PDA

View Full Version : Karakteri i njeriut ėshtė i lindur apo i formuar mė pas?


Filomena
07-10-03, 09:40
Karakteri i njeriut eshte i lindur apo i formuar me pas? :?:

mija
02-11-03, 16:04
simbas meje gjdo nejri lind me karakter specifik te tij. por mun te trashigon nga te tjeret apo nga vet natyra te ket karakter te ndryshem!!!

Murgesha
11-11-03, 23:39
Qdo njeri lind si i veqante, ne zhvillimin e karakterit ndikojne se pari prinderit dhe rrethi ku jeton. Ama gjithnje mbetet e vulosur diqka qe nga lindja.

ariani
20-11-03, 10:29
pershendetje per te gjith ne veqanti per Murgeshen

pajtoj plotsisht me mendimin e murgeshes ne ate se secili femij kur lind eshte paster si thon si pika e lotit por ai femij pėson ndryshime varėsisht ne cilin mjedis jeton, duke pėrfshir kėtu familjen pastaj rrethin

ne te cilin jeton qka do te thot se ka shum faktor qe ndikojn nė edukim,

kulture pastaj dhe ne arsimim te fėmiut

python
22-11-03, 21:25
pajtohem me murgeshen dhe arianin plotesisht

mija
22-11-03, 23:33
lumi ti qe po pajtohesh python :D

python
24-11-03, 18:17
lumi une qe me permende MIJA :wink:

mija
24-11-03, 21:27
ani :P

mizi
30-11-03, 16:31
Edhe une e prkra mendimin e juve,dmth se femiu lind tabula rase ,si nje leter e bardhe,kurse si do te formohet personaliteti i tij me pas,mvaret prej shum faktorve,si familja,shoqria ku jeton,etj

Auberoni
04-12-03, 00:00
ArianLoti eshte gjeja me e papaster ne trupin e njeriut...kete e thote biologjiaFemiu nuk lind tabula rrasa...femiu lind me disa predispozita fizike e mentale te cilat askush nuk mund te i definoj.....Femiu eshte i ndare nga rethi edhe pse rrethi ndikon ne mase te madhe tek ai..Cdo femije eshte personalitet ne vete...

husky
01-02-04, 05:00
Un mendoj se karakteri i njeriut formohet me pas , por shum qka mvaret edhe nga trashegimia

caki
11-02-04, 16:27
Karakteri i njeriut ėshtė i lindur e jo i krijuar me pas, sepse askush nuk mund te krijoj karakter. Mund te thuhet se si atehere fėmiju kur ėshtė i vogėl ėshtė me karkter tė ndryshėm e pastaj ndryshon? Unė mendoj se ēdo person e ka karakterin qė e kishte edhe nė foshnjeri, por karakteri edukohet, ja pse ndryshojn gjėrat, sepse ēdo ditė ndikon dika nga jasht nė karakter dhe edukon. Atėherė mund tė thuhet se karakteri lind me lindjen e njeriut dhe nė kohė edukohet...

Zero Cool
11-02-04, 17:21
E lexova dikund qė Japonezėt po bėjnėpėrpjekje qė tė edukojnė fėmijėt nė barkun e nėnės (ende pa lindė). Nėse kjo ėshtė e saktė atėherė karakteri i njeriut nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos pėrmbledhje e rrethanave nė tė cilat njėriu ėshtė krijuar dhe nė tė cilat jeton, natyrisht kėtu nuk duhet harruar edhe njė pėrqindje tė vogėl tė GENEVE trashėguese.

Besimtarėt do tė thoshin : ėshtė kjo punė e Zotit...
Pėrshėndetje

enesi_21
18-02-04, 11:43
"Cdo fėmijė ėshtė i lindur mbi fitrah-n(natyrshmerin e tij ) por prindėrit e tij e bėjnė atė njė ēifutė ose njė kristian ose njė adhurues zjarri. Ėshtė si rasti i njė kafshe qė nxjerrė nė jetė njė trashėgimtarė natyral. A keni parė ndonjė tė lindur tė gjymtuar pėrpara se ju t'i gjymtoni ata".

Giovanni
24-02-04, 15:42
Karaktei i njerut varet nga familja e tije e cila e edukon.
Edukimi i mire karakteri i mire

nezi
26-02-04, 22:01
I lexova te gjitha keto shkrime ne lidhje me karakterin !!! Shumica skan dhene mendime por pajtime !!! edhe une do jap mendimin tim .:KENI ndegjuar ndonjeher te thuhet ky fmi pa karakter ? une per veten time nuk e perdor dhe nuk kam ndegjuar ndonjeher.... sepse femiu trashegon gjenet nga prinderit, por karakterin jo,at e formon me von ne at rreth ku jeton ? psh. marrim nje femi shqiptar dhe nje anglez i shkembejm !!!!!e dergojm SHQIPTARIN QE FOSHNJE NE ANGLI do shohim rezultatet ??? cfar mendoni ? me jepni pergjigje? KENI ndegjuar ndonjeher ? nga SKENDERI lind beteri e nga beteri lind SkENDERI ???? njeriu karakterin e nderton vet pavsrsisht ku jeton por fal leximit..

Zero^Cool
25-03-04, 21:10
PO po.
Mirepo ty albamutlim nuk te kan edukuar prinderit por harapet te cilet kan ardhe pas lufte ne kosove, e sa i perket azreti muhametit tend, ai u kon analfabet bre ku din nje analfabet me msu njerez tjere ? Bile bile 40 vjet nuk u kan musulman hiq ... :wink: :wink: :wink:

mirsad
13-04-04, 21:07
une po pergjigjem pyetjes separi....njeriu linden me nje karakter,por me pas pa tjeter ndodhin ndrishime n ekarakterin etije..keto ndrsishime ne karakter vijne nga rrethi social ku jeton..Zero^Cool__-shoku perse ti je futur ketu vetem perte nenqmuare MUHAMMEDİN ALLHUE ME SHİROFTE... me verte ai ka qene analfabet deri ne moshen 40 vjeēare..dhe derin ne kete moshe nuk ka qene musliman thua ti...
persa i perkete religjionit te tije po te tregoje une ai deri ne kete kohe i besonte religjioni HANİF_KY esht enje besim i paste r dhe monotoiste qe ekzistonte edhe atehere dhe eshte ky besim q ene kohen e hz İBRAHİMİT/ABRAHAMİT...por pasi i erdhi islami nuk ka ndonje ndrishim te madhe vetem s edisa ndrishime te vogla .dhe dua te theme se ka vetem lehtesime me shume ne ligjin e İSLAMİN ne lidhje me ate HANİF....
Kur thua se ai ka qene analfabet po t ekujtoje nje ajet teKUR'AN'İT, ku thote ai nuk flete nga pasion/sipas vete/deshires vete...
prandaje shoku ato gjera qe i ka thene MUHAMMEDİ SAV jane te me suara nga Allahu i madhuruare...
.........degjo mos perdore shprehje per MUHAMMEDİN sikurse te ishe njeri i pa shkolluar.edhe nq ss e ti nuk edone personalishte per hire te bashkatdhetareve tu duhet ta respektojshe..pres mirekuptim ..mirtupafshim

esa
19-04-04, 18:43
tungi te gjitheve ju pershendes edhe me behet qefi se shume njerez human beings jon te kyqur ne biseda te tilla siq eshte kjo.
Sa i perket temes ose asaj thenjes se femija lind "tabula rasa "keshtu nuk mund te themi nga fakti se shkenctarisht eshte thene se femija kur lind lind me disa predispozita siq e ceki dikush me heret , kete jo qe e thashe une po eshte thene me shkence e cila shkence eshte tamam per kete qeshtje.Pastaj ai siq rritet edhe zhvillohet fizikisht ai njekohesisht edhe psikikisht zhvillohet ose perparon , e disa jon te trasheguara ( kush eshte i inetersuar me shume mund te lexon libra te shumte se cilat gjera jon te trasheguara e cila te formuara e cila te imponuara nga rrethi ,shoqerija e gjerat qe e rrethojn njeriun


MEQENESE QDO NJERI ESHTE BOTE NE VETE DMTH SECILI PREJ NESH KA DIQKA TE VETEN DO TE THOT SE E KA TE LINDUR ATE 8) :arrow:
( e kom fjalen per ata njerez qe e kane te formuar personalitetin e vet)(Ta kujotjm ate tregmimin e vet:Kur te gjithe i kane grambullu trunjt ne nje koder e Shume qudi a Se asnjeri nuk e ka gabu ta marre trunin e tjeter kujna por e kane marre te vetin )

Shiko mes rreshtave qka fshihet

qika_pr
29-05-04, 16:15
Peshendetje per temen

Karakteri i njeriut krijohet nga shum dukuri,
Nga vendi ku rritet
Nga prinderit
Nga shkolla
Nga shoqeria
Nga te gjitha qe e rethojne
Nje shembull
marrim nje njeri qe eshte rrite ne xhungel dhe me pru ne mesin e shqiptareve sa keq ai shum me shum frigohet nga njerezit sepse ne karkterin e tij nuk ekziston meshira dhe ndjenjat per njeriun

A nese shkojme ne ne xhungel ne kemi shum frik nga cdo gje te gjungles


Karakteri krijohet ne baze te rrethit ku jetojme dhe ku rritem,por nuk eshte gjenetike,nuk bartet nga brezi ne brez,mund te besh karakterin e babit tennd po nuk mund te lindesh me ate karakter

Ne lindim me karakter unikat te veqant,dhe e kalitim deri sa te plakemi

platori
09-07-04, 16:29
Peshendetje per temen

Karakteri i njeriut krijohet nga shum dukuri,
Nga vendi ku rritet
Nga prinderit
Nga shkolla
Nga shoqeria
Nga te gjitha qe e rethojne
Nje shembull
marrim nje njeri qe eshte rrite ne xhungel dhe me pru ne mesin e shqiptareve sa keq ai shum me shum frigohet nga njerezit sepse ne karkterin e tij nuk ekziston meshira dhe ndjenjat per njeriun

A nese shkojme ne ne xhungel ne kemi shum frik nga cdo gje te gjungles


Karakteri krijohet ne baze te rrethit ku jetojme dhe ku rritem,por nuk eshte gjenetike,nuk bartet nga brezi ne brez,mund te besh karakterin e babit tennd po nuk mund te lindesh me ate karakter

Ne lindim me karakter unikat te veqant,dhe e kalitim deri sa te plakemi

oj qika_pr dikush nuk mundet me u plak se i vjen vakti para kohe .
nashta m'ke kuptu

turisti
25-07-04, 21:48
Qdo njeri lind si i veqante, ne zhvillimin e karakterit ndikojne se pari prinderit dhe rrethi ku jeton. Ama gjithnje mbetet e vulosur diqka qe nga lindja.

turisti
27-07-04, 17:44
Tung juve.Ehe,kjo teme lup me filosofue,por do te provoj sa me shkurte..Njeriu kur lind eshte si "kompjuteri i ri",pastaj duheni mu ul dhe me e mush me informata(ne ket rast=edukimi)me e edukue.Gjate jetes,njeriu krijon shprehjet idejat,e pervetson jeten,i automatozon ca gjera....bohet i pjekur,brohorit Enver Hoxhes dhe partijes socijaliste,pasta vjen deri te ndrrimi i situates dhe dihet me, brohorit "liris,demokracis"...dhe njeriu veshtire adaptohet sepse NUK ESHTE KOMPJUTER ME E NDRRUE PROGRAMIN DHE U KRYE.Nga ana e njerzve,mendoj se karakteri KRIJOHET(fitohet,ndertohet)me rritjen e personit dhe zhvillimin e tij.Njeriu eshte gjithashtu i lindur me trurin i cili posedon qendrat(per dashni,urrejtje,gjuhe,t'folurit...-nese i largohet dikujna ne menyren operative qendra e URREJTJES,mundeni familjen m'i ja mbyte,ai nuk do te merzitet...),a normal qe nji pjese dhe TRASHIGOHET(karakter dhe antikarakter),e aty mvaret se ne cilen rruge do tju qoje jeta dhe kah do te peshoje karakteri-kah karakteri ja kah antikarakteri...ju pershendes.... :wink:

Psycho
28-08-04, 02:40
Rasisht surfirata ne kete sajt e e pash kete teme.Mu krun durte me leh pak. Qika_pr mos e nencmo faktorin gjenetik se edhe ai perpos atyne qe i permene e lun ni rol te dukshem.Ne disa tipare ma shume e disa ma pak. Dihet p.sh. qe ne inteligjence faktori gjenetik lun rol ma te madh sesa ne intraverzion ose neuroticizem. (Psikologjia e sotme e ka qet mendim ne baze studimeve te ndryshme qe jone bo.)

lotoshi
22-12-04, 14:02
ju pershendes te gjithve

por vet mendimi ym qe parashoh kete mund te them se njeriu lind me te meta psiqike lind me te meta te folurit etj po ku mundemi ne ta dim kete se njeriu a lind me karakter apo deshta te them se njeriu kur lind kete e krijon zoti e vet ai e din se e ka progamuar qe ki njeri si te jetoj cfar karakteri do ketdhe me pstaj femija ritet edukohet shkollohet edhe ather i shihet se cfar karakteri ka apo sa arin a njeri te di

por si duket ki zitriu po u hin puneve te zotit

ne vet nuk mundemi ta shohim se ajo esht nje gje a pa aritur tek njerezit te zbulojn se a linden femija me karakter kete zbesoj qe e din kush por post zotin ju lutem kjo ska logjik kjo tem edhe nuk di se pse e komentoni kete

me duket se cfar sheh ne ender e foo diten

ju pershendes te kaloni mir

prishtinasja
09-01-05, 22:07
Karakteri eshte nje struktur e veqant e personalitetit qe ka te beje me anen morale te personalitetit .Duke marre kete parasysh mendoj se karakteri i njeriut eshte me shume i formuar duke mos lene anash edhe faktorin trashegues qe eshte me shume rendesi.Ne formimin e karakterit te njeriut ndikon shume dy faktor te rendesishem qe jane familja dhe rreth

skendi
09-01-05, 23:04
une mendoj se karakteri i njeriut mund te ndryshoj ne jeten e tij;
por vetite e trasheguara gjenetike nuk ndryshojne ato mbajne
veēorite e tyre dhe keshtu i japin karakterit noten personale.
edhe shpirti nuk ndryshon deri ne vdekje- bile edhe pas vdekjes.

LABI
04-02-05, 10:11
simbas meje gjdo nejri lind me karakter specifik te tij. por mun te trashigon nga te tjeret apo nga vet natyra te ket karakter te ndryshem!!! :!: :!:

Ka mendime dhe pikepamje se trashegimi eshte i vetmi ose te pakten faktori vendimtar prej te cilit varet zhvillimi i personalitetit - karakterit te njeriut !
Ithtaret e keti mendimi jane te bindur se nga trashegimi varen jo vetem aftesite dhe temperamenti , por edhe te gjitha vetite tjera te personalitetit, si psh .. ambicija ,zelli , durimi , kembngulja ..

Simbas hulumtimeve , mendimeve te shume , sociologeve , psikoanalisteve , psikologeve , mendohet se ne zhvillimin e personalitetit ndikojne tre faktore : Trashegimi , ambienti , dhe nga aktiviteti i individit.

Si trashegimi , ashtu edhe ambienti jane te domosdoshme oer zhvillimin e nje individi . Sado qe te dy keta faktore jane te rendesishem , kjo nuk do te thote se ata e percaktojne ne te njejten shkalle zhvillimin e ndonje organizmi dhe te gjitha vetit e tij .

Keshtu qe simbas mendimit tim zhvillimi i personalitetit - karakterit eshte shume me teper nen ndikimin e ndryshimeve qe ngjasin ne AMBIENT .

Ajo cka une e konsideroj te trasheguar nga prinderit jane te ashtuquajturat dispozitat e lindura , mbi VETITE FIZIKE , e me pake ATO PSIQIKE ..
Dihet se nga trashegimi varen , ngjyra e lekures , syve konturat e fyres etj.
Ndresa nga Vetit Psiqike ; intelegjenca dhe motorika ( reflekset )

Hulumtimet deshmojne qe se ne kushte te pavolitshme intelegjenca vjen duke rene , kurse ne kushte te pershtatshme zhvillohet dhe shtohet deri ne kufi tw caktuar ..

Nga kjo jep te kuptohet qe Ambienti dhe Faktori Social jane faktoret vendimtare qe ndikojne ne personalitetin - karakterin e njeriutt..
Aty ku njeri frymon , jeton dhe vepron , ne familje , shkolle , pune , dhe me te gjithe agjentet tjere socializues

Asesi nuk mundet te jet i trasheguar

Alb_4ever
18-05-05, 08:54
karakteri edhe eshte i lindur por edhe formohet me vone


tung ju pershends te gjitheve

LABI
19-05-05, 14:04
karakteri edhe eshte i lindur por edhe formohet me vone


tung ju pershends te gjitheve
instiktet dhe predispozitat gjenetike mund te jen te trasheguara :roll: ... mirepo karakteri krijohet gjate jetes se individit ..
Psikoanalisti i mirenjohur Sigmund Frojd thote :
"me jepeni nje foshnje , prej tij do te beje (krijoj ), mjekun , hajnin , kriminelin ...!!" :arrow: :arrow:

LABI
19-05-05, 14:04
karakteri edhe eshte i lindur por edhe formohet me vone


tung ju pershends te gjitheve
instiktet dhe predispozitat gjenetike mund te jen te trasheguara :roll: ... mirepo karakteri krijohet gjate jetes se individit ..
Psikoanalisti i mirenjohur Sigmund Frojd thote :
"me jepeni nje foshnje , prej tij do te beje (krijoj ), mjekun , hajnin , kriminelin ...!!" :arrow: :arrow:

Dali!Keq
19-05-05, 15:53
Karakteri i Njeriut nuk mundet te Lind.
Karakteri rrjell nga Familja.

Dali!Keq
19-05-05, 15:53
Karakteri i Njeriut nuk mundet te Lind.
Karakteri rrjell nga Familja.

ARVANITI
20-05-05, 13:24
Karkteri ne asnje menyre qe nuk lin, ai krijohet duke flluar qe nga femijeria e deri ne pjekuri.

Ju sugjeroj te lexoni librin "Krim dhe Ndeshkim", te shkrimtarit te madh rus Fjodor Dostojevski.

Gladiator_20
27-05-05, 12:26
Pershendetje

Ashtu eshte Arvaniti,asnjeher nuk kemi nje karakter te perkryar,ai zhvilliohet gjate tere jetes se njeriut.

Bye...

rastesishT
02-12-05, 21:42
Tung juve.Ehe,kjo teme lup me filosofue,por do te provoj sa me shkurte..Njeriu kur lind eshte si "kompjuteri i ri",pastaj duheni mu ul dhe me e mush me informata(ne ket rast=edukimi)me e edukue.Gjate jetes,njeriu krijon shprehjet idejat,e pervetson jeten,i automatozon ca gjera....bohet i pjekur,brohorit Enver Hoxhes dhe partijes socijaliste,pasta vjen deri te ndrrimi i situates dhe dihet me, brohorit "liris,demokracis"...dhe njeriu veshtire adaptohet sepse NUK ESHTE KOMPJUTER ME E NDRRUE PROGRAMIN DHE U KRYE.Nga ana e njerzve,mendoj se karakteri KRIJOHET(fitohet,ndertohet)me rritjen e personit dhe zhvillimin e tij.Njeriu eshte gjithashtu i lindur me trurin i cili posedon qendrat(per dashni,urrejtje,gjuhe,t'folurit...-nese i largohet dikujna ne menyren operative qendra e URREJTJES,mundeni familjen m'i ja mbyte,ai nuk do te merzitet...),a normal qe nji pjese dhe TRASHIGOHET(karakter dhe antikarakter),e aty mvaret se ne cilen rruge do tju qoje jeta dhe kah do te peshoje karakteri-kah karakteri ja kah antikarakteri...ju pershendes.... :wink:


Ishte nje femij, dhe qdo here ai femije, u sillke posht lart neper sokak.
Kur shkonin per te mbush Kenatat me uj grat e katundit , ai gjithe qe kish me ja u thy Kenata me uj ne gjyst te rruges, nje dite po e sheh nje plak dhe po i fol, po i thot pse bre djal i mire po ben keq, pse po i then kenatat qfar po te bejn.

Djali ju perjgigje: Nuk kam faj une ketu, por fajin e ka Baba qe s'ma ka zgjedh Nanen.

Pra desha te ju them se eshte trashegimi, mire po dhe rrethi se ku rritet ai femij, por me shume e ka trashegimi.

Flaka_1
10-12-05, 16:51
Karakeri lind ne momentin kur lind femija, mandej karakteri zhvillohet dhe rritet ne baze te rrethit se ku jeton!

krijuesiii
11-12-05, 23:46
...Cdo njeri lind si nje Engjell Melaqe e vertet ai me kohen fillone te formohet n“varesishte nga genet e prinderve dhe nga shoqeria e rrethi ai krijon edhe karakterin e tij...


tungiii

DEA
20-12-05, 21:39
Formohet me pas.

jadore
22-01-06, 00:59
-mendoi qe formohet dhe ka shume qka te trashiguar gjenetikisht -nuk me kujtohet shume mire nje analize e Frojdi-t ku sipas tij thuhet........"karakteri i nje personalitetit eshte vete femirija e tij."...(mund edhe te mos kete qene e shkruar keshu ..ka shume kohe qe atehere qe e kam lexuar, mipro mua aashtu me ka mbet ne mendje..)

Tomori
10-02-06, 20:08
Karkteri ne asnje menyre qe nuk lin, ai krijohet duke flluar qe nga femijeria e deri ne pjekuri.

Ju sugjeroj te lexoni librin "Krim dhe Ndeshkim", te shkrimtarit te madh rus Fjodor Dostojevski.

ARVANITI nuk pajtohem me ju qe karakteri ne asnje menure nuk linde..?!!
Karakteri linden qyshe nat momente kure linde foshnja..dhe mandaj ndikojne edhe kushtet sociale e etike ku ritet femija...?!!
-Po va jap nje shembell:
Ta zeme linde nje foshnje gabeli e kte foshnje e transferojme ne nje familje elite qe kete femi e edukon...por problemi dote linde se ky femi prape dote vjedhe...kjo eshte trashigimi e karakterit te genit...
besoje qe me kuptuat..tung :wink:

LABI
11-02-06, 18:47
Karkteri ne asnje menyre qe nuk lin, ai krijohet duke flluar qe nga femijeria e deri ne pjekuri.

Ju sugjeroj te lexoni librin "Krim dhe Ndeshkim", te shkrimtarit te madh rus Fjodor Dostojevski.

ARVANITI nuk pajtohem me ju qe karakteri ne asnje menure nuk linde..?!!
Karakteri linden qyshe nat momente kure linde foshnja..dhe mandaj ndikojne edhe kushtet sociale e etike ku ritet femija...?!!
-Po va jap nje shembell:
Ta zeme linde nje foshnje gabeli e kte foshnje e transferojme ne nje familje elite qe kete femi e edukon...por problemi dote linde se ky femi prape dote vjedhe...kjo eshte trashigimi e karakterit te genit...
besoje qe me kuptuat..tung :wink:

Ky eshte paragjykim i stereotipit racist !!

Me cfare e argumentoni kete tezen tende ?! Apo eshte vetem nje hipotez e pa logjikuar fare e manifestuar me impulse paradoksale ?!!!
" Ta zeme..... !! " Ta zeme ne shkence nuk ka , telenovelat nga nje here dine me qene te demshme per shendetin mental , qe padyshim jane disa nga format qe shpesh perdoren per manipulimin e opinionit te masave te gjera ...
Te flasesh per krijimin e personalitetin te nejriut me gojedhena dhe thash e theme eshte patetike :cry: :cry:

Tomori
12-02-06, 10:09
Karkteri ne asnje menyre qe nuk lin, ai krijohet duke flluar qe nga femijeria e deri ne pjekuri.

Ju sugjeroj te lexoni librin "Krim dhe Ndeshkim", te shkrimtarit te madh rus Fjodor Dostojevski.

ARVANITI nuk pajtohem me ju qe karakteri ne asnje menure nuk linde..?!!
Karakteri linden qyshe nat momente kure linde foshnja..dhe mandaj ndikojne edhe kushtet sociale e etike ku ritet femija...?!!
-Po va jap nje shembell:
Ta zeme linde nje foshnje gabeli e kte foshnje e transferojme ne nje familje elite qe kete femi e edukon...por problemi dote linde se ky femi prape dote vjedhe...kjo eshte trashigimi e karakterit te genit...
besoje qe me kuptuat..tung :wink:

Ky eshte paragjykim i stereotipit racist !!

Me cfare e argumentoni kete tezen tende ?! Apo eshte vetem nje hipotez e pa logjikuar fare e manifestuar me impulse paradoksale ?!!!
" Ta zeme..... !! " Ta zeme ne shkence nuk ka , telenovelat nga nje here dine me qene te demshme per shendetin mental , qe padyshim jane disa nga format qe shpesh perdoren per manipulimin e opinionit te masave te gjera ...
Te flasesh per krijimin e personalitetin te nejriut me gojedhena dhe thash e theme eshte patetike :cry: :cry:

Orr LABI cka hipoteze shihni ju ketu:
Te keshe te qarte se Gabeli ngelen Gabel..kutadi ku ta qojshe po ky Gabel ngelen me veset e veta qe i ka ne trashigimi ne karakterit qe permban ne genin e vet...
LABI aj shnet nje heres :lol: :lol: :lol:

Kastri
12-02-06, 11:04
Pershendetje

Karakteri, nuk lind por zhvillohet gjate jetes. Trashegohet :Semundjet,Ngjyra e lekures...

Kurse karakteri i gjithe mvaret se pari nga edukata familjare.

S“ka lidhje trashegimia-me karakter.

Me nderime te nderuar.

Vin-Diesel
11-08-06, 10:30
Karakteri i njeriut eshte i lindur apo i formuar me pas? :?:

Une them se krejt Mvaret nga rrethi dhe Edukata Familjare !

vendasi
10-09-06, 15:28
Edukata e femiut fillon qe ne barkun e s'emes se vet..ndersa karakteri ,edukata dhe sjelljet gjat jetes se tije mvaren shum nga prinderit dhe gjenet qe ai posedon..Psh..nese femiu yt nuk eshte is sukseshem ne shkolle nuk qendron problemi vetem se ai nuk meson mjaft por ne pyetje jan gjenet ose anasjelltas...ne fakt Dardha ben dardha:smile: mbetuni te pershendetur
Vendasi

Guri i madh
10-09-06, 22:09
karakteri i nji njeru formohet gjat zhvillimit embrional mvaret se prindit a jan duhan konzumus apo kan edhe probleme tjera trashigon edhe smundje fizike te prindve pas dy muajsh femija njef prindit edhe gjdo mos marrveshje apo grindje regjistron ne trurin e tij .
por ndikon shum edhe shkollimi sidomos aj fillor deri ne klasen e 9nent po pas andej ndikimin kryesor e luan sfidat ne per te cilat ka kalue aj person .

ky esht mendim i imi por prap se prap fjalen kryesore e kan psikologet qe jan e3dhe kompetent per ket LAMI

AliSia
07-11-10, 12:18
Ne formimin e karakterit te njeriut luajne rol te rendesishem disa faktore. Edukata familjare, eksperiencat e jetes, genet, shkalla e edukimit, shoqeria e plot e plot te tjera. Mund te thuash se rolin kryesor ne formimin e karakterit e luan familja ne te cilen rritesh.

DEA
07-11-10, 12:25
Edhe ashtu edhe keshtu, te dyjat jane te verteta. Por nuk do te thot qe te dyjat nuk mund te ndryshohen, ajo qe eshte lindur edhe mund te ndryshohet se perndryshe puna e psikologeve do te ishte shume e kote nese do te ishte e kunderta.

turisti
07-11-10, 19:29
Karakteri ?? hmmmm,: :biggrin: mbahesh si i dehuri per bandere e pastaj vjen dashuria dhe ta keput rrymen ( karakterin ):biggrin:,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahaha.

Amina
10-11-10, 22:08
Karakteri i njeriut eshte i lindur apo i formuar me pas? :?:


Se si nje njeri formohet apo formon karakterin varet shume ne cilin rreth lindet dhe rritet, nga kush dhe si edukohet si edhe veshtiresit qe kalon gjat jetes.
Normal edhe gjenet laujn nje rrole, ka disa karakterisika apo per shembull nje vese i nje prindi qe mund te trashegohet dhe e cila shfaqet edhe tek femija, por qe nuk do te thote qe ky femije edhe te ndjek rrugen dhe jeton jeten e njerit prej prindereve te tij.
Keshtu qe rrethi dhe shoqeria luajn nje rrole me te rendesishem per formimin e karakterit.

Naki
07-05-11, 17:41
Se si nje njeri formohet apo formon karakterin varet shume ne cilin rreth lindet dhe rritet, nga kush dhe si edukohet si edhe veshtiresit qe kalon gjat jetes.
Normal edhe gjenet laujn nje rrole, ka disa karakterisika apo per shembull nje vese i nje prindi qe mund te trashegohet dhe e cila shfaqet edhe tek femija, por qe nuk do te thote qe ky femije edhe te ndjek rrugen dhe jeton jeten e njerit prej prindereve te tij.
Keshtu qe rrethi dhe shoqeria luajn nje rrole me te rendesishem per formimin e karakterit.

Ndaj mendimin dhe pajtohem me te gjitha aspektet Trashegemia-Gjenet,Edukata,rrethi dhe mjedisi ku jeton dhe veprone ndikojne ne formimin e karakterit te Njeriut.

emine
07-05-11, 17:46
eh nana jeme boll u mundu me mba te urte e kurre nuk mujti kurr,kshtuqe le qeshtu beter kisha pas:P

Hajra
10-05-11, 21:35
.....une mendoj 50-50,