PDA

View Full Version : cka e shtyen njeriun te jetoj?


Filomena
18-10-03, 21:49
cka e shtyen njeriun te jetoj?

mena
18-10-03, 22:02
njeriu lind dhe ai esht i detyruar qe te jetoj edhe po te jet me dor te shtrier ne nje kend te rruges.ky esht thiesht mendimi im.....

emaili:[email protected]

MeLoSi
26-10-03, 07:43
cka e shtyen njeriun te jetoj?ShPrEsA

MiRa007
27-10-03, 20:54
une mendoj- nese ka njeriu nje qellim athere e shtyen ky qellim te jetoj!kalofshi mire

Prishtinalia__bid
15-11-03, 16:20
cka e shtyen njeriun te jetoj?Shum pytje me ven!!!! te pershendes FilomenaMes shumti njeriun e shtyjn te jetoj: Bambonat, se jan te amel e asht secili njeri merak ne ta....mendoj se jam pergjegj si pas kushtev te mija!!!Kalofshit mir te gjith!!

edhe nuk asht nevoja me studiu se qka e shtyn njeriun te jetoj! Po jetone edhe naj dit knaqnu se as nje prej nesh nuk mundet me jetu per gjith!!! po knaqnu sa jeni gjall. pik

python
22-11-03, 21:35
sic tha dikush me par SHPRESAT, edhe te arrijm at qe deshirojm

Murgesha
23-11-03, 00:46
Njeriun e rritur e shtyn te jetoj SHPRESA, e femijet LOJA.

mirolf
17-12-03, 20:01
KUSH E SHTYEN NJERIUN TE JETOJ?

PO EDHE UNE JAM DUKE KERKUAR SE KUSH ME SHTYRI TE JETOJ!

SE PO E GJETA DO TE KET PUNE ME MUA!vetem pak hajgare,une them qe paqja liria natyra me shtyjne qe une te shijoj dita dites jeten dhe te jetoj,ne harmoni dhe ne rreth te ngusht familjar.ia kalofshi mire te gjithe.dhe ju deshiorj jete te gjate dhe te lumtur

kushdo qe jeni.Cfare do qe beni ne ket jete,nje gje mos e beni?MOS LENDONI NJEREZIT.

husky
01-02-04, 05:10
:lol: Njeriun e shtyn te jetoj dashuria pamvarsisht ne qfar aspekti eshte normal edhe qellimi i tij jetsor por kjo mvaret se edhe ne qfar rethi eshte eduku un mendoj sepse e kaluara edhe e tashmja shum mvaren nga njera tjetra per ta formuar qellimin jetsor.Keshtu qe secili njeri ne bot e ka nje dashuri apo nje cak prej ku mund te orientohet .

segaaz
16-05-04, 15:06
shpresa dhe lakmija per pesuri.

m_tetovari
20-05-04, 14:04
une mendoj si edhe disa te tjere qe kishim postuar opinionet e tyne se :
shpresa eshte ajo qe shtyn njerezit te jetojne...
>>une vec atehere kur jam mir me te dashuren mendoj se jam duke jetuar... :) <<

VARDARI
23-05-04, 09:59
-Dashurija : Dashurija ndaj te dashures -dashurija ndaj te shejtes se per gjen e shejt njeriu e jep koken dihet kush esht gjeja ma e shejt ma e shejt esht - ATDHEU- dua te them se ka shum motive te jetoj njeriu sidomos ne ket hapsiren shqiptare se nfakt ne jemi kufoma te gjalla e me e perjetu jeten duhret me liftu ne jete kundra shkavit ne gjdo aspekt....

uliksi31
23-05-04, 15:48
Ne nuk jemi krijuar me vullnetin ton.As nuk jemi krijuar rastesisht.Por AI na krijoj ne formen me te bukur na dha dhuraten me te madhe intelektin.
Kur krjoj njeriun e par Adamin i urdhroj te gjithe engjujt qe te i perulen.
Pra shifet se ne cfar rangu te lart Zoti s.w.t.e ngriti njeriun-besimtar.Mirpo i vuri obligime;urdhresa dhe ndalesa.E la te lire ne kte bote,mund ta ndjeki rrugen qe AI na e urdheroi ose ate qe na e ndaloj.
Kte rruge te drejt AI ja mesoj njeriut neper mes Profeteve ku ne nje hadith thuhet se nga Ademi gjer te Muhamedi s.a.w.s Zoti dergoj 124ooo Profet si dhe shume libra te shenjta.Nuk pat popuj ne bot qe nuk i ka cua Profet per te u terhequr verejtjen per boten e amshuar si dhe kjo bote eshte kalimtare.
Me ardhjen e Muhammedit s.a.w.s si dhe shpalljen e Kur'anit,eshte perforcim i te gjitha shpalljeve te me parshme.Por si ndryshim eshte se si Muhammedi s.a.w.s ashtu edhe Kur'ani i shenjte jan per ter njerzimin per te gjitha kohrat.
Pra me fjale tjera qellimi i kesaj jete eshte provim per te kalua ne jeten e amshueshme.Mvaret nga ne se me cfar note do kalojm klasen.Ruana Zot ata qe do bijen ne provim.Shume kam frike se edhe une jam prej atyre qe do ngelim.Por shpresa ne Meshiren e Allahut s.w.t. duhet te na mbaj.

qika_pr
29-05-04, 15:46
Shum gjera ne jete na bejne te jetojme si femij lodrat,si adoleshent cdo gje e re ne jete,si te martuar apo te pjekur dashuria ku di ndoshta femija ,si pleq niperit

pak a shum gjithmon dhe secila faz e jetes ka dicka qe na mban ne jete

turisti
26-08-04, 13:32
Pershendetje.Une mendoj se njeriun e shtin te jetoje ajo force e cila ka vendosur per krijimin e tij. Une nuk besoj ne shprese sepse :SHPRESA ESHTE I VETMI ILAQ I CILI NUK SHERON,POR I ZGJAT VUAJTJET.Megjithate,shpresa eshte e fundit qka njeriu e humb. :wink:

bredhi
26-09-04, 13:31
Njeriun e shtyn te jetoj e nesrmja,duke shpresuar qe ate qe sod nuk ka mundur ta zė ta zė neser.......vazdhdon

bredhi
26-09-04, 13:32
Njeriun e shtyn te jetoj e nesrmja,duke shpresuar qe ate qe sod nuk ka mundur ta zė sot ta zė neser.......vazdhdon

blueboy
26-09-04, 18:30
une mendoj se njeriun nuk e shtyen asgje te jetoj por ai jeton sepse nuk ka gje tjeter te bej,deri atehere kur e shikon vdekjen ne sy.njeriu jeton sepse kjo eshte ajo per te cilen jemi ne kete bote,per te jetuar pra.edhe foshnja e cila vdes gjate lindjes jeton,ndoshta vetem disa sekonda apo minuta por prape jeton dhe vdes,pra ajo ka lindur dhe jetuar per te vdekur.per kete pra jeton njeriu,per te vdekur.

uliksi31
26-09-04, 19:06
Njeriu eshte krijuar pa vullnetin e vet ,prandaj edhe vdes ne te njejten menyre :idea:

uliksi31
26-09-04, 19:15
Njeriu eshte krijuar pa vullnetin e vet ,prandaj edhe vdes ne te njejten menyre :idea:
Shpresen nuk guxojm ta humbim nga arsyeja se Zoti i Madhnueshem nga 100 Rahmete te vetat, nje e ka derguar per krejt gjalllesat ne kte bote ndersa 99 jan per boten e amshuar.Prandaj edhe shpresojm qe te kem hise nga ato Rahmete.Por duhet pune se nuk hyhet leht ne xhennet jo :arrow:

dr1ta
27-09-04, 01:06
shpresat :)

turisti
27-09-04, 12:22
:cry: SHPRESA ESHTE I VETMI ILAQ I CILI NUK SHERON,POR I ZGJAT VUAJTJET. :( :wink:

DannyAus
27-09-04, 12:42
SHPRESA DHE E ARDHMJA :idea:

Barbaroza
27-09-04, 17:44
Shpresat se e nesermja do jete me e mire se e sotmja :arrow:

Urata
19-10-04, 04:00
Arritja dhe permbushja!

rikochet
20-10-04, 15:47
Zotit krijoi gjithė atė qė shofim dhe ate qe nuk shofim vetem nga dashuria e tijė.
Dashuria ėshtė njė permotomobil(Rigjenerues).
Me te lindur hasim ne dashurin e prinderve e cila na percjelle gjer ne
vdekje.
Nė moshen madhore hasim edhe ne dashurine ndaj gjinise se kundert,
Ne pjekurine fillojme te kuptojme dashurine dhe ate qe na rethon,
Ne pleqeri na mbajne kujtimet per dashuri,
Ndersa ne duhet ta gjejme nje dashuri te fshehur ne ne ndaj krijuesit
qe te kuptojme se nuk egziston vdekja por ndrimi i formes se dashurise Materiale ne ate Transcedentale,pra nga nje dashuri e kufizuar e ksaj bote ne ate te Amėshueshme.
Pra Jeto pėr tė dashuruar dhe dashuro pėr tė jetuar,ndėrsa qė tė
dyja janė pronė e krijuesit te dashurise, Zotit.

Gurbetqari
24-12-04, 17:33
Njeriun dhe qdo gjallese tjeter e shtyn te jetojin instinktet.

Instinkti per te ripertrir siguron organismave ekzistimin ne ket planet dhe ne ket (te pakuptimten) Universe, duhet te jet me i rendsishmi nder te gjith qe na ben ne, dhe gjallesat tjera te jetoijim.

Trashigushmeria siguron pertrirjen e makines se vjeter.[/img]

turisti
24-12-04, 22:12
Ajo force e cila e lejoi funksionimin e shpirtit dhe i dha njerzve NDJENJA,e kafeshve INSTIKT.

Me nderime,TURISTI.

Gjilanasja
30-12-04, 21:17
Qka na shtyne me jetu ,hm pyetje me vend mirpo pa prgj .Une kam Lindure une nuk kam zgjedhure Asgje .[/img][/b].Jeta eshte Vuajtje shkaku i vuajtjeve eshte deshira pe jet

Gjilanasja
30-12-04, 21:20
Jeta eshte vuajtje,Shkaku i vuajtjeve eshte deshira per Jete.

turisti
02-01-05, 13:15
Jeta eshte vuajtje,Shkaku i vuajtjeve eshte deshira per Jete.

Jeta eshte e thjesht,por njerzit e komplikojne,andej edhe na duket plot me vuajtje.

Me nderime,TURIST.

prishtinasja
03-01-05, 17:57
pajtohem plotesisht me mendimin e turistit se jeta eshte e thjesht por ne e komplikojn, se po ta mos komplikonim atehere do ishte nje jete monotone... per mendimin tim.
Ajo qe e shtyn njeriun te jetoj pra eshte shpresa per realizimin e planeve (endrrave) te njeriu .[/quote][/code]

Gjilanasja
03-01-05, 20:27
Njeriun qka e shtyne te jetoj?Hm Ne kemi lindure ne nuk kemi zgjedhure asgje ne ket bote,qka do te thot se nuk kemi zgjedhure ase fatin e ase personalitetin tone.Jeta eshte nji koder qe duhet kaluare patjeter deshe sdeshe me gjitha sakrificat e arritjes duhet te kalosh patjeter ,ose edhe nji Jeta eshte vuajtje e shkaku i vuajtjeve eshte deshira per jete,Nuk po nisem nga ajo i vuajtjeve dashurore.
Nese doni tju Buzeqesh Jeta, Depononi ne te ,disponimin tuaj te mire.

turisti
04-01-05, 02:32
pajtohem plotesisht me mendimin e turistit se jeta eshte e thjesht por ne e komplikojn, se po ta mos komplikonim atehere do ishte nje jete monotone... per mendimin tim.
Ajo qe e shtyn njeriun te jetoj pra eshte shpresa per realizimin e planeve (endrrave) te njeriu .[/code][/quote]

:wink:

turisti
04-01-05, 02:38
Njeriun qka e shtyne te jetoj?Hm Ne kemi lindure ne nuk kemi zgjedhure asgje ne ket bote,qka do te thot se nuk kemi zgjedhure ase fatin e ase personalitetin tone.Jeta eshte nji koder qe duhet kaluare patjeter deshe sdeshe me gjitha sakrificat e arritjes duhet te kalosh patjeter ,ose edhe nji Jeta eshte vuajtje e shkaku i vuajtjeve eshte deshira per jete,Nuk po nisem nga ajo i vuajtjeve dashurore.

Jeta eshte e perbere prej - shume kodrash -,por,a nje koder me na demoralizue-a ??????? :wink:
Nese doni tju Buzeqesh Jeta, Depononi ne te ,disponimin tuaj te mire.

Drenicaki
04-01-05, 02:43
Jeta eshte vuajtje,Shkaku i vuajtjeve eshte deshira per Jete.

Jeta eshte e thjesht,por njerzit e komplikojne,andej edhe na duket plot me vuajtje.

Me nderime,TURIST.
Sėsht e thjesht jo ,sikur te ishte e thjeshtė do te ishim ne vendin tonė ,por jeta jetohet edhe kur ėshtė e veshtirė!" ne jetė nuk mund te bejm ēfar duam por ēfarė mundemi"!!!!!

turisti
04-01-05, 02:47
Jeta eshte vuajtje,Shkaku i vuajtjeve eshte deshira per Jete.

Jeta eshte e thjesht,por njerzit e komplikojne,andej edhe na duket plot me vuajtje.

Me nderime,TURIST.
Sėsht e thjesht jo ,sikur te ishte e thjeshtė do te ishim ne vendin tonė ,por jeta jetohet edhe kur ėshtė e veshtirė!" ne jetė nuk mund te bejm ēfar duam por ēfarė mundemi"!!!!!

Mire. :wink:

Barbaroza
04-01-05, 19:59
Jeta eshte vuajtje,Shkaku i vuajtjeve eshte deshira per Jete.

Jeta eshte e thjesht,por njerzit e komplikojne,andej edhe na duket plot me vuajtje.

Me nderime,TURIST.
Edhe eshte e vertete se ne e komplikojme jeten,ia shtojme vetes dertet dhe vuajtjet. Edhe kur jane te vogla dhe te perballueshme,ne i zmadhojme gjerat,ndonjehere pa patur nevoje. :wink:

Drenicaki
04-01-05, 20:14
Sa shumė po me pelqeni ju qe po i bėni qejf veti,por realiteti eshte pak me ndryshe,por jeta behet edhe me enderra por jo pa punė e sakrificė!!!

turisti
05-01-05, 00:12
Sa shumė po me pelqeni ju qe po i bėni qejf veti,por realiteti eshte pak me ndryshe,por jeta behet edhe me enderra por jo pa punė e sakrificė!!!

A po e shef se si po e komplikon,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahaha. :wink:

IceGirl
21-01-05, 22:30
Vdekja! Shtyne Njeriun Te Jetoj

Jetojme Sepse Do Te Vdesim.

dr1ta
22-01-05, 03:42
Vdekja! Shtyne Njeriun Te Jetoj

Jetojme Sepse Do Te Vdesim.
Ke te drejt :)

artani_style
07-04-05, 22:09
jeta asht nje loj por duhemi me e dit si ta jetojm se ajo loj ka rregulla te randsishme

ARVANITI
15-04-05, 18:18
Njeriu jeton vetem nga INSTIKTI

uliksi31
15-04-05, 22:00
Njeriu jeton vetem nga INSTIKTI

Intelekti jo instinki :!:

Instinktin e posedojn edhe njerzit edhe shtazet.Mirpo pa intelekt njeriu nuk mund te jetoj.Mundet por jo me njerze se bashku. :wink:

Fleta
16-04-05, 12:29
Desha te jap nje mendim te shkurter edhe un.

Ne fillim kjo pyetje duket shum e thjeshte,por veshtire eshte per te dhene nje pergjegjje te dudur.
Pse jetojme? cka na shtyen te jetojme etj etj...... jane pyetje pa pergjegjje per mendimin tim.
Mendoj qe njeriun e shtyn te jetoj vetem ai qe na ka krijuar e askush tjeter.
Jetojme, pse jetojme, e asgje me shum.
As shpresa as dashuria as loja as kenga asgje nuk te shtyen te jetosh,
Thjeshte jetojme per te vekur dhe asgje me shum.

Gurbetqari
20-04-05, 16:48
Njeriu (Homo sapiens), dhe qdo gjalles tjeter; koft ajo bime apo shtaz, u krijua si rezultat i kohes, bashkveprimeve te atomeve, dhe ligjeve te perpikta te natyres.

Qdo gjallese, bime, shtaze, njeri, etj etj, kan nje qellim; deshire e zjarrt per tu shumzuar (ripertrir).

Ripretrija krijon pasardhs! e ksthu u sigoron organizmave ekzistimin ne ket planet planet, dhe ne ket te pakuptmiten Gjithsi (Universe).

Prandaji nga ky supozim lirishte mund te kondludojim se gjdo gjalles instinktivisht deshiron te jetoji dhe te ripertrihet, sepse ne ket menyr vazhdoijin te ekzistoijin.

Gurbetqari
20-04-05, 16:55
Njeriu (Homo sapiens), dhe qdo gjalles tjeter; koft ajo bime apo shtaz, u krijua si rezultat i kohes, bashkveprimeve te atomeve, dhe ligjeve te perpikta te natyres.

Qdo gjallese, bime, shtaze, njeri, etj etj, kan nje qellim; deshire e zjarrt per tu shumzuar (ripertrir).

Ripretrija krijon pasardhs! e ksthu u sigoron organizmave ekzistimin ne ket planet planet, dhe ne ket te pakuptmiten Gjithsi (Universe).

Prandaji nga ky supozim lirishte mund te kondludojim se gjdo gjalles instinktivisht deshiron te jetoji dhe te ripertrihet, sepse ne ket menyr vazhdoijin te ekzistoijin.

Normal se pergjigjja eshte shume me e nderlikuar, sepse, vet jeta nuk eshte edhe aq e thjeshte, por instinkti i lart permendur patjeter luan rol te madh ne jeten e organismave.

doGzona
06-05-05, 04:06
Vdekja! Shtyne Njeriun Te Jetoj

Jetojme Sepse Do Te Vdesim.

Daja POLIC
07-05-05, 06:24
:cry: SHPRESA ESHTE I VETMI ILAQ I CILI NUK SHERON,POR I ZGJAT VUAJTJET. :( :wink:

valla shoki TURIST gabove ketu valla :lol: :lol: tash po ta jap nje denim te vogel une ty

SHPRESA ESHTE NUMER 1 PER MOMENTIN shoki turist pa shpres ska valla

Makaveli
07-05-05, 17:32
Me shtyri diqka te jetoj por diqka tejet cinike qe edhe nuk mund ta kem,dhe nuk mund ta kem pasur dot ....
Jeto sod me vetbesimin e se nesermes per te kupuar nje qellim qe na shtyen te jetoj ....fillo te besh enderrat tua realitet ..!!!
KJO TE MUNDESON TE KUPTOSH QELLIMIN E JETES... :wink:

turisti
07-05-05, 19:11
:cry: SHPRESA ESHTE I VETMI ILAQ I CILI NUK SHERON,POR I ZGJAT VUAJTJET. :( :wink:

valla shoki TURIST gabove ketu valla :lol: :lol: tash po ta jap nje denim te vogel une ty

SHPRESA ESHTE NUMER 1 PER MOMENTIN shoki turist pa shpres ska valla

Ndoshta ke drejta i nderuari,sepse shpresa te bjen tek durimi,a me kohe prej barit behet tamli. :wink:

napoleoni
08-05-05, 03:37
Nė botė ka dy lloj njerėzish:

1. Ata qė jetojnė pėr tė ngrėnė dhe
2. Ata qė hanė pėr tė jetuar.

Mundohuni tė mos i takoni grupit tė parė...

Reana
08-05-05, 07:19
Njeriu (Homo sapiens), dhe qdo gjalles tjeter; koft ajo bime apo shtaz, u krijua si rezultat i kohes, bashkveprimeve te atomeve, dhe ligjeve te perpikta te natyres.

Qdo gjallese, bime, shtaze, njeri, etj etj, kan nje qellim; deshire e zjarrt per tu shumzuar (ripertrir).

Ripretrija krijon pasardhs! e ksthu u sigoron organizmave ekzistimin ne ket planet planet, dhe ne ket te pakuptmiten Gjithsi (Universe).

Prandaji nga ky supozim lirishte mund te kondludojim se gjdo gjalles instinktivisht deshiron te jetoji dhe te ripertrihet, sepse ne ket menyr vazhdoijin te ekzistoijin.

Normal se pergjigjja eshte shume me e nderlikuar, sepse, vet jeta nuk eshte edhe aq e thjeshte, por instinkti i lart permendur patjeter luan rol te madh ne jeten e organismave.
KU JETON MORE TI QE JE KAQ I MENCUR:wink:

doGzona
08-05-05, 17:29
[b]Mos beni kritika por pergjigjuni pyetjes.

Tomori
08-05-05, 20:45
Mos beni kritika por pergjigjuni pyetjes.
"doGzona" ke te drejte zemrushe duhet me ju pergjigje pyetjes?!!!!

[b]Ne mendimin tim edhe e bazuar ne menyra shkenctare deshira qe njeriu te jetoj eshte te qe njeriu te relind aventura te reja gjat jetes se tije. Sic e then nga Sigmund Freud te ter ekmi endrrat tone edhe kjo i lith te tere njerzit ne nje bote himagjinare kudo ne bote te ndodhesh. Sipershembull Te tere ne endrra kerkojme te gjejm experienca sexuale

Reana
09-05-05, 06:07
Mos beni kritika por pergjigjuni pyetjes.

[b]PSE :?:
KUSH PO BEJKA KRITIKA KETU :roll:

Psikologu
16-05-05, 22:13
Nė botė ka dy lloj njerėzish:

1. Ata qė jetojnė pėr tė ngrėnė dhe
2. Ata qė hanė pėr tė jetuar.

Mundohuni tė mos i takoni grupit tė parė...


Njerezit nuk ndahet ne keto menyra njerzore siq e keni cekur i nderuar.
Hypokrati i ndan njerezit ne Melankolik, Sagnovik, Flagmatik dhe Kolerik.
Pėr keta kam shkruar mė parė ne postimin e kesaj rubrike.

Ne vitin 1923 Carl Jung e shkrou librin " Psychological Types" duke u bazuar nė studimet e veta shkencore mbi Psikologjin, ku ai po ashtu i ndau njerezit ne kater kategori;
Ne gjuhen angleze ai i quan keshtu: Feeler, Intuitor, Thinker and Sensor.
Por ne zbulimet e mė tutjesheme kemi edhe permbajtjen e studijueve kohorė siq janė John Geier,Dorothy Downey,David Merill,Robert Lefton,Stuart Atkins , Philip Hunsaker, Tony Aleandra, Paul Hersey dhe Ken Blanchard , ku mund ti lexojm dhe te njifemi me se afermi per tiparet dhe grupacionet, Komunikimet dhe Personalitetin njerzor.

GURI SYLAJ
17-05-05, 09:09
Njeriun e shtyn te jetoj dashuria per veteveten dhe te tjeret, dashuria per jeten.
Dhe ketu menjehere mund te fusim edhe shume ligje tjera pjesen me te madhe te te cilave ne ende nuk i njohim . e njeri prej ketyre ligjeve eshte ecja perpara me plot vedije se ne fund te kesaj rruge n'a pret diqka qe nuk eshte edhe aq e dashur por kjo vjen pikrisht se ne nuk e njohim rrugen pas kesaj pike.
Me nderime Guri Sylaj

turisti
21-05-05, 00:59
Njeriun nuk e pyet asakush,sepse nuk eshte fillue jeta me deshiren e tij.....

Odise
25-05-05, 20:12
bukur:

njeriun e shtyejne te jetoj, dy forca levizese gjenetike qe perbejne nje gjenerator te gjalle, ma i persosuri qe nuk mund te kete edhe nje pergjegjes te vet, as perkah ngjajshmeria, as pernga veprimi psiko-fizik.

Keto dy forca levizese jane geni psiko-fizik, te lidhur ne gjenetiken gjenealogjike te organizmit, qe perbehet prej disa organeve e shqisave, te cilat veprojne ne menyre e methode, kohe e perkohezim, me nje fill e me nje fund veprimi - ne nje levizje te gjithmbarshme, ne levizje te dukshme e te padukshme per syrin dhe te kapshme e te pakapshme per mendjen, te menduarit. Ne kuptimin e thjeshte nuk na duken kjo levizje veprimi e organizmit aq e pakuptueshme, por ne kuptimin esencial, kjo levizje e gjithmbarshme organike, psiko-fizike e organizmit te gjalle - na ben te ndjehemi aq te vegjel para kesaj fuqie veprimi, sa qe eshte nje levizje veprimi ne miniature, sikurse levizja e veprimit te qendres se universit, e pakapshme per trurin, te menduarit e njeriut - qe na shtyen te jetojme.

Thone, 'te mbane, ajo qe nuk e sheh', ajo te mbane gjalle e te shtyen te jetosh. Dikush edhe mund te thote, se te shtyen te jetosh besimi, dashuria
e une them, te shtyen te jetosh - nevoja ne kuptimin gjenetik gjeneral, kuptohet [pasiqe krijohet organizmi). Dikush permendi emra shkencetaresh vargevij, e nuk tha asgje cfare thone shkurt ata shkenctare lidhur me kete ceshtje.

Te shtyen te jetosh ajo qe as nuk e sheh, as nuk mund ta marresh me mend edhe ne trupin tend e ke! Kjo eshte ne kuptimin filozofik, kurse ne kuptimin psikologjik - nevoja per te ekzistuar si gjallese, sepse cdo organ i trupit kerkon dicka imunitive, per te hyre ne nje levizje (qe na duket si levizje mekanike) ashtu sikur substanca energjetike te shtyen ne levizje veprimi nje mekanizem, perafersisht eshte edhe tek nje organizem. Makinen e shtyen ne veprim substanca energjetike, si nevoje mekanike e plotesimit te nevojave te njeriut, por patjeter duhet ta kete nje gjenerator e nje motor startues te levizjes se veprimit.

E ky gjenerator ne kuptimin gjenetiko-gjenealogjik te gjalleses, e shtyen te jetoj. Ne shqipen kemi disa forma shprehese: te jetoj, e te mbahem gjalle, te keme jete, e gjalleri - gjella - jeta (jo gjella si ushqim) - qe mund ta percaktoj si - gjella e gjalle!

Tash: gjeneratori, substanca energjike qe e shtyen ne levizje e veprim dhe motori (ne kuptimin konkret), kurse geni, substanca gjenetike dhe tokzimi i veprimit gjenealogjik te organizmit, ne kuptimin abstrakt, si abstrakcion - si shpirti i jetes, qe shtyen organizmin te jetoj.

Pra njeriun e shtyen te jetoj - nevoja per te ekzistuar. Kur lindet i vogli i cdo gjallese, foshnja per njeriun, e shtyen jeta per te jetuar, perplitet te shperthej ne vaj e ne levizje gjymetyresh - gjella (jeta) si ushqim shpirteror.

(me tregoni, cfare thashe ne origjinal:) :wink:

Sy_kaltra
16-11-05, 21:20
cka e shtyen njeriun te jetoj?
Deshira per te jetuar.
Dashuria ndaj Familjes.
Dashuria e shpresa per te jetuar .

Mendim personal i imi :!:

GURI SYLAJ
16-11-05, 21:53
Dashuria per te qen i dashuruar!

Sy_kaltra
16-11-05, 21:55
:shock: GURI :lol: :lol:

GURI SYLAJ
16-11-05, 22:08
Granit bile............

doGzona
16-11-05, 22:14
Jane shume rrethana te cilat e shtyjn njeriun te jetoj , ndoshta edhe ato me elementaret , por kan nje rendesi te madhe ne jeten tone.

Psikologu
24-06-06, 20:17
Jeta ėshtė dhurata mė e mirė e njeriut , tė cilen duhet ta vleresoj dhe ta mbajė tė shtrenguarė nė dore cdo here, duke i drejtuarė timonin kah rruga e drejtė dhe e vertetė.
Vlera e jetes ėshtė e papėrshkruarė , edhe pse njeriu kalon shpesh neper pengesa, lajkatime , hidherime , por prapė se prapė, jeta ėshtė timon nė doren tonė, frenim nė mendjen tonė dhe lirim nė logjiken tonė.

turisti
26-06-06, 18:59
cka e shtyen njeriun te jetoj?

Ndoshta mosdija se ēka do te ndodhe neser dhe kureshtja e krijuar nga ajo mosdije.....

halla e madhe
27-06-06, 11:44
cka e shtyen njeriun te jetoj?

Ndoshta mosdija se ēka do te ndodhe neser dhe kureshtja e krijuar nga ajo mosdije.....

Odise e paska cekur me larte qe ekzistojka ky far GJENERATORI i jetes qe na shtyeka te jetojme:biggrin: Po mundohem ta mbaj kete gjenerator me plot energji dhe dashuri ndaj te afermive te mij!

Arjanit Thopia
27-06-06, 14:35
Njeriun e shtyen te jetoje shpresa. Shpresa per nje ardhmeri me te mire.

LABI
28-06-06, 13:23
cka e shtyen njeriun te jetoj?
Motivi, qe udheheqet nga idealet , lidhur me idet , botekuptimet... pa marre parasysh me cfare ballafaqohet gjate jetes ....
Ideja - si sistem vlerash dhe bindjesh eshte promotor kryesor , qe shtyen njeriun te jetoj ... Njeriu eshte ai qe i jep jetes kuptim ne toke, pasi qe eshte e vetmja nga qenjet e gjalla ne kete planet qe e vecon "vetedija" dhe subjektivizmi individual qe e bene te dalloj boten e tij te brendshme nga jashte ....

trimi99
03-07-06, 05:33
Cka me shtyen te jetoj???

Kame lindur per te jetuar ne kete bote, asnjeher nuk e kame pytur veten pse te jetoj!!!