PDA

View Full Version : Pse gjaku do gjakun.


njona
16-10-03, 16:07
Une jam nje vajze e re qe jetoj ne Amerike. Kam 10 vjet qe jeoj ne amerike dhe ky eshte vendi im tani. Kur njerezit me pyesin kur do te martohem... u them qe kam akoma kohe. Une kam nje american Boyfriend dhe jam shume e lumtur me ate njeri. Kur vjen puna per tu martuar me ate une nuk mundem. Neser, une dua qe femijet e mi te flasin shqip dhe te rriten me traditat e mija qe une akoma i ruaj. ?Nuk e di si njerezit e tjere ndihen por eshte shume e veshtire per mua qe jam rritur ne amerike and kam krijuar indentitetin tim ketu ne amerike.

A ka shqipetare qe mund te me kuptojne dhe te pranojne faktin qe une jam sa shqipetare dhe amerikane????

Gentiana
16-10-03, 17:07
Pershendetje njona. Nuk e di sa te kuptova, ama nuk jam e mendimit tend, sepse me u kan sa Shqiptare aq edhe Amerikane ateher duhesh ta kesh njerin prinder Amerikan kurse tjetrin shqiptar. :wink: ama se mendon per femijet se duhet te folin shqip. je shqiptare kur esht kjo e rendesishme per ty si edhe per te gjith tjer. Nuk di ama nese e don at djal shum ateher as kjo nuk do te ishte me rendesi, qka dua te them esht se nuk besoj se e don aq sa mendon. por vetem mendimin tim po e them,dhe nuk dua ta teproj. sidoqoft ju pershendes dhe shpresoj se do te gjesh zgjidhje.

Genta

LIBERO_78
17-10-03, 11:40
NJONA DEGJO QKA PO TE THOT NJONI< JETEN TA KA DHURUAR ZOTI TY DHE TI JE AJ O QE DUHET TA JETOSH DHE TA DREJTOSH ATE KU DHE SIQ TI DESHIRON..MOS I DEGJO ZERAT E NJEREZVE QE KAN KUNDERSHTIM EDHE ME VETVETEN AQ ME SHUME ME TE TJERET POR TI VETEM PYETE ZEMREN TENDE SE SIKUR TE ISHIM NE SHQIPTARET AQ STOIK SA PARAQITEMI NGANJEHERE NUK DO TE ISHIM KETA QE JEMI SOT APO NUK DO TE MENDOJM TE JEMI ATA QE KURRE NUK KEMI QENE....TE UROJ FAT NE DASHURI POR TE LUTEM SHUME GJITHMON NE JETEN TENDE RUAJE NJE HAPSIRE TE VOGEL NE ZEMER QE NESE TE DESHTON DASHURIA E PARE TA FILLOSH TJETREN NGA AJO PRA TE KETE NJE THEMEL...TE PERSHENDES TY DHE TE GJITHA VAJZAT QE KAN TE BEJNE ME FATIN E NJEJTE SI TI...... SHIQO NIKUN TIM DHE BINDE VETVETEN TUNG NGA ALIAS LIBERO :wink: :arrow:

jehona
17-10-03, 22:17
te pershendes njona, jam ne mirkuptim me ty, perveq ne ato qe the se i ruan hala traditat shqiptare. qysh po i ruan ti traditat tona, kurse e ki dashnorin amerikan??? sipas mendimit ton e lejon kete tradita shqiptare?? per sa mendoj une nuk e lejon. me kishte interesu mendimi yt.....

RRUSHI
30-10-03, 00:10
NJONA DEGJO QKA PO TE THOT NJONI< JETEN TA KA DHURUAR ZOTI TY DHE TI JE AJ O QE DUHET TA JETOSH DHE TA DREJTOSH ATE KU DHE SIQ TI DESHIRON..MOS I DEGJO ZERAT E NJEREZVE QE KAN KUNDERSHTIM EDHE ME VETVETEN AQ ME SHUME ME TE TJERET POR TI VETEM PYETE ZEMREN TENDE SE SIKUR TE ISHIM NE SHQIPTARET AQ STOIK SA PARAQITEMI NGANJEHERE NUK DO TE ISHIM KETA QE JEMI SOT APO NUK DO TE MENDOJM TE JEMI ATA QE KURRE NUK KEMI QENE....TE UROJ FAT NE DASHURI POR TE LUTEM SHUME GJITHMON NE JETEN TENDE RUAJE NJE HAPSIRE TE VOGEL NE ZEMER QE NESE TE DESHTON DASHURIA E PARE TA FILLOSH TJETREN NGA AJO PRA TE KETE NJE THEMEL...TE PERSHENDES TY DHE TE GJITHA VAJZAT QE KAN TE BEJNE ME FATIN E NJEJTE SI TI...... SHIQO NIKUN TIM DHE BINDE VETVETEN TUNG NGA ALIAS LIBERO :wink: :arrow:---LEXOJE ME VEMENDEJE KET SHKRIM TE LIBERTOS SE TE JEP MUNDESIN TE ZGJEDHESH DY RRUG (QE NESE TE DESHTON DASHURIA E PAR TE FILLOSH TJETEREN ) TE GJITH E DIJM SA ZGJASIN MARTESAT AMERIKANE .

zeshkanja
06-11-03, 12:02
Tung njona te pershendes dhe te theme qe nuk pajtohem me mendimin tend qe je e laumtur me ate amerikanin por martese nuk mund ta paramendosh me te, sepse kur te dashurohesh nuk njeh kufinj, rac, ngjyr e as fe sic ka then rrushi te cilin e pershendes. E di se deshira jote eshte qe njeriu me te cilin deshiron ta kalosh jeten te jete shqipetar, por nganjeher nuk ecin punete ashtu siq ne i planifikojm. Edhe une jetoj larg Kosoves por ju betohem qe asnjeher nuk kam mund as ta paramdnoj nje zviceran ne jeten time. Per mua egzistojn vetem shqipetaret pa marr parasysh fen dhe territorin ku jetojn p.sh Shqiperi, Macedoni, Kosove etj.

keshtu qe te preferoj ti japesh pak koh vetes dhe ta kuptosh qe a e don ate amerikanin me te vertet, apo vetem ja ke inponu vetes!Te pershendes

Drejtėsia
11-11-03, 22:53
Nese jeni muslimane?1. duhet qe sa me pare te largoheni nga ai boyfrind ose ai ta pranon islamin e te behet musliman dhe ate menjeher e jo me kohezgjatje, e nese nuk e pranon islamin ateher largohu pa u hamendur asnje sekond.2. pendohuni te Allahu per ket kohe dhe ato mekate qe i keni bere me te, dhe kerko nga Allahu udhezim.3. kerko ndonje djale musliman qe eshte i devotshem per qellime martesore, dhe mos e perseritni gabimin per te pasur kontakte (trupore) dhe as mos u vetmoni me te(vetem ti dhe ai)para se te martoheni.