PDA

View Full Version : Sa do kete aftesi KOSOVA ne perfaqesim jashte shteti???


Mendimi
26-10-03, 23:41
Te nderuar,

Dua te hapim kete teme, duke dashur qe te jemi nje dite ata qe do jemi te afte te perfaqesojme shtetin kudo ne bote-Fjala eshte per zyret konsulare dhe diplomatike.Nisur nga ky parim sa na duhen njerze me pervoje, a kemi kuadro dhe kush do jene ata....???

Me nderime

MENDIMI

RRUSHI
27-10-03, 07:55
PO O ZOTERI SI JO EDHE NE SI TE GHJITH TE TJERET , ME KALIMIN E KOHES DO TI KEMI TE GJITHA ---KUPTOHET SE VESHTERSI DO TE KET POR EDHE ATO DO TE PERBALLOHEN---

PROBLEMI I VETEM SIPAS MENDIMIT TIM DO TE JET KORRUPSJONI---PSE KUR TE GJITH E DIJM SE KOSOVEN E KA KAPLUAR VARFERIA---E KU KA VARFRI KORRUPSJONI VETEM SA RRITET

RRESPEKT

Psikologu
28-10-03, 00:02
Pershendetje.Po , me kalimin e kohes do te mbetemi si neutral mendoj une, se pari jemi te orjentuar nga shtetet Lindore , do te thotė bijm ne kundershtim me aleatin ma te fortė Ameriken , se dyti jemi progresiv ne dryjimin kultural si popull qe meriton te zė vend ne Evropė dhe se treti ecim ne rrugen e perseritjes se historis si ne kohen e shpalljes se Pavarsis se Shqipris , e per fund jemi shumė largė toleromit politik , duke e pas parasysh njė mos pjekuri nga disa politikaj.Se vorferia eshte e madhe , une nuk mendoj qe kjo eshte arsye e korrupcionit , nese klasa e ulet ben korrupsion ajo ben per egzistencen familjare , kurse keta qe janė ne poste se dij se perse.Perderisa investojm ne gjerat e lidhjes me Lindjen , jemi shumė largė te nderuar , andej si te doni ia beni vetė sepse si shtrojm do te flejm , ne ishim te paret e Evropes , ishim me trimat e Evropes , ashtu shkruan Garibaldi per arbereshet qe ishin ne ushtrin e tij , ashtu shkruan edhe enciklopedia botrore , por pasi na u damtuan damret normal qe trungu u tha.Qdo kush duhet te dij se Serbia dominoj nder shqiptar se mbron krishtenizmin , edhe i kishte duart hapur, na quanin Turqi e vogel deri ne vitet 1939 lexo ( Kraja nder mote-Hajrullah Koliqi) , sepse njė formim i shtetit islam ne zemer te Evropes nuk lejohet , keshtu eshte politika botrore andej ta nderrojm pra nese mundemi.

Ne fakt e hidhet por ashtu eshte.

Nderime

RRUSHI
28-10-03, 08:54
QUDITEM ME VETVEHTEN SE SI ME NDODHI PER HER TE PAR NE JETEN TIME TE NDRYSHOJ MENDIMIN TIM APO ME SHKURT TE NDRYSHOJ NJE ARGUMENT TIMIN ME NJE TJETER ---ME SA VIJON ---UNE ME LARTE KAM CEKUR SE NE KOSOVARET SI PROBLEM TE VETEM DO TE KEMI KORRUPCJONIN---PASKAM QEN GABIM---PSE---PASI LEXOVA PERGJEGJEJEN E NJE FANATIKU TE PERBETUAR I CILI MUNDOHET TE MANIPULOJ ME TRURIN E NJE 75% KOSOVARESH KINSE PER QELLIME KOMBETARE E NE FAKTE JAN FETARE---ME DUHET TE HEDH POSHTE KORRUPSJONIN DHE TE ZAVENTESOJ ME KETA LLOJ FANATIKESH MANIPULUES TE FELLIQUR .

TURP....

Psikologu
28-10-03, 16:40
Po e paske harru se korrupsioni nuk ka qenė qe 500 vjet qeshtje e lirisė se shqiptarit , por per fanatizem se dij se kush me shumė , apo se don e verteta , atehere vazhdo ti edhe shumė te tjeret me dryjime , se mesa e shof jeni mesuar te mos e ndegjoni te verteten por e verteta eshte ajo qe e shkrova , e kur na qet ne dritė ideja e juaj besoj edhe 500 vjet te tjerat.Nuk eshte fanatizem por e vertet nese ste vjen merzi , por edhe tjetren me ta shkru se " qysh bre njė breng te armikut turk e rritni dita dites si sju vjen turp" disave qe kan harru se kush janė, e kush ishin , atehere qenka dashur ta heshtimm ketė punė por jo, ti qelim letrat pak e te lexojm e te flasim , te pakten turp per ty e jo per mua , turp qe te blemen , e ban te lartė shembull sikur te kishim zbatu edhe kulturen e shkaut ose teologjin e shkaut , pra qfar turpi ma te madhė don TI sikur qe bejn sot disa, ata qe i kthejn shpinen liris , aleateve dhe kerkojn lidhje me armikun e aleatve, ku na fundosni keshtu , me qka na lidhni....

Merre shembull nga Shqiprija ne lidhje me ishullin e Sazanit, edhe pjesmarrjen e saj ne Konferencat arabe, a ta rrok hiq , apo se don se ashtė pjesė e besmit tend, po ti edhe une besojm ne qka dojm , por mos ti perzim traditat me fe , mos se mbetem prap nder sundimin e huaj , por keto fjalė tash te duken te idheta vetem eshte mirė ti mbajsh mend sepse do te dalin te verteta. Qka lujti rol autoqefalia e Nolit, merre shembull...

Mendo pak te kaluaren , qe ta gezojsh te ardhmen......

RRUSHI
28-10-03, 22:17
OK NE RREGULL TE HARROJM FANATIZMIN

TE NDRYSHOJM GJUHEN NGA SHQIPJA NE SERBE

TE NDRYSHOJM BESIMIN QE KEMI DHE TE PERQAFOJM ORTOKIZMIN

KULTUREN

TRADITAT

ZAKONET ETJ ETJ

JAM MESE I SIGURT SE SERBET DO TE JEN TE PARET QE DO TE NA NJOFIN SI SHTET ---SEPSE ATE GJE DESHIRONIN .

POR I GJITH PROBLEMI QENDRON PA NDRYSHUAR AZGJE ME KETO VETI DHE GJERA TE BUKURA QE KEMI TE CILAT JAN HAL NE SYRIN E ATYRE QE NUK I DOJN SHQIPTARET TE ARRIJM ATE QE DESHIROJM----UNE PASH KORRUPSJONIN SI NJE VETI E SHEMTUAR DUKE I ANASHKALUAR KETA GOMAR GJYSEM TE NGORDHUR DHE INJORUAR SHQELMAT E TYRE TE FUNDIT QE NE FAKT JAN SHUM TE RREZIKSHEM .

POR FAL ZOTIT KESO FAR TIPASH KAN NGEL SHUM PAK DHE VAZHDOJN TE NGORDHIN DITA DITESH ME SHUM DHE ME SY HAPUR

Psikologu
29-10-03, 22:54
Menidmin qe e kisha ta thash , nuk shkoj me tutje ne shkrime per te ndrruar as qendrimin as mendimin tend, megjithse dihet kjart se ku dergon shkrimi i juaj dhe qka tenton , ate3here me kaq e mbyllim biseden , duke u ruajtur qe te mos i acarojm shkrimet tona.Vetem njė pyetje te kisha pyetur:Ku mbet flamuri i Gjergj Kastriotit , kush e hoqi nga skena, nga doli ky flamur qe sot e kemi, pse u hoq emblema e Kuvendit te Lezhes te vitit 1444, dhe si do te shkruani skam nder mend te politizojNderime

RRUSHI
29-10-03, 23:49
SA PER FILLIM KERKOJ NDJES PER ATO SHPREHJET QE KAM PERDOR ME LART ---POR PASI U BINDA ME URREJTJEN TENDE QE POSEDONE NDAJ VLLEZERVE TU MUSLIMAN TA THEM TE DREJTEN U DETYROVA TA ULE VETEVEHTEN DERI NE ATE PIK .

( ME VIJE KEQ POR KET URREJTJE E SHPRE NE GJDO TEM TE HAPUR NE KET FORUM DUKE U MUNDUAR TA ARGUMENTOSH ME TE KALUEREN-POR ZOTERI I NDERUAR POPULLI SHQIPTAR ME GJAKUN E DERDHUR KA SHKRUAR NJE HISTORI TE RE----KU GJITH BOTA TASH SHUM MIR E DIN SE POPULLI SHQIPTAR POSEDON TRI BESIME TE NDRYSHME TE CILAT JAN LEGJITIME , DHE SE KOSOVARET NUK MUNDOHEN TE KRIJOJN NJE SHTET ISLAM NE BALLKAN--KET GJE VETEM JU E SHIQONI NE KET MENYR DHE PER FAT TE KEQ TONIN NUK JENI I VETMI

JU KISHA LUTUR NJE GJE PA U PERGJIGJUR MOS PYET ----KU MENDON SE SHKRIMET E MIJA TE QOJN DHE QFAR PO TENTOJKAM ---THUAJE MOS KE FRIG ------RRESPEKT

RRUSHI
09-06-04, 12:40
:?: :?: :?: :arrow: