aspekte tjera por shumica erasteve rrenjet e arsyeve te vet gjykimit i kan ne deshprime dhe zhgenjime ku fajtor indirekt ose direkt del shoqeria dhe organizimi i sotem shum antinjer zorė ku perfshihet ketu edhe faji i qeverive
Qendrat institucionale nuk ofrojn ndihmen e nevojshme per qdo lloj ndihme njeriu hapin qe e ben duhet te paguaj per qdo lloj levizje vetem pagesa pagesa paraja keshtu qe shum njerz nuk kan mundsi as te vijn deri te ndihma apo trajtimi si per shembull ata njerz qe kalojn ne depresione
NGA DESHPRIMETE TILLA ATA zgjedhjen e gjejn ne vetvrasje sepse as mirkuptimet nuk gjenden ne shum aspekte esht jet tejet absurde me nj far rendi te qoroditur te eger antinjerzorė
Shum tė sėmurė e tė devijuar te shkatrruar nuk gjejn shpetim askund as mbshtetje prandaj vendosin per akte te tilla shoqeria esht indiferente e pa intresuar per njeriun dhe vlerat ejetes rendesi i jepet shum vetem bazes materiale dhe fitimit e jo vlere s ejetes as faktorit njeri prandaj njerzit ne menyra te ndryshme
goditen ne menyra direkte dhe indirekte

LABI
09-10-08, 20:57
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Sa per kuriozitet (me shume si alaramim sesa informim)

Fenomeni i vetevrasjes eshte nje fenomen mjaft shqetesues , kur mirren parasysh permasat e perhapjes , bazuar ne te dhenat dhe faktet qe ofrojn studimet e ndryshme nga shkencat sociale si :(sociologjia, psikologjia , kriminologjia )

Sipas disa statistikave diku numri i vetevrasjeve ne bote pergjate nje viti sillet rrethh 500.000 vetevrasje .

Suicidologjia - fenomenin e vetvrasjes e perkufizon si fenomen sociopatologjik dhe akt individual .

Individi ka te drejt absolute te vendos mbi jeten e vet (ne kuader te kesaj ideje perfshihet dhe e drejta qe te disponoj me jeten e vet) ... Ndersa si vlere njerzore Jeta mbrohet nga te gjitha llojet e normave cofshin tradicionale apo bashkohore .. Dhe si e tille shoqeria nepermjet formave te vetat te mobilizimit dhe funksionimit shoqerore insitucional bene bene mbrojtjen e jetes dhe integritetit trupor te njeriut.. Ne kete menyre duke mbrojtur jeten , ai mbron , e eviton vetvrasjen ne interes te individit dhe mbare shoqeriseJu mirė keni formuluar i nderuar labi ju keni cekur vleren ejetes normen integritetin
nė shum raste vetvrasja rrėnjėt i ka indirekt ne rregullimin e pa drejtė shoqėroė
si dhe funksionimin e gjithqkaje po thuajse padrejtesisht
njeriu po thuajse fare nuk ėsht i mbrojtur me perjashtim te privilegjuarve
padrejtesia ka prekė qiellin dhe i padrejtei po privilegjohet dhe keshtu direkt e indirekt po preken
shtresat shoqrore mandej ku si pasooj e shum veshtirsive te pa perballueshme po shkaktohet vetvrasja ndersa ne kosovė nji pjes e madhe evetvrasjeve jan ba per shkaqe te pa durueshme
te varfrisė e mjerimit qė nuk pėrballohet dot
Fajtorė ėsht organizimi i dobt dhe i padrejt i shoqeris q e fare nuk e merr nen mbrojtje qytetarin
faj kan edhe qeveritė dhe padrejtesitė qe kan organizuar sistem gjungle te mbijetesave neper te cilat shum kush nuk kalon dhe bjen ne ket hata ne ket provim manjak te pa kapercyeshem
Njeriut nuk i kushtog het fare rendesi ne rendine ri botrorė shum ma teper i kushtohet rendesi intriges materialit njeriu ėsht lėnė pas dore dhe kshtu edhe jan krijuar shtresa asociale e shtresa te zhgenjyera
shtresa te deshüruara shtresa te depresionuara ku devijimet shpirtrore pastaj qojn ne vendime
te tmerrshem pastaj siq esht kjo vetvrasja
NėSE analizohen shkaqe e vetvrasjeve shum kund direkt dhe indirekt del fajtore shoqeria e pa drejt organizimi i jetes sot qeveritė dhe lėnja pas dore e kujdesit te qenjes njerzore
perveq asaj edhe vet institucionet nuk e kryejn aspak rolin e tyre e te mos flasim ne kosovė ne njni vend aq te varfer ku fare aspak nuk i kushtohet kujdes njeriut por ketu mbretron ligji i gjungles
LUFTA PėR MBIJETESė

Ka edhe raste spcifike individuale qe bejn perjashtime si deshtimet ne dashuri e aspekte tjera por shumica erasteve rrenjet e arsyeve te vet gjykimit i kan ne deshprime dhe zhgenjime ku fajtor indirekt ose direkt del shoqeria dhe organizimi i sotem shum antinjer zorė ku perfshihet ketu edhe faji i qeverive
Qendrat institucionale nuk ofrojn ndihmen e nevojshme per qdo lloj ndihme njeriu hapin qe e ben duhet te paguaj per qdo lloj levizje vetem pagesa pagesa paraja keshtu qe shum njerz nuk kan mundsi as te vijn deri te ndihma apo trajtimi si per shembull ata njerz qe kalojn ne depresione
NGA DESHPRIMETE TILLA ATA zgjedhjen e gjejn ne vetvrasje sepse as mirkuptimet nuk gjenden ne shum aspekte esht jet tejet absurde me nj far rendi te qoroditur te eger antinjerzorė
Shum tė sėmurė e tė devijuar te shkatrruar nuk gjejn shpetim askund as mbshtetje prandaj vendosin per akte te tilla shoqeria esht indiferente e pa intresuar per njeriun dhe vlerat ejetes rendesi i jepet shum vetem bazes materiale dhe fitimit e jo vlere s ejetes as faktorit njeri prandaj njerzit ne menyra te ndryshme
goditen ne menyra direkte dhe indirekte

ANOMIA ( gr. a - pa ; nomos - pa ligjesi) Eshte nje nocion/fjale qe paraqet gjendjen e paligjesis, kaosit, qthurjes .. Si nocion qe shpjegon nje gjendje shoqerore ... eshte perdorur dhe trajtuar per here te pare nga Emil Dyrkheim (per t'shpjeguar gjendjen e paligjesis , kaosit , krizes , paqartesise brenda shoqerise>> struktures, ngjarjeve, rrjedhave shoqerore ) ; poashtu dhe si kategori kryesor me te cilen shpjegoht dhe mbeshtjellet fenomeni vetevrasjes >>> tek vepra e Dyrkheim-it "Vetvrasja" .


ARTIKULIMI JUAJ ESHTE KRYESISHT SHPJEGIM SOCIOLOGJIK (qe thekson faktorin social , per prezencen e ketij fenomeni).

Kemi dhe trajtime te tjera si ato psikologjike , defektologjike, kriminologjik, kriminalistike , kulturologjike, teologjike ...

vetvrasjes eshte fenomen sociopatologjik dhe akt individual .

Penelope
13-10-08, 20:42
Vetevrasja osht nje akt i tmerrshem. Mendoj se ata qe e ndermarrin kete hap nuk shofin ma kurfare rrugedalje nga problemet e tyne, qofte semundje, problem psikik, apo ndonje konflikt ne dukje per ta i pazgjidhur. Nuk e kam studju fort kéte fenomen veq mendoj se ne momentin e aktit veq kur ma ska kthim mrapa qe ai qe e ben kete te pendohet. Ndohsta vetevrasja osht edhe si thirrje e vonshme per ndihme atij personi qe gjindet ne ate situate krejt i vetmuar. Eshte per tu dhimbte nese jeta shuhet me dhune ndaj vetes, duhet ndihmu njerzve te rrezikum nga vetevrasja edhe pse sosht lehte nese ata e refuzojne ndihmen. Me e tmerrshme hala me duket kur njerzit kane mendime rreth vetvrasjes shkaku i nje dashurie te deshtume!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jana
15-10-08, 01:55
Dobesia ma e madhe qe mund te ket nje njeri...s'mendoj qe me bo vetvrasje asht zgjidhje...
Zoti na i ka dhan mendjen edhe mundesit e ndryshme....duhet mu perball me realitetin sido qe te jet ai e jo me perfundu i/e vdekur...

panta_rhei
19-10-08, 23:33
Dobesia ma e madhe qe mund te ket nje njeri...s'mendoj qe me bo vetvrasje asht zgjidhje...
Zoti na i ka dhan mendjen edhe mundesit e ndryshme....duhet mu perball me realitetin sido qe te jet ai e jo me perfundu i/e vdekur...

:mad:
ti garant ki me perfundu e gjalle... (N'kit planetin Toke njerezit gjithmone perfundojne te vdekur... nuk osht sikur te ju).

LOJETARI
19-10-08, 23:41
:mad:
ti garant ki me perfundu e gjalle... (N'kit planetin Toke njerezit gjithmone perfundojne te vdekur... nuk osht sikur te ju).

Perfundojne te vdekur ,sepse nuk i fusin ne funksion mende qe ua ka fale Zoti , por mundohen te vdesin me mende te veta , e kjo perfundon shumicen e rasteve keq.

Urata
20-10-08, 14:09
Dobesia ma e madhe qe mund te ket nje njeri...s'mendoj qe me bo vetvrasje asht zgjidhje...
Zoti na i ka dhan mendjen edhe mundesit e ndryshme....duhet mu perball me realitetin sido qe te jet ai e jo me perfundu i/e vdekur...

...homo hominis lupus est....! ... ideja mbillet per shkak te njerzve...dhe vete njeriu vepron...!

...ne ata milisekonda, vetem tu gjindej nje njeri i mire afer, nuk do kishte vetembytje n'kete planet te zhurmshem e padrejte...!

Urata
20-10-08, 14:11
njerzit me vetdije te ulte bejn vetvrasje,edhe nese gabon njeriu apo ka probleme materjale apo.... nuk ish dashte te bej vetvrasje.

Sa per gabime...Te gabosh nuk eshte tragjedi, por te mos mesosh nga gabimi athere eshte tragjedi..per mua ky eshte qilsi i zgj.se problemit.

...shyqyr qe s'paske vazhdue ma me shkrime...paske nalue vetem me 4 postime...bofsh hajre!

Skyfter
20-10-08, 16:00
Vetvrasja eshte zgjidhje primare e nje problemi sekundar ...
nganjeher vdekja personalisht, befasohet nga vetvrasjet... shumica tyre vien nga familje melankolike qe edhe ferrin(xhehnemin), djallin(shejtanin) keta i kan zbulu!
kshtu, ma mir eshte me bo cop fotografin tonde se me ba vetvrasje, njejt esht ... :confused:

panta_rhei
20-10-08, 18:13
Perfundojne te vdekur ,sepse nuk i fusin ne funksion mende qe ua ka fale Zoti , por mundohen te vdesin me mende te veta , e kjo perfundon shumicen e rasteve keq.

Tė jetosh nėn kėtė qiell mbytės, je i detyruar ose tė dalėsh ose tė qėndrosh brenda. Ēėshtja ėshtė tė dijmė se si dilet nė rastin e parė dhe pėrse qėndron nė rastin e dytė. Kamy thot "Jeta do tė jetohej shumė mė mirė po tė mos kishte kuptim." Prandaj, vetvrasja eshte nje keqkuptim i madh (i kundėrti i tė vetėvrarit ėshtė pikėrisht i dėnuari me vdekje).
Pėrballė zotit, mė shumė se njė problem lirie ekziston njė problem i sė keqes. Dihet alternativa: ose ne njerezit nuk jemi tė lirė dhe zoti i gjithėpushtetshėm ėshtė pėrgjegjės i tė keqijave, ose ne njerezit jemi tė lirė e pėrgjegjės, por (ne nje rast te tille) zoti nuk ėshtė i gjithpushtetshėm. (Njeriu e ka krijuar zotin pėr tė mos vrarė veten (nga dashuria pėr vetveten), kjo ėshtė pėrmbledhja e historisa sė kėsaj bote deri nė kėtė ēast.):smile:
Kur ke fjala te Zoti, Lojetari (edhe njehere: njerezit gjithmone dhe ne cdo rast perfundojne te vdekur... n'daē optimista, n'daē gjeni, ndaē budall... te gjithe njerezit vdesin, nuk e dij pse ia kundėrvė perdorimin e mendjes vdekjes, kur dihet se perball vdekjes asgje nuk te kryen pune!), njeriu i kthen syte kah zoti veq kur t'don me arrit dicka t'pamundshme. Sa per me e arrite te mundshmen, (faleminderit por) njeriu ia del vet. Perndryshe, lutja behet vetem ateher kur erresira zapton mendjen. (Zoti i gezohet me se shumti sakrifices se intelektit, flijimit te mendjes. Ne deshtimin e vet besimtari e gjen fitoren e vet - pasi e humb besimin tek vetvetja i dorezohet besimit diku tjeter).
nejse...

Urata
12-12-08, 05:55
Subject: Subject: Njoftim per nje fatkeqesi!
Date: Tue, 9 Dec 2008 21:42:23 -0500

Ju informoj se dje ka ndodhur nje fatkeqesi, nje shqiptar i quajtur Fatmir
Bocka, inxhinier nafte nga Fieri pas depresionit te kaluar e duke pasur te
shoqen ne Shqiperi ka futur duart ne korrent duke humbur jeten.

Ne nje rast te tille duhet te jemi prane njeri tjetrit, prandaj ju ftoj qe
te kontribuojme per dergimin e trupit te te ndjerit ne Shqiperi.

Ju lutem shperndajeni kete njoftim ne te njohurit tuaj sa me shpejt.

Kontributet jane te mirepritura ne emer te:

ALBANIAN CANADIAN COMMUNITY ASSOCIATION
Banka CIBC, Account no: 00182 1872230

Ju faleminderit.

Per kryesine e shoqates,

Petraq Peci
Kryetar
...mbas leximit te e-mailit mbi kete fatkeqesi jam prekur keq n'shpirte mbreme!!!!!...u dhashte Allahu gajretin te shoqes , familjes me t'ngushte dhe asaj te gjere te te ndjerit!...me mire do ishte te ndihmohej sa ishte e gjalle, sesa tani per s'vdekuri!!!!

hasanmehmeti
16-02-09, 11:16
Vetėvrasja

Emision nė lidhje me dukurinė negative tė vetėvrasjes nė KTV. Disa kėshilla parandaluese nga Dr. Ferid Agani.


http://video.google.com/videoplay?docid=-6029032159267076319&hl=en (http://video.google.com/videoplay?docid=-6029032159267076319&hl=en) (1)
http://video.google.com/videoplay?docid=-4220966898777109360&hl=en (http://video.google.com/videoplay?docid=-4220966898777109360&hl=en) (2)

Makresh
16-02-09, 11:22
Dukuri nder dukurit me te kqijat e cila eshte ne rritje ne shoqerin ton, Dr. Agani e shpjegon bukur mir ne dokumentarin qe solli HasanMehmeti,.

Gjumashja
20-02-09, 11:36
Shumica mendojn qe jeta eshte film, mbytesh njeher edhe prap ngjallesh... jeta ka batica e zbatica cdo gje ka zgjidhje vetem duhet te logjikosh me mend.. une kisha preferu qe vetvrasjet mos te behen publike qe ndoshta edhe kish me qene numri me i vogel i tyre...

DEA
20-02-09, 16:58
Ligesi, njeriu qe i dorezohet jetes eshte shume i dobet!

Agroni22
08-03-09, 13:24
gjeja ma e shemtuar per nje shoqeri

Peja-Boy
10-03-09, 17:13
Eshte bere shume e shpeshte qe njerezit si zgjidhje te problemeve te tyre vrasin veten.Cka mendoni ju ?

Ne gjdo Aspekt thuhet vetvrasje ... Nese je i semur nga Natyra e vdes ateher nuk eshte Vetvrasje ... Por mendoj se per gjdo gje qe e vizitojm Doktorin ...

Persona qe perdorin Alkoholin pa nderpre (Vetvrasje)
Persona qe Perdorin Duhani pa nderpre (Vetvrasje)
Persona qe Perdorin Llojet e Drogave Pa nderpre (Vetvrasje )
Persona qe e qesin Litarin en fyt prap (Vetvrasje)

teutaA
18-03-09, 08:31
ne baz te disa shkrimeve qe lexova po e vrej qe kurr nuk ja u paska pru jeta nje gje te till

thojn se vetem te liget perfundojn kshtu por mos harroni se padrejtsia ne ket jet eshte shum e poshter

emine
18-03-09, 11:15
ne baz te disa shkrimeve qe lexova po e vrej qe kurr nuk ja u paska pru jeta nje gje te till

thojn se vetem te liget perfundojn kshtu por mos harroni se padrejtsia ne ket jet eshte shum e poshter
:frown:

>>{SpOnGeBoB}<<
18-03-09, 11:29
E pse be njeri pernime duhte me ja ngushtue vehtit qishtutne punen ? A din ti eminushko qysh i bjen qikjo pune normal u nisen treni osht tuj hece e po hec e po hec e dikujna ju ka teken qitash do me kcy se o ka harrue diqka o nuk i pritet deri sa te ndalet ne stanice.

Po prit mara, ku pe din nashta bash atehere krise falli najkah deri sa te bohet me zhdrypen qatje. Nuk e dij send permi kete toke qe mund e detyron njeriun me ba qesine sene te pista be, bile duhet qatyne qe bojne qishtu mi ardhen marre prej vehtes tyne.

emine
18-03-09, 11:35
E pse be njeri pernime duhte me ja ngushtue vehtit qishtutne punen ? A din ti eminushko qysh i bjen qikjo pune normal u nisen treni osht tuj hece e po hec e po hec e dikujna ju ka teken qitash do me kcy se o ka harrue diqka o nuk i pritet deri sa te ndalet ne stanice.

Po prit mara, ku pe din nashta bash atehere krise falli najkah deri sa te bohet me zhdrypen qatje. Nuk e dij send permi kete toke qe mund e detyron njeriun me ba qesine sene te pista be, bile duhet qatyne qe bojne qishtu mi ardhen marre prej vehtes tyne.


O kadala se nuke e kam njet as me kcy trenit e as mu myte ne kofe te ujit,,,,po gjunah per ata gjithe njerz qe nuke shofin tjeter rrugedalje...

shpuze ty ora lige ste ha,,,mallin e keq se gjone gjo:tongue:

Urata
18-03-09, 15:26
ne baz te disa shkrimeve qe lexova po e vrej qe kurr nuk ja u paska pru jeta nje gje te till

thojn se vetem te liget perfundojn kshtu por mos harroni se padrejtsia ne ket jet eshte shum e poshter

Oj teutaA e mire, ti flet rralle e per malle...!

respekt,
Urata