PDA

View Full Version : Ēka e bėnė popullin tonė mė tė mirė se popujt tjerė ?


Personi23
18-10-03, 22:12
Ēka e bėnė popullin tonė mė tė mirė se popujt tjerė ?

ADRIANO
21-10-03, 15:06
Asgje

qika_pr
01-06-04, 14:47
Di me kallxu cka e ben me te keq se ma te mir ncuk
premton edhe nuk e mban besen
te len me prit 7 ore edhe nuk din me than me fal
ka plot po qito ma me rendesi

markopollo
01-06-04, 15:25
valla-----qika-pr.....per nje vite zemer mos shkruaj me se mendoj qe e ke dhene nje perfundim shume te mire vetem mos e prish me shkresa te tjera se po te betohem nese te takoj kam me te paguar nje fructall te dardhes.............. :wink:

K-man
01-06-04, 18:18
njerz, s'duhet me qen na etno-centrik, me mendu qe na jemi ma t'mire se popujt tjere. neve si shqiptare, asgje nuk na dallon prej popujve tjere

vushtrria
01-06-04, 18:24
pershednetje juve dhe menjeher ju them se ta urreni vet vehten si shqiptar eshte nje rrug drejt katastrofes

me nderime vushtrria

Murgesha
01-06-04, 18:30
Nese lejme anash politikanet, hajnat, mafiozet dhe karrierristat e popullit tone e marrim shembull vetem popullin e thjeshte atehere me plot bindje them se jemi nje nder popujt me te mire dhe me fatkeq.
Roberia shekullore qe na ka kapluar po te ishte nje tjeter popull me kohe do ishte zhdukur dhe asimiluar. Bujaria dhe nderi i trasheguar na ka mbajt dhe do te na mbaje te pa cenuar.
Andaj rrini urte e mos e nenqmoni vetveten por krenohuni me prejardhjen tuja, dhe kontriboni qe ne shqiptaret te plasohemi ne vendin qe e meritojme.

lazdrani
01-06-04, 19:02
Nese lejme anash politikanet, hajnat, mafiozet dhe karrierristat e popullit tone e marrim shembull vetem popullin e thjeshte atehere me plot bindje them se jemi nje nder popujt me te mire dhe me fatkeq.
Roberia shekullore qe na ka kapluar po te ishte nje tjeter popull me kohe do ishte zhdukur dhe asimiluar. Bujaria dhe nderi i trasheguar na ka mbajt dhe do te na mbaje te pa cenuar.
Andaj rrini urte e mos e nenqmoni vetveten por krenohuni me prejardhjen tuja, dhe kontriboni qe ne shqiptaret te plasohemi ne vendin qe e meritojme.
Plotesisht me vend.Te lumte Murgesha

qika_pr
03-06-04, 09:41
Pershendetje te gjitheve
keni shkruar se ne jemi popull me i mir
blla blla blla
hapni syte para realitetit ]
Besa e shqipetarit a keni ndegje per kete
sa here eshte shkel nga shqipetaret lexone e gjithe historin edhe gjithmon dikush nga personazhet hsitorik ka qen i tradhetuar,bilem edhe ne mitologji njihemi si popull i beses,por edhe ne mitologji ka ndodh tadhetia(ne legjedenden e rosafes psh vlla i vogel ka qen i tradhetuar nga dy te medhenjet)
mandej te flasim per ndershmerin e shqipetarit
popujt e tjer na njohin te ndershem nepermjet kanunitm,nje gje thomeni ju te dashur sa sa shqipetar jane vrar per "ndersherin"e tyre lexo e folni ok
ka shum gjera qe neve na njohin te tjeret por sa i e mbajme keto gjera neve
une krenohem qe jam shqipetare por kur dua te krenohem me vendin time e krtikoj per me qen sa me i mir
Ju lutem kur shkruani mos u bazoni ne ndjenja por ne aresye dhe shkruani me kritit qe te jem me te mir se sa jemi

Murgesha
03-06-04, 21:22
Pershendetje te gjitheve
keni shkruar se ne jemi popull me i mir
blla blla blla
hapni syte para realitetit ]
Besa e shqipetarit a keni ndegje per kete
sa here eshte shkel nga shqipetaret lexone e gjithe historin edhe gjithmon dikush nga personazhet hsitorik ka qen i tradhetuar,bilem edhe ne mitologji njihemi si popull i beses,por edhe ne mitologji ka ndodh tadhetia(ne legjedenden e rosafes psh vlla i vogel ka qen i tradhetuar nga dy te medhenjet)
mandej te flasim per ndershmerin e shqipetarit
popujt e tjer na njohin te ndershem nepermjet kanunitm,nje gje thomeni ju te dashur sa sa shqipetar jane vrar per "ndersherin"e tyre lexo e folni ok
ka shum gjera qe neve na njohin te tjeret por sa i e mbajme keto gjera neve
une krenohem qe jam shqipetare por kur dua te krenohem me vendin time e krtikoj per me qen sa me i mir
Ju lutem kur shkruani mos u bazoni ne ndjenja por ne aresye dhe shkruani me kritit qe te jem me te mir se sa jemi

Qika_pr eshte me se e vertete se personalitete te shumta historike shqiptare jane tradhetuar. Ata jan tradhetuar nga individe e kurrsesi asnjeher nga populli. Nese ne ket teme behet fjale per popullin si teresi ateher ato vecori qe ti i permende (ndershmeria, besnikeria.) i shkojne edhe mire bile popullit shqiptare. Nese bejme fjale per individ ateher j jap te drejte.
Skenderbeun e tradhetoi Moisi Golemi qysh para 550 viteve, mirep populli besnik i Dibres ja dha besen se do te jete me Skenderbeun deri ne fitore dhe e arriten te plote ate fitore.
Skenderbeun e tradhetoi edhe nipi i tij Hamza Kastrioti dhe tjetri nip qe per fat te keq nuk po me kujtohet emri i tij. Mirepo populli gjithnje i vajti pas dhe korren fitore mbi armiq e mbi tradhetar.
Populli shqiptar eshte tradhetuar shume her nga bijte e vet. Por populli i njeh shume mire tradhetaret dhe nuk ju shkoi kurr pas.
Kur thash rrini e mos percmoni vetveten dhe popullin qe ju lindi mendoj dhe qendroj pra asaj se jemi popull me nder e me bese.
Leri ti menjane individet, e shikoje popullin shqiptar neper histori, nese e gjen edhe vetem nje rast te tradhetise masiv popullore ateher eja me argumento.
Me nderime Murgesha.

florian
03-06-04, 21:46
jemi nje nga popujt qe ka tradita shum te vjetra e qe i perdorim akoma , fatyekeqesisht ne keto vitet e fundit na eshte hapur pak emri i zi po nga nje pakic njerezish qe nuk mund te konsiderohen perfaqesues te popullit , tradhtia i ka rrenjet e vjetra dhe nuk do zhduket kurr , ne cdo histori eshte nje tradhetar po nuk eshte nje perfaqesues i joni .

JEMI DHE KEMI QEN POPULL I BESES .

ME NDERIME FLORIAN :wink:

qika_pr
04-06-04, 09:16
pershendetje
sa mir murgesha i ke qit di fakte shume te mira
edhe po me pelqejn shum]
po ta them nje gje ama analizo edhe kjo pytje eshte shume reale ama lyp pergjigje reale
sa e mbajme besen si popull
sa jemi benik
te lutem me fol per keto ama me shkrim kritik edhe ke me pa qe ne njihemi si popull i beses por cdo here ama cdo here eshte tradhtu populli qofte prej nje individi e qofte me shum
e fara e keqe e prish nje are- thot populli

markopollo
04-06-04, 19:20
O ME KAN NA TE MIRE NUK KISHIM MBET RRUGAVE NEPER EVROPE E BOTE SI ENDACAKE TUJ NDERTU VENDET TJERA E TE TONAT I KEMI LLUGE:::::::::::::::::::: :wink:

anna
06-06-04, 12:05
shqipetaret flasin shume e nuk thone asgje apo i fusin hundet ne punet e te tjerve nderkohe qe punet e veta shkojne sa mos me keq ky eshte populli yne skemi cbejme :wink:

Loqki
09-06-04, 17:14
Popullin ton e ban me u DALLUE shum qka nga popujt tjer? p.sh.

1.GJUHĖN qka e flet populli shqiptarė nuk e flasin popujt tjerė he he he ky ėshtė ni dallim ma i miri qė ekziston te ne.
2.MAFIA e popullit shqiptar ėshtė e dallume nga disa popuj tjer?
3.kėt veq e pėrmendėt edhe ju po ja vlen me e pėrmend edhe unė,TRADHĖTARĖT qė i ka populli shqiptar nuk i kan popujt tjerė?
4.dallojm edhe se -Krejt popujt e botės kan nga njė tė mirė qė dallojn nga tė tjerė popuj,vetėm na nuk kemi diqka tė mirė pėr me u dallue (kėshtu qė dallojm edhe na se nuk kemi sen tė mirė) kjo ke pak HAJGARE he he he

Po kur tė kthehesh nė anėn tjetėr te secili popull ka PĖRPJETĖZE dhe TEPOSHTĖZE,kėshtu qė duk ma merr menja se dallojn asė pėr tė MIRĖ e as pėr tė KEQĖ populli shqiptar
Edhe mos e nėnqmoni si unė popullin shqiptar more se na jemi KANĖ po edhe JEMI veq edhe KEMI me kanė populli ma i mirė?
po edhe tjetėra masi jemi pa shtet qe sa shekuj nuk jemi KEQĖ?(po shtrohet PYETJA pse tjer popuj kan ba shtetin e vet e ne JO tu pas parasyshė se ILIRĖT e vjetėr kan qėn FUQI botrore ėshtė shumė e vėrtet se na MUNGON diqka nė krahasim me popujt tjer?)

turisti
26-08-04, 23:14
Loqki te pershendes shume,sepse shume afer je pergjegjes. :wink:

Tomori
27-08-04, 13:53
-Qysh bre me ba krahasim baushall te popullit tone me popujt tjer sidomos me fqijt??? Dallimi asht shum i madh tamam si puna races zezaki me dbardhin...
Qe te jeshe ne radhe te pare Shqiptare eshte nderi i madh ket privilegj se kan tjerit edhe skan me e pas. Gjaku nuk behet uj ne jemi rac superiore kemi kultur tradit mijevjeqare se zotnija zotri ngel ne jemi ata kemi qen jemi dhe dot ngelim....mos miremi per krizen momentale 90vjeqare se edhe kjo dot kalon edhe kan me hi punet binar te duhur....

Barbaroza
27-08-04, 14:02
Popullin ton e ban me u DALLUE shum qka nga popujt tjer? p.sh.

1.GJUHĖN qka e flet populli shqiptarė nuk e flasin popujt tjerė he he he ky ėshtė ni dallim ma i miri qė ekziston te ne.
2.MAFIA e popullit shqiptar ėshtė e dallume nga disa popuj tjer?
3.kėt veq e pėrmendėt edhe ju po ja vlen me e pėrmend edhe unė,TRADHĖTARĖT qė i ka populli shqiptar nuk i kan popujt tjerė?
4.dallojm edhe se -Krejt popujt e botės kan nga njė tė mirė qė dallojn nga tė tjerė popuj,vetėm na nuk kemi diqka tė mirė pėr me u dallue (kėshtu qė dallojm edhe na se nuk kemi sen tė mirė) kjo ke pak HAJGARE he he he

Po kur tė kthehesh nė anėn tjetėr te secili popull ka PĖRPJETĖZE dhe TEPOSHTĖZE,kėshtu qė duk ma merr menja se dallojn asė pėr tė MIRĖ e as pėr tė KEQĖ populli shqiptar
Edhe mos e nėnqmoni si unė popullin shqiptar more se na jemi KANĖ po edhe JEMI veq edhe KEMI me kanė populli ma i mirė?
po edhe tjetėra masi jemi pa shtet qe sa shekuj nuk jemi KEQĖ?(po shtrohet PYETJA pse tjer popuj kan ba shtetin e vet e ne JO tu pas parasyshė se ILIRĖT e vjetėr kan qėn FUQI botrore ėshtė shumė e vėrtet se na MUNGON diqka nė krahasim me popujt tjer?)

Loqki,vertete je afer pergjigjes :wink:

suzi
30-08-04, 14:00
:) mbasi ishte pytja se qka e ben me te mire popullin ton , lirishte mundemi me thon se tradita oshte ajo qe na ben me te mire, familja , se nje popull qe i len femijet te riten vetum si ne perendim ( qe nga mosha 18 vjet jetojne vetum ) ateher ai popull eshte i ftoft dhe nuk ka ndjenja njerezore po eshte sikur shtaza per kah ndjenjat, ndersa ne ritemi me prinde ushqehemi bashke , edhe meshira ndjenja morali jan tiparet qe na dallojne per te mire, kam frike se nje pjes e shqiptareve qe i lakmon jetes se perendimit do te behen sikur ata, pa ndjenja njerezore te ftofte per te afermit etj... :x

Cool_Boy
03-09-04, 16:06
Pershdnetje per aoutorin e kesaj teme

Nje tem shume e bukur por edhe shume prekse gjithashtu per mendimin,se kush nuk e thot te verteten por secili shkruan per traditat e vjetra e jo per nderrimin e sotem qe u be ne Kosov..............

Per mendimin tim nuk jemi me te bukur se nje popull tjetr por njejt ama kemi qene me pare me te mire se tjeret ama ka pas shuem ndryshime e shume bodallaki qe i kemi tregu na populli shqiptar (Kosovar) bene me mend edhe te huajit po qeshin me ne............

Ne i kemi tregu botes se mbare se qka ben populli shqiptar kur te kete nje liri te vogel e qeshtu.....................

Tung,Cool_Boy

Gentiani
03-09-04, 16:51
Di me kallxu cka e ben me te keq se ma te mir ncuk
premton edhe nuk e mban besen
te len me prit 7 ore edhe nuk din me than me fal
ka plot po qito ma me rendesi

Populli tė lenė me prit ty 7 orė dhe nuk tė thotė mė falė?!! :roll:

Oj Qika-Pr, dy-tre persona ose individė nuk janė populli!

janė shumė e shumė gjėra qė e bėjnė popullin tonė mė tė mirė se tjerėt!

ēmoj urtėsinė e tij, thjeshtėsinė e tij, papėrkulshmėrinė, krenarinė dhe vuajtjet qė ka pėrballuar dhe aftėsinė e tij pėr tė mbijetuar sfida tė ndryshme qė iu kanė imponuar nė trojet e tija!

Edhe ju tjerėt, mos mendoni anomalitė e individit ti identifikoni me popull :wink:

nitushe
09-09-04, 08:38
Pajtohna me mendimin e Loqki

Barbaroza
26-11-04, 18:28
Ku na mbeti Loqki me shkrimet e tija te qelluara??? :?

Krokodilli
27-11-04, 14:12
Popullin ton e ban me u DALLUE shum qka nga popujt tjer? p.sh.

1.GJUHĖN qka e flet populli shqiptarė nuk e flasin popujt tjerė he he he ky ėshtė ni dallim ma i miri qė ekziston te ne.
2.MAFIA e popullit shqiptar ėshtė e dallume nga disa popuj tjer?
3.kėt veq e pėrmendėt edhe ju po ja vlen me e pėrmend edhe unė,TRADHĖTARĖT qė i ka populli shqiptar nuk i kan popujt tjerė?
4.dallojm edhe se -Krejt popujt e botės kan nga njė tė mirė qė dallojn nga tė tjerė popuj,vetėm na nuk kemi diqka tė mirė pėr me u dallue (kėshtu qė dallojm edhe na se nuk kemi sen tė mirė) kjo ke pak HAJGARE he he he

Po kur tė kthehesh nė anėn tjetėr te secili popull ka PĖRPJETĖZE dhe TEPOSHTĖZE,kėshtu qė duk ma merr menja se dallojn asė pėr tė MIRĖ e as pėr tė KEQĖ populli shqiptar
Edhe mos e nėnqmoni si unė popullin shqiptar more se na jemi KANĖ po edhe JEMI veq edhe KEMI me kanė populli ma i mirė?
po edhe tjetėra masi jemi pa shtet qe sa shekuj nuk jemi KEQĖ?(po shtrohet PYETJA pse tjer popuj kan ba shtetin e vet e ne JO tu pas parasyshė se ILIRĖT e vjetėr kan qėn FUQI botrore ėshtė shumė e vėrtet se na MUNGON diqka nė krahasim me popujt tjer?)pershendetje

ma se pari Loqki kush te tha ty qe populli shqiptar eshte pa shtet,,, per qka je ka fol ti,,,,,
populli shqiptar ka shtetin e vet prej qysh ne vitet 1400 po u shpall si shtet ne vitin 1912...
nese nuk e ke dit tash e din....
shum e shum popuj te botes nuk kan pas shtet deri ne vitet e vona 1950
ne kemi pas shtet 50 vite ma heret se maqedont e shum vende te botes,,
QKA PO TU DOKET TY SHQIPERIA ,, DHE QKA MENDON SE ESHTE KOSOVA,, KUJNA I KA TAKU,,
PREJ NGA E KEMI PREJARDHJEN NE KOSOVARET,, CILIT POPULL I TAKOJM,,,
TE GJITHA KETO PYETJE DUHET TE JA BESH VETI MA SE PARI.......

NE POPULLI SHQIPTAR DALLOHEMI NGA POPUJT TJER MA SE PARI PER GUXIM, TRIMERI, BESE, BURRERI, TRADITAT (QE AS NJE POPULL NUK I KA),, KEMI TRADITAT TONA,, GJUHEN ME TE BUKUR NE BOT SHQIPEN,,
JEMI TE NJOHUR NEPER BOT PER MIKEPRITJE, NGROHTESI,, E SHUM E SHUM GJERA TJERA QE NUK MUND TI PERMENDI :wink:
JU PERSHENDES TE GJITHVE

Mafiozi
27-11-04, 14:22
Popullin ton e ban me u DALLUE shum qka nga popujt tjer? p.sh.

1.GJUHĖN qka e flet populli shqiptarė nuk e flasin popujt tjerė he he he ky ėshtė ni dallim ma i miri qė ekziston te ne.
2.MAFIA e popullit shqiptar ėshtė e dallume nga disa popuj tjer?
3.kėt veq e pėrmendėt edhe ju po ja vlen me e pėrmend edhe unė,TRADHĖTARĖT qė i ka populli shqiptar nuk i kan popujt tjerė?
4.dallojm edhe se -Krejt popujt e botės kan nga njė tė mirė qė dallojn nga tė tjerė popuj,vetėm na nuk kemi diqka tė mirė pėr me u dallue (kėshtu qė dallojm edhe na se nuk kemi sen tė mirė) kjo ke pak HAJGARE he he he

Po kur tė kthehesh nė anėn tjetėr te secili popull ka PĖRPJETĖZE dhe TEPOSHTĖZE,kėshtu qė duk ma merr menja se dallojn asė pėr tė MIRĖ e as pėr tė KEQĖ populli shqiptar
Edhe mos e nėnqmoni si unė popullin shqiptar more se na jemi KANĖ po edhe JEMI veq edhe KEMI me kanė populli ma i mirė?
po edhe tjetėra masi jemi pa shtet qe sa shekuj nuk jemi KEQĖ?(po shtrohet PYETJA pse tjer popuj kan ba shtetin e vet e ne JO tu pas parasyshė se ILIRĖT e vjetėr kan qėn FUQI botrore ėshtė shumė e vėrtet se na MUNGON diqka nė krahasim me popujt tjer?)


Jan dallime te forta shoki.
Respekt per ket postim
8)

Gentiani
27-11-04, 19:32
Ēka e bėnė popullin tonė mė tė mirė se popujt tjerė ?

Ata qė kanė pasur rastin tė jetojnė dhe dalin jashtė Vendlindjes, kanė pasur rastin ta shohin shkėlqyeshėm se ēka e bėnė popullin tonė mė tė mirė se tjerėt.

Shumė kush nga ne, e kam fjalėn pėr ata qė gjinden jashtė i ka ra rasti tė shohė fytyra tė mėrdhira dhe surrata tė ngrirė qė tė vėshtrojnė si hije tė vdekurish, pa hyrė mė tutje me ua analizuar tė mirat dhe karakteristikat tjera dalluese mes popujve.


Gentiani!

livoreka bicio
27-11-04, 20:45
Ēka e bėnė popullin tonė mė tė mirė se popujt tjerė ?

Ata qė kanė pasur rastin tė jetojnė dhe dalin jashtė Vendlindjes, kanė pasur rastin ta shohin shkėlqyeshėm se ēka e bėnė popullin tonė mė tė mirė se tjerėt.

Shumė kush nga ne, e kam fjalėn pėr ata qė gjinden jashtė i ka ra rasti tė shohė fytyra tė mėrdhira dhe surrata tė ngrirė qė tė vėshtrojnė si hije tė vdekurish, pa hyrė mė tutje me ua analizuar tė mirat dhe karakteristikat tjera dalluese mes popujve.


Gentiani!GENTIAN PAJTOHEM PLOTESISHT ME TY. TE PERSHENDES SHOKIT. :wink:

Mr_100%
28-11-04, 23:56
QKA E BEN POPULLIN TON ME TE MIRE SE POPUJT TJER?

1)NUK ESHTE DHE NUK KA QEN KURRE NJE POPULL BARBARE

2)SEPSE KA LINDUR NE GJIRIN E VET;NJE GRUA ME NJE ZEMER FISNIKE,
NJE QENIE PERPLOT MESHIRE EDHE PER TE TJERET,

KJO KA NJE EMER TE CILIN E NJEF TERE BOTA,POR KRENARE MUNDEMI VETEM NE ME QEN;SEPSE BURON NGA GJIRI I KETI POPULLI

NENA TEREZ

Agroni22
30-11-04, 12:51
hej e kom ni pergjigjje te shkurter,
me qillu ne shqipetar te mire lume per ty ,
me qillu ne shqiptare te keq mos vet per ty

Kaltrushi
30-11-04, 12:59
hej e kom ni pergjigjje te shkurter,
me qillu ne shqipetar te mire lume per ty ,
me qillu ne shqiptare te keq mos vet per tyAgron e tha aq shkurt e aq mire se sa skam qka te them me. Pra i bashkagjitna shkrimit te Agronit.

PS: :arrow: Te cilet je ti??? A do te me rahatosh apo do heki keq me ty. upsss qka thash. mu thaft goja do ta bejn menjeher thashetheme. :wink:

Honesty^uk.
30-11-04, 19:00
Ēka e bėnė popullin tonė mė tė mirė se popujt tjerė ?

Urrejtja ndaj njeri tjetrit

Ylberi_be
30-11-04, 20:46
Popullin ton e ben me te mir se te tjeret _se jemi zemra e huj dhe per ket po vun edhe shqiptari se diturin e vet e shiti duke i shtetru popujt e tjer sod te gjith e din kush asht shqiptari Arnaut albanez por ata e din se se cili esht populli ma i vjeter ne evrop cila esht kultura me e ndritshme me e vjeter ne evrop sa qe edhe Instrumentet e pasardhsve tan ruhen ne muzet e evropes si elemente te popujve te tyre antike kinshe dhe i shfrytzojn per lashtsin e tyre !

Publicisti
30-11-04, 21:51
Populli shqiptar qdo her ka pasur tradita qe te tjeret ia kan pas lakmi,por nese ne si rini shqiptare bejm copy kulturat e huaja dhe pastaj bejm passt ne Kosove,besojeni se kurr nuk kemi me u identifiku si popull qe ka kulture dhe tradite te veqant nga popujt tjer e qe ne fakt jemi me te miret...!

Gjumashja
03-12-04, 20:02
Kryt

KriSTaL
08-12-04, 10:57
E Mira e Huaj E Zezaaaaaaaaa Vetessssssss

Le Ta dij GJith Bota Mbar Se Gjergj Fishta Nuk Eshte Shqiptar, Per Nje ARsye Ka Then I madhi Fishta kete Thenie......... pra jemi te nemur diq ka. ketuuuuuuuuuu 1 minut jemi te mire me njeri tjetrin si, te ja kthejm shpinen ohhhhh sa te keqinje jemiiiiii

turisti
08-12-04, 16:00
E Mira e Huaj E Zezaaaaaaaaa Vetessssssss

Le Ta dij GJith Bota Mbar Se Gjergj Fishta Nuk Eshte Shqiptar, Per Nje ARsye Ka Then I madhi Fishta kete Thenie......... pra jemi te nemur diq ka. ketuuuuuuuuuu 1 minut jemi te mire me njeri tjetrin si, te ja kthejm shpinen ohhhhh sa te keqinje jemiiiiii


KRISTAL,shkelqimi yt skelqen..... :wink:

dr1ta
09-06-05, 00:43
Shume .....mendjemadhesi,ndergjegja ne nivel0 zero,urrejtja,konkurnaca me shit vetem mend dhe mos me nda asnje experience....copi i shkrimeve te ndryshme etj ejt ejt

Odise
09-06-05, 08:20
ĒKA E BEN POPULLIN SHQIPTAR MA TE MIRE SE POPUJT TJERE?


1. Rraca me rrenjen gjenetike ma te forte ne bote! (identiteti)

2. Rraca me pamje ma te bukur ne bote!

3. Zgjuarsia me kapacitet ma te madhin ne bote!

4. Populli me bujarine ma te madhe ne bote!

5. Populli qe i dha strateget ma te medhenj ne bote!

6. Populli qe dha humanistet ma te medhenj ne bote!

7. Populli qe e ruajti nderin, moralin ma se shumeti ne bote!

8. Populli qe ende e fole gjuhen e perendive - Shqipen!

9. Populli qe sakrifikon per familjen ma se shumeti ne bote!

10. Populli qe respekton mikun ma se shumeti ne bote!

Keto jane vetem disa prej veēorive qe e bejne popullin tone ma te mire se sa popujt tjere, ne pamundesi te njohjes se shume tjerave, kur Ballkani illirik DET E M'DET ISHJA MBRET - KASPIK E ADRIATIK, tash te shkojme rend, shkurtimisht ne secilen pike:

1. Shqiptaret, e vetmja rrenje illiro-pellgasgjike qe mbijetoi ne bote - jane rraca me rrenjen gjenetike ma te forten ne bote. - A ka kund nje popull qe i rrezistoi roberise barbare afer tremijevjeēare edhe mbeti poai popull, me pak ndryshime: mbi 5 shekuj nen roberine romake, 870 vjet nen roberine bizantine, 530 vjet nen turqit, mbi 700 vjet nen roberine sllave (me ndryshime ne periudha kohore historike - qe nga illiria e vone, nga renia e mbreterise dardane te mbretit te fundit dardan Gencit (168 p.e.r) e deri sot roberi afer tremijevjeēare edhe soteasajdite, qendroi stoikisht para flakes se barbarise, i vetmi popull nga te gjitha fiset e shtetet illiro-pellgasgjike - mbeti popull shqiptar, mbane krenarisht gjuhen nder ma te lashtat ne bote dhe mbane identitetin shqiptar!

Derisa te gjitha fiset e shtetet tjera illire ballkanike u asimiluan si: doriket, danet, friget, tokaritet, hititet, hellenet, molloset,
vllahet, daket, delmatet, skordistet, ardianet, liburnet, paonet etj., qe nga Emona illire (Lubjana), Agrami dardan (Zagrebi), Bardhilli (Beogradi), Bukureshti, deri tek Athina me Akropolin pellgasgjik, qe ne vitin 1830 e.r. perbente 50% te popullesise shqiptare, ku shqiptaret jane themeluesit e shtetit modern grek - shqiptaret edhepse te copetuar barbarisht, me vetem nje shtet 3 milionesh - mbajne krenarisht identitetin e tyre - shqiptar!

Besoj se pikat tjera veē dihen e ka me fole per to me vite! Roberite shekurrore lane edhe perzierje gjaku, qe per ate edhe sot shqiptaret jane armiqet ma te medhenje te vetvetes - por marre ne teresi si popull, cfare ka vuajte, eshte krenari qe mbijetoi mbi flaken barbare - qe poajo flake barbare, na thirri barbare edhe gjuhen tone si gjuhe barbare! Erdhen barbaret, mesuan historine, pervehtesuan kulturen artet, formuan gjuhet e tyre, nga illirishtja edhe e shpallen illirishten gjuhe te vdekur, kur sot eshte gjuhe e gjalle - me strateget tone themeluan shtetet e tyre moderne edhe na thirren barbare!

Ēka ka parė shqiptari me sy
Dielli i duket terrinė mbi kry (NM)

Edon
09-06-05, 10:42
Nese lejme anash politikanet, hajnat, mafiozet dhe karrierristat e popullit tone e marrim shembull vetem popullin e thjeshte atehere me plot bindje them se jemi nje nder popujt me te mire dhe me fatkeq.
Roberia shekullore qe na ka kapluar po te ishte nje tjeter popull me kohe do ishte zhdukur dhe asimiluar. Bujaria dhe nderi i trasheguar na ka mbajt dhe do te na mbaje te pa cenuar.
Andaj rrini urte e mos e nenqmoni vetveten por krenohuni me prejardhjen tuja, dhe kontriboni qe ne shqiptaret te plasohemi ne vendin qe e meritojme.
Me fal ndoshta e teproj vetem se mrekulli esht kjo qka e ke shkruar.
Plotesisht jam me mindimin tuaj.
Errnofsh Shoqe.

ARVANITI
09-06-05, 11:34
Jemi shume gjaknxehte.

Per hiēgje te vrasim...

Edon
09-06-05, 11:39
Harroa te shtoj mendimin tim :oops: !
Ne jemi me te mire,mir por per tu ber me te mir se tjeret esht qe te jemi ne te mir per vet veten.
Te jemi apo te mos jemi?

ARVANITI
09-06-05, 11:43
Harroa te shtoj mendimin tim :oops: !
Ne jemi me te mire,mir por per tu ber me te mir se tjeret esht qe te jemi ne te mir per vet veten.
Te jemi apo te mos jemi?

ose..

...ne nuk jemi me te miret por me te mire se ne nuk ka... :lol:

Odise
09-06-05, 19:01
Jemi shume gjaknxehte.

Per hiēgje te vrasim...

***per hic gje vrasim njeritjetrin, se i huaji na shtien kemben ne goje edhe nuk ia kafshon. Jemi ma te miret, nder te keqinjte!

Te gjitha fiset illire jane ne soin, rodin shqiptar, ne genin tone. Tkurrja e mbreterise illire, nga det e m'det, deri ne Shkoder (168 p.e.r.), selia e mbreterise illire, nga: Bardhill (Beograd), ne Shkup (mbreteria dardane), e deri tek tkurrja deri ne Shkoder - Teuta e Genci - nga rrebeshet e barbarive pushtuese dhe kapitullimi i Ballkanit illirik!

Pasojat e roberise disa mijavjecare bjen te gjitha te ligat, qe ia bejme njeritjetrit! Duhet gjate ne liri e studime shkencore, ta kuptojme njeritjetrin edhe ta abstrahojme egersine e roberive, egersine trashigim nga roberite e tmerrshme, qe sot as 5% nuk i njohim.

Naki
09-06-05, 21:53
ĒKA E BEN POPULLIN SHQIPTAR MA TE MIRE SE POPUJT TJERE?


1. Rraca me rrenjen gjenetike ma te forte ne bote! (identiteti)

2. Rraca me pamje ma te bukur ne bote!

3. Zgjuarsia me kapacitet ma te madhin ne bote!

4. Populli me bujarine ma te madhe ne bote!

5. Populli qe i dha strateget ma te medhenj ne bote!

6. Populli qe dha humanistet ma te medhenj ne bote!

7. Populli qe e ruajti nderin, moralin ma se shumeti ne bote!

8. Populli qe ende e fole gjuhen e perendive - Shqipen!

9. Populli qe sakrifikon per familjen ma se shumeti ne bote!

10. Populli qe respekton mikun ma se shumeti ne bote!

Keto jane vetem disa prej veēorive qe e bejne popullin tone ma te mire se sa popujt tjere, ne pamundesi te njohjes se shume tjerave, kur Ballkani illirik DET E M'DET ISHJA MBRET - KASPIK E ADRIATIK, tash te shkojme rend, shkurtimisht ne secilen pike:

1. Shqiptaret, e vetmja rrenje illiro-pellgasgjike qe mbijetoi ne bote - jane rraca me rrenjen gjenetike ma te forten ne bote. - A ka kund nje popull qe i rrezistoi roberise barbare afer tremijevjeēare edhe mbeti poai popull, me pak ndryshime: mbi 5 shekuj nen roberine romake, 870 vjet nen roberine bizantine, 530 vjet nen turqit, mbi 700 vjet nen roberine sllave (me ndryshime ne periudha kohore historike - qe nga illiria e vone, nga renia e mbreterise dardane te mbretit te fundit dardan Gencit (168 p.e.r) e deri sot roberi afer tremijevjeēare edhe soteasajdite, qendroi stoikisht para flakes se barbarise, i vetmi popull nga te gjitha fiset e shtetet illiro-pellgasgjike - mbeti popull shqiptar, mbane krenarisht gjuhen nder ma te lashtat ne bote dhe mbane identitetin shqiptar!

Derisa te gjitha fiset e shtetet tjera illire ballkanike u asimiluan si: doriket, danet, friget, tokaritet, hititet, hellenet, molloset,
vllahet, daket, delmatet, skordistet, ardianet, liburnet, paonet etj., qe nga Emona illire (Lubjana), Agrami dardan (Zagrebi), Bardhilli (Beogradi), Bukureshti, deri tek Athina me Akropolin pellgasgjik, qe ne vitin 1830 e.r. perbente 50% te popullesise shqiptare, ku shqiptaret jane themeluesit e shtetit modern grek - shqiptaret edhepse te copetuar barbarisht, me vetem nje shtet 3 milionesh - mbajne krenarisht identitetin e tyre - shqiptar!

Besoj se pikat tjera veē dihen e ka me fole per to me vite! Roberite shekurrore lane edhe perzierje gjaku, qe per ate edhe sot shqiptaret jane armiqet ma te medhenje te vetvetes - por marre ne teresi si popull, cfare ka vuajte, eshte krenari qe mbijetoi mbi flaken barbare - qe poajo flake barbare, na thirri barbare edhe gjuhen tone si gjuhe barbare! Erdhen barbaret, mesuan historine, pervehtesuan kulturen artet, formuan gjuhet e tyre, nga illirishtja edhe e shpallen illirishten gjuhe te vdekur, kur sot eshte gjuhe e gjalle - me strateget tone themeluan shtetet e tyre moderne edhe na thirren barbare!

Ēka ka parė shqiptari me sy
Dielli i duket terrinė mbi kry (NM)


I nderuari Odise ,Qasja e juajė analitike duke sjellur faktet Historike Reflektonė njė Interes te veqantė per te lexuar.
Respekt

Blondi1
10-06-05, 06:18
I nderuari Odise

Vetėm skajrimi mbi luftėn 3000 vjeqare tregon se tė gjitha pikat e mėposhtme nuk mund tė jen tė vėrteta.

Kur lexoj shkrimet e tua mė ndezet gjaku dhe mė vlon krenarija.

por kur ndalem dhe

mendoj nė pėrditshmėrin ,
nė kulturėn e tanishme,
nė emrat na identifikojn me pushtuesit
nė sjelljet tona jasht vendit , (diaspor)
dhe nė shum gjėra tjera -

etj

Mė ndalet fryma kur mendoj sa bukur do tė ishte tė ishin kėto tė vėrteta.

Vetėm me gjuh nuk mund tė identifikosh njė popull!

Blondi1
10-06-05, 06:25
Kur nuk tė pėlqen e vėrteta , tė pėlqen e pavėrteta.
Kur e vėrteta tė vret , tėshpėton e pavėrteta.
kur tė shpėton e pavėteta , tė vret prap e vėrteta!

Pra mė mir tė na vras e vėrteta, se ndoshta Øpėrmirsojm diqka!

Odise
10-06-05, 06:42
Naki shkroi:
I nderuari Odise ,Qasja e juajė analitike duke sjellur faktet Historike Reflektonė njė Interes te veqantė per te lexuar.
Respekt!

***I nderuari Naki!

Mbasi kemi shpetuar deri ketu - jemi te shpetuar pergjithmone dhe ngritje e vetedijes kombetare, shume ma e madhe. Paramendoni numrin e universiteteve tona e numrin e studenteve, qe kemi sot - e nuk e kishim te tille, gjate gjith shekullit te kaluar! Sot kemi me dhjetra universitete! Nuk ka familje qe nuk ka bile nje student! Kjo eshte shpresa e madhe!

Respekti per Ty, nuk mungon kurre!

Odise

Odise
10-06-05, 06:51
Blondi1, shkroi:
por kur ndalem dhe

mendoj nė pėrditshmėrin ,
nė kulturėn e tanishme,
nė emrat na identifikojn me pushtuesit
nė sjelljet tona jasht vendit , (diaspor)
dhe nė shum gjėra tjera

***mire Blondi i nderuar, sa perqind te popullit, fiksohen ne kete perditshmeri? Edhe emrat, nuk shkon gjate e nuk do te na identifikojne matutje me pushtuesit! Kujto: para 50 vjetesh, duhej udhetuar 4-5 ore kembe, ta gjejsh nje njeri qe ta lexoj letren e vllait tuaj ushtar, se nuk kishte kush afer qe dinte! Ku ishim e ku jemi - eshte krenari!

Sjelljet jasht vendit, jane te te gjithe popujve, edhe kesaj i vie fundi!


Juaji

Odise

Krokodilli
10-06-05, 10:16
ĒKA E BEN POPULLIN SHQIPTAR MA TE MIRE SE POPUJT TJERE?


1. Rraca me rrenjen gjenetike ma te forte ne bote! (identiteti)

2. Rraca me pamje ma te bukur ne bote!

3. Zgjuarsia me kapacitet ma te madhin ne bote!

4. Populli me bujarine ma te madhe ne bote!

5. Populli qe i dha strateget ma te medhenj ne bote!

6. Populli qe dha humanistet ma te medhenj ne bote!

7. Populli qe e ruajti nderin, moralin ma se shumeti ne bote!

8. Populli qe ende e fole gjuhen e perendive - Shqipen!

9. Populli qe sakrifikon per familjen ma se shumeti ne bote!

10. Populli qe respekton mikun ma se shumeti ne bote!

Keto jane vetem disa prej veēorive qe e bejne popullin tone ma te mire se sa popujt tjere, ne pamundesi te njohjes se shume tjerave, kur Ballkani illirik DET E M'DET ISHJA MBRET - KASPIK E ADRIATIK, tash te shkojme rend, shkurtimisht ne secilen pike:

1. Shqiptaret, e vetmja rrenje illiro-pellgasgjike qe mbijetoi ne bote - jane rraca me rrenjen gjenetike ma te forten ne bote. - A ka kund nje popull qe i rrezistoi roberise barbare afer tremijevjeēare edhe mbeti poai popull, me pak ndryshime: mbi 5 shekuj nen roberine romake, 870 vjet nen roberine bizantine, 530 vjet nen turqit, mbi 700 vjet nen roberine sllave (me ndryshime ne periudha kohore historike - qe nga illiria e vone, nga renia e mbreterise dardane te mbretit te fundit dardan Gencit (168 p.e.r) e deri sot roberi afer tremijevjeēare edhe soteasajdite, qendroi stoikisht para flakes se barbarise, i vetmi popull nga te gjitha fiset e shtetet illiro-pellgasgjike - mbeti popull shqiptar, mbane krenarisht gjuhen nder ma te lashtat ne bote dhe mbane identitetin shqiptar!

Derisa te gjitha fiset e shtetet tjera illire ballkanike u asimiluan si: doriket, danet, friget, tokaritet, hititet, hellenet, molloset,
vllahet, daket, delmatet, skordistet, ardianet, liburnet, paonet etj., qe nga Emona illire (Lubjana), Agrami dardan (Zagrebi), Bardhilli (Beogradi), Bukureshti, deri tek Athina me Akropolin pellgasgjik, qe ne vitin 1830 e.r. perbente 50% te popullesise shqiptare, ku shqiptaret jane themeluesit e shtetit modern grek - shqiptaret edhepse te copetuar barbarisht, me vetem nje shtet 3 milionesh - mbajne krenarisht identitetin e tyre - shqiptar!

Besoj se pikat tjera veē dihen e ka me fole per to me vite! Roberite shekurrore lane edhe perzierje gjaku, qe per ate edhe sot shqiptaret jane armiqet ma te medhenje te vetvetes - por marre ne teresi si popull, cfare ka vuajte, eshte krenari qe mbijetoi mbi flaken barbare - qe poajo flake barbare, na thirri barbare edhe gjuhen tone si gjuhe barbare! Erdhen barbaret, mesuan historine, pervehtesuan kulturen artet, formuan gjuhet e tyre, nga illirishtja edhe e shpallen illirishten gjuhe te vdekur, kur sot eshte gjuhe e gjalle - me strateget tone themeluan shtetet e tyre moderne edhe na thirren barbare!

Ēka ka parė shqiptari me sy
Dielli i duket terrinė mbi kry (NM)

masi qenka 50% Greqia me popullat Shqiptare,, vall pse flitet gjuha greke atje,, Pse mbreteron Greqishtja,, po ashtu ne Beograd (Bardhi ) dhe Ljublana,, ku jan kete shqiptare qe te mburremi me ta,,,,

shum pak kemi qe te mburremi me historin tone te lasht ( ishim dhe qka jemi) (perfshiheshim ne tere ballkanin deri ne Slloveni, vall ku mbetem) ,, por duhet te jemi Kokelart dhe te mburremi me kete se qka kemi.....

hmmmmmmmmm qka me dhemb kjo histori,, per ate edhe nuk kam deshir te lexoj,, shum jam i interesuar por sahere te filloj te lexoj histori,, me humbin shpresat per qdo gje,, ILIRET KU ISHIN DHE KU MBETEM

Krokodilli
10-06-05, 10:19
FALE ZOTIT SE KEMI DIQKA PER QKA TE MBURREMI,,

UNE PERSONALISHT MBURREM PER NJE GJE,,
JEMI TE FLAKET PER ATDHEUN

,, KUR ESHTE ATDHEU NE RREZIK TE GJITHE BASHKOHEMI BEHEMI 1, KUR NUK KA RREZIK ATDHEU ATHEHERE JEMI ARMIK TE NJERITJETRIT

Odise
10-06-05, 11:11
kroki shkroi:
masi qenka 50% Greqia me popullat Shqiptare,, vall pse flitet gjuha greke atje,, Pse mbreteron Greqishtja,, po ashtu ne Beograd (Bardhi ) dhe Ljublana,, ku jan kete shqiptare qe te mburremi me ta,,,,

***cdo njeri ka dicka qe e ben ma te mire se tjetrin, e jo me nje popull, nga tjetrin

Blondi1
10-06-05, 12:28
ĒKA E BEN POPULLIN SHQIPTAR MA TE MIRE SE POPUJT TJERE?


1. Rraca me rrenjen gjenetike ma te forte ne bote! (identiteti) ????????

2. Rraca me pamje ma te bukur ne bote! -------me fal odise po kjo asht qesharake

3. Zgjuarsia me kapacitet ma te madhin ne bote! -------------pėr nė shqipėri mund tė themi deri diku, se nė kosov jan tan KOKTRASH

4. Populli me bujarine ma te madhe ne bote! ------------kjo sėsht e vėrtet fare , jemi popull qė flasim pėtr bujarin dhe nuk e dim fare se qfar ėsht

5. Populli qe i dha strateget ma te medhenj ne bote! ----------pa kjo me qudit , ti flet sikur bota tė kishte 10 milion banor


6. Populli qe dha humanistet ma te medhenj ne bote! ----------------- po e vėrtet kemi njė nėn Terezen , por bota ka miljona humanist, tė ndryshėm

7. Populli qe e ruajti nderin, moralin ma se shumeti ne bote! ------------- cilin moral cilin nder,( ke te drejt se me marrjen e islamit guxojm tė martojm edhe gruan e vllaut , nėse ai vdes) se kuptoj se qfar nderi kemi ruajtur.

8. Populli qe ende e fole gjuhen e perendive - Shqipen!------------ oooo vallahi jo , jo tybe se folim, ne shqipėri po.

9. Populli qe sakrifikon per familjen ma se shumeti ne bote!---------sakrifikojm nė gjendje lufte , edhepse gjat luftės sė fundit jemi futur SI PULA PA KOK pėr tė gjiruar filma tė kinostudios shqiperia e re. Jemi munduar ta emitojm luftėn Antifashiste dhe kemi manipuluar me fatin e grave dhe familjeve.

10. Populli qe respekton mikun ma se shumeti ne bote! --------- respekt artificial

Mė fal zotri odise se kam shum respekt pėr qetsin me tė cilėn ju shkruani.
Por un nuk shoh arsye pse mos tė diskutojm hapur , ashtu siq edhe mendojm, fundja kėto jan diskutime dhe asgjė Personale.

Auberoni
10-06-05, 12:56
Cka e ben popullin Shqiptar me te mire se popujt tjere???


Me te mire ne cka? Ne cfare aspekti me i mire?

Cka nese jemi nga Iliret? Mos ta kufizojme miresine tone nga nje fakt primitiv sic eshte prejardhja. Iliret kane qene barbar per Helenet.

Nuk dua te tinglloj si pesimist\kasnec i lajmeve te zymta; por, ka ardhur koha ta shohim realitetin ne sy, ta pranojme dhe te vazhdojme me tutje. Mos ta genjejme veten.

Neve na duhet deshmuar kombin tone sot; jo te shpalosim Histori te mjegulluar. Ne duhet te sigurojme nje mireqenie per kombin tone. Me pune. Jo me fjalle\kopalla\retorike komike.

Kujt i hyn ne pune sot ne boten e civilizuar se cfare je? Askujt. Te gjithe te pyesin se cfare vlen.

Ka shume Shqiptar qe kane perparuar ne perendim, duke zene pune\pozite te respektuar dhe me pergjegjsi te larte. E njoh nje Drejtor Spitali ne Gjermani i cili eshte Shqiptar. Ate nuk e pyesin se cka eshte; e pyesin se sa din. Ai e ka deshmuar veten si Mjek shume i afte;hence, pozita e Drejtorllekut.

Nuk na pyesin\rrahin krahet, ku je o nipi i Skenderbeut\Nenes Tereze!!Te thote; cfare din te besh???
Keto kohra te odave kane kaluar nen diktatit e zhvillimit\ngecjes ekonomike.

Jemi mbase te fundit ne Evrope qe do te hyme ne Bashkimin Europian. A na ben kjo popull te mire? Jo.

Askush nuk na shiqon fjalet po punen. Te pysin a ke rryme ne Shqiptari? Kemi por nuk mjafton.

A keni korupcion? Kemi, me bollek.

A keni krim? Hmmm, udheheqim me kriminalitet nderkombtar.

A keni inxhinier? Kemi, por te vegjel. I sjellim nga Kroacia me meditje prej 5000 Euro te na riparojne KEK-un.

A keni ndonje Shkenctar Shqiptar qe ka zbuluar dicka? ulim koken...

A keni pleh ne rruget e juaja? Po. Ne cdo kend.

A keni analfabete ne rradhet e juaja? Kemi, 14 %.

A keni papunsi? Po, 73%.

A kemi nepotizem (familjarizem)? Po. Ministria X eshte Gashi, Y eshte Berishe e Aeroporti Shale.

A keni filozofe? I kemi disa qe vetequhen filozofe.

A keni sportiste te njohur ndekombtarisht? Po. 1. Luan Krasniqi. Respekt. Alleluja. Way to go.

A eshte uji i ndotur ne Kosove? Sipas hulumtive te UN-it bere menjehere post-war, uji ne Kosove nuk eshte i pijshem.

A keni ndonje spital ne ze ku sherohen ata qe vuajne nga Leukemia? Jo, spital nuk kemi po kemi klinika private shume te mire dhe shume te shtrenjta. Per Leukemi mbledhim fonde dhe i dergojme ne Gjermani. Besa edhe ne Beograd. Semundja kerkon sherim; nuk pyet per nacionalizem e brenga tjera.

A keni ushtri te forte? Po si jo. Kemi Shqiperine, me aeroplane Kinez, made in china 1984.

A keni gjykate te forte? Kemi gjykate, por, si ta them bre ti njeri, marrin nga pak rryshfet.

A keni ndertime pa leje? Shiqo, krejt cka sheh ne anen e djathte tende te Prishtines, jane pa leje.

A keni parqe? E kemi nje park nacional, Rugoven, Vjet e kemi shtruar asfallt rrugen per atje.

A keni univerzitet te forte? Hehehe...tallesh me mua?

A keni liri te fjales? Kemi more. Vetem qe nuk mendojme para se te flasim.

Por, mos harro, ne jemi nipa Ilire.

DEA
10-06-05, 13:08
Auberoni , shume fjale te renda jane keto po megjithate me shume krenari prezentohem kudo qe shkoj si Shqiptare, dhe ne rrethin ku jetoje jam e respektuar si Shqiptare/Kosovare, gjdo shtet i ka te metat e veta po asnje nuk ka perjetuar sa ne, ne jemi ata qe me shekuj ju perballojme luftrave vetem qe te mbetemi Shqiptare,u munduan me shekuj te na zhduknin e te na likuidonin, kjo na ben me te dallueshmit se me shekuj mundohemi te mbesim keta qe jem.

DEA

dr1ta
10-06-05, 13:11
Cka e ben popullin Shqiptar me te mire se popujt tjere???


Me te mire ne cka? Ne cfare aspekti me i mire?

Cka nese jemi nga Iliret? Mos ta kufizojme miresine tone nga nje fakt primitiv sic eshte prejardhja. Iliret kane qene barbar per Helenet.

Nuk dua te tinglloj si pesimist\kasnec i lajmeve te zymta; por, ka ardhur koha ta shohim realitetin ne sy, ta pranojme dhe te vazhdojme me tutje. Mos ta genjejme veten.

Neve na duhet deshmuar kombin tone sot; jo te shpalosim Histori te mjegulluar. Ne duhet te sigurojme nje mireqenie per kombin tone. Me pune. Jo me fjalle\kopalla\retorike komike.

Kujt i hyn ne pune sot ne boten e civilizuar se cfare je? Askujt. Te gjithe te pyesin se cfare vlen.

Ka shume Shqiptar qe kane perparuar ne perendim, duke zene pune\pozite te respektuar dhe me pergjegjsi te larte. E njoh nje Drejtor Spitali ne Gjermani i cili eshte Shqiptar. Ate nuk e pyesin se cka eshte; e pyesin se sa din. Ai e ka deshmuar veten si Mjek shume i afte;hence, pozita e Drejtorllekut.

Nuk na pyesin\rrahin krahet, ku je o nipi i Skenderbeut\Nenes Tereze!!Te thote; cfare din te besh???
Keto kohra te odave kane kaluar nen diktatit e zhvillimit\ngecjes ekonomike.

Jemi mbase te fundit ne Evrope qe do te hyme ne Bashkimin Europian. A na ben kjo popull te mire? Jo.

Askush nuk na shiqon fjalet po punen. Te pysin a ke rryme ne Shqiptari? Kemi por nuk mjafton.

A keni korupcion? Kemi, me bollek.

A keni krim? Hmmm, udheheqim me kriminalitet nderkombtar.

A keni inxhinier? Kemi, por te vegjel. I sjellim nga Kroacia me meditje prej 5000 Euro te na riparojne KEK-un.

A keni ndonje Shkenctar Shqiptar qe ka zbuluar dicka? ulim koken...

A keni pleh ne rruget e juaja? Po. Ne cdo kend.

A keni analfabete ne rradhet e juaja? Kemi, 14 %.

A keni papunsi? Po, 73%.

A kemi nepotizem (familjarizem)? Po. Ministria X eshte Gashi, Y eshte Berishe e Aeroporti Shale.

A keni filozofe? I kemi disa qe vetequhen filozofe.

A keni sportiste te njohur ndekombtarisht? Po. 1. Luan Krasniqi. Respekt. Alleluja. Way to go.

A eshte uji i ndotur ne Kosove? Sipas hulumtive te UN-it bere menjehere post-war, uji ne Kosove nuk eshte i pijshem.

A keni ndonje spital ne ze ku sherohen ata qe vuajne nga Leukemia? Jo, spital nuk kemi po kemi klinika private shume te mire dhe shume te shtrenjta. Per Leukemi mbledhim fonde dhe i dergojme ne Gjermani. Besa edhe ne Beograd. Semundja kerkon sherim; nuk pyet per nacionalizem e brenga tjera.

A keni ushtri te forte? Po si jo. Kemi Shqiperine, me aeroplane Kinez, made in china 1984.

A keni gjykate te forte? Kemi gjykate, por, si ta them bre ti njeri, marrin nga pak rryshfet.

A keni ndertime pa leje? Shiqo, krejt cka sheh ne anen e djathte tende te Prishtines, jane pa leje.

A keni parqe? E kemi nje park nacional, Rugoven, Vjet e kemi shtruar asfallt rrugen per atje.

A keni univerzitet te forte? Hehehe...tallesh me mua?

A keni liri te fjales? Kemi more. Vetem qe nuk mendojme para se te flasim.

Por, mos harro, ne jemi nipa Ilire.


:) :)

Auberoni
10-06-05, 13:17
Auberoni , shume fjale te renda jane keto po megjithate me shume krenari prezentohem kudo qe shkoj si Shqiptare, dhe ne rrethin ku jetoje jam e respektuar si Shqiptare/Kosovare, gjdo shtet i ka te metat e veta po asnje nuk ka perjetuar sa ne, ne jemi ata qe me shekuj ju perballojme luftrave vetem qe te mbetemi Shqiptare,u munduan me shekuj te na zhduknin e te na likuidonin, kjo na ben me te dallueshmit se me shekuj mundohemi te mbesim keta qe jem.

DEA


Dea e dashur, besom se nuk i kam numeruar te gjitha. Ka edhe me te renda. Secilen larte qe e ceka eshte e vertete.

Keto te 'meta' tona, nuk guxojne te na degradojne, perkundrazi; duhet te shtyejne te punojme edhe me teper. Duhet te na ngulitet ne tru se duhet te punojme shume e shume vetem per tu barazuar me popuj tjere.

Auberoni
10-06-05, 13:21
Dr1ta
:D :D

:lol: Nuk kemi cfare tjeter te bejme.

DEA
10-06-05, 13:21
Auberoni,ju bej pyetje direkte, qfare veproni ju qe te jeni shembull per ata qe te rrethojne, se "rrushi e sheh rrushin e piqet" kane thene ketyneher, e te metat tona te lartepermendura te mos ekzistojne me, se qdo individ mund te bej diqka qe ta shpije vendin e vet drejt dallueshmerise.


DEA

Auberoni
10-06-05, 13:22
Dr1ta
:D :D

:lol: Nuk kemi cfare tjeter te bejme.

DEA
10-06-05, 13:23
Auberoni,ju bej pyetje direkte, qfare veproni ju qe te jeni shembull per ata qe te rrethojne, se "rrushi e sheh rrushin e piqet" kane thene ketyneher, e te metat tona te lartepermendura te mos ekzistojne me, se qdo individ mund te bej diqka qe ta shpije vendin e vet drejt dallueshmerise.


DEA
Pres pergjegje

Auberoni
10-06-05, 13:46
Auberoni,ju bej pyetje direkte, qfare veproni ju qe te jeni shembull per ata qe te rrethojne, se "rrushi e sheh rrushin e piqet" kane thene ketyneher, e te metat tona te lartepermendura te mos ekzistojne me, se qdo individ mund te bej diqka qe ta shpije vendin e vet drejt dallueshmerise. DEA


Cfare bej une?

Shume pytje e qelluar. Kete duhet ta pyes veten me shpesh.

Jam aq i formuar sa te di vleren e kohes dhe te vertetes. Nuk e humb kohen kot dhe tentoj te jem i sinqerte me veten time ne rradhe te pare e mepastaj edhe me ata qe me rrethojne.

ARVANITI
10-06-05, 13:47
Nuk mund te themi se ne kemi njefare rrace gjenetike (mos harroni perkufizimin e rracen)

Ne dallojme nga te tjeret per mendesin tone te vecante.


***

Auberon, te gjitha qe the ti jane te verteta, por mos harro se ne jemi nje popull i vogel. Mgjth jane gjera te ndryshushme, dhe pas disa vitesh ndoshta mund te mburremi me to.

***

Blondi1
10-06-05, 16:32
No coment

qfar ka tė keqe nėse vetkritikohemi

kjo sjell vetėm vetėdije

Tė lumt

Auberoni

Blondi1
10-06-05, 18:59
Ja njė veqori qė e bėn popullin ton mė tė veqant

Nė krejt evropėn nuk jan bėr greva nė 5 vjetėt e fundit sa jan bėr nė kosov

Blondi1
10-06-05, 18:59
qysh bahen grevat ktu ne forum
a din dikush

Auberoni
10-06-05, 19:20
qysh bahen grevat ktu ne forum a din dikush

:lol:

DEA
10-06-05, 21:01
Auberoni,ju bej pyetje direkte, qfare veproni ju qe te jeni shembull per ata qe te rrethojne, se "rrushi e sheh rrushin e piqet" kane thene ketyneher, e te metat tona te lartepermendura te mos ekzistojne me, se qdo individ mund te bej diqka qe ta shpije vendin e vet drejt dallueshmerise. DEA


Cfare bej une?

Shume pytje e qelluar. Kete duhet ta pyes veten me shpesh.

Jam aq i formuar sa te di vleren e kohes dhe te vertetes. Nuk e humb kohen kot dhe tentoj te jem i sinqerte me veten time ne rradhe te pare e mepastaj edhe me ata qe me rrethojne.


Mire pra Auberoni, sa % e popullates ne Kosove mendon qe posedojne intelegjence, miresjellje, dashuri, komunikues te mire etj. Apo mendon qe pjesa derrmuese jane qe na shtyejne drejt tatepjetes, dhe te gjitha vetit e keqija te lartepermendura jane pasoje e mosdijes, apo gjithqka ka nje qellim!. e nese mendon se qellimisht veprohet mendon se Shqiptaret e shumevuajtur kane dobi diqka, me sa e di une ne te gjithe po mundohemi te rikembemi ti kthehem jetes apo normales, se tani po marrim fryme sadopake me lirisht se me pare.

A do te zgjohemi nga gjumi , qe ta mbrojme njeri tjetrin para qdo veshtiresie, kjo ka qene veti e jona e dallueshme, nje per te gjithe e te gjithe per nje, apo kemi mbetur ne lekundjen ku po na merr gjumi me mire.

Odise
10-06-05, 21:20
ĒKA E BEN POPULLIN SHQIPTAR MA TE MIRE SE POPUJT TJERE?


1. Rraca me rrenjen gjenetike ma te forte ne bote! (identiteti) ????????BL

Cila rrace ruajti identitetin, pa asgje veē qiellin mbi krye?

.................................................. .................................................. ......
2. Rraca me pamje ma te bukur ne bote! -------me fal odise po kjo asht qesharake - tha blondi1

cila rrace tjeter, ku edhe vet rracisti NR1 Hitler e pranoi si rrace?!
.................................................. .................................................. .......
3. Zgjuarsia me kapacitet ma te madhin ne bote! -------------pėr nė shqipėri mund tė themi deri diku, se nė kosov jan tan KOKTRASH - tha blondi1

KUR per ty qe eshte koktrashe nje krahine, ti je koketuli nr1, qe merr guxim ta quajsh nje krahine KOKTRASHE - po cili poliglot, ESHTE TJETRI SI NOLI QĖ FLISTE 23 GJUHE TE BOTES?

.................................................. .................................................. .......
4. Populli me bujarine ma te madhe ne bote! ------------kjo sėsht e vėrtet fare , jemi popull qė flasim pėtr bujarin dhe nuk e dim fare se qfar ėsht - tha blondi1

shqiptari me litar ne fyt tha: ishja ma ngusht kur s'pata buke per musafirin
.................................................. .................................................. .......
5. Populli qe i dha strateget ma te medhenj ne bote! ----------pa kjo me qudit , ti flet sikur bota tė kishte 10 milion banor - tha blondi1

cilin strateg ma te madh, njeh kjo bote, si Leken e madh (Aleksandri, emri i tij) - Hindi e Ballkan, per 10 vjet, shek.4.p.e.r. e derisotekesajdite?
.................................................. .................................................. ........
6. Populli qe dha humanistet ma te medhenj ne bote! ----------------- po e vėrtet kemi njė nėn Terezen , por bota ka miljona humanist, tė ndryshėm - tha blondi1

cilin humanist ma te madh ne bote, se Nane Terezen e njeh bota?
.................................................. .................................................. .......
7. Populli qe e ruajti nderin, moralin ma se shumeti ne bote! ------------- cilin moral cilin nder,( ke te drejt se me marrjen e islamit guxojm tė martojm edhe gruan e vllaut , nėse ai vdes) se kuptoj se qfar nderi kemi ruajtur. - tha blondi1

shqiptarja me nje jave martese, priti me nder burrin, 20 vjet dhe u ribashkua perseri me nder, pikerisht ne Kosove - o koketul!
.................................................. .................................................. .......

8. Populli qe ende e fole gjuhen e perendive - Shqipen!------------ oooo vallahi jo , jo tybe se folim, ne shqipėri po. - tha blondi1

po a i thone GJUHA SHQIPE, kesaj o njeri?
.................................................. .................................................. .......
9. Populli qe sakrifikon per familjen ma se shumeti ne bote!---------sakrifikojm nė gjendje lufte , edhepse gjat luftės sė fundit jemi futur SI PULA PA KOK pėr tė gjiruar filma tė kinostudios shqiperia e re. Jemi munduar ta emitojm luftėn Antifashiste dhe kemi manipuluar me fatin e grave dhe familjeve. - tha blondi1

nuk po te them ty se je dikushi, se e tregove vetveten, PO SI POPULL!
.................................................. .................................................. .......
10. Populli qe respekton mikun ma se shumeti ne bote! --------- respekt artificial - tha blondi1

tash po te them: PYETE BABAIN TEND (NESE E KE KUND:) ai te tregon


Mė fal zotri odise se kam shum respekt pėr qetsin me tė cilėn ju shkruani.
Por un nuk shoh arsye pse mos tė diskutojm hapur , ashtu siq edhe mendojm, fundja kėto jan diskutime dhe asgjė Personale.

*******
Blondi1, falemnderit, per respektin, por asisojit hapur, nuk flet shqiptari, bile as me vetveten ne gjume! :wink:

Referoju titullit o njeri!!!

'mos e d'vet se t'kallxon vet' kush eshte!

PO A KA BIR SHQIPTARI, QE PERBALTE POPULLIN E VET?! NJE POPULL!

Blondi1, kerko falje boterisht, ashtu si perbalte boterisht!

A mund te jete nje popull ashtu si mendon ti, bre?


Nderime!

Odise

Odise
10-06-05, 21:38
Cka e ben popullin Shqiptar me te mire se popujt tjere???


Me te mire ne cka? Ne cfare aspekti me i mire?

Cka nese jemi nga Iliret? Mos ta kufizojme miresine tone nga nje fakt primitiv sic eshte prejardhja. Iliret kane qene barbar per Helenet.

Nuk dua te tinglloj si pesimist\kasnec i lajmeve te zymta; por, ka ardhur koha ta shohim realitetin ne sy, ta pranojme dhe te vazhdojme me tutje. Mos ta genjejme veten.

Neve na duhet deshmuar kombin tone sot; jo te shpalosim Histori te mjegulluar. Ne duhet te sigurojme nje mireqenie per kombin tone. Me pune. Jo me fjalle\kopalla\retorike komike.

Kujt i hyn ne pune sot ne boten e civilizuar se cfare je? Askujt. Te gjithe te pyesin se cfare vlen.

Ka shume Shqiptar qe kane perparuar ne perendim, duke zene pune\pozite te respektuar dhe me pergjegjsi te larte. E njoh nje Drejtor Spitali ne Gjermani i cili eshte Shqiptar. Ate nuk e pyesin se cka eshte; e pyesin se sa din. Ai e ka deshmuar veten si Mjek shume i afte;hence, pozita e Drejtorllekut.

Nuk na pyesin\rrahin krahet, ku je o nipi i Skenderbeut\Nenes Tereze!!Te thote; cfare din te besh???
Keto kohra te odave kane kaluar nen diktatit e zhvillimit\ngecjes ekonomike.

Jemi mbase te fundit ne Evrope qe do te hyme ne Bashkimin Europian. A na ben kjo popull te mire? Jo.

Askush nuk na shiqon fjalet po punen. Te pysin a ke rryme ne Shqiptari? Kemi por nuk mjafton.

A keni korupcion? Kemi, me bollek.

A keni krim? Hmmm, udheheqim me kriminalitet nderkombtar.

A keni inxhinier? Kemi, por te vegjel. I sjellim nga Kroacia me meditje prej 5000 Euro te na riparojne KEK-un.

A keni ndonje Shkenctar Shqiptar qe ka zbuluar dicka? ulim koken...

A keni pleh ne rruget e juaja? Po. Ne cdo kend.

A keni analfabete ne rradhet e juaja? Kemi, 14 %.

A keni papunsi? Po, 73%.

A kemi nepotizem (familjarizem)? Po. Ministria X eshte Gashi, Y eshte Berishe e Aeroporti Shale.

A keni filozofe? I kemi disa qe vetequhen filozofe.

A keni sportiste te njohur ndekombtarisht? Po. 1. Luan Krasniqi. Respekt. Alleluja. Way to go.

A eshte uji i ndotur ne Kosove? Sipas hulumtive te UN-it bere menjehere post-war, uji ne Kosove nuk eshte i pijshem.

A keni ndonje spital ne ze ku sherohen ata qe vuajne nga Leukemia? Jo, spital nuk kemi po kemi klinika private shume te mire dhe shume te shtrenjta. Per Leukemi mbledhim fonde dhe i dergojme ne Gjermani. Besa edhe ne Beograd. Semundja kerkon sherim; nuk pyet per nacionalizem e brenga tjera.

A keni ushtri te forte? Po si jo. Kemi Shqiperine, me aeroplane Kinez, made in china 1984.

A keni gjykate te forte? Kemi gjykate, por, si ta them bre ti njeri, marrin nga pak rryshfet.

A keni ndertime pa leje? Shiqo, krejt cka sheh ne anen e djathte tende te Prishtines, jane pa leje.

A keni parqe? E kemi nje park nacional, Rugoven, Vjet e kemi shtruar asfallt rrugen per atje.

A keni univerzitet te forte? Hehehe...tallesh me mua?

A keni liri te fjales? Kemi more. Vetem qe nuk mendojme para se te flasim.

Por, mos harro, ne jemi nipa Ilire.

*******
Auberoni, tha:
Cka nese jemi nga Iliret? Mos ta kufizojme miresine tone nga nje fakt primitiv sic eshte prejardhja. Iliret kane qene barbar per Helenet.

e Odise te thot: kur ti thua vendosmerisht ashtu, atehere ti je helen!

per tjerat s'kemi cfare flasim matutje, kur ti nuk i referohesh totullit, si popull, po ben paēavra gazetareske edhe e identifikon me ato NJE POPULL
shkrimi yt tregon se cfare potenciali ke! Ate retorike te degjeneruar, ofroje per botim dikund ne ndonje gazete lokale! :lol:

TI NUK MND TE JESHE nip ilir, kur per ty illiret jane barbare per helenet!!!

Miremtetsh!

Odise

Blondi1
10-06-05, 23:07
Pėr mua qon pesh mė shum qfar thojn dhe mendojn tė tjerėt mbi shqiptarėt.

Se qfar thojm ne nuk ka rėndsi fare!

Ne jemi ata qė duhet tė kritikojm , se po na kritikoj dikush ather doemos qė duhet tė mbrohemi edhe nėse ai ka tė drejt.

Por kėtu jemi tė gjith shqiptar dhe nuk kemi nevoj ta lėmojm njėri tjetrin duke thėn ØSA TĖ MIR qė jemi , bile edhe tė menqur edhe tė bukur!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odise
11-06-05, 00:17
Per mua ēon peshe, se sa e vertetojne shqiptaret emrin e Shqipes!

Odise
11-06-05, 01:49
ĒKA E BEN POPULLIN SHQIPTAR MA TE MIRE SE POPUJT TJERE?


1. Rraca me rrenjen gjenetike ma te forte ne bote! (identiteti) ????????BL

Odise:Cila rrace ruajti identitetin, si shqiptaria pa asgje veē qiellin mbi krye?

.................................................. .................................................. ......
2. Rraca me pamje ma te bukur ne bote! -------me fal odise po kjo asht qesharake - tha blondi1

Odise:cila rrace tjeter, ku edhe vet rracisti NR1 Hitler e pranoi si rrace?!
.................................................. .................................................. .......
3. Zgjuarsia me kapacitet ma te madhin ne bote! -------------pėr nė shqipėri mund tė themi deri diku, se nė kosov jan tan KOKTRASH - tha blondi1

Odise: KUR per ty qe eshte koktrashe nje krahine, ti je koketuli nr1, qe merr guxim ta quajsh nje krahine KOKTRASHE - po cili poliglot, ESHTE TJETRI SI NOLI QĖ FLISTE 23 GJUHE TE BOTES? NE 13 GJUHE FOLI NE SEANCEN E KOMBEVE TE BASHKUARA NE GJENEVE, DUKE I FOLE SECILIT NE GJUHEN E VET AMTARE!? SA SHTETE NE BOTE U THEMELUAN SI SHTETE MODERNE, PIKERISHT NGA THEMELUESIT SHQIPTARĖ! NUMROJ?

.................................................. .................................................. .......
4. Populli me bujarine ma te madhe ne bote! ------------kjo sėsht e vėrtet fare , jemi popull qė flasim pėtr bujarin dhe nuk e dim fare se qfar ėsht - tha blondi1

Odise: shqiptari me litar ne fyt, PARA VDEKJES tha: ishja ma ngusht kur s'pata buke per musafirin, E cili tjeter do ta bente, a e beri nje gje te tille?
.................................................. .................................................. .......
5. Populli qe i dha strateget ma te medhenj ne bote! ----------pa kjo me qudit , ti flet sikur bota tė kishte 10 milion banor - tha blondi1

Odise: cilin strateg ma te madh, njeh kjo bote, si Leken e madh, qe foli Shqip - Aleksandri, (Aleksandria, emri i tij) - Hindi e Ballkan, ne rrafshin Trekontinental per 10 vjet, shek.4.p.e.r. e derisotekesajdite?
BALLKAN-ALEKSANDRI-HINDI!
.................................................. .................................................. ........
6. Populli qe dha humanistet ma te medhenj ne bote! ----------------- po e vėrtet kemi njė nėn Terezen , por bota ka miljona humanist, tė ndryshėm - tha blondi1

Odise: cilin humanist ma te madh ne bote, se Nane Terezen e njeh bota?
.................................................. .................................................. .......
7. Populli qe e ruajti nderin, moralin ma se shumeti ne bote! ------------- cilin moral cilin nder,( ke te drejt se me marrjen e islamit guxojm tė martojm edhe gruan e vllaut , nėse ai vdes) se kuptoj se qfar nderi kemi ruajtur. - tha blondi1

Odise: shqiptarja me nje jave martese, priti me nder burrin, 20 vjet ne burg e gurbet dhe u ribashkua perseri me nder, pikerisht ne Kosove! Cila tjeter e beri nje gje te tille?
.................................................. .................................................. .......

8. Populli qe ende e fole gjuhen e perendive - Shqipen!------------ oooo vallahi jo , jo tybe se folim, ne shqipėri po. - tha blondi1

Odise: po a i thone GJUHA SHQIPE, kesaj o njeri?
.................................................. .................................................. .......
9. Populli qe sakrifikon per familjen ma se shumeti ne bote!---------sakrifikojm nė gjendje lufte , edhepse gjat luftės sė fundit jemi futur SI PULA PA KOK pėr tė gjiruar filma tė kinostudios shqiperia e re. Jemi munduar ta emitojm luftėn Antifashiste dhe kemi manipuluar me fatin e grave dhe familjeve. - tha blondi1

Odise: nuk po te them ty Blondi1 se je dikushi, se e tregove vetveten, PO SI POPULL, kush sakrifikon ma shume per prinderit e familjen, ku prinderit vdesin ne preher te femijve te tyre - e tjeret i lane te duhmojne ne vetmi!
.................................................. .................................................. .......
10. Populli qe respekton mikun ma se shumeti ne bote! --------- respekt artificial - tha blondi1

Odise: tash po te them: PYETE BABAIN TEND (NESE E KE KUND:) ai te tregon - respekt artificial, i tregohet mikut artificial!

Blondi1, shkroi:
Mė fal zotri odise se kam shum respekt pėr qetsin me tė cilėn ju shkruani.
Por un nuk shoh arsye pse mos tė diskutojm hapur , ashtu siq edhe mendojm, fundja kėto jan diskutime dhe asgjė Personale.

***Po keto jane diskutime, por kur perlyen popullin tend, ti nuk i takon atij populli! Megjithate edhe keto katrahura do t'i tejkaloj populli shqiptar!

Referonju titullit te temes, e jo perditshmerise se nje treve!


Odise

dr1ta
11-06-05, 01:57
Dr1ta
:D :D

:lol: Nuk kemi cfare tjeter te bejme.


At ce shkrove ma nalt esht shume e vertet ...dikush nuk e toleron te verteten ..dhe gjith miret vec me kohen e kaluar sikur thave ti pra askush nuk te pyet cka ke qen po cka je ...dhe shpresoj ce keto shembuj ce ke shkruar ti nuk do te kuptohen sikur antishqiptar :? por realiteti sot viti 2005.

GURI SYLAJ
11-06-05, 03:57
KUSH MOS E LAVDOFTE VETEN JU DJEGET KOLIBA

Reana
11-06-05, 06:15
At ce shkrove ma nalt esht shume e vertet ...dikush nuk e toleron te verteten ..dhe gjith miret vec me kohen e kaluar sikur thave ti pra askush nuk te pyet cka ke qen po cka je ...dhe shpresoj ce keto shembuj ce ke shkruar ti nuk do te kuptohen sikur antishqiptar :? por realiteti sot viti 2005.


Pajtohem Drita me ty!!!!

Fatekeqesisht dikujt i duhen "perralla" me perfundime te lumtura, meqe nuk kane kapacitet moral, njerezor e profesional per tu marre me dobesite, mangesite dhe te gjitha te metat e tjera me te cilat ballafaqohet shoqeria shqipetare SOT!!!

Kjo eshte e ngjashme me SINDROMIN e narkomaneve dhe alkoholikeve te varur, te cilet preferojne imagjinaten e substancave keqperdorese, meqe nuk arrijne te ballafaqohen me realitetin!!!!

Odise
11-06-05, 08:02
kete detyre ta lash ty hehe :wink:

Fatekeqesisht dikujt i duhen "perralla" me perfundime te lumtura, meqe nuk kane kapacitet moral, njerezor e profesional per tu marre me dobesite, mangesite dhe te gjitha te metat e tjera me te cilat ballafaqohet shoqeria shqipetare SOT!!!

Mos prit tjeter pergjegje se nuk e meriton fjalori yt, Reana!


edhe njehere natenemire :wink:

Reana
11-06-05, 08:31
kete detyre ta lash ty hehe :wink:

Fatekeqesisht dikujt i duhen "perralla" me perfundime te lumtura, meqe nuk kane kapacitet moral, njerezor e profesional per tu marre me dobesite, mangesite dhe te gjitha te metat e tjera me te cilat ballafaqohet shoqeria shqipetare SOT!!!

Mos prit tjeter pergjegje se nuk e meriton fjalori yt, Reana!


edhe njehere natenemire :wink:

PYETJA ESHTE :arrow: A KE KAPACITET INTELEKTUAL E MENDOR TI, QE TE PERGJIGJESH :lol:

Auberoni
11-06-05, 13:30
TI NUK MND TE JESHE nip ilir, kur per ty illiret jane barbare per helenet!!!

Guri Sylaj
KUSH MOS E LAVDOFTE VETEN JU DJEGET KOLIBA


Ani ani..lavderoni veten dhe therrisni se sa te menqur jeni. Shpresoj se do te gjeni dikend qe ta bindni se jeni te menqur e te bukur.

E kam nje keshille per ty Odise; nese don ta len pershtypjen se je Ilir i menqur\bukur\unik\, atehere mos fol fare se perndryshe e provon te kunderten.

Mos tento te me beq armik te popullit Shqiptar, mos e luaj kete adut te lire\tejkaluar\femijeror. Mund te shohim pertej kesaj.


Dea
Mire pra Auberoni, sa % e popullates ne Kosove mendon qe posedojne intelegjence, miresjellje, dashuri, komunikues te mire etj. Apo mendon qe pjesa derrmuese jane qe na shtyejne drejt tatepjetes, dhe te gjitha vetit e keqija te lartepermendura jane pasoje e mosdijes, apo gjithqka ka nje qellim!.


Dea, nuk dua tani ti shpalos te gjitha gangrenat\gjerat e tmerrshme qe po ndodhin ne Kosove te kryera nga individe por qe degradojne te gjithe kombin tone para syve te botes, ne castin kritik kur e gjithe bota kerkon standarde nga ne. Ne nuk marrim pjese ne keto mizori, por, i lejojme te ndodhin, te na kalojne parasyve duke mos leshuar asnje ze. As gik e as mik. Mshelemi ne levozhgen tone dhe ikim nga realiteti duke kerkuar shpetim ne "mire e ben Zoti".

A mendon ti Dea se nuk ka korupcion ne keto tendere? Cdo asfalt i ri ne Kosove nuk qendron me shume se nje vit dhe fillojne gropat\bunare te shfaqen ne magjistrale. Askush, asnje politikan\kritik\aktivist i pamvarur nuk e ngre zerin kunder ketyre vjedhjeve tashme te njohura te 6cm asfalt. Komiket Quza e Show Meselation jane bere ndergjegja e kombit tone, duke i perqeshur keto 'vese' te popullit tone. Po ku jane more studentet e Prishtines? Nuk iu degjohet zeri fare. Nuk organizojne asgje te dobishme. Pse? Mungon kreativiteti.

Freret i kane ne dore kusheriret e djalit te Axhes te djalit te tezes se halles se fqiut te pasur te Ministrit X.

Athua pse po na kerkohen keto standarde? Pse jemi popull me miresjellje te mire? Apo pse eshte e kunderta? Po te ishim popull me intelligjence\dashuri\komunikativ sic e ceke ti; a mendon se bota do te kerkonte nje norme te sjelljes dhe te menduarit nga ne?

Vere gishtin ne koke. Bota kerkon nga ne te ndryshojme menyren e te menduarit dhe ndryshim ne rregullimin e gjerave. A nuk eshte ky fakt se dic nuk eshte ne rregull me ne?

Tash, ne mund te mbrohemi duke thene se bota neve Shqiptarve na ka inat pse jemi popull i mire, por, besom se nuk eshte ashtu.

Mosni ju lutem. Te behemi real me njeri tjetrin. Nuk them se jemi te keqinje, por, mund te behemi shume me te mire. Duhet te ndrrojme pikepamjet tona mbi shume koncepte ekzistuese. Cdokund ka kriminalitet\prostitucion\korrupcion por, ne Kosove kjo ka marre hov ne permasa alarmuese.

Ka ne kosove njerez qe mund ta dergojne kete vend perpara, por, jane tuk tek, te izoluar, nuk iu lejohet qasje, jane te rrethuar me njerez sic i quan Blondi te trashe, dhe jehona e tyre humbet ne horizont....

Odise
11-06-05, 19:16
pse nuk e respektojme titullin e temes, por siellesh verdalle, cfare te vie ne goje? Kur don te blejsh dicka, separi shikon mbishkrimin (pllakatin) mbi dere te shitores, se nuk ben te hyjsh ne shitore te pemeve, e te kerkosh patkoj! Ja kjo eshte e tera, se realiteti eshte realitet, e nuk mund t'i ikesh, por dije se ēmohesh nga fjala! Ketu nuk kemi ceshtje standardesh te nje krahines tone, por nje pyetje spontane (e natyrshme): ēka e ben popullin tone ma te mire se tjeret? Me fjale tjera: ēka i dha populli yne botes dhe ēka i dhane tjeret popuj, sepse te jeshe i mire, ma i mire - duhet t'i japesh dikujt dicka te mire e te vlefshme!

Eshte ne pyetje - nje popull, e jo asfaltet e dokrrat e nje pasluftes, qe perjetoi Kosova, luften ma te ndyer ma te ndyer te barbarise dhe eshte TURP t'i kerkohet njeriut me plage plot gjak, me zemer shpirt e mendje te pervluar nga zjarri i luftes, e nga roberia afer tremijevjecare - menjehere te barazohet per 4-5 vjet, me standardet e te zhvilluarve! Kjo eshte teme krejt tjeter! Se per 5 vite paslufte, 5 fuqite e Botes ne Kosove, e te ndodhin krime e shkaterrime, vrasje parasyve, papunesi 6-70% a zoti e din sa % edhe deri venje ne pikepyetje te vet pavaresise, pas gjith atij gjaku te derdhur per lirine - a nuk eshte edhe ky titulli i standardeve? Sikur te donin realisht ato 5 fuqi, a do te ndodhte nje ndarje e Kosoves, nje loje kufitare me Maqedonine, nje kriminalitet o organizuar parasyve e parahunde, te paguhet nje elektro-inxh. kroat 5000 euro, nje moszhvillim i tille cfare eshte sot? Kjo eshte teme krejt tjeter, urdhero e hape ne forum!

Po sikur dikush eshte i prirur, te ia mveshi indirekt temes edhe vet popullit!

Me Respekt,
Odise

Auberoni
11-06-05, 19:37
Odise;
Ty do ta blejme ne nje cifteli, e pastaj kendo kenge popullore te trimerise e gjakut te derdhur.

Agroni22
11-06-05, 19:47
populli jone eshte pupull human per ate dallojme

Odise
11-06-05, 20:19
ide e mire, auberoni - edhe kongen e kom t'gaēme:

"o lum per ty, e per t'madhin zot -
n'kombe na u ēua Sokol e Halili... eu, po kjo koka per lahute ore!

o Lahuta e malesise duhet o auberoni, mos me dale doresh! :wink: Lahuta lahuta, po mire osht edhe qiftelia, me tela ēift, e me tinguj te ndryshem - po me ra n'dyzen, e me ia gjete perden e Nastradinit, e jo me na gezua dy here! :wink:

Po konga osht vaji i burrit, o auberoni! Edhe ajo konge na mbajti gjalle, oda e burrave o kone univerziteti jone tremijevjeēar! Mos i gjuaj bash poshte! Me dy gjethe pishe n'buze, u dallua konga e shqiptarit, ne festivalin e Parisit - pa piano as viollonēello, as violone! :wink:

hajt ti tash me vajolinen tende... :lol:

Auberoni
11-06-05, 20:29
Lahuta e malesise duhet o auberoni, mos me dale doresh! :wink:Duhet; patjeter. Po jo si libri i vetem ne bibloteken tone, duhen edhe tjere.

Odise
11-06-05, 20:50
ani pra, gjejna ndonje bre auberoni? Biblioteka jone ka plot, po mos harro ti e secili, se eshte nje LIBER GURI QE N'VEND TE FLETEVE KA LEVOZHGA LISASH EDHE RUHET NE THELLESI TE TOKES SE SHQIPEVE
KU KURRE NUK MUNDI AS NUK DIJTI ASKUSH TA LEXOJ DERISOT!

vie koha kur do te bij shini n'shin! E sheh, pra se na duhet KTHIMI NE VETVETE! ogsh baloj, e hosteni me dy maje, e bje n'hulli, se nuk mbjellet ara me kopalla te huaja! :wink: sa qorrjovani e ka lavrua kete arė, po ka dale dikush, qe edhe ka praptua Toke mbreti dhe e ka bere hulline e drejte!

laliloli
12-06-05, 00:58
Thone rri shtreber e fol drejt >Ka shume gjera qe e dallojne kombin tone per te mire :familja e shenjte ,afria ,bujaria ,humaniteti,solidariteti ,mikpritja ,por per fat te keq ka edhe disa gjera qe ndoshta na dallojne per te keq ,por jane ne rruge te mire qe te zhduken

ARVANITI
12-06-05, 17:19
ĒKA E BEN POPULLIN SHQIPTAR MA TE MIRE SE POPUJT TJERE?


1. Rraca me rrenjen gjenetike ma te forte ne bote! (identiteti)

2. Rraca me pamje ma te bukur ne bote!


Ne shqiptaret nuk kemi rrace te vecante. Mos harroni perkufizimin e rraces. Bejme pjese ne rracen e bardhe, por nuk jemi nenrrace e vecante.

Por kush ka jetuar shume gjate ne mjedis shqiptar e pastaj emigron (per shembull) e dallon shume lehte nje shqiptar mes nje turme njereyish te huaj.

Une per shembull e dalloj per 5 sekonda shqiptarin nga greku, pa kurrfare dyshimi. Mgjth rrace apo nenrrace nuk jemi. (nuk di te kete nenrraca te bardha)


3. Zgjuarsia me kapacitet ma te madhin ne bote!

4. Populli me bujarine ma te madhe ne bote!

quote]

Keto dy pika jane plotesisht te verteta. Nuk kam kundershtim. Po te keni jetuar shume kohe jashte e kuptoni ne ka apo nuk ka shqiptari zgjuarsi.

Bujaria pa diskutim.

[quote=Odise]

5. Populli qe i dha strateget ma te medhenj ne bote!

6. Populli qe dha humanistet ma te medhenj ne bote!
Duke pasur pasysh madhesine e kombit tone, i kemi dhen shume figura historise boterore dhe fqinjeve tane.

Aleksandrin e Madh, Homerin (Greqine Antike(, Greqia Moderne eshte themeluar nga shqiptaret, Mehmet Aline e Egjipti (ose "Dhelpren e Lindje), veyiret e panumert te Turise, Dinastin e Qyprilijve, Presidenti i pare italian ka qene me origjine shqiptare, papet e shumte ilire, perandoret romak nga Iliria, jemi komb themelues i kristianiymit, Nene Terezen etj........

****

Gjithashtu tipar i shqiptareve eshte padyshim:

-TOLERANCA, kemi tre fe dhe asnjehere s'kemi patur probleme fetare (mgjth ne FD ka ca si shume...)

-Ruajme nderin qe lidhet me te qenit gjaknxehte

GURI SYLAJ
12-06-05, 19:14
Jemi nder kombet me te mira ne bote. Nese dikush mendon se do te me bind per te kunderten duke numru te metat qe i kemi i them sinqerisht se e ka gabim. Une , ne rend te pare jam shume i vetedijshem per to, me vrasin edhe mua sikur cdo shqiptar tjeter por valet e jetes me kan hedhe neper bote dhe kam pas rastin te njihem edhe me kultura tjera dhe them lirisht se kultura shqiptare dallohet me tradite mijevjeqare , populli shqiptar dallohet me nje vitalitet te pakrahasueshem me popujt tjere te Europes, me nje zgjuaresi e kthjelltesi te vecant, me nje familje tradicionale dhe me nje rrespekt per veteveten por edhe per te tjeret.
Se ka shum per te deshiru eshte e vertete por se edhe duhet ruajt me dhe kultivu keto te mira qe i kemi eshte obligim dhe vlere e madhe kombtare.
T e gjitha ato familje qe kan pas turp nga kjo kulture dhe kan vrapu te mshihen pas nje pseudo kulture te re ballafaqohen me probleme qe tani jan te pakapercyeshme . Me dashje apo pa dashje kan kriju nje hendek ne mes te gjeneratave brenda familjes dhe kan shku deri atje ku kthimi mbrapa eshte i pamundshem.
Ajo qe do t'i deshiroja kombit tim eshte qe tani e tutje njerezit e mdhenje te ia fale vetevetes dhe jo popujve e kulturave tjera, pavaresisht se ciles lami i takojn.

Me nderime Guri Sylaj

Blondi1
12-06-05, 19:26
Qe nji fragment nga njė kang me sharkija.

Kang me sharkija , pėr trimnin e dy shqiptarve qi e kan rre kondukterin nė Zagreb:


"Sjellke me nji qadėr t re si me kan me Shpat tuj Pre"
haaaaa
qishtu asht puna e kangve me sharkija.

E vrav grun , e vrav qiken , e murr gjakun etj

Pallavra t odave

Blondi1
12-06-05, 19:32
Sod isha nė Aeroportin e Zyrich it
Pritja nė mesin e nja 50 shqiptarėve Edhe mendoja nė Odiseun kur ai thot se jemi rac e bukur.

Do ftyra t mbrapshta
Tu mundu me u ba frajera me zor,
Dukeshin kjart pasojat qi kishte lėn djepi.
Shikimet e tyre provokuesi sikur mundoheshin tė thonin se , Qka leshin bre po kqyr.
Bile njani gati i ra shuplak grus se nuk mujke me nal djalin mos me ngajt naper tollovi

Odise
12-06-05, 19:34
Jemi nder kombet me te mira ne bote. Nese dikush mendon se do te me bind per te kunderten duke numru te metat qe i kemi i them sinqerisht se e ka gabim. Une , ne rend te pare jam shume i vetedijshem per to, me vrasin edhe mua sikur cdo shqiptar tjeter por valet e jetes me kan hedhe neper bote dhe kam pas rastin te njihem edhe me kultura tjera dhe them lirisht se kultura shqiptare dallohet me tradite mijevjeqare , populli shqiptar dallohet me nje vitalitet te pakrahasueshem me popujt tjere te Europes, me nje zgjuaresi e kthjelltesi te vecant, me nje familje tradicionale dhe me nje rrespekt per veteveten por edhe per te tjeret.
Se ka shum per te deshiru eshte e vertete por se edhe duhet ruajt me dhe kultivu keto te mira qe i kemi eshte obligim dhe vlere e madhe kombtare.
T e gjitha ato familje qe kan pas turp nga kjo kulture dhe kan vrapu te mshihen pas nje pseudo kulture te re ballafaqohen me probleme qe tani jan te pakapercyeshme . Me dashje apo pa dashje kan kriju nje hendek ne mes te gjeneratave brenda familjes dhe kan shku deri atje ku kthimi mbrapa eshte i pamundshem.
Ajo qe do t'i deshiroja kombit tim eshte qe tani e tutje njerezit e mdhenje te ia fale vetevetes dhe jo popujve e kulturave tjera, pavaresisht se ciles lami i takojn.

Me nderime Guri Sylaj


*******ja njihet shqiptari i vertete! Nderime Guri!

Arbaniti: mire deri tek raca, nuk ka nenrace - po raca borea, e superborea
raca e bardhe si bora (po me disa ndryshime te perzierjes se gjaklut gjate roberive mijavjecare!

Perndryshe, Respekt per Juve te Dyte!


Odise

ARVANITI
12-06-05, 19:37
Arbaniti: mire deri tek raca, nuk ka nenrace - po raca borea, e superborea
raca e bardhe si bora (po me disa ndryshime te perzierjes se gjaklut gjate roberive mijavjecare!

Perndryshe, Respekt per Juve te Dyte!


Odise

Indianet e Indise per shebull jane nenrrace, pasi fizikun e kan si europinet dhe ngjyren e trupit te zeze. Po te jete ashtu si thua ti cdo familje na dilka me rracen e vet.

Blondi1
12-06-05, 19:41
Ja edhe njė veqori qė na bėn mė tė mir

Sigurimi i Veturave Mobiliar sjell ligj shpecial pėr shqiptarėt.

Pėr her tė par nė zvicėrr ndodh qė njė nacionalitet tė dallohet nė oponion si nacionalitet mashtrues dhe shfrytzues.

Mos don tė thuash se ju kan ba padrejtsi shqiptarve.

Un gjindem vet nė zvicėr dhe i di fort mir dredhit dhe mashtrimrt qė i bajn kombasit e mi

Blondi1
12-06-05, 19:57
Sllovakija dhe qekija deri para 5 vitesh ka qen e vėrshuar nga shqiptarėt.

Shqiptarėt dhe rusėt ishin dy rryma qė kontrollonin , drogėn vjedhejet dhe tė gjitha bizniset ilegale.

Mė kujtohet para 7 vitesh kur isha nė Bratisllav, Policia sllovake ishte komplet e korruptuar dhe nėn shtypjen e vagabondėve shqiptar.

Por qfar ndodhiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Njė grup policėsh sllovak (Polici speciale) Likfidon fizikisht disa shqiptar qė ishin udhheqės tė bandave tė organizuara.

Personi mė i rrezikshėm i cili likfidohet nga ky grup policėsh ishte poashtu kosovar i cili shpėton nga dy atentate.

Nė atentatin e 3 tė vritet me dhjetra plumba dhe tė fundit i jipen nga afėrsija nė kok.

Kėtu pėrfundon fushata e vagabondėve shqiptar nė sllovaki.

Sod nė sllovaki ėsht rikthyer qetsija dhe ky vend po pėrparon me hapa tė pabesueshėm
Atje ka mbetur vetėm imazhi i keq mbi shqiptarėt!!!!!!!!

Sidomos imazh i keq tek Gjinija femrore.


Odise

Nuk po tė shkruaj kėtu pėr masakrat qė shqiptarėt nė kohėn e turqis kan bėr mbi fqinjėt grek e maqedon, se ather nuk kam qen gjall.

Po kėto qė shkrova mė lart i di shum bukur pasi qi shkooj rregullisht nė Sllovaki

Sė paku kėto qė edhe i di , dhe i kam par , kėto nuk mund ti demantosh

GURI SYLAJ
12-06-05, 20:32
Bllondi ke te drejt -populli thot : me cka te shkojsh edhe behesh.

Nese e pranon nje keshille , nga une plaku ajo eshte :
ndegjo folklor te mirefillt shqiptare,
mos u shoqro me mafioz sepse fundi i tyre eshte nehumbje dhe kurre , kurre mos u turpro se je shqiptar- nese je.

I juaji Guri Sylaj

ARVANITI
12-06-05, 20:38
Po ndonje te mire nuk paskemi ne?

GURI SYLAJ
12-06-05, 21:12
PO. Nese jeni i ri dhe nuk keni femij po ju pys a ka prinde me te mire se prinderit tu - Arvanit. Dhe ketu besoj se e keni pergjigjen ne pyetjen qe keni shtru me lart.

Guri Sylaj

Gentiani
12-06-05, 21:16
Ja edhe njė veqori qė na bėn mė tė mir

Sigurimi i Veturave Mobiliar sjell ligj shpecial pėr shqiptarėt.

Pėr her tė par nė zvicėrr ndodh qė njė nacionalitet tė dallohet nė oponion si nacionalitet mashtrues dhe shfrytzues.

Mos don tė thuash se ju kan ba padrejtsi shqiptarve.

Un gjindem vet nė zvicėr dhe i di fort mir dredhit dhe mashtrimrt qė i bajn kombasit e mi

pėrsėri mė duhet tė reagoj nė shkresėn tėnde Blondi1.

Mobiliar, nuk e ka sjellur vetėm pėr shqiptarėt, por pėr tė gjithė qė vijnė nga ballkani duke potencuar, se edhe vehtė Kantoni i Tiēinos nė Zvicėr, ėshtė kanton joprofitabėl pėr te dhe nė tė ardhmen edhe ndaj tyre munden ta marrin njė veprim tė tillė. Nė fund fare pos Mobiliarit ekzistojnė edhe shtėpi tjera sigurimi dhe nuk ėshtė ky fare problemi, qė ty po tė mundon mė shumė se vehtė Mobiliarin dhe Zvicranėt.

mirė qė i dinė mashtrimet dhe dredhitė e bashkombasve tu nė Zvicėr, bile tė kisha propozuar ti mbashė tė regjistruara ato raste se ndoshta tė hyjnė nė punė ndonjėherė :wink: , por mos harro tematikėn e temės dhe tė lutem nė tė ardhmen tė qėndroni mbrenda saj: Ēka e bėnė popullin tonė mė tė mirė se popujt tjerė ? Ndėrsa ato tjerat qė cekni janė ēėshtje teknike, interne dhe finaciare tė atyre sigurimeve :wink: :lol:

Tomori
12-06-05, 21:53
Gentiani shume jeni te drejte,,por kujt me i thane orrr Genti!
...sa per 'Blondin1" kot e ke ky i shkreti fluturon tamam si Raket prej temes ne teme nuk eshte i vetedishim se qka shkruan?!!!
Pra "Genti" keni permbajtjen time bash qashtu eshte si e pershkruani edhe ju vet ket te shkretin Blondi1 po humbe rugen... :wink:

Blondi1
12-06-05, 22:07
Ne po debatojm pėr veqorit e shqiptarėve.

Qfar tė bėjm tash

Tė thoni ju jemi shum tė mir
Tė them une sjemi siq thoni ju

Natyrisht se nga pak largohemi nga tema por nė esenctė gjitha shkrimet e mija i kam pėrcaktuar nė lidhshmėri me temėn.

Blondi1
12-06-05, 22:10
Odise

A ka ndonjė pesh ose sado pak rėndsi imixhi jon nė bot apo jo.

Qfar mendon ti , jam shum kurreshtar ta di mendimin tėnd

ARVANITI
12-06-05, 22:16
Ne po debatojm pėr veqorit e shqiptarėve.

Qfar tė bėjm tash

Tė thoni ju jemi shum tė mir
Tė them une sjemi siq thoni ju

Natyrisht se nga pak largohemi nga tema por nė esenctė gjitha shkrimet e mija i kam pėrcaktuar nė lidhshmėri me temėn.

Ne ekte menyre qe gjykon ti (edhe ne shkrimet e tjera) asnje cilesi nuk paskemi.

Ky diskutim nuk duhej te bazohej ne shprehjen "pyll pa derra s'ka"

Te gjithe kombesite kane llumin e tyre, ashtu si dhe ne.

Vecorite e nje kombi jane mendesia, mikpritje, si dhe vecori dalluese te tjera.

ARVANITI
12-06-05, 22:18
Odise

A ka ndonjė pesh ose sado pak rėndsi imixhi jon nė bot apo jo.

Qfar mendon ti , jam shum kurreshtar ta di mendimin tėnd

Cdo te thote "imixhi" se s'po e marr vesh?

Blondi1
12-06-05, 22:53
Imigji

Gabim shkrimi

Blondi1
12-06-05, 22:54
Me imigj nėnkuptojm

Qfar bindje kemi ndėrtuar te tjerėt, tek popujt tjer

Don me than "Qfar zani kena marr"

Murgesha
12-06-05, 23:04
Me imigj nėnkuptojm

Qfar bindje kemi ndėrtuar te tjerėt, tek popujt tjer

Don me than "Qfar zani kena marr"

Tani e mora vesh se ēfarė ke dashtė tė thuash, tėrė kohėn kur po i shpreh vetem veset e keqija te shqiptareve.
Per ty qenka me rėndėsi tė dalėsh nė kojshi dhe tė marrėsh vesh se ēfarė ke nė shtėpi.
Ndėgjo Murgeshėn ti se mė mirė tė bjen.
Asnjėherė kojshia sta don tė mirėn, (Po tė ndėgjonim ne si na etiketinonin kojshitė tanė, edhe si njerėz me bishta kishmi me u ba copė mes vet duke kėrkuar tja prejmė bishtin njėri tjetrit) por shiko drejt nė sy shtėpinė tėnde pėr ti njohur anėtarėt e asaj shtėpie.
Pėrndryshe gjithnjė do tė jesh nė konflikt me shtėpinė tėnde nga tė shtimet e kojshive.
Me tė mira pėr ty.

Blondi1
12-06-05, 23:33
Kur tė dal nė Komshi kam dėshir tė jem i nderuar, i respektuar, dhe i mirsearrdhur.
Dėshiroj qė Komshiu tė ket besim nė mua, tė jet i kėnaqur se Øka njė komshi mik tė besueshėm etj.

Pra ky ėsht imigji qė un duhet tė ndėrtoj tek komshiu

Dhe ky imigj peshon pėr mua shummmmmmmmmmmmm

Pėr Odiseun dhe ju tė tjerėt nuk ka kurrfar peshe , pesh ka Krenarija e jon dhe jo tjetėr gjė
Krenarija pa pasur rėndsi se a kemi pse tė jem krenar apo jo dhe ksaj ithojn FANATIZĖM!!!!!!!!!!!

Blondi1
12-06-05, 23:33
Kur tė dal nė Komshi kam dėshir tė jem i nderuar, i respektuar, dhe i mirsearrdhur.
Dėshiroj qė Komshiu tė ket besim nė mua, tė jet i kėnaqur se Øka njė komshi mik tė besueshėm etj.

Pra ky ėsht imigji qė un duhet tė ndėrtoj tek komshiu

Dhe ky imigj peshon pėr mua shummmmmmmmmmmmm

Pėr Odiseun dhe ju tė tjerėt nuk ka kurrfar peshe , pesh ka Krenarija e jon dhe jo tjetėr gjė
Krenarija pa pasur rėndsi se a kemi pse tė jem krenar apo jo dhe ksaj ithojn FANATIZĖM!!!!!!!!!!!

Odise
12-06-05, 23:38
Sllovakija dhe qekija deri para 5 vitesh ka qen e vėrshuar nga shqiptarėt.

Shqiptarėt dhe rusėt ishin dy rryma qė kontrollonin , drogėn vjedhejet dhe tė gjitha bizniset ilegale.

Mė kujtohet para 7 vitesh kur isha nė Bratisllav, Policia sllovake ishte komplet e korruptuar dhe nėn shtypjen e vagabondėve shqiptar.

Por qfar ndodhiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Njė grup policėsh sllovak (Polici speciale) Likfidon fizikisht disa shqiptar qė ishin udhheqės tė bandave tė organizuara.

Personi mė i rrezikshėm i cili likfidohet nga ky grup policėsh ishte poashtu kosovar i cili shpėton nga dy atentate.

Nė atentatin e 3 tė vritet me dhjetra plumba dhe tė fundit i jipen nga afėrsija nė kok.

Kėtu pėrfundon fushata e vagabondėve shqiptar nė sllovaki.

Sod nė sllovaki ėsht rikthyer qetsija dhe ky vend po pėrparon me hapa tė pabesueshėm
Atje ka mbetur vetėm imazhi i keq mbi shqiptarėt!!!!!!!!

Sidomos imazh i keq tek Gjinija femrore.


Odise

Nuk po tė shkruaj kėtu pėr masakrat qė shqiptarėt nė kohėn e turqis kan bėr mbi fqinjėt grek e maqedon, se ather nuk kam qen gjall.

Po kėto qė shkrova mė lart i di shum bukur pasi qi shkooj rregullisht nė Sllovaki

Sė paku kėto qė edhe i di , dhe i kam par , kėto nuk mund ti demantosh

*******Blondi1, nuk kishja qellimin qe nderhyj matutje ketu me ty, mbase diskutimet e tjereve jane me vend, por mbase mu drejtove perseri, po t'i them dy fjale, ngase je ende kurreshtar te me ndigjosh!

Ti je krejtesht jashteme edhe jovetem jashtteme, por edhe kunder vet temes, qe shprehesh si ndonje i huaj, e assesi si shqiptar (anipse mundohesh te jeshe i sinqerte). Ndigjo pra:

Vetem analizoje kete shkrim tendin qe ta ofroj perseri dhe pyete vetveten a eshte vetem nje shenim gazetaresk i perditshmerise sone? Po edhe si shenim eshte i manget. E, mbase qenka ashtu (kur te gjithe i dijme grupet shqiptare nga 3-4 veta, se ma teper nuk rrijne bash asi te tillesh) - kam vetem nje pyetje t vogel mbase ti shkruan edhe keshtu:

Blondi - ''Shqiptarėt dhe rusėt ishin dy rryma qė kontrollonin , drogėn vjedhejet dhe tė gjitha bizniset ilegale.'' Po ti Blondi1, ku ishe kur behej ashtu, a mos ishje edhe ti brenda tyre dhe pse merr mbi vete pergjegjesi aq te madhe e te rrezikshme per ty?

Ma vone ti shkruan: ''Po kėto qė shkrova mė lart i di shum bukur pasi qi shkooj rregullisht nė Sllovaki'' - tash, pergjegjmu - si ka mundesi qe pas gjithe atij imazhi te keq per shqiptaret ne Sllovaki, vetem TI te keshe te drejten te shkosh pa problem dhe cfare besimi paska ne TY? Nuk besoj se ti je i rahatshem aspak dhe i paprobleme, po a mos po del edhe dicka tjeter tek TI? Edhe pse paska mbetu imazh i keq sidomos tek gjinia femrore shqiptare - a pse ato tjerat femra mbase jane lepirese?

Ma vone ti shkruan:''Odise

Nuk po tė shkruaj kėtu pėr masakrat qė shqiptarėt nė kohėn e turqis kan bėr mbi fqinjėt grek e maqedon, se ather nuk kam qen gjall.'' - Po me kete cfare don te thuash ti? Paskan bere masakra shqiptaret mbi fqinjet ""tuaj te mire""grek e maqedon? Edhe ti vetem nuk i paske pare me sy, sikurse keto ne Sllovaki - pse flet ti si grek e maqedon, e jo si shqiptar, sinqerisht e kam!?

Per fund: a ka mundesi ti te te hapesh nje teme tjeter, per ato mendimet tuaja, qe shpreh ketu, sepse nuk kemi shteg te merremi vetem me ty ketu djalo! Pergjigjmu shkurt ne keto pyetje dhe perfundoje me kaq! Kjo eshte porosia ime per ty edhe mos ju shkruaj njerezve marrina ne privat, se me tregojne! ke mundesi te behesh djale i mire, poqese je shqiptar, nese je ndonje tjeter, NA TREGO HAPTAZI E BANU BURRE!

Blondi1
12-06-05, 23:39
Murgesh

une e di se kemi edhe vese tė mira , por ato nuk e kam ndėrmend ti them .

Kėto do ja thoja vetėm ndonjėrit qė i takon nacionalitetit tjetėr.

Me ju nuk kam nevoj tė bėj kompromis:

Ju tė gjith pėr mua jeni Fanatik Fetar dhe pastaj edhe pak Kombtar edhepse nuk keni asgjė me qka do tė ndihmonit kombin ton.

Murgesha
12-06-05, 23:42
Kur tė dal nė Komshi kam dėshir tė jem i nderuar, i respektuar, dhe i mirsearrdhur.
Dėshiroj qė Komshiu tė ket besim nė mua, tė jet i kėnaqur se Øka njė komshi mik tė besueshėm etj.

Pra ky ėsht imigji qė un duhet tė ndėrtoj tek komshiu

Dhe ky imigj peshon pėr mua shummmmmmmmmmmmm

Pėr Odiseun dhe ju tė tjerėt nuk ka kurrfar peshe , pesh ka Krenarija e jon dhe jo tjetėr gjė
Krenarija pa pasur rėndsi se a kemi pse tė jem krenar apo jo dhe ksaj ithojn FANATIZĖM!!!!!!!!!!!

O pasha mamin as mos e diskuto kėtė se sdo tja arrijsh kurrė, nėse nuk e don dhe rrespekton veten tėnde, nėse nuk i don anėtarėt e familjes tėnde, dhe jeton pėr tu dukur te kojshia, ju dijeni qė nga sot se jeni e destinuar pėr tė humbur.
Se kojshiu tipave si ti qė don tė duket pėr ata, ja u rreh shpindėn e nė anėn tjetėr ja ban varrin.
Tė dėshiroj varrosje sa mė tė kėndshme tė bindjeve tuaja antishqiptare.

Murgesha
12-06-05, 23:44
Murgesh

une e di se kemi edhe vese tė mira , por ato nuk e kam ndėrmend ti them .

Kėto do ja thoja vetėm ndonjėrit qė i takon nacionalitetit tjetėr.

Me ju nuk kam nevoj tė bėj kompromis:

Ju tė gjith pėr mua jeni Fanatik Fetar dhe pastaj edhe pak Kombtar edhepse nuk keni asgjė me qka do tė ndihmonit kombin ton.

Kurse ti pėr mua dhe pėr tė gjithė diskutuesit e tjerė tė kėtij forumi qė mendojnė sikur unė jeni vetėm njė qyqar qė nuk jeni nė gjendje tė mbroni vetveten por jetoni nga mendimet e tė tjerėve pėr ty.
Jetė tė gjatė e tė kėndshme pėr juve.

Blondi1
13-06-05, 00:04
ODISE
Blondi - ''Shqiptarėt dhe rusėt ishin dy rryma qė kontrollonin , drogėn vjedhejet dhe tė gjitha bizniset ilegale.'' Po ti Blondi1, ku ishe kur behej ashtu, a mos ishje edhe ti brenda tyre dhe pse merr mbi vete pergjegjesi aq te madhe e te rrezikshme per ty?

Blondi1
Un isha nė zvicėrr dhe shkoja rregullisht , siq edhe shkoj pasi e kam Motrėn e madhe dhe vėllaun .
Herėn e par kur kam shkuar ma kan demoluar veturėn pas 3 orėve qė kam mbėrritur.

Odiseu
Ma vone ti shkruan: ''Po kėto qė shkrova mė lart i di shum bukur pasi qi shkooj rregullisht nė Sllovaki'' - tash, pergjegjmu - si ka mundesi qe pas gjithe atij imazhi te keq per shqiptaret ne Sllovaki, vetem TI te keshe te drejten te shkosh pa problem dhe cfare besimi paska ne TY? Nuk besoj se ti je i rahatshem aspak dhe i paprobleme, po a mos po del edhe dicka tjeter tek TI? Edhe pse paska mbetu imazh i keq sidomos tek gjinia femrore shqiptare - a pse ato tjerat femra mbase jane lepirese?

Blondi1
Un mund tė shkoj sa her tė dua sepse nuk kam qen kurr i zhytur nė asnjė telashe as nė sllovaki e as nė zvicėrr dhe askund tjetėr.

Odise
Ma vone ti shkruan:''Odise

Nuk po tė shkruaj kėtu pėr masakrat qė shqiptarėt nė kohėn e turqis kan bėr mbi fqinjėt grek e maqedon, se ather nuk kam qen gjall.'' - Po me kete cfare don te thuash ti? Paskan bere masakra shqiptaret mbi fqinjet ""tuaj te mire""grek e maqedon? Edhe ti vetem nuk i paske pare me sy, sikurse keto ne Sllovaki - pse flet ti si grek e maqedon, e jo si shqiptar, sinqerisht e kam

Blondi1
Me kėt dua tė them se jo vetėm nė sllovaki , por gjithkund nė ndonjė shtet tė krishter dhe tė civilizuar ku respektohen tė drejtat njerzore dhe ku shqiptarėt kan mundsi tė shfrytzojn tolerancėn e vendasve , aty shqiptarėt mundohen vetėm tė sjellin shkatrrim , me moton- Gjakun e flliqt ktyre kryqalive.


Dhe nė fund zotri Odise


Un jam njė njeri i cili e ndien dhe e pėrjeton dhimtėn e Diskriminimit.
Mė dhemb kur mė thot dikush
Nuk dua tė kem puntor shqiptar
Nuk blej vetur nga shqiptari
Nuk ka viz se je shqiptar
Nuk ka sigurim tė veturės se je shqiptar
Kur ma kontrollojn veturėn nė kufi vetėm se jam shqiptar
Kur fqinjėt kan frik nga une se jam arrogant, hajn, i pa cip, etj


Jam njė njeri i cili kurr nuk ka pasur telashe me polici

Njė i cili ka ndihmuar dhe kontribuar edhe pėr vendin e vet
Dhe njė njeri qė ka lėn shembull tė mir gjdokund ku ėsht paraqitur si shqiptar
Un e di se jemi tė diskriminuar , por fatkeqsisht me fajin ton.
Sikur tė njiheshim sikur popull i urt , ather do kishim dyert e hapura nė gjith botėn.
Por neve e gjith bota po na i mbyll dyert.

Edhe njėher zotri Odise

Nuk kam ndėrment tė kėnaq epshin e disave kėtu duke u shprehur me avazet e vjetra.

Blondi1
13-06-05, 00:09
Murgesh

une e di se kemi edhe vese tė mira , por ato nuk e kam ndėrmend ti them .

Kėto do ja thoja vetėm ndonjėrit qė i takon nacionalitetit tjetėr.

Me ju nuk kam nevoj tė bėj kompromis:

Ju tė gjith pėr mua jeni Fanatik Fetar dhe pastaj edhe pak Kombtar edhepse nuk keni asgjė me qka do tė ndihmonit kombin ton.

Kurse ti pėr mua dhe pėr tė gjithė diskutuesit e tjerė tė kėtij forumi qė mendojnė sikur unė jeni vetėm njė qyqar qė nuk jeni nė gjendje tė mbroni vetveten por jetoni nga mendimet e tė tjerėve pėr ty.
Jetė tė gjatė e tė kėndshme pėr juve.
Murgesh

Kėsaj i thojn Ndėrgjegje nė gjuhėn shqipe

Dhe ai qė nuk e ka kėt nuk e mundon asgjė , pra nuk ja vret ndėrgjegjėjen asgjė
Por kėta jan tipa tė paturpshėm , Krenar vetėm me emrin e vet .

Blondi1
13-06-05, 00:12
Un di ta mbroj vetvehten

E mbroj nga ndonjė nacionalitet tjetėr duke u munduar tė dėshmoj se jam dhe ka shum shqiptar tė ndershėm

Por para jush nuk kam se pse tė lavdėroj kombin tim.
Ø
Thojn populli
Nė daq me ja thy qafen dikujna , rritja mendjen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Un nuk kam nevoj me ju rrit mendjen se jeni mjaft mendjemdhenj dhe fanatik.

Blondi1
13-06-05, 00:17
Odise

Me sa po shof unė ty ėsht e nevojshme tė ti shkruaj nė detaje sjelljet, zakonet e pėrditshme tė shqiptarėve.

Se pėrndryshe mė duket sikur je i marrur nga poezit Patriotike dhe nuk tė intereson pėrditshmėrija.

Apo ndoshta jeni ndonjė Poet .

Murgesha
13-06-05, 00:26
Murgesh

Kėsaj i thojn Ndėrgjegje nė gjuhėn shqipe

Dhe ai qė nuk e ka kėt nuk e mundon asgjė , pra nuk ja vret ndėrgjegjėjen asgjė
Por kėta jan tipa tė paturpshėm , Krenar vetėm me emrin e vet .

E sheh vetėn sa i cekėt jeni.
Ju qe sa kohė shkruani gjėa marramendėse pėr kombin tonė, dhe stė vret ndėrgjegja aspak se kėtu jeni nė forum shqiptarėsh tė cilėt e dijnė se kėto fjalėt tuaja janė ėndrra tė para me syqelė edhe ate gjatė ditės, e tė vritka menjėherė ndėrgjegjja ime qė po e mbroj kombin tim.
"Jep zot mendė atje ku ska" se nuk kam koment tjetėr pėr ty.

dr1ta
13-06-05, 01:08
Diskutime shoqerore:Gjithcka dhe asgje ,cdo problem dhe hall virtual


Kultura Kombetare:Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ... pra ketu flasim per histori , per (((IDET PERSONALE )))))

Odise
13-06-05, 03:44
Un di ta mbroj vetvehten

E mbroj nga ndonjė nacionalitet tjetėr duke u munduar tė dėshmoj se jam dhe ka shum shqiptar tė ndershėm

Por para jush nuk kam se pse tė lavdėroj kombin tim.
Ø
Thojn populli
Nė daq me ja thy qafen dikujna , rritja mendjen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Un nuk kam nevoj me ju rrit mendjen se jeni mjaft mendjemdhenj dhe fanatik.

***eh tash ja teprove me ka krejt Blondi1! Mos kujto se jam duke te perciellur, sikur te ishim ne nje tavoline symesy, ne cdo fjale dhe me kete e perfundove! Vertet, e rrite mendjen teper! Kjo s'ka ma kuptim!

cdo shkrim i tille jashtteme te fshihet menjehere!

Odise

Krokodilli
13-06-05, 10:02
Sod isha nė Aeroportin e Zyrich it
Pritja nė mesin e nja 50 shqiptarėve Edhe mendoja nė Odiseun kur ai thot se jemi rac e bukur.

Do ftyra t mbrapshta
Tu mundu me u ba frajera me zor,
Dukeshin kjart pasojat qi kishte lėn djepi.
Shikimet e tyre provokuesi sikur mundoheshin tė thonin se , Qka leshin bre po kqyr.
Bile njani gati i ra shuplak grus se nuk mujke me nal djalin mos me ngajt naper tollovi

More BLONDI 1 o shoku,, APO MA MIRE MOS TE THERRAS SHOK,
Se nuk dihet qfar nacionaliteti je,, (se me sllavet shoqeri nuk zihet)..

I lexova shum Shkrime tuajat,, po me te vertet paske urrejtje ndaj ne Shqiptarve,, vall edhe shikimi i Shqiptarve po te pengojka ty?

Blondi1 shkruajti: Shikimet e tyre provokuesi sikur mundoheshin tė thonin se , Qka leshin bre po kqyr.

ATA QE MENDOJN SE KREJT BOTA I KEQYR ATA KAN PROBLEM ME VETEN

ti ke te drejt te tregosh disa mangesi qe i kemi sepse qdo popull ka mangesit e veta,, por me shprehjet tuaja ke urrejtje te flaket ndaj shqiptave..

POR PRAP THEM DHE DUKE MENDUAR,, THASH NDOSHTA KY ESHTE NJERI NGA ATA SHQIPTARET 1% QE KA PUNU PER SHKAUN .. DHE KUR KA MBARU LUFTA SKE DIT KU ME IK,, SHKAU TE KA NJEK NUK TE KA PRANU,, PO ASHTU SKE QEN I MIREPRITUR NGA SHQIPTARET..

Nje i pafytyre si ti hyn ne Forum te Paster shqiptar,, dhe shkruan neper tema,, te cilat vellezerit motrat , femijet tan qe jan rrit ne Mergim e qe kan nevoj per NJE PASQYR TE MIRE PER POPULLIN E VET (SHQIPTARET), NE VEND SE TE HYN TE LEXOJN SHKRIME TE MIRA ATA LEXOJN MARRINA QE I SHKRUAN TI,,
sikur ate shkrimin qe shkrove per shqiptaret ne Sllovali ,, shum per popullin e vet

GURI SYLAJ
13-06-05, 10:08
O BLONDI mos mendo se vetem ti je ne Zvicer , ne mergate ka me qinda e mija shqiptare dhe shoket e tu qe po i njeh aq mire perbejne vetem nje 5 apo 10% te shqiptareve.
Ne qytetin ku une jetoj ka nja 70 familje shqiptare , te gjitha keto familje jetojn nga puna e ndonje antari te tyre, kan standard te barabart me familjet gjermane , e besa edhe me te mire, shume kan blere edhe shtepi a banes dhe pjesa me e madhe ne Kosove kan ndertu dhe kriju te mira materjale edhe per pjesen tjeter te familjes ne atdhe.
Te gjitha familjet shqiptare jan plote femije e ajo qe ju mungaon vertete jan macat , qenet, etj.
Keto familje jan shume te nderuara ne kete mes. P.sh. per Festen e 28 Nentorit ne kemi patur me shume se 300 mysafire ku eshte festu e kendu shqip dhe me nje kuzhine shume te pasur shqiptare . gjithecka ka qene falas- d.m.th. nga komuniteti shqiptare ne kete qytet.

Me nderime Guri Sylaj

modestja
14-06-05, 23:57
Jemi nje popull i thjesht,nuk jemi kryelarte etj....ndersa ajo qe na dallon nga popujt tjere eshte "Mikpritja"nderi qe i behet mysafirit,qofte ne pyetje edhe nje femije e shume gjera tjera pozitive dhe te mrekullueshme..

"BUKE E KRYPE E ZEMER"veshtire per te qene prezente tek evropinet...
keto jemi pra ne shqiptaret.....

ARVANITI
15-06-05, 13:30
O Blondo J


o te gjith futen ne nje thes...

DEA
15-06-05, 13:56
Populli im eshte me i miri, se eshte i imi......................Pergjegjja me e thjesht e gjithe ketij diskutimi.DEA

emine
03-06-11, 23:00
Boll te eger jemi,e boll te mire po si po,edhe te hijshum deri diku:tongue:
Shqyptar tingllone diqka bukur

Oqeani
03-06-11, 23:53
Kur shkojme ne restoran - burri hyn i pari http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

romansa
04-06-11, 07:37
..mikepritja ..besa...

Kalimero
04-06-11, 07:41
..mikepritja ..besa...

qiish qishhhhhhhhhhhhhh ,besaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!:biggrin:

romansa
04-06-11, 07:42
qiish qishhhhhhhhhhhhhh ,besaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!:biggrin:
ashtu ka qene..se tash e kana ndrrue "regjimin"

Hajra
04-06-11, 08:22
......te thuash diqka per popullin tende eshte e njeit si te thuash diqka per vete, une vertet jam i lumtur qe i takoi keti populli, me te gjitha te mirat dhe te metat e tije, nuk do te munde ta paramendoja veten tjeter perveq shqiptar.

FALEMINDERIT PERENDI.

Jana
04-06-11, 09:01
...ihaa kemi shum ...

Na jemi ma te mir se ton sepse : Jetojm pa rrym ... pa uj ... pa pun ... edhe prap se prap ja dalim ... s'ka me neve .... amo e veqanta e popullit tim eshte : qe jemi shum Optimist ...

lovely
08-06-11, 12:30
jena t dhimshem :(

emine
11-06-11, 15:00
kush sdin me kercenu ma mire se na,edhe kur shajme a plote emocione