PDA

View Full Version : ROMANI QE JU KA PELQYER ME SE SHUMTI


RRUSHI
11-10-03, 09:11
LULJA E KUJTIMIT

SIKUR TE ISHA DJAL

PSE

TE MJERET

BIJA E MALLKUAR -----ETJ

PO JUVE CILI ROMAN JU KA PELQYER PSE DHA A MUND TE NA VEQONI DIQ NGA ROMANI JUAJ I ZGJEDHUR ????

jehona
17-10-03, 22:59
te pershendes rrushi, po nuk di me lexu bre, se te kisha dit me lexu as ne banjo bre nuk kisha shku pa roman ne dore, hahhaha, :wink:

Gentiana
18-10-03, 11:44
Ju pershendes te gjithve.

romane kam lexuar shum, ndersa nje se me ka mbet ne kujtes dhe se e kam lexuar shum her esht: Te gjith me duan vetem babai i im Jo.

kush e ka lexuar kete do te jet (ndoshta) nje mendimit tim, se Personazhi i keti Romani edhe pse nuk ka pas Jet aq te leht, gjithmon e ka dashur Jeten dhe esht kan edhe per tjer Positiv si ne dashuri si ne Shoqeri si ne pergjithsi. Per fat te keq ai nuk pati rast ta shijon jeten si te gjith tjert, sidoqoft ashtu duhet te jet njeriu.Gentiana

Dani
09-11-03, 08:32
Romanet nė jetėn time ma sė tepėrmi mė kan pylēyar!

Fshati midis ujrav (3 vėllimet)

Stuhit nė Gang dhe si fėmi

Toka jon.

RRUSHI
09-11-03, 18:59
Dani te pershendes---

Romani STUHI NE GANG eshte me te vertet nje roman shum interesant-kuptohet se shkrimtari-RABINDANAN TAGORA-eshte nje nder shkrimtaret me te njohur botror ...

Tung

Lisi
10-11-03, 20:42
Pershendes te gjithe forumistet.Teme e mire dhe e qelluar.

permbledhja me poezi "Motive me Diell" e Ismail Kadrese.Kjo veper me mbetet ne kujtes per jete. pershendetje.Jam i ri ne forum shfrytzoj rastin te pershendes te gjithe.

Murgesha
10-11-03, 22:08
Romani qe me se tepermi me ka pelqyer dhe do ta lexoja shume here eshte romani

"Dashuri e huaj" nga Elvira Dones.

Tjera romane

"Yjet nuk vishen keshtu" po nga Elvira Dones eshte ky nje roman tregjik per trafikimin e vajzave shqiptare ne Itali per te bere prostitucion.

Nese ju jipet rasti mos leshoni rastin po lexojeni.Ps. mund ta gjeni ne ket adrese nese dikush eshte i interesuar

www.elviradones.com/frame1.html

python
26-11-03, 02:24
une nuk kam lexuar shum romane por njeri prej atyre qe e kam lexuar edhe qe me ka pelqy me se shumti eshte PSE, e kam nje pyetje per ju, a ekziston origjinali a po eshte vetem nje!? falm

RRUSHI
26-11-03, 04:56
TE PERSHENDES-PYTHON PO NIK KE ZGJEDH EDHE TI

SA I PERKET PYETJES SATE LIDHJE ME ORIGJINALIN E ROMANIT ,, PSE "

ESHTE SHUM VESHTIR TE GJESH ---PER ARSYE SE KY ROMAN NJE KOH KA QEN I NDALUAR POR PAS CA KORIGJIMEVE DHE PERPILIMEVE QE JAN BER TASH KEMI KET QKA KEMI DMTH COPY---NE RAST SE E KE LEXUAR BESOJ SE E KUPTON ARSYEN ...

Naki
26-11-03, 12:37
ju pershendes autor i Temes :!:

po une do ti veqoja tri romane qe kam ende ne kujtes

-Plaku dhe Deti

-Malesorja

-Vdekja me vjen prej syve te till

Dani
26-11-03, 15:43
Romani per tė ri dhe tė dashurar ju rekomandoj

Lulja e kujtimit.

python
26-11-03, 20:41
pershendetje, falm RRUSHI qe u pergjigje pra une e kuptoj arsyen pse romani eshte korigjuar por kam ndegjuar se ne origjinal flitet me shum edhe me thellsisht per realitetin (ne menyr negative) edhe se ka shum njerz ne kosove qe e kan at, shpresoj se nje dit do ta gjej, nese ju e gjeni para meje ju lutem me lajm tung falm

Murgesha
27-11-03, 10:18
Sapo mbarova se lexuari romanin "Endrrat treten ne Mengjez" shkruar nga Thanas Jorgji. Roman i cili ben fjale per eksodin shqiptar te gushtit 1991 ne anijen Vlora. Aq shume me ka pelqyer permbajtja sa e kam lexuar vetem mbrenda nje nate. Bubu qfare tragjedie.

hana
30-12-03, 15:50
hej tung edhe mu me pelqen shum me lexu libra .libri i fundit ka qene Eva Luna e Isabella Allendes nje liber shum i mire me ka pelqy shum

lazdrani
30-12-03, 17:22
Si kur te isha Mbrete nga autori i mirenjohur Boteror lazdrani. :lol: :lol: :lol:

Gentiana
30-12-03, 19:21
Si kur te isha Mbrete nga autori i mirenjohur Boteror lazdrani. :lol: :lol: :lol:

Hehehehe, po qysh me paska shku pa e lexu ket Roman nga ky autor kaq i njoftur, po ok nese e njeh ti ate autor thuaj tma qon nje "exemplair" me kushtim "per Genten, shoqen e Forumit" ok?? Se me paska shku gjat pa e pas.
Tung dhe mos harro ok??
Genta

LIBERO_78
08-01-04, 21:00
MUA ME KA PELQYER ROMANII*NJEZET MIJE MILA NEN DET* TE XHYL VERNIT TE CILIN KA SHUME VITE QE E KAM LEXUAR POR KUTRRE NUK ME LARGOHET NGA MENDJA O ZOT SA I MIRE ESHTE

In Da Houze
09-01-04, 10:42
BENI
ECEN
VETE kam lexuar shum her edhe me ka elqyere edhe pse jam i rrituyr serish me terheq me lexue

neza
09-01-04, 22:31
kur flasim per romanet e lexuara ju kisha propozuar secilit qe ta lexoj kete liber Lumi i vdekur. nga letersia e jon e nga ajo boterore mos e leshoni nese ju bie ne dore" Nje tragjedi amerikane " nga Teudor Drajzer

In Da Houze
13-01-04, 10:35
Sa i perket romaneve skom koh me lexue por sikur te kisha e kisha lexue
:sikur te isha Djal

Barbaroza
13-01-04, 11:29
Romani me i kendeshem per mua ka qene"Nje tragjedi amerikane".

In Da Houze
13-01-04, 14:09
Ej a akoma e pelqen apo mo jo a..?Jo.. valla une ko me boe verzionin e ri te romanit - Sikur Te Isha P***K

Barbaroza
14-01-04, 09:44
Po me ka mbete nje simpati e veqante ndja atij romani,ndersa tash do te filloj ta lexoj romanin "E kuqja dhe e zeza"nga Stendel.
Une zakonisht lexoj romane te autoreve te njohur boteror.

Ej In Da Houze,a ka mundesi ta gjejme diku kete versionin e ri te ketij romani qe e ke cek? :wink: :(

hana
20-01-04, 18:55
hej tung IN DA HUOZ hahha edhe mua me ka pelqy shum BENI ECEN VET ka qene romani i par qe kam lexu.
Romanet qe me kan pelqy shum jan Sikur tisha djal 2 here e kam lexu,VEronika vendos te vdes Paul coleho,Dashuria e Fitnetit dhe Talatit,Te mjeret VIktor HYgo edhe nje liber psikologjik RRuga nae te cilen rrall here shkohet Scott Peck

hana
20-01-04, 18:57
hej se harrova romanin me te mire qe kam lexu ka qene ROBINSON KRUZO ,nga Daniel Deffo

ylli polar
20-01-04, 21:07
Te gjitha veprat e lexuara mendoj se e kane rendesin e tyre. Si veprat qe lane mbresa te paharruara tek une do ti veqoja:JETA E MATURANTIT.ANA KARENINA.ADIEU PHENOMEN nga Genevieve Dorman , i mrekullueshem.LUMTURI E MALLKUAR.ARA NE MAL nga Petro Marko,CADAVRE X nga Patricia Cornwell..... Tema eshte super,pershendetje autorit

Murgesha
20-01-04, 21:15
Lazdrani te dergoj ne privat adresen :oops: dhe me dergo te lutem ket roman se plasa prej kurreshtjes qe ta lexoje. :lol: :wink:

vullneti
21-01-04, 10:20
Kam lexua shume romane tona dhe te huaja,po me pelqen shume kriminalistika dhe romanet me spiunazhe.Para lufte e kam lexua ne gjuhen serbokroate romanin e shkrimtarit rus"Njeriu qe e dermoi Rajhun e Trete" roman ky qe nje shok i imi e ka vjedhe ne biblioteken e UJ, ky eshte nje roman qe me ka lene pershtypje te madhe ,ndoshta per faktin qe kemi qene te okupuar e shpesh mu personalisht me ka ndihmu qe ne situata te veshtira te nxirrem duke e imituar spiunin me te madh rus.
Se di nese dikush e ka lexu! Titulli i origjinalit eshte:"Covek koji je uzdermao Treci Rajh"

diana
21-01-04, 11:27
Me ka pelqyer jashtzakonisht "arti i kenaqesise" DALAI LAMA (ua rekomandoj me te vertete. Pastaj Georges Orwell 1984 (flet per nje regjim totalitar dhe fillon me devizen lufta eshte paqe ,paqja lufte,dmth paradokse te cilat e karakterizojne totalitarizmin)." Kohera barbare nga shqiperia deri ne kosove" (pamflet) i Kadarese ku ai prononcohet per bashkimin shqiptar...midis tjerash,"E kuqja dhe ezeza " e Stendalit ,Oscar Wilde "aforizma",Alphonse de la Martine etj etj etj ... "Rendi igjerave" Paul Valeri ,"Duart e Perlyera" Jean Paul Sartre ,"Kontrata Sociale" Jean Jacques Rousseau, "Rendesia" Simone Weil ( e agreguar ne Filozofi) e cila ka luftuar kunder fashisteve gjate luftes se Spanjes 1938 dhe eshte shume shume interesant sepse analiza e saj eshte abstrakte dhe te orienton ne reflekcion te thelle rreth njeriut dhe shoqerise sepse thote ajo " Ideologjia nuk eshte gje tjeter pervec nje mendimi rreth njeriut dhe shoqerise"...

Nuk e di sa jane bibliotekat tona publike ne Shqiperi Kosove ,Maqedoni e vise te tjera te furnizuara me libra te ketille por jane prioritet...dhe duhet kontribuuar ne kete drejtim...

diana
21-01-04, 11:29
E harrova "Te reja nga petersburgu " nga GOGOLI ...

LEXONI SHUME ....

anna
22-01-04, 18:35
tung tung une kam lexuar shume libra por vetem nje me ka pelqyer shume ai eshte< veronika vendosi te vdes> nga paolo coleho megjithate jam shume kurioze me lexu librin< sikur te isha mbret >nga lazdrani haahahhahahaah :lol: :lol: :lol:

Naki
24-01-04, 11:55
Lazdran a je gati me lexu librin sikur te isha mbret.kame interes ta lexoj se paku permbajtjen dhe personazhet.

hana
24-01-04, 12:54
hej lazdran edhe mu bre me ke ba shum kurioze per qat liber jam tu e prit me padurim valla ?????

Murgesha
24-01-04, 13:07
Hehe une e lexova. Fantastik ishte.
Aty bente fjale per nje djale te ri endrra e te cilit eshte te behet se pari princ e pastaj edhe mbret. Deshira per tu bere Princ eshte e aresyeshme se mbreti i atij vendi ka vetem nje vajze e cila pritet te jete mbreteresha e ardhshme e vendit. Djali i asaj vepre eshte i bukur, intelegjent dhe normal qe i ploteson kushtet per te qen Priinc.....

Ma teper nuk kam leje prej autorit per te rrefyer. Me vjen keq per kete..

LIBERO_78
24-01-04, 13:23
:lol: nuk po du me ju injoruar vetem nje gje duhet te ju tregoj njerez te mire se ju pak keni lexuar sepse po me duket qe keni ngelur ne demarkacion te dijes dhe mosdijes si te tille pra ju hapsiren e dijes dhe kapacitetit intelektual dhe piramides mendore e keni shume te ngushtuar mos te them te vogel ....pra lexoni te pakten ndonje gazete se do te beni qe te jeni te pakten pak oratore ok tung....RESPEKT PER TE GJITHE :arrow:

Murgesha
24-01-04, 13:43
Libero kur e thua kete vetvetiu po me lind idea se ju po na njihni te gjitheve qe shkruajme ne ket forum. Sigurisht se po e njeh edhe nivelin e intelegjences tone. Mos harro fjalen e urte.

INJORANTI KERKON SHOKE, PRA TE INJORON.

lazdrani
05-02-04, 12:13
Murgesha me duket se kam lexuar edhe vete kete romane qe ju keni lexuar dhe shtjellimi i keti libri perputhet me ate qe ju keni shkruare.... :wink: lazdrani

Zero Cool
07-02-04, 00:38
PSE Sterjo Spasse

Barbaroza
07-02-04, 10:23
Une kam shume romane qe me kane lene nje mbrese te pashlyeshme ne kujtese dhe nuk mund ta bej nje veqim te madh te tyre,por sadopak po e veqoj romanin "Nje tragjedi amerikane"te Teodor Drajzer.

nezi
07-02-04, 20:52
Hmmm ,Kam lexuar shum ,pothuaj qa me ka ren ne dore ,! do i veqoj,ANA KARANINA pj.I dhe eII, Bija e mallkuar,Stuhi ne Gang.Etj. etj veshtir esht te dallosh, Cdo liber vlen te lexohet...

anna
10-02-04, 18:13
aj nezi gati te njejtet libra paskemi lexuar veq mua me ka lodh shume libri ANA KARENINA te dy vellimet i kaml exuar bile diten tjeter e pash edhe filmin.BIJA E MALLKUAR e kam lexuar te nje autoreje te huaj por kam degjuar se eshte nje liber me te njejtin titull i shkruar nga nje autor shqiptar .Zero cool edhe libri <pse> i sterjo spasse eshte i mire

caki
12-02-04, 10:33
Romani me i preferushem per mua eshte Romani i Andrea de Carlo " Due di Due"

sexybrikenda
26-02-04, 17:16
ooooooooooooooooo lazdran po ti ishe bre vet mret :shock :shock: kiss only you

lazdrani
26-02-04, 21:19
Hajt sexybrikenda berja qefin vetit,kjo jete vetem per ty ishte :wink:

illyria
19-03-04, 02:39
Prej shkrimtarėve shqipėtar mė sė shumti mė ka pėlqye edhe pse nuk kam lexuar shumė Lumi i vdekur i Jakov Xoxės kurse prej tė huajve,romani qė gjer mė tani mė ka pėlqye mė sė shumti ėshtė ai i Gabriel Garsia Markesit: "Njėqind vjet vetmi".
Aq fantastikisht i thurrur sa qė thjesht nuk tė besohet qė ashtu mund tė shkruaj njė qenje e "thjesht" njerėzore!!!

mickoja
19-03-04, 04:17
Pčrshndetje pčr tč gjith

Jam lexuese e rregullt tč librave si vepra apo romane i adhuroj tč gjitha librat qč jan reale me kuptim tč včrtet,romani i parč qč mč ka mbetur nč zemer čsht"sikur tč isha djalč"dhe romani nč gjuhčn gjermane mč pčlqen romani "Nicht ohne meine tochter""Jo pa vajzčn time"dhe filmin e kam parč čsht njč story e včrtet qč kam qajt duke lexuar....

hana
22-03-04, 10:57
tung
libri i fundit qe kam lexu ka qene Uragani i meteoreve i Fatime Kulles me ka pelqyer jashzakonisht.Ne kete liber flitej per Blilal Xhaferrin nje shkrimatr shum i talentuar nga Cameria i cili per shkak te Ismail Kadares internohet ,ne liber tregohen te gjitha peripecit e tij veshtiresit qe kalon edhe nje SHBA ku ja diegin 2 here shtepin i bejne atentat derisa e vrasin ne 1986.Kys shkrimtar i talentuar ka dhene nje ndihmes te madhe ne ceshtjen e Kosoves duke organizuar protest ne ShBA.

Gentiana
11-05-04, 13:48
Kam degjuar qe Romani nga John Grisham,Lufta ne Kosovė (apo diqka te till Titullin) esht shum Roman i mir. Per fat te keq kam kerkuar ket Liber qe ta blej,apo po qe ta marr ne bibliotek,po asesi nuk e kam gjetur. Nese e ka lexuar kush, a mundeni me me treguar a esht ashtu siq thojn se esht i mir??!! dhe ku mundem me e gjet ket Liber???

Ju flm

Genta

qika_pr
17-05-04, 09:38
hmmm
Agata Kristi eshte shum e mir edhe i ka disa libra shum te mira si psh
E drejta e sendukur spanjoll
Jeta nje komisari etj
Kadare "Prilli i thyer"
Scott Peck "Rruga ne te cilen rralle shkohet"
Cdo liber i Oscar Wilde
uaaaa ka shum mbes deri neser duke shkruar ka shum libra shum

anna
17-05-04, 14:41
hmmm
Agata Kristi eshte shum e mir edhe i ka disa libra shum te mira si psh
E drejta e sendukur spanjoll
Jeta nje komisari etj
Kadare "Prilli i thyer"
Scott Peck "Rruga ne te cilen rralle shkohet"
Cdo liber i Oscar Wilde
uaaaa ka shum mbes deri neser duke shkruar ka shum libra shum

qika_pr libri i Scott Peck eshte me te verete i mire tung ju pershendes shume anna :D

Vera
17-05-04, 15:53
Romani me i pelqyer i ime eshte "Gjenerali i Ushtris sė Vdekur" nga Ismael Kadare qe mendoj edhe eshte kryevepra e ketij shkrimtari te shkelqyer shqiptar.

Cool_Boy
17-05-04, 18:14
Si kur te isha Mbrete nga autori i mirenjohur Boteror lazdrani. :lol: :lol: :lol:


lazdrani mbret te kemi be more njeri qka po don me shume a??

aferdita
30-05-04, 17:26
mua me pelqen libri "Pse"
dhe nje roman gjermanisht " Am Ufer des Rio Piedra saß ich und weinte"
eshte nje roman shum i mire

qika_pr
05-06-04, 15:42
Veronika vendosi te vdes
Prilli i thyer-kadare
Kam dashur vajzen
Dashuria e Talatit me Fitnenten-S.Frasheri
El Clon-tash eshte filme shum liber argetues
Te mjeret
Kurrizori

anna
06-06-04, 13:10
Veronika vendosi te vdes
Prilli i thyer-kadare
Kam dashur vajzen
Dashuria e Talatit me Fitnenten-S.Frasheri
El Clon-tash eshte filme shum liber argetues
Te mjeret
Kurrizori


te gjithe i kam lexuar veq me i miri eshte' veronika vendosi te vdes' mga p.coleho dhe libri i fundit me pelqej '11 minuta ' :wink:

VARDARI
09-06-04, 14:46
Ju kisha preferu ta lexoni romanin e
FOQION POSTOLIT -PER MBROJTJEN E ADHEUT

se shum me ka pelqyer shum interesant esht
kalofshit mir ne lexime

ShEjToNkA
12-07-04, 00:09
Romanet qė ma kan lėn mbresa jan kėto "Gremin Nė Dashuri"," PSE" ," Kristalina"," Jeta e Njė Maturanti", e ka edhe shum tjera, mirėpo mbi tė gjithė do e veqoj njė, tė cilin e lexoj bukurė shpesh dhe me shumė ėndje ,ėshtė romani " Ne Te Tre"


________________________

Ma e Mirė Ėshtė Njė e Vėrtet e Hidhurė Se Sa Njė Gėnjeshtėr e Ėmbėl

Loloku
12-07-04, 08:27
"Pallati i ėndrrave"&"Legjenda e vadave"

Vera
12-07-04, 08:36
"Pallati i ėndrrave"&"Legjenda e vadave"

Legjenda e Vadave eshte nje Roman qe me pelqen se tepermi. Po ta kisha gjet diku sot do e kisha mar, sepse me ka humbur ne kohen e luftes.

Dhe romani Thuaj Zemres PO eshte nje roman shum shum e mir.

Loloku
12-07-04, 14:38
Legjenda e Vadave eshte nje Roman qe me pelqen se tepermi. Po ta kisha gjet diku sot do e kisha mar, sepse me ka humbur ne kohen e luftes.

Dhe romani Thuaj Zemres PO eshte nje roman shum shum e mir.[/quote]

Mė vie mirė pėr shijen e pėrbashkėt nė vlerėsim dhe shpresoj se mund ta gjesh kėtė roman nė Shqipėri, po tė shkosh pėr pushime le tė shėrbej si mundėsi. Unė e kam se do ta kisha ble prapė tash po tė mos e kisha...

nitushe
09-09-04, 13:42
Pse
Ura e Psheretimave
Dashuria e Talatit me Fitneten,etj.

KriSTaL
02-12-04, 18:56
hahah qudi , romane shume pak kam lexuar. keshtu e kemi ne meshkujt nuk lexojm shume..mir po kam lexuar Perseri ne kemb..fshati midis ujrave kole jakova..lulja e kripes jakov xoxa..pashalleqet e medha ismail kadare..por me se tepermi me ka pelqyer Drama apo komedia Shume zhurme per Asgje e Shekspirittttttttttttttt . tung ju pershendes te gjitheve

haki stermilli : sikur te isha djal

nazmi rrahmani: malsorja

sterjo spasse: pse


etj..me shume me pelqejn ata romana qe kan personazhe shume.

geisha
04-04-05, 17:42
"Sikur t'isha djale" nga Haki Stermilli per mua eshte libri me i mire qe kam lexuar ne jeten time!! ia vlen te lexohet dhe mbi te gjitha mendoje se eshte nje pervoje jete, eshte nje mesim shume i mire edhe per gjeneraten e tanishme!!!
gjithashtu dhe "Prilli i thyer" nga Ismail Kadare eshte nje liber shume i mire!!!

GEISHA

Psikologu
08-04-05, 05:54
Pershendetje

Romane kam lexuar shumė por njeri nder romanet qe e dua me se shumit eshtė PSE i Sterjo Passes , qe ka njė filozofi te rrelė ne shkrimet tona shqiptare.

Normal qe kam lexu shumė e shumė romane te tjerė, qe pas tij renditet:
Valė mbi valė - At Anton Harapi
-Sikur te isha djalė Haki Stermilli
Engjujt dhe Djajt-Dan Brown etj

Mr_100%
16-04-05, 23:24
Edhe un kam lexuar disa,por nje qe me ka pelqyer me se tepermi ka qen

ZONJA ME KAMILIET-alexander dumma,


dhe romani qe kam dashur patjeter ta lexoj,por kurre nuk e kam lexuar

se ateher nuk e kam gjetur eshte BIJA E MALLKUAR

florian
18-04-05, 09:24
KRONIK NE GUR ISMAIL KADARE , NDOSHTA NJE NGA LIBRAT E PAR TE PUBLIKUAR NGA ISMAIL KADARE .

PER TE HUAJT ME KA PELQYER SHUM IL KODICE D'AVINCI .

bellezza
21-04-05, 14:26
Me kane lene mbresa te gjithe best-sellerat e ROBERT LUDLUM; gjithashtu edhe romanet kriminalistike te AGGATA CRISTE -it (alias Mary Westmacott).

GURI SYLAJ
26-05-05, 11:16
TE SHPELLA PRAPA PALMAVE

URA E PSHERTIMAVE

NE TE TRE

GJENERALI I USHTRISE SE VDEKUR

DIE KAMMER

FSHATI MIDIS UJRAVE ETJ:ETJ
NGA SHKRIMTARET. KADARE, XHEVAHIR SPAHIU,
JON GRISHAM, e shume te tjere

Vajza
29-05-05, 10:19
"Jetoj ne harresen tende " Brunilda Zllami

Dilingjia
03-06-05, 13:19
DEKAMERONI i Bokaqios :lol:

ARVANITI
03-06-05, 19:00
DEKAMERONI i Bokaqios :lol:

Lexim te kendshem :wink:

Mos e torturo veten :lol: :wink:

Kodra
05-06-05, 12:59
***********
***********
***********

DEBATIKU dhe ERA E LISI

ndoshta mė kanė mbetur nė kokė si mė tė kėndshmit pėr mua se kam qenė i vockėl atėher dhe kam qenė i fascionuar nga veprimet qė bėnin .

ARVANITI
14-06-05, 21:34
Eskili, ky humbes i Madh - Ismail Kadare

Odise
23-06-05, 07:35
Stuhi ne Gang
Kopshtari
- Tagora

Gjeniu I II III - Teodor Drajzer

Thembra e hekurt - Xhek London

Krimi e denimi,
Te poshteruar e te fyer,
Shenime nga Shtepia e vdekur,
Idioti
Shenime nga nentoka
- Fjodor Dostojevski

Sakuntala - Kalidasa

Te gjitha tragjedite e: Eskilit, Sofokliut, Europidit

Per ke bie kambana
Plaku e deti
- Ernest Heminguej

Vrasja ne kathedralje - Kerlezha

Treni ne bore - Jasunari Kawabata

Haxhi Murati - Lev Tolstoj

Brenda eshte tjeter bote - Leila Kader

Manastiri i Parmes
E kuqja dhe e zeza
- Stendal

I huaji - Alber kamy

Novela - Gi de Mopasan

Novela - Kometa
- Sadek Hedajat

Njeriu me top - Dritero Agolli

Gjenerali i ushtrise se vdekur - Kadare

Heronjt e varrezat
- Njeqind vjet vetmi

Antonio Maēado

Te mjeret - Viktor Hygo

Fausti
Biseda mbi mjeshtrine
- J. W. Gete

Procesi - Franc Kafka

...keto jane vetem disa nga librat qe me kane pelqyer ma se shumeti - jo per gje tjeter po i ceku si shume, por sinqerisht i kam ne kujtese ne ēdo kohe dhe i shoh perdite personazhet e tyre identike te gjalla...


Odise

halla e madhe
24-06-05, 19:49
Libri i fundit qe me la pershtypje eshte:"Femra te mencura,zgjedhje te gabuara" nga DR.K.Kouven dhe Dr.M.Kinder

Marigona-KS
07-07-05, 08:51
Kam lexuar shumė romane, por romani i fundit ishte "ēmimi i perėjetėsisė" nga Brunilda Zllami, shumė roman i mirė

Panopticon
12-07-05, 10:44
"I huaji", Alber Kamy.

Pan.

ARVANITI
12-07-05, 11:04
"Gjeniu" - Drajzer

doGzona
08-10-05, 00:52
Romani qe me ka pelqyer me se shumti eshte:

Engjujt dhe Demonet nga

Dan Brown

ARVANITI
08-10-05, 14:12
Romani qe me ka pelqyer me se shumti eshte:

Engjujt dhe Demonet nga

Dan Brown

"Engjej dhe Djaj" eshte liber shume interesant, ku ndrthuren faktet me imagjinaten.

Mgjth vetem fundi, mbyllja, nuk me pelqejne.

LEDHATIMI
27-10-05, 00:38
"L'esprit du chiffon" - Shoshana R Marzel

doGzona
03-11-05, 02:46
Romani qe me kohen me ka lene pershtypje dhe qe nuk mundem ta zavendesoj me asnje tjeter eshte ai Pse i Sterjo Spasses qe simbas mendimit tim eshte nje nder romanet me te forta dhe klasik te kohes ne artin e letersis shqiptare.
Personazhi Xhon Zhaverri eshte nje udherrefyes i mire i qeshtjes jetesore edhe pse ne shume raste ftohet nga bota dhe me ne fund edhe largohet nga bota , simbas vendimit te tij.
Me kujtohet se kete roman e kam lexuar shume e shume here dhe se shkrimet , mendimet dhe thenjet e autorit nuk munden te mposhten askurre ne asnje art Evropjan , vetem nje nuk e dij te sigurte se a eshte i perkthyer apo jo , dhe se mendoj se eshte humbje nese kete roman sdo ta perkthenin qe kete filozofi te shprehur mjeshterishte te mos ia afrojme lexuesve evropjan dhe boterore ,sepse aty ka aq shume sa nuk mundet te pershkruhet.
Xhon Zhaverri me pelqen si personazh sepse ne brendesin e tij filozofike gjindet mencuria durimi dhe morali i pa pershkruar dhe veshtrimi i tij per boten, shifet nga nje kend i veqante filozofik.

Studenti1
31-03-06, 10:21
"I Huaji"- Albert Kamy
"Malėsorja"- Nazmi Rrahmani
dhe shume te tjere.

katunari
10-09-06, 00:33
Romani qe me ka pelqye me se shumti asht "Perseri ne kemb" pershendetje qilloja kush jem hahhhaahah

Zana_ch
10-09-06, 20:13
librat e fundit qe kam lexue jan :
Malsori i Flamurit Mark Avdyli
nga Pjeter Geci

Identiteti Evropian I Shqiptarėve
Ismail Kadare

Ndersa libri qe me ka lan shum pershtypje ashte Libri

NĖNA E DASHURISĖ
nga Dr.Don Lush Gjergji

Dea_A
11-09-06, 11:05
Gjeniu (drajzer ) !

Linka_pz
17-04-07, 19:55
Kam lexuar shume edhe me endje lexoj sidomos romane,por me se shumti me kan pelqyer

Fashitja e enderrave rrebele-Ilire Zajmi
Dy jete-Danniele stil
Zonja me Kameliet e kam lexuar shume me heret e nuk po me kujtohet Autori.

prishtinasi
17-04-07, 21:37
L'banquier anarchiste" nga Fernando Pessoa

blerimfitore
25-02-09, 15:33
`Sikur t isha djal` dhe `Bija e mallkuar` edhe pse kam lexu shum tjer po kta 2 jan t vecuar per mua e per momentin jam duke lexuar Islmail Kadare `Pallati i enderrave`me vyn per document hehe ju pershendes

Arkza
25-02-09, 17:17
Kam menduar se kam Postuar ketu por e shoh se Jo , per qudi !
Ka shume Romane qe kam lexuar e as qe maj mend Tiullin e ketyreve per veq muj te them nje gje se Prej qe e Lexova Romanin '"""Bija e Mallkuar """"Me kurr s'kam lexuar !!!
Ishte tejet e dhimbshme dhe kam vendos se s'dote lexoj me !
S'me pelqen te lexoj me kur si cila me e dhimbshme se tjtra e keshtu me mire s'dua te lexoj asgje me !

GURI SYLAJ
26-02-09, 10:11
Me heret ,atehere kur kisha kohe me shume e edhe deshire per te lexuar besa eshte romani "Ura e Pshertimave " qe me ka bere per vete kurse kohen e fundit pershtypje te shkelqyeshme kam nga romani "Te jetosh ne ishull"

Zana_ch
26-02-09, 12:13
libri i funit qe kma pelqye eshte

Identiteti Evropian i Shqiptarve
I.Kadare

jonuzi
08-03-09, 11:12
Ēdo liber qe lexoj me pleqen, thjesht ndjej se se qdo liber ka nje histori e cila te lene mbrese...

Evropiani i ri
08-03-09, 11:25
***************

Jana
08-03-09, 13:14
Nder Romanet qe em ka pelqy shum edhe qe em ka bo me qajt eshte romani;
JETA E NJE MATURANTI......
Ka vite qe e kam lexu...

Alkimisti_ch
08-03-09, 17:12
libri i funit qe kma pelqye eshte

Identiteti Evropian i Shqiptarve
I.Kadare


Edhe mua nga librat qe kam lexuar nder te tjera me ka pelqyer edhe mua poashtu "Identiteti evropian i shqiptarve" nga i madhi Ismail Kadare dhe "idete filozofike te shek XX" nga Izajah Berlin

Idila
03-04-09, 21:59
Kam lexuar romane tė panumėrta sa qė vėshtirė ėshtė tė vecoj ndonjėrin prej tyre. Nė fakt, sec m`u kujtua romani Besniku (e kam lexuar para shumė kohėsh), mė ka lėnė njė mbresė tė papėrshkruar.

Oqeani
03-04-09, 22:02
E Kuqja dhe e Zeza - Standal

- lexo,; kuto esencen e ............ !

elsaaa08
25-06-09, 17:44
une kam lexu shum romane romane kuptohet nga shkrimtare te huaj dhe vendore po une do ceki nje roman,romanin e pare te shkruar ne gjuhen shqipe nga shkrimtari i mirnjohun Vaso Pashe Shkodrani "bardha e temalit" shum roman i mire

Virti
25-06-09, 19:05
... hasta la vista. :cool:

Kaqanikasja
25-06-09, 19:08
Sikur te isha Djale

elsaaa08
25-06-09, 20:34
Bardha e Temalit nga Pashko Vasa

elsaaa08
25-06-09, 20:37
une kam lexu shum romane romane kuptohet nga shkrimtare te huaj dhe vendore po une do ceki nje roman,romanin e pare te shkruar ne gjuhen shqipe nga shkrimtari i mirnjohun Vaso Pashe Shkodrani "bardha e temalit" shum roman i mire
ky ishte gabim

tiplani
29-11-09, 17:18
Legjenda e Vadave eshte nje Roman qe me pelqen se tepermi. Po ta kisha gjet diku sot do e kisha mar, sepse me ka humbur ne kohen e luftes.

Dhe romani Thuaj Zemres PO eshte nje roman shum shum e mir.
vera te lutem ma pershkruan ket roman se ma ka lip nje profesor po ma kerkon pot lus legjenda e vadave

Agolli
30-11-09, 13:32
... hasta la vista. :cool:
Hahahahahahah


Mendimet Konstruktive.

Oltiana1
30-11-09, 13:58
Hmmm secila libėr ka atė vlerėn e vetė por ia qė do e veēoja romanin e Sterjo Spasses :Nga jeta nė jetė pse ?

Lypesi
30-11-09, 14:05
Romeo & Julia - Sekspare :cool:

emine
30-11-09, 14:19
LULJA E KUJTIMIT

SIKUR TE ISHA DJAL

PSE

TE MJERET

BIJA E MALLKUAR -----ETJ

PO JUVE CILI ROMAN JU KA PELQYER PSE DHA A MUND TE NA VEQONI DIQ NGA ROMANI JUAJ I ZGJEDHUR ????

........................keta

Lapsi
30-11-09, 14:30
Populli i Ndaluar
Rexhep Qosja

Gega 1
02-12-09, 20:46
Pyetja eshte e veshtire,patjeter.
Cka t`iu them une?
Ne moshen18-19 vjeqare, me pat preke shume romani „Nga Jeta ne Jete,Pse??“ nga S.Spasse
…ishte krejt rastesi… sapo e perfundova se lexuari,ne dhome hyri nana jeme dhe me pa se si ferkoja syte dhe fytyren…dhe me pyeti,mos jam gje keq?!
Po jo moj nane jo..hiq… kot,sapo i lava syte…!

Ka disa pjese ne romanet e I.Kadarese qe me kane mbetur te paharruara… ne romanin
“Prilli I Thyer” e kam perjetue te me ngjethet trupi…

Me pelqeu shume edhe romani “Kolonelit s`ka kush t`i shkruaje” nga G.G.Marquez.
Une, thjesht nuk mund ta vendose per nje te vetem.

Blaugranet
02-12-09, 22:14
Prilli i thyer

Darka e gabuar Ismail Kadare

Idila
03-12-09, 20:50
.....Lulja e kujtimit, Ø
Trėndafili nė gotė
Ara e gjaqeve
Gjenerali i ushtrisė sė vdekur
Engjuj dhe djaj
Gjarpėri i dashurisė
Afėrdita I-II
Poker amazonash
Nga jeta nė jetė, pse
Besniku
Sikur tė isha djal
etj, etj
Asnjėrin nuk mund tė veēoj dot.
Secili roman brenda tij pėrmban tė panjohurėn e cila na tundon tė zbulojmė me padurim atė ēka fshihet nė tė, rrjedhimin e ngjarjes.....madje shpeshherė pasi pėrfundon them, ah sikur tė vazhdonte mė tutje e tė mos kishte pėrfundim!
Nuk ndiej tė ngijur sė lexuari....:biggrin:

Lapsi
04-12-09, 11:09
.....Lulja e kujtimit, Ø
Trėndafili nė gotė
Ara e gjaqeve
Gjenerali i ushtrisė sė vdekur
Engjuj dhe djaj
Gjarpėri i dashurisė
Afėrdita I-II
Poker amazonash
Nga jeta nė jetė, pse
Besniku
Sikur tė isha djal
etj, etj
Asnjėrin nuk mund tė veēoj dot.
Secili roman brenda tij pėrmban tė panjohurėn e cila na tundon tė zbulojmė me padurim atė ēka fshihet nė tė, rrjedhimin e ngjarjes.....madje shpeshherė pasi pėrfundon them, ah sikur tė vazhdonte mė tutje e tė mos kishte pėrfundim!
Nuk ndiej tė ngijur sė lexuari....:biggrin: harrove romanin
Jeta e nje maturanti

Idila
04-12-09, 12:53
harrove romanin
Jeta e nje maturanti
Jo qė e kam harruar, por ceka vetėm disa romane tė cilat m`u kujtuan nė moment, pėrndryshe janė qindra romane....

Lapsi
04-12-09, 15:14
Jo qė e kam harruar, por ceka vetėm disa romane tė cilat m`u kujtuan nė moment, pėrndryshe janė qindra romane.... ishte shaka nga ana ime

Malesorja
Nazmi Rrahmani

guriko
05-12-09, 14:25
prilli i thyer!

elvio
21-01-10, 12:18
mashtrimi i madh
kodi da vinci
engjej e djaj

te dan brown-me fantazine e tij

Sibora
24-01-10, 10:50
Sot e gjithmone,romani:Aferdita perseri ne fshat"mbetet romani qe gjithnje mbaj ne kujtese.Do ta lexoja edhe 1000 here.

Uragani_99
31-01-10, 17:23
Vdekja me vjen prej syve te tille.... Rexhep Qosja

GURI SYLAJ
01-02-10, 09:59
"Ura e Pshertimave",moti
dhe tash ne kohen e fundit "ILUMINATI" dhe "EMBLEMA E HUMBUR"

Idila
05-02-10, 20:39
Sot e gjithmone,romani:Aferdita perseri ne fshat"mbetet romani qe gjithnje mbaj ne kujtese.Do ta lexoja edhe 1000 here.
Edhe mua mė ka pėlqyer jashtėzakonisht, por edhe romani "Gjarpėri i dashurisė", ėshtė njė roman fantastik, ia vlen ta lexosh nėse nuk e ke lexuar. :)

legjionari
08-02-10, 15:15
[QUOTE=GURI SYLAJ "ILUMINATI" dhe "EMBLEMA E HUMBUR"[/QUOTE]

momentalisht jam duke lexu Simboli i Humbur nga dan Brown dhe me te vertet me pelqen menyra e trajtimit te problemeve shoqerore nga ky shkrimitar. njelloj si tek romanet e tij paraprake Engjuj dhe Djaj dhe Kodi i Davincit, me ane te te njejtit personazh Profesor Robert Langdon ekspert i Simbologjise dhe studjues i perkushtuar i shoqrive te fshehta si, Illuminati, Sionizmi (templaret), Masonet, , ne nje perjudhe afatshkurte elaboron pjesen e erret te hisorise mijėravjecare, dhe krahason traditat e besimeve te vjetra fetare parakristjane me religjionet e sotme.

njekohesisht duke mos lene anash letersine Shqiptare romanet qe me kan pelqyer me shum jan Fshati Midis Ujrave 1,2 dhe 3, Kronike ne Gure, Te jetosh ne Ishull, etj.

Buqja_ch
14-02-10, 19:23
Bija e Mallkuar ..
Pse ..
Sikur te isha djal ..
Lulja e kujtimit ..
Gremina e dashurise ..
...
...

Lapsi
01-05-11, 17:00
Une e Kuqja - Orhan Pamuk

Neferta
01-05-11, 23:01
Jan Wicherink Vertet meriton te lexohet nje enigme e deri tashme


: Rizgjimi i dijes se lashte (http://www.librariaartini.com/?a=822)
Laurence Gardner :Te fshehtat e Masonerise

Zero Cool
09-05-11, 16:22
Mein Kampf (http://radioislam.org/historia/hitler/mkampf/pdf/ger.pdf)

emine
07-12-11, 21:08
Bardha e Temalit


perseri ne kembe

guriko
28-12-12, 11:46
prilli i thyer!

Alima
29-12-12, 23:12
...

"Foleja tragjike e dashurise" !
.

natyra
30-12-12, 03:13
"Sikur te isha djal!

Qe nga ai Roman!dhe me shum fitova bindjen e disa nga femrat shqiptare sa shum padrejtesi ju behen ne disa mjedise te jetes shoqrore/familjare!!!